Başka bankadan daha önce alınmış konut kredisinin diğer bir bankaya devir edilmesi (refinansman) hangi şartlarda mümkündür?  Avantajları/dezavantajları nelerdir?

betulsungurlu

Refinansman kredileri genel olarak yeni bir konut kredisi başvurusu ile benzer niteliktedir, değerlendirme yapılabilmesi için ilk kredinin ödeme koşullarına ve aynı belge setine ihtiyaç duyulmaktadır. Mevcut kredideki ödemelerde sorun yaşanmıyor olması da önemlidir.

Sistem kısaca, diğer bankaya erken kapama ücreti ödenerek (kredi sabit faizli ise) mevcut mortgage kredisinin kapatılmasına ve kalan borcun yeni bir mortgage kredisi açılarak daha avantajlı şekilde finanse edilmesine dayanır. Buradaki en önemli nokta, erken kapama ücretiyle beraber yeni kredi için daha önceki kredi kullanımında ödenmiş olan dosya masrafı vb. masrafların yeni kredinin transfer edileceği bankaya tekrar ödenecek olmasıdır. Dolayısıyla kalan vadeye, kalan kredi bakiyesine ve mevcut faiz oranına göre bu tür bir işlemin yapılması her zaman tüketici açısından karlı olmayabilir.

Kısaca kredinin kapatıldığı bankaya erken kapama ücreti ve yeni bankaya masraflar ödeneceği için kredi transferinin müşteriye maliyet oranı hesaplanırken tüm bu faiz dışı masrafların da hesaba katılması gerekmektedir. Bu masraflar hesaba katıldığında, tüketicinin aylık maliyet oranı, verilen mevcut faiz oranından avantajlıysa ve toplam geri ödemesini düşürmesine imkan sağlıyorsa, refinansman yapılmasını tavsiye ediyoruz. Aksi takdirde, maliyet artacağı için avantajdan ziyade dezavantaj sağlar.

Genel olarak; borç tutarı düşük, kalan vadesi kısa ve sağlanacak faiz avantajı az olan krediler için refinansman yapmak mantıklı olmayacaktır.

betulsungurlu
Betül Sungurlu
362 Yazı
ODTÜ Havacılık Mühendisliği ve Boğaziçi Üniversitesi Executive MBA mezunu. Ar-ge, banka, yatırım ve danışmanlık şirketlerinde 10 yıldan fazla çalıştı.
Uzman Yazarlar