Bankanız sorunlu kredi borcunuzu devredebilir!

betulsungurlu

Kredi kart borcunu çevirmekte zorlananların daha fazla borç yapmasını engellemek niyetinde olan BDDK, bu durumdaki kişilerin kart kullanımını sınırlamaya yönelik önlemler almıştı. Şimdi ise bir kısım kart kullanıcısı bu uygulamadan etkilenmeye başlayacak. Kredi kartlarındaki yeni düzenleme yine gündeme taşınınca bankalar haricinde kredi borçlarını kapatmaya yönelik hizmet veren şirketler de konuşulmaya başlandı. Yalnız bu konu tüketicilerin biraz kafasını karıştırmaya başladı. Zira yasal yoldan bu işi yapanların yanında usulsüz yapan şirketler de bulunuyor. Biz de konuya açıklık getirmek istedik:

Önce yasal olandan başlayalım: Bankalar, tahsili gecikmiş alacaklarını “ Varlık Yönetim Şirketleri” ’ne belirli bir ücret karşılığında devredebilir. Sistemin mantığı ise şöyle; banka alacağını tahsil etmekte zorlanır, bu işe ayıracağı zaman ve bütçeyi heba etmek istemez ve alacak hakkını varlık yönetim şirketine satar. Örneğin kredi borçlularından tahsil edemediği 100 milyon TL alacağını, bu tutarın altında bir bedele varlık yönetim şirketine devreder. Varlık yönetim şirketi de yapacağı tahsilatlar ile bankaya ödediği para arasındaki fark kadar kazanç sağlar. Kabaca böyle işleyen sistemin Türkiye’deki geçmişi birkaç yılı geçmiyor. Aralarında İş Bankası, Yapı Kredi Bankası gibi büyük bankaların da olduğu birçok banka, bu sistemle bir kısım alacağını çoktan bu şirketlere devretti. Borçları devralan varlık yönetim şirketleri, alacaklı artık kendisi olduğundan borçlu ile bir ödeme planı mutabakatı yaparak borçları tahsil etmeye çalışıyor. Hatta bazı şirketlerin tahsilat için “0 faizli” kampanyalarını da duymaya başladık son günlerde… BDDK verilerine göre Türkiye’de yasal yoldan bu konuda faaliyet gösteren toplam sekiz şirket bulunuyor. Merak ederseniz BBDK'nın ilgili sitesinden bu şirketlerin isimlerini öğrenebilirsiniz. Bankanız şayet borcunuzu devretti ise onlar zaten sizinle irtibata geçiyorlar. Yalnız bazı varlık yönetim şirketleri, internet siteleri aracılığıyla borcunuzun kendilerine devir olup olmadığını öğrenebilmeniz için TC kimlik no ile sorgulama imkânı sağlamış.

Aslında bu uygulamada kendinizi bulabilmeniz için, kredi ya da kredi kart borcunuzun gerçekten sorunlu hale dönüşmüş, bankanın hakkınızda yasal takip başlatmış ve sonunda bu şirketlere borcu devretmiş olması gerekiyor. Borçlarınızda sadece gecikme yaşıyor, borcunuzu çevirmekte zorlanıyor ancak banka ile hukuki bir boyutta sorun yaşamıyorsanız bu uygulama sizi ilgilendirmiyor. Borcunuzun takibini sadece bankanızdan yapmanız, çözüm gerekiyorsa bunu yine bankanız ile halletmeniz gerekiyor. Ayrıca banka ile hukuki boyuta taşınmış sorunlu bir kredi ya da kredi kart borcunuz olsa bile banka sizin borcunuzu devretmemiş, kendisi takip ediyor olabilir. Zira hangi bankanın hangi alacağını varlık yönetim şirketlerine devredeceği ya da bu şirketlerin hangi borçları devralacağı iki şirket arasında anlaşma yoluyla belirleniyor. Yasal olarak faaliyet gösteren varlık yönetim şirketleri dışında bir de kredi kart borcunuzu kolayca kapatma teklifi sunan internet siteleri bulunuyor. Buna benzer, size yardım teklif eden bazı internet siteleri gözünüze çarparsa bu uygulama ile karıştırmamanız, sahtecilik yapan bu şirketlerden uzak durmanız gerekiyor. Zaten BDDK’nın izni olmadan hiçbir kuruluşun para toplama yetkisi bulunmuyor.

Sözün özü; banka haricinde bir başka şirket, yasal takibe alınmış kredi kart ya da kredi borcunuzu kapatma teklifi ile sizi ararsa şaşırmayın! Bankanız sorunlu hale gelmiş gecikmiş borcunuzu bir başka şirkete devretmiş olabilir. Ancak kendinizi bir anda usulsüz bir uygulamanın içinde bulmak istemiyorsanız; sahte şirketlere karşı dikkatli olun! Eğer yasal takibe girmiş borcunuzun varlık yönetim şirketine devredilmesi söz konusu değilse ya da henüz hukuki boyuta taşınmamış ödemekte güçlük çektiğiniz borçlarınız varsa tek muhatabınız yine bankanız olmalı!

betulsungurlu
Betül Sungurlu
362 Yazı
ODTÜ Havacılık Mühendisliği ve Boğaziçi Üniversitesi Executive MBA mezunu. Ar-ge, banka, yatırım ve danışmanlık şirketlerinde 10 yıldan fazla çalıştı.
Uzman Yazarlar