Atatürk'ün izini taşıyan yerler

tugbahacibayramoglu
İçindekiler

Onu saygı ve minnetle anıyoruz... Dünya görüşü, vizyonu, bize bıraktıkları, Atatürk'ü liderler arasında farklı bir yere oturtuyor. Mustafa Kemal'in milli mücadeleye başladığı 101. yılında farklı bir program yapıp, Atatürk'ün bir dönemler yaşadığı yerleri ziyaret etmeye ne dersin?

Selanik Atatürk'ün doğduğu ev:

İlkokul kitaplarından biliriz. Atatürk'ün doğduğu pembe boyalı, iki katlı güzel bir Osmanlığı konağı olan bu ev, bir zamanlar Selanik'te Türklerin yoğun olarak yaşadığı, eski adıyla Koca Kasım Mahallesi'nde yer alır. Burası müze olarak ziyaret edilebiliyor. Bahçesinde Türkiye'nin Selanik Büyükelçiliği de var. Hem mini bir Selanik gezisi yapıp hem de Atatürk'ün evini ziyaret edebilirsin. Bu ev 1933 yılında Selanik Belediyesi tarafından satın alınıp Atatürk'e hediye edilmiş. Selanik'e gitme fırsatın olmazsa bu evi sanal turla da ziyaret edebilirsin.

Anıtkabir

Atatürk'e ait en görkemli ve en etkileyici yer hiç şüphesiz Anıtkabir. Anıtkabir özellikle 29 Ekim, 23 Nisan ya da 10 Kasım haftalarında günlerce yoğun ziyaretçi akınına uğruyor. Burada hem Atatürk'ün mozalesi var hem de çok etkileyici bir müzesi. Atatürk ve Kurtuluş Savaşı'na ait önemli eserler sergileniyor. Aslanlı Yoldan yürürken farklı bir duygu içine bürüneceğin kesin. Askerlerin 2 saate bir nöbet değişimi törenlerini de mutlaka izlemelisin. Anıtkabir hakkında daha detaylı bilgi almak için Tüm detaylarıyla Anıtkabir gezi rehberi yazımıza mutlaka göz at.

Bandırma Vapuru

Atatürk milli mücadeleye başladığı silah arkadaşlarıyla birlikte bundan tam 101 yıl önce Bandırma Vapuru ile 19 Mayıs 1919 yılında Samsun’a ayak basmış. 2005 yılında bu vapurun birebir kopyası Samsun Belediyesi tarafından yaptırılmış ve müze olarak ziyarete açılmış. Gemi içerisinde Mustafa Kemal Paşa ve silah arkadaşlarının balmumu heykelleri ile orijinal eserler sergileniyor. Milli Mücadele’yi simgeleyen seramik rölyefler, ve Samsun’dan şehit olan askerlerin isimlerinin yazılı olduğu bir anıt da yer alıyor. Bandırma Vapurunun sanal turunu bu adresten ziyaret edebilirsin.

Şişli Atatürk Evi

İstanbul Şişli Halaskargazi Caddesi'nde yer alan 4 katlı renkli boyalı bu ev, Atatürk'ün 1. Dünya Savaşı'ndan sonra oturduğu yerdir. Annesi ve kız kardeşiyle bu evi kiralayan Atatürk bir süre burada oturmuş. Ev daha sonra İstanbul Belediyesi tarafından satın alınıp müzeye dönüştürülmüş. Müzede Atatürk'e ait çok sayıda eşya var.

Florya Atatürk Köşkü

Yüzmeyi çok seven Atatürk için Florya'da deniz üzerinde mütevazı bir köşk yapılmış. Denizin üzerine kızaklar konularak yapılmış camla kaplı bir bina burası. İçinde Atatürk'ün yatak odası ve toplantı odaları bulunuyor. Köşkün bahçesinde de Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin lojmanları var. İstanbul Florya'daki bu köşkün bütün eşyaları orijinal. Binadaki ve mobilyalardaki sadelik sizi şaşırtacak. Dönemin ruhunu yaşamak için gidip görmelisin.

Pera Palas Oteli

Beyoğlu Pera'da bulunan Pera Palas Oteli'ni Atatürk uzun zaman kullanmış. Bu oteldeki 101 numaralı oda aslına uygun olarak restore edilmiş. Odada Atatürk'ün şahsi eşyaları da sergileniyor. Sabah saat 10:00 -11:00 öğleden sonra 15:00-16:00 saatleri arasında ziyaret edilebiliyor.

Diyarbakır Atatürk Köşkü

Atatürk, Çanakkale Savaşı'ndan sonra 1916 yılında 16. Kolordu Komutanı olarak Doğu Cephesi'nde görev almış ve Diyarbakır'a gelmiş. Bu dönemde surların dışındaki Semanoğlu Konağı'nda konaklamış. Bu köşk Diyarbakır Belediyesi tarafından Atatürk'e hediye edilmiş. Köşk Diyarbakır konakları örneğinde siyah beyaz kesme taştan yapılmış. Etkileyici bir köşk. Sanal turla gezmek istersen işte linki.

Trabzon Atatürk Köşkü

Trabzon Soğuksu'da küçük bir çam korusu içinde yer alan oldukça zarif bir köşk. Trabzon Belediyesi tarafından restore edilen ev Atatürk Müzesi olarak ziyarete açılmış. Atatürk bu evde konaklarken mirasını Türk halkına bağışladığını vasiyet etmiş.

İzmir Atatürk Evi ve Müzesi

Gündoğdu Meydanı'nda denize cephesi olan tarihi bir bina. Atatürk'ün İzmir'e gittiğinde son zamanlarda kaldığı bu ev daha sonra İzmir Belediyesi tarafından satın alınarak müzeye dönüştürülmüş. Binada Atatürk'e ait eşyalar ve fotoğraflar bulunuyor.

Dolmabahçe Sarayı

Atatürk başkenti Ankara’ya taşısa da, İstanbul’a geldiği zamanlarda Dolmahçe Sarayı ya da yaz aylarında Florya Köşkü’nde konaklarmış. Hatta ünlü eseri Nutuk’u, Dolmabahçe Sarayı’nda kaleme almış, burada zaman zaman yabancı devlet adamlarını ağırlamış. Atamızı hastalığının son günlerini geçirdiği bu sarayda, 10 Kasım günü saat 09:05’te ebedi yolculuğuna uğurladık. Onun hayata gözlerini yumduğu odası hala aslına uygun şekilde orijinal eşyalarıyla muhafaza ediliyor.

tugbahacibayramoglu
Tuğba Hacıbayramoğlu
2037 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.
Uzman Yazarlar