Bazı mekanlar önemli kişilerin izlerini taşır. Ziyaretçileri o mekanın kapısından geçtiği an söz konusu kişinin izlerini görür, onunla aynı yerde bulunmanın verdiği hazzın tadını çıkarır ve bu deneyim ziyaretçide farklı duygular uyandırır. Bugün birlikte hepimizin saygıyla andığı ve her geçen gün daha çok özlediği Atatürk’ün izlerini taşıyan mekanlara doğru yola çıkacağız. Sen de ülkemizin kurucusu Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk ile aynı atmosferi yaşamak istersen sıralayacağım mekanlardan birini seçerek yola çıkabilir, kendine duygu dolu bir yolculuk armağan edebilirsin.

İçindekiler

Selanik - Atatürk’ün doğduğu ev

Senin de tahmin ettiğin gibi bu listenin olmazsa olmazlarından biri Atatürk’ün doğduğu Selanik’teki ev. Pembe boyalı ve iki katlı bu Osmanlı konağı, Selanik’te Türk nüfusunun yoğun olduğu Koca Kasım Mahallesi’nde yer alıyor. Günümüzde Selanik Atatürk Müzesi ismiyle müze olarak ziyaret edilebilen bu yapı, pazartesi günleri hariç her gün 10.00-17.00 saatleri arasında açık. Müzeyi ziyaret ettiğinde Atatürk’ün kişisel eşyalarını görebilir, Selanik Belediyesi tarafından Atatürk’e armağan edilmiş bu evde duygu yüklü anlar geçirebilirsin. Bu arada Atatürk’ün doğduğu eve gidemeyeceksen yapıyı sanal turla da ziyaret edebilirsin. Sanal tur için buraya tıklayabilirsin. 

Tabii en güzeli bu yapıyı yerinde görmek istersen tek ihtiyacın bir Selanik uçak bileti.  

Konum Linki

Ankara - Anıtkabir

Atatürk’ün izini taşıyan yerler listesindeki bir diğer önemli nokta da tabii ki Mustafa Kemal’in anıt mezarını içeren kompleks Anıtkabir. Her yıl 29 Ekim, 10 Kasım ve 23 Nisan tarihlerinde yoğun ziyaretçi akınına uğrayan Anıtkabir’de Atatürk’ün mozolesinin yanı sıra görenlerin kendilerini Mustafa Kemal’e daha yakın hissetmesini sağlayan etkileyici bir müze de var. Bu müzede Kurtuluş Savaşı’na dair önemli eserler ve Atatürk’ün kişisel eşyaları sergileniyor. Özellikle kişisel eşyaların sergilendiği bölümde gezmek Mustafa Kemal’e yakın hissetmek için eşsiz bir ortam sunuyor. Anıtkabir ile ilgili anlatılacak daha çok şey var. Anlatmam gereken her şeyi Tüm detaylarıyla Anıtkabir gezi rehberi yazımızda bulabilirsin. Ankara’ya gitmişken şehirde gezmen gereken tüm noktaları kolayca keşfetmek için araç kiralama seçeneğini de değerlendirebilirsin.

Konum Linki

Samsun - Bandırma Vapuru Müzesi

Milli Mücadele’nin başlangıcı kabul edilen 19 Mayıs 1919 tarihinde Atatürk’ün Samsun’a çıktığı Bandırma Vapuru’nun 2005 yılında Samsun Belediyesi tarafından birebir aynısı yaptırılarak müze olarak ziyarete açıldı. Müzede Atatürk ve silah arkadaşlarının balmumu heykelleri yer alıyor. Aynı zamanda Atatürk’ün izini taşıyan bu mekan Milli Mücadele ruhunu hissetmek için de ideal bir nokta. Çünkü Bandırma Vapuru Müzesi’nde Samsun’da şehit düşenlerin adlarının yazılı olduğu bir anıt ve savaşı yansıtan seramik rölyefler var. Eğer kısa süre içerisinde bu müzeyi ziyaret edemeyeceksen buraya tıklayarak müzeyi sanal olarak ziyaret edebilirsin.

Konum Linki

İstanbul - Şişli Atatürk Evi

Atatürk’ün Birinci Dünya Savaşı’nın ardından kız kardeşi ve annesiyle oturduğu 4 katlı ev de onunla aynı ambiyansta yer almanın keyfini çıkarabileceğin yerlerden. İçerisinde Atatürk’e ait birçok eşyanın bulunduğu bu ev, günümüzde müze olarak ziyaret edilebiliyor. Müzedeki her bir eşyada Atatürk’ün izlerini görebilirsin. İstanbul henüz keşfetmediğin bir şehirse İstanbul uçak bileti alarak hem şehri gezebilir hem de Halaskargazi Caddesi’ndeki Atatürk Evi’ni ziyaret edebilirsin.

Konum Linki

İstanbul - Florya Atatürk Deniz Köşkü

Atatürk, İstanbul’da en sevdiği yerler arasında yer alan Florya’yı özellikle yaz mevsimlerinde sık sık ziyaret ederdi. Dönemin İstanbul Belediyesi de bu ziyaretlerin bir sonucu olarak Florya’da deniz kenarında bir köşk yaptırarak Atatürk’e armağan etti. Denizin üzerine oturtulan kızaklar üzerine inşa edilen köşkün büyük bir kısmını toplantı odaları oluşturuyor. Bahçede ise Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin lojmanları var. Köşkün bir diğer önemli özelliği de içindeki tüm eşyaların orijinal olması. Dekorasyonunun sadeliğiyle beğenini kazanacak bu köşkü ziyaret etmeni öneririm.

Konum Linki

İstanbul - Pera Palas Oteli

Beyoğlu Pera’da yer alan ve çekimlerin yapıldığı dizi sayesinde popülerliği artan Pera Palas Oteli de Atatürk’ün izini taşıyan mekanlardan. Çünkü oteldeki 101 numaralı oda, Atatürk’ün oteli ziyaretleri sırasında kaldığı ve ülke için büyük kararları aldığı mekandır. Günümüzde bu oda her gün 10.00-11.00 ve 15.00-16.00 saatleri arasında ziyaret edilebiliyor. Atatürk’ün kişisel eşyalarının da sergilendiği bu oda da görmek isteyebileceğin yerlerden.

Konum Linki

Diyarbakır - Atatürk Köşkü

Atatürk, Çanakkale Savaşı'ndan sonra 1916 yılında 16. Kolordu Komutanı olarak Doğu Cephesi'nde görev aldı ve Diyarbakır’a gitti. Söz konusu dönemde Atatürk, surların dışında yer alan Semanoğlu Konağı’nda konakladı ve daha sonraki süreçte bu köşk Diyarbakır Belediyesi tarafından kendisine hediye edildi. Diyarbakır konaklarının genel mimarisini yansıtan siyah beyaz kesme taştan yapılmış köşk de her parçasıyla Atatürk’ün izini taşıyan bir yer.

Konum Linki

Diyarbakır’da gezilecek tek yer tabii ki de Atatürk Köşkü değil. Şehirde mutlaka görmeni önerdiğim daha çok sayıda yer var. Diyarbakır otelleri arasından bütçene ve zevkine uygun bir tanesinde kalarak şehri baştan başa keşfedebilirsin.

İzmir - Atatürk Evi Müzesi

Gündoğdu Meydanı'nda denize cephesi olan tarihi yapı, Atatürk'ün İzmir'e gittiğinde son zamanlarda kaldığı bir ev. Yapı, daha sonra İzmir Belediyesi tarafından satın alınarak müzeye dönüştürülmüş. Binada Atatürk'e ait eşyalar ve fotoğraflar bulunuyor. İzmir otobüs bileti alarak şehre gidebilir, hem İzmir Atatürk Evi Müzesi’ni görebilir ve şehrin diğer güzelliklerini de keşfedebilirsin.

Konum Linki

İstanbul- Dolmabahçe Sarayı

Atatürk başkenti Ankara’ya taşısa da, İstanbul’a geldiği zamanlarda Dolmabahçe Sarayı ya da yaz aylarında Florya Köşkü’nde konaklamayı tercih ederdi. Hatta ünlü eseri Nutuk’u, Dolmabahçe Sarayı’nda kaleme aldı ve burada zaman zaman yabancı devlet adamlarını ağırladı. Hastalığının son günlerini geçirdiği bu sarayda, 10 Kasım günü saat 09:05’te onu ebedi yolculuğuna uğurladık. Onun hayata gözlerini yumduğu odası hala aslına uygun şekilde orijinal eşyalarıyla muhafaza ediliyor. Söz konusu özellikleriyle Dolmabahçe Sarayı da Atatürk’ün izini taşıyan yerlerin başında geliyor.

Konum Linki


busraguzeller
Büşra Güzeller
118 Yazı
İstanbul Üniversitesi Sosyoloji Bölümü'nden mezun olan yazar, yazı yazma tutkusunu oldukça erken keşfetti. Ortaokul yıllarından beri farklı türlerde yazılar kaleme aldı ve üniversiteden mezun olduktan sonra ajanslarda metin yazarı ve içerik editörü olarak rol aldı. Uzun süre çalıştığı bir ajansta seyahat alanında yazmaktan çok keyif aldığını keşfetti ve en keyif aldığı alanda daha çok üretmek için Enuygun ekibine katıldı. Büşra yazı yazmayı, köpeğiyle vakit geçirmeyi, okumayı ve yol filmlerini izlemeyi çok seviyor.
Popüler Yazılar
Dünyanın EN kalabalık ülkeleri
Nihan Bayram
Nihan Bayram
A7ADBFD8-24A5-46F8-AB3F-8A3D7CFE3E9956194
Dünyanın EN zengin 15 ülkesi
Nihan Bayram
Nihan Bayram
A7ADBFD8-24A5-46F8-AB3F-8A3D7CFE3E9949019
Türkiye’de gezilecek EN meşhur 75 yer
Nihan Bayram
Nihan Bayram
A7ADBFD8-24A5-46F8-AB3F-8A3D7CFE3E9945100
Türkiye’nin huzur dolu 18 sakin şehri
Nihan Bayram
Nihan Bayram
A7ADBFD8-24A5-46F8-AB3F-8A3D7CFE3E9943113
Popüler Seyahat Yazıları
Uzman Yazarlar