Çanakkale'de gezilecek yerler

nihanbayram

Antik çağlara kadar uzanan binlerce yıllık zengin bir tarihi olan Çanakkale, 1. Dünya Savaşı ve Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluş dönemlerinde de hayati bir rol oynamış etkileyici bir yer. Marmara ve Ege bölgelerinde toprakları bulunan şehir, Çanakkale Savaşı’nın yaşandığı alanlarda kurulan tarihi parkları, etkileyici şehitlikleri ve anıtlarıyla her yıl milyonlarca yerli ve yabancı turist tarafından ziyaret ediliyor.

Antik dünyanın en önemli iki kenti olan Truva Antik Kenti ve Assos Antik Kenti’ne de ev sahipliği yapan Çanakkale; Bozcaada ve Gökçeada gibi büyüleyici turistik adaları, Ayvacık gibi sevilen tatil beldeleri, mavi bayraklı plajları, birbirinden güzel müzeleri ve otantik köyleriyle her köşesinde farklı bir güzellik sunuyor. Çanakkale’de mutlaka ziyaret etmeniz gereken 77 yeri anlattığımız yazımızı hazırlarken Instagram etiketlerini kullandık ve en çok etiketlenen yer en üstte olacak şekilde özel bir liste hazırladık. Ayrıca Çanakkale'yi kolayca keşfedebilmeniz için önerdiğimiz tüm yerlerin konum linklerini tek tek girdik. Yazımızı okuyarak tarihi, kültürel ve doğal zenginlikleri ile Türkiye’nin en güzel şehirlerinden biri olan Çanakkale’yi keşfetmeye hemen başlayabilirsiniz. 

1- Bozcaada

Ege Denizi'nde Gökçeada’dan sonra en büyük ikinci ada, Türkiye'nin ise en büyük üçüncü adası olan Bozcaada, her yıl yüz binlerce kişinin ziyaret ettiği Çanakkale'nin en sevilen turistik merkezlerinden biri. Tarihi Osmanlı konakları, huzurlu atmosferi, asırlık çınar ağaçları, rengarenk balıkçı teknelerinin sıralandığı sahili ve kaliteli butik Çanakkale otelleriyle unutulmaz bir tatil deneyimi sunan Bozcaada, aynı zamanda kaliteli üzüm bağları ve şaraplarıyla da ünlü.

Feribotlarla her saat kolayca ulaşabileceğiniz Bozcaada'da yöreye özgü ahşap mimarili ve deniz manzaralı butik otellerde konaklayabilir; sandallarla balık avlama turlarına çıkarak veya üzüm bağları arasında tertemiz havada doğa yürüyüşlerine katılarak yılın bütün yorgunluğunu atabilirsiniz. Adaya hakim bir tepede yükselen Bozcaada Kalesi, ünlü Polente Feneri ve Bozcaada Müzesi’ni mutlaka ziyaret etmenizi önerdiğimiz gezinizde Bozcaada’nın çok sevilen Ayazma Plajı ve Geyikli Plajı'nın temiz sularında da masmavi denizin tadını çıkarabilirsiniz. Sahilde sıralanan tarihi meyhanelerin çok popüler olduğu Bozcaada'da muhteşem manzaralar eşliğinde taze deniz ürünleri ve ada şaraplarını tatmayı da unutmayın.

Konum Linki

2- Assos (Behramkale Köyü)

Ayvacık ilçesine bağlı bir tatil beldesi olan Behramkale Köyü, Assos olarak da biliniyor ve dünya çapında ünlü Assos Antik Kenti gibi tarihi hazinelerin yanı sıra huzurlu atmosferi, tertemiz havası ve kristal berraklığındaki deniziyle Çanakkale'de mutlaka uğraması gereken yerlerin başında bulunuyor. M.Ö. 7. yüzyılda bölgenin önemli şehirlerinden biri haline gelen Assos Antik Kenti için tüm dünyadan tarih ve kültür meraklarının ziyaret ettiği Assos, Midilli Adası'nda hemen karşısında yer alan sahili, kaliteli butik otelleri ve dar sokaklarını süsleyen yüzlerce yıllık taş evleriyle keyifli bir gezi sunuyor. 

Denizin tadını çıkardıktan sonra antik tapınaklar, tiyatrolar ve hamamlar arasında unutulmaz bir gezi yapabileceğiniz Behramkale’de rengarenk balıkçı teknelerinin sıralandığı Assos Antik Limanı’ndaki balık restoranlarında muhteşem gün batımları eşliğinde taze deniz ürünleri ve bölgenin ünlü şaraplarını da tadabilirsiniz. Antik dönemlerden beri şarabın yanı sıra zeytinyağı üretimin da çok yaygın olduğu Behramkale’nin otantik çarşılarda organik zeytin ve zeytinyağı ürünleri satın alabilirsiniz. Tarihi ve doğal güzelliklerinden dolayı yılın her mevsimi fotoğraf safarilerinin düzenlendiği Behramkale’de kekik, zeytin ve lavanta bahçeleri arasında keyifli geziler yapabilir, mola verdiğinizde köyün ünlü balbadem dondurmalarını tadabilirsiniz.

Konum Linki

3- Biga

Çanakkale merkezine 94 kilometre uzaklıktaki Biga ilçesi, tarihi ve doğal güzellikleri ile Çanakkale'nin en çok ziyaret edilen yerlerinden. M.Ö. 6. yüzyıla uzanan zengin tarihinden pek çok hazine saklayan ilçede tarih ve kültür turlarına katılarak M.Ö. 8. yüzyılda inşa edilmiş Parion Antik Kenti, 11. yüzyılda Bizanslılar tarafından bölge hakim yüksek bir yamaca inşa edilmiş etkileyici Bigadiç Kalesi, Biga merkezinde etkileyici bir manzara sunan 1904 tarihli Biga Tarihi Şadırvanı ve 15. yüzyıl Osmanlı dönemi mimarisini yansıtan Çarşı Camii, mutlaka görmeniz gereken tarihi hazineleri.

Biga merkezine 5 kilometre uzaklıkta yer alan ve her mevsim muhteşem doğa manzaraları sunan Nilüfer Gölü, çevresi sarp kayalarla çevrili turkuaz deniziyle ünlü Şahmelek Koyu ve asırlık çınar ağaçları altında yorgunluk atabileceğiniz Biga Çınarlık Parkı da ilçenin en çok ziyaret edilen yerleri arasında.

Konum Linki

4- Gelibolu

Sadece Çanakkale'nin değil, Türkiye'nin de en güzel ilçelerinden biri olan ve Çanakkale Boğazı karşısında güzel bir konumda yer alan Gelibolu, her yıl 3 milyondan fazla kişinin ziyaret ettiği Gelibolu Yarımadası Tarihi Milli Parkı’na da ev sahipliği yapıyor. Çanakkale Savaşı anısına düzenlenmiş sayısız şehitlik, anıt ve mezarlıkla çok etkileyici bir atmosfere sahip olan Gelibolu’da her köşede başka bir tarihi eserle karşılaşacaksınız.

Türkiye'nin ve dünyanın en büyük mevlevihanelerinden biri olan Gelibolu Mevlevihanesi, Saros Körfezi’ne hakim bir konumda yer alan görkemli Gelibolu Kalesi, Bayraklı Baba Türbesi, Namazgah Tabyası, Gelibolu Savaş Müzesi ve Piri Reis Müzesi gibi ziyaret edebileceğiniz hazinelere sahip ilçe, Saros Körfezi'nin tertemiz sularının tadını çıkarmak isteyenler için de birbirinden güzel plajlar sunuyor. Çanakkale merkezine 48 kilometre uzaklıkta yer alan Gelibolu'ya her saat bulabileceğiniz minibüslerle gidebilir veya tarih ve kültür gezileri ile bölgeyi keşfe çıkabilirsiniz.

Konum Linki

5- Gökçeada

Türkiye'nin en büyük adası olan ve 90 kilometreden uzun sahil şeridi ile Çanakkale'de denize girebileceğiniz en güzel plajlara ev sahipliği yapan Gökçeada, Saros Körfezi girişinde yer alıyor. Çok sevilen bir tatil cenneti olarak her yıl yüz binlerce kişi tarafından ziyaret edilen Gökçeada, turkuaz renkli berrak denizi ve el değmemiş muhteşem doğası ile huzurlu atmosferde yılın yorgunluğunu atmak için Türkiye'de gidebileceğiniz en güzel yerlerden biri.

Uzun kıyı şeridinde sıralanan Aydıncık Plajı ve Laz Koyu gibi yerlerin yanı sıra büyüleyici Marmaros Şelalesi, taş evleriyle ünlü tarihi Rum köyleri, etkileyici Peynir Kayalıkları, Tuz Gölü ve Gökçeada Sualtı Milli Parkı'nı da Gökçeada’da keyifle gezebilirsiniz. Turizm ve konaklama olanaklarının gelişmiş olduğu adada her zevke ve bütçeye göre butik oteller, pansiyonlar ve apart oteller bulmanız mümkün. Tarihi ve doğal güzelliklerinin yanında kendine özgü lezzetleriyle de ünlü olan Gökçeada'da mevsimlik taze balıkları, bademli kurabiye ve sakızlı muhallebisini de mutlaka denemenizi öneririz. Gökçeada'ya özellikle yaz aylarında her saat arabalı feribot ve deniz otobüsü ile kolayca gitmeniz mümkün.

Konum Linki

6- Küçükkuyu

Çanakkale'nin Ayvacık ilçesine bağlı küçük bir tatil beldesi olan Küçükkuyu, Marmara Denizi ile Ege Denizi’ni ikiye bölüyor ve Ege’nin başladığı yer olarak bilinir. Turizm, balıkçılık ve zeytincilik alanlarında oldukça gelişmiş olan Küçükkuyu; masmavi deniz, kilometrelerce uzanan zeytinlikleri ve tarihi hazineleriyle Çanakkale’nin mutlaka keşfedilmesi gereken yerleri arasında. Şehir merkezine 90 kilometre uzaklıkta yer alan ve otobüs veya minibüslerle kolaylıkla ulaşabileceğiniz Küçükkuyu, Assos ile Altınoluk arasında yer aldığı için de sıkça ziyaret ediyor.

Lidya, Pers, Bergama, Bizans ve Osmanlı imparatorluklarından kalan tarihi yapıları gezebileceğiniz ilçede deniz seviyesinden 1726 metre yükseklikteki bir tepede yer alan Sarıkız Tepesi ise ilk uğramanız gereken yer. Etkileyici bir hikayesi olan ve çarpıcı heykeliyle ünlü tepede muhteşem panoramik fotoğraflar çekebilirsiniz. Alışveriş de yapabileceğiniz Adatepe Zeytinyağı Fabrikası ve Müzesi, 42 derecelik şifalı sularıyla antik dönemlerden beri şifa dağıtan Afrodit Kaplıcaları ve çevresi çam ormanlarıyla sarılı Kadırga Koyu da Küçükkuyu’da mutlaka uğramanız gereken yerlerden.

Konum Linki

7- Ezine

Çanakkale’nin 30.000 nüfuslu küçük ilçesi Ezine, hem yöresel yiyecekleri hem de tarihi ve doğal güzellikleri nedeniyle her yıl binlerce yerli ve yabancı turist tarafından ziyaret ediliyor. Antik çağlardan Osmanlı dönemine kadar uzanan tarihi eserleri, ince kumlu sahili, tertemiz plajları ve bakir koylarıyla çok sevilen Ezine’de ilçe merkezine 16 kilometre uzaklıkta yer alan ve dünyada sadece 8 tane bulunan Pembe Göl, ilk uğramanız gereken yer.

Rehberli turlarla gezebileceğiniz Alexandria Antik Kenti ve Neandria Antik Kenti’nde binlerce yıllık tapınaklar arasında keyifli bir tarih gezisi yapabilir, ilçe merkezinde Osmanlı döneminde inşa edilmiş tarihi Seferşeh Hamamı’nda yorgunluk atabilirsiniz. Truva Savaşı’nın efsanevi savaşçısı Achilles’ın mezarı için de her yıl binlerce kişi tarafından ziyaret edilen Ezine’de tekne turlarıyla ilçe merkezine 28 kilometre uzaklıktaki Tavşan Adası'nın el değmemiş doğal güzelliklerini de keşfe çıkabilirsiniz. Lezzetli Ezine peynirleri ile ünlü olan ilçenin çarşılarında hem Ezine peyniri çeşitleri hem de onlarca çeşit organik süt ürünü satın alabilirsiniz.

Konum Linki

8- Ayvacık

Çanakkale’nin en güzel ve en çok ziyaret edilen turistik ilçesi olan Ayvacık, doğal güzelliğini tarihi atmosferiyle birleştirmiş bir tatil cenneti. Assos Antik Kenti ve Behramkale gibi dünyaca ünlü hazinelere ev sahipliği yapan ilçe; el değmemiş doğal güzellikleri, temiz havası, huzurlu ortamı ve tadabileceğiniz birbirinden güzel yöresel yemekleriyle tam anlamıyla ruhunuzu dinlendirebileceğiniz yerlerden.

Turizm olanaklarının çok geliştiği Ayvacık’ta müstakil villalardan deniz manzaralı butik otellere ve çam ormanları arasında gizlenen bungalov otellere kadar her bütçeye ve zevke uygun otel hizmet veriyor. İnce kumlu plajlarıyla deniz severlerin, çam ve zeytin ağaçlarıyla çevrili güzelliğiyle ise doğa severlerin ilgisini çeken Ayvacık’ın otantik sokaklarında taş mimarili evler arasında keyifle gezebilir ve yorulduğunuzda bir yol üstü kafesinde mola vererek zamanın oldukça yavaş aktığı Ayvacık’ın sessiz atmosferinin tadını çıkarabilirsiniz.

Konum Linki

9- Lapseki

Çanakkale Boğazı’ndaki önemli yerleşim yerlerinden biri olan ve 2500 yıllık etkileyici bir tarihe sahip Lapseki ilçesi, Çanakkale merkezine sadece 33 kilometre uzaklıkta. Tam bir açık hava müzesini andıran Lapseki sokaklarında gezerken 1345 tarihli etkileyici bir Osmanlı mimari eseri olan Süleyman Paşa Camii, Çanakkale Boğazı'na hakim bir tepede inşa edilmiş İki Atlı Türbesi, Lapseki Şehitliği ve Çardak Arıburnu Şehitliği’ni ziyaret edebilirsiniz.

Tarihi yerlerinin yanı sıra doğanın her rengini görebileceğiniz mesire alanları ve yürüyüş yolları ile çevrili Çardak Çamlık, kristal berraklığındaki denizin ve şifalı kumların tadını çıkarabileceğiniz Çardak Kum Adası, su sporu olanakları ve plaj kulüpleriyle ilgi gören Dalyan Plajı da Lapseki’nin en popüler turistik noktaları arasında.

Konum Linki

10- Eceabat

Birbirinden güzel Osmanlı kaleleri ile ünlü olan Eceabat ilçesi, Çanakkale'de düzenlenen tarih ve kültür gezilerinin değişmez adreslerinden biri. 1354 yılında Osman Gazi'nin oğlu Süleyman Paşa tarafından Osmanlı topraklarına katılan Eceabat gezinizde Çanakkale Körfezi'ne hakim stratejik konumda inşa edilmiş 1940-1462 yapımı görkemli Kilitbahir Kalesi ve 1807 yılında 3. Selim döneminde inşa edilmiş Seddülbahir Kalesi gibi etkileyici yapıları gezebilirsiniz.

Ezine; Çanakkale Savaşı’nın en önemli olayların gerçekleştiği ve her yıl yüz binlerce kişi tarafından ziyaret edilen Conkbayırı, Mehmet Çavuş Anıtı, 57. Piyade Alayı Şehitliği ve Barış Müzesi gibi pek çok önemli noktaya da ev sahipliği yapıyor. Çanakkale Boğazı’nın panoramik manzaraları eşliğinde doğa yürüyüşlerine çıkabileceğiniz Eceabat’ta Kabatepe ve Anzak Koyu Plajı’nın mavi ve berrak sularının da tadını çıkarabilirsiniz.

Konum Linki

11- Bayramiç

Çanakkale merkeze sadece 71 kilometre uzaklıkta yer alan Bayramiç ilçesi, yemyeşil doğal güzellikleriyle Çanakkale'nin önemli oksijen depolarından biri. Kaz Dağları eteklerinde yer alan Ayazma Mesire Alanı için tüm ülkeden doğa severlerin ziyaret ettiği Bayramiç'te Ayazma’nın yüksek oksijen seviyeli havasında hem rehberli doğa yürüyüşleri hem de kamp yaparak yılın bütün yorgunluğunu atabilirsiniz. Bayramiç Barajı, Külcüler Kaplıcası, Skepsis Antik Kenti ve Kebrene Antik Kenti gezilerine de katılarak ilçenin tarihi ve doğal güzelliklerini keşfe çıkabilirsiniz.

Bayramiçi, aynı zamanda ilçe merkezinde bulunan tarihi Osmanlı konaklarıyla da fotoğraf safarilerinin değişmez adreslerinden biri. 1796 yılında inşa edilen Hadımoğlu Konağı Türk Evi Etnografya Müzesi, hem tarihi binası hem de zengin koleksiyonlarıyla ilçede mutlaka ziyaret etmeniz gereken yerler arasında. 1357 yılında inşa edilen Tepe Camii (Hacı Baliğ Camii), etkileyici bir 17. yüzyıl eseri olan Taş Köprü ve Mehmet Akif Ersoy Müze Evi de Bayramiç gezinizde ziyaret edebileceğiniz önemli yerlerden.

Konum Linki

12- Çanakkale Kordon

Çanakkale merkezinde muhteşem deniz manzaraları eşliğinde keyifli akşam yürüyüşleri yapabileceğiniz Çanakkale Kordon, şehrin en popüler gezi alanlarından biri. Yerli ve yabancı turistlerin Çanakkale’de ilk ziyaret ettiği ve şehrin en bilinen simgelerinden Truva Atı’na da ev sahipliği yapan Çanakkale Kordon, bu devasa ahşap heykelin etrafını saran çiçek bahçeleri, yürüyüş yolları, muhteşem gün batımı ve Çanakkale Boğazı manzaraları ile akşam yürüyüşlerine çıkmak için de en çok tercih edilen yerler arasında.

Deniz manzaralı kafeleri ve restoranları ile günün her saati oldukça hareketli olan Çanakkale Kordon'da keyifli bir yürüyüş yaptıktan sonra Çanakkale Boğazı'na hakim çay bahçelerinde yorgunluk atabilir veya romantik gün batımı eşliğinde akşam yemeklerinin tadını çıkarabilirsiniz.

Konum Linki

13- Çanakkale Şehitleri Anıtı ve Harp Müzesi

Çanakkale Savaşı'nın yaşandığı bölgeyi görmek ve şehitlerimizi almak için ziyaret edebileceğiniz Çanakkale Şehitleri Anıtı ve Harp Müzesi, 1971 yılında ziyarete açıldı. Sedülbahir Köyü’nün Morto Koyu’nda bulunan ve Çanakkale Savaşı’nın yapıldığı yerleri gösteren krokiler, fotoğraflar, döneme ait savaş malzemeleri, siperler, mermi çekirdekleri, askeri üniformalar ve Şehitler Abidesi gibi etkileyici anıtları inceleyebileceğiniz açık hava müzesinde 2000’e yakın obje sergileniyor. Pazartesi günleri hariç her gün 08:00 ile 17:00 saatleri arasında Çanakkale Şehitleri Anıtı ve Harp Müzesi’ni ziyaret edebilirsiniz.

Konum Linki

14- Adatepe Köyü

Uzun tarihi ünlü Truva Savaşı’na kadar giden ve Çanakkale'nin en güzel köylerinden biri olarak her yıl yüz binlerce kişi tarafından ziyaret edilen Adatepe; Arnavut kaldırımlı tarihi sokaklarını süsleyen birbirinden güzel Rum ve Türk taş evleri, huzurlu ve sessiz atmosferi, şirin yol üstü kafeleri ve kaliteli butik otelleri ile görülmeye değer yerlerden biri.

Kaz Dağları'nın batı yamacında yer alan ve oksijen seviyesi yüksek havasıyla yenilenebileceğiniz Adatepe, hem bakir doğal güzellikleri ve kristal berraklığında denizi hem de tarihi hazineleri ile tüm dünyadan turistlerin ilgisini çekiyor. Kaz Dağları'nın en yüksek zirvelerinden birinde yer alan ve antik dönemlerde güzellik yarışmalarının yapıldığı söylenen Zeus Altarı ise Adatepe’nin en çok ziyaret edilen yeri konumunda.

Etkileyici taş mimarisiyle önemli bir cumhuriyet ilk dönemi mimari eseri olan ve 1985 yılına kadar hizmet veren Taş Mektep, Adatepe’nin sahilinde yer alan turistik belde Küçükkuyu'da gezebileceğiniz Zeytinyağı Müzesi, asırlık çınar ağaçlarının altında dinlenebileceğiniz çay bahçeleri ve açık hava müzesini andıran otantik sokaklarıyla Adatepe Köyü’nü Çanakkale gezinizde keşfedilmesi gereken yerler listenize ekleyebilirsiniz.

Konum Linki

15- Kadırga Koyu

Assos’a sadece 2 kilometre uzaklıkta yer alan ve Çanakkale'de denize girmek için en güzel yerlerden biri olarak gösterilen Kadırga Koyu, yeşil ve mavinin buluştuğu bir tabiat cenneti. Kadırga Koyu’nun çam ormanları arasında uzanan mavi bayraklı plaj, en sıcak yaz aylarında bile imbat rüzgârlardan dolayı senin havasıyla gün boyu denizin tadını çıkarmak için ideal.

Şezlong ve güneş şemsiyesi kiralayabileceğiniz işletmelerin de bulunduğu ve ahşap iskelelere havlunuzu serebileceğiniz Kadırga Koyu’nun çevresinde muhteşem gün batımı manzaraları eşliğinde taze deniz ürünleri atabileceğiniz restoranlar da hizmet veriyor. Yaz aylarında yerli ve yabancı turistlerin akın ettiği Kadırga Koyu’nda her bütçeye uygun butik otel, apart otel ve pansiyonların yanı sıra donanımlı kamp alanlarında da konaklayabilirsiniz.

Konum Linki

16- Truva Atı

Çanakkale’nin dünyaca ünlü simgelerinden biri haline gelen ahşap Truva Atı heykeli, Çanakkale Kordon'da Kayserili Ahmet Paşa Caddesi üzerinde hemen dikkatinizi çekecek. Antik dünyanın en önemli savaşlarından biri olan Truva Savaşı'nın geçtiği yer olan Çanakkale toprakları, Truva Antik Kenti için her yıl yüz binlerce yabancı turist tarafından ziyaret ediyor. 10 yıldan fazla süren Truva Savaşı'nın son bulmasını sağlayan Truva Atı fikri ise ünlü yazar Homeros’a göre efsanevi karakter Odysseus tarafından bulunmuş. İçi askerlerle doldurularak şehre hediye edilen ahşap Truva Atı’nın devasa bir örneğini muhteşem Çanakkale Körfezi ve yat limanı manzaraları eşliğinde inceleyebilirsiniz.

Konum Linki

17- Conkbayırı

Mustafa Kemal Atatürk'ün taarruz emrini verdiği ve Çanakkale Savaşı'nın en önemli noktalarından biri olan Conkbayırı, hem el değmemiş doğal güzelliği hem de tarihi önemi ile Çanakkale'de ilk görmeniz gereken yerlerden. Gelibolu Yarımadası’nın batısında Karatepe ile Besim Tepesi arasında yer alan Conkbayırı, aynı zamanda 1915'te taarruz sırasında Atatürk'ün cebindeki saate şarapnel parçasının isabet ettiği ve bu sayesinde Atatürk'ün hayatının kurtulduğu yer olması ile de ayrı bir öneme sahip.

Mustafa Kemal Atatürk'ü etkileyici heykelini de görebileceğiniz Conkbayırı’nda panoramik Çanakkale Boğazı ve doğa manzaraları izleyebilir, savaşın cereyan ettiği yerleri gezerek o günleri anabilirsiniz. Eceabat feribotları ile Conkbayırı’na her saat kolayca ulaşabilirsiniz.

Konum Linki

18- Yeşilyurt

Çanakkale’nin popüler tatil beldelerinden Küçükkuyu'ya sadece 3 kilometre uzaklıkta, Kaz Dağları eteklerinde gizlenmiş Yeşilyurt Köyü; yüzlerce yıllık taş evleri, asırlık çınar ağaçları ve Arnavut kaldırımlı dar sokakları ile Çanakkale'nin en güzel köylerinden biri olarak gezilmeye değer.

Sit alanı olarak korunan ve yeni bir yapının inşa edilemediği köyün tarihi taş evleri günümüzde butik otel olarak da yerli ve yabancı turistlere hizmet veriyor. Kaz Dağları eteklerindeki denize hakim konumuyla harika fotoğraflar çekebileceğiniz köy, aynı zamanda organik zeytinyağlarıyla da ünlü. Güzel bir günübirlik gezi yapabileceğiniz veya otantik dekorasyonlu taş evlerinde konaklayabileceğiniz Yeşilyurt Köyü'nün çarşısında ise ev yapımı salçalar, organik zeytin ve zeytinyağları, yöreye özgü reçeller, tarhanalar ve kurtulmuş şifalı otlar satın alabilirsiniz.

Konum Linki

19- Ayazma Plajı

Çanakkale'de denize girebileceğiniz başka bir sevilen plaj da Bozcaada’da yer alan, ince ve altın renkli kumlarıyla Akdeniz plajlarını aratmayan Ayazma Plajı. Turizm olanakları bakımından gelişmiş olan plajın çevresinde restoranlar, kafeler ve plaj kulüpleri sıralanıyor. Bozcaada'nın en güzel plajı olarak yerli ve yabancı turistlerin denizin tadını çıkarmak için ilk gittiği yer olan Ayazma Plajı, turkuaz ve berrak deniziyle dalış yapmak için de ideal bir yer. Güneş şemsiyesi ve şezlong kiralayabileceğiniz iki tane tesisin hizmet verdiği plajın çevresindeki restoranlarda ise tatil deniz ürünlerinin tadını çıkarabilirsiniz.

Konum Linki

20- Çanakkale Özgürlük Parkı

Çanakkale şehir merkezinden kolayca ulaşabileceğiniz ve 35.000 m2 gibi büyük bir yeşil alanı kapsayan Özgürlük Parkı, 18 Mart Tepesi olarak bilinen ve panoramik deniz manzarası sunan bir tepede uzanıyor. Parkın içerisinde geniş yeşil çim alanlar, çocuk oyun bahçeleri, yürüyüş parkurları, bisiklet yolları ve kır bahçelerinin yanı sıra Truva Antik Kenti'nin bir minyatürü ve Çanakkale Savaşı rölyefleri de sergileniyor.

Romantik gün batımı manzaralarından dolayı Aşıklar Tepesi de olarak bilinen Özgürlük Parkı’nda Çanakkale Boğazı'nın muhteşem manzaraları eşliğinde akşam yürüyüşlerine çıkabilir, spor yapabilir ve çocuklarınızla eğlenceli bir gün geçirebilirsiniz. Merkezi bir konumda Esenler Mahallesi'nde yer alan Çanakkale Özgürlük Parkı’na toplu taşıma araçları ve taksilerle kısa bir yolculukla ulaşabilirsiniz.

Konum Linki

21- Çanakkale Aynalı Çarşı

1889 yılında Osmanlı padişahı II. Abdülhamit döneminde, İstanbul'daki ünlü Mısır Çarşısı'nı bir benzeri olarak inşa ettirilen ve o günden beri Çanakkale’de ticaretin kalbinin attığı yerlerden biri haline gelen Aynalı Çarşı, günümüzde şehrin önemli simgeleri arasında.

2014 yılında restore edilen bir içerisinde 57 tane yöresel ürünler, el sanatı eserleri ve hediyelik eşyalar satan dükkanın hizmet verdiği Aynalı Çarşı; kızıl taştan yapılmış etkileyici mimarisi, kemerli kapısı ve kabartma çiçek desenleriyle süslü duvarlarıyla mimari açıdan da görülmeye değer bir eser. İnönü Caddesi üzerinde yer alan ve her gün saat 08:30 ile 19:00 saatleri arasında açık olan çarşıya mutlaka uğramayı, hem etkileyici mimariyi incelemeyi hem de Çanakkale'ye özgü yöresel ürünler satın almayı unutmayın.

Konum Linki

22- Kömür Limanı

Çanakkale'nin kesinlikle keşfedilmesi gereken doğa cennetlerinden biri olan Kömür Limanı, Gelibolu Yarımadası'nın Saroz Körfezi bölümünde yer alıyor. Çam ormanlarıyla sarılı kayalar tarafından çevrelenmiş küçük bir koy olan Kömür Limanı, ince kumlu küçük sahili ve balıkları görebileceğiniz kristal berraklığındaki sularıyla Çanakkale’nin gizli cennetlerinden.

Zengin balık çeşitliliği ile dalış turlarının değişmez adreslerinden biri olan Kömür Limanı’nda çam ağaçları arasında çadırınızı kurarak kamp yapabilir, yeşil ve mavinin her tonunu görebileceğiniz serin sulara kendinizi bırakabilirsiniz. Küçük bir kafeden başka tesis ve işletmenin bulunmadığı, bakir doğal güzelliğini koruyan ender yerlerden olan Kömür Limanı’nı tekne turlarıyla keşfe çıkabilir veya minibüslerle koya kısa sürede ulaşabilirsiniz.

Konum Linki

23- Gelibolu Yarımadası Tarihi Milli Parkı

Gelibolu Yarımadası’nın güneyinde 33.000 hektar gibi büyük bir alanı kapsayan ve Çanakkale'nin her yıl milyonlarca kişi tarafından ziyaret edilen önemli noktalarından biri olan Gelibolu Yarımadası Tarihi Milli Parkı, 1973 yılında kuruldu. Birleşmiş Milletler tarafından da tanınan özel bir koruma alanı olan milli park, etkileyici anıtlarla dolu.

60 binden fazla Türk askerinin yanı sıra 150 binden fazla İngiliz, Fransız, Yeni Zelanda, Avustralya askerinin mezarı ve anıtlarının yer aldığı, tarihi sit alanı olarak korunan Gelibolu Yarımadası Tarihi Milli Parkı’nda savaşın yaşandığı siperler, kaleler, burçlar ve devasa toplar arasında ilginç bir gün yaşayabilirsiniz. Şehit mezarlarını ziyaret ederek duygu dolu anlar da yaşayabileceğiniz park, etkileyici Çanakkale Şehitler Anıtı'nı görmek ve Çanakkale Savaşı'nda kaybettiğimiz binlerce şehidi anmak için mutlaka uğramanız gereken yerler arasında.

Konum Linki

24- Kabatepe Plajı

Eceabat ilçesinde yer alan Kabatepe Plajı, çam ve zeytin ağaçları ile sarılı sahiliyle çok sevilen yerlerden biri. Berrak ve tertemiz denizin tadını çıkarmak için Çanakkale’de mutlaka uğramanız gereken yerlerin başında gelen Kabatepe Plajı, donanımlı orman kampından dolayı da tüm dünyadan kampçılar tarafından sıkça ziyaret ediliyor.

Plajın çevresinde ormanlarda gizlenen donanımlı kamp alanlarında çadır kiralayarak kamp yapabilir veya ince kumlu sahilde havlunuzu sererek denizin tadını çıkarabilirsiniz. Atıştırmalıklar alabileceğiniz tesisler, kır bahçeleri, yürüyüş yolları, tuvalet, duş ve mesire alanları gibi olanaklar bulabileceğiniz Kabatepe Plajı, sığ deniziyle çocuklu ailelerin en sevdiği plajlardan biri konumunda.

Konum Linki

25- Çanakkale Şehitlik Anıtı

Gelibolu Yarımadası Tarihi Milli Parkı içerisinde yer alan Çanakkale Şehitlik Anıtı, Çanakkale gezilerinin değişmez bir parçası. 41 metre yükseklikte, 25 x 25 metre ebatlarında kale planlı olarak inşa edilmiş ve Roma dönemi Zafer Takı tasarımına sahip Çanakkale Şehitlik Anıtı, aynı zamanda benzersiz tasarımıyla Mehmetçik kelimesinin M harfini de simgeliyor.

Tavanında mozaiklerle işlenmiş etkileyici bir Türk bayrağı figürünün bulunduğu ve Mehmet Akif Ersoy'un Çanakkale Şehitlerine adlı şiirinin işlendiği anıtın yapımına 1954 yılında yapımına başlandı ve 21 Ağustos 1960 yılında anıt ziyarete açıldı. Çanakkale Savaşı'nda hayatını kaybeden Türk askerlerini anmak inşa edilen ve Gelibolu Yarımadası Tarihi Milli Parkı’nın en çok ziyaret edilen yeri olan Çanakkale Şehitlik Anıtı’nın giriş bölümünde Mustafa Kemal Atatürk'ün 1934 yılında bölgede hayatını kaybeden yabancı askerler için söylediği ünlü sözleri de görebilirsiniz. Anıtı ziyaret ettikten sonra milli parkın içerisindeki birbirinden ilginç anıtlar, siperlikler, kaleler ve siperler arasında gezebilirsiniz.

Konum Linki

26- Troya Müzesi

Truva Antik Kenti’nin hemen girişinde yer alan ve sadece Çanakkale'nin değil Türkiye'nin de en önemli arkeoloji müzelerinden biri olan Troya Müzesi, 2018 yılında ziyarete açıldı. Pek çok efsaneye konu olmuş Truva Antik Kenti ve çevresinde yapılan kazılarda elde edilen paha biçilmez binlerce eserin sergilendiği müze; 3000 m2 sergi salonu, 11.200 m2 kapalı alanı ve görkemli taş eserlerin sergilendiği bahçesiyle ile tarih ve arkeoloji meraklılarının Çanakkale’de mutlaka ziyaret etmesi gereken yerler arasında.

Troya Müzesi koleksiyonlarında Neolitik Çağ’dan Tunç Çağı ve Demir Çağı’na kadar uzanan şemalar, çizimler, yazıtlar, baltalar, kesici aletler, heykeller, pişmiş toprak seramikler, metal kaplar, silahlar, sikkeler ve cam bilezikler gibi pek çok objeyi yakından görebilirsiniz. Yaz döneminde 09:00 ile 20:00, kış döneminde ise 09:00 ile 18:00 saatleri arasında müzeyi ziyaret edebilir ve Çanakkale merkezinden minibüslerle müzeye kolayca ulaşabilirsiniz.

Konum Linki

27- Kilitbahir Kalesi

Eceabat ilçesine bağlı küçük bir köy olan Kilitbahir Köyü’nde yer alan ve Türkiye'nin en güzel kalelerinden biri olarak gösterilen Kilitbahir Kalesi, Fatih Sultan Mehmet tarafından yaptırılmış büyüleyici bir mimari eser. Diğer Osmanlı kalelerinden farklı olarak üç yapraklı yonca biçiminde inşa edilen Kilitbahir Kalesi, İstanbul kuşatması döneminde Bizans'a yardım gitmesini engellemek amacıyla Çanakkale Boğazı'na hakim bir konumda inşa edilmiş.

7 katlı ve üçgen planlı olan Kilitbahir Kalesi, çevresini saran iç ve dış sularıyla günümüze kadar sağlam kalmayı başarmış. 1980 yılında korunması gereken kültürel varlık olarak tescil edilen ve 2013 yılında restore edilen kalenin iç odalarını gezebilir ve sularından muhteşem Çanakkale Boğazı manzaralarının fotoğraflarını çekebilirsiniz. Kilitbahir Kalesi’ne Çanakkale merkezinde her saat bulabileceğiniz Gestaş feribotları veya minibüslerle rahatlıkla ulaşım sağlayabilirsiniz. Kilitbahir Kalesi’ni yaz aylarında 09:00 ile 19:00, kış aylarında ise 08:00 ile 17:00 saatleri arasında pazartesi günleri hariç her gün küçük bir ücret karşılığında gezebilirsiniz.

Konum Linki

28- Anzak Koyu

Gelibolu Yarımadası'nda yer alan küçük Anzak Koyu, Çanakkale Savaşı sırasında 1915 yılında Anzakların çıkartma yapmasından dolayı dünya çapında tanınıyor. 600 metre uzunluğundaki koy, çam ormanlarıyla sarılı Arıburnu tepeleri ile çevrilmiş. Her yıl 25 Nisan'da Anzak Günü anma etkinliklerinin de düzenlendiği Anzak Koyu, tarihi öneminin yanı sıra doğal güzellikleri ile de sessiz ve huzurlu bir atmosferde yüzmek isteyen tatilcilerin sıklıkla ziyaret ettiği yerler arasında.

Turistik tesislerin ve yapılaşmanın bulunmadığı bölgede çıkartma sırasında ölen Anzak askerleri için temsili mezarlar ve anıtlar inşa edilmiş. Anzak Koyu'nda hem savaşın yaşandığı tarihi yerleri ziyaret edebilir hem de etkileyici deniz ve doğa manzaralarının fotoğraflarını çekebilirsiniz.

Konum Linki

29- Kefalos Plajı

Çanakkale'nin en ünlü plajlarından biri olan Kefalos Plajı, şehrin en popüler turistik merkezlerinden Gökçeada’da yer alıyor ve Aydıncık Plajı olarak da biliniyor. Altın renkli kumlarla sarılı 1200 metre uzunluğundaki kumsalı ile ünlü Kefaloz Plajı, rüzgârlı yapısı ve dalgalı denizi ile Türkiye'de Çeşme ve Alaçatı’dan sonra rüzgâr sörfü yapılacak en iyi yerlerden biri.

Plajda hizmet veren su sporları merkezlerinde kısa bir eğitim alarak rüzgâr sörfü, uçurtma sörfü ve deniz paraşütü gibi aktiviteler yapabileceğiniz Kefalos Plajı’nın çevresinde ise restoranları, butik oteller, pansiyonlar ve donanımlı kamp alanları bulabilirsiniz. Gökçeada merkezinden sabah ve akşam iki kere minibüs seferlerinin düzenlendiği Kefalos Plajı, hem su sporları yapmak hem de altın kumlu uzun sahilde tertemiz denizin tadını çıkarmak için Çanakkale gezilerinde mutlaka uğramanız gereken yerlerden.

Konum Linki

30- Truva Antik Kenti

Homeros’un ünlü İlyada Destanı'nda bahsettiğim ve antik dünyanın en büyük savaşlarından biri olan Truva Savaşı'nın yaşandığı kent olan Truva Antik Kenti, 1998 yılında UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne dahil edildi. Her yıl dünyanın her yerinden gelen yüz binlerce kişi tarafından ziyaret edilen ve tarihi M.Ö. 3000 yılına kadar uzanan Truva Antik Kenti, aynı zamanda dünyanın en önemli arkeolojik kazı alanlarından biri. 

Bölgeye hakim bir konumda inşa edilmiş ve ilk kazıların 1800’lü yılların sonunda gerçekleştirildiği antik kentten çıkarılan pek çok paha biçilmez tarihi eser ise yurt dışına kaçırıldı. Kentin hemen girişinde kurulan Troya Müzesi’nde de birçok eserin sergilendiği antik kentte etkileyici heykeller, hamamlar, antik tiyatrolar, kayalara oyulmuş kabartmalar ve yazıtlar arasında tarihte unutulmaz bir yolculuk yapabilirsiniz. Yılın her dönemi rehberli turlar bulabileceğiniz ve rehberlerden Truva Savaşı ile ilgili ilginç bilgiler alarak gezebileceğiniz Truva Antik Kenti, Çanakkale gezilerinde kesinlikle ziyaret etmenizi önerdiğimiz tarihi hazinelerden biri.

Konum Linki

31- Tavaklı Sahili

Çanakkale merkeze sadece 74 kilometre uzaklıkta, Kaz Dağları’nın muhteşem manzaraları eşliğinde uzanan altın kumlu sahil ile ünlü Tavaklı, çam ormanları arasında denizin tadını çıkarmak isteyen tatilcilerin ilk uğraması gereken yer. Antik dönemlerden beri doğal güzelliği ile ilgi çeken ve antik ismi güzellik anlamına gelen Larissa olan Tavaklı, tertemiz küçük plajı, rengarenk balıklarla birlikte yüzebileceğiniz masmavi denizi ile çam ve zeytin ağaçları altında havlunuzu serip şehrin kalabalığı ve gürültüsünden uzaklaşmak için ideal bir yer. Çanakkale'den Ezine minibüsleri ile her saati kolaylıkla ulaşabileceğiniz Tavaklı, kamp yapmak ve doğa yürüyüşlerine çıkmak için de bölgedeki en çok tercih edilen yerlerden biri.

Konum Linki

32- Çanakkale Saat Kulesi

Çanakkale merkezinde Kemalpaşa Mahallesi üzerinde yer alan ve 1897 yılında inşa edilen Çanakkale Saat Kulesi, şehrin en bilinen simgesel yapılarından biri. 2. Abdülhamit döneminde 5 katlı olarak ve külah tasarımı ile inşa edilen saat kulesi, İzmir'in ünlü saat kulelerine oldukça benziyor. 4. katında dört tarafında saatlerin bulunduğu ve etkileyici taş mimarisiyle hemen dikkatinizi çekecek olan Çanakkale Saat Kulesi’nin kapısında II. Abdülhamit'in tuğrası da yer alıyor. Şehrin önemli buluşma noktalarından biri olan ve geceleri aydınlatıldığında muhteşem fotoğraflarını çekebileceğiniz saat kulesi, Çanakkale’yi gezerken uğramanız ve fotoğraf çektirmeniz gereken tarihi yapılardan biri.

Konum Linki

33- Assos Antik Kenti

Truva Antik Kenti ile birlikte Çanakkale'nin en çok ziyaret edilen antik kenti olan Assos Antik Kenti, Ayvacık ilçesine bağlı Behramkale Köyü sınırları içinde yer alıyor. Hem tarihi önemi hem de doğal güzelliği ile yerli ve yabancı turistleri büyüleyen Assos Antik Kenti, Midilli Adası’nın hemen karşısına M.Ö. 900 yıllarında inşa edilmiş.

Antik çağın ünlü düşünürlerden Aristo'nun da yıllarca yaşadığı ve felsefe okulları kurduğu Assos Antik Kenti, döneminin en önemli kültür, sanat ve bilim merkezlerinde biriydi. Kenti gezerken günümüze kadar sağlam kalmış ünlü Athena Tapınağı ve devasa antik tiyatroyu inceleyebilir, geziden sonra antik kentin sahilinde bir mola vererek tarihi manzaralar eşiğinde denizin tadını çıkarabilirsiniz. Tarih ve kültür gezilerinin yanı sıra doğa yürüyüşü turlarının da değişmez bir parçası olan Assos Antik Kenti’ne hem tarihi hazineleri hem de doğal güzellikleri için mutlaka uğramalısınız.

Konum Linki

34- Papaz Plajı

Çanakkale merkezine 45 kilometre uzaklıkta Ezine ilçesi sınırlarında yer alan Papaz Plajı, Çanakkale Boğazı'na hakim bakir bir koyda uzanan ince kumlu sahiliyle kalabalıklardan uzakta denizin tadını çıkarmak için en güzel yerlerden. Papaz Plajı, sığ denizinden dolayı çocuklu aileler tarafından da çok seviliyor. Çevresinde az sayıda da olsa küçük butik oteller, pansiyonlar ve balık restoranlarının hizmet verdiği Papaz Plajı, Çanakkale'nin gizli cennetlerinden biri olarak yılın her dönemi oldukça sakin. Çanakkale Otogarı’nda her yarım saate bir bulabileceğiniz Ezine minibüsleri ile plaja 45 dakikalık bir yolculukla kolaylıkla gidebilirsiniz.

Konum Linki

35- Akbaş Şehitliği

Gelibolu-Eceabat yolunun 30. kilometresinde Akbaş mevkiinde yer alan Akbaş Şehitliği, 1945 yılında düzenlenerek ziyarete açıldı. Akbaş Limanı’nın yanında yer alan şehitlik, Çanakkale Savaşı sırasında ağır saldırı altında kalarak batan gemilerde şehit olan askerler anısına tasarlandı.

459 sembolik mezar taşı ile oldukça duygulandırıcı bir manzaraya sahip Akbaş Şehitliği’ndeki rölyeflerde 754 şehidimizin ismi anılıyor ve Mustafa Kemal Atatürk’ün ünlü “Türk Kumandanları kumanda etmesini, Türk askeri ölmesini bildi. Harbi kazanışımızın sırrı bundan ibarettir.” sözleri yazıyor. Etkileyici Mehmetçik heykellerinin de bulunduğu alanı rehberlerle gezebilir ve o döneme ait ilginç bilgiler alabilirsiniz.

Konum Linki

36- Mermer Burnu

Akvaryum Koyu olarak da bilinen Mermer Burnu, akvaryumu andıran cam gibi berrak denizinden ismini alıyor ve Çanakkale'nin en popüler turistik merkezlerinden Bozcaada'da denize girilecek en güzel yerlerden biri. Turkuaz renkli denizi ve çevresini saran etkileyici kaya oluşumlarıyla görülmeye değer bir güzelliğe sahip olan Mermer Burnu, zengin su altı çeşitliliğinden dolayı tüplü ve tüpsüz dalış turlarının da değişmez adreslerinden.

Bozcaada merkezinden 2 saatlik bir doğa yürüyüşü ile ulaşabileceğiniz Mermer Burnu’na her gün saat 11:00, 14:00 ve 17:00 saatlerinde minibüs de bulabilirsiniz. Muhteşem deniz ve kaya manzaraları eşliğinde uzanan yürüyüş parkurları ve donanımlı kamp alanlarını için sıkça ziyaret edilen Mermer Burnu’nda kayalara havlunuzu sererek güneşlenebilir ve dalışlar yaparak balık sürüleriyle birlikte yüzebilirsiniz.

Konum Linki

37- Pembe Göl

Dünyada sadece 8 tane bulunan pembe göllerden biri de Çanakkale'nin Dalyan Köyü’nde ziyaret edilebilir. Kalp şekli ve pembe renkli sularıyla büyüleyici bir romantik manzara sunan Pembe Göl, yüksek tuz oranı ve sağlıklı bakterilerden dolayı pembe rengi almış. Masmavi denizin hemen kenarında yer alan göl; fotoğraf safarileri, doğa gezileri, düğünler ve romantik gezilerin değişmez adreslerinden biri. Yerli ve yabancı turistlerin Çanakkale'de mutlaka uğradığı yerlerden biri olan gölün sağlıklı sularında yüzebilir ve küçük gölün çevresinde gezerek harika fotoğraflar çekebilirsiniz.

38- Atikhisar Barajı

Çanakkale'nin dünyaca ünlü kamp alanlarından biri olan Atikhisar Barajı, şehir merkezine sadece 15 kilometre uzaklıkta. Çevresi engin çam ormanları ile çevrili baraj gölünün çevresini saran yürüyüş yolları, mesire alanları ve donanımlı kamp alanları, dünyanın her yerinden doğa severleri tarafından ziyaret ediliyor.

Atikhisar Barajı, aynı zamanda olta balıkçılığı, trekking, dağ bisikleti turları, yoga ve meditasyon kampları için de bölgede en çok ziyaret edilen yerler arasında. Donanımlı kamp alanlarında elektrik, içme suyu, yiyecek, içecek ve tuvalet gibi olanaklar bulabilir; Atikhisar Barajı’nın göletinde yaz aylarında kano gezilerine çıkabilir veya etkileyici dağ manzaraları eşliğinde serin suların tadını çıkarabilirsiniz.

Konum Linki

39- Çanakkale Arkeoloji Müzesi

Çanakkale Kordon’un yanında, şehrin en hareketli caddelerinden biri olan 100. Yıl Caddesi üzerinde yer alan Çanakkale Arkeoloji Müzesi’nin arşivi Atatürk döneminde geliştirilmeye başlandı. Türkiye'nin en zengin arkeoloji müzelerinden biri olarak Çanakkale çevresinde Truva Antik Kenti ve Assos Antik Kenti gibi pek çok önemli noktada yapılan kazılarda elde edilen 12.000’den fazla eser, 15.000’den fazla sikke ve 2000’in üzerinde etnografik eserin sergilendiği Çanakkale Arkeoloji Müzesi, şehrin tarihini keşfetmek için uğramanız gereken ilk yer.

6 bölümden oluşan müzede antik kentinden çıkarılan eserlerin yanı sıra Demir Çağı’na kadar uzanan objeler, ünlü Afrodit heykeli ve Dardanos Tümülüsü gibi benzersiz eserleri de yakından görme şansı bulacaksınız. Yaz aylarında saat 08:00 ile 19:00, kış aylarında ise 08:00 ile 17:00 saatleri arasında haftanın her günü açık olan müzeyi Müzekart veya küçük bir ücret karşılığı rehberler eşliğinde gezebilirsiniz.

Konum Linki

40- 57. Piyade Alayı Şehitliği

Çanakkale'de yer alan ve çok ziyaret edilen önemli bir şehitlik de Eceabat ilçesi Kocadere mevkiinde bulunan 57. Piyade Alayı Şehitliği. Çanakkale Savaşı’nın başlangıcı kabul edilen 1915 Anzak çıkarması sırasında şehit düşen askerlerimiz için 1992 yılında açılan şehitlikte 628 askerin anıt mezarı ve etkileyici heykellerin yanı sıra Çanakkale gazisi olarak 108 yaşında vefat eden Hüseyin Kaçmaz'ın tasvir edildiği heykel de görülmeye değer. Tarih turların bir parçası olarak gezebileceğiniz 57. Piyade Alayı Şehitliği’nde rehberlerden Anzak çıkarmasıyla ilgili ilginç bilgiler de alabilirsiniz.

Konum Linki

41- Çanakkale İskele Meydanı

Çanakkale'nin sevilen gezi alanlarından biri olan ve kordon boyunca uzanan İskele Meydanı; deniz kenarındaki yürüyüş parkurları, dinlenme alanları, koşu ve bisiklet yolları ile günün her saati oldukça hareketli. Çanakkale Deniz Müzesi ve Gestaş feribot iskelelerine oldukça yakın olan İskele Meydanı’ndan feribotlarla Çanakkale'nin pek çok ilçesine de rahatlıkla gidebilirsiniz. Meydanda deniz manzaraları kafeler, restoranlar ve yöresel ürünler alabileceğiniz hediyelik eşya dükkanları da hizmet veriyor.

Konum Linki

42- Kum Adası

Çanakkale'nin Lapseki ilçesinde bağlı Çardak beldesinde yer alan ve Çardak Kum Adası olarak da bilinen Kum Adası, şifalı olduğu düşünülen ince kumlarıyla her yıl yerli ve yabancı binlerce kişi tarafından ziyaret ediliyor. Her yıl yaz aylarında vücutlarını şifalı kumlara gömerek özellikle eklem ve kas sorunları için şifa bulmak isteyen binlerce insanın ziyaret ettiği Kum Adası, çevresini saran masmavi ve tertemiz deniziyle Çanakkale’de yüzebileceğiniz en güzel yerlerden de biri. Hiçbir turistik tesisin bulunmadığı Kum Adası, özellikle ilkbahar mevsiminde açan birbirinden güzel çiçekleriyle de görülmeye değer bir manzara sunuyor.

Konum Linki

43- Çanakkale Deniz Müzesi

Çanakkale Kordon'a oldukça yakın bir konumda bulunan Yalı Caddesi üzerinde yer alan Çanakkale Deniz Müzesi, Türkiye'nin en zengin deniz müzelerinden biri olarak çarpıcı bir koleksiyona sahip. 2000 yılında modern müzecilik anlayışı ile hizmet vermeye başlayan müzenin koleksiyonlarında Nusret Mayın Gemisi’nin maketinden tarihi madalyalara, üniformalara, gemi silahları ve toplarına kadar yüzlerce obje sergileniyor. Müzenin Piri Reis galerisi, resim sergileri ve minyatür gemi koleksiyonları görülmeye değer güzellikte. Çanakkale Deniz Müzesi’ni hafta içi her gün saat 09:00 ile 16.30 arasında ziyaret edebilirsiniz.

Konum Linki

44- Ayazma Pınarı Tabiat Parkı

Bayramiç ilçesinde sınırlarında yer alan ve minibüslerle kolayca ulaşarak şehrin kalabalığından uzakta doğa ile iç içe güzel bir gün geçirebileceğiniz Ayazma Pınarı Tabiat Parkı, 5,85 hektar gibi büyük bir yeşil alanı kapsıyor. İçerisinde birbirinden güzel şelaleler, endemik bitkiler ile çevrili dereler, orman köşkleri, çardaklar, mesire alanları, çocuk oyun alanları ve çam ormanları içinde uzanan yürüyüş yolları bulunan Ayazma Pınarı Tabiat Parkı, oksijen seviyesi yüksek havasıyla da ünlü.

Kestane, gürgen, meşe ve Ihlamur ağaçlarıyla çevrili parkta gezerken sadece Kaz Dağları’na özgü 38 endemik bitki türünü de yakından görebilirsiniz. Seyir teraslarında her mevsim muhteşem doğa fotoğrafları çekebileceğiniz parkın içerisinde kır bahçeleri ve piknik alanlarında da yılın bütün yorgunluğunu atabilirsiniz.

Konum Linki

45- Piri Reis Müzesi

Türkiye'nin tek deniz bilimleri müzesi olan Çanakkale Piri Reis Müzesi, Çanakkale Onsekiz Mayıs Üniversitesi’ne bağlı olarak ziyarete açıldı. Dünyaca ünlü Osmanlı denizcisi Piri Reis'in en ünlü eseri Kitab-ı Bahriye’nin bazı bölümleri, yüzlerce yıllık deniz haritaları, deniz canlıları ile ilgili çizimlerin yanı sıra Karadeniz, Marmara, Ege ve Akdeniz'de yakalanmış 200'den fazla kemikli, kıkırdaklı, omurgalı balık ve kabuklu canlının sergilendiği müzede denizcilik tarihinde kullanılan onlarca ilginç aracı da inceleyebilirsiniz.

Piri Reis Müzesi’nin en ilgi çeken bölümünde ise nesli tükenmekte olan deniz kaplumbağaları ve Akdeniz fokları sergileniyor. Çanakkale Havalimanı’na sadece 2 kilometre uzaklıkta yer alan ve toplu taşıma araçlarıyla kısa sürede ulaşabileceğiniz müze, Çanakkale Onsekiz Mayıs Üniversitesi Terzioğlu Yerleşimi içerisinde yer alıyor ve hafta içi her gün ziyaret edilebilir.

Konum Linki

46- Seyit Onbaşı Anıtı

Eceabat ilçesindeki Rumeli Mecidiye Tabyası’nda bulunan Şehit Onbaşı Anıtı, Çanakkale’nin en çok fotoğraflanan anıtlarından biri. Çanakkale Savaşı sırasında 275 kiloluk top mermisini tek başına kaldırmasıyla efsaneleşen Seyit Onbaşı’yı anmak için inşa edilen anıt, Çanakkale Boğazı karşısında etkileyici bir manzara sunuyor. Hem bölgedeki diğer şehitlik ve anıtları ziyaret etmek hem de boğazın çarpıcı manzaralarını izlemek için Seyit Onbaşı Anıtı’nı ziyaret etmenizi öneririz.

Konum Linki

47- Hamzaköy Plajı

Çanakkale'nin Gelibolu ilçesinin sevilen mavi bayraklı plajlarından biri olan ve ilçe merkezine sadece 3 kilometre uzaklıkta yer alan Hamzaköy Plajı, ince kumlu uzun sahili ve balıkları görebileceğiniz berraklıktaki sularıyla size Akdeniz'de hissettirecek. Ücretsiz faydalanabileceğiniz plaj; 750 metrelik sahilinin yanı sıra acemi yüzücüler ve çocuklar için ideal olan sığ deniziyle de çok popüler.

Engelli rampası ve engelli tuvaleti gibi olanaklar sağlanan Hamzaköy Plajı’nda cankurtaran hizmeti, piknik alanı, otopark, soyunma kabini, tuvalet ve sağlık kabini gibi imkanlar da bulabilirsiniz. Yaz aylarında çok hareketli olan Hamzaköy Plajı’nın çevresinde restoranlar, kafeler, butik ve apart oteller de sıralanıyor.

Konum Linki

48- Çanakkale Nilüfer Gölü

Çanakkale'nin şirin ilçesi Biga'da yer alan ve benzersiz manzarasıyla 2 dönüm alanı kapsayan Nilüfer Gölü, ismini gölün çevresini saran nilüfer çiçeklerinden alıyor. Özellikle bahar ve yaz aylarında bembeyaz nilüfer çiçekleri ile Türkiye’de çok az yerde görebileceğiniz güzellikte bir manzara sunan Nilüfer Gölü, Çanakkale'de yapılan doğa gezileri ve fotoğrafçılık turlarında en sevilen adreslerinden biri. El değmemiş doğal güzelliği özenle korunan ve çiçekleri koparanlara bile çok büyük cezaların verildiği Nilüfer Gölü, ülkemizin gizli tabiat harikalarından biri olarak keşfedilmeye değer.

Konum Linki

49- Çanakkale Seramik Müzesi

Çanakkale, tarihi ve doğal güzelliklerinin yanında seramikleri ile de dünyaca ünlü bir şehir. 2013 yılında hizmete giren Çanakkale Seramik Müzesi’ni ziyaret ederek Çanakkale'nin arkeolojik ve çağdaş seramik eserlerini yakından görme şansı bulabilirsiniz.

Birbirinden güzel kalıcı ve geçici sergilere ev sahipliği yapan, aynı zamanda Çanakkale seramiklerinin uluslararası alanda tanıtılması için çalışmalar yürüten Çanakkale Seramik Müzesi’nde fuarlar, tasarım yarışmaları, atölyeler ve workshoplara da katılabilirsiniz. Tarih boyunca Çanakkale’de üretilmiş birbirinden güzel seramik objeleri yakından görebileceğiniz müze, Cevatpaşa Mahallesi’nde Kaya Sokak üzerinde güzel bir konumda yer alıyor ve pazartesi günleri hariç her gün ziyaret edilebilir.

Konum Linki

50- Tarihe Saygı Parkı

Çanakkale'nin Eceabat ilçesi Zübeyde Hanım Meydanı'nda yer alan ve çok ziyaret edilen Tarihe Saygı Parkı, Eceabat feribot iskelesinin hemen yanında güzel bir konumda bulunuyor. 12 metre yükseklikteki etkileyici Tarihe Saygı Anıtı ile dikkat çeken parkın içerisinde Çanakkale Savaşı'nın her detayının canlandırıldığı minyatür tasarımlar, savaşı yöneten başta Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere pek çok önemli komutanın heykeli, Çanakkale Savaşı canlandırmaları, Çanakkale Boğazı ve Gelibolu Yarımadası haritaları gibi pek çok güzel bölümü gezebilirsiniz. Sahil kenarında yer aldığı için keyifli bir gezi yapabileceğiniz ve tarihimizin en önemli savaşlarından biri olan Çanakkale Savaşı hakkında ilginç bilgiler alabileceğiniz park, Eceabat gezilerinde mutlaka görmenizi önerdiğimiz yerler arasında.

Konum Linki

51- Çanakkale Kent Müzesi

Çanakkale'nin binlerce yıllık tarihini ve kültürünü anlamak için gidebileceğiniz en güzel yer olan Çanakkale Kent Müzesi, şehri gezen turistler tarafından sıkça ziyaret edilen bir yer. Kemalpaşa ilçesinde Fetvane Sokak üzerinde yer alan iki katlı tarihi bir binasında hizmet veren müzede Çanakkale'nin antik çağlardan Osmanlı dönemi, 1. Dünya Savaşı ve Çanakkale Savaşı'na kadar önemli dönemlerini kapsayan belgeler, görseller, fotoğraflar ve şehir kültürünü yansıtan yöresel ürünler sergileniyor. Arşiv, kütüphane ve etkinlikleriyle de ilgi gören müzeyi yaz aylarında 10:00 ile 19:00, kış aylarında ise saat 10:00 ile 17:00 saatleri arasında, pazartesi günleri hariç haftanın her günü ücretsiz olarak ziyaret edebilirsiniz.

Konum Linki

52- Habbele Plajı

Çanakkale'nin turistik cenneti Bozcaada'nın en güzel ve popüler plajlarından biri olan Habbele Plajı, adanın diğer ünlü plajı Ayazma Plajı’na göre çok daha sakin. Plaj, altın sarısı kumlarla sarılı bir sahile ve kristal berraklığında sulara sahip. Sığ deniziyle çocuk ailelerin de keyifli zaman yaşayabileceği plajlardan biri olan Habbele Plajı’nda şezlong ve güneş şemsiyesi kiralayabileceğiniz veya atıştırmalıklar alabileceğiniz tesisler de hizmet veriyor. En sıcak yaz günlerinde bile ılık rüzgârlarıyla keyifli bir deniz günü yaşamak için mutlaka uğramanız gereken Habbele Plajı’na Bozcaada merkezinden her yarım saatte bir hareket eden minibüslerle kolayca gitmeniz mümkün.

Konum Linki

53- Kestanbol Kaplıcaları

Çanakkale'nin şifalı sularının tadını çıkarmak için yılın her döneminde ziyaret edilen ve Ezine ilçesi sınırlarında yer alan Kestanbol Kaplıcaları, 22.000 metrekarelik geniş bir alanı kapsıyor. Konaklama hizmetleri, uzman terapistlerin görev aldığı sağlık merkezi, açık ve kapalı termal havuzları ve aile hamamları gibi pek çok olanak bulabileceğiniz kaplıcalarda hem şifa bulabilir hem de tertemiz havanın ve yemyeşil doğal güzelliklerin tadını çıkararak yılın bütün yorgunluğunu atarak yenilenebilirsiniz.

Konum Linki

54- Gizli Liman Koyu

İsmi gibi Çanakkale'nin gizli doğal güzelliklerinden biri olan ve Gökçeada’nın Uğurlu Köyü’nde yer alan Gizli Liman Koyu, sarp kayalarla çevrili korunaklı yapısı ve ince kumlu sahili ile denizin tadını çıkarmak için gidebileceğiniz en özel yerlerden biri. Gökçeada merkezine 25 kilometre uzaklıkta yer alan ve Uğurlu Köyü minibüsleriyle 30 dakikalık bir yolculukla ulaşabileceğiniz Gizli Liman Koyu’nu saran çam ormanları arasında çadır kurabilir, zengin su altı zenginliklerini şahit olmak için şnorkelli, tüplü ve tüpsüz dalışlar yaparak güzel zaman geçirebilirsiniz.

Konum Linki

55- Kocakum Koyu

İki tarafa sarp kayalarla çevrili küçük Kocakum Koyu, Biga ilçesine bağlı Karabiga beldesinde yer alıyor. Binlerce yılda doğal yollarla oluşmuş bu küçük koy, hiçbir yapılaşmanın olmadığı bakir doğal güzelliği ve rengarenk balıkların yüzdüğü turkuaz denizi ile Çanakkale'nin keşfetmeniz gereken güzelliklerinden bir diğeri. Turistik tesislerin bulunmadığı koya yürüyüş mesafesinde küçük restoranlar ve pansiyonlar bulabilirsiniz. Çadırınızı kurarak kamp da yapabileceğiniz Kocakum Koyu, kayalar arasında dalış yapmak ve onlarca deniz canlısını yakından görmek için de tercih ediliyor.

56- Rumeli Mecidiye Tabyası

Gelibolu Yarımadası'nda Namazgah Tabyası’nın hemen yanında yer alan Rumeli Mecidiye Tabyası, 2. Abdülhamit döneminde 1892 yılında inşa edilen etkileyici bir Osmanlı dönemi yapısı. Çarpıcı taş mimarisiyle günümüze kadar sağlam kalmayı başarmış tabya, Çanakkale Boğaz Muharebesi sırasında şehit olan 16 askerin mezarına da ev sahipliği yapıyor. İçerisinde ünlü Seyit Onbaşı Anıtı’nın da bulunduğu Rumeli Mecidiye Tabyası’nı rehberde turlarla keşfe çıkabilir ve Alman yapımı 28 santim çapındaki devasa topları yakından görebilirsiniz.

Konum Linki

57- Anadolu Hamidiye Tabyası

Çanakkale merkezinde Barbaros Mahallesi'nde yer alan ve Çanakkale Boğazı'nın güvenliğinin sağlanması amacıyla 1892 yılında Sultan 2. Abdülhamit tarafından inşa ettirilen Anadolu Hamidiye Tabyası, Çanakkale Savaşları Tarih Müzesi'nin hemen yanı başında görülmeye değer bir manzara sunuyor. Osmanlı döneminin çarpıcı taş mimarileri ile süslü bölümleri bulunan tabya, devasa toplarıyla müzesinin de önemli bir parçası.

Hem müzeyi hem de tabyayı bir arada ziyaret ederek savaşta kullanılan devasa topları ve Çanakkale Savaşı’nın detaylarını anlatan müze koleksiyonlarını inceleyebilirsiniz. Şehir merkezinde yer aldığı için kolayca ulaşabileceğiniz tabyada yürüyüş ve bisiklet yolları, çocuklar için oyun alanları, seyir terasları, etkinliklerin düzenlendiği bir amfi tiyatro, tören alanı ve kafeteryalar da bulunuyor. Anadolu Hamidiye Tabyası’nın geniş yeşil alanında Kilitbahir Kalesi gibi bölgenin önemli mimari yapılarının minyatürlerini ve Çanakkale Boğazı'nın Marmara Denizi’nden Ege Denizi'ne kadar uzanan minyatür tasvirini de kesinlikle incelemelisiniz.

Konum Linki

58- Çanakkale Aquapark

Çanakkale merkezinde Sahil Yolu Caddesi üzerinde yer alan Çanakkale Aquapark, şehri gezen çocuklu ailelerin mutlaka uğradığı ve keyifli bir gün geçirdiği sevilen bir turistik merkez. İçerisinde 11,5 metrelik devasa bir su kaydırağı, çeşit büyüklüklerde çeşitli kaydıraklar, eğlence havuzları ve çocuk havuzu bulunan Çanakkale Aquapark, aynı zamanda bölgenin en büyük su parkı olmasıyla da ünlü. Gün boyu animasyonlar ve çocuk için eğlenceli yarışmaların düzenlendiği Çanakkale Aquapark, haftanın her günü saat 10.30 ile 18.30 saatleri arasında açık.

Konum Linki

59- Rhapsodos Mozaik Atölyesi

Çanakkale merkezinde yer alan ve şehrin en önemli sanat merkezlerinden biri olan Rhapsodos Mozaik Atölyesi, Yeni Havra Sokak’ta klasik konakların sıralandığı eski bir Yahudi mahallesinde hizmet veriyor. Çanakkale'nin ünlü seramikleri ile hazırlanmış 43 mozaik portrenin sergilendiği atölyede Truva Savaşı’nın efsanevi kahramanlarının portreleri özellikle yabancı turistlerin çok ilgisini çekiyor.

Bir Troya Masalı isimli kalıcı sergisini ziyaret edebileceğiniz atölyede özel mozaik portre siparişleri de verebilir, atölyeler ve workshop çalışmalarına katılabilirsiniz. Rhapsodos Mozaik Atölyesi’ni pazar günleri hariç haftanın her günü 09:00 ile 18:00 saatleri arasında randevu alarak ziyaret edebilirsiniz.

Konum Linki

60- Bigalı Kalesi

Çanakkale, birbirinden güzel kaleleri ile ünlü bir şehir ve gezinizde mutlaka görmeniz gereken en ilginç kalelerden biri de Eceabat ilçesine 5 kilometre uzaklıkta yer alan Bigalı Kalesi. 3. Selim zamanında yapımına başlanan ve 2. Mahmut döneminde bitirilen etkileyici kale, Eceabat ile Gelibolu arasındaki sahil şeridinde inşa edilmiş ve yapımında Sestos Antik Kenti'nin taşları kullanılmış.

Bigalı Kalesi, hemen karşısında yer alan Nara Kalesi ile birlikte Çanakkale Boğazı’nı koruyan önemli kalelerden biri. Çanakkale Savaşı sırasında düşman gemilerinin boğazdan geçirmemesi için iki kale arası çelik ağlarla örülmüş ve boğaz güvenliği korunmuş. Bigalı Kalesi’ni Çanakkale tarih ve kültür gezileri ile keşfe çıkabilir, kalenin surlarından boğazın en güzel manzaralarının fotoğraflarını çekebilirsiniz.

Konum Linki

61- Büyük Kemikli Burnu

Çanakkale'nin tam anlamıyla gizli cennetlerinden biri olan Büyük Kemikli Burnu, el değmemiş doğal güzellikleri ve binlerce yılda doğal yollarla oluşmuş çarpıcı kaya oluşumları ile dikkat çekiyor. Eceabat ilçesinin Anafartalar Köyü’ne kısa bir yürüyüş mesafesinde yer alan Büyük Kemikli Burnu, sessiz ve huzurlu atmosferinin yanı sıra su altındaki etkileyici kaya oluşumlarını görebileceğiniz cam berraklığındaki deniziyle yüzmek veya dalış yapmak için de Çanakkale’deki en ideal yerlerden biri.

Sarp kayalarla çevrelenmiş koyun çevresini doğa yürüyüşleriyle gezebilir, kaya göletleri arasında denize girerek muhteşem manzaranın ve tertemiz havanın tadını çıkarabilirsiniz. Bölgede hizmet veren balık çiftlikleri ise muhteşem manzara eşliğinde taze balıklar tatmak için hem Çanakkale halkının hem de turistlerin sıkça uğradığı yerler arasında.

Konum Linki

62- Güneyli Köyü Sahili

Çanakkale'nin Gelibolu ilçesine bağlı Güneycik Köyü'nün yemyeşil tepeleri arasında gizlenmiş sahili, mavinin her tonunu görebileceğiniz tertemiz denizi ile şehrin kalabalığından uzaklaşmak ve ıssız bir ortamda denizin tadını çıkarmak isteyenlerin kesinlikle keşfetmesi gereken bir yer.

Oldukça sığ bir denize sahip olduğu için acemi yüzücüler ve çocukla ailelerin de keyifle zaman geçirebileceği Güneyli Köyü’nün sahilinde hiçbir yapılaşma ve turistik tesis de bulunmuyor. Huzurlu atmosferde denizin tadını çıkardıktan sonra Güneyli Köyü’ne uğrayarak yöresel Çanakkale ev yemekleri tadabilir ve köylülerin yetiştirdiği organik ürünleri satın alabilirsiniz.

Konum Linki

63- Kilye Koyu

Büyüleyici doğal güzelliği ile antik çağlardan beri sevilen bir tatil bölgesi olan Kilye Koyu, Eceabat ilçesi sınırlarında yer alıyor. Onlarca çeşit bitki ile çevrelenmiş koyun çevresinde sıralanan Roma döneminden kalan antik yapılar da görülmeye değer güzellikte.

Soğuk kuzey rüzgârlarına karşı korunaklı yapısından ve doğal liman olmasından dolayı çağlar boyunca teknelerin de demirlemek için tercih ettiği Kilye Koyu, günümüzde Çanakkale'de düzenlenen tekne gezilerinin en popüler adreslerinden biri konumunda. Masmavi ve berrak deniziyle dalış turlarının da düzenlendiği koyda denizin tadını çıkardıktan sonra Kilye Koyu Tanıtım Merkezi’ni ziyaret ederek antik dönemlerden beri yerleşim olan koy ile ilgili bilgi alabilir ve Roma harabelerini gezebilirsiniz.

64- Kemerdere Su Kemeri

Çanakkale'nin gizli tarihi hazinelerinden biri olan 5000 yıllık Kemerdere Su Kemeri, Truva Antik Kenti'ne su taşıyan etkileyici bir taş yapı. Doğal güzellikleri ile ünlü Kemerdere Köyü’nde yer alan ve iki sarp yamaç arasında uzanan taş mimarisiyle harika bir manzara sunan su kemerinin yanı başındaki küçük göletlerinde de yaz aylarının sıcak günlerinde buz gibi sularda serinleyebilirsiniz.

M.Ö. 753 yıllarında Erken Roma Dönemi’nde inşa edildiği düşünülen ve Truva Antik Kenti döneminde de yoğun olarak kullanılan Kemerdere Su Kemeri, günümüze kadar sağlam kalmış mimarisiyle ve çevresini saran büyüleyici kaya göletleri ile fotoğrafçılık turlarının da en sevilen adreslerinden biri.

Konum Linki

65- Geyikli Plajı

Ezine ilçesine bağlı Geyikli beldesinin mavi bayraklı plajı, Çanakkale’ye 54 kilometre Ezine ilçesine ise sadece 12 kilometre uzaklıkta. Her saat bulabileceğiniz minibüslerle kolayca ulaşabileceğiniz Geyikli Plajı, tertemiz sahili ve masmavi denizinden dolayı mavi bayrak ile ödüllendirilen Çanakkale plajlarından biri. İnce kumlu uzun sahilinde pek çok ünlü filmin çekildiği Geyikli Plajı, Aktaş Plajı ve Ezine Plajı ile birlikte ilçenin en popüler üç plajından biri. Plajın tertemiz denizinin tadını çıkardıktan sonra Geyikli beldesine de uğrayabilir, rengarenk çiçekler ve asırlık çınar ağaçlarıyla süslü sokakları gezebilirsiniz.

Konum Linki

66- Taşkapı Koyu

Çanakkale'nin turistik ilçesi Ezine’ye bağlı Kumburun Köyü’nde yer alan ve henüz yeni keşfedildiği için bakir güzelliğini korumayı başarmış Taşkapı Koyu, zeytin ve çam ağaçları arasında unutulmaz bir deniz keyfi sunuyor. Metrelerce uzanan ince kumlu sığ denizi ve çam ormanları ile sarılı sahiliyle unutulmaz bir yüzme deneyimi yaşayabileceğiniz koyda piknik masaları, çocuk parkı ve donanımlı kamp alanları da bulabilirsiniz.

Çam ormanları içinde havlunuzu serebileceğiniz ve kuş sesleri eşliğinde masmavi manzaranın tadını çıkarabileceğiniz Taşkapı Koyu, Çanakkale'nin keşfedilmesi gereken gizli tabiat cennetlerinden biri. Her saat bulabileceğiniz Ezine minibüsleri ile Taşkapı Koyu’na kolayca gidebilirsiniz.

67- Güzelyalı Plajı

Çanakkale merkezine sadece 15 kilometre uzaklıktaki Güzelyalı beldesinin tertemiz plajı da Çanakkale'den toplu taşıma araçlarıyla kolayca ulaşabileceğiniz ve serin sularda doyasıya yüzebileceğiniz popüler plajlardan biri. Sahil bahçeleri, plaj kulüpleri, şezlong ve güneş şemsiyeleri kiralayabileceğiniz işletmelerin hizmet verdiği plajda onlarca çeşit su spor da yapabilirsiniz.

Güzelyalı Plajı’nın çevresinde piknik alanları, çocuk oyun alanları, otopark, tuvalet, duş, soyunma kabinleri gibi olanaklar ve deniz manzaralı butik veya apart oteller de bulabilirsiniz. Plaj, yaz aylarında saat 10:00’da açılıyor ve gece yarısına kadar halka ücretsiz olarak hizmet veriyor.

Konum Linki

68- Kepez Plajı

Çanakkale merkezinden yürüyerek kolayca ulaşabileceğiniz Kepez Halk Plajı, Sahil Yolu Caddesi'nde güzel bir konumda. Tertemiz denizinden dolayı mavi bayrak ödülü alan Kepez Plajı; uzun sahili, sahil kenarında sıralanan kafeleri, restoranları, turistik tesisleri ve küçük kamp alanıyla ilgi görüyor. Engelli rampası, engelli tuvaleti, cankurtaran, duş, şezlong, soyunma kabini ve tuvalet olanakları da bulabileceğiniz ücretsiz Kepez Plajı’nın 700 metrelik sahilinde çocuklarınızla da keyifli bir deniz günü yaşayabilirsiniz.

Konum Linki

69- Küçükkuyu Limanı

Çanakkale'nin Ayvacık ilçesine bağlı turistik bir belde olan Küçükkuyu'nun şirin balıkçı limanı, salaş balık restoranlarında muhteşem gün batımı manzaraları eşliğinde taze mevsimlik balıklar tatmak ve keyifli akşam yürüyüşlerine çıkmak için en güzel yerlerden biri.

Sahil boyunca sıralanmış çay bahçeleri, yürüyüş yolları, dinlenme alanları ve rengarenk balıkçı sandallarıyla harika bir manzaraya sahip olan Küçükkuyu Limanı’nda deniz fenerine kadar kayalar arasında yürüyüş yapabilir, akşamları ise fasıl eşliğinde balık restoranlarına Çanakkale balıkları ve yöresel mezeler tadarak eğlenceli bir gece geçirebilirsiniz. Limanda sıralanan hediyelik eşya dükkanlarına ise onlarca çeşit yöresel ürünü incelemek için uğrayabilirsiniz.

Konum Linki

70- Sokakağzı Plajı

Çanakkale'nin başka bir büyüleyici plajı olan Sokakağzı Plajı, Çanakkale merkezine sadece 84 kilometre uzaklıktaki Assos’ta mavi ve yeşilin buluştuğu güzel bir konumda yer alıyor. Masmavi denizi çam ormanları ile sarılı Sokakağzı Plajı, ince kumlu tertemiz sahiliyle de çok ilgi görüyor.

Turizm olanaklarının geliştiği plajın çevresinde butik oteller, restoranlar, kafeler ve balık restoranları sıralanıyor. Şezlong ve güneş şemsiyesi kiralayabileceğiniz tesislerin de bulunduğu Sokakağzı Plajı’nda gün boyu rüzgâr sörfü, uçurtma sörfü, kano, yelken ve deniz paraşütü gibi onlarca su sporları yapabilir, Assos'un en güzel plajlarından biri olarak gösterilen Sokakağzı Plajı’nda unutulmaz bir gün geçirebilirsiniz.

Konum Linki

71- Mehmet Akif Ersoy Müzesi

Çanakkale merkezine 71 kilometre uzaklıktaki Bayramiç ilçesinde yer alan ve ünlü şairlerimizden Mehmet Akif Ersoy'un doğduğu evin restore edilmesiyle müze olarak ziyarete açılan Mehmet Akif Ersoy Evi Müzesi, hem çarpıcı mimarisi hem de içindeki etkileyici sergilerle ziyaret edilmeye değer yerlerden biri.

İsmini verdiği Mehmet Akif Ersoy Sokak üzerinde yer alan müzenin içinde Mehmet Akif Ersoy'un çalışma masasında tasvir edildiği balmumu heykeli, dönem mobilyaları ile dekore edilmiş odalar; şairin büyük boy basılmış nüfus cüzdanı, kişisel eşyaları, kitapları, şiirleri, dönem gazeteleri ve antikalar sergileniyor. Ücretsiz olarak gezebileceğiniz Mehmet Akif Ersoy Müzesi’nde hem etkileyici taş ve ahşap mimariyi inceleyebilir hem de cumhuriyetin ilk dönemlerine bir yolculuğa çıkabilirsiniz.

Konum Linki

72- Zargana Plajı

Eceabat ilçesinde Kilitbahir Köyü’nde yer alan küçük Zargana Plajı; çevresini saran tatil köyleri, butik oteller ve muhteşem gün batımı manzarasıyla hem günübirlik geziler yapmak hem de yaz tatilleri için tercih ediliyor. İnce kumlu küçük bir sahili bulunan, çam ormanları arasında gizlenen bu küçük plajda ahşap iskelede veya ağaçlar altında havlunuzu sererek güneşlenebilir ve güzel bir gün yaşayabilirsiniz. Doyasıya yüzdükten sonra plaja yürüyüş mesafesindeki Kilitbahir Köyü’nü ve büyüleyici Kilitbahir Kalesi'ni de keşfe çıkabilirsiniz.

Konum Linki

73- Dardanos Plajı

Çanakkale merkezine sadece 10 dakikalık sürüş mesafesinde yer alan ve deniz kenarında küçük bir tatil beldesi olan Dardanos’un plajı, turkuaz renkli denizi ve kristal berraklığındaki sularıyla şehri gezen turistler tarafından sıkça ziyaret ediliyor. Güneş şemsiyesi ve şezlong kiralayabileceğiniz küçük turistik tesislerin, piknik alanlarının ve su sporu merkezlerinin bulunduğu plajın çevresinde oteller de hizmet veriyor. Bölgenin en çok rüzgâr alan yerlerinden olduğu için Çanakkale’de rüzgâr sörfü, yelken ve uçurtma sörfü yapmak için de en çok tercih edilen yer olan Dardanos Plajı’nın berrak denizinde şnorkeli dalışlar da yapabilirsiniz.

Konum Linki

74- Namazgah Tabyası

Çanakkale tarih ve kültür gezilerinin değişmez adreslerinden biri olan ve 1770 yılında temeli atılan Namazgah Tabyası, Çanakkale Boğazı'nın en dar kısmı olan Kilitbahir Kalesi ile Çimenlik Kalesi arasında uzanıyor. Çanakkale Savaşı sırasında cuma namazlarının kılınmasından ismini alan Namazgah Tabyası, 16 adet kıyı topuyla Çanakkale savunmasındaki en noktalardan biriydi.

18 Mart 1915'te isabet alarak hasar gören tabya, etkileyici taş mimarileri ve boğaza hakim manzarasıyla her yıl binlerce kişi tarafından ziyaret ediliyor. Namazgah Tabyası Müzesi'nde ise döneme ait belgeler, şarapneller, silahlar, fotoğraflar ve askerlerin günlük hayatını simgeleyen balmumu heykelleri gibi etkileyici bölümleri gezebilirsiniz.

Konum Linki

75- Yeni Zelanda Anıtı ve Mezarlığı

Çanakkale tarih ve kültür turlarının en önemli adreslerinden Conkbayırı’nda yer alan Yeni Zelanda Anıtı ve Mezarlığı, Çanakkale Savaşı’nda burada ölen 4223 Avustralyalı ve 709 Yeni Zelandalı askerin anısına inşa edilmiş. 25 Nisan 1915'te Anzak çıkartmasında ölen askerlerin sembolik mezarlarının bulunduğu alanda etkileyici taş mimarisiyle dikkat çeken görkemli anıt, büyük bir hac ile süsleniyor. Yabancı turistlerin Çanakkale'de en çok ziyaret ettiği yerlerden biri olan Yeni Zelanda Anıtı ve Mezarlığı’nın şapel bölümünü de gezebilirsiniz.

Konum Linki

76- Şahmelek Koyu

Çanakkale'nin Biga ilçesi sınırında yer alan ve Çanakkale tekne turlarının en sevilen adreslerinden biri olan Şahmelek Koyu, arkası çam ormanları önü ise mavinin her tonunu görebileceğiniz deniziyle büyüleyici bir yer. Çevresini saran tarihi hazineler ve doğal güzelliklerden dolayı yürüyüş turlarının da düzenlendiği koyda hiçbir tesis ve yapılaşma bulunmuyor. Kum sahilde veya kayalık alanlarda havlunuzu sererek denizin tadını çıkarabileceğiniz koy, huzurlu atmosferiyle Çanakkale'nin keşfedilmeye değer doğa güzelliklerinden biri. Şahmelek Koyu’nun çam ormanlarında kamp yapabilir, koya yakın konumda hizmet veren pansiyonlar, çay bahçeleri ve restoranlardan faydalanabilirsiniz.

Konum Linki

77- Mavra Adası

Çanakkale tekne ve yat gezilerinin başka bir değişmez adresi olan ve Tavşan Adası olarak da bilinen Mavra Adası, Ezine ilçesi Kumburnu sahili karşısında yer alıyor. Çevresindeki kayalık alanlarındaki zengin balık çeşitlerinden dolayı tüplü ve tüpsüz dalış turlarının da düzenlendiği Mavra Adası, gün doğumu ve gün batımlarında mordan maviye her renk tonunu görebileceğiniz muhteşem manzarasından dolayı da çok ziyaret ediliyor.

Konum Linki

Çanakkale geziniz bittikten sonra sıradaki önerimiz Antalya'da gezilecek yerler yazımıza mutlaka bir göz atmanız.

nihanbayram
Nihan Bayram
523 Yazı
Bilkent Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümü'nden mezun oldu. Bir süre bir marka ajansında içerik editörlüğü yaptı. Hürriyet Kitap bünyesinde "Ün, Aşk ve Diğerleri" adlı kitabı yayınlandı. Ajans deneyiminden sonra Enuygun ekibine katıldı.
Uzman Yazarlar