Türkiye’nin nüfus bakımından 16. büyük şehri, Orta Karadeniz’in ise en kalabalık şehri olan Samsun, ilk çağlara kadar uzanan zengin tarihinin yanı sıra Mustafa Kemal Atatürk’ün 19 Mayıs 1919’da Milli Mücadele’yi başlattığı şehir olmasıyla da ayrı bir öneme sahip. Binlerce yıllık görkemli yapılara ve Osmanlı döneminin en güzel ahşap camilerine ev sahipliği yapan Samsun’da Atatürk’ün şehre ilk ayak bastığı anı simgeleyen Tütün İskelesi’ndeki balmumum heykeller, ünlü Bandırma Vapuru ve Milli Mücadele Açık Hava Müzesi gibi Kurtuluş Savaşı dönemi ruhunu günümüze taşıyan etkileyici yerleri gezmeniz mümkün.

Kilometrelerce uzanan sahil şeridinde sıralanan mavi bayraklı plajları, Karadeniz manzaralı Samsun otelleri ve turizm olanaklarıyla yaz tatillerinin sevilen adreslerinden biri olan Samsun yüzlerce farklı kuş türüne ev sahipliği yapan ve Türkiye’nin en güzel milli parklarından biri olan Kızılırmak Deltası Kuş Cenneti, dağ eteklerinde uzanan yemyeşil yaylaları, asırlık selvi ağaçları arasında gizlenmiş şelaleleri, Karadeniz’in kış tatili merkezi olan Ladik Akdağ Kayak Merkezi ve Şahinkaya Kanyonu gibi doğa sporu alanlarıyla da her yıl yüz binlerce kişi tarafından ziyaret ediliyor.

Samsun'a ne zaman gidilir? Samsun'a kaplıca tatili için gidecekseniz aralık ve şubat aylarını tercih edebilirsiniz. İlkbahar aylarında yağışlı olan Samsun, ılıman havasıyla dört mevsim gezmeye müsait bir kent. Samsun neyi ile meşhur? Samsun pidesi, fasulye turşusu, fındık ve kilim Samsun'un en meşhur olduğu yiyecek ve eşya ürünleri arasında yer alıyor. Samsun'da ne yenir? Madımak, Terme pidesi, bafra nokulu, Samsun simidi, mısır çorbası, kaz tiriti, keşkek, kestane balı Samsun'un meşhur yemeklerinden sadece birkaçı.

1 - Atakum

Atakum

Samsun merkezine sadece 5 kilometre uzaklıktaki Atakum ilçesi, İlkadım ve Canik ile birlikte şehrin üç merkez ilçesinden biri ve en popüler turistik noktaları arasında. Orta Karadeniz ve Doğu Karadeniz'in en uzun sahiline sahip olmasıyla ünlü Atakum; ince kumlu güzel sahili, tertemiz denizi ve denizin içine kadar uzanan ahşap yürüyüş yoluyla hem tüm gün Karadeniz’in serin sularının tadını çıkarmak hem de akşam yürüyüşlerine çıkmak için ideal bir yer.

Atakum sahilinin çevresinde alışveriş merkezleri, kafeler, oteller, restoranlar ve eğlence merkezleri sıralanıyor. Samsun'da ilk uğramanız gereken yerlerden biri olan Atakum sahili, geceler aydınlatıldığı zaman da muhteşem manzaralar sunuyor. Atakum akşam yürüyüşlerinden sonra sahil restoranlarında çarpıcı gün batımı manzaraları eşliğinde taze deniz ürünleri ve Karadeniz mutfağından lezzetler tatmayı da unutmayın.

Konum linki

Yazar Notu: Eğer yazın Samsun'a gitmişseniz denize girilecek güzel konumlardan biri de Atakum. Atakum dışında Samsun'da denize girilecek yerler yazımıza göz atarak yaz rotalarını keşfedebilirsiniz.

2 - İlkadım

ilkadim

Samsun’un üç merkez ilçesinden ve en kalabalık noktalarından biri olan İlkadım ilçesi­; 7,5 kilometre uzunluğundaki sahili, her zaman hareketli limanı, alışveriş merkezleri, kaliteli otelleri, restoran ve kafeleri ile şehrin başka bir popüler gezi noktası. Çocuklu aileler için keyifli bir gezi sunan Samsun Hayvanat Bahçesi, Mert Plajı ve Su Parkı, Samsun’un en sevilen eğlence merkezlerinden biri olan Akyol Lunapark, hem Karadeniz'i hem de şehri kuş bakışı izleyebileceğiniz Samsun Teleferik, Atatürk Parkı, Gazi Müzesi, Samsun Büyük Camii, İtalyan Katolik Kilisesi ve İsa Baba Camii gibi pek çok turistik noktası bulunan İlkadım, büyük alışveriş ve iş merkezleriyle de Samsun gezilerine başlamak için güzel yerlerden biri.

Konum linki

3 - Bafra

Bafra

Samsun’un en çok ziyaret edilen ilçelerinden biri olan Bafra, şehir merkezine sadece 51 kilometre uzaklıkta. Kızılırmak'ın oluşturduğu bir ova üzerine kurulan ve verimli toprakları ile tanınan Bafra­­; Venedikliler, Cenevizliler, Rumlar ve Osmanlılar döneminden kalan tarihi hazinelerinin yanı sıra büyüleyici doğal güzellikleri ile de keyifli bir günlük gezi sunuyor.

Hem kamp yapabileceğiniz hem de doğa yürüyüşlerine çıkabileceğiniz Liman Gölü, Bafra Kuş Cenneti ve Balık Gölü gibi çarpıcı doğa alanlarına ev sahipliği yapan Bafra'da tarih severler ise yüzlerce yıllık Asar Kalesi, Ali Bey Çeşmesi, Bafra Arkeoloji ve Etnografya Müzesi’ne uğrayabilirler. Deniz kıyısında yer alan Bafra’da yerli ve yabancı turistlerin kesinlikle uğradığı, 2015 yılında mavi bayrak ödülü alan Çatalcam Plajı’nda da masmavi suların tadını çıkarabilirsiniz.

Konum linki

4 - Canik

canik

Samsun’un merkez ilçesiyken 2009 yılında merkezden ayrılarak ayrı bir ilçe olan Canik; tarihi hazineleri, kilometrelerce uzanan sahili ve tertemiz deniziyle mutlaka uğramanız gereken yerlerden. Samsun'da en çok ziyaret edilen ve şehrin simgelerinden biri haline gelen Bandırma Vapuru ve Milli Mücadele Açık Hava Müzesi'ne ev sahipliği yapan Canik'te tarihi hazinelerle dolu Toptepe Tümülüsleri, çocuklu ailelerin eğlenceli bir gün geçirebileceği Suada Aqua Park, şehrin en büyük parklarından biri olan Doğu Park ve Samsun'un en çok fotoğraflanan doğa harikalarından Gölalan Şelaleleri’ni keyifle gezebilirsiniz. Samsun merkezine ortalama 7 kilometre uzaklıkta bulunan Canik ilçesine toplu taşıma araçlarıyla kolayca gidebilirsiniz.

Konum linki

5 - Havza

havza

Samsun’a 84 kilometre uzaklıktaki tarihi ilçe Havza, hem Kurtuluş Savaşı döneminde Atatürk'ün Havza Genelgesi'nin yayınladığı yer olması hem de tarihi yapıları için sıkça ziyaret ediliyor. Atatürk'ün Havza ziyaretinde konakladığı ve günümüzde müze olarak ziyaret edebileceğiniz Atatürk Evi, yüzlerce yıllık Büyük Hamam, 2000 yıldan beri şifa dağıtan Kız Göle, Şifa ve Maarif Hamamları için her yıl binlerce kişiyi kendine çeken Havza’da şifalı sular ve doğal güzelliklerin yanı sıra Lerdüğe Tümülüsleri gibi etkileyici tarihi hazineleri de gezme şansı bulacaksınız.

Konum linki

Uçak Bileti

6 - Samsun Ayvacık

Samsun Ayvacik

Sadece Türkiye'den değil, dünyadan da doğa sevenlerin ve fotoğrafçılarının keşfetmesi gereken Karadeniz cennetlerine ev sahipliği yapan Ayvacık ilçesi, Samsun’a sadece 60 kilometre uzaklıkta. Yeşilırmak üzerine kurulmuş Suat Uğurlu Barajı Gölü ile iki bölüme ayrılan ve yemyeşil Karadeniz çam ormanlarıyla büyüleyici manzaralar sunan Ayvacık; baraj gölü kenarlarında uzanan iyi düzenlenmiş yürüyüş parkurları, donanımlı kamp alanları ve el değmemiş tabiat güzellikleri ile keyifli bir günübirlik gezi sunuyor.

Uzun tarihi M.Ö. 8000 yıllarına kadar uzanan Ayvacık'ta etkileyici bir ahşap cami olan Ulubelen Oyma Camii, ilk görmeniz gereken tarihi yapı. Suat Uğurlu Barajı Gölü’nün yanı sıra bölgedeki tek ada olmasıyla ünlü Kirazlı Adası ve Yeşilpınar Şelalesi’ne fotoğraf safarilerinin düzenlendiği ilçede yaylaları kuş bakışı izleyebileceğiniz yamaç paraşütü etkinliklerine atılabilir; balık avlama turları, kano gezileri ve rehberli doğa yürüyüşleri ile Karadeniz’in güzelliklerini keşfe çıkabilirsiniz.

Konum linki

7 - Vezirköprü

Vezirkopru

Samsun’un bir başka tarihi ilçesi olan Vezirköprü, şehir merkezine 110 kilometre uzaklıkta ve hem kültür turları hem de doğa güzelliklerinden dolayı ziyaret ediliyor. Sarp kaya duvarları arasında benzersiz manzaralar sunan Vezirköprü Şahinkaya Kanyonu ise kaya tırmanma, dağcılık ve doğa yürüyüşleri için tüm dünyadan insanların ilgisini çekiyor.

Rehberli yürüyüşler ile yılın her mevsimi doğanın farklı tonlarını görebileceğiniz Vezirsuyu Tabiat Parkı, 1494 yılı yapımı tarihi Taceddin Paşa Camii, 1659 yılı yapımı Kale Camii ve 1662 yılında inşa edilen etkileyici Taş Medrese gibi Osmanlı dönemi mimari eserlerini de gezebileceğiniz ilçenin açık hava müzesini andıran sokaklarında ise klasik ahşap konaklar arasında keyifli bir yürüyüş yapabilirsiniz.

Konum linki

8 - Ladik

Ladik

Samsun'da sadece 77 kilometre yer alan Ladik ilçesi; gelişmiş turizm olanakları, her biri doğa harikası olan gölleri, şifalı kaplıcaları ve kayak merkezi ile her yıl binlerce turisti misafir ediyor. Ladik merkezine 10 kilometre uzaklıkta yer alan ve doğa gezilerinin değişmez adreslerinden biri olan Ladik Gölü’nde zengin balık çeşitliliğinden dolayı balık avlama turları ve yaz aylarında yelken ve kano gibi su sporları yapılıyor. Sonbaharda sararmış yapraklarıyla harika fotoğraflar çekebileceğiniz Ladik Gölü’nün yamaçlarında yer alan Aktaş Yaylası ve Karadeniz'in en güzel yaylalarından biri olarak gösterilen Ladik Yaylası da yaz aylarında serin havanın tadını çıkarabileceğiniz popüler gezi alanları.

Deniz seviyesinden 1008 metre yükseklikte yer alan Ladik Akdağ Kayak Merkezi gibi bölgenin önemli kış turizmi merkezlerine de ev sahipliği yapan Ladik ilçesinde binlerce yıldır şifalı sularıyla hizmet veren Hamamayağı Kaplıcaları’na da mutlaka uğramanızı öneririz. Yaz aylarında göllerini ve yaylalarını gezebileceğiniz Ladik’te kış aylarında ise kayak yaparak veya kaplıcaların termal sularında şifa bularak güzel zaman geçirebilirsiniz.

Konum linki

9 - Tekkeköy

Tekkeköy

Samsun’a 15 kilometre uzaklıkta yer alan Tekkeköy ilçesi, Karadeniz'de ilk insan yerleşimlerinin bulunduğu yer olmasıyla dünya çapında bir öneme sahip. İlk insanların yaşadığı Tekkeköy Mağaraları için dünyanın dört bir yanından tarih ve arkeoloji meraklılarını kendine çeken ilçede ilk insanların tasvir edildiği etkileyici heykelleri de görebilirsiniz.

Arkeolojik kazılarda bulunan paha biçilmez eserleri yakında görebileceğiniz Tekkeköy Mağaraları Arkeoloji Vadisi Müze Evi’ne kesinlikle uğramanızı önerdiğimiz ilçede Tekkeköy Ören Yeri, klasik mobilyalarla döşenmiş Atatürk Evi, tarihi yel değirmenleri, yüzlerce yıllık Altınkaya Kilisesi de gezebileceğiniz yerler arasında. Özellikle bahar aylarında büyüleyici doğa manzaralarına şahit olabileceğiniz Büyük Kurşunlu Şelalesi ise Tekkeköy’ün en çok fotoğraflanan yerleri konumunda.

Konum linki

10 - Yakakent

Yakakent

Samsun ile Sinop sınırında bulunan ve Karadeniz kıyısında turistik olanakları ile dikkat çeken Yakakent ilçesi, M.Ö. 2. yüzyıla kadar uzanan zengin tarihiyle kültür gezilerinin de önemli adreslerinden. Yavuz Sultan Selim'in Çaldıran Seferi ile Osmanlı topraklarına katılan Yakakent, aynı zamanda Samsun’un denize sıfır tek ilçesi olması ile de ünlü. Sessiz ve huzurlu atmosferi, sahil boyunca sıralanan salaş balık restoranları, deniz manzaralı yürüyüş ve bisiklet yolları ile yaz aylarının değişmez tatil merkezlerinden biri haline gelen Yakakent’te her bütçe ve zevke uygun otel bulabilirsiniz.

Yaz aylarında tertemiz denizin tadını çıkarabileceğiniz Blue Sea Aile Plajı ve Yakakent Plajı için hem Samsun halkı hem de turistler tarafından ziyaret edilen ilçede Çamgölü Mesire Alanı ise serin havasından dolayı piknik, kamp ve doğa yürüyüşleri için tercih ediliyor. Ortalama nüfusu 10.000 civarında olan ve yaz aylarında nüfusu neredeyse 5 kat artan Yakakent, yaz aylarında tatil yapmak için Samsun'da gidebileceğiniz en popüler yerlerden biri.

Konum linki

11 - Alaçam

Alaçam

Samsun'a 78 kilometre uzaklıkta yer alan tarihi Alaçam ilçesi, hem büyüleyici kuş cennetleri ve el değmemiş doğal alanları hem de ya Lidyalılar ve Persler dönemlerine kadar uzanan tarihi hazineleri ile Samsun doğa ve kültür gezilerine değişmez adreslerinden. M.Ö. 5000 yıllarında Orta Asya göçleri ile ilk yerleşimin başladığı ilçede özellikle Hitit ve Selçuklu döneminden etkileyici yapılar dikkat çekiyor.

19. yüzyıl mimarili tarihi bir binada hizmet veren Alaçam Mübadele Müzesi’ni mutlaka gezmeniz önerdiğimiz ilçede muhteşem gün batımları ile ünlü Geyikkoşan sahilinde ise hem harika fotoğraflar çekebilir hem de masmavi sularının tadını çıkarabilirsiniz.

Bafra, Engiz, Alaçam sınırları içinde yer alan ve Türkiye'nin en önemli tabiat harikalarından biri olan Kızılırmak Deltası Kuş Cenneti'ni ve ülkemizin en büyük deltasında olan Kızılırmak Deltası’nda sıralanan 7 gölü de gezebileceğiniz Alaçam’da göl kenarlarında kamp yapabilir; doğa gezileri ve fotoğraf safarileri ile 300'den fazla kuş türünü yakından görerek harika fotoğraflar çekebilirsiniz.

Konum linki

12 - Bandırma Vapuru ve Milli Mücadele Parkı

Samsun Bandirma Vapuru

Samsun’un en bilinen simgelerinden biri olan Bandırma Vapuru, aslına uygun olarak restore edildikten sonra 2006 yılında müze olarak ziyarete açıldı. Türkiye Cumhuriyeti'nin kurulmasında önemli bir rol oynayan ve Mustafa Kemal Atatürk'ü Samsun'a götüren vapura olması ile ünlü Bandırma Vapuru; Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarının balmumu heykelleri ile süslü odaları, sergi salonları, dönem mobilyaları ve tarihi belgeleriyle Samsun’da kesinlikle ziyaret etmeniz gereken önemli yerlerden biri.

Bandırma Vapuru’nun hemen yanında 35.000 metrekare gibi geniş bir alanı kaplayan Milli Mücadele Açık Hava Müzesi'nde ise Çanakkale Savaşı'ndan başlayarak Kurtuluş Savaşı'nın sonuna kadar uzanan süreçler etkileyici sergilerle anlatılıyor. Dönemi yansıtan etkileyici anıtlar, figürler, madalyalar, denizaltı mayınları, torpidolar, tüfekler, toplar ve uçaksavarlar gibi etkileyici objeleri inceleyebileceğiniz açık hava müzesi, Canik ilçesinde Doğu Park içerisinde bulunuyor ve haftanın her günü ziyaret edilebilir.

Giriş ücreti

 • Öğrenci 5 TL
 • Yetişkin 10 TL

Açık olduğu saatler

 • Haftanın her günü 08.00-17.00 (Pazartesi günleri 12.00-17.00)

Konum linki

13 - Asarcık

Asarcik

Türkiye'nin en küçük ilçelerinden biri olan Asarcık, tarihi ve sessiz atmosferiyle şehrin gizli cennetlerinden biri. Samsun'a sadece 44 kilometre uzaklıkta yer alan ve tarihi yapıları ile dikkat çeken Asarcık, aynı zamanda her yıl eylül ayında gerçekleştirilen ve yağlı güreşlerden at yarışlarına kadar pek çok etkinliğin düzenlendiği panayırı için de sıkça ziyaret ediliyor. İlçenin tarihi sokaklarında gezerken ahşap Gölgöl Camii gibi pek çok etkileyici yapı, Bizans döneminden kalan Ayaklıalan Kilisesi ve yüzlerce yıllık konakların güzel fotoğraflarını çekebilir, yerel restoranlarda ise Karadeniz’in saklı kalmış lezzetlerini tadabilirsiniz.

Konum linki

14 - Çiftlik Caddesi

Çiftlik caddesi

Samsun'un en hareketli caddesi olan ve İstiklal Caddesi olarak da bilinen Çiftlik Caddesi, şehri keşfetmeye başlamak için en güzel noktalardan biri. Samsun’un sosyal hayatının kalbinin attığı yerlerden olan trafiğe kapalı cadde boyunca ulusal ve uluslararası markaların satıldığı onlarca mağaza, restoranlar, kafeler ve iş merkezleri sıralanıyor. Hem keyifli akşam yürüyüşlerine çıkabileceğiniz hem de alışveriş yapabileceğiniz Çiftlik Caddesi'ni gezdikten sonra yol üstü kafelerinin birinde mola vererek Karadeniz çayları eşliğinde yorgunluk atabilirsiniz.

Konum linki

15 - Bulvar AVM

Bulvar avm

İlkadım ilçesinde 19 Mayıs Bulvarı üzerinde yer alan Bulvar AVM; Cumhuriyet Meydanı'na bakan restoranları, 45 tane mağazası, 1400 m2 sosyal alanı, sinema salonları ve etkinlik alanlarıyla pek çok ödül kazanmış, Samsun’un en popüler alışveriş merkezlerinden biri. Etkileyici heykelleriyle de dikkat çeken Bulvar AVM’ye merkezi konumundan dolayı kısa bir yürüyüşle ulaşabilir ve alışveriş yapabilirsiniz.

Konum linki

16 - Batı Park

Batıpark

Samsun merkezindeki en büyük iki parktan biri olan ve içindeki tesislerden dolayı turistlerin mutlaka uğradığı Batı Park, İlkadım ilçesinde yer alıyor. Toplu taşıma araçları ile kolayca ulaşabilirsiniz parkın en etkileyici ve ilgi çeken bölümü olan Amazon Köyü, bir zamanlar bölgede yaşadığı düşünülen savaşçı Amazon kadınlarının çarpıcı heykelleri ve anıtları ile görülmeye değer güzellikte.

Karadeniz’in en uzun go-kart pistinin tadını çıkarabileceğiniz Batı Park’ta denize sıfır konumdaki yürüyüş parkurlarında ve spor sahalarında günlük sporunuzu yapabilir veya geniş çocuk alanlarını kullanabilirsiniz. 825.000 m2 gibi devasa bir alanı kaplayan Batı Park’ta mevsimlik Karadeniz balıkları tadabileceğiniz balık restoranları, yaz aylarında deniz bisikletleri ile gezebileceğiniz kanallar, Karadeniz’in harika fotoğraflarını çekebileceğiniz seyir terasları ve yöresel ürünler alabileceğiniz hediyelik eşya dükkanları da bulabilirsiniz.

Konum linki

17 - Samsun Çarşamba

Samsun çarşamba

Samsun'a 37 kilometre uzaklıktaki en yakın ilçelerden biri olan Çarşamba; Roma, Selçuklu ve Osmanlı döneminden kalan tarihi hazinelerinin yanı sıra Adapark gibi büyük gezi alanları ve gizli tabiat cennetleri ile gezilecek yerler bakımından zengin bir ilçe. Samsun'da her yıl binlerce kişinin ziyaret ettiği başka bir önemli nokta olan Yeşilırmak Doğal Yaşam Parkı da Çarşamba merkezine sadece 6 kilometre uzaklıkta.

Yeşilırmak Ovasıüzerinde kurulmuş ve verimli topraklarıyla tarım sektörünün çok geliştiği Çarşamba’da Adapark’ın nehir manzaralı yürüyüş parklarının tadını çıkardıktan sonra Hitit ve Frigya medeniyetlerinden kalan tarihi hazineleri gezebilirsiniz. Sarp kayalardan dökülen bembeyaz sularıyla Karadeniz'in gizli cennetlerinden biri olan ve üç farklı şelaleden oluşan Kabaceviz Şelaleleri’ni doğa gezileriyle keşfedebileceğiniz ilçede 1206 yılında inşa edilen ve Karadeniz’in en eski camilerinden biri olan Çiğli Camii ve nehir kenarında inşa edilmiş 300 yıllık Rıdvan Paşa Camii'ni de kesinlikle ziyaret etmelisiniz.

Konum linki

18 - Amisos Tepesi

Amisos tepesi

İlkadım ilçesinde yer alan ve şehri gezen turistlerin ilk ziyaret ettiği yerlerden biri olan Amisos Tepesi’ni hem sunduğu panoramik manzaralar hem de tarihi hazineleriyle Samsun'da mutlaka görülmesi gereken yerler listenize eklemelisiniz. 2008 yılında ziyarete açılan Amisos Tepesi, dört farklı ve etkileyici bölümden oluşuyor. M.Ö. 6. yüzyılda ilk yerleşimlerin başladığı tepede pek çok medeniyetten kalan etkileyici yapılar ise tüm dünyadan ziyaretçi çekiyor.

Kent surları, sütunlu caddeler, antik tapınaklar ve dini yapıların sıralandığı Amisos Tepesi’nde Helenistik dönemde inşa edilmiş Baruthane Tümülüsleri’ni de mutlaka incelemenizi öneririz.

Konum linki

Yazar Notu: Tarihte unutulmaz bir yolculuk yapabileceğiniz tepeden Samsun'u kuş bakışı izleyebilir ve harika fotoğraflar çekebilirsiniz. Amisos Tepesi’ne Samsun Teleferik veya toplu taşıma araçları ile kısa sürede ulaşabilirsiniz.

19 - Kızılırmak Deltası Kuş Cenneti

Kızılırmak kus cenneti

Türkiye'nin en büyük deltalarında biri olan Kızılırmak Deltası’nda yer alan Kızılırmak Kuş Cenneti; Liman Gölü, Balık Gölü, Uzun Göl, Çernek Gölü, Tatlı Göl, Karaboğaz Gölü, Gıcı Gölü isimli 7 tane gölü ve ev sahipliği yaptığı 350’ye yakın kuş türü ile sadece Samsun'dan değil, Türkiye'nin pek çok şehrinden kuş gözlemcilik, balıkçılık ve doğa yürüyüşlerinin düzenlendiği bir tabiat cenneti.

Tepeli pelikanlardan şah kartalları ve deniz kartallarına kadar ender bulunan pek çok kuş türünü yakından görebileceğiniz kuş cennetinde ovalarda özgürce koşturan 450'ye yakın yılkı atının da benzersiz fotoğraflarını çekebilirsiniz. UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi’ne eklenen Kızılırmak Deltası Kuş Cenneti’ni iyi düzenlenmiş yürüyüş parkurlarıyla keşfe çıkabilir, gözlem kulelerinde muhteşem doğa manzaraları izleyebilir ve Leylek Ormanı’na uğrayarak onlarca ak ve kara leylek yuvasının fotoğraflarını çekebilirsiniz.

Giriş ücret

 • Ücretsiz

Konum linki

Yazar Notu: Kızılırmak Deltası'na gitmek için en uygun zaman ilkbahar ve sonbahar ayları oluyor. Bu aylarda kuşların göç mevsimine denk gelmeniz olası.

20 - Terme

terme

Samsun'a 57 kilometre uzaklıkta Karadeniz kıyısında yer alan Terme ilçesi, bakir doğal güzellikleri ve tarihi mekanlarıyla keşfedilmeye değer güzellikte. Binlerce yıllık tarihinde Kilikyalılar, Medler, Persler ve Romalılar dahil onlarca medeniyetten izler taşıyan Terme’ye bağlı Gölyazı beldesi yaşadığı düşünülen Amazon kadınlarına adanmış Amazon Şehri ve ilçeye sadece 25 kilometre uzaklıktaki Simenit Gölü için her mevsim binlerce kişi tarafından ziyaret ediliyor. İlçenin tarihi sokaklarında gezerken Avcı Süleyman Sultan Mehmet Camii ve Cüneyt-i Bağdadi Türbesi’ni ziyaret edebilir, mola verdiğinizde ise Terme’nin ünlü cevizli dondurmalarını tadabilirsiniz.

Konum linki

21 - Ladik Gölü

Ladik golu

Ladik Ovası'nda 870 hektar gibi büyük bir alanı kaplayan ve doğal yollarla oluşmuş bir göl olan Ladik Gölü, hem ev sahipliği yaptığı onlarca su kuşu hem de zengin balık çeşitliliği ile doğa gezileri ve balık avlama turlarının bir numaralı adresi. Tatlı su levreği, tahta balığı, sazan ve kızılkanat gibi pek çok balık türüyle dolu gölde balıkçıl, kara leylek, gümüş martı, ardıç kuşu ve turna gibi onlarca kuş türünü de yakından görme şansı bulacaksınız.

7 kilometre boyunca uzanan Ladik Gölü’nün çevresini saran ahşap seyir terasları ve iyi düzenlenmiş yürüyüş parkurları, her mevsim muhteşem manzaraları sunuyor. Su sporlarının da değişmez adreslerinden biri olan Ladik Gölü’nde özellikle yaz aylarında su kayağı, kano, yelken ve uçurtma sörfü gibi pek çok aktivite ile eğlenceli zaman geçirebilirsiniz.

Konum linki

22 - Doğu Park

Doğu park

Batı Park ile birlikte Samsun'un en büyük parkı olan ve Bandırma Vapuru’na kısa bir yürüyüş mesafesinde yer alan Doğu Park, kolayca ulaşabileceğiniz ve keyifle gezebileceğiniz yerler arasında. Milli Mücadele Açık Hava Müzesi ve Samsun Hayvanat Bahçesi’nin yanı sıra sahil boyunca uzanan yürüyüş parkurları, geniş yeşil çim alanları, çocuk oyun alanları, spor sahaları, bisiklet ve koşu yollarıyla çok sevilen bir rekreasyon alanı olan Doğu Park’ta hemen dikkatinizi çekecek Atatürk'ün etkileyici heykeli de görülmeye değer güzellikte. Canik ilçesi merkezindeki Yeni Mahalle’de bulunan Doğu Park'a toplu taşıma araçlarıyla veya yürüyerek kolayca ulaşım sağlayabilirsiniz.

Konum linki

23 - Çakırlar Korusu

Çakırlar korusu

Atakum’un İncesu Yalı mevkiinde yer alan Çakırlar Korusu, Atakum merkeze sadece 19 kilometre uzaklıkta yer alan ve çok sevilen bir yeşil alan. İçerisinde yapay göletler, onlar çeşitli ağaç arasında uzanan yürüyüş parkurları, donanımlı kamp alanları, tenis kortları, spor sahaları, kafeler, kır bahçeleri ve mesire alanlarının bulunduğu Çakırlar Korusu, özellikle hafta sonları oldukça kalabalık oluyor. Sadece Samsun'dan değil çevre illerden de günübirlik geziler için ziyaret edilen Çakırlar Korusu’nun ahşap şehir teraslarında harika doğa fotoğrafları çekebilir ve tertemiz havadan yılın yorgunluğunu atabilirsiniz.

Çalışma Saatleri

 • Pazartesi, Salı, Çarşamba, Perşembe, Pazar 08.00-23.00
 • Cuma, Cumartesi 08.00-01.00

Konum linki

24 - Çağlayan Şelalesi

caglayan selalesi

Samsun'un mutlaka keşfedilmesi gereken doğa harikalarından biri olan Çağlayan Şelalesi, Çağlayan Köyü'ne sadece 7 kilometre uzaklıkta. Pek çok irili ufaklı şelalenin sıralandığı bölge, her mevsim doğa yürüyüşleri ve fotoğraf safarilerinin değişmez adreslerinden. Sarp kayalar arasından dökülen bembeyaz suları, buz gibi kaya göletleri ve el değmemiş bakir doğa güzellikleri ile yeşilin her tonunu görebileceğiniz Çağlayan Şelalesi’nin soğuk sularında yaz aylarında serinleyebilir, kaya göletlerinin kenarında piknik yapabilir veya çadırınızı kurarak serin havada doğayla iç içe bir gün geçirebilirsiniz.

Konum linki

25 - Tütün İskelesi (Kurtuluş Yolu)

Tutun iskelesi

Mustafa Kemal Atatürk'ün 19 Mayıs 1919'da Milli Mücadele’yi başlatmak için Samsun'da ayak bastığı ilk yer olması ile ünlü Tütün İskelesi, gezinizde mutlaka uğramanızı önerdiğimiz noktalardan biri. Atatürk’ün ve silah arkadaşlarının iskeleye ilk ayak bastıkları anı ölümsüzleştiren birebir ölçekli balmumu heykelleriyle o anları tekrar yaşayabileceğiniz iskelenin geceleri aydınlatılan süs havuzları da manzarayı tamamlıyor. Tütün İskelesi, 19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı gibi pek çok önemli etkinliğe de ev sahipliği yapıyor.

Konum linki

26 - Balık Gölü

Balik golu

Kızılırmak Deltası’nda yer alan bir kıyı set gölü olan Balık Gölü, deniz bağlantısı olduğu için bölgedeki diğer göllere göre daha tuzlu ve balık çeşitliliği bakımından daha zengin. İsmini de balık zenginliğinden alan ortalama 1,5 metre derinliğindeki Balık Gölü, denizden gelen rüzgârların oluşturduğu 8 metre yükseklikteki delta kumulları ile benzersiz bir manzaraya sahip. Doğa gezileri ve balık avlama turlarının düzenlendiği Balık Gölü’nde turlara katılarak Karaboğaz Göl, Liman Gölü, Cernek Gölü, Gıcı Gölü, Tatlı Göl ve Uzun Göl’ü de keşfe çıkabilirsiniz.

Konum linki

27 - Nebiyan Dağı

Nebiyan dagi

Samsun’un 19 Mayıs ilçesine 30 kilometre uzaklıkta yer alan Nebiyan Dağı, turizm bölgesi ilan edilen önemli doğa gezi alanlarından biri. Deniz seviyesinden 1224 metre yüksekliği ile Samsun'un en yüksek noktalarından biri olan ve sunduğu muhteşem manzaralardan dolayı doğa yürüyüşleri ve fotoğraf safarilerinin değişmez adresi haline gelen Nebiyan Dağı, aynı zamanda bölgeyi kuş bakışı izleyebileceğiniz ve muhteşem doğa fotoğrafları çekebileceğiniz yamaç paraşütü etkinliklerinin de ana merkezi konumunda.

Yaz aylarında dağcılık, kaya tırmanma ve kampçılık gibi etkinliklerin düzenlendiği Nebiyan Yaylası ise oksijen seviyesi yüksek havası ve gelişmiş konaklama olanaklarıyla yayla turizmi açısından oldukça gelişmiş. Pek çok etkileyici mağarayı da gezme şansı bulacağınız Nebiyan Dağı, aynı zamanda tertemiz içme sularıyla da çok ünlü olduğu için gezinizde dağın tertemiz sularını da mutlaka tatmalısınız.

28 - Samsun Kavak

Samsun kavak

Samsun'a sadece 50 kilometre uzaklıkta yer alan küçük Kavak ilçesi, yemyeşil doğa güzellikler içerisinde gizlenmiş tarihi hazineleri ile günübirlik bir gezi yapabileceğiniz yerlerden biri. İlçe; Helenistik, Roma, Bizans, Selçuklu ve Osmanlı dönemlerine ait etkileyici tarihi yapıların bulunduğu Kaledoruğu Höyüğü için de tüm dünyadan tarih meraklıları tarafından ziyaret ediliyor.

13. yüzyıl Selçuklu dönemi mimari eseri olan Çakallı Han, 1805 yılında inşa edilmiş ve ahşap mimarisiyle günümüze kadar sağlam kalmayı başarmış Dere Camii, 1873 yılında yine ahşap olarak inşa edilen ve etkileyici kabartmaları ile ünlü Bekdemir Köyü Ahşap Camii ise Kavak'ta keyifle gezebileceğiniz tarihi hazinelerden sadece bazıları.

Konum linki

29 - Sevgi Gölü

Sevgi golu

Kuğuların yüzdüğü güzel göleti ve sunduğu romantik manzaralardan ismini alan Sevgi Gölü, İlkadım ilçesinde eski bir fuar alanının yeniden düzenlenmesi ile ziyarete açıldı. Samsun’un çok sevilen turistik noktalarından biri olan Sevgi Gölü; çevresini saran yürüyüş parkurları, bisiklet yolları, mangal yapabileceğiniz mesire alanları, kır bahçeleri ve yöresel Karadeniz lezzetleri tadabileceğiniz restoranlarıyla keyifli bir gün geçirmek için ideal. Gölün hemen yanında yer alan hayvanat bahçesi ise çocuklu ailelerin Samsun’da sıkça ziyaret ettiği yerler arasında. Sevgi Gölü’nün çevresindeki donanımlı kamp alanları da şehir merkezine yakın bir konumda kamp yapmak isteyen kampçılar tarafından tercih ediliyor.

Konum linki

30 - Onur Anıtı

Onur aniti

Samsun’un İlkadım ilçesi Cumhuriyet Caddesi üzerinde yer alan Onur Anıtı, etkileyici Atatürk heykeli ile şehrin simgelerinden biri haline gelmiş durumda. 1932 yılında Avustralya'da inşa edilen ve vapurla Samsun'a getiren heykelde şahlanan bir atın üstünde Mustafa Kemal Atatürk tasvir ediliyor. Heykel ile birlikte kurtuluş mücadelesini anlatan kabartmalar, at arabaları ile mermi ve cephane taşıyan Anadolu halkının kabartmalarının da bulunduğu Onur Anıtı, Samsun gezinizde mutlaka uğramanız ve fotoğraflarını çekmeniz gereken önemli yapılar arasında.

Konum linki

31 - Gazi Müzesi

Gazi muzesi

Samsun'un en çok ziyaret edilen müzelerinden biri olan ve İlkadım ilçesinde Gazi Caddesi üzerinde yer alan Gazi Müzesi, 1902 yılında inşa edilmiş tarihi bir konakta hizmet veriyor. Kurtuluş Savaşı'ndan sonra Mustafa Kemal Atatürk'e armağan edilen ve Atatürk ile eşi Latife Hanım'ın Samsun'a geldiklerinde kaldıkları konak, 1940 yılında müze haline getirilerek ziyarete açıldı.

Milli Mücadele dönemine ait fotoğraflar, Atatürk ve komutanlarının çalışma masasında tasvir edildiği balmumu heykeller, Atatürk'ün Samsun'da ilk ayak bastığı yer olan Tütün İskelesi’nin minyatür bir örneği, ünlü Bandırma Vapuru’nun minyatürü ve Atatürk'ün kişisel eşyaları ile çok zengin bir koleksiyona sahip olan müzeyi haftanın her günü ziyaret edebilirsiniz.

Çalışma Saatleri

 • Haftanın her günü 08.30-16.30

Konum linki

32 - Samsun Kent Müzesi

Samsun kent muzesi

Samsun’un yüzlerce yılda değişen sosyal yaşamı, kültürü, gelenek ve göreneklerini anlamak için ilk uğramanız gereken yer olan Samsun Kent Müzesi, 2013 yılında ziyarete açıldı. Tarihi Kentler Birliği ödülü alan ve zengin koleksiyonlarıyla Avrupa'nın en prestijli kent müzeleri arasında gösterilen Samsun Kent Müzesi, hem çarpıcı dış mimarisi hem de etkileyici sergileriyle dikkat çekiyor.

Müzede Samsun'da doğmuş ünlü isimler, Kurtuluş Savaşı dönemi, yüzlerce yıldır yapılan tütüncülük hakkında detaylı bilgiler, yöresel kıyafetler, günümüze kadar şehirde yaşanmış olan afetler; Samsun'un demografik yapısı, tarihi ve mimari özellikleri gibi pek çok bölümü gezebilir, balmumu heykelleri ve antikaları inceleyebilirsiniz. Samsun Kent Müzesi, İlkadım ilçesi Atatürk Bulvarı üzerinde yer alıyor.

Çalışma Saatleri

 • Pazartesi
 • 12.00-16.45
 • Haftanın diğer günleri 08.00-16.45
 •  

Giriş Ücretleri

 • Giriş 10 TL

Konum linki

33 - Vezirköprü Şahinkaya Kanyonu

Vezirkopru sahinkaya kanyonu

Samsun'da düzenlenen doğa yürüyüşleri ve sporlarının en önemli adresi olan Vezirköprü Şahinkaya Kanyonu, Türkiye'nin her yerinden gelen kampçılar ve dağcıları da misafir ediyor. Vezirköprü ilçesine 19 kilometre, Samsun merkezine ise 127 kilometre uzaklıkta yer alan kanyon, el değmemiş doğal güzelliklerinin korunması için 2015 yılında tabiat parkı ilan edilerek koruma altına alındı.

3,5 kilometreye yaklaşan uzunluğu ve 450 metre su derinliği ile eşsiz bir manzara sunan Şahinkaya Kanyonu’nu kızılçam, zeytin, ardıç ağaçları arasında iyi düzenlenmiş yürüyüş parkurlarında keşfe çıkabilir ve gezinizin en güzel fotoğraflarını burada çekebilirsiniz. Sarp yamaçlarda kaya kartalları ve şahinleri de görebileceğiniz kanyonun içindeki Altınkaya Baraj Gölü ise sevimli su samurlarına ev sahipliği yapıyor. Macera seviyorsanız, Şahinkaya Kanyonu üzerinde yapılan ve çok sevilen yamaç paraşütü etkinliklerine de katılabilir veya buz gibi sularda kano gezilerine çıkarak unutulmaz bir gün geçirebilirsiniz.

Konum linki

34 - Samsun Cumhuriyet Meydanı

Samsun cumhuriyet meydani

Şehrin merkez ilçesi İlkadım’da yer alan ve Samsun’un en önemli en hareketli iki meydanından biri olan Cumhuriyet Meydanı; restoranları, yol üstü kafeleri, iş merkezleri, bankaları, etkileyici anıtları ve heykelleri ile çok popüler buluşma noktalarından.

Samsun’un en büyük alışveriş merkezlerinden biri olan Bulvar AVM'ye ve akşam yürüyüşleri yapabileceğiniz Belediye Parkı’na da ev sahipliği yapan Cumhuriyet Meydanı’nda Samsun'da simgelerinden biri olan Onur Anıtı da çok ilgi görüyor. Samsun hafif raylı sistem veya toplu taşıma araçlarıyla kolayca ulaşabileceğiniz Cumhuriyet Meydanı; özel günler, konserler, kutlamalar ve milli bayramlarda da oldukça hareketli.

Konum linki

35 - Gümenez

Gumenez

4 kilometre uzunluğundaki sahiliyle Samsun'da denize girebileceğiniz başka bir popüler turistik yer olan Gümenez, Yakakent ilçesinde merkezi bir konumda bulunuyor. Arkası çam ormanları önü ise masmavi Karadeniz ile çevrili Gümenez sahili; oteller, kafeler, hediyelik eşya dükkanları, yürüyüş parkurları, bisiklet yolları ve spor sahaları ile günün her saati oldukça hareketli. Akşam yürüyüşleri için de çok tercih edilen sahilde sıralanan çay bahçelerinde Karadeniz çayları yudumlayarak manzaranın tadını çıkarabilirsiniz.

36 - Tekkeköy Mağaraları

Tekkekoy magaralari

İlk insanlardan kalan yerleşimlerin bulunduğu Tekkeköy Mağaraları, bu özelliği ile tüm dünyadan tarih ve arkeoloji meraklarını kendine çekiyor. Büyüleyici mağaralarda yapılan kazılarda farklı dönemler ait çok sayıda mezar, mağara resimleri, el yapımı aletler, insan yüzü kabartmalı vazolar ve taş aletler bulundu.

Sadece Samsun'dan değil, tüm Türkiye'den turların düzenlendiği ve M.Ö. 60.000 yılına uzanan tarihe sahip Tekkeköy Mağaraları, Hitit ve Frig döneminde de kullanılmış. 1977 yılında sit alanı ilan edilerek koruma altına alınan ve 2013 yılında ziyarete açılan mağaralar, 360.000 metrekarelik Arkeoloji Vadisi’nde sıralanıyor. Mağaraları gezdikten sonra 2014 yılında açılan Tekkeköy Mağaraları Arkeoloji Vadisi Müze Evi’ni de ziyaret edebilir, Yontma Taş Çağı’ndan Frigya dönemine uzanan paha biçilmez eserleri yakından inceleyebilirsiniz.

Konum linki

37 - Göğceli Camii

Gogceli camii

Samsun'un Çarşamba ilçesinde Göğceli mezarlığı içerisinde yer alan ve 1206 yılında Anadolu Selçuklu Sultanı 1. Gıyaseddin Keyhüsrev döneminde inşa edilen Göğçeli Camii, Karadeniz'in en güzel camilerinden biri olarak görülmeye değer. Hiç çivi kullanılmadan ahşap malzemelerle ve yığma tekniği ile tasarlanan, günümüze kadar ayakta kalmayı başaran cami, sadece tarih meraklılarının değil mimarlık sevenlerin de çok ilgisini çeken bir yapı. 392 metrekare alanıyla Türkiye'nin en büyük ahşap camisi olan 300 kişi kapasiteli Göğceli Camii, Çarşamba ilçesi gezerken kesinlikle ziyaret etmeniz gereken yerler arasında.

Konum linki

38 - Saathane Meydanı

Saathane meydani

Cumhuriyet Meydanı ile birlikte Samsun’un en hareketli meydanı olan Saathane Meydanı, İlkadım ilçesinde kolayca ulaşılabilecek bir konumda. Şehrin sosyal hayatının kalbinin attığı Saathane Meydanı, 1887 yılında inşa edilen ve 1977 yılında yenilenmiş gösterişli saat kulesinden ismini alıyor. Çevresi kaliteli restoranlar, kafeler, baharatçılar, organik ürünler alabileceğiniz satıcılar ve hediyelik eşya dükkanları ile dolu meydanda Samsun'un en bilinen camilerinden Büyük Camii’yi de ziyaret edebilirsiniz. Keyifli akşam yürüyüşlerine çıkabileceğiniz meydanda gezinizden sonra güzel bir tatil alışverişi de yapabilirsiniz.

Konum linki

39 - Samsun Teleferik

Samsun teleferik

İlkadım ilçesi Atatürk Bulvarı'ndan Amisos Tepesi’ne kadar keyifli bir yolculuk yapabileceğiniz Samsun Teleferik, hem yerli hem de yabancı turistler tarafından çok seviliyor. Samsun ve Karadeniz’i kuş bakışı izleyebileceğiniz ve panoramik fotoğraflar çekebileceğiniz teleferik, deniz seviyesinden 323 metre yüksekliğe kadar ulaşıyor.

Teleferikle keyifli bir yolculukla ulaşabileceğiniz Amisos Tepesi’nde binlerce yıllık tarihi hazineleri gezebilir ve muhteşem gün batımı manzaraları izleyebileceğiniz kır bahçelerinde çayınızı yudumlayabilirsiniz. Samsun Teleferik, haftanın her gün saat 10:30 ile 22:00 saatleri arasında küçük bir ücret karşılığında hizmet veriyor.

Konum linki

40 - Asarkale ve Kaya Mezarları

Asarkale kaya mezarlari

Bafra ilçesine 30 kilometre uzaklıktaki Kızılırmak Vadisi içerisinde yer alan Asarkale, Helenistik dönemde savunma amacıyla inşa edilmiş etkileyici bir antik yapı. Kızılırmak kenarındaki sarp kaya duvarlarına oyulmuş 3 tane büyüleyici güzellikteki kaya mezarına da ev sahipliği yapan Asarkale, Samsun'da düzenlenen tarih gezilerinin de önemli adreslerinden biri. Deniz seviyesinden 300 metre yükseklikte yer alan kaleye kayalar içine oyulmuş tünellerden çıkabilir ve hem bu ilginç kaleyi inceleyebilir hem de panoramik Kızılırmak manzaraları izleyebilirsiniz. Çarpıcı kaya mezarlarının fotoğraflarını çekmek için ise nehir kenarında kısa bir yürüyüş yapabilirsiniz.

Konum linki

41 - Alaçam Mübadele Müzesi

Alaçam mubadele muzesi

Samsun'un en ilginç müzelerinden biri olan ve Alaçam ilçesinde Eski Şube Sokak üzerinde yer alan Alaçam Milli Mücadele Müzesi, hem etnografik hem de tematik eserlerin sergilendiği etkileyici koleksiyonları ile ilgi görüyor. 2012 yılında ziyarete açılan ve 1923 tarihli Lozan Anlaşması'nda yer alan mübadeleye ait belgeler, fotoğraflar ve göç edenlerin günlük eşyaları gibi pek çok objenin sergilendiği müzede Kurtuluş Savaşı'na ait pek çok önemli belgeyi de yakında görebilirsiniz.

Pazartesi günleri kapalı

 • Diğer günler 08.30-16.45

Konum linki

42 - Amazon Köyü

Amazon koyu

Samsun'da gezebileceğimiz en ilginç yerlerden biri olan de Amazon Adası içerisinde yer alan Amazon Köyü. M.Ö. 1000 ile 2000 yılları arasında bu bölgede yaşadığı düşünülen, anaerkil bir toplum yapısına sahip savaşçı Amazon kadınlarının günlük yaşamından kesitler görebileceğiniz Amazon Köyü; etkileyici balmumu heykelleri, dönemin savaş aletleri ve Amazon çadırları ile sizi film setinde gibi hissettirecek. Rehberli turlarla gezebileceğiniz ve Amazonların yaşam tarzı ile ilgili etkileyici bilgiler alabileceğiniz Amazon Köyü, Samsun İlkadım'da Batı Park içerisinde, yürüyerek veya toplu taşıma araçlarıyla kolayca ulaşılabilecek bir konumda yer alıyor.

Konum linki

43 - Samsun Atatürk Parkı

Samsun Ataturk parki

Samsun'un en hareketi noktalarından Cumhuriyet Meydanı'nın hemen yanında yer alan ve şehrin etkileyici simgelerinden biri olan Onur Anıtı’na da ev sahipliği yapan Atatürk Parkı; rengarenk çiçeklerle süslü yürüyüş yolları, dinlenme ve çocuk oyun alanları ile şehrin kalabalığından kolayca ulaşabileceğiniz, yemyeşil doğal güzelliklerin tadını çıkarabileceğiniz çok sevilen bir gezi alanı. Samsun'un en eski parkı olmasıyla da ünlü Atatürk Parkı'nda Onur Anıtı'nın fotoğraflarını çekebilir, sabah sporu veya akşam yürüyüşleri yapabilirsiniz.

Konum linki

44 - Samsun Tren Garı

Samsun tren gari

İlkadım ilçesinde yer alan ve 1926 yılında inşa edilen tarihi Samsun Tren Garı, Samsun Limanı’nı İç Anadolu Bölgesi’ne bağlamak amacıyla inşa edilmiş. Şehir merkezinden kısa bir yürüyüş ulaşabileceğiniz ve Samsun Otogarı’na da sadece 5 kilometre uzaklıkta yer alan tarihi tren garı, günümüzde hala aktif olarak kullanılıyor. 2015 yılında Türkiye'nin en büyük demiryolu modernizasyon yatırımı ile yenilenen ve 2020 yılında tekrar hizmete açılan Samsun Tren Garı, tarihi atmosferini hala korumayı başardığı için turistler tarafından ziyaret ediliyor.

Konum linki

45 - Gölalan Şelalesi

golalan selalesi

Canik ilçesine bağlı Gölalan Köyü’ne kısa bir yürüyüş mesafesinde bulunan Gölalan Şelalesi, asırlık selvi ağaçlarının arasından dökülen bembeyaz sularıyla görülmeye değer bir tabiat harikası. Bakir doğal güzelliğini koruyan ve Samsun’un doğa harikalarından biri olan Gölalan Şelalesi, şehir merkezine oldukça yakın olduğu için minibüslerle kolayca ulaşılabiliyor. Yürüyüş yollarıyla güzelliğini keşfe çıkabileceğiniz, çam ve selvi ağaçları arasında kamp yapabileceğiniz şelalenin tertemiz sularında da yaz aylarında serinleyebilirsiniz.

Konum linki

46 - Samsun Arkeoloji ve Etnografya Müzesi

samsun arkeoloji muzesi

Binlerce yıllık uzun ve zengin bir tarihi olan Samsun'da ve çevresinde yapılan kazılarda elde edilen tarihi eserleri görmek için İlkadım ilçesinde 19 Mayıs Bulvarı üzerinde yer alan Samsun Arkeoloji ve Etnografya Müzesi’ne kesinlikle uğramalısınız. İyi düzenlenmiş koleksiyonlarında Bakır Çağı ve Eski Tunç Çağı’nın yanı sıra Hitit, Helenistik, Roma ve Osmanlı dönemlerine ait binlerce eserin sergilendiği müze, ilk olarak 1956 yılında Atatürk ve 19 Mayıs Müzesi olarak halka açıldı.

Amisos Tepesi’ndeki yapılan kazılarda bulunan mozaikler, mezar odaları ve hazineleri inceleyebileceğiniz müzede Osmanlı dönemine ait sikkeler ve Cumhuriyet döneminde basılan ilk paralar da çok ilgi görüyor. Samsun Arkeoloji ve Etnografya Müzesi’ni pazartesi günleri hariç her gün 10:00 ile 17:00 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz.

Yazar Notu: Müze geçici olarak kapalı.

Konum linki

47 - Havza Atatürk Evi Müzesi

havza ataturk evi muzesi

Samsun’un tarihi ilçesi Havza'da Karakol Sokak üzerinde yer alan Havza Atatürk Evi Müzesi, tarihi önemi ve zengin koleksiyonlarıyla uğramanız gereken başka bir önemli Samsun müzesi. Atatürk'ün 1919 yılında karargâh olarak kullandığı Mesudiye Otel’in restore edilmesiyle ziyarete açılan müzede Atatürk'ün çalışma odası, kişisel eşyaları, döneme ait haberleşme araçları ve Atatürk'ün imzasının bulunduğu orijinal belgeler gibi pek çok önemli objeyi yakından görebilirsiniz. Milli Mücadele dönemine ait çarpıcı fotoğraflar ile süslü müzeyi hafta içi her gün 08:00 ile 17:00 saatleri arasında ücretsiz olarak gezebilirsiniz.

Konum linki

48 - Adapark

Samsun'da 37 kilometre uzaklıkta Çarşamba ilçesinde yer alan ve şehrin en popüler rekreasyon alanlarından biri olan Adapark; Kızılırmak Nehri boyunca uzanan geniş çim alanları, spor sahaları, nehir manzaralı yürüyüş parkurları, bisiklet yolları, gençlik merkezleri, tören ve çocuk oyun alanları ile hem spor yapmak hem de etkileyici Kızılırmak manzaralarının tadını çıkarmak için ilk uğramanız gereken yerler arasında. Samsun'da her yarım saatte bir bulabileceğiniz Çarşamba minibüsleriyle 30 dakikalık bir yolculukla ulaşabileceğiniz Adapark, çocuklarınızla eğlenceli zaman geçirebileceğiniz, özellikle yaz aylarında çok hareketli olan turistik bir gezi alanı.

Konum linki

49 - Suada Aquapark

Samsun’un merkezi ilçelerinden Canik’te Atatürk Bulvarı üzerinde kolayca ulaşabileceğiniz bir konumda yer alan Suada Aquapark, deniz üzerinde inşa edilmiş çok sevilen bir eğlence merkezi. İçerisinde yarı olimpik açık yüzme havuzu, her yaş grubu için farklı büyüklüklerde su kaydırakları, güvenlikli çocuk havuzları, seyir terasları ve kafeteryalar bulabileceğiniz Suada Aquapark, hem güzel manzarası hem de eğlence olanaklarıyla çocuklu ailelerin Samsun’da ilk uğraması gereken yerler arasında. Aquapark, haftanın her günü 09:00 ile 18:00 saatleri arasında hizmet veriyor.

Konum linki

50 - Piazza AVM

Canik ilçesinde Çarşamba Caddesi üzerinde yer alan ve 2013 yılında hizmete açılan Piazza AVM, hem Samsun’un hem de Karadeniz Bölgesi'nin en büyük alışveriş merkezi. İçerisinde ulusal ve uluslararası markaların satıldığı onlarca mağaza, sinema salonları, restoranlar, kafeler ve etkinlik alanları bulunan alışveriş merkezi, şehir manzarası sunan devasa terasıyla da çok ilgi görüyor. Tatil alışverişleri yapabileceğiniz ve eğlenceli etkinliklere katılabileceğiniz Piazza AVM, sabah 10:00 ile 22:00 saatleri arasında hizmet veriyor ve toplu taşıma araçlarıyla Samsun’un her noktasından alışveriş merkezine kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

Konum linki

51 - Çatalcam Plajı

Samsun'da denizin tadını çıkarabileceğiniz en güzel ve popüler plajlardan biri olan Çatalcam Plajı, kilometrelerce uzanan büyüleyici bir sahil şeridine sahip Atakum'da yer alıyor. Ege ve Akdeniz plajlarını aratmayan 350 metre uzunluğunda ve 50 metre genişliğinde ince kum sahili ile Çatalcam Plajı, Karadeniz'in mavi bayraklı 7 plajından biri.

Samsun merkezine sadece 20 kilometre uzaklıkta olan ve toplu taşıma araçlarıyla yarım saat içinde rahatça ulaşabileceğiniz plaj, özellikle yaz aylarında hem Samsun halkı hem de yerli ve yabancı turistler tarafından dolduruluyor. Çevresinde güneş şemsiyesi ve şezlong kiralayabileceğiniz tesisler, kafeler, restoranlar, butik ve apart otellerin sıralandığı Çatalcam Plajı’nda gün boyu denizin ve güneşin tadını çıkardıktan sonra akşamları da muhteşem gün batımı manzaraları eşliğinde Karadeniz'in taze mevsim balıklarını tadabilirsiniz.

Konum linki

52 - Ladik Akdağ Kayak Merkezi

Samsun’un en önemli kış turizm merkezi olan ve her yıl binlerce kişi tarafından ziyaret edilen Ladik Akdağ Kayak Merkezi, şehre sadece 7 kilometre uzaklıkta. Hem kayak ve snowboard yapmak hem de muhteşem kar manzaralarına şahit olmak için kış aylarında uğrayabileceğiz Akdağ Kayak Merkezi, Karadeniz'in en modern kayak tesislerine sahip. Kayak merkezi; toplam 1360 metreyi bulan pistleri, telesiyejleri ve kayak ekipmanları kiralayabileceğiniz tesisleri ile keyifli bir kış tatili yaşatıyor.

Her yaş grubu için kayak ve snowboard eğitimleri alabileceğiniz Akdağ Kayak Merkezi’nde deniz seviyesinden 1450 ile 1900 metre arasında değişen yüksekliklerde yer alan ve her zorluk derecesine göre düzenlenmiş dünya standartlarında pistlerin tadını çıkarabilirsiniz. Kayak merkezi, Samsun'a sadece 80 kilometre uzaklıkta ve minibüsler ile merkeze 1,5 saatte kolayca gidebilirsiniz.

Konum linki

53 - Aktaş Yaylası

Diğer Karadeniz şehirleri gibi büyüleyici pek çok yaylaya ev sahipliği yapan Samsun'da hem yemyeşil güzellikleri hem de oksijen seviyesi yüksek tertemiz havasıyla ünlü Aktaş Yaylası, deniz seviyesinden 950 metre yükseklikte yer alıyor ve şehrin en popüler yaylalarından biri.

Asfalt yollar ile kolayca ulaşabileceğiniz yayla, Ladik Gölü’nün panoramik manzaralarını izlemek isteyen binlerce kişi tarafından da her mevsim ziyaret ediliyor. Aktaş Yaylası'nda çam ağaçları ve kır çiçekleri arasında keyifli yürüyüşler yapabilir, ahşap yayla evlerinde konaklayabilir ve her yaz düzenlenen yayla şenliklerinde eğlenceli zaman geçirebilirsiniz.

54 - Vezirsuyu Tabiat Parkı

Büyüleyici doğal güzellikleri için 2011 yılında milli park ilan edilerek koruma altına alınan Vezirsuyu Tabiat Parkı, Samsun merkezine 31 kilometre, Vezirköprü ilçesine ise 23 kilometre uzaklıkta yer alıyor. Kızılçam, sedir, ardıç ve meşe gibi onlarca ağaç türü ile çevrelenmiş tabiat parkının içerisinde iyi düzenlenmiş yürüyüş parkurları, bisiklet yolları, çocuk oyun alanları, mescitler, kır bahçeleri ve otopark gibi olanaklar bulabilirsiniz.

Zengin vahşi yaşam çeşitliliğine sahip park; kartal, doğan ve kızıl şahin gibi pek çok yırtıcı kuşun yanı sıra 65’den fazla kuş, 19 memeli ve 4 balık türüne de ev sahipliği yapıyor. Yeşil ve mavinin buluştuğu Vezirsuyu Tabiat Parkı’nda amatör balıkçılık yapabilir; yelken ve kano gibi su sporlarıyla güzel zaman geçirebilir veya doğa yürüyüşlerine katılarak harika fotoğraflar çekebilirsiniz. Şahinkaya Kanyonu'na da oldukça yakın olan tabiat parkını gezdikten sonra kanyonun çarpıcı manzaralarını izlemeyi de unutmayın.

Konum linki

55 - Geyikkoşan

Karadeniz'de denize girebileceğiniz en güzel sahillerinden biri olan Geyikkoşan; masmavi denizi, tertemiz sahili ve gelişmiş turizm olanaklarıyla Samsun’un çok sevilen turistik noktalarından biri. Şehir merkezine 78 kilometre uzaklıkta, Alaçam ilçesinde yer alan Geyikkoşan’ın ince kumlu uzun sahiline havlunuzu sererek güneşlenebilir, gün boyu Karadeniz’in serin suların tadını çıkarabilir ve akşamları muhteşem gün batımı manzaraları eşliğinde yürüyüş yaptıktan sonra deniz manzaralı kafeler ve restoranlarla mola verebilirsiniz.

Konum linki

56 - Samsun Salıpazarı

Samsun merkezine 54 kilometre uzaklıkta yer alan 20.000 nüfuslu küçük Salıpazarı ilçesi, lezzetli fındıklarının yanı sıra organik elma, armut, kiraz, çilek ve cevizleri ile ünlü. Tarihi ve doğal güzellikleri için günlük gezilerin düzenlendiği Salıpazarı’nda antik dönemlerden kalan etkileyici kaya mezarları ve Osmanlı döneminde inşa edilmiş pek çok büyüleyici ahşap camiyi gezebilirsiniz. Samsun'un en çok ziyaret edilen doğa harikalarından biri olan Karacaören Şelalesi’ne de ev sahipliği yapan Salıpazarı'nda günümüze kadar ayakta kalmış Garpu Kalesi’ni ise rehberli turlar ile ziyaret edebilirsiniz.

Konum linki

57 - Samsun 19 Mayıs

Samsun'a sadece 33 kilometre uzaklıkta yer alan ve her yarım saatte bir bulabileceğiniz minibüslerle kolayca ulaşabileceğiniz 19 Mayıs ilçesi, Karadeniz ile Canik Dağları arasında yer alıyor ve el değmemiş doğal güzelliklerinden dolayı çok popüler bir gezi alanı. Kilometrelerce uzanan sahil şeridinde pek çok güzel plajı olan 19 Mayıs ilçesinde Samsun'da en güzel plajlarından biri olarak gösterilen Kumköy Plajı’na mutlaka uğramalı ve tertemiz denizin tadını çıkarmalısınız.

1. Mehmet döneminde Osmanlı topraklarına katılan ve Orta Asya'dan gelen Türkmenlerin ilk yerleştiği bölgelerden olan 19 Mayıs’ın ilçe merkezinde yer alan etkileyici saat kulesini inceledikten sonra bazı dönemler tabanı tamamen suyla kaplanan Galeriç Ormanı’nı keşfe çıkabilir; doğa yürüyüşleri ve fotoğraf safarileri ile Nebiyan Dağı, Nebiyan Yaylası ve her mevsim etkileyici manzaralar sunan 1,5 metre derinliğindeki Balık Gölü’ne günübirlik geziler yapabilirsiniz.

Konum linki

58 - Çamgölü Mesire Alanı

Samsun'un Yakakent ilçesinde yer alan ve hem yerli hem de yabancı turistler tarafından özellikle yaz aylarında sıkça ziyaret edilen Çamgölü Mesire Alanı, Samsun-Sinop Yolu üzerinde yer alıyor. Yemyeşil çam ormanlarının masmavi Karadeniz ile birleştiği Çamgölü; deniz manzaralı mesire alanları, orman köşkleri, kilometrelerce uzanan yürüyüş yolları, şehrin kalabalığı ve gürültüsünden uzaklaşarak denizin tadını çıkarabileceğiniz gizli plajları ile yılın yorgunluğunu atabileceğiniz en güzel yerlerden. Hem özel aracınızla hem de her saat bulabileceğiniz Yakakent minibüsleri ile her gün saat 09:00 ile 18:00 saatleri arasında açık olan Çamgölü Mesire Alanı’na rahatça gidebilirsiniz.

Konum linki

59 - Fener Plajı

Samsun merkezinde denize girmek için en çok tercih edilen yer olan Fener Plajı, 250 metreye yakın uzunluğu ile oldukça küçük bir plaj ama ince kumlu sahili ve masmavi denizinden dolayı çok seviliyor. Samsun manzaraları eşliğinde doyasıya yüzebileceğiniz plajın çevresinde pek çok büyük otel, restoran ve kafe de hizmet veriyor. Gün boyu Karadeniz’in tadını çıkardıktan sonra otellerin teras restoranlarında panoramik Samsun ve Karadeniz manzaraları eşliğinde romantik akşam yemekleri tadabilirsiniz. İlkadım ilçesi Gençlik Caddesi'nde yer alan Fener Plajı’na yürüyerek hem de toplu taşıma araçları ile kısa sürede gidebilirsiniz.

Konum linki

60 - Gazi Parkı

Samsun İlkadım ilçesinde yer alan ve 2017 yılında yenilenen Gazi Parkı, İstasyon Caddesi kenarında çam ormanları arasında uzanan sevilen bir dinlenme alanı. Kır bahçeleri, eğlenceli çocuk oyun alanları, yürüyüş parkurları ve bisiklet yollarıyla çevrili park, 58 dönüm gibi büyük bir yeşil alanı kapsıyor. Şehir merkezinden kolayca ulaşabileceğiniz Gazi Parkı’nda kalabalıklardan uzakta spor yapabilir ve Karadeniz manzaraları izleyerek yorgunluk atabilirsiniz.

Konum linki

61 - İlkadım Anıtı

Samsun'un en hareketli yerlerinden İlkadım'da yer alan ve şehri gezen turistlerin mutlaka ziyaret ettiği İlkadım Anıtı, 1981-1982 yılları arasında ünlü heykeltıraş Hakkı Atamalı tarafından Atatürk'ün doğumunun 100. yılı anısına tasarlandı. Atatürk Bulvarı üzerinde hemen dikkatinizi çekecek olan çarpıcı anıt, Karadeniz kıyısından 150 metre içerideki iskelede taş bir blok üzerinde yükseliyor. Atatürk ve kumandalarının tasvir edildiği anıtın çevresi ise gençliği simgeleyen heykeller ile süslenmiş.

Konum linki

62 - Çetinkaya Köprüsü

Etkileyici mimarisi ile Samsun'un Bafra ilçesinin sembolü haline gelen 1937 yılı yapımı Çetinkaya Köprüsü, Cumhuriyet Dönemi’nin en güzel eserlerinden biri olarak gösteriliyor. Beton köprü, 150 metre uzunluğunda ve 6 parçadan oluşuyor. Kemerli tasarımıyla ve özellikle gece aydınlatıldığında muhteşem manzaralarına şahit olabileceğiniz köprünün ayakları ise kesme taşlarla süslenmiş. Kızılırmak üstünde yer alan ve düğün fotoğrafları çekmek için sıkça ziyaret edilen köprüden hem nehrin hem de Bafra’nın harika manzaralarını izleyebilirsiniz.

Konum linki

63 - Karacaören Şelalesi

Doğa fotoğrafları çekmekten hoşlanıyorsanız, Samsun'un Salıpazarı ilçesine bağlı Karacaören Köyü sınırlarında yer alan Karacaören Şelalesi’ne mutlaka uğramalısınız. Görkemli kayalar arasından 92 metre yükseklikten dökülen bembeyaz sularıyla yılın her mevsimi etkileyici manzaralar sunan Karacaoğlan Şelalesi, Samsun'un ekoturizm konusunda en önemli noktalarından biri. Çevresi kızılçam, gürgen, kestane ve kayın ağaçları ile çevrili şelaleyi seyir teraslarından izleyebilir, yaz aylarında buz gibi kaya göletlerinde serinleyebilir ve yakındaki balık çiftliklerinde yöresel mezeler eşliğinde taze balıklar tadabilirsiniz.

Konum linki

64 - Hamamyağı Kaplıcası

Ladik ilçesinin en çok ziyaret edilen turistik noktalarından biri olan ve ilçe merkezine sadece 13 kilometre uzaklıkta yer alan Hamamyağı Kaplıcası, mineral bakımından çok zengin ve dünyada çok az yerde bulunacak kalitedeki termal sularıyla yılın her ayı hem yorgunluk atmak isteyen hem de şifa arayan binlerce insanı misafir ediyor.

37 derece sıcaklığa sahip kaplıcanın suları başta eklem kireçlenmesi ve sinirsel hastalıklar olmak üzere pek çok rahatsızlığa iyi geliyor. Yüzlerce yıldır kullanılan ve Evliya Çelebi'nin kitabında da bahsettiği Hamamyağı Kaplıcası, vücudu tamamen yenilediği için gençlik suyu olarak da biliniyor. Termal oteller ve uzman terapistlerin çalıştığı sağlık merkezleri bulabileceğiniz bölgede temiz hava piknik ve doğa yürüyüşleri de yapabilirsiniz.

65- Kabaceviz Şelaleleri

Samsun merkezine 50 kilometre uzaklıkta yer alan bir doğa harikası olan Kabaceviz Şelaleleri, fotoğraf safarileri ve doğa yürüyüşleriyle güzelliğini yakından görmeniz gereken yerlerden. Çarşamba ilçesine 16 kilometre uzaklıkta bulunan üç tane şelale, farklı yüksekliklerden sarp kayalar arasından dökülüyor. Yaz aylarında dağcılık ve kampçılık gibi aktivitelerin yanı sıra rafting etkinliklerinin de düzenlendiği şelalelerin göletlerinde yüzerek buz gibi suların da tadını çıkarabilirsiniz. Samsun Otogarı’nda her saat bulabileceğiniz Çarşamba minibüsleri veya doğa gezileri ile Kabaceviz Şelaleleri’ni keşfe çıkabilir ve etkileyici fotoğraflar çekebilirsiniz.

Konum linki

66 - Havza Kaplıcaları

Samsun’un başka bir önemli ve çok ziyaret edilen kaplıcası da 2000 yıldır şifa dağıtan Havza Kaplıcaları. Kızıl Göle, Şifa, Maarif ve Aslanağzı hamamlarının bulunduğu bölge, her yıl binlerce insanı kendine çeken önemli bir sağlık turizmi merkezi haline gelmiş durumda. Havza Kaplıcaları'nda termal oteller, sağlık tesisleri, termal havuzlar ve aile hamamları bulabilir; 53 derece sıcaklığa sahip ve sülfür, sodyum, kalsiyum bakımından zengin termal sularda pek çok rahatsızlığınız için şifa bulabilirsiniz. Havza ilçesinde Kaplıcalar mevkiinde yer alan Havza Kaplıcaları’na Samsun'dan her saat minibüsle ulaşmak mümkün.

Konum linki

67 - Ladik Yaylası

Deniz seviyesinden 2160 metre yükseklikte Akdağ eteklerinde kurulan Ladik ilçesi, yayla turizmi konusunda Samsun’un en gelişmiş yerleri arasında. Pek çok güzel yaylası olan ilçenin en ünlü yaylalarından biri olan Ladik Yaylası ise deniz seviyesinden 1500 metre yükseklikte yer alıyor ve oksijen seviyesi yüksek tertemiz havasıyla ilgi görüyor.

Yılın bütün yorgunluğunu atmak için gidebileceğiniz en güzel Karadeniz yaylalarından biri olan ve Ladik merkezine sadece 7 kilometre uzaklıkta yer alan Ladik Yaylası’na özel aracınızla veya her saat bulabileceğiniz minibüslerle kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Her yaz eğlenceli şenliklerin düzenlendiği yaylada yöresel halk oyunları, yayla yemekleri tadımları ve eğlenceli yarışmaları ile güzel zaman geçireceğiniz şenliklere de katılabilirsiniz.

68 - Simenit Gölü

Yeşilırmak deltasında bulunan bir kıyı set gölü olan Simenit Gölü, özellikle sonbahar aylarında sunduğu kartpostal güzelliğindeki manzarasından dolayı hem doğa gezileri hem de fotoğrafçılık turlarının değişmez adreslerinden biri. Terme ilçesine sadece 25 kilometre uzaklıkta bulunan gölün su derinliği yaz aylarında 1 metre, kış aylarında ise 2 metreyi buluyor. Özellikle turna ve kefal balıkları bakımından çok zengin olan Simenit Gölü’de sandallarla gezebilir veya göl kenarında olta balıkçılığı yaparak sessiz ve huzurlu göl atmosferinde yorgunluk atabilirsiniz.

Konum linki

69 - Engiz Aquapark

Samsun 19 Mayıs ilçesinde Engiz Çayı’nın yakınında kurulan Engiz Aquapark, hem yetişkinler hem de çocuklar için tasarlanmış farklı büyüklüklerdeki su kaydırakları, güvenlikli çocuk yüzme havuzları, eğlence havuzları, dinlenme havuzları, restoranları ve kafeleri ile yaz aylarında çocuklarınızla eğlenceli bir gün geçirmek için ziyaret edebileceğiniz sevilen turistik yerlerden biri. Her günü 09:00 ile 18:00 saatleri arasında hizmet veren Engiz Aquapark’ta doyasıya eğlendikten sonra Engiz Çayı’nın doğal güzelliklerini de keşfe çıkabilirsiniz.

2023 Ücretleri

 • Giriş kişi başı 400 TL

Konum linki

70 - Huzur Plajı

Samsun’un kilometrelerce uzanan sahiliyle ünlü Atakum ilçesinde yer alan ve özellikle yaz aylarında hem Samsun halkı hem de turistler tarafından sıkça ziyaret edilen Huzur Plajı, ince kumlu uzun sahili ve tertemiz deniziyle Samsun en sevilen plajlarından biri. Şezlong ve güneş şemsiyesi kiralayabileceğiniz tesisler, kafeteryalar, plaj boyunca uzanan yürüyüş yolları, kafeler ve restoranlar bulabileceğiniz plajın çevresindeki oteller de tatilcilere hizmet veriyor. Bütün gün Karadeniz’in tadını çıkardıktan sonra Atakum’un ünlü sahilinde akşam yürüyüşleri yapabilir ve harika gün batımı fotoğrafları çekebilirsiniz.

Konum linki

71 - Bayraktepe Tabiat Parkı

2015 yılında tabiat parkı ilan edilerek doğal güzellikleri korunan ve Tekkeköy ilçe sınırlarında yer alan Bayraktepe Tabiat Parkı, Samsun'a sadece 10 kilometre uzaklıkta olmasından dolayı kolayca ulaşabileceğiniz ve doğayla baş başa zaman geçirebileceğiniz en popüler yerler arasında.

İçerisinde kır bahçeleri, mesire alanları, spor sahaları, çocuk oyun alanları, bisiklet ve yürüyüş yolları bulabileceğiniz tabiat parkı; doğa yürüyüşleri, bisiklet turları, fotoğraf safarileri ve yaban hayatı gözlemleme turları için ziyaret ediliyor. Kayın, gürgen, meşe ağaçları ile çarpıcı doğa manzaraları sunan ve zengin vahşi yaşam çeşitliliği ile dikkat çeken Bayraktepe Tabiat Parkı’na Samsun'dan minibüslerle 10-15 dakikalık bir yolculukla ulaşabilirsiniz.

Konum linki

72 - Mert Plajı

Samsun merkezinde Sahil Yolu üzerinde yer alan Mert Plajı, tertemiz sahili ve denizinin yanı sıra hemen yanı başında yer alan su parkıyla da yaz aylarında oldukça hareketli. 20.000 m2 gibi geniş bir alan üzerine kurulu su parkında yetişkinler ve çocuklar için 5 tane su kaydırağı, eğlence havuzları, çocuk havuzları, güneşlenme terasları, kafeteryalar ve duş gibi pek çok olanak bulabilirsiniz. Mert Plajı’na veya Mert Plajı Su Parkı’na uğrayarak çocuklarınızla eğlenceli bir yaz günü geçirebilirsiniz.

Konum linki

73 - Galeriç Ormanı

Türkiye'de çok az yerde görebileceğiniz subasar ormanlarından biri olan Galeriç Ormanı, özellikle ilkbahar aylarında orman tabanı tamamen suyla kaplandığında fotoğraf safarileri için ziyaret ediliyor. Samsun'un iki büyük subasar ormanından biri olan Galeriç Orman, benzersiz doğal güzelliğinin yanı sıra 35'e yakın kuş türüne de ev sahipliği yapıyor. Ormanın bembeyaz çiçeklerle süslü yürüyüş yollarında keyifli geziler yapabilir; orman köşkleri ve seyir teraslarından tabanı sularla kaplanan ormanın eşsiz fotoğraflarını çekebilirsiniz.

74 - Akyol Lunapark

Samsun’un en sevilen eğlence merkezlerinden biri olan ve şehri gezen çocuklu ailelerin mutlaka uğradığı Akyol Lunapark, İlkadım ilçesi Atatürk Bulvarı üzerinde güzel bir konumda yer alıyor. Çarpışan arabalar, gondollar ve atlı karıncalar ile çocukluk günlerinize geri döneceğiniz lunapark, birçok eğlenceli bölümüyle her yaş grubundan ziyaretçiye hitap ediyor. Haftanın her günü saat 09:00 ile 24:00 arasında açık olan Akyol Lunapark’a uğrayarak çocuklarınızla eğlenceli zaman geçirebilirsiniz.

Konum linki

75 - İnci Plajı

Samsun-Sinop yolu üzerinde yer alan ve şehir merkezine sadece 5 kilometre uzaklıkta bulunan İnci Plajı, Samsun'un çok sevilen mavi bayraklı plajlarından biri. Atakum sahiline de sadece 3,5 kilometre uzaklıkta olan plaj, ince kumlu geniş sahili ve sığ deniziyle acemi yüzücüler ve çocuklu aileler için de güvenli bir yüzme deneyimi sunuyor. Çevresi yürüyüş ve bisiklet yolları ile sarılı İnci Plajı’nın restoranlarında çarpıcı gün batımı manzaraları eşliğinde romantik akşam yemekleri de tadabilirsiniz.

Konum linki

76 - Kirazlık Adası

Samsun’un Ayvacık ilçesinde yer alan ve 1975 ile 1981 yılları arasında Suat Uğurlu Barajı’nın sularının bölgeyi kaplamasıyla oluşan Kirazlık Adası, yemyeşil manzarasıyla yerli ve yabancı turistler tarafından sıkça ziyaret ediliyor. Üzerinde hiçbir yapılaşma ve yerleşimin bulunmadığı Kirazlık Adası, küçük bir gölün ortasında çarpıcı bir manzara oluşturuyor. Bölgedeki tek ada olmasıyla da ünlü Kirazlık Adası’na yaz aylarında kano, sandal veya teknelerle gidebilir, el değmemiş doğal güzellikler arasında küçük bir gezinti yapabilirsiniz.

77 - Yeşilpınar Şelalesi

Ayvacık ilçesinin başka bir doğal güzellik olan Yeşilpınar Şelalesi, ilçe merkezine sadece 15 kilometre uzaklıkta. Selvi ve çam ağaçları arasında 50 metre yükseklikten dökülen irili ufaklı şelaleleriyle büyüleyici manzaralar sunan ve özellikle yaz aylarında piknik yapmak için tercih edilen Yeşilpınar Şelalesi, 2 kilometreyi bulan yürüyüş parkuru ile hafta sonları düzenlenen doğa gezilerinin de değişmez adreslerinden biri. Oldukça büyük olan şelale göletleri ise yazın sıcak günlerinde buz gibi sularda yüzmek ve küçük dalışlar yapmak için ideal.

78 - Karaboğaz Gölü

Alaçam ve Bafra ilçeleri arasında yer alan Karaboğaz Gölü, 420’ye yakın farklı kuş türü ile Kızılırmak Deltası’nın önemli noktalarından biri. Yılın her mevsimi doğa gezileri, fotoğraf safarileri ve kuş gözlemciliği gibi etkinlikler için ziyaret edilen gölün çevresini saran sazlık ve bataklıklarda ender görülen pek çok su kuşu ve göçmen kuşun fotoğraflarını çekebilirsiniz.

Dünyada nesli tükenmekte olan 24 kuş türünün 15 tanesine ev sahipliği yapan, Karadeniz’in tabiat cennetlerinden ve en önemli sulak alanlarından biri olan Karaboğaz Gölü, ekosistem ve biyolojik çeşitlilik bakımından son derece zengin olduğu için bilimsel araştırmalara da konu oluyor. Ağaç tepelerinde yuva yapmış leylekleriyle de ünlü gölün çevresinde ise su ürünleri tesisleri hizmet veriyor. İlkbahar ve yaz aylarında Karaboğaz Gölü kenarında düzenlenen fotoğraf safarilerine katılabilir veya sandallarla balık avlama turlarına çıkarak sessiz ortamda muhteşem doğa manzaraları arasında dinlenebilirsiniz.

Konum linki

79 - Sadi Tekkesi Kuvâyi Milliye Müzesi

Kurtuluş Savaşı ruhunu günümüze yansıtan etkileyici koleksiyonlarıyla görülmeye değer Samsun müzelerinden biri olan Sadi Tekkesi Kuvâyi Milliye Müzesi, Milli Mücadele döneminin önemli simgelerinden biri olan Şeyh Sadi Tekkesi’nin 2013 yılında restore edilmesiyle hizmete açıldı.

Kurtuluş Savaşı kararına Anadolu'da ilk destek veren yer olması ile ünlü Sadi Tekkesi, etkileyici taş ve ahşap mimarisi ile günümüze kadar ayakta kalmış bir mimari eser olarak da görülmeye değer güzellikte. İçerisinde Milli Mücadele dönemini yansıtan balmumu heykeller, belgeler, sunumlar bulunan ve İlkadım ilçesi Çifte Hamam Caddesi üzerinde yer alan müzeyi her gün 08:00 ile 17:00 saatleri arasında ücretsiz olarak gezebilirsiniz.

Konum linki

80 - Samsun Seyir Terası

Atakum ilçesinin panoramik manzaralarına hakim bir tepede 2018 yılında halka açılan Samsun Seyir Terası, sunduğu muhteşem manzarası ve tertemiz havasıyla kısa sürede çok popüler bir yer haline geldi. Çardaklar, çocuk oyun alanları, Karadeniz’in yöresel lezzetlerini tadabileceğiniz restoranlar ve Karadeniz çayları yudumlarken manzarayı izleyebileceğiniz kafelerin bulunduğu terasta Atakum'un kilometrelerce uzanan sahilinin ve eşsiz gün batımlarının fotoğraflarını çekebilirsiniz.

Konum linki

81 - Atakum Aquapark

Atakum'da çocuklu ailelerin en sevdiği eğlence merkezlerinden olan ve sadece 15 yaş altı çocuklara hizmet veren Atakum Aquapark; yetişkinlerin kullanmasının yasak olduğu havuzları, her yaş grubu çocuk için tasarlanmış su kaydırakları, güvenlikli çocuk ve bebek havuzlarıyla çok seviliyor. Gün boyu çocuklara yönelik eğlenceli yarışmalar ve animasyonların düzenlendiği Atakum Aquapark’ta güneşlenme terasları ve kafeterya da bulabilirsiniz.

Çalışma Saatler

 • Pazartesi 10.00-20.00
 • Haftanın diğer günleri 10.00-17.00

Konum linki

82 - Akalan Şelaleleri

Samsun'un doğal güzellikleri ile ünlü ilçesi Bafra'ya 43 kilometre uzaklıkta yer alan ve farklı büyüklüklerde 18 tane şelaleden oluşan Akalan Şelaleleri’ni rehberli doğa yürüyüşleri ile keşfedebilirsiniz. Samsun’un sık ziyaret edilen tabiat harikalarından biri olarak yılın her mevsimi uğrayabileceğiniz ve yeşil ile mavinin buluştuğu büyüleyici doğa manzaralarına şahit olabileceğiniz Akalan Şelaleleri’nin çevresinde ise mesire alanları, yürüyüş parkurları ve fotoğraf çekebileceğiniz seyir terasları bulunuyor. Hafta sonları yerli ve yabancı turistlerle oldukça kalabalık olan şelalelere ilkbahar ve sonbahar aylarında uğrarsanız en güzel manzaraları izleyebilirsiniz.

83 - Fazıl Ahmet Paşa Medresesi

Samsun'un tarihi ilçelerinden Vezirköprü'de ismini verdiği Fazıl Ahmet Paşa Mahallesi'nde bulunan etkileyici bir mimari yapı olan Fazıl Ahmet Paşa Medresesi, hem mimari hem de tarih meraklılarının ilgisini çekecek özelliklere sahip. 1661 ile 1676 yılları arasında inşa edildiği düşünülen ve 2010 yılında restore edilerek ziyarete açılan medrese; etkileyici taş mimarisi, şadırvanlı avlusu, Osmanlı mimarisini yansıtan kubbeli tasarımı ve kilit taşlarından yapılmış pencereleri ile görülmeye değer bir mimari eser. Yabancı turistler tarafından da sıkça ziyaret edilen medresenin iç bölümlerini de gezebilirsiniz.

Konum linki

84 - Samsun Kent Ormanı

19 Mayıs ilçesi sınırlarında yer alan Sarıgazel Ormanı’nın bir parçası olan Samsun Kent Ormanı, 2005 yılında halka açıldı. Sessiz ve huzurlu ortamı, onlarca çeşit ağaç ve bitkiyle süslü 1,5 kilometrelik yürüyüş parkuru ile keyifle gezebileceğiniz kent ormanının 13 metre yükseklikteki gözetleme kulesine de mutlaka uğramalısınız. Çam ormanları arasında uzanan mesire alanları, spor sahaları, yağmur barınakları ve çocuklar için eğlence parklarıyla tüm gün doğa ile iç içe keyifli zaman geçirebileceğiniz Samsun Kent Ormanı'na 19 Mayıs minibüsleri ile kısa bir sürede ulaşabilir veya ormanı Kızılırmak Deltası, Balık Gölü ve Bafra Ovası ile birlikte turlarla gezebilirsiniz.

Konum linki

Samsun geziniz sona erdikten sonra sıradaki lokasyon Ankara'da gezilecek yerler olabilir.

Uçak Bileti


ipekincir
İpek İncir
295 Yazı
Marmara Üniversitesi Reklam bölümünde yüksek lisans yaptı. Eğitimini tamamlamak için bir süre Londra’ya gitti. Otomotiv, sağlık, turizm sektörü gibi birçok farklı alanda içerik üretti. Şimdi ise Enuygun ekibinin bir parçası olarak seyahat yazıları yazıyor.
Yorum Yap
Yorumlar
Bu yazı için henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan sen ol.
Uzman Yazarlar