Cumhuriyetin izlerini taşıyan yerler

ipekincir

Cumhuriyetin temellerinin atıldığı şehirlerin her biri dünya tarihine imza atmış değerlerimizden. Müzeleri, anıtları, meydanları ile cumhuriyetin izlerini görebileceğiniz, cumhuriyet ruhunu yaşayabileceğiniz yerler size bambaşka duygular hissettirecek.

Türkiye Cumhuriyeti’nin dönüm noktası olan milli mücadelenin yaşandığı şehirlere gitmeye hazır mısınız?

1. Çanakkale

canakkale

Dünya tarihine damgasını vuran Çanakkale, 1915 yılında Osmanlı İmparatorluğu ve İtilaf Devletleri arasında yaşanan kara ve deniz savaşına tanık oluyor. Çanakkale savaşları Türk milletinin bağımsızlık ve toprak bütünlüğü için verdiği mücadeleyi simgeler. Çanakkale savaşları, Türk milletinin kendi kaderini tayin etmek ve ulusal bağımsızlık için verdikleri çabayı bizlere gösterir. Mustafa Kemal Atatürk önderliğinde gerçekleşen Çanakkale savaşlarının ardından Kurtuluş Savaşı başlar ve bağımsızlık mücadelemiz devam eder. Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk sayesinde Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluşunun temellerinin atıldığı Çanakkale, bir milletin bağımsızlığına kavuşma yolundaki en büyük zaferlerden birine adını yazdır.

Cumhuriyetin izinde görmeden geçmemeni önerdiğimiz duraklar:

 • Gelibolu Yarımadası Tarihi Milli Parkı
 • Şehitler Abidesi
 • Kilitbahir
 • Seddülbahir
 • Çanakkale Destanı Tanıtım Merkezi
 • Aynalı Çarşı
 • 1915 Seddülbahir Ahmet Uslu Müzesi
 • Bigalı Atatürk Evi

2. Samsun

Bandırma Vapuru

Bir neslin bağımsızlığının ilk adımlarının atıldığı, bağımsızlık mücadelesinin başlangıç noktası olarak kabul edilen Samsun, Kurtuluş Savaşı’nın başladığı yer. Türkiye Cumhuriyeti'nin temeli Atatürk’ün 19 Mayıs 1919’da Samsun’a gelişi ile atılıyor. Türk Milletinin bağımsızlık ve modernizm yolundaki kararlılığının göstergesi olarak biliniyor. Türkiye Cumhuriyeti’nin doğuşuna tanıklık eden Samsun’un seçilmesindeki nedenlerden biri Samsun’un bir liman şehri olmasıydı. Böylece Mustafa Kemal Atatürk hem dış dünya ile bağlantı kurabilecek hem de malzeme temin edebilecekti. Bir diğer artısı ise Anadolu’ya yakın oluşu.

Kurtuluş Savaşı’nın ilk adımı olarak Millî Mücadele Hareketi kabul edilirken Türk milletinin işgal altındaki topraklarından kurtuluşunu hedefleyen bir mücadeleyi simgeler. Türk Milletinin ulusal kimliğinin oluşmasında önemli bir rolü olan Samsun’un Türki’ye Cumhuriyet’inin kurulmasında ve modernleşmesindeki etkisi çok büyüktür. Büyük hedefe adım adım giden yol olan 19 Mayıs 1919 tarihinden 29 Ekim 1923’e kadar geçen süre Türkiye Cumhuriyet’inin temellerinin atıldığı süreci temsil eder.

Cumhuriyetin izinde görmeden geçmemeni önerdiğimiz duraklar:

 • Bandırma Vapuru
 • Gazi Müzesi
 • Atatürk Anıtı ve Parkı
 • Atatürk Evi Müzesi
 • Şehitler Anıtı

3. Amasya

sarayduzubina

Millî mücadelenin başlangıcında önemli rol oynayan ve 22 Temmuz 1919’da Amasya’da düzenlenmiş olan Amasya Genelgesi, milli mücadelenin temellerinin atıldığı önemli bir belge olarak biliniyor. Amasya Genelgesi ile Mustafa Kemal Atatürk, Rauf Orbay ve diğer liderler, Osmanlı İmparatorluğu'nun çöküşü sonrası işgal altındaki topraklarından vazgeçmeyeceklerini ve Türk milletinin bağımsızlık mücadelesini başlattıklarını dünyaya duyurdular. Amasya Genelgesi aynı zamanda Kurtuluş Savaşı’nın çerçevelerini ortaya koyan bir belge olup bağımsızlık ve egemenliğin de göstergesidir.

Cumhuriyetin izinde görmeden geçmemeni önerdiğimiz duraklar:

 • Saraydüzü Kışla Binası ve Millî Mücadele Müzesi
 • Hazeranlar Konağı

4. Erzurum

erzurumkongrebinası

Millî mücadelenin temeli olan 23 Temmuz-4 Ağustos 1919 tarihleri arasında Erzurum'da düzenlenen Erzurum Kongresi, işgal altındaki toprakların kurtarılması ve Türk milletinin bağımsızlığının savunulması için düzenlendi. Kongre Türk milletinin bağımsızlık mücadelesi hatlarını ve temel ilkeleri belirlemek için düzenlendi. Erzurum Kongresi, ulusal bağımsızlık, sonsuz egemenlik, vatanın bölünmezliği ve milletin iradesi gibi temel hak ve ilkelerin vurgulandığı bir kongre olduğu biliniyor. Bu kararlar Millî Mücadele hareketinin temelini oluşturuyor. Türkiye’nin doğusunda yer alan Erzurum’un millî mücadeleye ev sahipliği yapması Türkiye'nin dört bir yanında milli birlik ve dayanışma ruhunu canlandırmasına, halkında bu ilkeleri benimsemesine katkı sağladı.

Cumhuriyetin izinde görmeden geçmemeni önerdiğimiz duraklar:

 • Atatürk Evi Müzesi
 • Erzurum Kongre Binası

5. Sivas

sivaskongrebinasi

Kurtuluş Savaşı'nın ilk aşamalarından biri olan Sivas Kongresi, 4 Eylül-11 Eylül 1919 tarihleri arasında Sivas'ta yapıldı. Kongre, Anadolu'nun tamamen bağımsızlığını ve milli egemenliğin kabulünün temellerini oluşturuyor. Türkiye Cumhuriyeti'nin bağımsızlık yolundaki temellerini atan ilk adımlardan biri olarak kabul edilir. Mustafa Kemal Atatürk Amasya Genelgesi belgesini hazırlayarak Sivas Kongresi'nin de önünü açmış oldu. Sivas Kongresi esnasında, Anadolu'dan gelen milletvekilleri ve delegeler, ulusal bağımsızlık mücadelesini organize etmek ve destekleyerek halkıda bu mücadeleye dahil etmek amacıyla Sivas’ta toplandırlar. Bu toplantılar, milli mücadelenin kazanılmasın büyük rol oynadı. Sivas Kongresi ve gerçekleştirilen diğer ulusal kongrelerin ardından, Türk milletinin bağımsızlığı ve egemenliği için büyük bir mücadele gerçekleştirildi ve bu sayede Türkiye Cumhuriyeti 29 Ekim 1923 tarihinde ilan edildi.

Cumhuriyetin izinde görmeden geçmemeni önerdiğimiz duraklar:

 • Sivas’ta Atatürk Kongre Müzesi
 • Atatürk Anıtı

6. Sakarya

sakarya-meydan-muharebesi

Cumhuriyetin kuruluşunun temelleri olan millî mücadele, çeşitli cephelerde ve savaşlarda büyük bir kararlılık ve fedakarlıkla sürdürüldü. Sakarya Meydan Muharebesi, bu süreçteki önemli olaylardan biri olup Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluşuna büyük katkıda bulunuyor. Kurtuluş Savaşının en kritik dönemlerinden birinde Sakarya Meydan Muharebesi, 23 Ağustos- 13 Eylül 1921 tarihleri arasında Sakarya Nehri çevresinde gerçekleşti. Türk milletinin bağımsızlık mücadelesindeki kırılma noktalarından biri olan bu savaş Yunan ordusu ile Türk ordusu arasında gerçekleşiyor. Zafer, Türk milletinin bağımsızlığını kazanma ve bu bilinci benimseme yolunda büyük bir adım oldu. Muharebe uluslararası ilişkilerin şekillenmesinde ve Türkiye Cumhuriyet’inin uluslararası arenada tanınır olmasını sağladı.

Cumhuriyetin izinde görmeden geçmemeni önerdiğimiz duraklar:

 • Sakarya Müzesi (Atatürk Evi)
 • Ali Fuat Paşa Kuvâ-yi Milliye Müzesi

7. Afyonkarahisar

afyonkocatepe

Afyonkarahisar, Kurtuluş Savaşı sırasında önemli stratejik konuma sahip şehirlerden biri olarak biliniyor. Türk ordusunun sembollerinden biri haline gelen şehir işgal kuvvetleri ile Türk ordusunun çatışmasına şahit oldu. 1921 yılında I. İnönü Muharebesi, II. İnönü Muharebesi ve Dumlupınar gibi farklı savaşlara tanık olan Afyonkarahisar, Türk milletinin direnişinin sembollerinden biri. 29 Ekim 1923’te cumhuriyetin kurulması ile zaferle sonuçlanan bu savaşların temelleri Afyonkarahisar’da atılmış oldu. Cumhuriyetin temel değerlerinden biri olan birlik ve beraberlik ruhunun en iyi yaşandığı, tüm toplumsal ve farklı etnik grupların nasıl bir araya gelip, birlikte savaştığına tanıklık eder. 19 Ağustos-7 Eylül 1922 tarihleri arasında Afyonkarahisar'da düzenlenen Afyonkarahisar Kongresi, Kurtuluş Savaşı'ndaki en önemli gelişmelerden biri olarak bilinir.

Cumhuriyetin izinde görmeden geçmemeni önerdiğimiz duraklar:

 • Büyük Taarruz Karargâhı
 • Kocatepe Atatürk Anıtı ve Kitabesi
 • Başkomutan Tarihi Milli Parkı

8. Kütahya

dumlupinar-sehitlik

Kütahya’nın Ankara'ya yakın bir konumda olması, Kütahya'yı ulusal direnişin önemli bir parçası haline getirdi. 1921 yılında Kütahya ve Eskişehir, Yunan işgaline karşı Kütahya-Eskişehir muharebelerine tanık oldu. Muharebe Türk milletinin bağımsızlık mücadelesinde ne kadar karalı olduğunun en büyük göstergelerinden biri. 1-3 Şubat 1923 tarihlerinde Kütahya'da gerçekleştirilen Kütahya Kongresi’nde Lozan Antlaşması'nın temelleri atıldı.

Cumhuriyetin izinde görmeden geçmemeni önerdiğimiz duraklar:

 • Dumlupınar Şehitliği
 • Dumlupınar Müzesi

9. Gaziantep

gaziantep-ataturk-ani-muzesi

Gaziantep’in işgalci güçlere karşı verdiği mücadele Türk milletinin bağımsızlık mücadelesine büyük bir katkı sağladı. Gaziantep Savunması (Kuşatması), 1920-1921 yılları arasında şehrin işgalci güçlere karşı direnişiyle Türk milletinin ulusal kimliğine ve bağımsızlığına ne kadar önem verdiğinin en büyük göstergesi olarak karşımıza çıkıyor. Kurtuluş Savaşı'nın önemli noktalarından biri de 20 Aralık 1921 tarihinde Gaziantep'te düzenlenen Gaziantep Kongresi oluyor. Kongre, işgalci güçlere karşı bağımsızlık mücadelesinin siyasi temellerini atmış ve Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluşuna zemin hazırlamıştır.

Cumhuriyetin izinde görmeden geçmemeni önerdiğimiz duraklar:

 • Atatürk Anı Müzesi
 • Atatürk Araştırma Kitaplığı

10. Şanlıurfa

sanliurfa

Şanlıurfa, Kurtuluş Savaşı sırasında stratejik olarak önemli bir konuma sahip şehirler arasında yer alıyor. İşgalci güçlere karşı verilen mücadelede aktif rol oynayan Şanlıurfa, Kurtuluş Savaşı sırasında şehirde çeşitli direniş hareketleri gerçekleşti. Şanlıurfa’da, farklı etnik grupların ve kültürel kökenlerin bir arada yaşaması ve ortak bir amaç uğruna omuz omuza savaşmaları Türk milletinin bağımsızlık mücadelesi için gösterdiği kararlılığı ve ulusal egemenliği vurgular. Şanlıurfa'nın direnişi, Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluşunda önemli bir yere sahiptir.

Cumhuriyetin izinde görmeden geçmemeni önerdiğimiz duraklar:

 • Şanlıurfa Kurtuluş Müzesi

11. İzmir

izmir-ataturk-evi

İzmir, Kurtuluş Savaşı'nın kilit noktalarından biri olarak biliniyor. Şehir 15 Mayıs 1919’da Yunan işgaline uğradıktan sonra, 9 Eylül 1922 tarihinde Türk ordusu tarafından işgalden kurtarıldı. Bu tarih, Türk milletinin bağımsızlık mücadelesinin en büyük göstergesidir. İzmir'in kurtuluşu, Türk milletinin ulusal bağımsızlık için neler yapabileceğini ve Türk milletinin özgürlüğüne ne kadar düşkün olduğunu tüm dünyaya sergiledi.

Cumhuriyetin izinde görmeden geçmemeni önerdiğimiz duraklar:

 • Atatürk Müzesi
 • Belkahve Atatürk Anı Evi
 • Atatürk Heykeli
 • Ziraat Mektebi
 • Zübeyde Hanım Anıt Mezarı
 • Atatürk Maskı

12. Ankara

ankaraeskimeclis

Kurtuluş Savaşı sırasında işgal altında olan İstanbul hem stratejik hem de güvenlik sorunu içeriyordu. Ankara’nın Türk milletinin bağımsızlık mücadelesi kabul edilen merkezine daha yakın bir konumda olduğu için Türkiye Cumhuriyeti’nin başkenti olarak kabul ediliyor. 3 Ekim 1923 tarihinde Ankara'da Birinci Türkiye Büyük Millet Meclisi, Türkiye Cumhuriyeti'ni ilan etti. Mustafa Kemal Atatürk, Türkiye Cumhuriyeti'nin ilk cumhurbaşkanı olarak seçildi. Ankara Türkiye Cumhuriyeti’nin kalbi olup aynı zamanda Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin merkezidir. Türkiye Cumhuriyeti’nin temel hak ve İlkerlerinden olan, laiklik, demokrasi, eşitlik ve insan hakları gibi temel ilkeleri benimsemiş Ankara bu ilkelerin korunması ve uygulanmasının merkezi olarak varlığını sürdürmeye devam ediyor. Ankara, Türkiye'nin ulusal ve uluslararası arenada politikanın merkezi olup, ulusun yönetimi ve karar alma süreci bu önemli şehirde gerçekleştiriliyor. Bağımsızlık mücadelesinin merkezi haline gelen Ankara kurtuluş hareketinin merkezi olup, Kurtuluş Savaşı'nın başarıyla sonuçlanmasının ardından Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluşuna yol açtı.

Cumhuriyetin izinde görmeden geçmemeni önerdiğimiz rotalar:

 • Anıtkabir
 • Atatürk ve Kurtuluş Savaşı Müzesi
 • Cumhuriyet Müzesi
 • Pembe Köşk
 • Atatürk Orman Çiftliği
 • Atatürk Evi Müzesi

ipekincir
İpek İncir
294 Yazı
Marmara Üniversitesi Reklam bölümünde yüksek lisans yaptı. Eğitimini tamamlamak için bir süre Londra’ya gitti. Otomotiv, sağlık, turizm sektörü gibi birçok farklı alanda içerik üretti. Şimdi ise Enuygun ekibinin bir parçası olarak seyahat yazıları yazıyor.
Yorum Yap
Yorumlar
Bu yazı için henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan sen ol.
Uzman Yazarlar