Türkiye’nin sağlık turizmi başkenti olan Afyonkarahisar, şifalı suları ve kaliteli termal otellerinin yanı sıra görülmeye değer tarihi ve doğal güzellikleriyle de ilgi görüyor. Tarih boyunca farklı isimlerle anılan Afyonkarahisar’ın eski ismi Karahisar-ı Devle, Karahisar ve Karahisar-ı Sahib’ti. 2005 yılında ise Afyon olan ismi Afyonkarahisar olarak değiştirildi.

Afyonkarahisar’ın heyecan verici keşif durakları bu yazımızda sizleri bekliyor. Hattiler ve Hititlerden Frig, Bizans, Selçuklu ve Osmanlı dönemlerine uzanan etkileyici yapılarıyla dikkat çeken Afyonkarahisar, ülkemizin en uzun yürüyüş parkurlarından biri olan Frig Vadisi’nin kaya oyması manastırlarıyla da ziyaretçilerini büyülüyor. Tarih, kültür ve doğa tutkunları için adeta bir cennet olan Afyonkarahisar’ın güzelliklerini yazımızı okuyarak keşfetmeye hemen başlayabilirsiniz.

Ama listeye geçmeden önce Afyonkarahisar’a gezmeye gidecek kişilerin en çok merak ettiği birkaç konuya kısaca değinelim;

Afyonkarahisar’a ne zaman gidilir?

Karasal iklimin hâkim olduğu Afyonkarahisar’da kışlar soğuk ve kar yağışlı iken yazlar sıcak geçiyor. Afyonkarahisar’ın tadını çıkarmak için haziran, temmuz ve eylül aylarının en uygun zamanlar olduğunu söyleyebiliriz.

Afyonkarahisar’ın neyi meşhur?

Kaymak, sucuk ve lokum Afyonkarahisar’ın en meşhur yemekleri arasında yer alıyor. Gastronomik açıdan şanslı olan Afyonkarahisar’da bu lezzetlerin tadına bakmadan olmaz.

Afyonkarahisar’da ne yenir?

Bu lezzetli kente geldiğinizde bükme, sakala çarpan çorbası, keşkek ve çullama köfte yemeden dönmemelisiniz.

Afyonkarahisar’dan ne alınır?

Afyonkarahisar’dan hediye olarak ebru, ney ve tesbih satın alabilirsiniz. Bunun için adresiniz tarihi Taşhan olsun. Ve elbette sucuk, kaymak ve lokum Afyonkarahisar’dan ne alınır sorusunun en iyi seçenekleri olacaktır.

1- Afyonkarahisar Kalesi

afyon kalesi

226 metre yükseklikteki volkanik bir kaya kütlesi üzerinde sunduğu büyüleyici manzarayla kartpostalları süsleyen Afyonkarahisar Kalesi, şehrin en önemli simgesel yapısı olarak ilgi görüyor. Yerli ve yabancı turistlerin en çok ziyaret ettiği yer olan ve uzun tarihi M.Ö. 1350 yılında Hitit İmparatorluğu dönemine kadar uzayan görkemli kale, tarihi boyunca Frig, Bizans, Selçuklu ve Osmanlı dönemlerinde de aktif olarak kullanılmış. Selçuklu döneminde büyük değişikliklere uğrayan ve günümüzdeki halini alan kale, o dönemlerde halk arasında Karahisar Kalesi olarak biliniyordu.

Pek çok ünlü türkü ve efsaneye konu olan, Anadolu'nun en zor ele geçirilebilen kalelerinden biri olarak gösterilen Afyonkarahisar Kalesi’nin günümüze kadar sağlam kalmış iç kale bölümlerinde unutulmaz bir gezi yapabilir, devasa surlardan Afyonkarahisar’ın en güzel manzaralarını izleyebilirsiniz. 3. Selim döneminde inşa edilen sarnıçları ve kuleleri de yakından görebileceğiniz, Türkiye'nin en önemli tarihi hazinelerinden biri olan Afyonkarahisar Kalesi’ni hem kendi başınıza hem de rehberli tarih ve kültür turlarıyla gezebilirsiniz.

Konum Linki

Yazar Notu: Kaleye çıkmak yaklaşık 30 dakika sürüyor. Yürüyüş için rahat ayakkabılar ve kıyafetler giymenizi öneririz.Kaleye giriş ücretsiz bir şekilde yapılıyor.

2- Acıgöl Kuş Cenneti

acıgöl kuş cenneti

Türkiye'nin en özel tabiat haritalarında biri olan ve bir bölümü Afyonkarahisar bir bölümü ise Denizli sınırlarında uzanan Acıgöl Kuş Cenneti, her mevsim doğa tutkunlarını kendine çekiyor. 41 kilometrekare büyüklüğünde olan ve 20 kilometresi Afyonkarahisar sınırlarında kalan kuş cenneti, özellikle yıl boyu burada yaşayan flamingo sürüleri ile ünlü. Karabatak, yaban ördeği, turna, yaban kazı, pelikan ve leylek gibi 20 türden binlerce kuşa ev sahipliği yapan Acıgöl, göç dönemlerinde de binlerce göçmen kuşla çok az yerde görebileceğiniz benzersiz bir manzara sunuyor.

Seyir teraslarından kartal, şahin ve atmaca gibi yırtıcı kuşların da harika fotoğraflarını çekebilir, göl çevresindeki yürüyüş parkurlarında spor yapabilir veya mesire alanlarında doğanın içinde dinlendirici bir gün geçirebilirsiniz. Dağ eteklerinde uzanan yemyeşil yaylalarda kuş cennetinin panoramik manzaralarını izleyebilir, sessiz ve huzurlu ortamın tadını çıkarabilirsiniz.

Konum Linki

Yazar Notu: Mevsime bağlı olarak gölün kuruma ihtimali var. Bu yüzden beklentileri karşılamama ihtimalini göz önünde bulundurun deriz.

3- Frig Vadisi

frig vadisi

Afyonkarahisar, Kütahya ve Eskişehir sınırlarında uzanan büyüleyici Frig Vadisi, tüm dünyadan doğa, tarih, kültür ve arkeoloji meraklarını kendine çekiyor. 3000 yıl önce Frigya döneminde yerleşim yeri olarak kullanılan ve yumuşak volkanik kayalar oyularak inşa edilen mağara evler, kaleler, devasa taş anıtlarla süslü vadi, Midas'ın kulakları gibi pek çok ünlü efsaneye de konu olmuş.

Bölgede uzun süre hüküm süren Frigya uygarlığının kültürel yapısını görme şansı bulabileceğiniz ve birbirinden ilginç kaya oluşumları arasında unutulmaz bir gün geçirebileceğiniz Frig Vadisi’nde at safarileri, bisiklet gezileri ve trekking turlarına katılarak keşfe çıkabilirsiniz. Avdalaz Kalesi surlarında panoramik manzaralar izleyebileceğiniz, binlerce yıllık kaya mezarlarını inceleyebileceğiniz vadi, her köşesini saran tarihi hazineleriyle adeta bir açık hava müzesini andırıyor. 500 kilometreyi aşan uzunluğuyla ülkemizin en uzun yürüyüş parkurlarından olan Frig Vadisi’nin belirli bölümlerini her mevsim düzenlenen rehberli turlarla gezebilirsiniz.

Konum Linki

Yazar Notu: Vadiye giden yolda araç kullanırken dikkatli olmanızı öneriyoruz. İnternet çekmediği için harita kullanamayabilirsiniz ve yönlendirme tabelalarında eksikliklerin olduğunu söylememiz gerekiyor.

4- Afium Outlet ve Eğlence Merkezi

95.000 metrekare gibi devasa bir alan üzerinde hizmet veren Afium Outlet ve Eğlence Merkezi, şehrin ilk ve tek açık hava alışveriş merkezi olmasıyla çok ilgi görüyor. Ulusal ve uluslararası markaların satıldığı onlarca mağaza, restoran, kafe ve çocuk oyun alanlarının bulunduğu alışveriş merkezinde 1000 araçlık bir otopark da bulunuyor. Çocuklara özel lunapark, bowling ve sinema salonlarında eğlenceli zaman geçirebileceğiniz Afium Outlet ve Eğlence Merkezi, haftanın her günü 10:00 ile 22:00 arasında hizmet veriyor. Turgut Özal Bulvarı üzerinde toplu taşıma araçları ile rahatça ulaşabileceğiniz alışveriş merkezinde Afyonkarahisar lezzetleri tadabilir, yöresel ürünler satın alabilir ve çocuklarınızla eğlenceli bir gün geçirebilirsiniz.

Konum Linki

Uçak Bileti

5- Taşhan

Hem 17. yüzyıldan günümüze kalan mimari bir şaheseri incelemek hem de keyifli bir mola vererek yorgunluk atmak için Umurbey Mahallesi'nde güzel bir konumda yer alan Taşhan’a uğrayabilirsiniz. Yemeniciler Çarşısı olarak da bilinen, iki katlı olarak moloz taşlarla inşa edilen etkileyici hanın alt bölümündeki yöresel el sanatı ürünleri satan dükkanlar, günümüzde de hizmet vermeye devam ediyor. Afyonkarahisar’a özgü halı ve kilimlerden resimlere ve süs eşyalarına kadar pek çok ürünü bir arada bulabileceğiniz Taşhan’ın tarihi ve otantik atmosferinde kahvenizi yudumlayarak büyüleyici manzaranın tadını çıkarmayı unutmayın.

Açık olduğu saatler

 • Haftanın her günü 08.00-23.30 
 

Konum Linki

Yazar Notu: Tarihi atmosfere sahip hana uğramışken mutlaka bir kahve içmenizi öneriyoruz.

6- İscehisar Peribacaları

iscehisar peri bacaları

Kendine özgü jeolojik yapısı ile ülkemizin en özel noktalarından olan Afyonkarahisar’da volkanik patlamalarla oluşarak binlerce yılda rüzgârlar ve yağmurlarla şekillenmiş İscehisar peribacalarını da kesinlikle yakından görmelisiniz. Şehrin en çok ziyaret edilen doğa harikalarından olan ve sadece 30 kilometre uzaklıktaki İscehisar sınırlarında yer alan devasa peribacaları, büyüleyici bir manzarayı gözlerinizin önüne serecek.

Vadiler boyunca uzanan onlarca devasa peribacası ve birbirinden ilginç kaya oluşumlarıyla Kapadokya’da geziyor gibi hissedeceğiniz bölgede özellikle gün doğumu ve gün batımlarında tablo güzelliğinde fotoğraflar çekebilirsiniz. Doğa gezilerinin yanı sıra fotoğraf safarileri ve tarih turlarının da değişmez adreslerinden biri haline gelen İscehisar peribacalarına rehberli turların yanı sıra Afyonkarahisar Otogarı’nda her saat bulabileceğiniz İscehisar minibüsleri ile kendiniz de giderek keşfe çıkabilirsiniz.

Konum Linki

Yazar Notu: İscehisar Peribacalarını ziyaret edecekseniz ayağınıza rahat ayakkabılarınızı giymenizi öneriyoruz.Gün doğumu ve gün batımında enfes bir manzaraya sahip olan bölgeye, manzaranın keyfini çıkarmak için sabahın erken saatlerinde veya akşamüstü gitmenizi öneriyoruz.

7- Kocayayla

Sıcak yaz aylarının en sevilen adreslerinden biri olan ve Akdağ Tabiat Parkı'nda deniz seviyesinden 1550 metre yükseklikte uzanan Kocayayla, doğa gezileri ve yayla turlarının en popüler adreslerinden biri. Turizm olanakları bakımından oldukça gelişen yaylada bungalov evlerden donanımlı kamp alanları ve yayla evlerine kadar pek çok alternatif konaklama olanağı bulabilirsiniz.

Akdağ Göleti'nin büyüleyici manzaraları eşliğinde tertemiz havada yürüyüşler yapmak ve harika fotoğraflar çekmek için Afyonkarahisar’da gidebileceğiniz en özel noktalardan biri olan Kocayayla, organik ürünlerle hazırlanan hafta sonu kahvaltıları ve yöresel yayla yemekleri için de her yıl binlerce insan tarafından ziyaret ediliyor. Kocayayla’da keyifli bir günübirlik gezi yapabilir, mesire alanlarında piknik yaparak doğanın içinde dinlenebilir veya unutulmaz bir doğa tatili yapabilirsiniz.

Giriş ücreti

 • Motosiklet-ATV 5 TL
 • Otomobil 15 TL
 • Minibüs 50 TL
 • Midibüs 70 TL
 • Otobüs 120 TL
 • Kır Evi Günlük (6 Kişi) 700 TL (Hafta İçi)
 • Kır Evi Günlük (6 Kişi) 800 TL (Hafta Sonu)
 • Çadır 35 TL (Günlük)
 • Çadır Elektrik 55 TL
 • Karavan-Motor 65 TL
 • Tekne Kişi Başı 15 TL (Tam) 10 TL (Öğrenci) 

Konum Linki

Yazar Notu: Hafta sonu, özel günler ve bayramlarda yer bulabilmek için rezervasyon yapmanızı öneriyoruz.

8- Park Afyon AVM

60'dan fazla mağazası ile şehrin en büyük alışveriş merkezlerinden biri olan Park Afyon AVM, Mareşal Fevzi Çakmak Bulvarı üzerinde güzel bir konumda hizmet veriyor. İçerisinde dünyaca ünlü markaları alabileceğiniz mağazalar, Afyonkarahisar’ın sevilen lezzetlerini tadabileceğiniz restoranlar, kafeler, çocuk oyun alanları ve sinema salonları gibi birçok bulabileceğiniz alışveriş merkezi, geniş bowling salonuyla da gençleri kendine çekiyor. Yılın her dönemi düzenlenen yetişkinler ve çocuklara yönelik etkinliklerle de ilgi gören Park Afyon AVM’ye haftanın her günü 10:00 ile 22:00 saatleri arasında uğrayabilirsiniz.

Konum Linki

9- Gazlıgöl Termal Kaplıcaları

Termal konaklama tesisleri açısından çok gelişmiş olan Afyonkarahisar’da çok sevilen bir şifa merkezi de Gazlıgöl Termal Kaplıcaları. Hem banyo hem de içme kürü olarak kullanılabilen mineral bakımından zengin termal sularıyla ünlü Gazlıgöl kaplıcalarında kronik bel ağrılarından iltihaplara, romatizmadan dolaşım sistemi sorunlarına kadar pek çok hastalığınız için ek tedaviler alabilirsiniz.

Her bütçeye uygun termal oteller, uzman terapistlerden masaj hizmeti alabileceğiniz sağlık merkezleri, aile hamamları, açık ve kapalı termal havuzlar gibi pek çok olanaklar bulabileceğiniz Gazlıgöl kaplıcalarına Afyonkarahisar merkezinden 20 dakikalık bir minibüs yolculuğuyla veya otel servisleriyle kolayca ulaşabilirsiniz.

Konum Linki

10- Hıdırlık Tepesi

hıdırlık tepesi

Afyonkarahisar'ın en güzel panoramik manzaralarını izlemek ve muhteşem fotoğraflar çekmek için çok popüler bir seyir alanı olan Hıdırlık Tepesi’ne mutlaka uğramalısınız. Şehir merkezine sadece 1,5 kilometre uzaklıkta yer alan ve çevresi yürüyüş parkurları, çocuk oyun alanları- kır bahçeleriyle çevrili tepe, sıcak yaz aylarının değişmez kaçış noktalarında biri.

Mesire alanlarında serin havada çocuklarınızla piknik yapabilir; gün batımında ve geceleri büyüleyici manzaralar eşliğinde Hıdırlık Tepesi’nde hizmet veren restoranlarda romantik akşam yemekleri tadabilirsiniz. Toplu taşıma araçlarıyla 10 dakikalık kısa bir yolculukla ulaşabileceğiniz Hıdırlık Tepesi’nden özellikle geceleri ışıl ışıl parlayan Afyonkarahisar'ın benzersiz manzaralarına şahit olacaksınız.

Giriş ücreti 10 TL 

Konum Linki

Yazar Notu: Hıdırlık Tepesi’nde sevdikleriniz ile piknik yapmak için kendi kamp sandalyenizi ve piknik malzemelerinizi getirebilir ücretsiz bir şekilde yararlanabilirsiniz.

11- Eber Gölü

eber gölü

Türkiye'nin dört bir yanından doğa ve fotoğrafçılık tutkunlarını kendine çeken büyüleyici Eber Gölü, Afyonkarahisar'a sadece 1 saat uzaklıkta. Onlarca ender görülen kuş türüne ev sahipliği yapan ve Türkiye'nin en büyük 12. gölü olan Eber Gölü, 1992 yılından beri 1. derece sit alanı olarak korunuyor.

Kendine özgü ekosistemi, yüzlerce bitki türü ve vahşi yaşam zenginliği ile dikkat çeken göl, aynı zamanda nesli tükenmekte olan karabataklar ve tepeli pelikanlarıyla da ünlü. 21 metre derinliğe ulaşan ve ballık bolluğundan dolayı balık avlama etkinliklerinin de düzenlendiği tatlı su gölünü yürüyüş parkurlarında keşfe çıkabilir, göl manzaralı mesire alanlarında yılın yorgunluğunu atabilir veya seyir teraslarından yüzlerce kuşun en güzel fotoğraflarını çekebilirsiniz.

Konum Linki

Yazar Notu: Gölde kamp yapmayı düşünüyorsanız yanınıza sinek ilacı almanızı öneriyoruz.

12- Akdağ Tabiat Parkı

akdağ tabiat parkı

Her doğa tutkununun mutlaka keşfe çıkması gereken Afyonkarahisar güzelliklerinden biri olan Akdağ Tabiat Parkı, şehir merkezine yaklaşık 1,5 saat uzaklıkta yer alıyor. Yemyeşil çam ormanları arasında dinlendirici yürüyüşler yapabileceğiniz, her köşesinden kaynak sularının fışkırdığı tabiat parkı; vahşi yaşam zenginliği, bitki çeşitliliği, sessiz ve huzurlu atmosferiyle çok ilgi görüyor.

20 kilometreyi bulan kanyonları, yaz aylarında bile buz gibi akan dereleri, binlerce yıllık mağaraları, yaban hayatı izleme noktalarıyla Afyonkarahisar’ın en popüler trekking ve fotoğrafçılık alanlarından biri olan Akdağ Tabiat Parkı’nın dağ eteklerinde panoramik doğa fotoğrafları çekebilir veya donanımlı kamp alanlarında çadırınızı kurabilirsiniz. Bahar ile yaz aylarında düzenlenen ATV ve at safarilerine katılarak da Akdağ Tabiat Parkı’nda unutulmaz bir gün yaşayabilirsiniz.

Konum Linki

Yazar Notu: Birçok kamp severin her yıl ziyaret ettiği Akdağ Tabiat Parkında kamp yapmayı düşünüyorsanız tüm ekipmanlarınızı yanınıza almanızı öneriyoruz.

13- Ayazini Köyü ve Kaya Mezarları

afyon kaya mezarları

Frig Vadisi’nin en önemli yerlerinden biri olarak gösterilen ve volkanik tüf kayalar içine oyulmuş kaya mezarları ile ziyaretçilerini büyüleyen Ayazini Köyü, tarih ve arkeoloji meraklılarının ilk uğraması gereken yerlerden. 300’den fazla farklı büyüklüklerde kaya mezarı ve 35’ten fazla kaya kilisesini yakından görme şansı bulabileceğiniz Ayazini Köyü’nde 3000 yıl önce Frigya döneminde inşa edilen ve Roma, Bizans, Selçuklu dönemlerinde de kullanılan bu etkileyici yapıları keşfe çıkabilirsiniz.

Günümüzde köylüler tarafından bazı bölümleri kullanılmaya devam eden ve tarihi köy evleri arasında kartpostal güzelliğinde manzaralar sunan kaya mezarlarıyla tam bir açık hava müzesi olan Ayazini Köyü, her yıl binlerce kişi tarafından ziyaret ediliyor. Hep kendi başınıza hem de tarih, kültür ve arkeoloji turlarıyla keşfe çıkabileceğiniz Ayazini Köyü’nde gezinizin en güzel fotoğraflarını çekebilirsiniz.

Konum Linki

14- Sandıklı Kalesi

Halk arasında Hisar Kalesi olarak bilinen Sandıklı Kalesi, 1325 yılında inşa edilmiş ve günümüze sadece devasa bir duvarı ulaşabilmiş bir tarihi yapı. Sandıklı ilçe merkezine kısa bir yürüyüş mesafesinde yer alan kale, Germiyanoğulları Beyliği döneminde I. Yakup Bey tarafından döneminin en ünlü mimarlarına yaptırılmış. Moloz taşlarla inşa edilen, metrelerce yüksekliğiyle ağlama duvarı olarak da tanımlanan sur duvarının fotoğraflarını çektikten sonra kalenin yanında hizmet veren çay bahçelerinde tertemiz havada küçük bir mola verebilir, çayınızı yudumlayarak yorgunluk atabilirsiniz.

Konum Linki

Yazar Notu: Hafta sonu ve özel günlerde çok fazla ziyaretçi alan Kocatepe Anıtına hafta içi gitmenizi öneriyoruz.

15- Kocatepe Anıtı

afyon kocatepe

Afyonkarahisar'ın simgesel anıtlarından biri olan, şehri gezen yerli ve yabancı turistlerin mutlaka ziyaret ettiği Kocatepe Atatürk Anıtı ve Kitabesi, kesinlikle görmeniz gereken bir şaheser. 1874 rakımlı Kocatepe üzerinde, şehre hakim yüksek bir konumda çarpıcı bir manzara sunan etkileyici anıt Kurtuluş Savaşı’nın en önemli olaylarından biri olan Büyük Taarruz'un gerçekleştirildiği bölgede Başkomutan Mustafa Kemal Atatürk'ün savaşı yönettiği yerde yükseliyor.

4 ton ağırlığında bronzdan yapılan ve 7,5 metre yükseklikteki Kocatepe Anıtı’nda duygu dolu anlar yaşayacak ve Büyük Taarruz'un yaşandığı savaş alanını kuş bakışı izleme şansı bulacaksınız. Her yıl 26-30 Ağustos tarihlerinde yapılan Zafer Haftası kutlamalarına katılarak da hem Kocatepe Atatürk Anıtı’nı hem de Afyonkarahisar'ın diğer etkileyici tarihi park ve anıtlarını yakından görebilirsiniz.

Konum Linki

16- Afyonkarahisar İmaret Camii

imaret camii

Gedik Ahmet Paşa Camii olarak da bilinen ve Afyonkarahisar merkezinde Kurtuluş Caddesi üzerinde güzel bir konumda yer alan İmaret Camii, 1472 yılından günümüze kalan bir şaheser. Osmanlı döneminin ünlü mimarlarından Ayaz Ağa tarafından inşa edilen tarihi cami, şehrin en büyük ve güzel camilerinden biri olmasıyla dikkat çekiyor. Osmanlı döneminde yaygın olarak yapılan ters T planı camilerden olan ve iki kubbeli olarak tasarlanan İmaret Camii, burma biçimli minaresiyle de görülmeye değer bir manzara sunuyor.

Ahşap oymalar ve dini motiflerle süslü iç mekanlarını gezebileceğiniz kubbelerle örtülü cami, özellikle dini bayramlar ve kutsal günlerde binlerce kişiyi ağırlıyor. 1795 yılında aslına uygun olarak restore edilen ve günümüzde de hizmet vermeye devam eden İmaret Camii’yi akşam ışıklandırmaları altında da görmenizi öneririz.

Konum Linki

17- Taş Medrese

Afyonkarahisar merkezinde gezebileceğiniz yüzlerce yıllık bir başka bir tarihi eser de 1472 yılında Fatih Sultan Mehmet döneminde inşa ettirilen görkemli Taş Medrese. Bölgeye özgü volkanik tüf kesme taşlarla inşa edilen medresenin içerisinde cami, sübyan okulu ve müderris odası gibi bölümleri keşfe çıkabilirsiniz. Geniş bir avlu etrafında 26 kubbe ile inşa edilen ve görülmeye değer bir manzaraya sahip olan Taş Medrese, uzun tarihinde birçok kez aslına uygun olarak yenilenmiş.

I. Dünya Savaşı'nda karargâh olarak kullanılan ve 1928 yılında müze haline getirilen Taş Medrese, uzun süre Türk İslam Eserleri Müzesi olarak binlerce esere ev sahipliği yaptı. Günümüzde koleksiyonlarında Afyonkarahisar’ın geleneksel mutfağı ve yaşam tarzı hakkında bilgiler alabileceğiniz bir etnografya müzesi olarak da hizmet veren Taş Medrese’de yöresel el sanatı ürünleri satın alabilir ve gezinizden sonra asırlık çınar ağaçlarıyla süslü etkileyici avlusunda çayınızı yudumlayarak yorgunluk atabilirsiniz.

Konum Linki

Yazar Notu: Taş Medresenin muhteşem atmosferinde bulunan çay bahçesinde yorgunluğunuzu atmak için bir kahve içmeden dönmemenizi öneriyoruz.

18- Sandıklı Hüdai Kaplıcaları

Her köşesinden fışkıran şifalı kaynak sularıyla Türkiye'nin termal tatil cenneti olan Afyonkarahisar'da en çok ziyaret edilen kaplıcalardan biri de Sandıklı ilçesinde yer alan Hüdai kaplıcaları. Sadece Türkiye'den değil, dünyanın her yerinden şifa arayan binlerce insanı misafir eden kaplıcada lüks apart otellerden termal otellere, aile banyolarından açık ve kapalı kaplıca havuzlarına kadar pek çok olanak sunuluyor.

60 derece sıcaklığı bulan Hüdai kaplıcaları sularının başta cilt rahatsızlıkları ve kireçlenme olmak üzere fıtıklar, eklem ağrıları ve kadın hastalıkları gibi onlarca rahatsızlığa iyi geldiği biliniyor. Ortopedik masajlar alabileceğiniz sağlık tesisleri ve tertemiz havada yürüyüşler yapabileceğiniz parkurlar gibi imkanlar da bulabileceğiniz Sandıklı Hüdai kaplıcalarına Afyonkarahisar gezinizden sonra uğrayarak yorgunluk da atabilirsiniz.

Konum Linki

Yazar Notu: Kronik bir hastalığınız bulunuyorsa kaplıca sularına girmeden önce doktorunuza danışmanızı öneriyoruz.

19- Çeşmeli Konak

Yüzlerce yıllık onlarca konağa ve tarihi eve ev sahipliği yapan Afyonkarahisar'da keyifle gezebileceğiniz en güzel konaklardan biri de Çeşmeli Konak. Şehir merkezinde Milli Birlik Caddesi üzerinde kısa bir yürüyüşle ulaşabileceğiniz güzel bir konumda yer alan görkemli konağın 1906 yılında tahmin ediliyor. Hem taş mimarisi hem de ahşap doğramalarıyla çarpıcı bir manzara sunan Çeşmeli Konak’ın hemen arkasındaki büyüleyici Afyonkarahisar Kalesi manzaraları ile birlikte harika fotoğraflarını çekebilirsiniz. Günümüzde tarihi kültürel ve sanatsal etkinliklerin düzenlendiği Çeşmeli Konak’a Afyonkarahisar'ın tarih kokan sokaklarını gezerken uğramayı unutmayın.

Açık olduğu saatler

 • Pazartesi günleri kapalı
 • Diğer günler 09.00-18.00 

Konum Linki

20- Avdalaz Kalesi

avdalaz kalesi

Frig Vadisi'nin en çok ziyaret edilen tarihi yapılarından biri olan 3000 yıllık Avdalaz Kalesi, şehir merkezine yaklaşık 35 kilometre uzaklıkta unutulmaz bir tarih gezisi sunuyor. Devasa bir volkanik kaya kütlesinin üst bölümü kale, alt bölümü ise mezar odaları olarak tasarlanmasıyla tarihin ilk apartmanı olarak ünlenen Avdalaz Kalesi, bu özelliğinden dolayı tüm dünyadan tarih ve arkeoloji meraklılarını kendine çekiyor.

Savunma veya gözetleme amacıyla yapıldığı tahmin edilen ve yüzlerce yıl boyunca aktif olarak kullanılan benzersiz kalenin çevresinde Roma ve Bizans dönemlerine ait kaya mezarlarını da yakından görebilirsiniz. Avdalaz Kalesi’nin katlarını gizli tüneller ve koridorlarda keşfe çıkabilir, Türkiye'nin en ilginç kalelerinden biri olan Avdalaz Kalesi’nin zirvesinden Frig Vadisi’nin panoramik manzaralarını izleyebilirsiniz.

Konum Linki

Yazar Notu: Kaleyi rahtça gezebilmeniz adına ayağınıza rahat ayakkabı giymenizi öneriyoruz.

21- Başkomutanlık Tarihi Milli Parkı

afyon

Sadece Afyonkarahisar'ın değil, Türkiye'nin de en çok ziyaret edilen tarihi milli parklarından biri olan ve Büyük Taarruz'un yaşadığı bölgede 42.000 hektarlık büyük bir yeşil alanı kapsayan Başkumandanlık Tarihi Milli Parkı’nda duygu dolu anlar yaşayacaksınız. Kocatepe Anıtı, Büyük Taarruz Şehitliği ve Mustafa Kemal Atatürk Anıtı gibi pek çok farklı bölümden oluşan milli parkta ünlü komutanların heykellerini, savaşta kullanılan tarihi topları, siperleri ve gözetleme alanlarını da yakından görebilirsiniz.

Büyük Taarruz sırasında şehit düşen 275 subay ve 2150 Mehmetçik anısına inşa edilmiş etkileyici Büyük Taarruz Şehitliği için her yıl yüz binlerce kişinin ziyaret ettiği Başkomutanlık Tarihi Milli Parkı; kara leylek, flamingo, kızıl şahin gibi onlarca kuş türüne ev sahipliği yapan ormanları, sessiz göletleri ve yürüyüş alanlarıyla yorgunluk atabileceğiniz pek çok güzel bölüme de sahip.

Konum Linki

Yazar Notu: Geçici olarak kapalı.

22- Cumhuriyet Şehitleri Anıtı

1999 yılında inşa edilen ve şehir merkezine sadece 9 kilometre uzaklıkta yer alan Cumhuriyet Şehitleri Anıtı, Afyonkarahisar gezilerinde mutlaka ziyaret etmenizi önerdiğimiz yerler arasında. Cumhuriyet döneminde terör örgütü ile yapılan mücadelelerde şehit düşen askerler ve polisler anısına inşa edilen etkileyici şehitlik, aynı zamanda Milli Mücadele döneminde pek çok önemli çatışmanın yaşandığı Afyonkarahisar'da o dönemde kaybettiğimiz şehitlerimizi de anıyor. Mustafa Kemal Atatürk büstü ve Türk askerlerinin heykelleriyle ziyaretçilerini etkileyen Cumhuriyet Şehitleri Anıtı’nda şehitlerin adını yazıldığı kitabeler de dikkat çekiyor.

Konum Linki

23- Afyonkarahisar Motor Sporları Merkezi

Avrupa Akrobasi Şampiyonası gibi pek çok önemli etkinliğe ev sahipliği yapan ve 2016 yılında hizmete açılan Afyonkarahisar Motor Sporları Merkezi, motor tutkunlarının sıkça uğradığı yerler arasında. 1725 metrelik engebeli bir piste sahip olan ve 250.000 metrekarelik geniş bir alanı kapsayan motor sporları merkezinde yıl boyu düzenlenen yarışmalar ve konserlere katılarak eğlenceli zaman geçirebilirsiniz. Turgut Özal Caddesi'nde Afyon Şehir Stadyumu'nun hemen yanında yer alan merkezin etkinlik takvimini gezinizden önce incelemeyi unutmayın.

Konum Linki

24- Buzluk Mağarası

Afyonkarahisar’ın çok özel doğa harikalarından biri olan Buzluk Mağarası, fantastik filmleri andıran benzersiz manzarasıyla ziyaretçilerini büyülüyor. Sultan Dağları’nda 2519 metre yükseklikte yer alan mağara; trekking turları, fotoğraf safarileri ve dağcılık gibi etkinliklerle sıkça ziyaret ediliyor. Üç farklı bölümden oluşan Buzluk Mağarası, en sıcak yaz günlerinde bile buz gibi kalan serin havası, devasa buz sarkıtları, binlerce yılda oluşmuş dikitler ve damlataş havuzlarıyla görülmeye değer güzellikte.

Sadece Afyonkarahisar’da değil, Türkiye'de düzenlenen mağaracılık turlarının da ana merkezlerinden biri olan Buzluk Mağarası'nın içindeki buzlar Osmanlı döneminde saraya götürülerek tedavi amaçlı da kullanılıyordu. Bulunduğu alandan panoramik orman manzaraları izleyebileceğiniz Buzluk Mağarası’nı hem rehberli turlar hem de kendi başınıza gezebilirsiniz.

Konum Linki

Yazar Notu: Yaz aylarında bile soğuk olan bu mağarayı ziyaret etmeyi düşünüyorsanız yanınıza bir hırka almanızı öneriyoruz.

25- Millet Hamamı

millet hamamı

Afyonkarahisar merkezinden kısa bir yürüyüşe ulaşarak gezebileceğiniz başka bir etkileyici tarihi yapı da Ermeni ustalar tarafından yapıldığı tahmin edilen Millet Hamamı. Şehit Yasin Mergen Sokak üzerinde yer alan tarihi yapı, moloz ile kesme taşlarla inşa edilmiş ve halk arasında Gavur Hamamı olarak biliniyor. Uzun yıllar sadece kadınlar tarafından kullanılan ve 1955 yılında erkekler için de bölümleri açılan tarihi hamam, 2003 yılında aslına uygun olarak restore edildi ve 2005 yılında korunması gereken eserler listesine alındı.

Konum Linki

26- Göynüş Vadisi Örenyeri

Halk arasında Maltaş olarak da bilinen Göynüş Vadisi, Frigya dönemine ait 3000 yıllık bir yerleşim yeri olmasıyla çok ilgi görüyor. Tüm dünyadan arkeoloji meraklılarını kendine çeken ve yumuşak volkanik kayalara oyulmuş birbirinden ilginç kaya mezarlarına ev sahipliği yapan vadide Aslantaş, Yılantaş, Maltaş ve Kumcaboğaz gibi devasa kayalara oyulmuş büyüleyici taş kabartmaları yakından görebilirsiniz. Göynüş Vadisi, M.Ö. 7. Yüzyıldan günümüze kalan paha biçilmez eserlerle Afyonkarahisar doğa ve tarih yürüyüşlerinin değişmez adreslerinden biri.

Konum Linki

27- Şuhut Atatürk Kültür ve Sanat Evi

Afyonkarahisar'ın tarihi ilçesi Şuhut’un çok ziyaret edilen yerlerinden biri olan Atatürk Kültür ve Sanat Evi, hem 1897 yılında inşa edilen iki katlı klasik konağı hem de içindeki zengin koleksiyonlarıyla ziyaret edilmeye değer yerler arasında. Büyük Taarruz öncesinde Mustafa Kemal Atatürk, İsmet Paşa ve Fevzi Çakmak Paşa’nın konakladığı konağın restore edilmiş odalarında Milli Mücadele dönemine unutulmaz bir yolculuk yapacaksınız.

Atatürk’ün çalışma odasının yanı sıra Kurtuluş Savaşı’nı yansıtan çarpıcı tablolar, fotoğraflar ve belgeler gibi yüzlerce objeyi de yakından görme fırsatı bulabileceğiniz Şuhut Atatürk Kültür ve Sanat Evi’nde yıl boyu düzenlenen kültürel etkinliklere de katılabilirsiniz. 

Açık olduğu saatler

 • Pazartesi günleri kapalı
 • Diğer günler 08.30-17.30 

Konum Linki

Yazar Notu: Bölgenin en önemli yerlerinden biri olan Şuhut Atatürk Kültür ve Sanat Evini ziyaret edecekseniz uzun bir zaman dilimini ayırmanızı öneriyoruz.

28- Afyonkarahisar Tarihi Bedesten Çarşısı

Osmanlı döneminden günümüze kadar şehirde ticaretin kalbinin attığı en hareketli nokta olan Afyonkarahisar Bedesten Çarşısı, yerli ve yabancı turistlerin alışveriş yapmak için ilk uğradığı yer konumunda. Köprübaşı Caddesi üzerinde güzel bir konumda yer alan tarihi çarşı, haftanın her günü 09:00 ile 20:00 saatleri arasında açık.

70'ten fazla dükkanın hizmet verdiği çarşıda mücevherler, tekstil ürünleri, yöresel giysiler, Afyonkarahisar’a özgü nakış ve iğne oyaları gibi yüzlerce ürünle keyifli bir tatil alışverişi yapabilirsiniz. Çeyizlik eşya satan mağazalarıyla da çok ilgi gören Afyonkarahisar Bedesten Çarşısı’nda rengarenk giysiler arasında harika fotoğraflar da çekebilirsiniz.

Konum Linki

29- Özdilek Afyonkarahisar AVM

Yerli ve yabancı turistlerin hem alışveriş yapmak hem de keyifli bir gün geçirmek için en çok ziyaret ettiği alışveriş merkezlerinden biri de Özdilek Afyonkarahisar AVM. Ulusal ve uluslararası markalardan ürünler bulabileceğiniz yüzlerce mağazası ile hizmet veren alışveriş merkezinde sinema salonlarından yöresel Afyonkarahisar lezzetleri tadabileceğiniz restoranlara, çocuk oyun parklarından kafelere ve dinlenme alanlarına kadar pek çok olanak sunuluyor.

Yıl boyu gastronomi etkinliklerinin yanı sıra çocuklara yönelik etkinliklerin de düzenlendiği Özdilek Afyonkarahisar AVM’de özel günler ve dini bayramlarda da pek çok organizasyon düzenleniyor. Afyonkarahisar Kütahya yolu üzerinde, şehir merkezine 8 kilometre uzaklıkta yer alan Özdilek Afyonkarahisar AVM’ye toplu taşıma araçlarıyla her zaman kolayca ulaşmanız mümkün.

Konum Linki

30- Afyon Kent Ormanı

1,5 milyon metrekareyi bulan devasa alanıyla Türkiye'nin en büyük kent ormanlarından biri olan Afyon Kent Ormanı, özellikle sıcak yaz günlerinde doğayla iç içe zaman geçirmek isteyen aileler ve turistlerin ilk uğradığı yerler arasında. Kültürel etkinliklerin gerçekleştirildiği açık hava tiyatrosu, etkileyici yel değirmenleri, dağ eteklerinde büyüleyici manzaralar izleyebileceğiniz seyir terasları, çardaklar, mesire alanları, yürüyüş parkurları, bisiklet yolları ve çocuk oyun alanlarıyla çok ilgi gören kent ormanında Afyonkarahisar’ın en sevilen lezzetlerini tadabileceğiniz kır lokantaları da çok ilgi görüyor.

Çam ormanları arasında kurulan yörük çadırlarında gözleme ve yayık ayranı tadarak küçük bir mola verebileceğiniz, özel ışıklandırmalara sahip süs havuzlarında fotoğraflar çekebileceğiniz Afyon Kent Ormanı, serin havasıyla yaz akşamlarının en popüler yürüyüş alanlarından biri.

Konum Linki

Yazar Notu: Ormana çıkan yolda çok keskin virajlar bulunuyor. Dikkatli bir şekilde araç kullanmanızı öneriyoruz.

31- Ayazini Kaya Kilisesi

ayazini kilisesi

Afyonkarahisar, termal zenginliğinin yanı sıra Nevşehir ile Kapadokya bölgesinde görebileceğiniz büyüleyici peribacaları ve çarpıcı kaya kiliseleriyle de tüm dünyadan insanları kendine çekiyor. Bölgeye hakim devasa bir volkanik kaya içine oyularak inşa edilen Ayazini Kaya Kilisesi, doğa gezileri ve tarih turlarıyla keşfe çıkarak harika fotoğraflar çekebileceğiniz bölgenin en etkileyici yapılarından biri.

İlk Hristiyanlık dönemlerinde inşa edildiği düşünülen ve popüler yürüyüş parkuru Frig Vadisi'nin en çok ziyaret edilen kutsal yapılarından biri olan Ayazini Kaya Kilisesi’nin dini sahnelerle süslü iç bölümlerini gördükten sonra hemen yan taraftaki kaya mezarlarını da gezme şansı bulabilirsiniz. Yüzlerce yıldır sağlam kalmış yüzlerce yıllık taş oymaları arasında unutulmaz bir gün geçirebileceğiniz Ayazini Kaya Kilisesi, Afyonkarahisar'ın görülmeye değer en ilginç antik yapıları arasında.

Konum Linki

Yazar Notu: Bölgenin en etkileyici yerlerinden biri olan Ayazini Kaya Kilisesini ziyaret edecekseniz yanınıza fotoğraf makinanızı almanızı öneriyoruz.

32- Afyonkarahisar Zafer Müzesi

afyon zafer müzesi

Afyonkarahisar'ın çok ziyaret edilen müzelerinden biri olan ve hükümet konağının hemen yanında hizmet veren Zafer Müzesi, etkileyici sergileriyle gezinizde uğramanızı önerdiğimiz yerler arasında. İki katlı taş ve ahşap mimarili klasik bir Afyonkarahisar konağının dönem mobilyalarıyla süslü odalarına yayılan koleksiyonlarıyla ilgi gören müzenin binası Başkomutanlık Meydan Muharebesi’nde taarruz emrini verildiği yer olmasıyla da ayrı bir öneme sahip.

Mustafa Kemal Atatürk, İsmet İnönü ve Fevzi Çakmak gibi komutanların kaldıkları odaları gezebileceğiniz Afyonkarahisar Zafer Müzesi’nde Başkumandan Meydan Muharebesi ile ilgili fotoğraflar, belgeler ve dokümanları inceleyebilir; toplantı odalarını ve kalıcı sergileri inceleyebilirsiniz. Yıl boyu kültürel etkinliklerin düzenlendiği, pazartesi günleri hariç haftanın her günü 09:00 ile 17.15 saatleri arasında açık olan Afyonkarahisar Zafer Müzesi’ne uğrayarak Milli Mücadele dönemine unutulmaz bir yolculuk yapabilirsiniz.

Konum Linki

Yazar Notu: Müze geçici olarak kapalı.

33- Tokalı Kanyonu

Denizli ile Afyonkarahisar arasında uzanan Tokalı Kanyonu, doğa sporları yapmak veya kalabalıklardan uzakta yorgunluk atmak için ilk uğramanız gereken yerlerden. 20 kilometrekarelik bir alanı kapsayan ve deniz seviyesinden 1600 metre yükseklikte yer alan kanyon; devasa duvarları, buz gibi suları ve endemik bitki türleri ile her fotoğrafçılık tutkununun keşfetmesi gereken cennetlerden biri.

1200 metre yükseklikteki sarp kanyon duvarları arasında rehberli turlara katılabileceğiniz, sıcak yaz aylarında buz gibi kar sularında serin diyebileceğiniz Tokatlı Kanyonu; tırmanma, dağcılık ve kampçılık gibi etkinliklerin ana merkezlerinden biri. Yaklaşık 8 saatte tamamlanabilen ve genişlikleri 4 ile 1 metreyi bulan dar kaya duvarları arasında kilometrelerce uzanan Tokatlı Kanyonu, serin havasıyla yaz aylarında da keyifli bir gezi sunuyor.

Konum Linki

Yazar Notu:  Uzun yürüyüşler sonucu keşfedebileceğiniz Tokalı Kanyonunu ziyaret etmeyi düşünüyorsanız ayağınıza rahat ayakkabılar giymenizi öneriyoruz.

 

34- Domaniç Ormanları

İlkbahar ile sonbahar aylarında ise sarı ve kızılın her tonunu görebileceğiniz bir doğa cenneti olan Domaniç Ormanları, Türkiye’nin en özel koruma alanlarından biri. Yılın her mevsimi hem doğa gezileri hem de fotoğrafçılık turlarının değişmez adreslerinden biri olan ve Kütahya sınırında Afyonkarahisar merkezine yaklaşık 2 saat uzaklıkta yer alan büyüleyici ormanlar, dünyanın dört bir yanından gelen doğa meraklılarını kendine çekiyor.

Anadolu Selçuklu beyleri ve Ertuğrul Gazi gibi önemli isimlerin yaz aylarında konakladığı Domaniç Ormanları; dünyada sadece burada görebileceğiniz ağaç türleri, buz gibi şelaleleri, endemik bitki türleri arasında akan dereleri, çam ormanları arasında uzanan mesire alanları ve kır bahçeleriyle ruhunuzu dinlendirebileceğiniz en özel yerlerden. Kır evleri, orman köşkleri ve donanımlı kamp alanları gibi imkanlar da bulabileceğiniz Domaniç Ormanları’nda tertemiz havada gezerken zengin vahşi yaşam çeşitliliğinin fotoğraflarını çekebilir, Selçuklu ve Osmanlı dönemlerinden kalan türbeleri ziyaret edebilirsiniz.

Konum Linki

35- Afyonkarahisar Anıtkaya Şehitliği

Her köşesi Milli Mücadele dönemini yansıtan birbirinden etkileyici anıtlarla çevrili olan Afyonkarahisar’da mutlaka ziyaret etmenizi önerdiğimiz yerlerden biri de Kurtuluş Savaşı sırasında 13. ve 20. alaylarda şehit olan askerler anısına 1924 yılında tasarlanarak 1972 yılında yenilenen Afyonkarahisar Anıtkaya Şehitliği. Resmi bayramlarda devlet törenlerinin gerçekleştirildiği etkileyici anıt, Afyonkarahisar-Kütahya karayolu üzerinde yer alıyor. Piramidal ve çarpıcı tasarımıyla dikkat çeken, çevirisi asırlık çınar ağaçları ile çevrili Afyonkarahisar Anıtkaya Şehitliği’ni bölgedeki diğer anıtlarla birlikte ziyaret ederek şehitlerimizi anabilirsiniz.

Konum Linki

36- 26 Ağustos Tabiat Parkı

Afyonkarahisar merkezinden 20 dakikalık bir yolculukla kolayca ulaşabileceğiniz, şehre en yakın yeşil alanlardan biri olan 26 Ağustos Tabiat Parkı, doğanın içinde dinlenmek isteyenlerin mutlaka keşfe çıkması gereken yerlerden. 65 hektarlık büyük bir yeşil alanı kapsayan, onlarca çeşit su kuşu ve göçmen kuşa ev sahipliği yapan tabiat parkı, yeşil ile mavinin her tonunu görebileceğiniz doğal güzelliğiyle fotoğrafçıların da en sevdiği yerler arasında.

Turizm olanakları açısından oldukça gelişmiş olan parkta seyir terasları, tenis kortları, spor sahaları, çocuk oyun alanları, organik ürünlerle hazırlanan kahvaltılar ve yöresel lezzetler tadabileceğiniz kır lokantaları gibi zengin imkanlar bulabilirsiniz. Mesire alanları için de yaz aylarında yüzlerce kişi tarafından ziyaret edilen 26 Ağustos Tabiat Parkı’nı gezerken Büyük Taarruz ve Başkomutanlık Meydan Muharebesi'nin yaşandığı cepheleri gözetleme kulelerinden izleyerek muhteşem fotoğraflar da çekebilirsiniz.

Konum Linki

37- Döğer Kervansarayı

Şehir merkezine yaklaşık 1 saat uzaklıkta İhsaniye İlçesi sınırlarında yer alan büyüleyici Döğer Kervansarayı, 580 yıldan fazla zamandır ayakta kalmayı başarmış görülmeye değer bir Osmanlı dönemi yapısı. Her yıl 100.000’den fazla insan tarafından ziyaret edilen ve tarihi ticaret yolları üzerinde yer alan kervansaray, Frig Vadisi yürüyüşlerinin de önemli duraklarından biri. Osmanlı padişahı II. Murat tarafından yaptırılan iki katlı kervansarayın alt bölümünde ticarethaneler, üst katında ise konaklama odaları yer alıyor. Bölgeye özgü tüf kayalar ve kesme taşlar kullanılarak, klasik Osmanlı mimarisi yansıtacak şekilde tasarlanan Döğer Kervansarayı, 1991 yılında aslına uygun olarak restore de edildi. 1434 yılından günümüze kalan eseri gezerek Osmanlı dönemine bir yolculuk yapabilir ve harika fotoğraflar çekebilirsiniz.

Konum Linki

38- Kırkgöz Köprüsü

kırkgöz köprüsü

Afyonkarahisar'ın görülmeye değer tarihi hazinelerinden biri olan Kırkgöz Köprüsü, Bolvadin ilçesinde Akarçay üzerinde çarpıcı bir manzara sunuyor. Bölgedeki en eski yapılardan biri olan ve 1150 yılında Bizans İmparatorluğu döneminde inşa edilen etkileyici köprü, mermer ve bazalt taşlar kullanılarak tasarlanmış. Kanuni Sultan Süleyman döneminin en ünlü ustası Mimar Sinan tarafından eklemeler de yapılan 64 gözlü devasa köprüden günümüze sadece 57 göz kalmayı başarmış. Gün doğumu ve gün batımlarında sunduğu büyüleyici manzaralarla kartpostalları süsleyen Kırkgöz Köprüsü’nü inceledikten sonra köprü üzerinden Akarçay’ın güzel manzarasının tadını da çıkarabilirsiniz.

Konum Linki

39- Afyonkarahisar Müzesi

afyonkarahisar müzesi

5000 yıl öncesine kadar uzanan zengin bir tarihe sahip olan Afyonkarahisar'da bu tarihten kalan izleri en güzel Afyonkarahisar Müzesi’nin etkileyici koleksiyonlarında görebilirsiniz. Tunç Çağı’ndan Frig, Lidya, Roma, Bizans, Selçuklu ve Osmanlı dönemlerine uzanan sergileriyle dikkat çeken müze, Cumhuriyetin ilk döneminde inşa edilmiş çarpıcı bir sivil mimari örneği olan Taş Medrese içerisinde hizmet veriyor.

9 ayrı sergi salonu, konferans salonu, fotoğraf atölyeleri, laboratuvarlar ve kütüphane gibi bölümleri olan Afyonkarahisar Arkeoloji Müzesi’nin koleksiyonlarında binlerce yıllık pişmiş toprak eserlerin yanı sıra cam, metal ve kemiklerden yapılmış günlük eşyaları da incelemeniz mümkün. Geniş bahçesinde Roma döneminden kalan heykeller, Selçuklu ve Osmanlı dönemlerine ait taş mezarları da yakından görebilirsiniz.

Açık olduğu saatler

 • Pazartesi günleri kapalı
 • Diğer günler 08.30-17.30

Giriş ücreti

 • Müze kart geçerli 

Konum Linki

40- Afyonkarahisar Ulu Camii

ulu camii afyon

Şehri gezerken mutlaka yakından görmenizi önerdiğiniz mimari eserlerden biri olan Afyonkarahisar Ulu Cami'nin tarihi Anadolu Selçuklu dönemine 1272 ile 1277 yıllarına uzanıyor. Afyonkarahisar Kalesi'nin bulunduğu tepenin eteklerinde şehre hakim bir konumda inşa edilen görkemli cami, hem Osmanlı hem de Türk mimari tarzlarını bir arada görebileceğiniz etkileyici bir şaheser.

Ahşap direkler üzerine yerleştirilmiş kesme taş mimarisi ile halk arasında Direkli Camii olarak da bilinen Afyonkarahisar Ulu Camii, Türkiye'de günümüze kadar sağlam kalmış az sayıdaki direkli camiden biri olduğu için mimari meraklılarının da çok ilgisini çekiyor. Son yıllarda aslına uygun olarak restore edilen tarihi yapının iç mekanlarında Selçuklu dönemini özelliklerini yansıtan geometrik ve dini motifleri inceleyebilir, ahşap süslemeleri yakından görebilir ve çınar ağaçlarıyla süslü çiçekli bahçede mola vererek huzurlu atmosferin tadını çıkarabilirsiniz.

Konum Linki

41- Sultan Divanı Mevlevihanesi

mevlevihane afyon

13. yüzyılda Anadolu topraklarında ilk kurulan mevlevihanelerden biri olmasıyla ünlü Sultan Divanı Mevlevihanesi, günümüzde Afyonkarahisar kültür ve inanç turlarının değişmez adreslerinden biri. Derviş odaları ve şark köşelerini yakından görebileceğiniz mevlevihane, Hz. Mevlânâ'nın 7. kuşak torunu olan Sultan Divani tarafından Mevlevilik merkezi olarak kurulmuş.

Günümüzde bu geleneği devam ettiren tek mevlevihane olmasıyla da özel bir öneme sahip olan Sultan Divanı Mevlevihanesi’nde dervişlerin balmumu heykelleri, giysileri, günlük eşyalar, hat sanatından örnekleri ve musiki aletleri gibi pek çok objeyi inceleyebilirsiniz. 

Açık olduğu saatler

 • Haftanın her günü 09.30-18.00 

Konum Linki

42- Sultan Alaaddin Camii

Afyonkarahisar'a yaklaşık 1 saat uzaklıktaki Çay ilçesinin girişinde yer alan ve etkileyici mimarisiyle dikkat çeken Sultan Alaaddin Camii, tarih ve kültür meraklarının ziyaret etmesini önerdiğimiz yapılar arasında. Anadolu Selçuklu döneminde 3. Gıyaseddin Keyhüsrev tarafından inşa ettirilen ve 1278 yılından beri etkileyici mimarisi ile ayakta kalmayı başaran tarihi cami, günümüzde yanında harap halde bulunan han ve hamam ile birlikte inşa edilmiş. Selçuklu dönemi mimari özelliklerini yansıtan bir kubbeyle örtülü olan, iki eyvanlı ve tek katlı olarak tasarlanan Sultan Alaaddin Camii, kesme ve moloz taşlarla inşa edilmiş mimarisinin yanı sıra iç mekanlarını süsleyen etkileyici çini mozaikleriyle de görülmeye değer bir tarihi hazine.

Konum Linki

43- Akarçay Kültür Park

Eskiden bataklık olan ve 2013 yılında belediye tarafından düzenlenerek şehrin en sevilen rekreasyon alanlarından biri haline gelen Akarçay Kültür Park, kalabalık ve gürültüden uzakta dinlenmek için ideal bir yer. Akarçay boyunca uzanan yürüyüş parkurları, bisiklet yolları, spor sahaları ve çocuk parkları gibi zengin olanaklar bulabileceğiniz parkın mesire alanlarında da hafta sonları piknik yapabilirsiniz.

Seyir teraslarında Akarçay’ın harika fotoğraflarını çekebileceğiniz; yaz aylarında tekne, kano ve deniz bisikletiyle keyifli geziler yapabileceğiniz Akarçay Kültür Park, sıcak yaz akşamlarında yürüyüşlere çıkmak için de en çok tercih edilen yerlerden biri. Osmangazi ilçesinde Cahar Dudayev Caddesi üzerinde güzel bir konumda yer alan Akarçay Kültür Park, Afyonkarahisar'ın görülmeye değer güzelliklerinden.

Konum Linki

44- Amorium Antik Kenti

Uzun tarihinin bazı dönemlerinde yarı özel bir devlet olan Amorium Antik Kenti, Helenistik ve Roma döneminden izler taşıyan yapılarıyla dikkat çekiyor. 4000 yıllık tarihi yapılar arasında keyifli bir gezi yapabileceğiniz antik kent, Bizans döneminde başkent Konstantinopolis ile birlikte ülkenin en önemli şehirlerinden biriydi.

16. ile 18. yüzyıllar arasında Osmanlı dönemlerinde de yerleşim yeri olarak kullanıldığı düşünülen ve yapılan arkeolojik kazı çalışmalarında binlerce paha biçilmez eserin bulunduğu antik kent, her tarih, kültür ve arkeoloji meraklısının A mutlaka görmesi gereken çok özel yerleden. Afyonkarahisar merkezine yaklaşık 70 kilometre uzaklıkta yer alan Amorium Antik Kenti’nde Hitit, Yunan, Roma, Bizans, Selçuklu ve Osmanlı dönemleri arasında unutulmaz bir yolculuk yapacaksınız.

Konum Linki

45- Mısri Camii

Osmanlı dönemlerinden kalan pek çok etkileyici camiyi gezme şansı bulabileceğiniz Afyonkarahisar'da ismini verdiği Mısri Sokak üzerinde yer alan tarihi Mısri Camii de mutlaka ziyaret etmeniz gereken yerlerden. Kesme moloz taşlarla 1593 yılında Evliya Kasım Paşa tarafından inşa ettirilen caminin yanında yer alan türbeler de kutsal günlerde binlerce kişi tarafından ziyaret ediliyor. Kalkma çinilerle görülmeye değer bir şekilde süslenmiş iç mekanlarının yanı sıra turkuaz, patlıcan moru renkli mozaik çinilerle süslü minaresiyle ve Selçuklu yıldızlarıyla ziyaretçilerini büyüleyen Mısri Camii, günümüzde de yüzlerce yıldır olduğu gibi hizmet vermeye devam ediyor.

Konum Linki

46- Afyonkarahisar Masal Dünyası

Çocuklu ailelerin Afyonkarahisar gezilerinde ilk uğraması gereken yerlerden biri olan ve 32.000 metrekarelik büyük bir alan üzerinde 2016'da yılından beri hizmet veren Afyonkarahisar Masal Dünyası. Alaaddin ve Şirinler gibi onlarca masal kahramanının heykelleri, rengarenk masal şatoları, geniş çocuk oyun alanları ile eğlenceli bir gün sunan parkta bisiklet parkurları ve macera parkları gibi olanaklar da bulabilirsiniz.

Çizgi film ve masal kahramanlarıyla fotoğraflar çektirebileceğiniz, şatoların içinde gezebileceğiniz ve rengarenk mantar evler arasında çocuklarınızla eğlenceli zaman geçirebileceğiniz Afyonkarahisar Masal Dünyası, şehir merkezinden sadece 10 dakika uzaklıkta ve toplu taşıma araçları ile kolayca ulaşmanız mümkün.

Konum Linki

47- Memeç Kaya Kilisesi

memeç kaya kilisesi

Ayazini Kaya Kilisesi ile birlikte keşfe çıkabileceğiniz başka bir etkileyici ilk Hristiyanlık dönemi yapısı da Memeç Kaya Kilisesi. Yumuşak volkanik kayaların oyulmasıyla inşa edilen kaya kilisesi, tarih ve arkeoloji meraklılarının yakından görülmesi gereken çarpıcı yapılar arasında. Frig Vadisi'nin günümüze kadar en sağlam kalmış kaya kilisesi olmasından dolayı çok ziyaret edilen Memeç Kaya Kilisesi’nin iç bölümlerinde kiremit renkli kök boyaları ile yapılmış İncil'de sahnelerin tasvir edildiği dini resimleri de inceleyebilirsiniz. Frig Vadisi yürüyüşlerinin bir parçası olarak da yakından görebileceğiniz Memeç Kaya Kilisesi, sizi Kapadokya’da gibi hissettirecek.

Konum Linki

48- Afyonkarahisar Kültür ve Sanat Evi

1910 yılı yapımı etkileyici klasik bir konağının restore edilmesi ile hizmete başlayan Afyonkarahisar Kültür ve Sanat Evi, şehrin binlerce yıllık geleneklerini ve kültürel özelliklerini görmek için ilk uğramanız gereken yerler arasında. Alt katı kesme taş, üst bölümleri ise ahşap malzemelerle inşa edilmiş kültür evinin Afyonkarahisar kültürünü yansıtan mobilyalar ve antikalarla süslü odalar arasında gezebilir; gelin odası ve geleneksel mutfak gibi farklı birçok farklı bölümünü inceleyebilirsiniz. Yöresel el sanatları ürünlerini görme şansı da bulabileceğiniz Afyonkarahisar Kültür ve Sanat Evi’nde yıl boyu düzenlenen etkinliklere katılarak ise şehri gelenekleri hakkında detaylı bilgiler alabilirsiniz.

Açık olduğu saatler

 • Çarşamba günleri kapalı
 • Diğer günler 10.00-17.30 

Konum Linki

49- İbrahim Alimoğlu Müzik Müzesi

Afyonkarahisar'da ziyaret edebileceğini başka bir ilginç müze de Afyon Kocatepe Üniversitesi Devlet Konservatuvarı binasında yer alan İbrahim Alimoğlu Müzik Müzesi. Her müzik tutkununun mutlaka ziyaret etmesi gereken zengin koleksiyonlarıyla dikkat çeken müzede Türk ve dünya müzik tarihini yansıtan yüzlerce enstrümanı ve objeyi bir arada bulacaksınız. 400'ü aşkın müzik aletinin yanı sıra antika radyolar ve gramofonları da keyifle inceleyebileceğiniz müzede hem harika fotoğraflar çekebilir hem de yıl boyu düzenlenen etkinliklere katılarak güzel zaman geçirebilirsiniz.

Konum Linki

Yazar Notu: İbrahim Alimoğlu Müzik Müzesinde etkinliğe katılmak istiyorsanız müzenin sitesindeki duyurulara sık sık bakmanızı öneririz. 
 

50- Afyonkarahisar Haşhaş Tarlaları

haşhaş tarlası

Afyonkarahisar, tarihi güzellikleri ve termal zenginliklerinin yanı sıra haşhaş tarlalarıyla da ünlü. Şehrin yöresel yemeklerinde yaygın olarak kullanılan ve onlarca ürünü yapılan haşhaşların beyaz ve mor çiçekleriyle süslü tarlalara yapılan turlar son yıllarda oldukça popüler. Özellikle yaz aylarında dünyanın çok az yerinde görebileceğiniz büyüleyici manzaralara şahit olabileceğiniz Afyonkarahisar haşhaş tarlalarında hem harika fotoğraflar çekebilir hem de haşhaştan yapılan onlarca çeşit ürünü satın alabilirsiniz.

Konum Linki

51- İshaklı Kervansarayı

Afyonkarahisar ile Konya arasında, şehir merkezine yaklaşık 1 saat uzaklıkta inşa edilen İshaklı Kervansarayı, tarihi İpek Yolu üzerinde Selçuklu Sultanı II. İzzettin Keykubat döneminde inşa edilmiş bir şaheser. Ticaret ve konaklama amacıyla uzun yıllar boyunca kullanılan, dönemin en ünlü mimarlarından Kölük bin Abdullah tarafından inşa ettirilen devasa taş yapı, 1249 yılından beri sağlam mimarisiyle ayakta kalmayı başarmış. Bölgedeki en büyük kervansaray olmasıyla dikkat çeken, görülmeye değer manzarasıyla tarih, kültür ve inanç turlarının popüler adreslerinden biri haline gelen İshaklı Kervansarayı’nda mescit, cami, han odaları ve taş avlu gibi pek çok bölümünü gezebilir, 2018 yılında aslına uygun olarak restore edilen kervansarayın harika fotoğraflarını çekebilirsiniz.

Konum Linki

52- Synnada Antik Kenti

Binlerce yıllık pek çok antik yerleşim yeriyle çevrili olan Afyonkarahisar'da rehberi tarih turlarıyla keşfe çıkabileceğiniz önemli bir tarihi yerleşim yeri de Frigya, Roma ve Bizans dönemlerinde hem başkent hem de en büyük kentlerden biri olan Synnada Antik Kenti. Tarihi Şuhut ilçesi sınırlarında yer alan ve ilk yerleşimin Eski Tunç Çağı'nda başladığı düşünülen antik kent, uzun tarihinde pek çok büyük medeniyet tarafından yerleşim yeri olarak kullanılmış. Günümüze kalan tapınakları, sütunlu caddeleri, agorası ve amfi tiyatrosu arasında antik dünyada bir yolculuğa çıkabileceğiniz Synnada Antik Kenti’ni bölgedeki diğer tarihi hazinelerle birlikte keşfedebilirsiniz.

Konum Linki

53- Suçıkan Mağarası

dinar suçıkan

Afyonkarahisar merkezine sadece 1 saat uzaklıkta Dinar ilçesi sınırlarında yer alan Suçıkan Mağarası, ülkemizin gizli tabiat harikalarından biri. El değmemiş doğal güzelliklerinden dolayı doğa parkı olarak koruma altına alınan mağara, endemik bitki türleri arasından dökülen bembeyaz sularının yanı sıra temiz havada dinlenebileceğiniz kır bahçeleri, yöresel ürünler alabileceğiniz tezgahlar, yürüyüş parkurları ve seyir terasları gibi olanaklarıyla da ilgi görüyor. Mağaranın iç bölümlerini kendiniz veya rehberde turlarla keşfe çıkabilir, bölgenin volkanik yapısından dolayı yer altından fışkıran şifalı suları tadabilirsiniz.

Konum Linki

54- Kurtini Mağarası

Yaz aylarında düzenlenen doğa yürüyüşleri ve mağaracılık turlarının önemli adreslerinden biri olan Kurtini Mağarası, Akdağ yamaçlarında görülmeye değer bir manzaraya sahip. Deniz seviyesinden 1100 metre yükseklikte çam ormanları içinde gizlenen mağara, içinde binlerce yılda doğal yollarla oluşmuş devasa dikitler ve sarkıtlar ile ziyaretçilerini büyülüyor. Rehberli turlara katılarak büyüleyici iç salonlarını keşfe çıkabileceğiniz ve bulunduğu konumdan panoramik Akdağ manzaraları izleyebileceğiniz Kurtini Mağarası, aynı zamanda minerallerden dolayı farklı renklerde parlayan kaya duvarlarıyla çok az yerde görebileceğiniz çarpıcı bir manzarayı size sunacak.

Konum Linki

55- Ot Pazarı Camii

Şehir merkezinde Köprübaşı Caddesi üzerinde güzel bir konumda yer alan Ot Pazarı Camii, Afyonkarahisar’ın görülmeye değer yüzlerce yıllık camilerinden bir diğeri. 1590 yılında yapıldığı tahmin edilen ve Afyonkarahisar'ın en eski yapılarından biri olan Ot Pazarı Camii, hemen yanında yer alan türbeler için de hem Afyonkarahisar halkı hem de tarih ve kültür meraklıları tarafından sıkça ziyaret ediliyor. Kare planlı olarak kesme taşlarla inşa edilen ve klasik Osmanlı mimari özelliklerini yansıtan ahşap işçilikleriyle dikkat çeken Ot Pazarı Camii, dini motiflerle süslü iç mekanları ve huzurlu atmosferiyle günümüzde de hizmet vermeye devam ediyor.

Konum Linki

56- Heybeli Kaplıcası

Türkiye'nin sağlık turizmi merkezlerinden biri olan Afyonkarahisar'a sadece 30 kilometre uzaklıkta yer alan ve 2019 yılında termal turizm merkezi statüsü kazanan Heybeli kaplıcaları, sıcak sularda yorgunluk atmak veya şifa bulmak isteyen binlerce insan tarafından ziyaret ediliyor. Özellikle iltihaplara ve cilt sorunlarına iyi geldiği bilinen şifalı kaynak suları, Bizans ve Osmanlı dönemlerinden beri aktif olarak kullanılıyor.

Bolvadin ilçesi sınırlarında yer alan ve termal villalardan tatil köylerine kadar pek çok konaklama olanağı sağlanan Heybeli kaplıcasında açık ve kapalı yüzme havuzları, aile banyoları ve sağlık merkezleri gibi pek çok imkan bulabilirsiniz. Kaynak sularının M.Ö. 295 yılında yaşanan büyük bir depremden sonra yer altından fışkırdığı Heybeli’ye Afyonkarahisar gezilerinden sonra yorgunluk atmak için veya birkaç gün konaklayarak rahatsızlıklarınıza şifa bulmak için uğrayabilirsiniz.

Konum Linki

57- Yedikapılar Manastırı

yedi kapılar

Afyonkarahisar'ın çok sevilen günübirlik gezi rotalarından biri olan tarihi Bolvadin ilçesinde yakından görebileceğiniz Yedikapılar Manastırı, 8. yüzyıldan günümüze kalmayı başarmış bir tarihi hazine. Şehir merkezine yaklaşık 60 kilometre uzaklıkta yer alan etkileyici manastır, tarih ve arkeoloji turlarının yanı sıra çevrisini saran doğal güzelliklerle fotoğraf safarilerinin de sevilen mola noktalarından biri. Devasa volkanik kayaların oyulmasıyla inşa edilen kaya manastırının yer altı sığınakları, gizli tünelleri ve keşiş odaları arasında unutulmaz bir gezi yapabilir ve harika fotoğraflar çekebilirsiniz. Yedikapılar Manastırı, Türkiye'de çok az yerde görebileceğiniz antik bir manzarayı gözlerinizin önüne serecek.

Konum Linki

58- Erkmen Tabiat Parkı

erkmen gölü

Afyonkarahisar'ın tarihi hazinelerini ve duygulandırıcı şehitliklerini ziyaret ettikten sonra yorgunluk atmak için şehir merkezine en yakın tabiat parklarından biri olan, 7 kilometre uzaklıktaki Erkmen Tabiat Parkı'na uğrayabilirsiniz. Erkmen Baraj Gölü çevresinde 500 dekardan daha büyük bir yeşil alanı kapsayan tabiat parkı; bölgeye hakim tepelerde inşa edilmiş ahşap kır evleri, çam ormanları arasında gizlenen mesire alanları, çardakları ve yürüyüş parkurlarıyla keyifli bir doğa gezisi sunuyor.

Kampçılık yapmak için Afyonkarahisar’ın çok tercih edilen yerlerden biri olan ve seyir teraslarında Erkmen Gölü'nün panoramik manzaralarını izleyebileceğiniz Erkmen Tabiat Parkı’nda yılın her mevsimi kaya tırmanma, trekking, dağcılık dağ bisikleti gezileri gibi pek çok etkinliğe katılabilirsiniz. Balık çeşitliliğine sahip sularında olta balıkçılığı yaparak dinlendirici bir gün geçirebileceğiniz parka hem muhteşem doğal fotoğrafları çekmek hem de kamp veya çocuklarınızla piknik yapmak için uğrayabilirsiniz.

Konum Linki

59- Gecek Kaplıcaları

1900 yılından beri yüz binlerce insana şifa dağıtan Gecek kaplıcaları, Afyonkarahisar’a sadece 15 kilometre uzaklıkta. Sağlık amaçlı veya günübirlik geziler için ideal yerlerden olan kaplıcalara otel servisleri veya minibüslerle 15-20 dakika içinde rahatlıkla ulaşabilirsiniz. Villa oteller, termal apartlar ve sağlık merkezlerine kadar pek çok imkan sunulan Gecek kaplıcalarının mineral bakımından çok zengin sularının tadını aile banyoları, açık ve kapalı kaplıca havuzlarında çıkarabilirsiniz. Uzman personellerden masaj hizmeti de alabileceğiniz ve onlarca rahatsızlık için ek tedaviler olabileceğiniz Gecek kaplıcaları, şehrin sevilen sağlık turizmi merkezlerinden biri konumunda.

Konum Linki

60- Apameia Antik Kenti

Afyonkarahisar'ın Dinar ilçesinde yer alan Apameia Antik Kenti, tarih ve arkeoloji meraklılarını büyüleyen bölgenin en önemli antik yerleşimlerinden biri. Uzun tarihi M.Ö. 6. yüzyıla dayanan ve bölgede Efes Antik Kenti’nden sonraki en büyük ikinci kent olan Apameia Antik Kenti, ülkemizin keşfedilmeye değer tarihi hazinelerinden biri.

Özellikle Roma döneminde bölgenin en hareketli yerleşim yerlerinden olan ve yapılan kazılarda binlerce bronz sikke bulunan antik kenti gezerken Helenistik dönemde inşa edilmiş tiyatro, stadyum ve anıtsal heykellerin yanı sıra yumuşak volkanik kayaların içine oyulmuş etkileyici manastırları da yakından görme şansı bulacaksınız. Efes Antik Kenti kadar önemli bir tarihe sahip olmasına rağmen az bilinen Apameia Antik Kenti’nde yapılan kazılarda elde edilen paha biçilmez eserleri ise Afyonkarahisar Müzesi'nde inceleyebilirsiniz.

Konum Linki

61- Bolvadin Müzesi

Afyonkarahisar’ın binlerce yıllık zengin tarihini görebileceğiniz başka bir güzel müze olan Bolvadin Müzesi, binlerce paha biçilmez arkeolojik ve etnografik esere ev sahipliği yapıyor. 1987 yılında en güzel Osmanlı dönemi sivil mimari örneklerinden biri olan Yanık Kışlası’nın odalarında ziyarete açılan müzede ilk çağlardan Cumhuriyet dönemine uzanan 1000'e yakın tarihi eseri yakından inceleyebilirsiniz.

Bolvadin ilçesinin ünlü hasır ve el sanatı ürünlerini inceleme şansı bulabileceğiniz etnografya bölümüyle de ilgi gören müzede Afyonkarahisar bölgesine özgü yöresel giysiler, Bolvadin’de yüzlerce yıllık günlük yaşamını yansıtan oturma odaları ve gelin odalarını da gezebilirsiniz. Bolvadin Müzesi, ilçe merkezinde Kışla Caddesi üzerinde kısa bir yürüyüşle ulaşılabilecek güzel bir konumda yer alıyor ve cumartesi ile pazar günleri hariç haftanın her günü 08:00 ile 17:00 saatleri arasında açık.

Konum Linki

62- Afyonkarahisar Macera Parkı

Çocuklu ailelerin ve macera tutkunlarının mutlaka ziyaret ettiği yerlerden biri de Afyon Kent Ormanı içerisinde 25.000 metrekarelik bir alanda hizmet veren Afyonkarahisar Macera Parkı. Zipline, sallanan ahşap köprüler, dik köprüler, tırmanma duvarları, çocuk oyun parkları gibi pek çok farklı bölüme sahip macera parkı, açıldığı 2015 yılından beri binlerce kişi tarafından ziyaret ediliyor. Her yaştan çocuk ve genç için birçok eğlenceli bölüm sunan Afyonkarahisar Macera Parkı’nın yürüyüş parkurlarında tertemiz havada yürüyüşlere çıkabilir, seyir teraslarında fotoğraflar çekebilir, kır restoranlarında ise yöresel lezzetler tadarak yorgunluk atabilirsiniz.

Konum Linki

Yazar Notu: Park geçici olarak kapalı.

63- Eğret Kervansarayı

Antik ticaret yolları üzerinde yer alan Afyonkarahisar'ın her köşesi tüccarların ve yolcuların konakladığı birbirinden güzel kervansaraylarla çevrili. 14. yüzyıldan günümüze kalan ve 700 yıl boyunca sağlam mimarisini korumayı başaran Eğret Kervansarayı, şehir merkezinden en kolay ulaşarak gezebileceğiniz tarihi kervansaraylardan biri.

Halk arasında Anıtkaya olarak da bilinen ve Afyonkarahisar merkezine sadece 30 kilometre uzaklıktaki Anıtkaya Köyü’nde yer alan etkileyici yapı, kesme taşlarla inşa edilmiş ve kabartmalarla süslü devasa taç kapısıyla dikkat çekiyor. Yüzlerce yıl boyunca ticaret ve konaklama amacıyla kullanılan kervansarayın el yapımı taş süslemelerle dolu iç odalarını keşfe çıkabilir ve günümüze kadar sağlam kalmış Osmanlı dönemi mimarisini inceleyebilirsiniz.

Konum Linki

64- Ömerli Kaplıcaları

Afyonkarahisar merkezine sadece 18 kilometre gibi oldukça yakın bir konumda hizmet veren Ömer kaplıcaları, Osmanlı dönemlerinden beri şifa arayan insanların değişmez adreslerinden biri. Evliya Çelebi'nin de ziyaret ettiği ve kitaplarında övgüyle bahsettiği şifalı termal suların romatizmadan sindirim sistemi sorunlarına kadar onlarca çeşit rahatsızlığa iyi geldiği biliniyor. Termal oteller, Türk hamamları, saunalar, şifalı çamur banyoları, aroma terapi merkezleri, açık ve kapalı havuzlar gibi zengin olanaklar bulabileceğiniz Ömer kaplıcaları, yılın her mevsimi hem yılın yorgunluğunu atmak hem de tedavi olmak için ziyaret edilebilir.

Konum Linki

65- Bayramaliler Kalesi

Hem fotoğrafçılık hem de tarih meraklılarının keyifle ziyaret edebileceği başka bir etkileyici kale olan Bayramaliler Kalesi, Frig Vadisi'nde çevresini saran görkemli kaya mezarları ve binlerce yıllık yerleşimler arasında çarpıcı bir manzaraya sahip. Bölgeye hakim bir tepeye kayaların oylamasıyla inşa edilen ve Kapadokya kalelerini andıran Bayramaliler Kalesi, Frigya döneminden Bizans dönemine kadar aktif olarak kullanılmaya devam edilmiş. Çevresinde kayaların içine oyulmuş yerleşim yerlerini de gezme şansı bulabileceğiniz tarihi kaleye Frig Vadisi gezilerinizde uğrayabilir ve kalenin bulunduğu konumdan vadinin panoramik fotoğraflarını çekebilirsiniz.

Konum Linki

66-Zafer Anıtı

Zafer Anıtı, Afyonkarahisar’da yer alan ve Türk Silahlı Kuvvetleri'nin Kore Savaşı'ndaki zaferini anmak amacıyla inşa edilen bir anıt olarak karşımıza çıkıyor. Anıt, 18 Ağustos 1974 tarihinde inşa edilip günümüze kadar geliyor. Anıt, Kore Savaşı'nda hayatını kaybeden Türk askerlerine saygı duruşunda bulunmak, hatırlanmasını sağlamak ve Türk-Kore dostluğunu vurgulamak için inşa ediliyor. Anıtın tepesinde, bir Türk askeri ve bir Koreli çocuğun el sıkıştığı sembolik bir anıt heykeli bulunuyor. Kore Savaşı'nda elde edilen zafer ve dayanışma mesajı ile Zafer Anıtı, Türk-Kore ilişkilerinin ve Türk askerinin uluslararası mücadelesinin bir ifadesi olarak dikkat çekiyor.

Konum Linki

67- İkbal Cami

İkbal Camii, Afyonkarahisar şehrinde yer alan tarihi bir ibadet yapısı olarak karşımıza çıkıyor. Cami, 1885 yılında Sultan II. Abdülhamid'in eşi olan Şehzade İkbal Hanım tarafından yapılıp günümüze kadar gelen tarihi yapılardan biri olarak karşımıza çıkıyor. Mimar Kemalettin tarafından tasarlanan cami Osmanlı dönemi mimarisinin örneklerinden biri olup, yapının mimari tarzı, geleneksel Türk-İslam üslubunu yansıtarak, kubbe ve minare gibi karakteristik özellikler taşıyor. İkbal Camii'nin iç mekanı da süslemeler ve detaylarla zenginleştirilmiş durumda. Cami, dini amaçlarla kullanılan bir ibadet yeri olmanın yanı sıra, tarihi ve kültürel değeri ile de önem taşıyor.

Konum Linki

68- Sandıklı Ulu Cami

Afyonkarahisar'ın Sandıklı ilçesinde bulunan Sandıklı Ulu Camii, 14. yüzyılda inşa edilmiş olup günümüze kadar varlığını koruyan tarihi bir eser olarak karşımıza çıkıyor. Selçuklu dönemi mimarisinin örneklerinden biri olan ve taş işçiliği ve süslemeleriyle öne çıkan cami, o dönemin sanatsal ve dini değerlerini yansıtır. Kapısı, detaylı motifler ve hat sanatıyla süslenmiş olup, Cami, ibadet salonu, minare, avlu gibi bölümlerden oluşur ve Selçuklu döneminin estetik anlayışını yansıtır. Bölgenin tarihi ve kültürel bir anıtı olarak, ziyaretçilere geçmişin güzelliklerini ve sanatsal zenginliğini anlamak için bir fırsat sunuyor.

Konum Linki

69- Tarihi Taşhan

Tarihi Taşhan, Afyonkarahisar'da bulunan eski bir kervansaray olup İpek Yolu üzerinde yer alır ve ticaret amacıyla kullanılmıştır. Selçuklu dönemi mimarisiyle öne çıkan Taşhan, tüccarların konakladığı ve mallarını güvende tuttuğu bir yapı olup, büyük avlusu, odaları ve depo alanlarıyla ticaretin merkezi olarak hizmet vermiştir. Şehrin tarihini yansıtan kültürel bir miras olarak karşımıza çıkıyor.

Konum Linki

70- Emirdağ Yaylası

Afyonkarahisar'ın Emirdağ ilçesinde yer alan yayla, doğal güzellikleri ve serin havasıyla öne çıkıyor. Doğa yürüyüşleri, piknik ve dinlenme için ideal yerlerden biri olup yerel lezzetlerin tadını çıkarabilir, etkileyici manzara eşliğinde doğanın keyfini sürebilirsiniz.

Konum Linki

Afyonkarahisar'da gezilecek yerler listemiz sona erdi. Afyonkarahisar gezinizden sonra Konya'da gezilebilecek yerler yazımızı okuyup yeni seyahat planınızı yapabilirsiniz.


bengisugunaydin
Bengisu Günaydın
143 Yazı
Boğaziçi Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı bölümünden mezun oldu. Eğitim için İngiltere'ye giderek yeni keşiflere yelken açtı. Edebiyat ve seyahati birleştirdiği kariyeri boyunca pek çok roman çevirisi yaptı ve seyahat yazıları üretti. Şimdi ise Enuygun ekibinde seyahat yazıları yazarak deneyimlerini paylaşıyor.
Yorum Yap
Yorumlar
Bu yazı için henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan sen ol.
Uzman Yazarlar

10 milyondan fazla kullanıcı, seyahatini Enuygun’la planlıyor!

Hemen İndir

App Store'dan

indirin

Google Play

'DEN ALIN

AppGallery

ile KEŞFEDİN