Uluslararası Derecelendirme Kuruluşu Fitch Rating, Türkiye’nin kredi notunu kısa bir süre önce yükseltti. Merkez Bankası ise bankalara borç verme faiz koridorunun üst sınırını kademeli olarak azaltarak yüzde 9,5’a kadar çekti. Ayrıca geçen hafta Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı’nın “TL güçlü kalmaya devam ederse ölçülü de olsa yeniden faiz indirimini gündeme getirebiliriz” söylemi, piyasa faizlerinin kendiliğinden bir miktar daha düşmesine neden oldu. Hal böyleyken krediler de durumdan nasiplenmeye başladı. En başta da konut kredileri!

Merkez Bankası verilerine göre Ekim başı yüzde 11,7 seviyelerinde olan konut kredisi faiz oranları Kasım başı itibariyle yüzde 11 seviyelerine geriledi. Bankacıların ortak söylemine göre de 2012 sonu ve 2013 yılı ilk çeyreğinde konut kredisi faiz oranları düşmeye devam edecek ve tek haneye kadar inecek! Bankacıların ilk aşamada telaffuz ettiği rakamlar yüzde 0.79-0.82 Aralığı! Bu da yaklaşık olarak yıllık yüzde 9,5 faiz oranına denk geliyor. Hemen olmasa da ilerleyen zamanlarda da konut kredisi faiz oranlarının yüzde 9 seviyelerine inme olasılığı olduğu belirtiliyor.

Gayrimenkul fiyatları artacak

Fitch not artırımı senaryosuna göre şekillenen bu beklentilerin kaynağı ise not artışı sonrası ülkeye yabancı para girişinin artacağı beklentisi! Yabancı para girişinin artması ile birlikte bankalar zorunlu karşılıkların döviz ile karşılamaya başlayabileceği gibi TL’nin değerlenmesi faizlerin düşmesini de beraberinde getirecek. Faizlerin düşmesinin kişileri tasarruftan tüketime yöneltecek olması da bir başka beklenti! Örneğin TL’si üzerinden mevduatta yeterince kazanamayan yatırımcı gayrimenkul yatırımlarına yönelebilecek. Bu durumda da gayrimenkul fiyatlarında artış yaşanması bekleniyor.

Faiz indirimi önce konut kredisinde olacak

2013’de 2012’den daha fazla büyüme öngören Merkez Bankası’na göre, bu büyümenin sürdürülebilir ve kontrollü olması hala oldukça önemli! Krediler büyümede önemli rol oynadığı için zorunlu karşılıklar yine gündemde olacak. Bankacılar açısından da daha az sorunlu kredi oranına sahip konut kredileri, kredi büyümesinde ilk tercih olacak. Dolayısıyla faiz düşüşlerinin ilk yansıyacağı kredi türü konut kredileri olacak.

İhtiyaç kredileri ise teminatsız bir kredi türü olduğu ve sorunlu kredi oranı konut kredilerine göre daha fazla olduğu için faiz indiriminden pek fazla etkilenmeyecek gibi görünüyor. Bankacıların söylemleri de bu yönde gelişiyor.

Uzun vadeli mevduata teşvik gelecek

Konut kredisi faizlerine olumlu etki yapacak bir diğer konu ise Merkez Bankası’nın uzun vadeli mevduatı teşvik etmeye yönelik hazırlıklar yapması! Zorunlu karşılık oranlarını uzun vadede daha cazip hale getirmek dışında farklı yöntemler de gündeme gelebilecek. 

Betül Sungurlu
454 Yazı
ODTÜ Havacılık Mühendisliği ve Boğaziçi Üniversitesi Executive MBA mezunu. Ar-ge, banka, yatırım ve danışmanlık şirketlerinde 10 yıldan fazla çalıştı.