Adettendir, yeni yıla girmeden bazı tahminlerde bulunup, öngörülerimiz ne kadar tutarlı çıkacak diye beklemek.

2012'de neler olacak diye düşünüp maaş zamları, fatura zamları ve kredi faizleri ile ilgili genel eğilimleri daha önce paylaşmıştık. İhtiyaç kredilerinde faiz oranlarının, yılın ilk çeyreğinde aynı seyredeceğinin ancak süpriz gelişmeler de olabileceğinin altını çizerek, yılın ilk üç ayında ihtiyaç kredisi almayı planlıyorsanız, elinizi çabuk tutmanın daha karlı olabileceğini de belirtmiştik.

Konut kredilerinde 2011 yılı içinde en çok talep gören vade süresi, 120 ay ve faiz oranları da  %1,22 ile %1,70 idi. Son çeyrekte ise, üst sınır, %1,35'lerde seyrediyor.

2012'de mortgage faizleri yükselecek mi?

BDDK'nın son dönemde üzerinde çalıştığı tek limit uygulaması, kredi kartı düzenlemeleri bankalar arası rekabetin iyice artacağını gösteriyor. Bankalar kredi verirken, ihtiyaç kredilerinde kısa-orta vadeli ve 5000 -10 bin TL tutarlı kredileri öne çıkarıyorlar.

Konut kredilerinde de talebin yönlendirdiği ve bankaların memnun olduğu oranlar yukarıda bahsettiğimiz gibi; yine konut kredilerinde bankaların tercihi 100.000 TLye kadar olan tutarlar. Bankaların faiz oranları ile ilgili en temel çalışmaları, kaynakları doğru yöneterek borçlandırmak.

Avrupa'daki kriz sürerken, Türk bankalarının da durumdan, en azından rekabet ve krediler noktasında etkilenerek bazı önlemler almaları ve kredi faiz oranlarını yükseltmeleri beklenebilir ancak 2012 ilk çeyrek dönem resmi netlik kazanmadı ve oranların sabit kalması bekleniyor.

Konut kredilerinde 2011'in son haftalarında faiz oranlarını yakalamak isterseniz elinizi çabuk tutmalı ya da 2012'de ev ihtiyacınızı ya da hayalinizi ertelememelisiniz. Konut kredisi kullanırken, taksitlerinizin bütçenize uygun tutar ve sürdürülebilir vadede olmasına özen göstermek hayalinizi gerçekleştirmek için yeterli.

Ayrıca, ilerleyen yıllarda kredi faiz oranlarının avantajlı oranlara gerilemesi halinde refinansman yaparak bu oranları yakalama şansınız da olacaktır.

Tuğba Hacıbayramoğlu
2057 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.