10 adımda 2015 bütçenizi planlayın!

betulsungurlu
İçindekiler

Yeni yıl alışverişi, kutlamaları, geriye sayım derken 2015’e girdik bile. Şimdi ise yeni yıl hedeflerini gerçekleştirme zamanı. Hedefler kişiye göre değişebilir ama ne olursa olsun bütçe planlaması kaçınılmaz bir gereklilik. Stresi daha az, güvenli ve sonuç odaklı bir yıl için finansal planlamanızı vakit kaybetmeden yapmalısınız.

1. Hedefinizi belirleyin 

2015 yılı hedefi kimisi için kredilerden tamamen kurtulmak, kimisi için de bir sonraki yıl dünya turuna çıkabilecek kadar para biriktirmek olabilir. Belki bir otomobil ya da ev alma amacınız da olabilir. Hiç fark etmez. Sizi motive edecek somut bir hedefiniz varsa bütçe planlaması için ilk adımı çoktan attınız demektir.

2. Gerçekçi olun

Elbette hedeflerle hayalleri birbirine karıştırmamak gerekiyor. Dünya turu kulağa ne kadar hoş gelirse gelsin finansal öncelikleriniz olmalı. Gerekiyorsa borç kapatmak, acil durum fonu oluşturmak, emeklilik için birikim yapmak gibi konular dünya turundan önce yapılması gerekenler arasında yer alıyor.

3. Hedefleriniz somut olsun

“Kredi kart borcumu tamamen kapatmak için bu yıl giyim harcamalarımı azaltacağım.” yerine “ Eylül’e kadar kredi kart borcumu tamamen kapatmak için ayda 1000 TL daha az harcama yapmam gerek.” Gibi ölçülebilir ve sonuç odaklı hedefler belirleyin. Daha sonra da harcamalarınızı nerelerden kısabileceğinizi düşünün.

4. Geçmiş bütçenizi gözden geçirin

Elektrik, su, kira, çocukların okul parası gibi sabit giderlerinizin toplamda ne kadar tuttuğunu belirleyin. Hatta aylık yiyecek ve giyim masraflarınızı da buna eklemeye çalışarak mevcut durumunuzla neler yapabileceğinizi gözden geçirin. Gözden kaçırdığınız bir şeyler olduğunu düşünürseniz bir önceki yılın harcamalarına göz atın. Bu gün birçok banka kredi kartınızla daha önce nelere ne kadar harcadığınızı listeleyebiliyor.

5. Borçlarınızı yapılandırabilirsiniz

Bütçe planlaması sonucunda kredi kart borçlarınızdan tasarruf ederek yakın zamanda kurtulamayacağınızı düşünüyorsanız bunu bir ihtiyaç kredisi çekerek yapmayı deneyin. Böylece büyük bir borcunuz kendiliğinden taksitlenmiş olur ve ilave gecikme faizi ödemekten de kurtulursunuz. Üstelik aylık sabit ödemelerle bütçe planlaması yapmanız da kolaylaşır.

6. Karşılaştırma yapın

Giderlerinizi azaltmanın yollarını arayın. Maliyetlerinizi ve alternatiflerinizi karşılaştırın. Alışkanlıklarınızdan vazgeçmek kolay olmasa da bazen banka ya da sigorta şirketinizi değiştirmek sandığınızdan çok daha karlı olabilir. Hatta belki ev değiştirmek! Kendi durumunuza göre karşılaştırma yaparak bütçenizde gereksiz yer işgal eden masraflardan kurtulabilirsiniz.

7. “Acil durum fonu” kalemi de olsun bütçenizde!

Bütün bir yıl boyunca her şey planladığınız gibi gitmeyebilir. Kimse istemez ama hastalık ya da işsiz kalma olasılıklarını da gözden geçirerek dokunmayacağınız bir hesabınızda acil durum fonu adında bir birikim yapmaya başlamalısınız. Böylece olası kötü durumlarda daha güvende olursunuz.

8. Bütçenizde emekliliğinize çok özel bir yer açın

Borçlarınız olsa bile bütçenize emeklilik için yapacağınız birikimi eklemeyi unutmayın. Az ya da çok mutlaka kendiniz için bir emeklilik fonu oluşturun. Bunun için Bireysel Emeklilik Sistemi’ne dâhil olabilir ya da ayrı bir hesapta kendiniz para biriktirerek de yapabilirsiniz. Bireysel Emeklilik Sistemi’nde her ay yüzde 25 kadar devlet katkısı olduğundan tercihinizi ondan yanda kullanmanızı tavsiye ederiz. Siz 100 TL yatırırsanız 25 TL’de devlet sizin için yatırıyor ve toplamda 125 TL biriktirmiş oluyorsunuz. Daha fazla yatırırsanız oransal olarak devlet katkısı da artıyor.

9. Yıllık tatil harcamalarını da bütçe planınıza dâhil edin

Bütçeniz, hedeflerinizi gerçekleştirmek yanında yıl içerisinde bir ya da birkaç tatil yapmanıza olanak sağlıyorsa hemen takvime bir göz atın ve erken rezervasyon imkânları ile uçak bileti ve otel rezervasyonunuzu yılın başında iken yapın.

10. Her ay bütçe planınızı yeniden gözden geçirin

Gelir ve giderlerinizi not alarak yaptığınız planlamanın ne kadarını gerçekleştirdiğinizi aylık olarak kontrol edin. Böylece daha neler yapabileceğinizin ya da neleri yanlış yaptığınızın farkına varıp zamanında önlem alabilirsiniz.

betulsungurlu
Betül Sungurlu
309 Yazı
ODTÜ Havacılık Mühendisliği ve Boğaziçi Üniversitesi Executive MBA mezunu. Ar-ge, banka, yatırım ve danışmanlık şirketlerinde 10 yıldan fazla çalıştı.
Uzman Yazarlar