Yeni Zelanda Ülke Rehberi

Ülke Künyesi

Haritada Göster
Ülke:
Yeni Zelanda
Bilinen İsimleri:
Yeni Zelanda Milletler Topluluğu
Vize:
Yeni Zelanda Vizesi
Dil:
İngilizce
Nüfus:
4,7 Milyon (2017)
Tel Kodu:
+64
Zaman Dilimi:
UTC +12
Konsolosluk:
Wellington Büyükelçiliği
Para Birimi:
Yeni Zelanda Doları
Din:
Hristiyan

Genel Bilgiler / Rehber

Avustralya’nın yaklaşık 1.500 kilometre kadar güneydoğusunda yer alan Yeni Zelanda’nın adı, dilimizde “Deniz Ülkesi” anlamına gelen Felemenkçe “Zeeland” sözcüğünden geliyor. Günümüzden bin yıl önce Polinezya’dan göç eden Maoriler ise ülkeyi “Aotearoa” adıyla anıyor. 1840’ta İngilizler’in hâkimiyet kurmasının ardından Milletler Topluluğu’nun bir üyesi haline gelen ülke, anayasal monarşi ve parlamenter demokrasi ile yönetiliyor.

Maori dilindeki adının anlamı “Uzun Beyaz Bulut Ülkesi” olan Yeni Zelanda, Pasifik Okyanusu’nun güneyindeki iki büyük ada ile birçok küçük boyutlu kara parçasından oluşuyor. Modern dünyadan kısmen de olsa izole kalmayı başaran ülkenin başkenti Wellington dışında görülmeye değer yerleşimlerinin başında Auckland geliyor. Nelson, Hamilton, Quennstown ve Napier ise gezginlerin yoğun ilgi gösterdikleri diğer önemli şehirler olarak sıralanıyor.

Ne Zaman Gidilir

Konumu gereği Yeni Zelanda tüm yılı okyanusal iklimin etkisi altında geçiriyor. Ilıman iklim özellikleri sayesinde ülke, Güney Yarımküre’de dört mevsim ziyaret edilebilecek tatil destinasyonları arasında sayılıyor. Tabii tatil planları yaparken ülkede en sıcak ayların ocak ve şubat olduğunu unutmamak gerekiyor. Yaz mevsiminde 20 ila 33 °C aralığında seyreden hava sıcaklıkları, kışın etkisini iyiden iyiye hissettirdiği ocak ve şubat aylarında iç kesimlerde -10 °C’ye kadar düşebiliyor.

Yeni Zelanda’ya yönelik tatil planlaması yaparken ülkenin hemen hemen her yerinde bir gün içerisinde farklı hava koşullarının yaşanabildiğini göz önünde bulundurmalısınız. Ayrıca ülkenin kuzeyinde subtropikal iklim koşulları ağır bastığından güneydeki bölgelere göre çok daha fazla yağış alıyor.

Nasıl Gidilir?

Türkiye’den Yeni Zelanda’ya seyahat etmek için tatil sürenize bağlı olarak iki farklı yöntemi kullanabilirsiniz. Dilerseniz ülkeye hızlı bir şekilde ulaşmak için çeşitli havayolu firmalarının düzenledikleri seferlerde yerinizi alabilirsiniz. Ülkemizden Yeni Zelanda’ya doğrudan sefer yapılmıyor. Bu nedenle uçak bileti araştırması esnasında Bangkok, Seul, Sidney ve Hong Kong gibi kentleri kapsayan aktarmalı seçeneklere odaklanabilirsiniz

Bir diğer seçenek olaraksa İstanbul ve İzmir çıkışlı gemi seyahatini tercih edebilirsiniz.

Gece Hayatı

Gündelik hayatta rahatlığın ön planda olduğu Yeni Zelanda’da farklı seçeneklerle dolu, gayet renkli eğlence hayatı sizleri bekliyor. Keyifli bir akşam geçirmek istediğinizde, Auckland başta olmak üzere tüm büyük şehirlerdeki gece kulüpleri ve barlara yönelebilirsiniz. Hatta yıl boyunca çoğu konser salonunda birbirinden ünlü isimlerin canlı performanslarını dinleyerek stres atabilirsiniz. Klasik müzik, dans ve tiyatro gibi kültürel açıdan daha doyurucu etkinlikler ilginizi çekiyorsa başkent Welligton’da aradığınız fırsatları fazlasıyla bulabilirsiniz.

Alişveriş / Ne Alınır

Yeni Zelanda, alışveriş konusunda gezginlere oldukça özgün fırsatlar sunuyor. Bu fırsatları değerlendirmek isterseniz, önceliği Maoriler tarafından üretilen el işi ürünlere verebilirsiniz. Yerli halk tarafından diyorit taşı ve ahşap malzeme kullanılarak yapılan oymalar, ülkede en çok rağbet gören hediyelik eşyaların başında geliyor. Tabii dilerseniz göz alıcı görünüme sahip paua kabuğundan takılar arasından da seçiminizi yapabilirsiniz.

Yeni Zelanda’da ayrıca cam işçiliğinin de bir hayli gelişmiş durumda. Nelson, Coromandel ve Golden Bay’e gittiğinizde hediyelik eşya satan çoğu dükkânda, hatta müzelerde ustalıkla işlenmiş cam eşyalar bulabilirsiniz. Yerel tasarımcıların imzasını taşıyan giyim ürünleri içinse büyük şehirlerdeki modern alışveriş merkezlerinin yolunu tutabilirsiniz. Alternatif bir şeylere odaklanmayı tercih ederseniz, manuka balı ve avokado yağı almayı düşünebilirsiniz.

Festivaller ve Fuarlar

Eğer Yeni Zelanda tatilinizin bir bölümünü eğlenceye ayırmak istiyorsanız, seyahat tarihinizi belirlemeden önce festival takvimine göz atabilirsiniz. Mart ayının ikinci yarısında Auckland Arts Festival aracılığıyla sanatseverler hayranı oldukları birçok ünlü isimle tanışma fırsatı buluyor. Mart ayında ayrıca Hokitika Wildfoods Festival, gastronomi ve müzik tutkunlarına farklı deneyimler yaşatıyor. Christchurch, her yıl mayıs ayında Yeni Zelanda Uluslararası Caz ve Blues Festivali’ne ev sahipliği yapıyor.

Eylül ayında Wellington’da düzenlenen Artsplash Festival boyunca yüzün üzerinde okuldan çeşitli topluluklar sanatsal hünerlerini sergiliyor. Yılın aynı döneminde organize edilen bir diğer önemli etkinlik olan Alexandra Blossom Festival aracılığıyla ilkbaharın gelişi kutlanıyor. Eğer yeni yıl arifesinde Yeni Zelanda’da bulunmayı tercih ederseniz, Rhythm & Alps bünyesinde gerçekleştirilen etkinliklerle coşku dolu anlar yaşayabilirsiniz.

Tatiller / Önemli Günler

  • 6 Şubat - Waitangi Günü
  • Kutsal Cuma
  • 25 Nisan - Anzak Günü
  • 6 Haziran - Kraliçenin Doğum günü
  • 24 Ekim - İşçi Günü
  • 25 Aralık - Noel

Dikkat Edilmesi Gerekenler

  • Maori kültürünü tanımaya yönelik bir tura katılacaksanız, bu organizasyonların bir parçası olarak gerçekleştirilen seremoni esnasında yüksek sesle konuşmaktan ve yanlış anlaşılabilecek hareketler yapmaktan kaçının.
  • Yeni Zelanda’da “I” tipi prizler kullanılıyor. Akıllı telefonunuzu, tabletinizi veya bilgisayarınızı şarj etmek istediğinizde sorun yaşamamak adına valizinize bir adet dönüştürücü yerleştirebilirsiniz.
  • Yeni Zelanda’da gezginlere ülkeden ayrılırken vergi iadesi imkânı sunulmuyor.
  • Tüm eski İngiliz kolonilerinde olduğu gibi burada da trafik soldan işliyor.

Ulaşım

Yeni Zelanda içerisinde ulaşım sıklıkla bisiklet ve motosiklet ile yapılıyor. Bu yüzden, özellikle büyük şehirlerde, bisiklet kiralama noktaları görebilirsiniz. Havaalanından şehir içine otobüs ve özel araç kiralama ile ulaşabilirsiniz. Ayrıca şehir içlerinde de raylı sistem ve otobüs ağları oldukça yaygın.

Kültür

Yeni Zelanda halkı, kibar olmalarıyla tanınıyor. Dolayısıyla ülkelerine gelen tüm gezginlere sıcakkanlı tutum sergileyen yerel halk, aynı oranda kibarlık bekliyor. Bu nedenle Yeni Zelandalılar ile iletişim kurarken bol bol teşekkür ve rica ederseniz, çok daha samimi ilişkiler geliştirip bulunduğunuz yer hakkında detaylı bilgi sahibi olma fırsatı yakalayabilirsiniz.

Ülkenin kökenlerini oluşturan Maori kültürü ise asırlardan beri sanata ve spora yön veriyor. Polinezya’dan göç eden halk ayrıca ülkenin yemek kültürünün zenginleşmesine de önemli katkılarda bulunuyor. Yeni Zelanda mutfağında et, balık ve sebze çeşitleri dengeli bir biçimde kullanılıyor. Kentlerde modern mutfak alışkanlıkları ön plana çıkarken, Maori yerleşimlerinde halen daha eski tekniklerle yemek pişiriliyor.

Ekonomi

Gayet güçlü ekonomik temeller üzerine kurulu Yeni Zelanda’da en önemli geçim kaynağı olarak hayvancılık ön plana çıkıyor. Küçükbaş hayvan yetiştiriciliğinin ağırlıkta olduğu ülkede yün, yumurta ve bal en önemli ihraç kalemlerini oluşturuyor. Çin, Avustralya, Japonya, Amerika Birleşik Devletleri ile uzun süreden beri sağlam ticari ilişkiler kuran Yeni Zelanda, kereste ve ürünleri ihracatında da dünyada söz sahibi ülkeler arasında sayılıyor.

Gayri safi yurt içi hâsılası 201 milyar doları aşan ülkede son yıllarda yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanımını artırmaya yönelik çalışmalar yapılıyor. Bu konuda dünyanın önde gelen devletlerinden biri olmayı amaçlayan Yeni Zelanda’da, ellinin üzerinde Türk sermayeli firma faaliyet gösteriyor.

Vize Nasıl Alınır?

Yeni Zelanda vizesi başvuruları, resmi makamlarca yetkilendirilmiş özel merkezler aracılığıyla gerçekleştiriliyor. Turistik vize almak isteyen bordo pasaport sahibi Turkiye Cumhuriyeti vatandaşlarından istenilen belgeler, aslında Schengen başvurusundakilerle benzerlikler gösteriyor. Yani takip belgesi, bilgi formu, nüfus cüzdanı ve pasaport fotokopisi, tam vukuatlı nüfus kayıt örneği, sabıka kaydı, biometrik fotoğraf, askerlik durum belgesi talep ediliyor. Vize başvuru ücretinin ödemesi nakit olarak yapılıyor. 

Türkiye Temsilcilikleri

Wellington Büyükelçiliği

Adres: 15-17 Murphy Street, Level 12, Thorndon, 6011, Wellington / New Zealand

Telefon: 00 64-4 472 12 90-92

Faks: 00 64-4 472 12 77

Para birimi
x