Tiflis Uçak Bileti Ara

* Uçak bileti fiyatları anlık olarak değişiklik gösterebilir.

Tiflis Hakkında

Kura Nehri kıyısında yer alan Tiflis, Gürcistan’ın başkenti ve aynı zamanda en büyük şehri. Tarihi İpek Yolu üzerinde yer alan şehir tarih boyunca bölgenin en önemli sanayi, ticaret ve kültür merkezlerinden biri. Bakü Tiflis Ceyhan Boru Hattı’nın da geçtiği kentlerden biri olan Tiflis’de enerji üretimi ve ticareti en önemli iş kollarından birini oluşturuyor. Tarihte birçok güç çatışması ve savaşa da sahne olan şehir İranlılar, Araplar, Türkler ve Ruslar tarafından egemenlik altına alındı. Bugün ise görülmeye değer tarihi mekanları ve doğal güzellikleriyle Kafkasya olarak anılan bölgenin en fazla ziyaretçi çeken kentlerinden biri.

İklim / Hava Durumu / Ne Zaman Gidilir?

Tiflis’te iklim koşullarını şekillendiren en önemli faktörlerden biri şehrin içinden geçen Kura Irmağı. Nehrin iklimi yumuşatan etkisine yeryüzü şekillerinin de eklenmesiyle genel olarak yıl boyu ılıman ve yarı tropikal bir iklim görülüyor. Şehri ziyaret etmek için en uygun dönemse havaların ısınmaya başladığı ancak henüz bunaltacak kadar da sıcak olmadığı Nisan ve Mayıs ayları.

Nasıl Gidilir?

Türkiye’deki diğer şehirlerden aktarmalı olarak, İstanbul’dan ise karşılıklı yapılan direkt seferlerle Tiflis’e ulaşabilirsiniz. İstanbul’dan Tiflis’e uçuşlar yaklaşık 3 saat sürüyor.

Yemek / Restoran / Ne Yenir Ne İçilir?

Tiflis aynı zamanda hem en lezzetli Gürcü yemeklerini hem de dünya mutfağından örnekleri tadabileceğiniz bir şehir. Özellikle kırmızı et ve patates ile hazırlanan yemeklerin sunulduğu Gürcü mutfağının en önemli temsilcilerinden biri ise ‘‘haçapuri‘‘ adlı yemek. Yemek için fazla vakit ayırmak istemezseniz, şehirde dolaşırken ayaküstü bir şeyler atıştırmanın da adeta bir gelenek olduğunu hatırlatalım. Neredeyse her köşede bulabileceğiniz içi kıyma ve patates gibi malzemelerle doldurulmuş börekler satan dükkanlar bu konuda ilk sıralarda geliyor. Tiflis’te ayrıca lezzetli Gürcü şaraplarının da tadına bakabilirsiniz. Şehir özellikle kırmızı şarap sevenler için tam bir cennet.

Önemli Yerler / Gezilecek Yerler

Garetubani: Tiflis‘in eski bölümünde yer alan bu bölge turistlerin en fazla ilgisini çeken yerlerin başında geliyor. Civarda göz alıcı tarihi binalar ve hediyelik eşya alabileceğiniz küçük dükkanlar var.

Narikala Kalesi: Büyük oranda yıkılsa da kalıntıları halen ziyaretçiler tarafından ilgiyle ziyaret ediliyor. Kalıntıların çevresinde bulunan ve şehrin kuruluşunun 1500. yılı onuruna inşa edilen Kartlis Deda Heykeli ise şehrin sembolü kabul ediliyor.

Eski Tiflis: Tiflis’in tarihi şehir merkezi, çok sayıda eski bina, tarihi sokak ve bir şeyler yiyip içebileceğiniz kafelerle şehri ziyaret edenler için vazgeçilmez rotalar arasında. Barış Köprüsü: Her ne kadar tarihi bir köprü olmasa da Tiflis’te görülmesi gereken yerlerin başında geliyor Barış Köprüsü. Özellikle geceleri renkli aydınlatmasıyla fotoğraf çekmek için de ideal bir manzara sunuyor.

Tsminda Sameba Katedrali: Şehrin neredeyse her noktasından görülebilen en büyük ve göz alıcı yapılarından biri. Gürcüler için hem tarihsel hem de dini anlamda büyük bir önemi bulunan katedralin içi de işlemeleri ve benzersiz atmosferiyle en az dışı kadar görülmeye değer.

Gürcistan Ulusal Botanik Bahçesi; Her bir ağacın sanat eseri gibi işlendiği bahçe kentin en ilgi çekici yerlerinden biri. Sakin bir gün geçirmek ve fotoğraf çekmek için tam bir cennet.

Gürcistan Ulusal Müzesi: Hem şehrin hem de ülke tarihinin en önemli eserlerini görebileceğiniz müzede özellikle altından yapılan eserler çok ilgi çekici. Üstelik müzede bulunan dükkan da hediyelik eşya alışverişi için ideal.

Kamplumbağa Gölü: Kentte dinlenip doğayla başbaşa kalabileceğiniz en güzel alanlardan biri. Etrafta dolaşan ve göle ismini veren kaplumbağaları görmek, yaz aylarında ise güneşlenip göle girmek isterseniz doğru adres tam da burası.

Ne Yapılır?

Tiflis genel olarak dinlenip huzur bulabileceğiniz sakin bir kent. Şehirde yapılabilecek en iyi şeyse çok da büyük olmayan kenti yürüyerek baştan başa dolaşmak. Bu arada eski ve tarihi binaları görerek fotoğraf çekebilir, özellikle eski mahallelerde yoğunlaşan pazarlar ve hediyelik eşya dükkanlarını dolaşıp alışveriş yapabilirsiniz. Şehir çok büyük olmadığından tamamını birkaç günde gezmek mümkün. Ayrıca fırsat buldukça lezzetli Gürcü yemeklerinin tadına bakmak ve neredeyse kentin kendisi kadar ünlü olan Gürcü şaraplarını denemek de burada yapılabilecek alternatifler arasında öne çıkıyor. Kentin en önemli ve görülmeye değer yerlerini hızı bir programla görmek isterseniz günübirlik şehir turlarına katılabilir, şarapları daha yakından tanımak isterseniz de yine genellikle günübirlik olarak düzenlenen ve şehir merkezinden hareket eden şarap tadım turlarını değerlendirebilirsiniz. 

Gece Hayatı / Bar / Eğlence 

Tiflis’te gece hayatı denince akla ilk olarak özellikle Rustaveli Caddesi gelir. Cadde ve çevresinde bulunan çok sayıda kafe, bar ve gece kulübünde hem dünya hem de Gürcü kültürünü yansıtan bir eğlence yaşamı var. Canlı müzik sevenler için de farklı alternatifleri barındıran şehirde geceleri eğlenmek için tercih edebileceğiniz yerlerin başında ise Buddha Bar, Dublin ve KGB gibi mekanlar geliyor.

Alışveriş / Ne Alınır?

Gürcistan’ın başkenti Tiflis bölgeye has yöresel hediyelik eşyaların yanı sıra şarapları ile ünlü bir kent. Haliyle buradan alışveriş yaparken ilk alternatiflerinizden biri de şarap. Kentten ayrılmadan şehrin neredeyse her bölgesinde bulabileceğiniz lezzetli şaraplardan alabilirsiniz. Ayrıca kente özgü halı, kilim ve ahşaptan yapılmış eşyalar da diğer seçenekler arasında.

Festival / Fuar

Her yıl Ekim ayında düzenlenen Uluslararası Film Festivali şehrin en çok ilgi çeken festivalleri arasında ilk sıralarda geliyor. Ayrıca caz tutkunlarının merakla beklediği Tiflis Caz Festivali ve Uluslararası Tiyatro Festivali de özellikle kültür sanat meraklıları için her yıl heyecanla beklenen etkinlikler arasında. Fuar turizminde de bölgenin önemli şehirleri arasında yer alan Tiflis’te başta otomobil, inşaat ve eğitim alanında her yıl çok sayıda fuar düzenleniyor.

Tatiller / Bayramlar / Önemli Günler

Yeni Yıl (1 Ocak)

Noel (7 Ocak)

Dünya Kadınlar Günü (8 Mart)

Kutsal Pazartesi (Nisan)

Bağımsızlık Günü (26 Mayıs)

Paskalya (Mart/Nisan)

Aziz Meryem Ana Günü (28 Ağustos)

St. George Günü (28 Kasım)

Dikkat Edilmesi Gerekenler / Önemli Bilgiler

Tiflis genel olarak güvenli ve turistler için herhangi bir tehlike barındırmayan bir şehir olsa da özellikle gece geç saatlerde fazla alkolün etkisiyle çıkabilecek olaylara karşı dikkatli olmanızda yarar var. Şehirde taksi genel olarak uygun ve ulaşım için rahat bir alternatif olsa da taksi şoförleri yabancı turistlerden fazla ücret talep edebilir. Yolculuğa başlamadan önce mesafe ve ödeyeceğiniz ücret konusunda anlaşmanız işinizi kolaylaştıracaktır. Havanın özellikle bahar aylarında çok değişken olabileceği şehirde dışarı çıkarken yanınıza alacağınız ceket ve benzeri kıyafetlerle olası sürprizlere karşı hazırlıklı olabilirsiniz.

Ulaşım

Tiflis’te şehrin merkezi bölgeleri arasında toplu taşıma araçları olsa da genel olarak kullanabileceğiniz en rahat ve hızlı ulaşım aracı taksiler. Burada dikkatli olmanız gereken şey ise taksilerin taksimetre kullanmaması ve bu durumun sonucu olarak taksi ücretlerinin gösterdiği değişkenlik. Bunun için bir yere gitmeden önce kaldığınız otelden veya havalimanından gideceğiniz bölgeye ortalama ne kadar yazacağını öğrenebilir ve böylece şoförle önceden pazarlık yapabilirsiniz. Havalimanından şehir merkezine ulaşabileceğiniz diğer alternatifler ise tren ve otobüs. Kente ulaştıktan sonra yol almak için taksi dışında neredeyse tüm merkezi ve görülmeye değer yerlerden geçen metroyu da kullanabilirsiniz.

Havalimanından Tiflis Şehir Merkezine Ulaşım

Şehir merkezine 17 kilometre uzaklıkta bulunan Tiflis Havalimanı’ndan şehir merkezine otobüs, tren ve taksi gibi ulaşım imkanlarıyla gidebileceğiniz gibi, özel aracınızla da gitmeniz mümkün. Yaklaşık yarım saatlik bir yolculuktan sonra şehrin dilediğiniz noktasına kolayca ulaşaiblirsiniz.

Taksi

Tiflis Havalimanı’ndan şehrin merkez noktasına ulaşımda tercih edebileceğiniz en hızlı seçenek taksiler olacaktır. Trafiğin yoğunluk durumuna göre zamanınızı diğer tercihlere oranla daha hesaplı şekilde kullanmanızı sağlayacak olan taksiler ile kısa zamanda merkeze ulaşabilirsiniz. Havalimanında 24 saat hizmet veren taksiler sizin için bu anlamda iyi bir tercih olabilir.

Otobüs

Tiflis Havalimanı’ndan şehrin merkezine otobüsler ile ulaşabilirsiniz. Taksiye kıyasla daha ekonomik bir alternatif olan otobüsler ile yaklaşık 20 dakika süren konforlu bir yolculuğun ardından kendinizi şehrin merkezinde bulabilirsiniz. Otobüslere, uçağınızdan iner inmez ulaşabilir ve bekleme yapmadan gideceğiniz yere ulaşabilirsiniz. Sabah saat 7 ile akşam 11 arasında faaliyet gösteren otobüsler ile şehir merkezine neredeyse günün her saati gitmeniz mümkün.

Tren

Şehir merkezine gitmek için kullanabileceğiniz bir diğer seçenek ise trenler. Hem ucuz hem hızlı şekilde şehir merkezine ulaşmanızı sağlayacak trenlere havalimanının 70 metre uzaklıktaki istasyondan ulaşabilirsiniz. Yaklaşık 20 dakikalık bir yolculuk sonrasında şehir merkezine ulaşmış olacaksınız.

Havalimanı Bilgileri

Tiflis Havalimanı’nda, İç Hatlar ve Dış Hatlar terminali hizmet veriyor. Havalimanı içerisinde sağlık merkezi, kayıp eşya, bebek bakım odası, danışma gibi bölümlerin yanı sıra alışveriş yapabileceğiniz ve yeme içme ihtiyaçlarınızı karşılayabileceğiniz birçok mekan bulunuyor.

Terminal binasındaki Duty Free mağazasından hediyelik eşya ve çeşitli kozmetik, oyuncak ve alkol gibi ürünleri satın alabilirsiniz. Yeme içme mekanları olarak ise T&G Cafe, Cappadocia, Beer Port ve Burger City sizin için hizmetini sürdürüyor.

02 Ağu 2017 Tarihinde Güncellenmiştir.

Sıkça Sorulan Sorular

Enuygun, en ucuz Tiflis uçak bileti fiyatlarını nasıl sunuyor?

Enuygun, Tiflis varış noktasına tercih ettiğiniz kalkış noktasından uçuşu olan tüm hava yollarının anlık verilerini direkt olarak çeker ve karşılaştırır. Böylece aradığınız tarih için tüm Tiflis uçuşlarını bir arada görebilir ve en uygun uçak biletini tercih edebilirsiniz.

Tiflis uçuşları hangi havalimanına düzenleniyor?

Tiflis uçuşları Tbilisi International Havalimanı'na düzenleniyor.

Tiflis yolculuğu uçakla kaç saat sürüyor?

Adana-Tiflis 1 saat 50 dakika, Ankara-Tiflis 1 saat 10 dakika, Antalya-Tiflis 1 saat 40 dakika, Bodrum-Tiflis 1 saat 50 dakika, Gaziantep-Tiflis 1 saat 30 dakika, İstanbul-Tiflis 1 saat 30 dakika, İzmir-Tiflis 1 saat 50 dakika, Trabzon-Tiflis 1 saat 20 dakika sürüyor.

Hangi hava yolları direkt Tiflis uçuşu düzenliyor?

Pegasus İstanbul, İzmir şehirlerinden direkt Tiflis uçuşları düzenliyor. Türk Hava Yolları İstanbul şehirlerinden direkt Tiflis uçuşları düzenliyor. Flyone Armenia Erivan şehirlerinden direkt Tiflis uçuşları düzenliyor. AnadoluJet İstanbul şehirlerinden direkt Tiflis uçuşları düzenliyor. Azerbaijan Airlines Bakü şehirlerinden direkt Tiflis uçuşları düzenliyor.

Tiflis Ortalama Sıcaklık
Gün
Min
Maks
Pzt
18ºC
33ºC
Pzt
Sal
18ºC
29ºC
Sal
Çar
20ºC
31ºC
Çar
Per
20ºC
31ºC
Per
Cum
19ºC
28ºC
Cum
Uçuş Süreleri
1s 50dk
1s 10dk
1s 40dk
1s 50dk
1s 30dk
1s 30dk
1s 50dk
1s 20dk
Haritada Görüntüle
Tiflis Alternatif Ulaşım
Para birimi