• Anasayfa
  • Bilgi
  • Türkiye’den en ucuz uçak bileti bulabileceğin 10 ülke

Türkiye’den en ucuz uçak bileti bulabileceğin 10 ülke

nihanbayram

Seyahat bütçesinin önemli ve büyük kısmını ulaşım ve konaklama ücretleri oluşturuyor. Genelde bütçemize uygun seyahat planları yapmamız gerektiğinde ilk olarak uçak biletlerimizi uygun fiyatlı almak istiyoruz. Özellikle yurt dışı seyahatleri için ucuz uçak bileti bulmak, çok daha önemli oluyor çünkü gideceğimiz ülkenin tadını çıkarmaya daha çok bütçemiz olsun istiyoruz. Hatta bazen ucuz uçak biletini hangi ülkeye buluyorsak o ülke için planlar yapıyoruz. Eğer sen de öyle düşünüyorsan doğru yerdesin çünkü bu yazıyı Türkiye’den en ucuz uçak bileti hangi ülkeye sorusuna göre seyahat planı yapanlar için hazırladık.

Aşağıda yer alan ülkeler son 3 ayda Enuygun’dan satın alınan yurt dışı uçak biletlerinin fiyatlarına bakılarak son 3 ayda en ucuz uçak bileti satılan ülkeden başlayarak listelendi.

1- Rusya

moskova

17.130.000 kilometrekarelik yüzölçümü ile Rusya dünyanın en geniş ülkelerinden biri. Ülkenin bu kadar geniş bir alana yayılmış olmasının birçok açıdan farklı katkıları bulunuyor. UNESCO listelerinde yer alan eserleri, biyosfer rezervleri, milli parkları ve doğal güzellikleriyle Rusya, seyahat severler için çok ideal bir ülke. Sadece görülecek yerleriyle değil uygun fiyatlı uçak biletleriyle de Rusya bütçe dostu planlar yapmak isteyenleri de sevindiriyor.

Büyük bir ülke olması nedeniyle Rusya çok sayıda havaalanına ev sahipliği yapıyor. Sadece Moskova’da bile 4 farklı havalimanı bulunuyor. Moskova’ya gitmek için plan yaparken mutlaka tüm havaalanlarına düzenlenen uçuşları incelemeni öneririm. Son 3 ayda Moskova’ya en ucuz uçak bileti 458 TL idi. Bazı tarihlerde şehrin ana havalimanına değil de diğer havalimanlarına uygun fiyatlı uçak bileti bulunabiliyor. Ayrıca Rusya’nın ülkemizden çok sayıda kişinin iş için seyahat ettiği bir ülke olması da bilet fiyatlarının uygun fiyatlı olmasına yol açıyor. İş insanları sık sık ülkeye gittiği için ülkemizden Rusya’ya çok sık uçuş düzenleniyor. Sık uçuş düzenlenmesi de bilet fiyatlarının daha ucuz olmasını sağlıyor. 2021’in son 3 ayında Rusya’ya en ucuz uçak bileti 315 TL’ye satın alındı. Bu uçuş İstanbul’dan Rusya’nın ticaret ve endüstri alanında en gelişmiş şehirlerinden olan Krasnodar’a gerçekleşti.

Uçak Bileti

2- Kuzey Makedonya

Üsküp

Konumu nedeniyle tarih boyunca yüzlerce farklı medeniyetin geçiş noktası olan Kuzey Makedonya kültürel anlamda çok sayıda değere sahip. Uzun yıllar boyunca Osmanlı İmparatorluğu’nun yönetiminde olan Kuzey Makedonya topraklarında hala Osmanlı izlerini görmek mümkün. Ülkenin resmi dili Makedonca olsa da Türkçe bilen nüfus da oldukça yüksek. Aslında bu durum da Kuzey Makedonya’yı yabancı dil konusunda sıkıntı yaşayacağı çekincesiyle yurt dışına çıkmayı erteleyenler için güzel bir seyahat fırsatı haline getiriyor.

Kuzey Makedonya aynı zamanda Türk vatandaşlarından vize istemeyen bir ülke. Bu nedenle de Türk turistlerin çok sık tercih ettiği bir ülke ve ülkenin başkenti Üsküp’e İstanbul’dan çok sayıda uçuş düzenleniyor. Bu da Kuzey Makedonya’yı Türkiye’den en ucuz uçak bileti alınabilecek ülkelerden biri yapıyor. 2021 yılının son 3 ayına baktığımızda İstanbul’dan Üsküp uçak bileti en ucuz 381 TL’ye satın alındığını görüyoruz. Eğer yurt dışına çıkmak ama bütçene de dikkat etmek istiyorsan hem uçak biletlerinin ucuz olduğu hem de vize masrafı olmayan Kuzey Makedonya’yı tercih edebilirsin.

3- Ukrayna

ukrayna kiev

Gelenekleri, kültürel anlamdaki zenginliği ve canlı gece hayatı ile Ukrayna her yıl binlerce turisti ağırlıyor. Yaz mevsiminde hava sıcaklığının artışı ve Odessa sahilleriyle Ukrayna yurt dışında deniz tatili yapmak isteyen Türk turistlerin çok ilgisini çekiyor. Tabii Ukrayna’nın sıcak havayla popülerleşmesinin bilet fiyatlarının yaz döneminde artmasına sebep olması gibi kötü bir yanı da var. Bu nedenle Ukrayna’yı yazın ziyaret etmek istersen uçak biletini önceden almanı öneririm.

Ukrayna, Türk vatandaşlarından vize istemeyen bir ülke olduğu için Türkiye’den ülkeye çok yoğun bir talep oluşuyor. Bu da aynı Kuzey Makedonya gibi Ukrayna’ya çok sayıda uçuş düzenlenmesine yol açıyor. Hatta artan talebi karşılayabilmek adına yaz mevsimi için hava yollarının anlaşmaları sayesinde charter adı verilen ek uçuşlar da düzenleniyor.  Ülkeye sık uçuş düzenlendiği için ucuz uçak bileti bulmak da kolay oluyor. Son 3 ayda Ukrayna’ya en ucuz uçak bileti İstanbul’dan Kiev’e 393 TL’ye satın alındı. Kiev uçak bileti alıp diğer şehirlerine de kolayca ulaşabilirsin ama son 3 ayda İstanbul – Lviv arası uçak biletlerini incelediğimizde en ucuz biletin 447 TL, İstanbul – Odessa arası ise en düşük fiyatın 528 TL olduğunu görüyoruz. Yani anlayacağın ülkenin popüler şehirlerine de uygun fiyata uçak bileti bulabilirsin.

4- Gürcistan

Tiflis

Türkiye’nin kuzeydoğusunda konumlanan Gürcistan, kültürüyle ve toplumuyla Türk vatandaşlarına yabancılık hissettirmeyen bir ülke. Avrupa ülkelerinin birçoğunun yanında uygun fiyatlı bir ülke olmasıyla çok sık tercih edilen Gürcistan’ın şehirleri arasından Batum ve Tiflis öne çıkıyor. İpek Yolu için önemli duraklardan biri olan Tiflis tarihi geziler için uygun bir destinasyonken Batum ise ülkenin liman kenti olması nedeniyle modern yüzünü keşfedebileceğin bir şehir. İki şehirde de gece hayatının canlı oluşu birçok turisti cezbediyor.

Gürcistan Türk turistlerin sadece kimlik kartınla girebileceği bir ülke olduğu için çok sayıda Türk misafiri ağırlıyor. Pasaporta dahi ihtiyaç olmaması nedeniyle pasaport ya da vize gibi dertlerle uğraşmadan sadece hafta sonu tatili yapmak için gidebileceğin bir ülke. Bu nedenle de çok sık direkt uçuş düzenleniyor ve Gürcistan uçak bileti fiyatları uygun oluyor. Son 3 ayda İstanbul’dan Tiflis’e alınan biletler arasında en düşük fiyat 416 TL.

5- Sırbistan

belgrad

Birçok farklı kültürü bir arada barındıran Sırbistan, renkli eğlence hayatıyla ön plana çıkan bir ülke. Oldukça genç bir nüfusa sahip olan ülkede her türden eğlence anlayışına uygun barlar, kafeler ve gece kulüpleri bulunuyor. Bu da Sırbistan’ı özellikle genç Türk turistler arasında cazip bir destinasyon haline getiriyor.

Sırbistan da Türk vatandaşlarından vize istemediği için genelde Avrupa tatili yapmak isteyenlerin ilk tercihi oluyor. Belgrad’ın Avrupa’nın en uygun fiyatlı seyahat edilebilecek başkentlerinden biri olması da çok önemli bir etken. Belgrad ekonomik anlamda avantajlı bir şehir olduğu kadar uçak biletleri de oldukça uygun fiyatlı oluyor. Listemizdeki diğer vizesiz ülkelerde olduğu gibi Belgrad’a da sık uçuş düzenlenmesi fiyatlarda etkili. Son 3 ayda İstanbul’dan Belgrad’a satın alınan uçak biletlerinin en ucuzu 468 TL. Sen de uygun fiyata Belgrad uçak bileti alıp bütçe dostu bir seyahat planlayabilirsin.

6- Almanya

Düsseldorf

Orta çağdan günümüze kadar korunan şehirleri, meydanları, kaleleri ve coğrafyasıyla Almanya, dünyanın en çok turist çeken ülkeleri arasında yer alıyor. Almanya aynı zamanda gelişmiş sanayisiyle ve iş olanaklarıyla dünyanın en çok göç alan ülkelerinden biri. Türkiye’den de Almanya’ya göç etmiş birçok vatandaş bulunuyor. Çok sayıda göç alması nedeniyle de Almanya ve Türkiye arasında karşılıklı olarak sık sık uçuş düzenleniyor.

Özellikle yaz mevsiminde Almanya’da yaşayan Türk göçmenlerin ülkemizi ziyarete gelmesiyle yazın düzenlenen uçuşlar oldukça fazla. Bu da uçak bileti fiyatlarını olumlu yönde etkiliyor. Son 3 ayda Türkiye’den en ucuz uçak bileti İstanbul – Düsseldorf rotasında 476 TL’ye satıldı. Ülkenin liman şehirlerinden Hamburg’a ise Antalya’dan en ucuz uçak bileti 516 TL idi. Almanya’da şehirler arası ulaşımın oldukça uygun fiyatlı olması da çok önemli bir artı. Düsseldorf’a gitmeyi planlamıyor olsan bile Düsseldorf'tan şehirlerarası tren ya da otobüs bileti ile farklı şehirlere gidebilirsin.

7- Romanya

bükreş

Tarihi mekanları ve doğal güzellikleriyle büyüleyici bir seyahat destinasyonu olan Romanya, Avrupa’nın en çok turist çeken ülkelerinden biri. Ülkenin başkenti Bükreş, kendine has güzelliğiyle Paris’e benzetiliyor. Romanya, meşhur Drakula hikayesinin doğduğu ülke olduğu için de çok popüler bir destinasyon. Ülkenin para birimi Euro olmadığı için kısıtlı bir bütçe ile seyahat edecekler için de tercih sebebi.

Romanya Türk vatandaşlarından vize istiyor ve Romanya vizesi almak kolay. Ancak hatırlatmak isterim Romanya, Schengen vizesi verme yetkisine sahip değil. Eğer başka bir ülkeden aldığın Schengen vizen varsa Romanya’ya vizesiz girebilirsin ya da kolayca Romanya vizesi alabilirsin. Vize almanın kolaylığı ve ucuz bir ülke olması Romanya’yı tercih sebebi yapıyor. Son 3 ayda İstanbul – Bükreş arası uçak bileti en ucuz 480 TL’ye satın alındı. Eğer ucuz bir ülkeye seyahat planlamak istiyorsan Romanya sana göre.

8- Avusturya

Viyana

Köklü tarihi ve ihtişamıyla Avusturya, Avrupa ülkeleri arasında en farklı deneyimi yaşayabileceğin ülkelerden biri. Klasik müziğin mihenk taşı sayılan isimlerin ülkesi olan Avusturya, kayak tutkunlarının da çok sevdiği bir ülke. Avrupa’nın en iyi kayak merkezlerine ev sahipliği yapan ülkede kayak yapmayı deneyimlemeni mutlaka tavsiye ederim ancak kayak sezonunda uçak bileti fiyatları biraz pahalı olabilir. Bu nedenle uçak biletini önceden alman faydalı olur.

Avrupa’nın en müzik dolu şehri Viyana genelde Avusturya seyahatlerinin ilk durağı oluyor. Ülkemizden de Viyana’ya çok sayıda turistik gezi yapılıyor. Bu nedenle de hava yolu şirketleri düzenledikleri Orta Avrupa kampanyalarına mutlaka Viyana’yı dahil ediyor ve uçak biletleri ucuz oluyor. Son 3 ayda Türkiye’den en ucuz uçak bileti İstanbul – Viyana arası 481 TL idi. Sen de Orta Avrupa seyahati planlamak istiyorsan Viyana uçak bileti alabilirsin.

9- İtalya

Milano

Dünyanın en çok ziyaretçi ağırlayan ülkesi olan İtalya’nın her bir şehri ayrı bir turistik özelliğe sahip. Tarih boyunca çok önemli uygarlıkların yaşadığı İtalya topraklarında tarihi ve kültürel değerler doğal güzelliklerle birleşiyor ve unutulmaz bir seyahatin adresi oluyor.

İtalya’nın turistik cazibesi Türk turistin de her zaman ilgisini çekiyor. Ülkemizden Roma, Milano, Floransa, Venedik gibi en popüler şehirler başta olmak üzere birçok şehre direkt uçuşlar düzenleniyor. İtalya seyahatleri için ucuz uçak bileti bulmak istiyorsan mutlaka erkenden bilet almalısın. Seyahatinden en az 3 ay öncesinden bilet baktığında uygun fiyatlı biletleri bulabilirsin. Son 3 ayda İtalya için satın alınan uçak biletlerini incelediğimizde İstanbul’dan Milano’ya 493 TL’ye bilet alındığını görüyoruz. Ülkede seyahatine moda denilince ilk akla gelen Milano’dan başlayıp şehirler arası trenlerle farklı şehirleri keşfedebilirsin.

10- Bosna Hersek

saraybosna

Batı ve Doğu medeniyetlerinin harman olduğu Bosna Hersek, yaşadığı zor günlerden sonra küllerinden doğmuş bir ülke. Farklı dinlere ve kültürlere ev sahipliği yapan ülkede bu dinlerin ve kültürlerin izlerini görmek mümkün. Osmanlı Devleti’nin etkilerini de ülkenin şehirlerinde dolaşırken gözlemleyebilirsin. Türkçe bilen yerli halkla da çok sık karşılaşacaksın.

Oldukça misafirperver bir Balkan ülkesi olan Bosna Hersek, Türk vatandaşlarından vize istemiyor. Vize alma sürecini deneyimlemek istemeyen Türk vatandaşları da Bosna Hersek’i sıkça tercih ediyor. Bu nedenle bilet fiyatları uygun oluyor. Son 3 ayda Enuygun’dan İstanbul – Saraybosna arasındaki uçuş için 528 TL’ye uçak bileti satın alındı.


nihanbayram
Nihan Bayram
423 Yazı
Bilkent Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümü'nden mezun oldu. Bir süre bir marka ajansında içerik editörlüğü yaptı. Hürriyet Kitap bünyesinde "Ün, Aşk ve Diğerleri" adlı kitabı yayınlandı. Ajans deneyiminden sonra Enuygun ekibine katıldı.
Yorum Yap
Yorumlar
Bu yazı için henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan sen ol.
Uzman Yazarlar