Taipei Şehir Rehberi

Taipei Şehir Rehberi
Şehrin Künyesi
Ülke:Tayvan
Bilinen İsimleri:Taipei
Dil:Çince , Tayvan Dili ,
Nüfus:2.619.022
Din:Budizm
Tel Kodu:+886
Para Birimi:TWD ( Yeni Tayvan doları)
Zaman Dilimi:UTC/GMT +8
Vize:Tayvan Konsolosluğuna başvurunuz.
Konsolosluk:Tayvan Konsolosluğu
world

Genel Bilgiler / Rehber

Taipei, Doğu Asya’da Çin Halk Cumhuriyeti’nin güneydoğusunda yer alan Tayvan’ın başkenti. Bu şehir Tayvan’ın hem siyasi hem de kültürel açıdan en önemli şehri. Tayvan için en büyük sorun, dünyada çok az devletin kendisini tanıması ve diğer devletlerin burayı Çin Halk Cumhuriyeti bağlı görmesi. Bu yüzden burası ile sağlanan siyasi ilişkilerin genellikle temsilcilikler ve ülkelerin dernekleri aracılığıyla yürütüldüğünü söylemek mümkün.

Taipei aynı zamanda Tayvan ekonomisi için en önemli şehirlerden birisidir. Özellikle ülke genelinde yer alan pek çok şirket merkezinin burada yer alması, Taipei ekonomisinin çok canlı olmasını sağlamaktadır. Bununla birlikte bu şehir önemli bir turizm merkezi olduğu için turizmden de önemli bir gelir elde ediliyor.

Tayvan’ın kuzeyi anlamına gelen Taipei, özellikle Uzak Doğu kültürünü keşfetmek isteyenler için güzel bir seçenek. Ayrıca devasa gökdelenleri ve canlı gece hayatı ile Taipei’nin son derece canlı ve hareketli bir şehir olduğunu belirtmekte fayda görüyoruz. 

world

İklim / Hava Durumu / Ne Zaman Gidilir

Taipei, tropikal iklimin etkisinde olan bir şehirdir. Bu nedenle tropikal iklimin etkisiyle birlikte şehirde her dönem yağmur ve muson rüzgarları etkili oluyor. Tayvan’ın ikliminde aynı zamanda tayfunlara da sıklıkla rastlanır. Özellikle Mayıs ayında başlayıp Ekim sonuna kadar etkisini hissettiren sık yağışlar ve tayfunlar, bunun en önemli kanıtı gibi. Tarihinde hiç kar yağmamış olan bu şehirde günlük ortalama sıcaklık yaz aylarında 28 derece civarında, kış aylarında ise 17 derece civarında seyreder. Yıllık ortalama sıcaklık ise 23 derece.

Taipei’yi ziyaret etmek isteyenler için en elverişli dönem kış ayları. Çünkü bu aylarda hem yağışlar daha az hem de yaz aylarındaki gibi tayfunlar görülüyor. Bu yüzden bu aylarda şehirde seyahat etmek çok daha rahat.

world

Nasıl Gidilir

Ülkemizden Tayvan’ın hiçbir şehrine direkt uçuş bulunmuyor. Buraya yapacağınız seyahatlerinizde başta Türk Havayolları olmak üzere pek çok havayolu şirketi ile aktarmalı olarak uçuş gerçekleştirebilirsiniz. Bu aktarmalı uçuşların süresi ise ortalama 20 saat civarında sürüyor.


 

world

Yemek / Restoran / Ne Yenir Ne İçilir

Taipei, şehre gelen turist sayısının çokluğundan ve çeşitliliğinden dolayı dünya mutfağına ait pek çok lezzeti bünyesinde barındırıyor. Özellikle Japon,İtalyan, Meksika, Ortadoğu ve Uzakdoğu mutfağı gibi birbirinden farklı lezzet kültürlerini bir arada tanıyabilirsiniz. Fakat Taipei kültürünü daha yakından tanıyabilmek için mutlaka Tayvan mutfağını denemelisiniz.

Tayvan mutfağı, diğer uzak doğu mutfaklarına yakından benzemektedir. Özellikle Çin mutfağından pek çok esintiyi bulabilirsiniz. Tayvan mutfağında en çok tüketilen şeylerin başında sığır eti gelmektedir. Bununla birlikte tüm Uzakdoğu ülkelerinde olduğu gibi pirinç tüketimi ve pirincin yemeklerde kullanılışı burada da sıklıkla görülmektedir. Bu tür yöresel yemekleri yiyemeyenler için şehirde dünyaca ünlü pek çok fast food restoranı bulunmaktadır. Bunun yanında Taipei’de pek çok sokak satıcısının sattığı yerel yemeklerin de tadına bakabilirsiniz.

Tayvan’ın en önemli içeceği çay çeşitleridir. Taipei’de de Tayva’nın gelişmiş çay kültürüne şahitlik edebileceğiniz pek çok çay evi bulabilirsiniz. Bu çay evlerinde ise birbirinden güzel ve farklı tatlardaki çayları mutlaka denemelisiniz.

world

Önemli Yerler / Gezilecek Yerler

 • Taipei 101

  İsmini 101 katlı bir bina olmasından alan Taipei 101, halen dünyanın en yüksek ikinci gökdeleni. Binanın en uç kısmına kadar olan yüksekliği 509 metre ve binanın 91. katında bulunan seyir terası sayesinde tüm Taipei’yi seyretmek mümkün.

 • Çan Kay Şek Anıt Mezarı

  Tayvan’ın eski başkanlarından olan Çan Kay Şek için yaptırılmış bir anıt mezar. 

 • Sun Yat-sen Anıtı

  Modern Çin’in kurucusu kabul edilen düşünür ve siyaset adamı olan Sun Yat-sen için yapılmış bir anıt.

 • Longshan Tapınağı

  Taipei’de ki bulunan tapınaklar arasında hem en eskilerinden hem de en önemlilerinden birisi olan bu Budist tapınağı, her yıl binlerce insanı misafir ediyor. Tapınağın mistik havasını solurken, doğanın yeşilinin de keyfini çıkarabilirsiniz. 

 • Huaxi Gece Pazarı

  Halk arasında Yılan Pazarı olarak da bilinen bu pazar, Taipei kültürünü çok daha yakından tanımanıza olanak tanıyacak. Özellikle Tayvan mutfağına özgü pek çok yemeğin görücüye çıktığı, Tayvan el sanatlarını ve yöresel kıyafetlerini zevkle izleyeceğinize eminiz.

 • Shilin Gece Pazarı

  Hem yemek yiyebilmek hem de hediyelik eşyalar alabilmek için ideal olan Shilin Gece Pazarı, Taipei halkını yakından tanıma şansına erişebileceğiniz nadir yerler arasında. 

 • Ulusal Tiyatro

  Tayvan kültürüne ait olan oyun ve dansları yakından görebilmek için en ideal mekanların başında geliyor. Ulusal tiyatroyu ziyaret ederek buradaki kültürel aktiviteleri izleyebilirsiniz.

 • Ulusal Konser Salonu

  Neo-Klasik Çin mimarisine sahip bir bina olan Ulusal Konser Salonu’nda Tayvan’ın Ulusal Senfoni Orkestrası’nı dinlemek mümkün.

 • Saray Müzesi

  En önemli Çin tarihi eser ve antikalarının yer aldığı Saray Müzesi, Tayvan ve Çin tarihi hakkında pek çok mirasa ev sahipliği yapıyor. 

 • Taipei Sanatçılar Köyü

  Bu köyde dünyanın dört bir yanından gelen Tayvanlı sanatçılar ikamet ediyor.

 • Ulusal Tarih Müzesi

  Tayvan tarihi hakkında etkileyici ve aydınlatıcı bilgilerin yer aldığı bu müze, Tayvan’ın geçmişini merak edenler için uğrak bir yer haline gelmiş.

 • Taipei Botanik Bahçesi

  İçerisinde bulunan çiçeklerle ilgi merkezi haline gelen bu botanik bahçe, yaklaşık yüz yıldır Taipei halkına ilham kaynağı oluyor.

 • 228 Barış Parkı

  1907’de Japonlar tarafından Yeni Park olarak kurulan bu parkın adı 1996 yılında, 28 Şubat 1947’de hayatını kaybeden 228 kişiyi anmak için değiştirilerek günümüzdeki halini almış. Şimdilerde ise parkın içerisinde Çin satrancı oynayan Taichi ustaları ile popülerliğini sürdürüyor. 

world

Ne Yapılır

Ziyaretçileri için görülecek pek çok seçenek sunan Taipei, kültürel açıdan zengin bir yaşama sahip ve bu hali ile turistlerin günün her saatini dolu dolu geçirmesini sağlıyor. Taipei’ye gelenleri ilk yapmaları gereken şeylerden birisi de Taipei 101 adlı gökdelene çıkmak olmalı. Taipei’nin eşsiz güzelliklerini bu güzel seyir terasından daha iyi görebilirsiniz.

Burada yapabileceğiniz diğer şey ise birbirinden ünlü tapınakları ziyaret etmek. Şehrin çevresini saran bu tapınaklar Taipei’ye farklı bir hava katıyor. Bu anıtları ziyaret ederek hatıralarınızı ölümsüzleştirecek fotoğraflar çekebilir, müzeleri ziyaret ederek bölge kültürüne ve mirasına yönelik fikirler elde edebilirsiniz.

Taipei’de keyifli vakit geçirmenizi sağlayacak pek çok aktivite bulabilirsiniz. Özellikle Taichi sporu yapan insanları izleyebilir ve bu spor hakkında bilgiler edinebilirsiniz. Bununla birlikte Taipei’de size eşsiz lezzetler sunan pek çok restorana ev sahipliği yapıyor. Bu restoranlarda birbirinden farklı pek çok lezzeti deneme imkanına erişebilirsiniz.

world

Gece Hayatı / Bar / Eğlence

Taipei’de şehir yaşantısının canlılığı gece hayatını da etkilemiş. Gece hayatına canlılık katan en önemli şeylerin başında gece pazarları geliyor. Bu gece pazarları Taipei halkı için çok önemli bir aktivite görevi görüyor. Bunun dışında şehirde sabahın ilk ışıklarına kadar eğlenebileceğiniz pek çok bar ve gece kulübü bulunuyor. Taipei’de ayrıca bira barları da gece hayatı için önemli. Buralarda birbirinden farklı türlerde pek çok birayı deneme imkanını elde edebilir ve çok uygun fiyatlarla eğlenebilirsiniz.

Taipei’ye gelen turistlerin gece hayatı için tercih edebilecekleri kulüplerden bazıları ise şu şekilde;

 • Babe 18

 • Cafe Dalida

 • New CB Party

 • The Wall Live House

 • Bravo Beer

world

Alışveriş / Ne Alınır

Taipei gelişmiş bir şehir olduğu için burada pek çok dünya markası mevcut. Bu yüzden alışveriş konusunda da birçok seçenek sunuluyor. Bu seçeneklerden faydalanarak şehirde alışveriş yapabilir, sevdiklerinize hoş sürprizler hazırlayabilirsiniz. Alışveriş yapmak için şehrin pek çok noktasında bulunan alışveriş merkezlerini, ya da daha ucuz ürünler için gece pazarlarını tercih edebilirsiniz. Burada yapacağınız alışverişlerde giyim ürünlerini ve elektronik eşyaları tercih edebilirsiniz. Çünkü bu ürünler kaliteli olmasına rağmen uygun fiyatları ile dikkat çekiyor. Bunun dışında Taipei’den ayrılmadan önce Tayvan’a özgü çaylardan almayı unutmayın!

world

Festival / Fuar

 • Taipei Fener Festivali (Şubat)

 • Atalar Günü (Nisan başı)

 • Tayvan Milli Günü (Ekim)

 • Ay Festivali (Eylül)

 • Hayalet Festivali (Ağustos)

 • Dragon Boat Festivali (Haziran)

world

Tatiller / Bayramlar / Önemli Günler

 • 1 Ocak - Tayvan Kuruluş Günü

 • 31 Ocak – 3 Şubat - Çin Yeni Yılı

 • 28 Şubat - Barış Günü

 • 1 Mayıs - İşçi Bayramı

 • 10 Ekim - Ulusal Gün

 • 25 Eki - Geri Dönüş Günü

 • 31 Ekim - Chiang Kai-shek’in Doğumgünü

 • 12 Kasım - Sun Yat-sen’in Doğumgünü

 • 25 Aralık - Anayasa Günü

world

Dikkat Edilmesi Gerekenler / Önemli Bilgiler

Taipei’ye yolculuk yapmadan önce bilinmesi gerekenlerin başında Çin ile Tayvan arasındaki siyasi sorunlar geliyor. Çin’in Tayvan’ı bir eyaleti olarak görmesi, pek çok ülke gibi Türkiye’nin de burada herhangi bir temsilcilik açamamasına neden olmuş. Bu yüzden Taipei’ye gelen Türk vatandaşları Türk Ticaret Ofisi’nden yardım alabilir.

Taipei’de bulunduğunuz süre içerisinde insanlarla anlaşmakta zorluk yaşayabilirsiniz. Çünkü yerel halkın büyük kesimi Çince konuşmakta olup, başka bir dil bilir. Bu yüzden rahat bir seyahat gerçekleştirebilmek için yanınızda Çince-Türkçe sözlük bulundurmanızda fayda var. Bunun dışında Taipei her ne kadar güvenli bir şehir olsa da kapkaççılara dikkat etmeniz ve güvenli olduğundan emin olmadığınız sokaklara girmemeniz gerekir.

world

Ulaşım

Taipei’de ki Taoyuan Uluslararası Havaalanı şehre yaklaşık 60 km uzaklıkta. Burada şehir merkezine ulaşım için shuttle otobüsler kullanılıyor. Bunların dışında şehir içi ulaşımında pek çok alternatif bulunuyor. Taipei’de kullanabileceğiniz ulaşım yolları metro, demiryolları, otobüsler ve taksi. Özellikle Taipei metrosu şehir için çok önemlidir ve şehrin en merkezi yerlerinden geçmektedir. Bu da bu şehirde seyahat edenlere çok fazla zaman kazandırıyor.   

Setenay Gökdağ
Setenay Gökdağ
Para birimi