Yılbaşı bizlere soğuk ve karlı havaları hatırlatsa da bazı ülkeler yazın en güzel günlerini yaşıyor. Hatta bazı yerlerde neredeyse 365 gün denize girebilmek mümkün. İşte böyle yeni yılı sıcak havalarda karşılamak isteyenler için alternatif öneriler sıraladık.

İçindekiler

Abu Dabi-Dubai

Yılbaşında hem deniz tatili hem de çılgınca alışveriş yapmak için en iyi adres Dubai. Dubai’de tıpkı başkent Abu Dabi gibi deniz kenarında çok sayıda lüks otel bulunuyor. İki şehir arası karayolu ile 1,5 saat. Aralık ve Ocak ayı hava sıcaklıklarının genelde 25-30 derece aralığında olduğunu düşünürsek bu iki şehri de ziyaret ederek yaz tatili yapmanız mümkün. Su altı dalış turları ya da çöl safarisi yapabileceğiniz alternatif turlar da seçenekler arasında. Her iki şehir de pek çok ünlü markanın sıralandığı alışveriş merkezlerini dolaşmak ve akıllı telefon ve tablet benzeri ürünlerden satın almak için ideal.

ahu

Uçak Bileti

Şarm El Şeyh

Dünyanın en ünlü su altı dalış yerlerinden biri ise Şarm El Şeyh. Mısır’ın Sina yarımadası kenarındaki bu ünlü turistik bölgesi kışın denize girmek ve su altı dalışı yapmak isteyenlerin akınına uğruyor. Fiyatlar da oldukça ekonomik. Bu bölgede çok sayıda otel var. Şimdiden bilet satın alırsanız ortalama 200 TL’ye bile uçak bileti bulmak mümkün. Üstelik Mısır 20 yaşından küçük ve 45 yaşından büyük Türk vatandaşlarına sınır kapılarında bir ay geçerli vize veriyor.

el şeyh

Pattaya (Tayland)

Kış mevsiminin yaşanmadığı dünyanın en turistik ülkelerinden biri olan Tayland, Ocak ayında denize girmek isteyenler için ideal bir yer. Başkent Bangkok’a İstanbul’dan direkt uçuş var. Üstelik Türk vatandaşları Tayland’a vizesiz gidebiliyor. Bangkok’taki görkemli tapınakları gezebilir, Pattaya ve Phuket’te deniz tatili yapabilirsiniz.

pattaya

Doha (Katar)

Lüks otellerde deniz keyfi yapabileceğiniz bir başka ülke de Katar. Katar’da yaşanan krizden sonra fiyatlar oldukça düştü. Bu sayede çok uygun fiyata lüks otellerde tatil yapabilirsiniz. Doha’ya İstanbul’dan direkt uçuş var. Eğer bir otel rezervasyonunuz varsa, bu belgeyi göstererek Katar’a vizesiz gidebilirsiniz.

Doha

Rio de Janeiro

Biz kış mevsimini yaşarken yazı yaşayan bir başka ülke de Brezilya. Türkiye’den çok uzaklarda ancak buraya kadar gelebilirseniz hem farklı bir kıtayı görmüş olursunuz hem de denize girmenin keyfini yaşarsınız. Rio’da plajlar 3 kısma ayrılmış. En lüksleri Lebnon bölgesinde. Turistler de genelde burayı tercih ediyor. Ipanema bölgesinde plaj ve restoran çeşitliliği çok. Copacabana ise fazla güvenli sayılmaması nedeniyle önerilmiyor. Şehirde İsa Heykeli, Rio Botanaik Bahçesi, Rodrigo de Freitas Lagünü gibi önemli yerler ve yapılar ile futbol meraklısıysanız Maracana Stadyumu’nu gezebilirsiniz.

rio


tugbahacibayramoglu
Tuğba Hacıbayramoğlu
1289 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.
Yorum Yap
Yorumlar
Bu yazı için henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan sen ol.
Uzman Yazarlar

10 milyondan fazla kullanıcı, seyahatini Enuygun’la planlıyor!

Hemen İndir

App Store'dan

indirin

Google Play

'DEN ALIN

AppGallery

ile KEŞFEDİN