Uzakdoğu’da hangi ülkeye ne zaman gidilir?

muratekinay

Tayland, Japonya, Malezya veya Çin… Uzakdoğu’nun renkli ülkeleri her geçen yıl gezginler arasında daha popüler hale geliyor. Peki, genel iklim koşulları ve diğer özellikleri göz önüne alındığında bu ülkelere seyahat etmek için en ideal dönemler hangileri?

İçindekiler

1- Tayland

Son yıllarda en çok tercih edilen ülkelerin başında gelen Tayland’ı görmenin hayalini kuruyorsanız Aralık ve Şubat ayları arasında kalan kurak dönemi tercih edebilirsiniz. Yılın diğer zamanlarında ülkede muson yağmurları etkili oluyor ve bu durum seyahat edenleri biraz zorlayabiliyor. Üstelik başkent Bangkok’u ve diğer popüler bölgeleri görmek için vize almanıza gerek yok! Tayland gibi hem doğal güzellikleri hem de uygun fiyatlarıyla gezginleri cezbeden vizesiz rotalar yazımızda!

tayland

Uçak Bileti

2- Çin

Çok geniş bir coğrafyaya yayılan Çin’de iklim de bölgelere göre farklılık gösteriyor. Genel olarak ülkenin kıyılarında nem, iç kesimlerinde ise kuraklık etkili. Eğer Çin’e seyahat etmeyi düşünüyorsanız, Şanghay ve Pekin gibi sıkça tercih edilen şehirler için ilkbahar ve sonbahar ayları ideal. Şanghay’ı ve ülkenin diğer şehirlerini keşfetmek isterseniz hemen tıklayın ve Çin uçak biletlerini karşılaştırın!

Çİn

3- Hong Kong

Tayland gibi Muson ikliminin etkisindeki Hong Kong’a seyahat etmek için Ekim ve Aralık ayları arasındaki dönem ideal. Yılın diğer zamanlarında hava koşulları rahatça gezmek isteyenleri biraz zorlayabilir. Peki, Hong Kong’da nereleri mutlaka görmeli? Bu sorunun yanıtı için gezilecek yerler galerimize göz atın!

HOng KOng

4- Malezya

Dünyaca ünlü Petronas Kuleleri ile bilinen Malezya’yı ziyaret etmek isteyenler Temmuz sonundan Kasım ayı başına kadar olan dönemi tercih edebilirler. Nisan ve Haziran ayları arası ise Malezya’da sıcaklıklar iyice yükseliyor ve bu dönemde bölgede seyahat etmek daha zor hale gelebiliyor.

Malezya

5- Endonezya

Güneydoğu Asya’da bulunan Endonezya irili ufaklı çok sayıda adadan meydana geliyor. Genellikle yılın tamamında yağış alan ülkede Nisan ayından başlayan ve Ekim ayına kadar süren dönem aynı zamanda seyahat için yılın en elverişli zamanları olarak biliniyor. Endonezya’nın başkenti Jakarta'ya ve diğer bölgelerine uçuşları karşılaştırmak isterseniz hemen tıklayın!

Endonezya

6- Vietnam

Uzakdoğu kültürü ile yakından tanışmak isteyenlerin son yıllardaki gözde ülkelerinden biri de Vietnam. Başkent Hanoi’den Ha Long Koyu’na doğru düzenlenen turlara katılabilir ve adını ülkenin bağımsızlık hareketinin önemli isimlerinden Ho Chi Minh’den alan Ho Chi Minh City’de gezebilirsiniz. Başkente gelenlerin tadabilecekleri lezzetler ise Hanoi’de ne yenir ne içilir galerimizde!

Vietnam

7- Kamboçya

İyi korunmuş doğası, tapınakları ve sıcakkanlı yerel halkıyla Kamboçya Uzakdoğu’da görülmeye değer yerlerden. Ülkede Mayıs ayında başlayan yağışlar Kasım sonuna kadar etkili oluyor. Eğer daha sıcak ve kurak bir dönemde gezmek isterseniz Kasım’dan Nisan ayına kadar süren dönem için Kamboçya seyahatinizi planlayabilirsiniz.

Kamboçya

8- Singapur

Başta sakız bulundurmak ve çiğnemek olmak üzere birçok ilginç yasağın uygulandığı Singapur da yıl boyunca bol yağış alan yerlerden. Fazla ıslanmadan Singapur caddelerinde dolaşmak, botanik bahçelerinde gezmek ve şehrin tadını çıkarmak isterseniz Ekim – Kasım aylarını veya Nisan – Mayıs dönemini tercih edebilirsiniz. Vizesiz seyahat edebileceğiniz Singapur’la ilgili detaylar yazımızda!

Singapur


muratekinay
Murat Ekinay
452 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü mezunu. Üniversite eğitimine devam ederken ulusal gazete ve dergilerde yazılar yazdı. Türkiye'nin önde gelen markaları için içerik stratejisi geliştirerek dijital iletişim çalışmalarını yönetti.
Yorum Yap
Yorumlar
Bu yazı için henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan sen ol.
Uzman Yazarlar

10 milyondan fazla kullanıcı, seyahatini Enuygun’la planlıyor!

Hemen İndir

App Store'dan

indirin

Google Play

'DEN ALIN

AppGallery

ile KEŞFEDİN