• Anasayfa
  • Bilgi
  • Uzakdoğu’nun efsanevi ülkesi Çin’i görmek için 5 neden

Uzakdoğu’nun efsanevi ülkesi Çin’i görmek için 5 neden

muratekinay

Uçsuz bucaksız pirinç tarlaları, tarihi tapınaklar, saraylar ve dev alışveriş merkezleri... Her bölgesinde birbirinden farklı ve sıra dışı güzellikleri barındıran Çin’i cazip kılan 5 maddeyi sıraladık.

İçindekiler

1- Eski çağlara uzanan yolculuk için Yasak Şehir

Geçmiş çağlarda belirli kişiler dışında girilmesi kesinlikle yasak olan ve bu nedenle ‘’Yasak Şehir’’ olarak bilinen devasa büyüklükteki saray günümüzde Çin’e gelmek için tek başına yeterli sayılabilecek nedenlerden. Çin’in zengin tarihiyle ilgili pek çok detayı gözler önüne seren Yasak Şehir uzun zamandır ülkede ziyaretçileri en fazla çeken eserler arasında ilk sıralarda yer alıyor. Çin’in başkenti Pekin’in merkezinde bulunan saray 500 yıldan fazla süre boyunca kapalı duvarlar arkasında kalmış bir hazine gibi. Üstelik ülkenin tarihi başkenti Yasak Şehir gibi görülebilecek daha birçok benzersiz yer var. Bu yerlerden bazılarını Pekin’de gezilecek yerler galerimizde turlayabilirsiniz.

Çin Yasak Şehir

Uçak Bileti

2- Tarihi tapınaklar ve modern gökdelenler bir arada

Çin aynı zamanda pek çok tezatlığı bir arada barındırıyor. Şanghay gibi şehirlerde geçmişi yüzyıllar öncesine kadar giden eski sarayların ve tapınakların biraz ilerisinde göğe doğru yükselen modern gökdelenleri gördüğünüzde şaşırmayın. Hatta Şanghay’ın French Concession olarak bilinen bölgesinde bir anda kendinizi Avrupa’nın kalbinde, Fransa’da gibi hissedebilirsiniz.

French Concession Çin

3- Kalbe dokunan lezzetler

Kelime anlamı ‘’kalbe dokunmak’’ olan dim sum geleneği Çin’in olmazsa olmazlarından. Genellikle mantı çeşitlerinden meydana gelen farklı yemeklerin bir arada sunulmasından meydana gelen bu geleneğin izine Çin’in pek çok bölgesinde rastlayabilirsiniz. Noodle seviyorsanız, ülkede daha önce hiç görmediğiniz kadar farklı çeşitte noodle tadabileceğinizi unutmayın. Pekin ördeği ise bilindiği gibi başkentin en meşhur yemeklerinden.

China Dim Sum

4- Bir uçtan bir uca bambaşka kültürler

Uçsuz bucaksız bir coğrafyaya yayılan Çin’de şehirler arasında mesafe genellikle çok fazla. Bu nedenle özellikle birbirine uzak kentler arasında seyahat ederken uçağı tercih ederek zaman kazanabilirsiniz. Buna karşılık birkaç saatlik mesafe bulunan yerler arasında tren veya otobüsle yolculuk yaparak göz alabildiğine uzanan benzersiz manzaraları görmek mümkün. Tezatlar ülkesi Çin’e gelmeyi planlıyorsanız, ülkeyle ilgili bilmeniz gereken bu maddelere de göz atın.

Çin

5- Tablo kadar güzel pirinç tarlaları

Dünyanın en büyük pirinç üreticisi olan Çin’e her biri usta bir ressamın elinden çıkmış tablolar gibi görünen pirinç tarlaları için bile gelebilirsiniz. Ülkenin pek çok bölgesinde bulunan tarlalarından bazılarını görmek için Guangxī ve civarındaki köyleri dolaşabilirsiniz. Kat kat dizilen içi su dolu tarlaların akıl almaz düzeni insanı bir anda şaşkına çevirebiliyor. Uzakdoğu’nun uçsuz bucaksız ülkesi Çin’in Şanghay, Pekin ve Shenzhen gibi şehirlerine uçuracak biletler ise Çin uçak bileti sayfamızda!

Çin Pirinç Tarlası


muratekinay
Murat Ekinay
455 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü mezunu. Üniversite eğitimine devam ederken ulusal gazete ve dergilerde yazılar yazdı. Türkiye'nin önde gelen markaları için içerik stratejisi geliştirerek dijital iletişim çalışmalarını yönetti.
Yorum Yap
Yorumlar
Bu yazı için henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan sen ol.
Uzman Yazarlar

10 milyondan fazla kullanıcı, seyahatini Enuygun’la planlıyor!

Hemen İndir

App Store'dan

indirin

Google Play

'DEN ALIN

AppGallery

ile KEŞFEDİN