Avrupa’da tatil son derece keyifli ve eğlenceli geçebilir. Ancak çok sıkı bir şekilde uygulanan bazı kurallara dikkat ederseniz… Önemli miktarda para cezası almamak veya diğer yaptırımlarla karşılaşmamak için bu kurallara dikkat!

İçindekiler

1-İspanya’da mayoyla dolaşmak

Sıcak havası ve sahilleriyle deniz tatili yapmak isteyenlerin de gözdesi olan İspanya’nın Barselona şehrinde ve Palma de Mallorca’da mayoyla gezmek yasak. Bu yasağa uymayanlara 100-500€ ceza kesilebiliyor. Rotanızı yakın zamanda Barselona’ya çevirmeyi düşünüyorsanız, yazımıza göz atın!

Kadın

Uçak Bileti

2- Fransa’da okul kantininde ketçap yemek

Fransa’da bulunan okulların kantininde ketçap bulundurmak yasaklanmış durumda. Bu yasağın nedeni ise sağlık gerekçelerinden çok ketçabın Fransız yemek kültürüne uygun olmaması olarak gösteriliyor. Başkent Paris’e veya Marsilya, Lyon gibi ülkenin diğer şehirlerine uçuşları karşılaştırmak isterseniz tıklayın!

Hamburger

3- Venedik’te kuşları beslemek

İtalya’nın tarihi şehri Venedik’te gezerken özellikle ünlü San Marco Meydanı’nda kuşlara ekmek gibi şeyler sakın atmayın. Çünkü çevrede bulunan tarihi eserleri korumak için buna izin verilmiyor. Kanallarıyla ünlü Venedik’te görülebilecek diğer yerler galerimizde!

Kuş

4- Atina’da topuklu ayakkabıyla gezerken

Yunanistan’ın başkentinde Akropolis gibi tarihi yerleri gezerken topuklu ayakkabı giymemeye dikkat etmelisiniz. Tarihi dokuyu koruma amacıyla uyarı alabilirsiniz. Atina’ya gelenler için şehirde yapılabilecekler ve diğer öneriler ise şehir rehberimizde.

Sütunlar

5- Ukrayna’da kamu binalarının fotoğrafını çekmek 

Özellikle Ukrayna’da veya Macaristan, Romanya ve Rusya gibi ülkelerde kamu binalarının ve askeri alanların fotoğrafını çekmekten kaçının. Sadece turistik amaçlarla bile olsa bu yerleri fotoğraflamak ciddi anlamda sorun olabiliyor.

Resim

6- İtalya’da bazı yerlerde yemek ve içmek 

İtalya’nın başkenti Roma’da veya Venedik, Milano, Floransa gibi diğer turistik şehirlerinde gezerken özellikle tarihi eserlerin çevresinde bir şeyler yerken dikkatli olun. İtalya’da özellikle kültürel miras olarak kabul edilen yerlerin ve yapıların yakınlarında yemek ve içmek yasaklanmış olabilir. Aynı zamanda birbirinden lezzetli yemekleriyle de gezginleri çeken İtalya’da tadılabilecekler ise yazımızda!

Dondurma


muratekinay
Murat Ekinay
456 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü mezunu. Üniversite eğitimine devam ederken ulusal gazete ve dergilerde yazılar yazdı. Türkiye'nin önde gelen markaları için içerik stratejisi geliştirerek dijital iletişim çalışmalarını yönetti.
Popüler Seyahat Yazıları
Uzman Yazarlar