Peru Ülke Rehberi

Ülke Künyesi

Haritada Göster
Ülke:
Peru
Bilinen İsimleri:
Peru Cumhuriyeti
Vize:
Peru Vizesi
Dil:
İspanyolca
Nüfus:
31,2 Milyon (2017)
Tel Kodu:
+51
Zaman Dilimi:
UTC -5
Konsolosluk:
Lima Büyükelçiliği
Para Birimi:
Nuevo Sol
Din:
Hristiyan

Genel Bilgiler / Rehber

Bir zamanlar görkemli İnka İmparatorluğu’na ev sahipliği yapan Peru, Güney Amerika’nın batısında yer alıyor. 16. yüzyılda İspanyol hâkimiyeti altına giren, 1821 yılında bağımsızlığını kazanan ülke, coğrafi ve vahşi yaşam çeşitliliği sayesinde gezginleri kolayca kendisine çekiyor. Doğa sporlarından ve festivallerden hoşlanan bireylere harika fırsatlar sunan Peru’nun adının 16. yüzyılın başlarında yaşamış bir yerel lider olan Birü’den geldiğine inanılıyor.

Başkanlık sistemi ile yönetilen Peru’da yerli halk, nüfusun %60’lık kısmını oluşturuyor. Ülke nüfusunun geri kalan kısmını ise Avrupa, Afrika ve Asya kökenli bireyler ile melezler oluşturuyor. Başkent Lima, sekiz milyona yaklaşan nüfusuyla ülkenin en büyük yerleşimi olma özelliği taşıyor. Trujillo, Arequipa, Callao, Chiclayo ve Iquitos Peru’nun görülmeye değer diğer büyük kentleri olarak sıralanıyor. Şehirler dışında Atamaca Çölü, Machu Picchu, İnka Yolu gibi bölgeler de yoğun ilgiden paylarını fazlasıyla alıyor.

Ne Zaman Gidilir

Birçok tatil destinasyonunun aksine Peru seyahatiniz için tarih belirlerken, öncelikle ülkenin hangi bölgesine gitmek istediğinizi göz önünde bulundurmanız gerekiyor. Çünkü dağ sıraları, enlem farklılıkları ve iki okyanus akıntısı Peru’ya eşi benzerine az rastlanan bir iklimsel çeşitlilik sağlıyor. Genel itibariyle kıyı bölgelerine yıl boyunca ılıman iklim koşulları hâkim oluyor. Ayrıca yağış miktarı düşük seviyelerde seyrederken yüksek nem etkisini fazlasıyla hissettiriyor.

Yaz aylarında Peru’nun dağlık kısımlarında, yoğun yağış görülüyor. Sıcaklık ve nem oranıysa irtifa arttıkça düşüyor. Vahşi yaşamı gözlemlemeyi hedefliyorsanız, ormanlık alanlarda şiddetli yağışın ve yüksek sıcaklıkların etkili olduğunu göz önünde bulundurmalısınız. Yalnız yağmur ormanlarının güneyinde hava sıcaklıkları bir hayli düşerken yağış rejiminde mevsimsel farklılıklar göz çarpıyor.

Nasıl Gidilir?

Tatil sürenizi efektif kullanabilmek adına Türkiye’den Peru’ya seyahat için uçak seferlerinden faydalanabilirsiniz. İki ülke arasında doğrudan uçak seferleri yapılmıyor. Ancak hava yolu şirketlerinin gezginlere sunduğu aktarmalı uçak yolculuğu seçenekleri, bu açığı fazlasıyla kapatıyor. Peru uçak bileti araştırmanız esnasında zamandan kazanmak adına Madrid ve Paris aktarmalı seferleri öncelikli olarak değerlendirebilirsiniz. Bu sayede bir günden kısa sürede başkent Lima’ya ulaşma fırsatı yakalayabilirsiniz.

Gece Hayatı

Peru’da gündüz plajların tadını çıkartabilir, akşam saatlerinde ise gece kulüpleri ile barlarda keyif dolu anlar yaşayabilirsiniz. Ülke, gece hayatı olanakları açısından her geçen yıl daha da gelişiyor. Sırt çantalı gezginlerin ve tarih tutkunlarının favorisi konumundaki Cusco ile başkent Lima eğlence hayatıyla öne çıkan şehirlerin başında geliyor. Tabii Paracas ve Arequipa’da da dikkat çekici fırsatlar sizleri bekliyor.

Peru’nun gece hayatını güvenli biçimde deneyimlemek istiyorsanız, mümkün olduğu kadar merkezi konuma sahip yerleri tercih etmeniz gerekiyor. Eğlence mekânlarının birçoğu sabahın ilk ışıklarına kadar açık kalıyor. Üstelik bu mekânlarda fiyatlar gayet makul seviyelerde tutuluyor.

Alişveriş / Ne Alınır

Peru’da alışveriş yapmak istediğinizde, önceliği el yapımı ürünlere verebilirsiniz. Zira yerel halk, asırlar öncesinden kalma gelenekler ışığında birbirinden güzel ürünler üretiyor. Alpaka yününden yapılma giyim eşyaları, duvar halıları, taş ve ahşap oymalar, çeşitli takılar, geleneksel müzik aletleri Peru tatili sırasında gezginlerin almak için yöneldikleri seçeneklerin başında geliyor. Dilerseniz yerel kültürden motifler taşıyan bu ürünler dışında Peru'nun yerel içkisi olan Pisco'ya yönelebilirsiniz.

Peru’da alışveriş esnasında kolayca pazarlık yapma fırsatı bulabilirsiniz. Tabii bu konuda başarılı olmak için bazı noktalara dikkat etmeniz gerekiyor. Eğer bir ürün ilginizi çekerse fiyatı üzerinde yazılı olsa bile satıcıya sormaktan çekinmeyin. 

Festivaller ve Fuarlar

Renkli görüntülerle karşılaşmak ve yerel kültürü detaylıca tanımak isterseniz, seyahat programınızı oluştururken gündelik aktiviteler dışında festivallere yer açabilirsiniz.  Şubat ayında başlayıp mart boyunca devam eden Peru Karnaval, bu konuda en önemli fırsatları gezginlere sunuyor. Eğer mart ayında Peru’da olmayı hedefliyorsanız, ziyaret edilecek şehirler listenize ülkenin güneyindeki Ica’yı dâhil edebilirsiniz. Zira bu dönemde kent, geleneksel meyve şöleni ile renkleniyor.

Takvimler haziran ayını gösterdiğinde, Güneş Festivali hazırlıkları başlıyor. Gezginler, Cusco’nun kuzeyindeki Sacsayhuaman’da gerçekleştirilen festival boyunca kökenleri asırlar öncesine dayanan İnka ritüellerini yakından tanıma ayrıcalığına kavuşuyor.

Tatiller / Önemli Günler

 • Üç Bilge Adam Günü - 6 Ocak
 • Kutsal Perşembe 
 • Tanrı’nın Cuması 
 • İşçi Bayramı -1 Mayıs
 • Bayrak Günü - 7 Haziran
 • Çiftçiler Günü - 24 Haziran
 • Aziz Peter ve Aziz Paul Günü - 29/30 Haziran
 • Ulusal Bağımsızlık Günü - 28/29 Temmuz
 • Donanma Günü - 24 Eylül
 • Angamos Savaşı Yıldönümü - 8 Ekim
 • Noel - 25 Aralık

Dikkat Edilmesi Gerekenler

 • Peru’ya seyahat eden gezginler, yüksek irtifaya alışmakta zorluk yaşayabiliyor. İlk günü dinlenmeye ayırıp efor getiren aktivitelerden mümkün olduğunca uzak kalarak bu durumu rahatlıkla aşabilirsiniz.
 • Ülkede, güvenlik konusunda halen daha ciddi zafiyetler gözlemlenebiliyor. Tatilde keyfinizi kaçıracak bir durumla karşılaşmamak adına kent merkezlerindeki otellerde konaklamayı ve popüler mekânlarda zaman geçirmeyi tercih edebilirsiniz.
 • İngilizce konuşarak rahatlıkla iletişim kurabileceğiniz turist polislerini beyaz renkli formalarından kolayca tanıyabilirsiniz. Yeşil formalı polisler ise genelde yabancı dil bilmiyor.
 • Peru halkının sadece küçük bir kısmı yabancı dil biliyor. Haliyle yanlış anlamaların önüne geçmek adına çeviri uygulamalarından yararlanmak gerekiyor.
 • Taksi şoförleri, gezginlerden normalin üzerinde fiyat talep edebiliyor. Bütçenizde meydana gelebilecek beklenmedik kayıpların önüne geçmek için taksi çağırma konusunda bulunduğunuz mekândaki görevliden yardım isteyebilirsiniz.
 • Cusco ve Machu Picchu gibi bölgelerde güneş çarpmasına, yanık oluşumuna karşı dikkatli olmanız gerekiyor.
 • Gezi programınızda yağmur ormanları bulunuyorsa sarıhumma aşısı yaptırmayı sakın unutmayın.

Ulaşım

Peru’da ulaşım için otobüs, raylı sistem ve metrobüs gibi toplu taşıma araçlarını kullanabilirsiniz. Ayrıca ülkede bisiklet ve taksi kullanımı da oldukça yaygın. Bisiklet kiralama noktalarından uygun fiyatlı kiralama yapabilirsiniz.

Kültür

Her ne kadar çoğu gelenek İnka döneminde ülkeye yayılmış olsa da tekstil, takı üretimi ve heykel yapımı gibi konularda bu kadim medeniyetten önce bölgede hâkimiyet kurmuş toplulukların etkileri açık biçimde görülebiliyor. İki asır boyunca süren İspanyol baskısına rağmen kökenlerinden kopmayan yerel halk, festivaller aracılığıyla kültürel açıdan ne kadar büyük birikime sahip olduklarını vurguluyor.

Kültürel bakımdan kökenlerine bağlılıkta ısrarcı olan Peru halkı, iş mutfak ve eğlence alışkanlıklarına geldiğinde ise çok daha esnek tavırlar sergiliyor. Bu sayede gezginler, çok daha fazla seçenek arasından seçim yapabilme olanağı bulabiliyor.

Ekonomi

2018 verilerine göre gayri safi yurt içi hâsılası 211,4 milyar dolar olan Peru’da; kauçuk üretimi, gıda işleme ve kimya en gelişmiş sanayi dalları konumunda yer alıyor. Devlet tarafından tekstil ve yün üretimi desteklenirken inşaat sektörü en fazla gelişim kaydedilen sektör olarak öne çıkıyor.

İşsizlik, ekonomik hareketliliğe rağmen halen daha Peru’nun yumuşak karnı olmaya devam ediyor. Gelir adaletsizliğinin olumsuz etkilerinin gündelik hayata etkileri sürerken son açıklanan verilere göre işsizlik oranı %7,6 civarında seyrediyor.

Vize Nasıl Alınır?

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları, iki ülke arasındaki muafiyet anlaşması sayesinde vize alma zorunluluğu olmaksızın Peru’ya seyahat edebiliyor. Vize muafiyeti, ilk giriş tarihinden itibaren 180 gün içerisinde gerçekleştirilecek 3 aydan az seyahatler için geçerli oluyor.

Türkiye Temsilcilikleri

Lima Büyükelçiliği

Adres: Miguel de Cervantes 504-510 San Isidro Lima

Telefon: + 51 1 204 70 00

E-mail: embajada.lima@mfa.gov.tr

Para birimi
x