Montevideo Şehir Rehberi

Montevideo Şehir Rehberi
Şehrin Künyesi
Ülke:Uruguay
Bilinen İsimleri:Montevideo
Dil:İspanyolca
Nüfus:1,305,082 (2011)
Din:Katolik
Tel Kodu:+598
Para Birimi:Uruguay Pesosu
Zaman Dilimi:GMT-3
Vize:Gerekmiyor.
Konsolosluk:11 de Septiembre 1382 1426 Capital Federal, Buenos Aires - ARJANTİN
world

Genel Bilgiler / Rehber

Uruguay’ın başkenti Montevideo ülke nüfusunun %40’ına ev sahipliği yapıyor. Uruguay genelde sessiz ve sakin bir ülke olmasına rağmen Montevideo geri kalan şehirlerine göre oldukça hareketli ve canlı. Ancak gerçek bir Uruguay deneyimi için mutlaka Montevideo sınırları dışına çıkıp Uruguay’ın kırsalını da görmelisiniz. Ülke 500 km çapında bir daire şeklinde küçük bir ülke olduğundan başkentin dışına çıkmak da günübirlik gezilerle son derece kolay. Montevideo’da Uruguay’ın güzel etlerini, Tannat üzümünden yapılan yerel şaraplarını ve yaşam biçimi haline gelmiş matelerini tadabilirsiniz. Ayrıca günübirlik ya da bir gece konaklamalı olarak Colonia ve Punta del Este şehirlerini ziyaret edebilirsiniz. Yaklaşık 2 saat uzaklıktaki bu şehirlere otobüs ya da araç kiralayarak gidebilirsiniz. Ayrıca araç kiralayarak giderseniz yol üzerindeki çiftliklerden birine uğrayıp, Uruguay’ın kovboyları gaucholarla tanışma olanağını bulabilirsiniz.

world

İklim / Hava Durumu / Ne Zaman Gidilir

Uruguay 4 mevsimin yaşandığı bir iklime sahip. Ülke genel olarak deniz seviyesinde yer alıyor. Montevideo da deniz kenarında bulunan bir şehir. Kuzey yarımkürede bulunan ülkede yaz mevsimi Aralık, Ocak ve Şubat aylarına denk geliyor. Yaz aylarında hava ortalama 30 derece civarlarında. Kış ayları olan Haziran Temmuz ve Ağustos döneminde ise hava 15 derece civarlarında.

world

Nasıl Gidilir

Türkiye’den Uruguay’a direkt uçuş bulunmuyor. THY ile Sao Paulo duraklamalı olarak Arjantin’in başkenti Buenos Aires’e gelebilir, buradan da Montevideo’ya feribot ya da uçakla geçebilirsiniz. Ayrıca Avrupa üzerinden de aktarmalı uçuşlarla Montevideo’ya ulaşmak mümkün.

world

Yemek / Restoran / Ne Yenir Ne İçilir

Uruguay hayvancılığın çok gelişmiş olduğu ülkelerden biri. Bu sebeple Uruguay etleri tüm dünyada meşhur. İşte, Montevideo’da tatmanızı tavsiye ettiğimiz lezzetler:

world

Önemli Yerler / Gezilecek Yerler

 • Müzeler

  Montevideo’da birçok müze var ve neredeyse hepsinin girişi ücretsiz.

 • Palacio Legislativo (Parlamento Binası):

  Uruguay Parlamento Binası, 1904 yılında yapımına başlanan bir eser ve Montevideo’nun en güzel binalarından.

 • Tiyatro Solis

  Şehrin en büyük simgelerinden birisi de Tiyatro Solis. Tiyatroyu gezmek için yapılan turlar çarşamba günü ücretsiz, diğer günler ise 60 Peso’dur.

 • Eski Şehir

  Güzel kafe ve restoranların bulunduğu, Arnavut kaldırımlı, birçok müzeye ev sahipliği yapan bu güzel bölge, aynı zamanda şehrin en turistik bölgesi.

 • Bağımsızlık Meydanı

  Şehrindeki en güzel meydanlardan. Uruguay’ın ulusal kahramanı Artigas’ın mozolesi bu meydanda bulunur.

 • Taranco Sarayı

  Taranco ailesine ait bu saray 20. yüzyılın başlarında inşa edilmiş bir yapı. Sonraki zamanlarda Uruguay devleti binayı satın alarak müze olarak hizmete sunmuş durumda.

 • Belediye Binası

  Belirli bir saate kadar halka açık olan bu bina oldukça yüksek ve 360 derece panoramik manzaraya sahip.

world

Ne Yapılır

Eski şehrin kolonyal mimarisinin tadını yürüyerek çıkartabilir, Arnavut kaldırımlı sokaklarda bulunan güzel kafelerde kahve içip ellerinde mateleriyle yürüyen Uruguaylıları izleyebilirsiniz. Güzel bir et ve şarap deneyimi için tercih etmeniz gereken yer ise Mercado del Puerto. Bu pazarda odun ateşinde pişen Angus etinin yanında Uruguay’a has Tannat üzümünden güzel bir şarap da içmeyi unutmayın. Bağımsızlık Meydanı’nda turlayıp, ulusal kahramanları Artigas’ın mozolesini görün. Şehrin turistik bölgesinden biraz uzaklaşıp, sahil boyunca yürüyün ve güzel havanın tadını çıkarın. Belediye binasının terasından şehri izleyin ve Parlamento binasını ziyaret edin. Tiyatro Solis Montevideo’nun en güzel noktalarından biri. Eğer mümkünse bir performansa bilet alın ya da rehber eşliğinde tiyatroyu gezin.

world

Gece Hayatı / Bar / Eğlence

Her ne kadar Uruguay’da hayat yavaş aksa da gece hayatı oldukça canlı. Özellikle Cuma ve Cumartesi geceleri şehir halkı barları dolduruyor. Ancak gece hayatı diğer Latin ülkelerinde olduğu gibi biraz geç başlıyor. Barlar için akşam 10, kulüpler için ise en erken gece yarısında gitmenizi öneririz. Montevideo’nun renkli gece hayatı için Plaza Independencia’nın birkaç arka sokağındaki barlara uğrayabilirsiniz. Baar Fun Fun, Tango ve müzik şovlarının yapıldığı bir eğlence yeri. Diğer barlara göre biraz daha pahalı olsa da sunduğu gösterilerle turistlerin ilgisini çekiyor. El Pony Pisador eski şehirde bulunan bir diğer bar. Irish Pub tarzındaki bu mekân akşam 9’a kadar bazı içkilerde 2 al 1 öde şeklinde promosyonlar uyguluyor. Şehrin en güzel gece kulübü ise Lotus. Şehir merkezinin biraz dışında olan bu mekân gece yarısından sonra doluyor ve sabahın ilk ışıklarına kadar eğlence devam ediyor.

world

Alışveriş / Ne Alınır

Uruguay kültürünün bir parçası olan mate en güzel hediyeliktir. Üzeri işlemeli ya da kaplamalı su kabaklarından yapılan bardakları, metal ve işlemeli pipetleriyle bir tür çay olan yerba’yı sıcak suyla demleyip içmek, Uruguaylı olmanın kurallarındandır. Eski şehirde bulunan hediyelik eşya mağazalarında güzel mateler bulabilirsiniz. Ayrıca yerel lezzetlerden dulce de leche ve grappa miel de iyi hediyeliklerden biridir.

world

Festival / Fuar

 • Karnaval

world

Tatiller / Bayramlar / Önemli Günler

 • 1 Ocak - Yılbaşı

 • 6 Ocak - Epifani

 • 27 Şubat - Karnaval

 • 13 Mart - Kutsal Perşembe

 • 14 Nisan - İyi (Kutsal) Cuma

 • 16 Nisan - Paskalya Yortusu

 • 19 Nisan - 33 Vatansever Günü

 • 1 Mayıs - İşçi Bayramı

 • 19 Haziran - Jose Artigas’ın Doğum Günü

 • 18 Temmuz - Anayasa Günü

 • 25 Ağustos - Bağımsızlık Günü

 • 16 Ekim - Colombus Günü

 • 25 Aralık - Noel

world

Dikkat Edilmesi Gerekenler / Önemli Bilgiler

Güney Amerika ülkelerine göre Uruguay güvenli bir ülke olarak düşünülebilir. Ancak her büyük şehirde olduğu gibi Montevideo’da da kapkaç, hırsızlık, yankesicilik ve zaman zaman da gasp gibi suçlar görülebilir. Toplu taşıma araçlarında, kalabalık caddelerde, metro istasyonlarında çantanıza ve değerli eşyalarınıza biraz daha fazla önem gösterip, dikkat etmeniz gerekir. Ayrıca hava karardıktan sonra Mercado Puerto civarlarında dolaşmamanızı tavsiye ederiz.

stars

Konaklanması Önerilen Bölgeler

  world

  Ulaşım

  Montevideo’da geniş bir otobüs ağı mevcut. Şehrin istediğiniz bölgesine halk otobüsleriyle gitmeniz mümkün. Bunun haricinde Uber, Easytaxi gibi online uygulamalarla uygun fiyata ve güvenli bir şekilde yolculuk yapabilirsiniz.

  Setenay Gökdağ
  Setenay Gökdağ
  Para birimi