Malezya Ülke Rehberi

Ülke Künyesi

Haritada Göster
Ülke:
Malaysia
Bilinen İsimleri:
Vize:
Dil:
Malayca
Nüfus:
31,53 milyon
Tel Kodu:
+60
Zaman Dilimi:
UTC+8
Konsolosluk:
Para Birimi:
Malaysia Ringgiti
Din:

Genel Bilgiler / Rehber

Güneydoğu Asya ülkeleri arasında yer alan Malezya kozmopolit yapısıyla gezginlerin ilgisini çekiyor. Geçmişte Baharat Yolu üzerinde konumlanan ülkede birçok etnik kökenden, dini inanıştan insanlar yaşıyor. Nüfusunun %55'i Malay, %25'i Çinli ve %10'u Hintli olan ülkede her kültürün kendi mutfak kültürü ve geleneklerinin yanı sıra ortak bir kültür de yaratılabilmiş. Ülkenin mimari yapısı daha önce sömürgesi olduğu Hollanda, Portekiz ve İngiltere'den oldukça etkilenmiş. 

Doğu ve Batı Malezya olarak iki parçaya ayrılan ülkenin batısında yaşayan nüfus daha fazla. 13 eyalet ve 3 federal bölgeden oluşan ülkenin başkenti ise Kuala Lumpur. Ülke hala federal anayasal monarşiyle yönetiliyor ve hükümdarlar yöneticiler tarafından dönemsel olarak seçiliyor.

Ormanların geniş yer kapladığı Malezya'nın biyoçeşitliliği çok zengin. Ülkedeki bazı ormanların 130 milyon yıllık olduğu düşünülüyor. Ancak hayvan kaçakçılığı, orman tahribatı ve yangın gibi nedenlerle ülkenin ekosistemine ciddi zararlar veriliyor. Malezya Devleti ciddi önlemler alsa da tahribata neden olan durumlar tamamen ortadan kaldırılabilmiş değil.

Ne Zaman Gidilir

Ekvatoral iklimin hakim olduğu Malezya'da mevsimler muson yağmurlarına bağlı olarak şekilleniyor. Bu yüzden Malezya'ya seyahat planı yaparken muson dönemlerini değerlendirmek gerekiyor. Ancak yine de ülke yılın her döneminde ziyaret edilebilir. 

Sıcaklıklar ve nem oranı çok yüksek olduğundan seyahat planları genelde mart-haziran ayları için yapılmıyor. Buna rağmen kalabalıklarla karşılaşmak istemeyenler bu aylarda seyahat etmeyi tercih ediyor. Malezya'nın daha durgun olduğu bu mevsimde sıcaklıklar nedeniyle geziler biraz yorucu olabiliyor.

Sıcaklıkların biraz daha düştüğü temmuz-kasım ayları ise ülkenin en yoğun turist aldığı dönem. Bu dönemde ülke çok kalabalık oluyor ve fiyatlar da artıyor. Ülke, muson yağmurlarının yoğun görüldüğü bir dönem olmasına rağmen aralık-şubat aylarında da Çin Yeni Yılı sebebiyle turistlere ev sahipliği yapıyor. 

Nasıl Gidilir?

Türkiye'den Malezya'ya gitmenin en kolay yolu uçak seferlerinden yararlanmak. Türk Hava Yolları dahil olmak üzere birçok havayolu şirketi 10-11 saatlik uçuşlarla direkt Malezya'ya ulaşım imkanı sunuyor. Malezya uzak bir ülke olduğu için aktarmasız uçuşlar ne yazık ki biraz pahalı. Daha ekonomik bir yolculuk için Cidde, Singapur veya Doha aktarmalı Kuala Lumpur seferlerini de tercih edebilirsiniz. Bu uçuşlar ise yaklaşık 14-15 saat sürüyor. 

İstanbul'dan başlayan seferlerin büyük bir kısmı başkent Kuala Lumpur'da sonlansa da ihtiyacınıza göre Johor Bahru'ya giden uçaklarda da yerinizi alabilirsiniz. 

Gece Hayatı

Müslüman bir ülke olan Malezya'nın bazı eyaletlerinde gece hayatının varlığından bahsetmek mümkün değil. İslami yaşamın yaygın olduğu eyaletlerde oteller dışında alkol satışı gerçekleştirilmiyor. Ancak ülkenin diğer eyaletlerinde, özellikle başkent Kuala Lumpur'da renkli bir gece hayatı deneyimi yaşayabileceğiniz birçok alternatif var.

Kuala Lumpur'da gece hayatı rooftop barlar, gece kulüpleri ve lüks restoranlar sayesinde oldukça hareketli geçiyor. Eğlence mekanlarının çoğu Changkat Bukit Bintang bölgesinde toplansa da şehrin birçok noktasında eğlence anlayışınıza uygun mekanlar bulabilirsiniz. Genelde 22.00'den sonra kalabalıklaşan mekanların hemen hemen hepsi günün ilk ışıklarına kadar hizmet veriyor. Gencinden yaşlısına birçok insanı buluşturan mekanların fiyatları ne kadar lüks olduğuna göre değişiklik gösteriyor.

Alişveriş / Ne Alınır

Malezya'dan alınacak en önemli ürünlerin başında elektronik eşyalar geliyor. Teknolojiyi takip edenler için adeta bir cennet olan ülkenin pazarlarında çok ucuz fiyatlarla aradığınız kameraları, akıllı telefonları ve bilgisayar parçaları satılıyor.

Dünya kolay üretiminde birinci sırada olan Malezya'dan alınabilecek ürünler arasında kurşun ve kalaydan yapılmış çerçeveler, heykeller ve süs objeleri yer alıyor. Sevdiklerinize hediye etmek için yöresel el emeği ürünü olan batiklerden alabilirsiniz. Desen desen, rengarenk batikleri sokak satıcılarından alışveriş merkezlerine kadar hemen hemen her yerde bulabilirsiniz.

Gıda malzemesi satın almak istiyorsanız birbirinden lezzetli egzotik meyveleri tercih edebilirsiniz. Bunun dışında dünyaca ünlü Çin baharatları ülkenin mutfak kültürünü anlamak için iyi bir seçenek olabilir. 

Festivaller ve Fuarlar

Eğer seyahat ettiğiniz bölgelerin kültürlerini tanımak için festival, fuar ve etkinliklere katılmayı seviyorsanız Malezya tam size göre bir yer. Kozmopolit yapısından dolayı ülkede çeşitli etnik grupların kendilerine özgü festivalleri oldukça sık düzenleniyor. 

Her yıl ocak ayında Hindular tarafından Thai Pongal kutlanıyor. Hasat zamanının başladığını gösteren bu kutlamanın gerçekleştirildiği ocak ayı yılın en şanslı ayı olarak kabul ediliyor. Ülkenin başkenti Kuala Lumpur'un 1974 yılında federal eyalet kabul edilmesini kutlamak için 1 Şubat'ta şehrin her yerinde yürüyüşler, gösteriler ve sergiler gerçekleştiriliyor. Ayrıca bugün resmi tatil olarak kabul ediliyor. 

Her şubatta 15 gün boyunca kutlanan Çin Yeni Yılı'nda sokaklar renk renk süslemelere bürünüyor. Geçit törenleri, havai fişek gösterileri ve danslarla yediden yetmişe herkesin sevdiği bu festivalde ayrıca ev ziyaretleri yapılıyor. Mayıs ayında Buddha'nın doğumu, aydınlanması ve ölümü farklı etkinliklerle anılıyor. Kafesteki kuşların serbest bırakıldığı Wesak Day bu anmalardan biri.

Malezya Güneydoğu Asya'daki en büyük Formula 1 etkinliği olan Malezya Grand Prix'e de ev sahipliği yapıyor. Etkinlik mart-nisan aylarında Selangor Sepang Uluslararası Alanı'nda sergileniyor. Sarawak Kültür Köyü'nde her yıl üç gün süren Yağmur Ormanları Dünya Müzik Festivali'nde dünyaca ünlü müzisyenler sanatseverlerle buluşuyor.

Zengin bir mutfak kültürüne sahip olan Malezya'nın en büyük festivallerinden biri Kuala Lumpur'da düzenlenen Uluslararası Gurme Festivali. Bu festivalde ülkenin en ünlü şefleri özel alanlarda yarışıyor. Kültürel dokuyu anlamak istiyorsanız bir Hindu bayramı olan Deepavali'ye mutlaka katılmalısınız. Işık Festivali olarak da bilinen etkinlikte tüm sokaklardaki, evlerdeki kandiller ve mumlar yakılıyor. Geleneksek yağ banyosu ile tanışabileceğiniz festivalin tarihi ise 29 Ekim.

Tatiller / Önemli Günler

Yılbaşı (1 Ocak)

Thaipusam (Ocak)

Kuala Lumpur Federal Bölge Günü (1 Şubat)

Çin Yeni Yılı (Şubat)

İşçi Bayramı (1 Mayıs)

Wesak Day Festivali (Mayıs)

Malezya Kralının Yaş Günü (Haziran)

Malezya Milli Günü (31 Ağustos)

Malezya Günü (16 Eylül)

Hicri Yılbaşı (2 Ekim)

Deepavali (29 Ekim)

Dikkat Edilmesi Gerekenler

Malezya'da birçok kültürden ve dinden insan bir arada yaşadığı için davranışlarınızda başka kültürlerin ve dinlerin kurallarına da dikkat etmeniz gerekiyor. Bayrak ülke için en önemli sembollerden biri ve saygısızlık yapılması kesinlikle kabul edilmiyor.

Ülkenin bazı eyaletlerinde açık alanlarda alkol tüketmek hoş karşılanmıyor. Buralarda bar, pub veya otel restoranlarını tercih edebilirsiniz. 

Mutfak kültürü oldukça zengin olan ülkenin yemeklerini tadarken yemediğiniz maddeleri içerip içermediğini kontrol etmenizi öneririz.

Batu Mağaraları'nı ziyaret edecekseniz yabani maymunların eşyalarınızı çalmamasına dikkat etmelisiniz. Özellikle ülkenin büyük şehirlerinde gasp ve kapkaç olaylarına sıklıkla rastlanabiliyor. 

Ulaşım

Malezya seyahatiniz boyunca gitmek istediğiniz her yere otobüs, tren veya uçak bulabilirsiniz. Ülkenin ekonomik havayolu şirketlerinden olan AirAsia yurtiçi uçuşlarda daha çok tercih ediliyor. Özellikle başkent Kuala Lumpur'dan neredeyse Malezya'nın her bölgesine uçabilirsiniz.

Ülkeye giriş noktalarından trenle başka şehirlere ve eyaletlere geçebilirsiniz. Malezya Demiryolları ve Özel Doğu ve Oryantal Ekspresi, Malezya'nın en popüler demiryolu şirketlerinden. Bütçenize göre araba kiralayabilir veya taksilere binebilirsiniz. Trafik burada da sağdan akıyor. 

Bazı yerler sık ormanlarla kaplı olduğu için bu yerlere ilerlemek oldukça zor. Ülkedeki ulaşım deniz yolları ile daha pratik bir şekilde gerçekleştiriliyor. Malezya Yarımadası ve Doğu Malezya arasında limanlar aracılığıyla rahatlıkla ulaşım sağlayabilirsiniz. Zaten yerleşim yerlerinin çoğu deniz kıyısına ve su kaynaklarına yakın. 

Kültür

Malezya'nın kültürü ülkede farklı etnik gruplar yaşadığından dolayı bölgelere göre farklılık gösteriyor. Ancak ortaklaşmış kültürel davranış biçimleri de bulunuyor. Malezya'da yaşayan halkın evlerine, tapınaklarına ve ibadet alanlarına girerken mutlaka ayakkabıların çıkarılması bekleniyor. Bu yerlere ayakkabı ile girmek saygısızlık olarak kabul ediliyor. Bazı ibadet alanlarına, özellikle camilere, girerken kadınlara örtünmeleri için eşarp veriliyor. Güneydoğu Asya ülkelerinin çoğunda olduğu gibi bir şey alırken, yemek yerken sağ eli kullanmak gerekiyor. 

Ülke genelinde alkolle ilgili bir yasak yok ancak Perlis gibi İslami yaşam tarzının baskın olduğu bazı eyaletlerde düzenlemeler var. Bu eyaletlerde oteller dışında içki satışı denetim alına alınmış. Dükkanlar ve restoranlar Müslümanlara içki satmıyor. Ülkenin büyük şehirlerinde alkol satışı saat 21.00'e kadar yapılıyor. Pub, bar ve discolar ise 02.00'de alkol satışını sonlandırıyor. Ülkede resmi daireler pazartesiden cumaya kadar çalışıyor. 

Resmi dili Malayca olan ülkede Arapça, Çince ve Tamilce'de halk arasında konuşulan dillerden. Eğer halktan biriyle iletişm kurmak istiyorsanız İngilizceyi tercih edebilirsiniz. Zira halkın neredeyse tamamı İngilizce konuşabiliyor.

Ekonomi

Bölgesindeki ülkelere göre yıllık kalkınma oranı yüksek olan Malezya'da enflasyon oldukça düşük. En önemli geçim kaynakları balıkçılık ve turizm olan ülkenin batısına gittikçe halkın refah seviyesi de artıyor. Ülke ekonomisi için en önemli ürünlerin arasında pirinç, kauçuk, hindistan cevizi, çay, mısır, tütün, patates, ananas ve hurmayı sayabiliriz. 

ABD, Singapur, Çin, Japonya ve Tayland ile güçlü ticari ilişkiler kuran Malezya'nın en önemli ihracat kalemi kalay. Dünya kalay ihtiyacının %70'i Malezya tarafından karşılanıyor. Kalay dışında kauçuk, demir filizi, boksit, kereste, teneke kutu ve palmiye yağı ihracatı gerçekleştiren ülkenin ithal ettiği ürünler arasında makine, kimyevi maddeler, sentetik petrol yağları var. 

 

Vize Nasıl Alınır?

Malezya, Türkiye'yle karşılıklı muafiyet anlaşması olan ve vizesiz seyahat edebileceğiniz ülkelerden bir tanesi. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarından vize talep etmeyen ülkeye pasaportunuzu göstererek rahatlıkla girebilirsiniz. Ancak bu haktan yararlanabilmeniz için ülkede geçireceğiniz gün sayısının 90'ı geçmemesi gerekiyor. Yine de vize kapısındaki görevliler tarafından otel rezervasyonu, uçak bileti gibi seyahat belgeleri veya ticari amaçlı seyahatler için davet mektubu gösterilmesi istenebiliyor. 

Türkiye Temsilcilikleri

Kuala Lumpur Büyükelçiliği

Adres: Level-18, Menara Tan&Tan, 207, Jln Tun Razak, 50400 Kuala Lumpur/Malaysia

Telefon: +60 3 2030 0100 / +60 12 500 4696

Faks: +60 3 2161 0139

E-posta: embassy.kualalumpur@mfa.gov.tr

Para birimi