Malaga Uçak Bileti Ara

* Uçak bileti fiyatları anlık olarak değişiklik gösterebilir.

Malaga Hakkında

İspanya’nın güney kıyısında, Endülüs Özerk Bölgesi’nde yer alan Malaga, Costa del Sol (Güneş Sahili) olarak da anılan bölgenin en dikkat çeken şehirlerinden birisidir. Ülkenin en önemli liman şehirlerlerinden biri olan Malaga, aynı zamanda ünlü ressam Pablo Picasso’nun doğum yeridir. Malaga’da tipik Akdeniz iklimi hakimdir. Yazlar sıcak, kışlar ise ılık ve yağışlıdır. Yıl boyunca ortalama sıcaklık 22-25 derece arasında seyreder. İstanbul’dan direkt uçuşların da bulunduğu şehre gitmek için en ideal dönemler hem sıcaklıkların fazla yükselmediği hem de konaklama ve yaşam giderlerinin daha düşük olduğu Nisan-Mayıs ve Eylül-Ekim aylarıdır. Yeme içme konusunda da zengin olan şehrin en ünlü lezzetlerinden biri tavuk ve dana ciğeriyle hazırlanan ‘’Al Jarazin’’ adlı yemektir. Şehirde ayrıca ünlü İspanyol mezesi tapasların da birçok alternatifi denenebilir. İçecek konusunda ise Malaga şarabının özel bir yeri vardır. Farklı tatlar denemek isteyenler için başta Avrupa olmak üzere dünyanın farklı coğrafyalarından lezzetleri de şehirde bulmak mümkün.

Şehirde görülebilecek önemli yerler arasında Picasso Müzesi, Jardon Botanico La Concepcion (Botanik Bahçeleri), Alcazaba Kalesi ve Malagueta Plajı sayılabilir. Özellikle Palo ve Malagueata Plajları güzelliği ile dünyaya nam salmıştır. Celle Marques de Larios Caddesi başta olmak üzere şehrin birçok bölgesinde alışveriş yapıp hediyelik eşyalar alabileceğiniz dükkan ve tazgahlar da bulunur. Gece hayatını sevenler içinse, caz, rock ve latin müziği yapan çok sayıda mekan şehrin başta kıyı bölgeleri olmak üzere birçok yerinde ziyaretçilerin eğlenceli vakit geçirebileceği yerler arasındadır. Şehirde yerel halk genelde İngilizce bilmediğinden İspanyolca bilen bir rehberle gezmeniz veya gitmeden önce temel ihtiyaçlarınızı karşılayacak kadar İspanyolca öğrenmeniz tavsiye edilir.

İklim / Hava Durumu / Ne Zaman Gidilir?

Malaga'da Akdeniz iklimi görülür. Yazlar sıcak ve kurak, kışlar ise ılık geçer. Deniz mevsimi uzundur. Mayıs ayından Kasım ayına kadar rahatlıkla denize girilebilir. Haziran, Temmuz, Ağustos ayları şehir daha kalabalık ve pahalı olacağından, bahar aylarında da gidilebilir.

Nasıl Gidilir?

THY'nin İstanbul'dan Malaga'ya direkt uçuşları bulunuyor. Uçuşlar 4 saatten fazla sürüyor. Yine diğer havayollarının aktarmalı seferleri var. İspanya'nın diğer şehirlerinden otobüs ya da trenle de Malaga'ya geçmek mümkün. Barselona'dan trenle de gidilebilir.

Yemek / Restoran / Ne Yenir Ne İçilir?

Malaga, İspanyol, Endülüs ve dünya mutfağından çok fazla seçenek bulabileceğiniz bir şehir. Özellikle sahildeki balık lokantaları çok ünlü. Yine İspanyol ve Endülüs mutfağına özgü yemekler konusunda da seçenek çok. İspanyolların tapas adını verdikleri meze tabakları, yemeklerden önce mutlaka denenmeli. Balık ve deniz ürünleri yapan lokantalarda fiyatlar öyle çok pahalı değil. Hatta turistik bir şehir olduğu için dünya mutfağından da yemek yapan yerler var. Malaga'da insanlar çok geç saatlere kadar yemek yer. Gece hayatı renklidir, restoranların gece yarısı hala açık ve dolu olması sizi şaşırtmasın. Churos adı verilen ve sıcak çikolataya batırılarak yenilen kızarmış hamur tatlısı da bu bölgede çok ünlü.

Önemli Yerler / Gezilecek Yerler

Gibralfaro: Tarık'ın Feneri olarak da adlandırılan Gibralfaro, kenti kuş bakışı manzarasını seyredebileceğiniz bir yer. 11. yüzyılda Endülüs Devleti tarafından yaptırılmış bir kale. Kentin çok güzel fotoğraflarını çekmek mümkün.

Picasso Müzesi: Ünlü ressam Pablo Picasso'nun doğru ev müze olarak ziyaret edilebiliyor.

Ronda: Şehrin en çarpıcı yerlerinden birisi. İki tepeye inşa edilen köprünün manzarası çok şahane. Bu köprü Fenikeliler tarafından yaptırılmış oldukça eski bir yer.

Marbella: Marbella, özellikle zengin Arapların yazlık evlerinin olduğu, muhteşem villaların bulunduğu bir semt.

Puarta Banus: Yat limanı, mağazalar ve restoranların yer aldığı Puerta Banus, Malaga'nın en hareketli yeri.

Plajlar: Malaga'nın plajları çok meşhur. Malagueta, Palo ve Pedregalejo ünlü plajlarından.

Malaga Katedrali: Şehrin merkezinde yer alan bu katedralin etkileyici bir mimarisi var. İçini de 5 Euro karşılığında gezmek mümkün.

Cam ve Kristal Müzesi: Çok sayıda cam ve kristal eşyanın sergilendiği bir müze ev burası. Camlara meraklıysanız mutlaka gidin.

Plaza de la Constitucion: Şehrin tam merkezindeki meydan. Günün neredeyse her saati hareketli bir yer. Etrafta her zaman turistleri görmek mümkün. Medyanın çevresi tarihi Malaga yapılarıyla çevrili.

Ne Yapılır?

Malaga tarihi ve turistik bir şehir. Yani bir yandan çok eski bir tarihi var, öte yandan ünlü plajları. Çok turistik olduğu için eğlence, yeme içme ve alışveriş konusunda seçenekleri çok. Şehirde en az 6 ay denize girilebildiği için hava elverişliyse mutlaka plajlarını ziyaret edin. Gibralfaro'ya çıkıp şehri tepeden seyredin. Ronda'yı mutlaka ziyaret edin, Marbella sokaklarında kaybolun. Eski şehri keşfedin ve tabi biraz da lüks tatil anlayışını görmek için Puerto de Malaga'ya yani marinaya gidin. Burada alışveriş adına her şey var. Hatta vaktiniz varsa Cebelitarık Boğazı'na kadar da gidin ancak buranın bir kısım yeri İngiltere'ye bir kısmı İspanya ve Fas'a bağlı.

Gece Hayatı / Bar / Eğlence 

Malaga'da gece hayatı oldukça hareketlidir. Gün batımıyla birlikte sokaklar eğlence mekanları dolmaya başlar. Plaza de Uncibay yani Granada ve Beates Caddeleri, gece hayatının en hareketli yaşandığı yerlerdir. La Malagueta'da daha kaliteli barlar, publar vardır. Yine Endülüs yemeklerinin tadılabileceği restoranlar da bu bölgededir.

Alışveriş / Ne Alınır?

Calle Marques de Larios kısaca Larios olarak bilinen bölge, Malaga'nın en popüler alışveriş yeridir. Ünlü markaların mağazaları genelde buradadır. Ayrıca marina ve çevresinde de lüks mağazalar vardır. Malaga'da hem ünlü markaların mağazalarını bulup hem de yöresel ürünler almak mümkün. Endülüs kültürüne ait süs eşyaları, bazı aksesuarlar gibi şehri simgeleyen eşyalar Larios bölgesinde bulunur.

Festival / Fuar

Fiestas de Karnavalı – Şubat

Semana Santa / Kutsal Karnaval - Mart

Malaga Sinema Festivali – Nisan

Eve of Sun – Haziran

Malaga Panayırı - Ağustos

Tatiller / Bayramlar / Önemli Günler

Yeni Yıl - 1 Ocak

Kutsal Cuma - Mart ya da Nisan

İşçi Bayramı – 1 Mayıs

El Pilar – 12 Ekim

Azizler Günü – 1 Kasım

Noel – 25 Aralık

Paskalya - Mart ve Nisan

Dikkat Edilmesi Gerekenler / Önemli Bilgiler

Malaga turistik bir şehirdir, genel olarak gezme eğlence konusunda rahattır ancak yankesicilere karşı dikkatli olmak lazım. Çantanızı, paranızı, cüzdanınızı, değerli eşyalarınızı taşırken dikkatli olmanız tavsiye edilir.

Ulaşım

Malaga'da şehir içinde turistik noktaları yürüyerek bile gezmek mümkün. Ayrıca yine üstü açık turist otobüsleri de kullanılabilir. Şehirde toplu ulaşım otobüsle sağlanır. Otobüsler 1 Euro'ya gece yarılarına kadar çalışır. Onun dışında taksi ya da araç kiralama seçenekleri de değerlendirilebilir. Barselona gibi İspanya'nın diğer şehirlerine de trenle ulaşım vardır.

Havalimanından Malaga Şehir Merkezine Ulaşım

Malaga, sadece İspanya’nın değil Avrupa’nın da en güney kesimlerinde yer alıyor. Endülüs Özel Topluluğu içindeki bu kent doğu ve batı medeniyetlerinin birleştiği bir yer konumunda. Endülüs mimarisinin ve kültürünün izlerini günümüzde hâlâ içinde barındıran şehir Cebelitarık Boğazı’nın 100 km. doğusunda Costa Del Sol yani Güneş Sahili’nin hemen üzerinde yer alıyor. Pablo Picasso’nun doğduğu şehirde bu isme sıkça rastlamak mümkün.

Harika plajları, ılıman Akdeniz iklimi, farklı şehirlere kolay ulaşım alternatifleri, flamenko müziğinin sıcaklığı ve Afrika kıtasına göz kırpan limanıyla misafirlerini karşılıyor. Şehir merkezinde çok sayıda trafiğe kapalı cadde bulunuyor. Gezilip görülecek yerlerin çoğu bir arada bulunduğundan herhangi bir ulaşım aracına ihtiyaç duymaksızın sadece yürüyerek turistik gezinizin büyük kısmını gerçekleştirebilir ve kentin güzelliklerini keşfedebilirsiniz. Bu kolaylığa rağmen hop on – hop off turist gezi otobüslerinden faydalanarak ya da bisiklet kiralayarak da kentin tadını çıkarmak mümkün.

Biraz daha uzak mesafeler için toplu taşıma aracı olarak otobüs ve trenler bulunuyor. Otobüs biletlerini 1 Euro ödeyerek tek yönlü olarak alabileceğiniz gibi günlük, haftalık ya da 10 binişlik biletlerden alıp seyahatinizi daha ekonomik hâle getirebilirsiniz.

Gece saatlerinde sadece birkaç otobüs hattının çalıştığını unutmamalısınız. Malaga’da bulunan ana tren istasyonundan yaklaşık 20 ayrı şehre hızlı tren seferleri imkânı sunuluyor. Bu firmanın internet sitesinden tren biletlerinizi önceden alabilir ya da sadece sefer saatlerini ve ücretlerini öğrenebilirsiniz.

Taksi ve araç kiralama alternatifleri ise her zaman mevcut. Şehir merkezinde hem çok sayıda araç kiralama şirketi var hem de kapısında mavi şerit bulunan beyaz taksiler her zaman hizmete hazır. 

Şehrin merkezine sadece 8 km. uzaklıkta bulunan Malaga Uluslararası Havalimanı’ndan şehir merkezine ulaşmak için yeterince alternatif var. Havalimanının hemen önünde bulunan otobüs durağı ve hemen karşısında bulunan tren istasyonu toplu taşımayı tercih edenleri bekliyor. Öte yandan şehir merkezine olan mesafenin kısalığını göz önünde bulundurarak araç kiralama, taksi ve shuttle servislerini de kullanabilirsiniz.

Otobüs

Havalimanı varış kapısının önünden kalkan 75 numaralı ekspres otobüs hattı ile şehir merkezine sadece 15 dakika gibi kısa bir sürede kolayca ulaşabilirsiniz. Biletinizi otobüse bindiğinizde 3 Euro karşılığında alabilirsiniz. Ödemenizi sadece nakit olarak yapabileceğinizi unutmayın. Otobüs seferleri ise 07:00 – 00:00 saatleri arasında düzenleniyor.

Tren

Tren istasyonu havalimanının 4 numaralı terminal çıkışının hemen karşısında bulunuyor ve her 20 dakikada bir kalkan trenler kolay bir ulaşım alternatifi sunuyor. Yolculuk süresi yaklaşık olarak 12 dakika.

Biletinizi istasyondaki makineden 3,60 Euro karşılığında alabilirsiniz. Önemli bir nokta şehir merkezine tren ile ulaşımın 06:44 ile 00:54 saatleri arasında yapıldığı. Yani varış zamanınız gece saatlerine denk geliyorsa toplu taşıma alternatifi mevcut değil.

Otel Servisleri

Tam bir seyahat rotası durağı olan Malaga’da 5 yıldızlı zincir otellerden hostellere kadar yüzlerce konaklama alternatifi bulunuyor ve bunların çok büyük bir kısmı havalimanına servis hizmeti sunuyor. Malaga’ya varmadan önce rezervasyon yaptırdığınız otelle görüşüp bu hizmet hakkında bilgi alabilirsiniz, eğer oteliniz havalimanı servis hizmeti veriyorsa, varış saati bilgilerinizi vererek rezervasyon yaptırabilirsiniz.

Taksi

Havalimanının 3 numaralı geliş terminalinin çıkış kapısının hemen önünde Malaga’nın beyaz taksilerini görebilirisiniz. Havalimanı taksilerinin şoförleri İngilizce konuşabiliyor. Bu taksilerde bagajınız için az da olsa ekstra ödeme yapmanız gerekebilir.

İki ayrı taksi firmasının çalıştığı havalimanında her iki firma da hafta içi 06:00 – 22:00 saatleri arasında normal fiyatlı ve hafta içi 22:00 – 06:00 saatleri arasında, hafta sonları tüm gün ile ulusal tatil günlerinde olmak üzere biraz daha yüksek fiyatlı olan 2 ayrı tarife ile hizmet veriyor.

Havalimanı taksilerine önceden rezervasyon yaptırabilirsiniz. Ücreti saatlere ve trafik durumuna göre değişse de genel olarak 20 Euro civarında oluyor ve 20 dakika gibi bir sürede sizi şehir merkezine götürüyor.

Araç Kiralama

Eğer havalimanından şehir merkezine ulaşımınızı konforlu bir hâle getirmek isterseniz araç kiralama şirketlerinin çok farklı sınıflarda sunacağı otomobil alternatiflerini değerlendirebilirsiniz. Havalimanında pasaport kontrolünden hemen sonra çeşitli araç kiralama şirketlerinin ofislerini görebilirsiniz. Aynı şekilde araç park yerinde de bu firmaları bulabilirsiniz. Önceden rezervasyon yaptırmanız size kolaylık sağlar.

Malaga’da gezilecek yerler genel olarak şehir merkezinde ve yürüme mesafesinde bulunduğundan eğer yolculuğunuz sadece Malaga’da turistik gezi amacını taşıyorsa araç kiralama sizin için uygun bir ulaşım yöntemi olmaz. Yine de araç kiralamayı tercih ederseniz MA-23 bağlantı yolunda ilerleyip M-20 otoyoluna bağlanın. Şehir merkezine ulaşmak için Malaga çıkışını takip etmeniz yeterli. Yaklaşık 20 dakika içerisinde şehir merkezine ulaşabilirsiniz.

Servisler

Malaga Havalimanı’nda gelişmiş bir shuttle servis hizmeti mevcut. Otobüslerden özel lüks otomobillere kadar çok geniş servis yelpazesi sunan bu hizmetten faydalanmak isterseniz internetten güzergah bilgilerini öğrenerek rezervasyon yaptırabilirsiniz. Önceden rezervasyon yaptırmanızı tavsiye ederiz. Bu şık ve konforlu araçlar yolcularını uzun zamanlı park alanının hemen önünde bekliyor ve şehir merkezindeki ofislerine kadar götürüyor. Yolculuk ortalama 20 dakika sürer.

Bisiklet

Şehir içi ulaşımda bisiklet kiralamak hem uygun bütçesi hem de pratikliği sebebiyle kesinlikle tercih edilebilir bir yöntem. Ancak havalimanına ulaşım konusunda gerek eşyalarınız, gerek 8 kilometrelik yol gerekse bisiklet tesliminde yaşayabileceğiniz sorunlar nedeniyle uygun olmayabilir.

01 Ağu 2017 Tarihinde Güncellenmiştir.

Sıkça Sorulan Sorular

Enuygun, en ucuz Malaga uçak bileti fiyatlarını nasıl sunuyor?

Enuygun, Malaga varış noktasına tercih ettiğiniz kalkış noktasından uçuşu olan tüm hava yollarının anlık verilerini direkt olarak çeker ve karşılaştırır. Böylece aradığınız tarih için tüm Malaga uçuşlarını bir arada görebilir ve en uygun uçak biletini tercih edebilirsiniz.

Malaga uçuşları hangi havalimanına düzenleniyor?

Malaga uçuşları Malaga Havalimanı'na düzenleniyor.

Malaga yolculuğu uçakla kaç saat sürüyor?

Adana-Malaga 4 saat 20 dakika, Ankara-Malaga 4 saat, Antalya-Malaga 3 saat 50 dakika, Bodrum-Malaga 3 saat 30 dakika, Gaziantep-Malaga 4 saat 30 dakika, İstanbul-Malaga 3 saat 30 dakika, İzmir-Malaga 3 saat 20 dakika, Trabzon-Malaga 4 saat 40 dakika sürüyor.

Hangi hava yolları direkt Malaga uçuşu düzenliyor?

Royal Air Maroc Kazablanka şehirlerinden direkt Malaga uçuşları düzenliyor.

Malaga Ortalama Sıcaklık
Gün
Min
Maks
Sal
19ºC
27ºC
Sal
Çar
18ºC
27ºC
Çar
Per
19ºC
30ºC
Per
Cum
21ºC
27ºC
Cum
Cmt
20ºC
27ºC
Cmt
Uçuş Süreleri
4s 20dk
3s 50dk
3s 30dk
4s 30dk
3s 30dk
3s 20dk
4s 40dk
Haritada Görüntüle

Yakınındaki Şehirler

Malaga Hakkında Daha Fazla
Malaga Alternatif Ulaşım
Para birimi