Los Angeles Şehir Rehberi

Los Angeles Şehir Rehberi
Şehrin Künyesi
Ülke:Amerika Birleşik Devletleri
Bilinen İsimleri:LA, City of Los Angeles
Dil:İngilizce
Nüfus:14.940.000 (2010)
Din:Hristiyan
Tel Kodu:+1 213
Para Birimi:Dolar(USD)
Zaman Dilimi:Pasifik Zaman Dilimi (UTC-08:00)
Vize:Amerikan Konsolosluğu
Konsolosluk:6300 Wilshire Blvd.,Suite 2010, Los Angeles, CA 90048
world

Genel Bilgiler / Rehber

ABD’nin en kalabalık şehirlerinden biri olan Los Angeles, Kaliforniya eyaletinde bulunmaktadır. İsminin İspanyolca anlamından dolayı Melekler Şehri olarak da anılır. 3 milyon 800 bin nüfusa sahiptir. 

Film dünyasının kalbi sayılan Hollywood da buradadır. Birçok Hollywood starı da Los Angeles’ta yaşamaktadır. Kısaltması L.A. olan Los Angeles’ta Beverly Hills adı verilen genelde zenginlerin oturduğu bir bölge de vardır.

1781’de şehir Meksikalılar tarafından işgal edilmiş olsa da 1850 yılında geri alınmıştır. Bu şehirden Lakers ve Clippers isimli iki ünlü basketbol takımı NBA’de yer almaktadır.

Büyük Okyanus'un doğusunda bulunan Los Angeles, dünyanın en kalabalık metropolit şehirlerinden birisidir.

world

İklim / Hava Durumu / Ne Zaman Gidilir

Los Angeles’ın sıcak iklime sahip olduğunu söyleyebiliriz, tropikal iklime yakın bir iklim görülmektedir. Kış aylarında sıcaklıkların Avrupa kentlerine göre daha iyi olduğunu akşamları 7-13 gündüzleri ise 15 derece civarında olduğu söylenebilir. Sıcaklığın 32 dereceye kadar yükseldiği, ortalama sıcaklığın 28 derece olduğu Ağustos en sıcak aydır. Yaz aylarında geceleri sıcaklık nadir olarak 20 derecenin altına düşer.

Sıcak iklimi dolayısıyla her mevsim gidilebilen Los Angeles'a gitmek için en uygun zaman Nisan ve Mayıs aylarıdır. Sıcaklıklar yükselmemiş ve şehrin parkları çiçeklenmişken keyifli bir gezinti olabilir. Plajlar için buraya gidenler ise Haziran, Temmuz ve Ağustos gibi yaz aylarını tercih edebilir.

world

Nasıl Gidilir

İstanbul Atatürk Havalimanı,  Sabiha Gökçen Havalimanı, İzmir Adnan Menderes Havalimanı ve Ankara Esenboğa Havalimanı’ndan direkt ve/ya aktarmalı uçuşlarla Los Angeles’a THY, Delta, US Airways, American Airlines, Lufhansa, Emirates, KLM Dutch Airlines gibi firmalar aracılığıyla gideblirsiniz. Yolculuk yaklaşık 13 saat 45 dakika sürüyor.

world

Yemek / Restoran / Ne Yenir Ne İçilir

ABD’de bulunan diğer eyaletlerde olduğu gibi burada da dünyanın farklı ülkelerinden gelen göçmenlerin yemek kültürleri şehrin mutfağına zenginlik katmış. Amerikanların alışıldık fastfood yemeklerini bulabileceğiniz Los Angeles’ta Çin, Hint, İtalyan, Fransız, Fas ve Türk mutfağının güzel yemeklerini de yiyebilirsiniz.

Tavuk sevenler için ortalama bir fiyatta güzel tatlar bulabiliecekleri Chocochicken’ı öneriyoruz. Güzel bir sebze et karşımı yedikten sonra limonlu kek yiyip kahve içeceğiniz bir mekan arıyorsanız Fifty Seven tam size göre. West Hollywood civarında bir yemek planlıyorsanız RoadHouse’ta lezzetli ızgaralar tadabilirsiniz, limonataları da güzel.

world

Önemli Yerler / Gezilecek Yerler

 • Hollywood

  Dünyanın en ünlü filmlerinin yapıldığı dev plato ve tabii ki tepenin üzerindeki Hollywood yazısı burada.

 • Dowtown

  Los Angeles’ın merkezi konumunda olan Downtown’da çok sayıda sosyal aktivite yapılabilecek ve gezilecek yer var.

 • Beverly Hills

  Şehrin ve dünyanın en ünlü zenginlerinin bulunduğu yerleşim bölgesidir.

 • Venice Plajı

  Güzel plajın yanı sıra palmiyelerle süslenmiş bir de sahil yürüyüş yolu vardır.

 • Disneyland

  Paris’te de bir örneği bulunan oyun parkları ve eğlence merkezlerini barındıran Walt Disney karakterlerinin maskotları ile süslenmiş yer.

 • Sunset Bulvarı

  Downtown, Hollywood, West Hollywood, Beverly Hills, Santa Monica gibi şehrin tüm önemli noktalarından geçen bulvardır.

world

Ne Yapılır

Los Angeles’ta ilk olarak Downtown denilen şehir merkezinde vakit geçirebilirsiniz. Burada çok sayıda kafe ve barın yanı sıra  El Pueblo Tarihi Parkı, Çin Mahallesi, hükümet binası Civic Center, Olvera Caddesi gibi gezilecek yerler de var.

Şehrin bir diğer önemli bölgesi olan Hollywood’da film stüdyolarını da gezebilirsiniz, özelllikle Universal Studios sizlere gerçek bir film deneyimi yaşatacak güzellikte. Los Angeles için müze şehir de diyebiliriz aralarında Getty Müzesi, Modern Sanatlar Müzesi ve Max Factor Güzellik Müzesi gibi ünlülerinin de olduğu 50 civarında müze var.

Çocuklarınız varsa kesinlikle Disneyland’a götürmelisiniz. Santa Monica, Malibu ve Venice gibi sahil kesimlerinde de yürüyüş yapabilirsiniz.

world

Gece Hayatı / Bar / Eğlence

Los Angeles eğlencenin son sürat sabaha kadar devam ettiği renkli bir gece hayatına sahiptir. Hollywood Bulvarı ve Sunset Bulvarı’nda bulunan gece kulüpleri eğlence hayatının kalbidir.

Ayrıca şehrin kıyı kesimlerinde ve plajlarında da hem gün içinde hem de akşamları ünlü djlerin katıldığı partiler yapılır.

Hollywood’da bulunan Supperclub hem restoran hem gece kulübü olarak hizmet veriyor. Wilcox’ta bulunan The Sayers Club’da gay eğlence mekanlarını merak edenler için güzel bir deneyim olabilir. Caz sevenler Catalina Jazz Club’a uğrayabilir.

world

Alışveriş / Ne Alınır

Jean pantolon, ayakkabı, çanta ve kıyafet arayanlar için çok sayıda ünlü markanın Los Angeles’ta mağazasını bulmak mümkün. Bazı noktalarda vergiden muaf ürünler de bulabilirsiniz. Beverly Bulvarı’nda bulunan  Golden Triangle, Prada Epicentorare ve Los Feliz Street çok sayıda mağazayı bir arada bulabileceğiniz caddeler. Yine de outlet mağazalardan alışveriş yapmak sizin için daha ucuz bir yöntem olacaktır, Citadel Outlets onlarca firmayı bir arada bulabileceğiniz güzel bir alternatif.

Ayrıca şehirde bulunan pazarlar da alışveriş için farklı bir şeyler arayanlar için uygun. Küçük Hindistan, Çin, Kore ve Japon mahallelerinde Asya kültürüne ait hediyelik eşyalar ve kıyafetler bulabilirsiniz.

 

world

Festival / Fuar

 • Altın Küre Film Ödülleri (Her yıl Ocak)

 • Los Angeles Maratonu (Her yıl Mart)

 • Los Angeles Onur Yürüyüşü (Haziran ayının son Pazar günü)

 • Lobster Yemek Festivali (Her yıl Eylül)

 • Noel Bot Festivali ( Her yıl Aralık ayında)

world

Tatiller / Bayramlar / Önemli Günler

 • 1 Ocak - Yılbaşı

 • Şubat ayı 3. pazartesi: Washington'un Doğum Günü

 • Haziran - Martin Luther'in doğumgünü

 • 4 Temmuz - Bağımsızlık Günü

 • Ekim - Şükran Günü

 • Ekim - Amerikan'ın keşfi

 • 25 Aralık - Noel

world

Dikkat Edilmesi Gerekenler / Önemli Bilgiler

Los Angeles ile ilgili dikkat etmeniz gereken en önemli nokta hava kirliliğidir. Şehir yapılan önleme çalışmalarına rağmen istenilen kalitede bir havaya sahip değildir. Şehir her ne kadar güvenlik açısından iyi bir konumda olsa da Skid Row ve Güney Merkez diye bilinen bölgelere çok geç saatlerde gitmemekte fayda var.

stars

Konaklanması Önerilen Bölgeler

  world

  Ulaşım

  Los Angeles şehir içi ulaşım birçok yanıyla diğer şehirlerden ayrılır. Bunların başında toplu taşıma araçları ve taksilerin neredeyse yok denecekkadar az olmasını sayabiliriz. Bunun temel nedeni şehir içi mesafelerin uzun olması ve otomobil almanın ya da kiralamanın ucuz olmasıdır.

  Los Angeles 16 yaşını geçen hemen hemen herkesin araba kullandığı bir şehirdir. Beverly Hills gibi zenginlerin oturduğu bölgelerde SUV denilen ciplerin ve pahalı araçların sayısı oldukça fazla. Genelde şehir içi yolların büyük bir kısmı 6-8 şeritli.

  Los Angeles'ın merkez bölgeleri dışında taksi bulmak çok zor ve de taksiler pahalı eğer araba kullanıyorsanız, kiralamanızı tavsiye ederiz. Belediye tarafından çalıştırılan bir otobüs firması ve şehir merkezinde metrosu da var. Genelde bu metrolarda ve otobüslerde bisiklet koymak için ayrıca bölümler. Şehir içi ulaşımda bisiklet kullanımını arttırmak istiyorlar. Otobüsler renklere göre farklı rotalara gidiyor. Beverly Hills ve Sunset Bulvarı için kırmızı rota, Santa Monica için sarı rota, Universal Studios’a gitmek için mavi rota ve şehir merkezi yani Downtown’a gitmek için mor rotaya giden otobüslere binebilirsiniz.

  Nihan Bayram
  Nihan Bayram

  Bilkent Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümü'nden mezun oldu. Bir süre bir marka ajansında içerik editörlüğü yaptı. Hürriyet Kitap bünyesinde "Ün, Aşk ve Diğerleri" adlı kitabı yayınlandı. Ajans deneyiminden sonra Enuygun ekibine katıldı.

  Para birimi