İsveç Ülke Rehberi

Ülke Künyesi

Haritada Göster
Ülke:
İsviçre
Bilinen İsimleri:
Vize:
Dil:
Svenska
Nüfus:
10.152.497
Tel Kodu:
+46
Zaman Dilimi:
GMT+2
Konsolosluk:
Para Birimi:
SEK
Din:

Genel Bilgiler / Rehber

Kuzey ışıkları, büyüleyici doğa manzaraları, dünyaca ünlü markaları ve lezzetli köfteleriyle tanınan İsveç, yaklaşık 10 milyon nüfusa sahip bir İskandinav ülkesi. İskandinav Yarımadası’nda yer alan ve 450.295 km2 yüzölçümüyle bölgenin en büyük ülkesi olan İsveç, dünyanın en temiz, zengin ve gelişmiş ülkelerden biri. Resmi adı İsveç Krallığı olan ve meşruti monarşi ile yönetilen ülke, demokrasi indeksine göre dünyanın en gelişmiş ülkesi konumunda. Benzer kültürlere sahip Norveç ve Finlandiya ile komşu olan İsveç, ünlü Öresund Köprüsü ile de Danimarka’ya bağlanıyor.

Başkenti, en yoğun nüfuslu şehri ve kültür merkezi Stockholm olan ülkenin resmi dili İsveççe ama İngilizce, Almanca ve Fince de yoğun olarak kullanılıyor. 1995 yılından bari Avrupa Birliği üyesi olan İsveç’in 20 şehri ve hem Baltık Denizi hem de Botni Körfezi’nde kıyıları bulunuyor. Stockholm’ün yanı sıra Göteborg ve Malmö gibi diğer büyük şehirlerin de özellikle yaz aylarında milyonlarca turist tarafından ziyaret edildiği İsveç; kaliteli kayak merkezleri, UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan tarih mekanları, ihtişamlı sarayları; Nobel Müzesi, Modern Sanat Müzesi ve İsveç Ulusal Müzesi gibi Avrupa’nın en önemli müzeleri, dünyanın her yerinden müzik severleri ülkeye çeken rock ve caz festivalleri ile keyifli bir gezi deneyimi sunuyor.

Ne Zaman Gidilir

Üç farklı iklim tipinin hakim olduğu İsveç’te bölgelere göre okyanus, karasal ve subarktik iklim özellikleri görülüyor. Her mevsimin yaşandığı ülkelerden biri olan İsveç’te kış ayları oldukça sert geçiyor ve bu mevsimde sıcaklıklar -40 dereceye kadar düşebiliyor. Yaz aylarında ılık ve uzun günlere sahip ülkede bu mevsimde gündüz 25 dereceyi bulan sıcaklıklar geceleri ise 10 derece civarında.  

İsveç’in Baltık Denizi'nde yer alan adalarında nispeten daha sıcak bir hava hakim ve ortalama sıcaklıklar 22 derece. Temmuz ve ağustos aylarının en sıcak aylar olduğu ülkede turizm sezonu mayıs ve eylül ayları arasını kapsıyor. Kasım ayından başlayan ve nisan ayına kadar devam eden kayak mevsiminde ve Noel döneminde de İsveç’i ziyaret edebilir, kuzey ışıkları ve kış festivalleri ile eğlenceli zaman geçirebilirsiniz.

Nasıl Gidilir?

Türk Hava Yolları ve Pegasus Hava Yolları’nın başkent Stockholm’e günde ortalama 2 direkt uçuşu bulunuyor. Lufthansa, Air Baltic, Ukraine International, KLM ve TAROM gibi büyük havayollarının da uçuşlar düzenlediği ülkede İstanbul, İzmir, Antalya ve Ankara’dan Stockholm’e direkt, Göteborg ve Malmö gibi diğer turistik şehirlere ise aktarmalı uçuşlarla gitmeniz mümkün. İstanbul’dan 3,5 saat civarında süren bir uçak yolculuğuyla ulaşabileceğiniz Stockholm-Arlanda Havaalanı’ndan ise metro, transfer servisleri, otobüsler ve taksiler ile rahatça şehir merkezine geçebilirsiniz.

Gece Hayatı

Stockholm, Göteborg ve Malmö gibi turistik şehirler, dünya çapındaki müzik festivallerinden devasa gece kulüpleri, onlarca çeşit bar, pub ve kafeye kadar çok zengin bir eğlence hayatına sahip. İklimden dolayı yaz aylarında hareketlenen eğlence hayatı, 1992 yılından beri dünyanın en önemli rock ve metal gruplarının sahne aldığı İsveç Rock Festivali, dünyadan ünlü caz müzisyenlerinin katıldığı Göteborg Caz Festivali ve Umea Caz Festivali, 1800 yıllardan beri kuzey ışıklarının muhteşem manzaraları eşliğinde düzenlenen Kar Festivali ve 100'e yakın ülkeden filmin katıldığı Göteborg Uluslararası Film Festivali gibi onlarca eğlenceli etkinliğe sahne oluyor. İsveç’in bütün büyük şehirlerinde dünyaca ünlü DJ’lerin ve grupların sahne aldığı ihtişamlı gece kulüpleri ve barlar bulabilirsiniz. Metal müziğin çok sevildiği ülkede rock ve metal barlar da çok yaygın.

Alişveriş / Ne Alınır

Yılın her döneminde turistlerin ziyaret ettiği başkent Stockholm, ülkenin alışveriş cenneti konumunda. Ahşap ve cam sanatı ürünlerinin çok sevildiği ülkede el yapımı ahşap Viking gemisi minyatürleri, Viking kültürünü yansıtan süs eşyaları, İsveç’in sembolü olan tahta atlar, cam biblolar ve heykeller, en çok satılan hediyelik eşyalar arasında.

Stockholm, ayrıca antikacılarıyla da ünlü bir şehir ve her köşe başında güzel bir antikacı dükkanı bulmanız mümkün. Vasterlanggatan ve Österlanggatan gibi alışveriş caddelerinin çok popüler olduğu şehrin tarihi eski kenti ve en turistik noktası olan Gamla Stan, yöresel ürünler satan mağazalarıyla turistlerin en çok uğradığı yerlerden. Göteborg ve Malmö gibi ülkenin diğer önemli turistik şehirlerinde de büyük alışveriş caddeleri ve alışveriş merkezleri bulmak mümkün. İsveç, genel olarak pahalı bir ülke ve hediyelik eşyalar Avrupa geneline de göre daha pahalı.

Festivaller ve Fuarlar

 • Kiruna Kar Festivali (Ocak, Kiruna)
 • Göteborg Uluslararası Film Festivali (Ocak, Göteborg)
 • FIA Dünya Ralli Şampiyonası (Şubat, Värmland)
 • İsveç Rock Festivali (Haziran, Norje)
 • Umea Caz Festivali (Temmuz, Stockholm)
 • Göteborg Kitap Fuarı (Eylül, Göteborg)
 • Lund Uluslararası Fantastik Film Festivali (Eylül, Malmö/ Ekim, Lund)

Fuarlar

 • Euro Expo (Mayıs, Gavle)
 • MaskinExpo Makine Fuarı (Mayıs, Stockholm)
 • Plastik Teknolojisi Fuarı (Mayıs, Malmö)
 • Ahşap Ürünler ve Teknoloji Fuarı (Ağustos, Göteborg)
 • Elektronik Ticaret Fuarı (Eylül, Göteborg)
 • Otomasyon Teknolojisi Fuarı (Ekim, Göteborg)
 • Sanayi Fuarı (Ekim, Norrköping)
 • Uluslararası Eğitim ve İş Fuarı (Kasım, Göteborg)

Tatiller / Önemli Günler

22 Nisan Paskalya

1 Mayıs İşçi Bayramı

30 Mayıs Dini Bayram

6 Haziran Ulusal Bayram

2 Kasım Azizler Günü

23, 24, 25 Aralık Noel Tatili

31 Aralık Yılbaşı Tatili

Dikkat Edilmesi Gerekenler

- Dünyaca çevreciliğe en çok önem veren ülkelerden biri olan İsveç’te yere çöp atmak yasak ve büyük cezası var. Ayrıca çöplerinizi geri dönüşüm kutularına düzenli bir şekilde koymanız gerekiyor.

- Çoğunlukla güvenli bir ülke olan İsveç’te açık hava festivalleri, gece kulüpleri ve barlarda yanınıza fazla nakit para ve değerli eşyalarınızı almamanızı öneririz.

- İsveçliler dakik olmalarıyla ünlü bir millet ve geç kalmak kesinlikle hoş karşılanmıyor.

- Kış aylarında ülkede aracınızla yolculuk yapacaksanız, yoğun kar yağışı ve buzlanmaya karşı çok dikkat etmelisiniz. Sık ormanlık alanlardan geçen karayollarında özellikle vahşi hayvanlara da dikkat etmenizi öneririz.

Ulaşım

İskandinavya’nın en çok ziyaret edilen ülkesi olan İsveç, gelişmiş ulaşım olanaklarına sahip. 600.000 kilometreden uzun otoyol ağının bulunduğu ülkede şehirler birbirlerine gelişmiş kara yolu ve demir yolu ağları ile bağlanıyor. 500 rotadan oluşan otobüs ağıyla istediğiniz şehre ve bölgeye kolayca gidebilirsiniz. Ülkede demir yolu ise büyük şehirler arasında yolculuk yapmak için tercih ediliyor. İsveç’te otobüsler ve trenler çok dakik ve belirli bir program çerçevesinde hizmet veriyor. Modern ve konforlu trenlerle yapılan yolculuklar, aynı zamanda etkileyici manzaralar sunduğu için turistler tarafından da çok seviliyor.

Stockholm ve Malmö gibi büyük şehirlerde şehir içi otobüslerin yanı sıra tramvay ve metro da yoğun olarak kullanılıyor. Ülkede toplu taşıma biletleri oldukça uygun fiyatlı ve 3 yaş altı çocuklar toplu taşıma araçlarından ücretsiz olarak faydalanabiliyorlar. Büyük şehirlerin merkezi caddelerinde, 7 gün 24 saat hizmet veren taksi duraklarını da kolayca bulabilirsiniz.

İsveç’te Baltık ve Kuzey Denizi arasında feribotlar ulaşım hizmeti sağlıyor. Arabalı feribotlar, aynı zamanda eğlence olanakları, kültürel etkinlikleri ve restoranlarıyla da hem İsveçliler hem de turistler tarafından ulaşım için sıkça tercih ediliyor. Yüksek sezonunda büyük yolcu gemileri ve yatlar da adalar arasında ulaşım hizmeti sağlıyor. Stockholm-Arlanda Uluslararası Havalimanı, İsveç’in en büyük havaalanı konumunda ve burada her gün 150'ye yakın uluslararası uçuş gerçekleştiriliyor. Gothenburg Uluslararası Havalimanı ve Malmö Sturup Havaalanı da ülkenin en fazla iç ve dış hat uçuşlarının gerçekleştirildiği havalimanları arasında.

Trafiğin sağ taraftan aktığı İsveç'te özellikle kış aylarında buzlanma ve yoğun kar yağışından dolayı yollarda oldukça dikkatli olmalısınız. Emniyet kemeri takmanın zorunluluğunun bulunduğu ülkede alkollü araç kullanımına da kesinlikle izin verilmiyor.

Kültür

Avrupa Birliği ülkeleri arasında yüzölçümü ile en büyük 3. ülke olan İsveç, 10 milyon nüfusa sahip ve İskandinav Yarımadası'nda yer alıyor. İsveç, dünyanın en iyi eğitim sistemine sahip ülkelerinden biri, ayrıca Avrupa Birliği üyeleri arasında sağlık sektörünün en geliştiği ülke. Eğitim dili İsveççe ve İngilizce olan ülkede dünya çapında öneme sahip iyi üniversiteler var. Yedi tane Nobel ödüllü yazarın çıktığı ülkede özellikle resim ve heykel, en sevilen sanat dalları arasında. Moda tasarımı konusunda da dünyanın öncü moda evlerinin bulunduğu İsveç'te Mercedes-Benz Moda Haftası, tüm dünyadan insanların akın ettiği en önemli etkinliklerden. Cam ve ahşap el sanatı ürünleriyle de tanınan ülkenin sembolü olan tahta atlarla da her yerde karşılaşabilirsiniz.

İsveç'te nüfusun %57,7’si İsveç Kilisesi, %1,7’si Doğu Ortodoks Kilisesi, %1,2’si Katolik kilisesi ve %2’si İslam dinine bağlı, hiçbir dine inanmayan İsveçlilerin oranı ise %33,5. Kuzey Germen temelli bir dil olan İsveççenin resmi dil olduğu ülkede Finli göçmenlerden dolayı Fince, Almanca ve İngilizce de yaygın olarak kullanılıyor. Dakik olmaya çok önem veren İsveç halkı oldukça utangaç. Kadın erkek eşitliği ve düşünce özgürlüğü gibi konuların çok önemsendiği ülke, aynı zamanda geri dönüşüm konusunda da çok ilerlemiş durumda. 2025 yılında benzinli araç kullanımını yasaklayacak olan İsveç’te temiz havaya ve doğal yaşamın korunmasına büyük önem veriyor.

İsveç bir ada ülkesi olan ve balıkçılık konusunda çok gelişmiş, bu nedenle onlarca çeşit deniz ürünü sofrayı süslüyor. Balık çeşitlerinin yanı sıra patates, süt ve et dayalı bir mutfağa sahip ülkenin en bilinen lezzeti ise İsveç köftesi ve kızılcık reçeli.

Ekonomi

Avrupa Birliği’nin yanı sıra OSCE, WTO, OECD ticaret organizasyonlarına da üye olan İsveç, dünyanın en ferah ve zengin ülkelerinden biri. İskandinav ekonomik modeli olarak da adlandırılan yüksek gelir vergisi ve gelirlerin topluma eşit dağılmasını amaçlı karma bir ekonomiye sahip ülkede şirketlerin %90’ı özel girişim ve sadece %5 i devlete ait.

Hidroelektrik ve demir cevheri konusunda dünya lideri olan İsveç, aynı zamanda mühendislik, balıkçılık ve turizm sektörlerinden de önemli gelir elde ediyor. IKEA, Scania, Ericsson, Electrolux, H&M ve Hasselblad gibi dünya çapında markalara sahip İsveç; otomotiv, ilaç, kimya ve kereste üretimi gibi konularda da dünyanın en önemli ülkelerinden biri. Aynı zamanda dünyanın 9. büyük silah ihracatçısı da olan İsveç’te resmi para birimi İsveç kronu ama euro ve dolar da yaygın olarak kullanılıyor. 530 milyar dolar gayri safi milli hasılaya sahip ülkede kişi başına düşen kişi başına milli gelir ise 57.000 dolar civarında. Yıllık ortalama net maaşların 30.000 ile 40.000 euro civarında olduğu ülkede 6 milyona yakın çalışan insan bulunuyor.

Vize Nasıl Alınır?

İsveç'e seyahat edecek yeşil, gri ve siyah pasaport sahibi Türk yolcular, 180 gün içerisinde yapacakları İsveç seyahatlerinde 90 günlük vize muafiyetine sahip. Bordo pasaport sahipleri sahibi Türk vatandaşları ise turistik vize, ticari vize, öğrenci vizesi, aile ziyareti vizesi, transit vize, kültür sanat ve spor vizesi alarak ülkeye giriş yapabilirler.

Vize başvuru işlemleri sadece İsveç Konsolosluğu ve Ankara İsveç Büyükelçiliği’nde şahsi olarak yapılıyor. İsveç vizesi için istenen evraklar arasında ise nüfus cüzdanı fotokopisi, başvuru formu, en fazla 6 ay önce çekilmiş biyometrik 2 tane fotoğraf, 30.000 euro Schengen sağlık sigorta poliçesi teminatı, gidiş dönüş rezervasyon bilgileri, en düşük 5000 TL'lik banka mevduat hesabı, çalışanlar için maaş bordrosu ve hizmet dökümü gibi çeşitli belgeler isteniyor. Genellikle 5 ile 7 gün arasında sonuçlanan vize işleminin ücreti ise 65 euro gibi bir fiyatlandırmaya sahip.

Türkiye Temsilcilikleri

T.C. Stockholm Büyükelçiliği

(Konsolosluk Şubesi çalışma saatleri 09.30-13.00. Bütün işlemler için randevu alınması gerekiyor.)

Posta adresi: Dag Hammarskjölds Vag 20 115 27 Stockholm-Sweden P.O.Box: 24105 10451

E-posta: embassy.stockholm@mfa.gov.tr

Telefon: Büyükelçilik: +46 8 23 0840-41, Konsolosluk Şubesi: +46 8 667 29 60

E-posta: konsolosluk.stockholm@mfa.gov.tr

Nöbetçi / Acil Durum Telefonu: +46 73 590 02 05

Faks: +46 8 663 55 14

Malmö Fahri Konsolosluğu

Adres: Gamlegårdsvägen 13, 21620 Malmö/İsveç
Telefon: +46 76 288 5448
Faks: +46 40 341599
turkiskakonsulatet.malmo@gmail.com

İsveç Ticaret Müşaviri

Adres: KARLAVAGEN 56 11449 Stockholm-Sweden                                                                                                              Telefon: 00 46 8 661 64 83
Faks: 00 46 8 666 96 25
dtsto@swipnet.se
Görev Bölgesi: İsveç

İsveç Turizm Müşaviri

Adres: KUNGSGATAN 3 111 43 Stockholm-Sweden
Telefon: 00 46 8 679 83 20-21
Faks: 00 46 8 611 38 28
info@turism.turkemb.se
Görev Bölgesi: İsveç

İsveç Eğitim Müşaviri

Adres: KUNGSHOLMGATAN 10,2 tr 112 27 Stockholm-Sweden                                                                                                Telefon: 00 46 8 10 21 08
Faks: 00 46 8 10 93 05
stocholm@meb.gov.tr
Görev Bölgesi: İsveç

Para birimi