Hannover Şehir Rehberi

Hannover Şehir Rehberi
Şehrin Künyesi
Ülke:Almanya
Bilinen İsimleri:
Dil:Almanca
Nüfus:7.973.800 (30 Aralık 2007)
Din:Hristiyan
Tel Kodu:Hannover ( +0511)
Para Birimi:Euro
Zaman Dilimi:Orta Avrupa Zaman Dilimi (UTC)
Vize:Schengen
Konsolosluk:An der Christuskirche 3, 30167 Hannover Deutschland
world

Genel Bilgiler / Rehber

Leine Nehri’nin içinden geçtiği şehir olan Hannover, dünyaca meşhur fuarları ile ünlüdür. Almanya’nın kuzeyinde yer alan şehir aynı zamanda Aşağı Saksonya olarak bilinen eyaletin de başkenti konumunda. Hannover denilince insanların aklına ilk olarak fuar ve ekonomisi gelse de yeşil alanları ve parkları ile doğa harikası bir şehirdir. 2000 yılında EXPO fuarına ev sahipliği yapan şehir, her yıl CEBIT Bilişim Fuarı’nın da düzenlendiği yer.

İlk zamanlarda sadece balıkçılar tarafından kalınan bu şehir Leine Nehri sayesinde 13. yüzyıldan itibaren bir ticaret merkezi olmaya başlamıştır. Silah sanayii geliştiğinden dolayı 2. Dünya Savaşı sırasında karşı kuvvetler tarafından şehir neredeyse yerle bir edildi. Bu yüzden şehirde çok fazla tarihi eser göremeyebilirsiniz.

Şehre güzellik katan onca şeyin arasında şehir de bir de yapay göl var, Maschsee isimli bu gölün manzarası da oldukça etkileyici.

world

İklim / Hava Durumu / Ne Zaman Gidilir

Hannover, özellikle yaz aylarında seyahate oldukça uygun bir sıcaklığa sahip. Yaz ayları sıcaklık ortalaması 22 derece civarlarında dolaşıyor. Bu yüzden Hannover’a gitmek için en uygun dönem Mayıs sonu ile Eylül’ün ilk haftasına kadar olan süredir diyebiliriz. Şehirde hissedilen iklim ise okyanus iklimidir. Genel sıcaklık ortalaması 8 derecedir. Oldukça çok yağış alan bir şehir, özellikle kışın yağmur ve kar yağışı bol bol görülebilir.

world

Nasıl Gidilir

İstanbul’dan Hannover’a Türk Hava Yolları’nın Atatürk Havalimanı’ndan ve Pegasus’un Sabiha Gökçen Havalimanı’ndan direkt seferleri ile gidebilirsiniz. Ayrıca Germanwings gibi Avrupa’nın çok sayıda öncü firması aktarmalı uçuşlar düzenliyor. İstanbul Hannover arası yaklaşık olarak 2 saat 30 dakika sürüyor.

world

Yemek / Restoran / Ne Yenir Ne İçilir

Hannover halkının en sevdiği yiyeceklerin başında deniz ürünleri geliyor. Mesela işlenmiş yılan balığı bunlardan birisi. Yine schlachteplatte adı verilen kırmızı ve beyaz etlerden oluşan yemek de yöresel bir tat. Koşkanmaz yemeği ve welfenspeise isimli tatlı da yine burada sevilen yiyeceklerden.

world

Önemli Yerler / Gezilecek Yerler

 • Maschee Gölü

  Çevresinde hem yürüyüş yapabileceğiniz hem de restoranlar, kafeler bulabileceğiniz şehrin yeşili ile uyum sağlayan yapay göl.

 • Marienburg Şatosu

  Neo gotik tarzda bir şato olan Marienburg, Welfe Krallığı’na ev sahipliği yapmıştır.

 • Hannover Hükümet Binası

  Asansör binası  ve manzarası ile meşhur yapıdır

 • Erlebnis Hayvanat Bahçesi

  Büyük bir hayvanat bahçesi olan Erlebnis, çok sayıda hayvan çeşidine ev sahipliği yapıyor.

 • Herrenhausen Garten

  Şehrin simgelerinden biri olan Kraliyet Bahçeleri, 50 hektarlık alana Rhine Prensesi Sophia tarafından 1692-1714 yılları arasında yaptırılmış.

world

Ne Yapılır

Hannover’a genelde fuar ya da doğa tatilleri için gidiliyor. Şehirde yapılan fuarlar için gelenler için fuarların yapıldığı bölgede çok sayıda otel var.

Hannover’ın diğer özellikleri ise doğa ile barışık bir şehir olması ve trafik kelimesinin fazla kullanılmaması. Eğer İstanbul gibi şehirlerde yaşamaya alışmışsanız, bir şehrin hem doğa ile barışık hem de ticaret merkezi olması sizi şaşırtabilir.

Leine Nehri ve Maschee Gölü çevresinde yapılacak yürüyüşler ve kafelerde, barlarda oturup kahve, bira içmek de sizi stresten uzaklaştıracaktır.

Yine şehirde yer alan Erlebnis Hayvanat Bahçesi ve Herrenhause Garten yani Kraliyet Bahçeleri de doğa ile olan birlikteliğinizi eğlenceli kılacak yerlerden bazıları.

Hannover’a geldiyseniz kesinlikle bir bisiklet kiralayın, şehrin hemen hemen her yerinde bisikletle gezen genç yaşlı fark etmeksizin birçok insan görebilirsiniz.

Hannover'da gezilecek yerler galerimiz için tıklayın.

world

Gece Hayatı / Bar / Eğlence

Hannover’da gece hayatı özellikle Cuma ve Cumartesi akşamları oldukça hareketli oluyor. Türkçe müzik çalan çok sayıda farklı mekan ve DJ de bulabilirsiniz. Köln veya Berlin kadar eğlenceli olmadığını söyleyenlere pek aldırış etmeyin. Birahaneler, rock kulüpleri, house müziğin adresi sayılabilecek mekanları ile hem müzik hem de alkol açısından iyi deneyimler sunuyor.

Rachplatz’da bulunan Osho, MEC, Palo Palo şehir merkezinde müzikle iç içe olan mekanlar. Merkez dışında bir kasaba olan Welze’de bulunan Franko’s Disko Hannover’ın eğlence hayatının sadece br yere sıkışmış olmadığının göstegesi. Burgdorf’ta bulunan Brandente de iyi yemekleri ve kaliteli müzikleri ile ünlü.

world

Alışveriş / Ne Alınır

Hannover alışveriş için doğru adres ama Cumartesi günü kesinlikle doğru gün değil. Gar Caddesi ve Niki de Saint Phalle bölgesi alışveriş yapmayı sevenler için biçilmiş kaftan. Bijou Brigitte ise kıyafet alışverişlerinde modayı yakalamak isteyenlerin uğradığı bir yer.

Sokak pazarlarında alışveriş yapmayı seven bir kişiyseniz uğramanız gereken yer kesinlikle Weihnachtsmarkt. Yılbaşı yaklaştığında ışıklandırmalarla bambaşka bir güzelliğe bürünüyor.

Hannover çok sayıda fuara ev sahipliği yaptığı için teknolojik ürünlerden hediyelik eşyalara kadar çok sayıda ürün bulabilirsiniz. 

world

Festival / Fuar

 • Maschsee Festivali - Temmuz

 • Pony Express Festivali - Ağustos

 • BootBooHook Festivali - Ağustos

 • M'ra Luna Festivali - Ağustos

 • Oktoberfest - Ekim

world

Tatiller / Bayramlar / Önemli Günler

 • 1 Ocak - Yılbaşı

 • 21 Mart - Kutsal Cuma

 • 1 Mayıs - Hz İsa'nın Göğe Yükselişi

 • 12 Mayıs - Pantkok Yortusu

 • 22 Mayıs - Katolik Yortusu

 • 3 Ekim - Almanya'nın birleşmesi

 • 16 Kasım - Hristiyan Festivali

 • 19 Kasım - Tövbe Günü

world

Dikkat Edilmesi Gerekenler / Önemli Bilgiler

Şehir de Türklerin yoğun olarak yaşadığı çok sayıda bölge var. Döner, kebap gibi Türk mutfağına ait yemekleri rahatlıkla bulabilirsiniz. Hatta Türk Djler ve sanatçılar da buralarda sahne alıyor. Cumartesi günleri alışveriş yerine başka etkinliklere katılın. Nehir kenarında yürüyüş, bisiklet turu gibi etkinlikleri kaçırmayın. Almancanın en güzel konuşulduğu yerdesiniz.

stars

Konaklanması Önerilen Bölgeler

  world

  Ulaşım

  Ulaşım açısından kesinlikle dünyanın en rahat şehirlerinden biri. Trafik sorunu neredeyse yok. Hafta içi özellikle akşam saatleri sakin geçiyor. Sadece fuar alanlarına yakın yerlerde fuar zamanı bir sıkışıklık oluyor. Özellikle yaz aylarında bisiklet kullanımı oldukça yaygın.

  Hannover metrosunun çok düzgün bir şekilde organize edildiğini ve şehirdeki her yere kolayca ulaşılabildiğini göreceksiniz. Sarı, mavi, kırmızı ve yeşil olmak üzere 4 ana hat olsa da hatlar da kendi içlerinde ayrılıyor.

  Şehre ulaşmak için hem Langenhagen Havalimanı’nı hem de Hauptbahnhof tren istasyonunu kullanabilirsiniz. Ayrıca geniş bir vadi üzerine kurulu bu şehre gelen çok sayıda ana otoyol var.

  Nihan Bayram
  Nihan Bayram

  Bilkent Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümü'nden mezun oldu. Bir süre bir marka ajansında içerik editörlüğü yaptı. Hürriyet Kitap bünyesinde "Ün, Aşk ve Diğerleri" adlı kitabı yayınlandı. Ajans deneyiminden sonra Enuygun ekibine katıldı.

  Para birimi