Berlin Şehir Rehberi

Berlin Şehir Rehberi
Şehrin Künyesi
Ülke:Almanya
Bilinen İsimleri:Berlin
Dil:Almanca
Nüfus:3,479,740 ( 2011)
Din:Hristiyan
Tel Kodu:+0 30
Para Birimi:Euro
Zaman Dilimi:Kış Saati : GMT +1 / Yaz Saati : GMT +2
Vize:Schengen
Konsolosluk:Heerstr.21 14052 Berlin Deutschland
world

Genel Bilgiler / Rehber

Almanya’nın kuzeydoğusunda yer alan Berlin, yaklaşık 3,5 milyon kişinin yaşadığı bir başkent. Şehrin üçte biri ormanlık alanlar, parklar ve göllerden oluşuyor.

2. Dünya Savaşı sonrasında 30 yıl boyunca Doğu ve Batı Avrupa’yı bir duvar ile birbirinden ayıran Berlin Duvarı, şehrin efsanevi gerçeklerinden birisi. 1989 yılında duvarın yıkılması ile birlikte Berlin, turistik olarak oldukça ilgi çeken şehirlerden bir haline geldi. Sanat, tarih ve modern yaşamın bir arada bulunduğu bu şehirde tarihi eserler, çok sayıda müze ve galeri gezebilirsiniz. Ayrıca alışveriş için de tercih edilen şehirlerden birisidir.

world

İklim / Hava Durumu / Ne Zaman Gidilir

Berlin’de kış ayları soğuk, yaz ayları ise nemli ve sıcak geçer. Rusya’dan gelen rüzgârların etkisiyle kış aylarında hava sıcaklığı 0’ın altına düşebilir. Yine de kış ayları Avrupa standartlarına göre daha ılımandır. Haziran ve Temmuz aylarında ise hava sıcaklıkları 24 dereceye, Ağustos ve Eylül aylarında ise 18 dereceye kadar yükselir. Bahar ve sonbahar ayları ziyaret için oldukça uygundur.

world

Nasıl Gidilir

Berlin, toplu ulaşımla şehre kolaylıkla varabileceğiniz iki tane havalimanına sahiptir. Schöefeld Havaalanı şehir merkezine yaklaşık 18 km uzaklıkta olup Berlin’in güneydoğusunda yer alıyor. Tegel Havalimanı ise şehrin kuzeybatısında ve merkeze 8 km uzaklıktadır. İstanbul’dan Berlin’e THY ve Pegasus’un direk uçuşları bulunuyor. THY genellikle Tegel Havalimanına Pegasus ise Schöefeld Havalimanına iniş yapıyor. Uçuş süresi ise yaklaşık 3 saat.

world

Yemek / Restoran / Ne Yenir Ne İçilir

Şnitzel, bira ve patates Alman yemek kültürünün önemli bir parçasıdır. Öte yandan Türk yoğun bir şehir olan Berlin’de yenilecek lezzetler arasında kebap ve döner de yerini almış durumda. Et türevi birçok yemek bulabileceğiniz bu şehirde dünya mutfağından örnekler sunan birçok restoran bulacaksınız. “Currywost” (sosis, patates kızartması), “Gebratene Leber” ( Ciğer yemeği), “Kartoffelpuffer” ( bir çeşit patates kroket), Krep benzeri bir tatlı olan Berliner ve bira çeşitleri şehre has yiyecek ve içecekler arasında yer alıyor.

Bu büyük şehirde yemek yiyebileceğiniz yer sayısı saymakla bitmez. Şehir merkezinde yer alan “Berliner Republic” hem çeşit çeşit bira tadabileceğiniz hem de ev yapımı Berlin yemekleri yiyebileceğiniz bir yer. Kahvaltı, çeşit çeşit pastalar yemek için ise Spree nehrinin sağ tarafında yer alan bir kafe-restoran olan “Friedricks 106” ’yı önerebiliriz. Kreuzberg bölgesinde yer alan “Mustafa’s Gemüse Kebap” ise Berlin’in meşhur kebapçılarından.

world

Önemli Yerler / Gezilecek Yerler

 • Berlin Duvarı

  Berlin Duvarı, Doğu Almanya vatandaşlarının Batı Almanya’ya geçişini önlemek amacıyla 1961 yılında yapılmıştır. 46 km uzunluğundaki bu duvar, 9 Kasım 1989’da yıkıldı. O günleri hatırlayanlar bilir, duvarın yıkılışı dünyanın en önemli olaylarından biri olmuştu. Bugün duvarın bulunduğu yerde açık hava müzesi bulunuyor. Hatta duvara ait taşlar hatıra olarak satılıyor. İki Almanya’nın birleşmesine tanıklık etmek isterseniz Berlin Duvarı’na mutlaka uğrayın.

 • Müzeler Adası

  Bergama Müzesi olarak da adlandırılan Müzeler Adası’nda antik dönemden Bizans sanatına ve İslam eserlerine kadar Alman arkeologlar tarafından bulunmuş pek çok eser yer almaktadır. Müzenin en önemli eserleri arasında Bergama’dan alınan Zeus Atları ve Babil’in Istar Kapısı bulunmaktadır.

 • Berlin’in köprüleri

  Berlin’de doğudan batıya akan Spree Nehri ve kuzeye akan Havel Nehri Berlin’de birleşir. Bu anlamda kentin pek çok yerinde kanallar olduğu için Venedik’ten bile fazla köprüsü olduğu söylenir. Şehirde tarihi çok sayıda köprü bulunuyor. Potsdam’ı Berlin’e bağlayan “Glienicker Köprüsü”, Birinci Dünya Savaşı sırasında SSCB ve ABD’nin casus takası yapması yüzünden Casuslar Köprüsü olarak da bilinir. “Oberbaum Brücke” ise batı ve doğu Berlin arasındaki bağlantı köprüsüdür. “Schloss Brücke”, bir diğer adıyla Saray Köprüsü ise 1800’lerin başında ünlü Alman mimar Karl Friedrich Schinkel tarafından yapılmıştır.

 • Breitschmmeidplatz ve Kudamm Caddesi

  Kurfürstendamn Caddesi’ne kısaca Ku’damm adı veriliyor. Ünlü Alman devlet adamı Bismarck tarafından Paris’in Champs Elysees’si ile yarışmak için yaptırılan bir merkez burası. Ana caddesinde kay kaya binen gençler ve sokak müzisyenlerini görebilirsiniz. Kentin en hareketli yerlerinden biridir. Berlin Heykeli de bu meydandadır.

 • Reichstag ( Parlemonto Binası)

  Reichstag, Berlin’in en ünlü binalarından biridir. Halen Alman Parlementosu’na ev sahipliği yapan bu binayı gezebilirsiniz. Binanın tepesinden şehrin manzarasının da çok güzel olduğunu söyleyebiliriz.

 • Tiergarten

  Mitte bölgesinde yer alan dünyanın en büyük kent parklarından olan Tiergarten’ın içinde Zoologisher Garten (Hayvanat Bahçesi) bulunmaktadır. Burası Avrupa’nın en büyük hayvanat bahçelerinden biridir. 14 bin hayvan barınmaktadır.

 • Branderburgen Kapısı

  Üstünde dört atlı arabası heykeli olan kapı, Berlin’in sembollerinden biridir.1788-1791 yılları arasında yapılmıştır.

 • Fernsehturm ( Televizyon Kulesi)

  368 metre uzunluğundaki bu televizyon kulesi, 1969 yılında yapılmıştır. Kuleden şehir manzarasını seyredebilirsiniz. Alexanderplatz’ta yer alıyor.

 • Charlottenburg Şatosu

  Almanya’ya gitmişken ünlü Alman şatolarından birini görmek isterseniz Charlottenburg Şatosu’nu önerebiliriz. Şatonun odalarını salonlarını gezip bahçesinde yürüyüş yapabilirsiniz.

world

Ne Yapılır

Kentin tarihi yerlerini ve müzelerini gezebilir, çeşit çeşit şehir turlarına katılabilirsiniz. Bunun dışında Spree nehri boyunca hareket eden feribotlara binerek şehri su üzerinden de gezebilirsiniz. Türkçe konuşan insanların, esnafların, dönercilerin olduğu şehrin Türk Bölgesi Kreuzberg’e de mutlaka uğrayın. Pazar günleri Mauer Park’ta kurulan pazardan alışveriş yapabilirsiniz. Bisikletten, kıyafete, müzik aletlerine kadar birçok şey bulacaksınız.

world

Gece Hayatı / Bar / Eğlence

Berlin gece hayatı ile dünyaca meşhur yerlerden birisi. Şehrin batı tarafında daha üst grup gece kulüpleri ve barlar, doğusunda ise daha salaş mekânlar bulunuyor. Gece hayatı şehirde 23.00’ten sonra başlayıp, sabahın erken saatlerine kadar sürüyor. Uzun sürmesinin yansıra makul fiyatları ile de ziyaretçileri cezbediyor. Berlin’de 10 -15 EUR gibi ücret ödeyerek gece kulüplerine girebilir, hatta ünlü sanatçıların performanslarını izleyebilirsiniz.

“Berghain”, “Cassiopeia”, “Watergate” Berlin’in popüler gece kulüpleri arasında öne çıkan isimler! Canlı müzik dinlemek isterseniz “A Trane Jazzclub”, “Madame Claude” gibi mekânlara uğrayabilir sadece bara gitme isterseniz de özellikle yaz aylarında “Club Der Visionaere” ‘e diğer zamanlarda da “Last Cathedral” ve “Möbel Olfe” ’yi tercih edebilirsiniz.

world

Alışveriş / Ne Alınır

Şehirde alışveriş seçeneği oldukça fazla! Birkaç saat içinde alışveriş işinizi tamamlamak isterseniz “Alexa” ve “Berlin Boulevard” alışveriş merkezlerine uğrayabilirsiniz. Vaktiniz bolsa hem gezmek hem de alışveriş yapmak için KaDeWe denilen bir alışveriş merkezini de bünyesinde bulunduran “Kurfürstendamm” ve üst marka tasarımcıların butikleri olan “Friedrichstrasse” caddelerine uğrayabilirsiniz. “Hackischer Markt” da Berlin’n en iyi alışveriş bölgelerinden biridir. Burada ayrıca kafe ve restoranlar da bol miktarda bulunur. Berlin’den dönerken getirebileceğiniz hediyeliklerin başında bira geliyor. Küçük bir bira koleksiyonu meraklıları için güzel bir hediye olabilir.

world

Festival / Fuar

 • 06 Ocak - Epiphany (Üç Kral) Kostümlü yürüyüşler, eğlenceler yapılıyor.

 • 22-27 Ocak - Berlin Bisiklet Yarışları

 • 5 Şubat - Berlinale (Berlin Film Festivali)

 • Şubat - Berlin Karnavalı

 • Mart - Çağdaş Müzik Festivali

 • Mayıs - Berlin Tiyatro Festivali

 • Mayıs - Müze geceleri: Müzeler geceleri de açık oluyor ve çeşitli aktiviteler yapılıyor.

 • 22-25 Mayıs - Kültürler Festivali: Sokak partisi ve geçit töreni ile kutlanıyor

 • 21 Haziran - Açık Hava Müzik Festivali

 • Temmuz - Berlin Moda Haftası

 • Ağustos - Uluslararası Berlin Bira Festivali

 • Eylül - Berlin Festivali

 • 10-19 Ekim: Berlin Işık Festivali

 • 30 Ekim - Berlin JazzFest

 • 24 Kasım - Christmas Alışveriş Günleri Başlangıcı

world

Tatiller / Bayramlar / Önemli Günler

 • 1 Ocak – Yeni yıl tatili

 • 6 Ocak - Dini Bayram

 • 2 Nisan - Dini Bayram

 • 4-5 Nisan - Dini Bayram

 • 8 Mart – Dünya Kadınlar Günü

 • 1 Mayıs – İşçi Bayramı

 • 13 Mayıs - Dini Bayram

 • 23-24 Mayıs - Dini Bayram

 • 6 Haziran - Dini Bayram

 • 15 Ağustos - Dini Bayram

 • 3 Ekim - Almanya’nın Birleşmesi

 • 31 Ekim - Reformasyon Günü

 • 1 Kasım - Azizler Günü

 • 24-25 Aralık - Christmas

 • 31 Aralık – Yeni yıl gecesi

world

Dikkat Edilmesi Gerekenler / Önemli Bilgiler

Türkiye’den bir saat geridedir. Genel kural olarak şehrin batı bölgesinde fiyatlar doğu bölgesine göre daha yüksektir.

stars

Konaklanması Önerilen Bölgeler

  world

  Ulaşım

  Berlin’de toplu ulaşım oldukça rahat, ucuz ve şehrin tamamını kapsayacak genişliktedir! Şehir otobüsleri, “U-Bahn” dedikleri bir metro sistemi ve “S-Bahn” dedikleri bir başka raylı sistemden oluşan toplu ulaşım ağı da birbirine bağlanmış durumda! Başlangıçta biraz karışık gelse de şehir içi ulaşımında bu araçları kullanmak size zaman kazandıracak. Taksilerde ise bizdeki gibi taksimetre geçerlidir. Yalnız 2 km’ye kadar kısa mesafelerde genel kural olarak 4 EUR gibi sabit bir ücret ödeyerek gidebiliyorsunuz.

  Nihan Bayram
  Nihan Bayram

  Bilkent Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümü'nden mezun oldu. Bir süre bir marka ajansında içerik editörlüğü yaptı. Hürriyet Kitap bünyesinde "Ün, Aşk ve Diğerleri" adlı kitabı yayınlandı. Ajans deneyiminden sonra Enuygun ekibine katıldı.

  Para birimi