Arjantin Ülke Rehberi

Ülke Künyesi

Haritada Göster
Ülke:
Arjantin
Bilinen İsimleri:
Vize:
Dil:
İspanyolca
Nüfus:
45.548.117
Tel Kodu:
+54
Zaman Dilimi:
GMT-3
Konsolosluk:
Para Birimi:
ARS
Din:

Genel Bilgiler / Rehber

İsmini İtalyanca gümüş anlamına gelen Argentina kelimesinden alan Arjantin, Güney Amerika kıtasında yer alıyor ve kapladığı alan ile Güney Amerika’nın dördüncü, dünyanın ise sekizinci büyük ülkesi konumunda. Bolivya, Paraguay, Brezilya ve Şili ile komşu olan ülke; büyüleyici plajlar, tarihi hazineler, dünyanın en zengin biyolojik çeşitliliğine sahip Patagonya gibi doğal rezervleri ve görkemli dağların yamaçlarında kurulmuş kayak merkezleri ile turizm açısından çok zengin.

44 milyon nüfusa sahip Arjantin’in yaklaşık 11 milyon nüfuslu başkenti Buenos Aires, hem ülkenin kültürel merkezi hem de en çok ziyaret edilen şehri. 24 saat uyumayan ve hareketli yaşamıyla ünlü Buenos Aires, milyonlarca insanın katıldığı festivalleri, 5 yıldızlı otelleri ve gece hayatı seçenekleriyle de Arjantin’de turizm olanaklarının en geliştiği yer. Mendoza, Cordoba, Ushuaia ve Salta ise yüzlerce yıllık kiliseleri ve Taş Devri’ne uzanan koleksiyonlara sahip dünyaca ünlü müzeleriyle Arjantin’in diğer önemli şehirleri arasında.

Ülkenin resmi İspanyolca ama İtalyanca, Arapça ve Almanca da özellikle büyük şehirlerde yaygın olarak kullanılıyor. Kırsal kesimlerde ise pek çok yerel dil ve lehçe ile karşılaşabilirsiniz. Hayvancılığın yaygın olduğu ülkede Gaucho kovboyları, ulusal bir simge haline gelmiş durumda ve kovboylarla çıkılan safariler çok seviliyor. Hemen her mahallesinde bir dans okuluyla karşılaşabileceğiniz Arjantin’de futbol da çok seviliyor ve ünlü futbolculara ulusal kahraman olarak değer veriliyor.

Güney yarımkürede yer aldığı için Türkiye’nin tam tersi mevsim döngüsüne sahip olan Arjantin, deniz ve doğa turizminden kültürel ve tarihi gezilere kadar her mevsim pek çok alternatif turizm olanağı sunuyor.

Ne Zaman Gidilir

Ant Dağları ve Güney Atlantik Okyanusu ile sınırlanan Arjantin, 7 bölgeye ayrılmış durumda ve her bölge kendine özgü iklim özelliklerine sahip. Ülkenin Oğlak Dönencesi ve alt enlemlerde kalan bölümlerinde ılıman ve kurak kışlar, sıcak ve yağışlı yaz ayları yaşanırken bu bölümlerde yılın belirli dönemlerinde kasırgalar ve sert fırtınalar da görülüyor. Ülkenin güney ve dağlık bölümlerinde ise sıcak ve kurak yaz ayları ve yoğun kar yağışlı kış ayları yaşanıyor. Arjantin’in kuzey bölümlerinde ise subtropikal iklim özellikleri hakim.

Arjantin başkenti Buenos Aires’te yazları nemli ve sıcak, kışları ise ılıman bir iklim etkili oluyor. Güney yarımkürede yer aldığı için Arjantin’de Türkiye'nin tam tersi mevsim döngüleri var. Türkiye kış mevsimindeyken Arjantin’de yaz mevsimi yaşıyor. Bu nedenle aralık, ocak ve şubat ayları, ortalama 25 derece sıcaklıklarla ülkeye gitmek için en güzel zamanlar. Haziran, temmuz ve ağustos aylarında Ant Dağları kayak merkezlerinin tadını çıkarmak için de Arjantin’i ziyaret edebilirsiniz.

Nasıl Gidilir?

Türkiye'nin en uzun uçuş mesafelerinden birine sahip olan Arjantin’in Buenos Aires, Mendoza ve Ushuaia gibi şehirlerine İstanbul, Antalya, Antalya ve İzmir gibi büyük şehirlerden Türk Hava Yolları'nın yanı sıra KLM, Lufthansa, Avusturya Airlines, LATAM Airlines Brazil, Swiss, American Airlines ve Delta Air Lines gibi uluslararası havayollarının aktarmalı uçuşları ile rahatlıkla gidebilirsiniz.

Frankfurt, San Paolo veya Frankfurt, Houston George Bush Kıtalararası Havalimanı aktarmalı gerçekleştirilen Arjantin uçuşları, İstanbul’dan yaklaşık 18 saat sürüyor. Sao Paulo aktarmalarında ise uçak yolculuğu süresi 13 saate kadar düşebiliyor.

Gece Hayatı

Tangonun vatanı olan Arjantin, özellikle büyük şehirlerinde turistlere onlarca eğlence seçeneği sunuyor. Ülkenin hemen her şehrinde tango ve dans okulları var, ayrıca sokak eğlenceleri de çok yaygın. 24 saat uyumayan şehir olarak bilinen başkent Buenos Aires; konsept partilerin düzenlendiği dans kulüpleri, canlı müzik dinleyebileceğiniz barlar, sahil partilerine katılabileceğiniz plaj kulüpleri ve lüks gece kulüpleri ile ülkenin eğlence merkezi konumunda. Modayı yakından takip eden Buenos Aires’in gece kulübü ve barlarında sıkı bir kıyafet kuralı uygulanıyor. Arjantinliler ise partilere veya gece kulübüne giderken en pahalı ve özel kıyafetlerini giymeye dikkat ediyor. Ülkede her barda geniş bir dans pisti var ve yerel halk dans etmeyi gerçekten çok seviyor.

Yıl boyu onlarca eğlenceli festivalin düzenlendiği Arjantin’de Buenos Aires, Mendoza, Cordoba ve Ushuaia gibi büyük şehirlerinde Güney Amerika lezzetlerinden uluslararası mutfaklara kadar pek çok seçenek sunan kaliteli restoranlar da bulabilirsiniz. Ülke genellikle gece kulüpleri ve barlar kapılarını saat 23:00 gibi açıyor ve eğlence sabah saatlerine kadar devam ediyor. Niceto Club, Club Severino, Club Shampoo, Under Club, Thelonious Club ve Palermo Club, Buenos Aires’in en popüler eğlence mekanlarından sadece bazıları.

Alişveriş / Ne Alınır

Arjantin'in kıyı şeridinde sıralanan turistik şehirleri, dünyaca ünlü markalardan yöresel hediyelik eşyalar alabileceğiniz dükkanlar ve sokak tezgahlarına kadar pek çok seçenekle dolu. Ülkenin ünlü Gaucho kovboyları, Arjantin’in sembolü haline gelmiş durumda ve kovboy kıyafetleri, pançolar veya aksesuarlar en çok satılan hediyelik eşyalar arasında yer alıyor.

Arjantin'de çıkarılan önemli bir mineral olan rodokrozit ile yapılan onlarca çeşit takı ve süs eşyasının da çok satın aldığı ülkede ev yapımı şaraplar, el yapımı deri ürünleri, kenarlar, ayakkabılar ve yöresel giysiler de satın alabilirsiniz. Buenos Aires’in ünlü Florida Caddesi, tam bir alışveriş cenneti ve burada butik mağazalardan hediyeli eşya dükkanları, sanat galericileri veya antikacılara kadar pek çok alternatif bulabilirsiniz. Şehrin tarihi merkezi olarak kabul edilen La Boca da yerel satıcıları ile turistlerin en çok uğradığı yerler arasında.

Festivaller ve Fuarlar

 • Cosquin Halk Festivali (Ocak-Şubat, Cosquin, Cordoba)
 • Buenos Aires Karnavalı (Şubat, Buenos Aires)
 • Ulusal Güneş Festivali (Şubat, San Juan)
 • Gualeguaychú Karnavalı (Şubat-Mart, Gualeguaychú, Entre Rios)
 • Vendimia (Mart, Mendoza)
 • Ulusal Üzüm Hasat Festivali (Mart, Mendoza) 
 • Buenos Aires Uluslararası Film Festivali (Nisan, Buenos Aires)
 • Çikolata Festivali (Nisan, Bariloche)
 • Ulusal Kar Festivali (Temmuz, Bariloche)
 • Buenos Aires Caz Festivali (Ağustos, Buenos Aires)
 • Buenos Aires Uluslararası Tango Festivali (Ağustos, Buenos Aires)                                                                                  
 • Pepsi Müzik Festivali (Eylül-Ekim, Buenos Aires)
 • Septiembre Müzikali (Ekim, Tucuman)

Fuarlar

 • ExpoFrioCalor Uluslararası Klima, Isıtma, Havalandırma ve Soğutma Fuarı (Haziran, Buenos Aires)
 • Automechanika Otomotiv Endüstrisi Uluslararası Ticaret Fuarı (Eylül, Buenos Aires)
 • Uluslararası Tekstil Makineleri Fuarı (Nisan, Buenos Aires)
 • Uluslararası Elektrik Mühendisliği, Elektronik ve Aydınlatma Fuarı (Eylül, Buenos Aires)
 • Uluslararası Ambalaj Fuarı (Ekim, Buenos Aires)
 • Expofarmacia İlaç Ticareti Fuarı (Mart, Buenos Aires)

Tatiller / Önemli Günler

1 Ocak Yeni Yıl

24 Mart Doğruluk ve Adalet Günü

2 Nisan Malvinas Günü

21 Nisan Memur Bayramı

24 Nisan Paskalya

1 Mayıs İşçi Bayramı

25 Mayıs Devrim Günü

20 Haziran Ulusal Bayrak Günü

9 Temmuz Ulusal Bağımsızlık Günü

28 Kasım Milli Egemenlik Bayramı

8 Aralık Temiz Toplum Günü

22 Aralık Noel Tatili

25 Aralık Noel

Dikkat Edilmesi Gerekenler

- Arjantin’e giriş ve çıkışta 10.000 dolar üzerinde nakit para taşınması yasaklanmış durumda.

- Ülkeye girerken veya ayrılırken herhangi bir et ve süt ürünü, bitki ve yeni geliştirilen elektronik ürünler taşımak kesinlikle yasak.

- Arjantin’de musluk suyu içilmiyor, bu nedenle yanınızda şişelenmiş su veya madem suyu bulundurmalısınız.

- Ülke genelinde zengin ve fakir mahalleler arasında ciddi bir sınır var. Özellikle fakir mahallerde suç oranları oldukça yüksek. Bu tarz mahallelerin yanı sıra kalabalık festivaller, plajlar ve eğlence mekanlarına giderken yanınıza fazla nakit para ve değerli eşya almamalısınız.

- Arjantin’de okyanusta yüzmek isteyenler için özel olarak belirlenmiş güvenli alanlar var. Bu alanlar dışında yüzmek, güçlü kıyı akıntıları nedeniyle çok tehlikeli.

- Büyük şehirlerde pek çok noktada banka ve döviz bürosu görebilirsiniz, ayrıca kredi kartı da hemen her yerde geçerli ama ülkenin kırsal bölgelerine gidecekseniz yanınızda nakit para bulundurmanızı öneririz.

Ulaşım

Güney Amerika ülkeleri arasında en gelişmiş ulaşım olanaklarına sahip olan Arjantin’de kara yolu ve demir yolu, ülkenin hemen her şehrine ulaşıyor. Otobüs yolculuğunun çok yaygın olduğu ülkede özellikle kırsal kesimlerde yapılan otobüs yolculukları engebeli arazi ve eski otobüslerden dolayı oldukça zorlayıcı olabilir. Komşu ülke şehirlerine de uzun mesafe otobüs seferlerinin düzenlendiği Arjantin’de turistik noktalara yapılan seferler o kadar çok talep görüyor ki seyahatinizden bir ay önce otobüs biletinizi almanız gerekiyor.

Arjantin’de kıyı şeridi boyunca ilerleyen trenler, muhteşem doğa manzaraları sundukları için özellikle turistler tarafında çok tercih ediliyor. Trenle dünyanın en güneydeki şehri olmasıyla ünlü Ushuaia’ya kadar uzun bir yolculuk bile yapabilirsiniz.

Buenos Aires gibi büyük Arjantin şehirlerinde toplu taşıma halk tarafından yoğun olarak kullanılıyor ve toplu taşıma sistemi oldukça gelişmiş durumda. Metro, tren, otobüs, minibüs ve tramvaylar ile sağlanan şehir içi ulaşım oldukça ucuz ve geniş bir güzergâha sahip. Ülke genelinde taksiler de yaygın olarak kullanılıyor ama korsan taksiler konusunda dikkatli olmanızı öneririz.

Kültür

1816 yılında bağımsızlığını kazanan Arjantin halkının %97 gibi büyük bir bölümü İspanyol ve İtalyan göçmenlerin soyundan geliyor, ülkede Güney Amerika yerlilerinin oranı ise sadece %2 civarında. Din özgürlüğünün anayasal hak olarak korunduğu ülkede nüfusun %92'si Katolik ve %2’si ise Protestan. Ülkede hiçbir dine inanmayanların oranı da %11 gibi yüksek bir seviyede.

Hemen her şehrinde tango ve dans okullarının bulunduğu Arjantin, hafta sonları düzenlenen renkli sokak partileri ile de ünlü. Arjantinliler diğer Güney Amerika halkları gibi oldukça sıcakkanlı, eğlenmeyi seviyor ve turistlerle iletişim kurmaktan hoşlanıyor. Şakacı ve esprili olmalarıyla ünlü Arjantinliler bazen bu huylarını abartabiliyor, duygusal yaklaşımlar veya aşırılıklar sergileyebiliyor. Özellikle futbolun çok sevildiği ve yaşam tarzını etkilediği ülkede Diego Armando Maradona ve Lionel Messi gibi futbolcular ulusal kahraman olarak görülüyor.

Arjantin'de yerel kafe ve restoranlar sabah saat 10:00'a kadar kahvaltı, öğleden sonra 15:00'a kadar öğle yemeği ve akşam saat 20:00’a kadar akşam yemeği servis etmiyor. Hatta ülkede saat 20:00’dan önce açık restoran bulmak da oldukça zor. Halka açık alanlarda içki içmenin hoş karşılanmadığı ülkede alkol tüketimi oldukça fazla. Arjantin’in ünlü şaraplarının yanı sıra bira ve yerel içkiler de çok seviliyor. Halka açık kapalı alanlarda sigara içmenin yasak olduğu ülkede 21 yaş altına da alkol satışı yapılmıyor.

Arjantin’de özellikle kalabalık şehirlerin banliyö bölgelerinde hırsızlık ve yankesicilik gibi suçların oranları oldukça yüksek ama cinsel taciz ve ayrımcılık ise çok az. Kadın erkek eşitliğine önem verilen ülkede kadınlar oldukça özgür ve rahatlıkla gece boyu sokaklarda güvenle gezebiliyor.

Ülkede İtalyan ve İspanyol mutfağı çok seviliyor ve dana biftek milli yemek olarak kabul ediliyor. Patates piresi, kuru meyve, hamur işleri ve ev kurabiyelerin de sofraları süslediği ülkede diğer Güney Amerika ülkelerinde olduğu gibi mate isimli çaylar da çok tüketiliyor.

Ekonomi

Sanayi ve tarıma dayalı bir ekonomik model uygulayan Arjantin'de gayri safi milli hasılanın %30’u sanayi, %10’u tarım ve geri kalanı hizmet sektöründen elde ediliyor. Ekonomik büyüklüğüyle dünyada 28. sırada yer alan Arjantin, G20 ekonomik topluluğunun da kurucu üyelerinden biri. Ülke, en fazla dış ticareti Brezilya, Çin, Amerika Birleşik Devletleri ve Almanya ile yapıyor.

Bankacılık, inşaat, elektronik, tekstil, petrol arıtma, petrokimya ürünleri, madencilik, demir çelik, makine, gıda ve otomotiv sektörlerinin geliştiği Arjantin, 190.000 km2’den fazla ekilebilir araziye sahip, ayrıca her bölge farklı iklim tipi görüldüğü için ülkede onlarca çeşit tahıl, hububat, meyve ve sebze yetiştirilebiliyor. Hayvancılığında da çok yaygın olduğu ülke, dünyanın en önemli et üreticileri arasında yer alıyor. Arjantin’in yıllık gayri safi milli hasılası 518 milyar dolar, kişi başı milli geliri 11.652 dolar ve işsizlik oranı ise %9,1.

Vize Nasıl Alınır?

Arjantin’e yolculuk edecek bordo, yeşil, gri ve siyah pasaport sahibi Türk vatandaşları, 90 güne kadar vizeden muaf tutuluyor. Ayrıca Arjantin sınır kapısında Türk vatandaşlarına ücretsiz vize uygulaması olanağı da sağlanıyor. 90 günü geçecek konaklamalar ve seyahatler için ise Arjantin vizesi almanız gerek. Vize başvurunuzu Arjantin Konsolosluğu’na veya resmi vize başvuru merkezlerine şahsen yapabilirsiniz. Başvurabileceğiniz vize türleri arasında turistik vize, seyahat vizesi, aile birleşim vizesi, çalışma vizesi ve eğitim vizesi gibi seçenekler bulunuyor.

Vizeler için istenen evraklar arasında ise seyahat dönüş tarihinden itibaren 6 ay daha geçerliliği olan bir pasaport (kapıda vize uygulaması için pasaportun boş bir sayfası olması gerekiyor), nüfus cüzdanı fotokopisi, ulaşım ve konaklama rezervasyonları, 30.000 euro teminatlı seyahat sağlık sigortası ve varsa davetiye gibi çeşitli belgeler bulunuyor. Aktarmalı olarak ülkeye gideceğiniz için aktarma yapılacak ülke için de transit vize almanız istenebilir. Arjantin’e 90 günü aşmayan seyahatler için bir vize ücreti talep etmiyor, ayrıca Arjantin’e giriş ve çıkışta 10.000 dolarının üzerinde nakit para taşınması da izin verilmiyor.

Türkiye Temsilcilikleri

T.C.Buenos Aires Büyükelçiliği

Posta adresi: 11 de Septiembre 1382, C1426BKN-La Ciudad de Buenos Aires / Argentina

E-posta: embajada.buenosaires@mfa.gov.tr

Telefon: +54 11 4788-3239 / 4788-5106

Nöbetçi / Acil Durum Telefonu: +54 911 6920 5706

Faks: +54 11 4784-9179

Ticaret Müşavirliği

Adres: Alicia Moreau de Justo 1120, piso 4, of,404 A (1107) Puerto Madero, Ciudad de Buenos Aires Argentina                                Telefon: +54 11 5032 4133
Faks: +54 11 5277 4198
E-posta: buenosaires@ekonomi.gov.tr

Para birimi