Kelkit Otobüs Bileti Ara

Bugün
Yarın
Bugün
Yarın

Kelkit Hakkında

Gümüşhane sınırlarında yer alan Kelkit, Yeşilırmak’ın kolları arasında bulunan Kelkit Çayı tarafından beslenen verimli ovalarla çevrelenen bir ilçe. Erzincan kent merkezinin yanı sıra Şiran ve Köse gibi ilçelerle komşu olan Kelkit’te Emek, Deredol ve Tarbast isimlerle bilinen pek çok yayla mevcut. Yaz aylarında veya bahar döneminde buralara gelerek Kelkit’in serin havasını soluyabilirsiniz. Gürgen, ardıç, kavak ve meşe ağaçlarıyla çevrelenen ilçede bitki örtüsü son derece zengin. Bu sayede Kelkit doğa aşığı gezginler tarafından sıklıkla ziyaret ediliyor. Gümüşhane’ye uzaklığı yaklaşık 60 kilometre olan ilçenin yerleşik nüfusu 50 binden fazla. Üstelik bu sayı Kelkit’te giderek artan sanayi tesisleri sayesinde yükselmeye devam ediyor.  

‘’Zilli kilim’’ adıyla anılan yöresel kilimleriyle meşhur Kelkit’te eskiden beri el sanatları hayli gelişmiş durumda. Orta Asya’dan izler taşıyan kilimlerin yanı sıra seccadeler, rengarenk yolluklar ve el emeği duvar süsleri de ilçenin kültürel yaşamında büyük yer tutuyor. Kelkit’e geldiğinizde tüm bu ürünlerle ilgili bölge halkından tarihsel bilgileri dinleyebilir hatta bazılarını hediye olarak satın alabilirsiniz. Tunç Çağı’ndan günümüze miras kalan Satala Antik Kenti ise ilçenin geçmişten bu yana öne çıkan belli başlı ziyaret noktalarından. Karadeniz ile Doğu Anadolu’nun birbiriyle buluştuğu güzergah üzerinde yer alan antik kentin özellikle Persler ve Romalılar döneminde zorlu mücadelelere sahne olduğu biliniyor. Üstelik günümüzde SİT alanı olarak korunan Satala’dan Bizanslıların da askeri amaçlarla yararlandıkları tahmin ediliyor.

Roma, Pers ve Bizans dönemlerinden izleri barındıran antik kentte eski bir lejyon kalesi ile sarnıç, hamam, kilise ve mozaikler yer alıyor. Günümüzde neredeyse tamamı toprak altında kalan eserler arasında özellikle tarihi kalenin son derece görkemli tarzda inşa edildiği düşünülüyor. Moloz taşlar kullanılarak yükseltilen göz alıcı kale, dikdörtgen planıyla dikkat çekiyor. Eski kalenin çevresini saran surları ise kuşkusuz yapıya çok daha heybetli bir görünüm kazandırıyordu. Ancak bu surlar şimdilerde neredeyse tümüyle yıkılmış durumda. Satala Antik Kenti’nde ayrıca günümüze yine oldukça küçük kısmı ulaşabilen kilise ve su kemeri kalıntılarına rastlayabilirsiniz. Kelkit gezinize mola verdiğinizde ise Gümüşhane sofralarının baş aktörü sayılan lezzetlerden katıklı çorbayı, evelik dolmasını, hamurdan yapılan bir çeşit atıştırmalık olan keteyi ve üzerinde yoğurtla beraber sunulan ıspanak borani gibi yemekleri tadabilirsiniz.

Kelkit Terminali’nden Şehir Merkezine Ulaşım

Gümüşhane’nin küçük bir ilçesi olan Kelkit’in merkezine oldukça yakın olan otobüs terminalinden ister yürüyerek ister ise çeşitli ulaşım araçlarını kullanarak kolayca ilçenin her yerine gidebilirsiniz.

Belediye Otobüsleri

Terminal çıkış kapısı önündeki Şeker Caddesi üzerindeki duraklarından her 30 dakikada bir kalkan belediye otobüsleri ile Kelkit’in her mahallesine kolayca ulaşabilirsiniz.

Minibüsler

Kelkit merkezindeki her mahalleye rahat bir yolculukla ulaşabileceğiniz minibüsler de terminal önünden yarım saatte bir kalkıyor. Terminal içinde de başta Gümüşhane olmak üzere çevre ilçe ve köylere gidebileceğiniz ilçe minibüsleri bulabilirsiniz.

Taksi

Kelkit Terminali’nin hemen yanında 24 saat açık kolan Kelkit Taksi bulunuyor. İstediğiniz saatte (0535) 357 33 69 numaralı telefonla taksi durağına ulaşabilir ve kısa sürede ilçe merkezinde istediğiniz noktaya gidebilirsiniz.

Neden Enuygun’u Seçmeliyim?

feature

En güncel seferleri görün

Enuygun, gitmek istediğiniz rotaya ve tarihe göre otobüs firmalarının anlık verilerini çekerek en güncel seferleri listeler.

feature

Kolayca karşılaştırın

Enuygun’da gitmek istediğiniz rotada düzenlenen tüm otobüs seferlerini bir arada inceleyerek kolayca karşılaştırıp otobüs biletinizi satın alabilirsiniz.

feature

Her yere bilet bulun

Metro Turizm, Pamukkale Turizm, Efe Tur, Villa Seyahat ve Süha Turizm gibi Türkiye’nin önde gelen firmalarıyla çalışan Enuygun sayesinde gitmek istediğiniz her yere otobüs bileti bulabilirsiniz.

En Çok Tercih Edilen Kelkit Otobüs Seferlerinin Bilet Fiyatları

Sıkça Sorulan Sorular

Enuygun, en ucuz Kelkit otobüs bileti fiyatlarını nasıl sunuyor?
expand_more
Enuygun, Kelkit otobüs seferleri için arama yaptığınızda varabileceğiniz otogarlara seferi olan firmaların anlık verilerini direkt olarak çekip karşılaştırır. Böylece aradığınız tarih için farklı firmaların Kelkit otobüs seferlerini bir arada görebilir ve en uygun otobüs biletini satın alabilirsiniz.
Kelkit yolculuğu otobüsle kaç saat sürüyor?
expand_more
İstanbul-Avrupa - Kelkit 16 saat , İzmir - Kelkit 19 saat 30 dakika , Ankara - Kelkit 11 saat 30 dakika sürüyor.
Hangi otobüs firmalarının Kelkit seferleri bulunuyor?
expand_more
Bayburt Özlem Seyahat, Barış Turizm, Lüks Gümüşhane Türkiye’nin birçok şehrinden Kelkit seferleri düzenliyor.
Sefer Süreleri
 • İstanbul-Avrupa
  16 saat schedule
 • İzmir
  19 saat schedule
 • Ankara
  11 saat schedule
 • Adana
  11 saat schedule
 • Bursa
  17 saat schedule
 • Antalya
  18 saat schedule
 • Trabzon
  2 saat schedule
map placeholder
expand_less