Kale Otobüs Bileti Ara

Bugün
Yarın
Bugün
Yarın

Kale Hakkında

Gümüşhane’ye bağlı Kale, geçmişten bu yana Romalılardan Bizans’a ve Osmanlı’ya dek pek çok farklı medeniyete ev sahipliği yapmış hayli eski ve köklü bir yerleşim. Nüfusu sadece birkaç yüz kişiden meydana gelen Kale, daha önceki yüzyıllarda ‘’Kovans’’ olarak adlandırılıyordu. Özellikle bölgede bulunan kireç üretim tesisleri sayesinde gelişimini sürdüren Kale’de günümüzde turizm ve ticaret de giderek gelişmeye devam ediyor. Gümüşhane kent merkezinden yaklaşık 25 kilometre uzaklıkta bulunan Kale, adını ise bölgede egemenlik kuran çeşitli devletler tarafından kullanılan tarihi yapıdan alıyor. 

Eski kale dışında görülmeye ve ziyarete değer pek fazla yapıyı barındırmayan köyde tüm sene boyunca etkisini gösteren karasal iklim nedeniyle nem oranı hayli düşük. Kale gezisi için ideal dönemlerin başında ise kuşkusuz bahar ayları ile yaz mevsimi geliyor. Sağlık ocağı ve bazı konutlar dışında köyde önemli bir yerleşim bulunmuyor. Gümüşhane seyahatiniz sırasında dilerseniz günübirlik gezi için Kale’ye gelebilir ve bölgedeki tarihi yapıları görme şansı bulabilirsiniz.  

Türkiye sınırları içinde nüfusu gitgide azalan tek il olarak bilinen Gümüşhane’ye seyahat ettiğinizde ayrıca şehrin diğer turistik güzelliklerini de dolaşabilirsiniz. Günümüzde Sadak Köyü’nün içinde kalan Satala Antik Kenti, yemyeşil ağaçların arasında adeta mücevher gibi parlayan Limni Gölü, göz kamaştırıcı sarkıt ve dikitleriyle bilinen Karaca Mağarası ve eski bir Rum yerleşimi olan Santa Harabeleri bu yerlerden bazıları. Ayrıca bölgeye kışın geldiğinizde bu aylarda karla kaplanan Zigana Kayak Merkezi’nde kaymanın tadına varabileceğinizi unutmayın. Kasım ayından itibaren başlayan kayak sezonu bölgede neredeyse ilkbaharın sonuna dek devam ediyor. Köye ulaşmak için Gümüşhane şehir merkezinden kalkan minibüslerden yararlanabilirsiniz. Merkezden araç kiraladığınızda yine yaklaşık 30 dakika içinde köyde olabilirsiniz. Gümüşhane’ye seyahat etmek için ise Türkiye’nin farklı şehirlerinden buraya düzenlenen otobüs seferlerinden faydalanabilirsiniz.

Kale Otogarı Hakkında

Malatya merkezine sadece 44 kilometre uzaklıktaki 5.600 nüfuslu Kale ilçesinin otogarı, ilçe merkezinde yolculara hizmet veriyor. Otogardan kolayca resmi dairelere, merkezi caddelere ve birçok mahalleye 10 dakikalık kısa bir yürüyüşle ulaşabilirsiniz. Yolcuların ilçe merkezine ulaşımı için minibüsler ve taksiler de hizmet veriyor.

Minibüsler

Kale Otogarı önündeki duraklarında her yarım saate bir bulabileceğiniz minibüslerle Kale Belediyesi, Kale Turizm ve Otel İşletmeciliği Meslek Yüksekokulu, İnönü Üniversitesi Sosyal Tesisi, Cafer Höyük Arkeoloji Müzesi, Muşar Kalesi gibi yoğun ve turistik yerlerin yanı sıra Kıyıcak Mahallesi, Bentköy Mahallesi, İkizpınar Mahallesi, Bağlıca Mahallesi ve Salkımlı Mahallesi gibi ilçenin büyük mahallelerine de kısa sürede gidebilirsiniz.

Otogar içinden hareket eden kooperatif minibüsleri ise Kale Otogarı’ndan Malatya'nın Arapgir, Battalgazi, Hekimhan, Kuluncak ve Yeşilyurt gibi 13 ilçesine ve bütün köylerine otogardan her saat gitme şansınız var.

Taksi

Oldukça küçük bir ilçe olan Kale’de çok az sayıda taksi hizmet veriyor. Otogar çıkış kapısı önünde bulabileceğiniz taksilerle toplu taşıma araçlarının çalışma saatleri dışında ilçe merkezine ve turistik noktalara kısa sürede ve ekonomik fiyatlarla ulaşabilirsiniz.

Kale Otogarı Hakkında

Malatya’nın tarihi ilçelerinden biri olan Kale ilçesinin otogarı, küçük ilçe merkezine oldukça yakın olduğu için yolcular, çok bavulları veya aceleleri yoksa yürüyerek kolayca otogara ulaşabilirler. Minibüsler ve taksiler de Kale Otogarı’na yolcuların kısa sürede gidebilmesi için ulaşım hizmeti sunuyor.

Minibüsler

Hem Karakaya Baraj Gölü çevresindeki turistik tesislerden hem de İnönü Üniversitesi Sosyal Tesisi ve Kale Turizm ve Otel İşletmeciliği Meslek Yüksekokulu gibi yoğun yerlerden veya Cafer Höyük Arkeoloji Müzesi ve Muşar Kalesi gibi tarihi noktalardan Kale Otogarı’na ulaşım için ilçe içi minibüslerinden faydalanabilirsiniz. Kale minibüslerinin ilçenin 28 mahallesinde de durakları bulunuyor.

Kalekoop yolcu taşıma kooperatifi minibüsleri ise daha çok Malatya'nın 13 ilçesi ve köylerinden otogara ulaşmak isteyen yolculara hizmet veriyor. Her saat bulabileceğiniz kooperatif minibüsleri ile akşam saatlerine kadar Kale Otogarı’na geçebilirsiniz.

Taksi

Az sayıda taksi durağının bulunduğu Kale ilçesinde hem otogar çevresinde hem de merkezi caddelerde gece yarısına kadar taksi bulabilir ve 5 dakikalık kısa bir yolculukla Kale Otogarı’na ulaşabilirsiniz.

Neden Enuygun’u Seçmeliyim?

feature

En güncel seferleri görün

Enuygun, gitmek istediğiniz rotaya ve tarihe göre otobüs firmalarının anlık verilerini çekerek en güncel seferleri listeler.

feature

Kolayca karşılaştırın

Enuygun’da gitmek istediğiniz rotada düzenlenen tüm otobüs seferlerini bir arada inceleyerek kolayca karşılaştırıp otobüs biletinizi satın alabilirsiniz.

feature

Her yere bilet bulun

Metro Turizm, Pamukkale Turizm, Efe Tur, Villa Seyahat ve Süha Turizm gibi Türkiye’nin önde gelen firmalarıyla çalışan Enuygun sayesinde gitmek istediğiniz her yere otobüs bileti bulabilirsiniz.

En Çok Tercih Edilen Kale Otobüs Seferlerinin Bilet Fiyatları

RotaBilet FiyatlarıGünlük Otobüs Seferi SayısıOrtalama Sefer Süresi
roomAnkara - Kale
230 TL27 sa 20 dk
roomAdana - Kale
180 TL213 sa 20 dk
roomMersin - Kale
240 TL212 sa 50 dk
roomKayseri - Kale
270 TL112 sa 15 dk
roomKonya - Kale
110 TL46 sa 43 dk
roomDenizli - Kale
30 TL1

Sıkça Sorulan Sorular

Enuygun, en ucuz Kale otobüs bileti fiyatlarını nasıl sunuyor?
expand_more
Enuygun, Kale otobüs seferleri için arama yaptığınızda varabileceğiniz otogarlara seferi olan firmaların anlık verilerini direkt olarak çekip karşılaştırır. Böylece aradığınız tarih için farklı firmaların Kale otobüs seferlerini bir arada görebilir ve en uygun otobüs biletini satın alabilirsiniz.
Kale yolculuğu otobüsle kaç saat sürüyor?
expand_more
Ankara - Kale 8 saat sürüyor.
Hangi otobüs firmalarının Kale seferleri bulunuyor?
expand_more
Pamukkale Turizm, Kontur Turizm, Has Turizm A.Ş. Türkiye’nin birçok şehrinden Kale seferleri düzenliyor.
expand_less