İzmit Otobüs Bileti Ara

İzmit Hakkında

Marmara Bölgesi sınırlarında yer alan İzmit, Kocaeli’ne bağlı bir ilçe. Geçmişte bölgeye hakim olan Bitinyalıların hükümdarı Nikomedia’nın adıyla anılan İzmit, günümüzde aynı zamanda şehrin merkez ilçesi olarak önem taşıyor. 5 bin yıldan fazla zamandır yerleşimcileri ağırlayan bölge özellikle Romalılar döneminde büyük bir hızla gelişerek medeniyetin beşiği haline geldi. Akpınar, Sepetçi, Sultaniye, Yenice ve Bayraktar gibi mahallelere ayrılan İzmit’e Kocaeli’nin neredeyse her yerinden otobüs ve dolmuşlarla seyahat etmek mümkün. Adapazarı, Derince, Kandıra ve İzmit Körfezi ile çevrelenen ilçeye ayrıca Sabiha Gökçen Havalimanı’na uçarak da fazla zorlanmadan ulaşabileceğinizi unutmayın. Buna karşılık eğer karayolunu tercih ediyorsanız, İzmit’in Trakya ve Anadolu arasındaki önemli bağlantı kavşaklarının adeta merkezinde yer alması sayesinde yine rahat bir şekilde ilçeye gelebilirsiniz.  

Özellikle şehrin diğer ilçelerine kıyasla çok daha fazla tarihi eser barındıran İzmit’te gezinize Osmanlı döneminde yaptırılan görkemli Kasr-ı Humayun Sarayı ile başlayabilirsiniz. İstanbul’un dışında inşa edilen ilk saray tipi yapı olma özelliğini taşıyan Kasr-ı Humayun Sarayı’ndan sonra ise 1700’lü yıllarda İzmit’e kazandırılan Ali Efendi Konağı’nı görebilirsiniz. Zaman içinde bölgede yaşayan pek çok eski aileyi ağırlayan konak şimdilerde müzeye dönüştürülmüş durumda ve ziyaret edilebiliyor. Yine Osmanlı zamanında yaptırılan İzmit Saat Kulesi ise kuşkusuz bölgenin önde gelen sembolik eserlerinden. Üstelik günümüzde kulenin hemen altında yer alan çay bahçesinde oturarak dinlenmek de oldukça keyifli. Dünya çapında çeşitli savaşlara katıldıktan sonra İzmit sahillerine demirleyen Gayret Gemi Müzesi ise hayli değişik atmosferiyle ziyaretçilerini karşılıyor. Müzede eski bir savaş gemisinin bölümlerini dolaşmanın tadını çıkarabilirsiniz.

İzmit’te gezerken yörenin meşhur pişmaniyesini muhakkak yerinde tatmalısınız. Süslü ambalajlarıyla hediye olarak götürmek için son derece uygun olan pişmaniyenin yanı sıra Kandıra yoğurdu, tavuklu keşkek, kavurma ve karalahana yemeği ilçede hayli meşhur. Bölgede pek çok yeri sadece yürüyerek dolaşabileceğiniz gibi ayrıca dilerseniz otobüs, tramvay veya minibüslerle de uygun fiyata seyahat edebileceğinizi anımsatalım.

Şehir Merkezinden İzmit Terminali’ne Ulaşım

İzmit merkezine yakın bir konumda bulunan İzmit Terminali’ne en kolay ulaşım seçeneği belediye otobüsleri. Otobüsler dışında da alternatif seçenekleri kullanarak terminale gidebilirsiniz.

Belediye Otobüsleri

Üniversite de dahil şehrin pek çok önemli noktasındaki duraklardan kalkan ve kent kart sistemi ile çalışan 200, 10, 118, 138, 140, 16, 163, 250, 280 veya Gebze, Marmaray ve Körfez’den ulaşım sağlayan 400MR hatlarıyla terminale kolayca gidebilirsiniz.

Yolcu Servisleri

İzmit Terminali’nde hizmet veren hemen her otobüs firması yolcularının kolayca terminale ulaşması için ücretsiz yolcu servisi sağlıyor. Bu yolcu servislerine şehir merkezindeki bilet satış ofisleri önünden binebilirsiniz.

Taksi

Şehir merkezinde hizmet veren taksilerle Edirne Terminali’ne rahat bir yolculukla gidebilirsiniz. Edirne’de hemen her semtte 24 saat hizmet veren taksi durağı bulabilirsiniz.

İzmit Terminali’nden Şehir Merkezine Ulaşım

Terminalden kendinize en uygun ulaşım aracını kullanarak İzmit şehir merkezine kolay ve rahat bir şekilde gidebilirsiniz.

Yolcu Servisleri

Her gün yüzlerce yolcuya hizmet veren terminalde otobüs firmaları da ücretsiz yolcu servisleri sağlıyor. Seyahat ettiğiniz firmanın servisiyle şehir merkezindeki önemli noktalara ulaşabilirsiniz.

Belediye Otobüsleri

Terminal dışında durakları bulunan belediye otobüsleri, şehir merkezindeki pek çok ana durağa ulaşım için sıkça tercih ediliyor. 200, 10, 118, 138, 140, 16, 163, 250, 280 ve 400MR otobüs hatları ile şehir merkezinin yanı sıra Gebze’ye ve Marmaray durağına da gidebilirsiniz.

Taksi

Aceleniz varsa veya daha rahat bir yolculuk yapmak istiyorsanız tercih edebileceğiniz taksileri terminal çıkış kapısı önünde bulabilirsiniz. 24 saat hizmet veren terminal taksileriyle şehirde istediğiniz yere kolayca ulaşabilirsiniz.

En Çok Tercih Edilen İzmit Otobüs Seferlerinin Bilet Fiyatları

RotaBilet FiyatlarıGünlük Otobüs Seferi SayısıOrtalama Sefer Süresi
roomİstanbul - İzmit
45 TL192 sa 30 dk
roomİzmir - İzmit
80 TL97 sa 35 dk
roomAnkara - İzmit
49 TL425 sa 30 dk
roomAdana - İzmit
100 TL2816 sa 10 dk
roomBursa - İzmit
35 TL12 sa 15 dk
roomAntalya - İzmit
105 TL110 sa 15 dk
Sefer Süreleri
 • İstanbul-Avrupa
  2 saat schedule
 • İzmir
  6 saat schedule
 • Ankara
  7 saat schedule
 • Adana
  13 saat schedule
 • Bursa
  2 saat schedule
 • Antalya
  10 saat schedule
 • Trabzon
  14 saat schedule
expand_less