Hatay Otobüs Bileti Ara

Bugün
Yarın
Bugün
Yarın

Hatay Hakkında

Akdeniz’in kıyısında yer alan Hatay, aynı zamanda Türkiye’nin güneydoğusunda kurulan turistik şehirlerden. 1,5 milyondan fazla nüfusuyla ülkedeki en kalabalık 13 ilden biri olan Hatay’daki ilk yerleşimlerin neredeyse insanlık tarihi kadar eskiye gittiği tahmin ediliyor. Batı sahilleri boyunca Akdeniz’e komşu olan şehrin doğusu ise Suriye sınırı ile çevreleniyor.

Uzun yıllar boyunca bölgede gerçekleşen arkeolojik kazı çalışmalarına göre şehrin tarihinin en az 10 bin yıl veya daha da eskiye dek götürülebileceği tahmin ediliyor. Asur, Urartu, Emevi, Pers ve Abbasi idaresinin ardından Selçuklular, Bizans ve Memlükler tarafından yönetilen Hatay’da daha sonra yüzlerce yıl Osmanlılar hüküm sürdü. 1939 yılında Türkiye sınırlarına dahil olan şehir, bu özelliğiyle ülkeye en son katılan il olarak dikkati çekiyor.

İskenderun, Dörtyol, Samandağ, Kumlu, Erzin ve Arsuz gibi ilçelerden oluşan Hatay’da görülebilecek yerler şehrin neredeyse tamamına yayılıyor. Bu nedenle Hatay’da araç kiralamanız, daha rahat dolaşmanız adına önemli. Binlerce yıldan bu yana medeniyetlerin beşiği olan şehrin belli başlı noktalarından biri kuşkusuz Titus Tüneli. Ayrıca dünyanın en eski kiliselerinden St. Pierre, Türkiye’de son kalan Ermeni yerleşimlerinden olan Vakıflı Köyü, özellikle yöresel kahvaltı için tercih edilen Döver Köyü, doğanın tüm cömertliğini sergilediği Harbiye Şelaleleri ve dünyanın en önemli mozaik koleksiyonlarından birine sahip Hatay Arkeoloji Müzesi şehirde muhakkak rotanız üzerinde olmalı. Hatay’a geldiğinizde tarihi Uzun Çarşı’da gezerek yöresel hediyeliklere göz gezdirebilirsiniz. Üstelik çarşıda şehrin dillere destan olan lezzetlerinden künefeyi tadabileceğiniz meşhur mekanlara rastlayacaksınız. Hatay usulü içli köfte yani oruk, humus, tuzlu yoğurt, tepsi kebabı, zahter ve kağıt kebabı ise şehirde tadılabilecek diğer enfes seçeneklerden. Kent merkezinde gezerken dünyada ışıklandırılan ilk cadde olan Kurtuluş Caddesi’ni görmeyi ihmal etmeyin. Hatay’a gelmek için Adana, Gaziantep ve Osmaniye gibi yakın bölgedeki şehirlerden otobüse binebilirsiniz. Hatay Havalimanı ise yurt dışından veya İzmir ve İstanbul başta olmak üzere Türkiye’nin büyük şehirlerinden seyahat edeceklere kolaylık sağlıyor.

Hatay Terminali’nden Şehir Merkezine Ulaşım

Şehrin gitgide artan yolcu talebini karşılamak adına inşa edilen Hatay Otobüs Terminali, kent merkezinin biraz dışında yer alıyor. Terminalden Hatay şehir merkezine ve çevrede bulunan diğer ilçelere yolculuk için ise genellikle servis araçları, minibüsler ve taksiler kullanılıyor. 

Taksi 

Hatay Otobüs Terminali’nde taksi bulmak ve bu konforlu araçlarla tarihi kentin merkezine yolculuk yapmak hayli kolay. Terminalden Antakya merkeze seyahat genellikle 10 dakikadan uzun sürüyor. Bu nedenle Antakya yönüne gelecekler için taksi biraz masraflı bir alternatif sayılabilir. İskenderun’a ise taksiyle yaklaşık 30 dakikada erişme fırsatı bulabilirsiniz. 

Yolcu Servisleri 

Hatay Otobüs Terminali’nden özellikle Antakya tarafına seyahat edecek yolcular için en ideal seçenek servis aracı. Terminalden servise bindiğinizde ücret ödemek zorunda kalmadan direkt şehrin merkezine erişebilirsiniz. Servislerin yolculuk süresi taksiye kıyasla daha fazla. Ancak bu araçlar maliyet avantajı sayesinde yolcular tarafından sıkça tercih ediliyor. Üstelik Hatay içinde pek çok noktaya servis seferleri düzenleniyor. 

Minibüs  

Minibüsler Hatay sınırları içinde özellikle ilçeler arasında yolculuğu kolaylaştıran araç alternatiflerinden. Ücretleri de oldukça uygun sayılan minibüslerle Antakya, Belen, İskenderun ve Kırıkhan gibi çeşitli merkezlere ulaşabilirsiniz. 

Özel Servisler  

Tüm yıl boyunca tarihe ilgili turistleri ağırlayan Hatay’da özel servis taşımacılığı son derece gelişmiş durumda. Terminalden direkt olarak binebileceğiniz servisle hem Antakya’nın merkezine hem de İskenderun ve Arsuz gibi deniz kıyısında bulunan yerleşimlere seyahat edebilirsiniz. Yolcularına ücretli olarak hizmet veren özel servislere binmek için mutlaka öncesinde rezervasyon yaptırmalısınız. Firma yetkilileri ile Hatay’a tahmini varış saatinizi paylaştığınızda ise aracın tam vaktinde terminalde hazır bulunmasını sağlayabilirsiniz. 

Şehir Merkezinden Hatay Terminali’ne Ulaşım

Şehir merkezinden her yıl çok sayıda yolcunun çıkış ve varış noktası olan Hatay Otobüs Terminali’ne servis aracı, taksi veya dolmuş gibi farklı seçeneklerle ulaşılabiliyor. Arada bulunan mesafeyi de hesaba katarak bütçenize ve beklentilerinize en uygun alternatifi tercih edebilirsiniz. 

Taksi  

Hatay’ın merkezinden taksiyle otobüs terminaline ulaşmak kısmen uzun süreli ve maliyetli bir seçenek. Buna karşın özellikle otobüse yetişmek için acele etmeniz gerektiğinde bulunduğunuz yere hızlıca taksi çağırarak terminale seyahat edebilirsiniz. 

Yolcu Servisleri  

Hatay’da otobüs firmalarının servisleri merkezden terminale yolculukta en fazla tercih edilen alternatifler arasında. Servisle terminale ulaşım süresi ise hareket noktasına bağlı olarak 15-30 dakika arasında değişiklik gösteriyor. Bulunduğunuz noktadan hareket eden servislerin kalkış saatlerini ve yolcu alım noktalarını öğrenerek planınızı yapabilirsiniz. 

Minibüs   

Hatay içinde İskenderun, Arsuz ve Kırıkhan gibi yerleşimler arasında minibüs seferleri yoğun olarak kullanılıyor. Üstelik bu araçlardan terminale yolculuk konusunda da yararlanabilirsiniz. Hatay Terminali yönüne gelen minibüslerin durakları bölgelere göre değişiklik gösterebiliyor. Zaman kaybetmeden hızlıca yola çıkmak için en yakın duraktan minibüse binebilirsiniz. 

Özel Servisler 

Şehir merkezinden Hatay Otobüs Terminali’ne yolculukta tercih edilebilecek en zahmetsiz ve pratik yöntemlerden biri özel servis kiralamak. Yolcularını bulundukları noktalardan aldıktan sonra terminalin önüne kadar bırakan servis araçları bu sayede bavul yükü fazla olanlara da rahatlık sağlıyor. Özellikle yaz döneminde sıkça tercih edilen servislere hem Hatay’ın merkezinden hem de Dörtyol, Belen, Erzin ve Hassa gibi ilçelerden binebilirsiniz. Servisle Hatay Terminali’ne ulaşım süresi ise çıkış noktasına göre 20-40 dakika arasında değişiyor.

Neden Enuygun’u Seçmeliyim?

feature

En güncel seferleri görün

Enuygun, gitmek istediğiniz rotaya ve tarihe göre otobüs firmalarının anlık verilerini çekerek en güncel seferleri listeler.

feature

Kolayca karşılaştırın

Enuygun’da gitmek istediğiniz rotada düzenlenen tüm otobüs seferlerini bir arada inceleyerek kolayca karşılaştırıp otobüs biletinizi satın alabilirsiniz.

feature

Her yere bilet bulun

Metro Turizm, Pamukkale Turizm, Efe Tur, Villa Seyahat ve Süha Turizm gibi Türkiye’nin önde gelen firmalarıyla çalışan Enuygun sayesinde gitmek istediğiniz her yere otobüs bileti bulabilirsiniz.

En Çok Tercih Edilen Hatay Otobüs Seferlerinin Bilet Fiyatları

RotaBilet FiyatlarıGünlük Otobüs Seferi SayısıOrtalama Sefer Süresi
roomİstanbul - Hatay
450 TL3716 sa 46 dk
roomİzmir - Hatay
450 TL817 sa 28 dk
roomAnkara - Hatay
300 TL49 sa 10 dk
roomAdana - Hatay
100 TL643 sa 1 dk
roomBursa - Hatay
500 TL716 sa 12 dk
roomAntalya - Hatay
448 TL1114 sa 3 dk
Seyahat Yazılarında Hatay
arrow_back
arrow_forward
Tüm Yazılar

Sıkça Sorulan Sorular

Enuygun, en ucuz Hatay otobüs bileti fiyatlarını nasıl sunuyor?
expand_more
Enuygun, Hatay otobüs seferleri için arama yaptığınızda varabileceğiniz otogarlara seferi olan firmaların anlık verilerini direkt olarak çekip karşılaştırır. Böylece aradığınız tarih için farklı firmaların Hatay otobüs seferlerini bir arada görebilir ve en uygun otobüs biletini satın alabilirsiniz.
Hatay yolculuğu otobüsle kaç saat sürüyor?
expand_more
İstanbul-Avrupa - Hatay 17 saat , İzmir - Hatay 17 saat , Ankara - Hatay 9 saat 30 dakika sürüyor.
Hangi otobüs firmalarının Hatay seferleri bulunuyor?
expand_more
Metro Turizm, Hatay Gökbey Seyahat, Has Turizm Türkiye’nin birçok şehrinden Hatay seferleri düzenliyor.
Hatay Ortalama Sıcaklık
 • Pazartesi
  6 /Hava Durumu
 • Salı
  7 /Hava Durumu
 • Çarşamba
  5 /Hava Durumu
 • Perşembe
  9 /Hava Durumu
 • Cuma
  7 /Hava Durumu
Sefer Süreleri
 • İstanbul-Avrupa
  16 saat schedule
 • İzmir
  17 saat schedule
 • Ankara
  9 saat schedule
 • Adana
  3 saat schedule
 • Bursa
  16 saat schedule
 • Antalya
  14 saat schedule
 • Trabzon
  19 saat schedule
map placeholder
expand_less