Hatay Otobüs Bileti Ara

Bugün
Yarın
Bugün
Yarın

Hatay Hakkında

Akdeniz’in kıyısında yer alan Hatay, aynı zamanda Türkiye’nin güneydoğusunda kurulan turistik şehirlerden. 1,5 milyondan fazla nüfusuyla ülkedeki en kalabalık 13 ilden biri olan Hatay’daki ilk yerleşimlerin neredeyse insanlık tarihi kadar eskiye gittiği tahmin ediliyor. Batı sahilleri boyunca Akdeniz’e komşu olan şehrin doğusu ise Suriye sınırı ile çevreleniyor.

Uzun yıllar boyunca bölgede gerçekleşen arkeolojik kazı çalışmalarına göre şehrin tarihinin en az 10 bin yıl veya daha da eskiye dek götürülebileceği tahmin ediliyor. Asur, Urartu, Emevi, Pers ve Abbasi idaresinin ardından Selçuklular, Bizans ve Memlükler tarafından yönetilen Hatay’da daha sonra yüzlerce yıl Osmanlılar hüküm sürdü. 1939 yılında Türkiye sınırlarına dahil olan şehir, bu özelliğiyle ülkeye en son katılan il olarak dikkati çekiyor.

İskenderun, Dörtyol, Samandağ, Kumlu, Erzin ve Arsuz gibi ilçelerden oluşan Hatay’da görülebilecek yerler şehrin neredeyse tamamına yayılıyor. Bu nedenle Hatay’da araç kiralamanız, daha rahat dolaşmanız adına önemli. Binlerce yıldan bu yana medeniyetlerin beşiği olan şehrin belli başlı noktalarından biri kuşkusuz Titus Tüneli. Ayrıca dünyanın en eski kiliselerinden St. Pierre, Türkiye’de son kalan Ermeni yerleşimlerinden olan Vakıflı Köyü, özellikle yöresel kahvaltı için tercih edilen Döver Köyü, doğanın tüm cömertliğini sergilediği Harbiye Şelaleleri ve dünyanın en önemli mozaik koleksiyonlarından birine sahip Hatay Arkeoloji Müzesi şehirde muhakkak rotanız üzerinde olmalı. Hatay’a geldiğinizde tarihi Uzun Çarşı’da gezerek yöresel hediyeliklere göz gezdirebilirsiniz. Üstelik çarşıda şehrin dillere destan olan lezzetlerinden künefeyi tadabileceğiniz meşhur mekanlara rastlayacaksınız. Hatay usulü içli köfte yani oruk, humus, tuzlu yoğurt, tepsi kebabı, zahter ve kağıt kebabı ise şehirde tadılabilecek diğer enfes seçeneklerden. Kent merkezinde gezerken dünyada ışıklandırılan ilk cadde olan Kurtuluş Caddesi’ni görmeyi ihmal etmeyin. Hatay’a gelmek için Adana, Gaziantep ve Osmaniye gibi yakın bölgedeki şehirlerden otobüse binebilirsiniz. Hatay Havalimanı ise yurt dışından veya İzmir ve İstanbul başta olmak üzere Türkiye’nin büyük şehirlerinden seyahat edeceklere kolaylık sağlıyor.

Hatay Terminali’nden Şehir Merkezine Ulaşım

Şehrin gitgide artan yolcu talebini karşılamak adına inşa edilen Hatay Otobüs Terminali, kent merkezinin biraz dışında yer alıyor. Terminalden Hatay şehir merkezine ve çevrede bulunan diğer ilçelere yolculuk için ise genellikle servis araçları, minibüsler ve taksiler kullanılıyor. 

Taksi 

Hatay Otobüs Terminali’nde taksi bulmak ve bu konforlu araçlarla tarihi kentin merkezine yolculuk yapmak hayli kolay. Terminalden Antakya merkeze seyahat genellikle 10 dakikadan uzun sürüyor. Bu nedenle Antakya yönüne gelecekler için taksi biraz masraflı bir alternatif sayılabilir. İskenderun’a ise taksiyle yaklaşık 30 dakikada erişme fırsatı bulabilirsiniz. 

Yolcu Servisleri 

Hatay Otobüs Terminali’nden özellikle Antakya tarafına seyahat edecek yolcular için en ideal seçenek servis aracı. Terminalden servise bindiğinizde ücret ödemek zorunda kalmadan direkt şehrin merkezine erişebilirsiniz. Servislerin yolculuk süresi taksiye kıyasla daha fazla. Ancak bu araçlar maliyet avantajı sayesinde yolcular tarafından sıkça tercih ediliyor. Üstelik Hatay içinde pek çok noktaya servis seferleri düzenleniyor. 

Minibüs  

Minibüsler Hatay sınırları içinde özellikle ilçeler arasında yolculuğu kolaylaştıran araç alternatiflerinden. Ücretleri de oldukça uygun sayılan minibüslerle Antakya, Belen, İskenderun ve Kırıkhan gibi çeşitli merkezlere ulaşabilirsiniz. 

Özel Servisler  

Tüm yıl boyunca tarihe ilgili turistleri ağırlayan Hatay’da özel servis taşımacılığı son derece gelişmiş durumda. Terminalden direkt olarak binebileceğiniz servisle hem Antakya’nın merkezine hem de İskenderun ve Arsuz gibi deniz kıyısında bulunan yerleşimlere seyahat edebilirsiniz. Yolcularına ücretli olarak hizmet veren özel servislere binmek için mutlaka öncesinde rezervasyon yaptırmalısınız. Firma yetkilileri ile Hatay’a tahmini varış saatinizi paylaştığınızda ise aracın tam vaktinde terminalde hazır bulunmasını sağlayabilirsiniz. 

Neden Enuygun’u Seçmeliyim?

feature

En güncel seferleri görün

Enuygun, gitmek istediğiniz rotaya ve tarihe göre otobüs firmalarının anlık verilerini çekerek en güncel seferleri listeler.

feature

Kolayca karşılaştırın

Enuygun’da gitmek istediğiniz rotada düzenlenen tüm otobüs seferlerini bir arada inceleyerek kolayca karşılaştırıp otobüs biletinizi satın alabilirsiniz.

feature

Her yere bilet bulun

Metro Turizm, Pamukkale Turizm, Efe Tur, Villa Seyahat ve Süha Turizm gibi Türkiye’nin önde gelen firmalarıyla çalışan Enuygun sayesinde gitmek istediğiniz her yere otobüs bileti bulabilirsiniz.

En Çok Tercih Edilen Hatay Otobüs Seferlerinin Bilet Fiyatları

Seyahat Yazılarında Hatay
arrow_back
arrow_forward
Tüm Yazılar

Sıkça Sorulan Sorular

Enuygun, en ucuz Hatay otobüs bileti fiyatlarını nasıl sunuyor?
expand_more
Enuygun, Hatay otobüs seferleri için arama yaptığınızda varabileceğiniz otogarlara seferi olan firmaların anlık verilerini direkt olarak çekip karşılaştırır. Böylece aradığınız tarih için farklı firmaların Hatay otobüs seferlerini bir arada görebilir ve en uygun otobüs biletini satın alabilirsiniz.
Hatay yolculuğu otobüsle kaç saat sürüyor?
expand_more
İstanbul-Avrupa - Hatay 17 saat 30 dakika , İzmir - Hatay 21 saat , Ankara - Hatay 10 saat sürüyor.
Hangi otobüs firmalarının Hatay seferleri bulunuyor?
expand_more
Vip Lüks Adana, Has Karayolu, Metro Turizm Türkiye’nin birçok şehrinden Hatay seferleri düzenliyor.
Hatay Ortalama Sıcaklık
 • Cuma
  13 /Hava Durumu
 • Cumartesi
  9 /Hava Durumu
 • Pazar
  11 /Hava Durumu
 • Pazartesi
  9 /Hava Durumu
 • Salı
  8 /Hava Durumu
Sefer Süreleri
 • İstanbul-Avrupa
  17 saat schedule
 • İzmir
  20 saat schedule
 • Ankara
  9 saat schedule
 • Adana
  3 saat schedule
 • Bursa
  16 saat schedule
 • Antalya
  14 saat schedule
 • Trabzon
  20 saat schedule
map placeholder
expand_less