Datça Otobüs Bileti Ara

Datça Hakkında

Akdeniz ile Ege’nin adeta kesişim noktasında yer alan Datça, meşhur bademi, eşsiz güzellikteki koyları ve en çok da huzurlu ortamıyla bilinen bir ilçe. Önceleri ulaşım olanaklarının hayli sınırlı olmasının da etkisiyle Marmaris, Çeşme ve Bodrum gibi diğer tatil merkezleri kadar gelişmeyen Datça, özellikle bir süreliğine her şeyden uzaklaşmak için ideal. Bölgenin engebeli arazi yapısı nedeniyle ilçe ve civarında tarım alanları oldukça dar. Bu yerlerde ise genellikle Datça’nın meşhur tarım ürünlerinden badem yetiştiriliyor. Balık, badem ve bal üçlüsü ise aynı zamanda Datça denince adı ilk geçenlerden. Özellikle sağlığa pek çok faydası bulunan kekik ve çam balını buraya geldiğinizde muhakkak denemeye çalışın.

Dalaman Havalimanı’na araçla yaklaşık 3 saat uzaklıkta bulunan Datça’ya seyahat etmek biraz zahmetli. Ancak daha adımınızı atar atmaz içinize dolacak huzur sayesinde bu yolu göze almaya değdiğini hissedebilirsiniz. Onlarca farklı koya ev sahipliği yapan Datça’da bazı koy ve plajlara merkezden yürüyerek dahi kolayca ulaşmak mümkün. Ancak daha uzakta yer alan Palamutbükü ve Hayıtbükü gibi noktalara gelmek için bölgeyi araç kiralayarak gezmenizde yarar var. Cumartesi günleri Datça’da kurulan pazar ise öylesine ünlü ki yakınlarda bulunan Yunan adalarından dahi alışverişe gelenler var.

Eski Datça’nın şair ve yazarlara ilham veren romantik sokakları şimdilerde birbiri ardına açılan sanat galerileriyle adeta geniş bir müzeyi andırıyor. Günümüzden 2 bin yıl kadar öncesine uzanmak için ise yolunuzu Knidos Antik Kenti’ne düşürebilirsiniz. O dönemlerde hayli önemli bir merkez olan Knidos, aradan geçen yüzlerce yıla rağmen halen göz kamaştıran antik tiyatroları ve tapınaklarıyla büyülüyor. Dalaman Havalimanı üzerinden uçakla da seyahat edebileceğiniz Datça’ya otobüsle pek çok şehirden doğrudan ulaşma şansı bulabilirsiniz. Ayrıca bölgeye daha fazla turistin geldiği yaz aylarında ilçeye düzenlenen seferlerin sayısının arttığını da hatırlatalım.

En Çok Tercih Edilen Datça Otobüs Seferlerinin Bilet Fiyatları

RotaBilet FiyatlarıGünlük Otobüs Seferi SayısıOrtalama Sefer Süresi
roomİstanbul - Datça
155 TL1013 sa
roomİzmir - Datça
89 TL25 sa 15 dk
roomAnkara - Datça
150 TL310 sa 50 dk
roomAdana - Datça
110 TL121 sa 1 dk
roomBursa - Datça
130 TL99 sa
roomAntalya - Datça
60 TL51 sa 1 dk