Ayvalık Otobüs Bileti Ara

Bugün
Yarın
Bugün
Yarın

Ayvalık Hakkında

Kuzey Ege’nin popüler tatil merkezlerinden Ayvalık, Balıkesir sınırlarında yer alan çok eski bir yerleşim. Şehrin en batısında kurulan ilçede özellikle yazın sahilden denize girerek rahatlayabilir, eski Rum evlerinin arasında keyifle dolaşabilir ve meşhur lokma tatlısından yemek için mola verebilirsiniz. Tarihte Hititler, Romalılar, Frigler ve Osmanlılar tarafından yönetilen bölgede geçmişten günümüze dek ulaşabilen eski kiliseler ve camileri görebilirsiniz. Özellikle şimdilerde müzeye dönüştürülen Taksiyarhis Kilisesi, içerisinde sergilenen birbirinden enteresan eserleriyle Ayvalık’ta dolaşırken muhakkak ziyaret edilmeli. Önceden bir Ortodoks Rum kilisesi iken daha sonra camiye çevrilen Saatli Camii ise adını içerisinde saat bulunan eski çan kulesine borçlu. 19. yüzyıl eseri olan tarihi yapının ardından zeytine dair aklınıza gelebilecek neredeyse her soruya yanıt bulabileceğiniz Zeytin Müzesi’ni gezebilirsiniz. Ağaçtan toplanmasından saklanmasına ve işlenmesine kadar pek çok işlemi yerinde gözlemleme olanağı sağlayan müze, zeytinin yüzyıllardır süren yolculuğuna şahitlik etme şansı sunuyor.  

Ayvalık’ın belli başlı turistik ve tarihi yerlerini gezdikten sonra ilçenin insana ilham veren eski sokaklarında tura çıkabilirsiniz. Rengarenk cumbalı evler, taşla döşeli şairane mahalleler ve eşsiz manzaralar bu geziler sırasında görebileceklerinizden bazıları. Üstelik Ayvalık’ın etrafta dolaşan sevimli kedileri de uzun süredir ilçenin olmazsa olmaz figürlerinden. İlçe merkezine yaklaşık 10 kilometre uzaklıktaki Şeytan Sofrası, insanda şaşkınlık yaratan olağanüstü manzarasıyla ziyarete değer. Hafta sonları sokakları şenlendiren Ayvalık Bit Pazarı ise tezgahlarından alışveriş yapmak veya sadece biraz dolaşarak değişik ürünlere göz gezdirmek için harika. Ayrıca Cunda Adası’nda yer alan Sevim ve Necdet Kent Kitaplığı ile Aşıklar Tepesi gibi noktaları ihmal etmeyin.

Taptaze malzemeler ve enfes zeytinyağından yapılan leziz mezeler Ayvalık’ta sofraları süsleyen başlıca tatlardan. Özellikle kabak çiçeği dolması, kalamar, ada köftesi, Girit ezmesi ve ahtapot salatası denemeye değer seçenekler arasında öne çıkıyor. Balıkesir Edremit Havalimanı sayesinde uçakla rahatça ulaşılabilen Ayvalık’a dilerseniz otobüsle de ülke içinde hemen her yerden seyahat etme şansınız var. İlçeye gelen otobüslerin seferleri bölgeyi ziyaret eden turistlerin sayısına bağlı olarak yaz aylarında artıyor.   

Ayvalık Terminali’nden Şehir Merkezine Ulaşım

Ayvalık, sadece kendi Ege ve Marmara bölgelerinin değil, aynı zamanda tüm Türkiye’nin en sevilen tatil bölgelerinden birisi olduğu için özellikle yaz aylarında yoğun bir ziyaretçi akışı söz konusu. Ayvalık Otogarı’nın içinde yerel ve ulusal düzeyde hizmet veren firmaların temsilcilikleri de yer alıyor. Terminale varır varmaz şehir merkezine sizi ulaştıracak pek çok alternatifle karşılaşabilirsiniz.

Belediye Otobüsleri

Ayvalık Otogarı ile Balıkesir şehir merkezi arasında yaklaşık olarak 120 km’lik bir mesafe bulunuyor. Yenilenen Ayvalık Terminali’nde yeni yeni otobüs seferleri konulmaya başlandı. Sabah 07.20’de başlayan otobüsler, Kipa, Meydan, Adliye gibi duraklardan geçiyor. Özellikle Ayvalık ilçe sınırları içinde dilediğiniz yere belediye otobüsü sayesinde ulaşmanız mümkün.

Yolcu Servisleri

Terminale vardıktan sonra hemen kapıda firmalara ait yolcu servisleri ile karşılaşacaksınız. Sıra sıra düzenli olarak dizilen yolcu servislerine binmeden önce biletinizi şoföre göstermeniz gerekiyor. Bu nedenle biletinizi kesinlikle atmamalısınız. Terminalden kalkan servisler, sizi özellikle merkezdeki pek çok noktaya ücretsiz şekilde ulaştıracaktır.

Dolmuşlar

Balıkesir’de minibüslerden ziyade taksi dolmuş tipi araçlar faaliyet gösteriyor. Terminalin yakınından geçen taksi dolmuşlarla ilçe merkezine kısa süre içinde ulaşabilirsiniz.

Taksi

Terminalin ön kısmında sizi her zaman müsait durumda bir taksi bekliyor olacaktır. 24 saat kesintisiz çalışan taksilerle Barbaros Caddesi başta olmak üzere işlek pek çok noktaya kısa sürede gidebilirsiniz.

Neden Enuygun’u Seçmeliyim?

feature

En güncel seferleri görün

Enuygun, gitmek istediğiniz rotaya ve tarihe göre otobüs firmalarının anlık verilerini çekerek en güncel seferleri listeler.

feature

Kolayca karşılaştırın

Enuygun’da gitmek istediğiniz rotada düzenlenen tüm otobüs seferlerini bir arada inceleyerek kolayca karşılaştırıp otobüs biletinizi satın alabilirsiniz.

feature

Her yere bilet bulun

Metro Turizm, Pamukkale Turizm, Efe Tur, Villa Seyahat ve Süha Turizm gibi Türkiye’nin önde gelen firmalarıyla çalışan Enuygun sayesinde gitmek istediğiniz her yere otobüs bileti bulabilirsiniz.

En Çok Tercih Edilen Ayvalık Otobüs Seferlerinin Bilet Fiyatları

Sıkça Sorulan Sorular

Enuygun, en ucuz Ayvalık otobüs bileti fiyatlarını nasıl sunuyor?
expand_more
Enuygun, Ayvalık otobüs seferleri için arama yaptığınızda varabileceğiniz otogarlara seferi olan firmaların anlık verilerini direkt olarak çekip karşılaştırır. Böylece aradığınız tarih için farklı firmaların Ayvalık otobüs seferlerini bir arada görebilir ve en uygun otobüs biletini satın alabilirsiniz.
Hangi otobüs firmalarının Ayvalık seferleri bulunuyor?
expand_more
Pamukkale Turizm, Metro Turizm, Kale Seyahat Türkiye’nin birçok şehrinden Ayvalık seferleri düzenliyor.
expand_less