Ardahan Otobüs Bileti Ara

Ardahan Hakkında

Ardahan Hakkında

Doğu Anadolu Bölgesi’nde yer alan Ardahan, 1992 yılında il oldu. Oldukça küçük bir alana sahip olan Ardahan, buna rağmen görülecek pek çok tarihi ve doğal güzelliğe ev sahipliği yapıyor. Bu küçük şehirde görebileceğiniz pek çok tarihi eser, köprü, kervansaray, cami ve kale bulunuyor.

Ardahan gezinizde ilk uğramanız gereken yerlerden birisi Çıldır Gölü’dür. Onlarda balık türünün yanı göl, pek çok bitki ve kuş türlerine de ev sahipliği yapıyor. Çıldır Gölü'nde özellikle sarı balık olarak adlandırılan balık türü bolca bulunuyor ve yöre halkı, yaz ve kış atlarında bölgede sarı balık avlıyor. Göl kenarındaki turistik noktalarda bu balıkları tadabilirsiniz. Kışın donan Çıldır Gölü, bu mevsimde de ziyaretçilere harika bir manzara sunuyor.

Ardahan Posof mesire alanı da doğa güzellikleri ile sizi büyüleyecek bir yer. Mesire yeri içerisinde çocuk parkı, yürüyüş parkuru, dinlenme ve kapalı piknik alanları bulunuyor. Bülbül han Yaylası, Kura Nehri, Akçakale Adası da keyifle gezebileceğiniz yerler arasında.

Tarihi boyunca birçok medeniyetten izler taşıyan Ardahan’da Merkez Camii ve Rasim Bey Konağı otantik yapılarıyla en çok ilgi çeken yerler. Şeytan Kalesi, Ardahan Kalesi, Kalecik Kalesi ve Börk Kilisesi gibi birçok tarihi yapıyı da ziyaret ederek geçmişe unutulmaz bir yolculuğa çıkabilirsiniz.

Ardahan mutfak kültürü de çok gelişmiş bir şehir. Tandır kebabı ve dolma kebap gibi muhteşem lezzetler buradaki sofraların baş köşesinde yer alıyor. Kesme aşı ve kaz eti de Ardahan’da sıkça bulabileceğiniz, kete ve tandır ekmeği ile tadılması gereken lezzetler. Badem ve ceviz ile yapılan ünlü Ardahan helvası da yolunuz bu güzel şehre düşerse mutlaka denemeniz gereken bir tatlı.

Ardahan'ın otogarından ülkenin hemen her şehrine düzenli olarak seferler düzenleniyor, ayrıca şehre 90 kilometre uzaklıkta bulunan Kars Havalimanı da etkin olarak kullanılıyor. Bunların dışında Doğu Anadolu'nun tüm doğa güzelliklerini görebileceğiniz Doğu Ekspresi treni ile Kars'a kadar gelip oradan Ardahan'a karayolu ile de ulaşabilirsiniz.

 

Ardahan Otogarı Hakkında

Şehir merkezinde Ardahan Belediyesi, Ardahan Valiliği ve 80. Yıl Cumhuriyet Stadyumu gibi pek çok noktadan kısa bir yürüyüşle ulaşabileceğiniz Ardahan Otogarı’na şehrin bütün mahalleleri ve caddelerinin yanı sıra ilçeler ve köylerinden de toplu taşıma araçlarıyla rahatça gidebilirsiniz.

Belediye Otobüsleri

Ardahan Caddesi ve Koca Mustafa Paşa Caddesi iyi merkezi noktalarda; Sarmaşık Sokak, Bostan Sokak ve Polat Sokak gibi pek çok büyük sokakta durağı olan belediye otobüsleri, otogara ulaşım için en yoğun kullanılan ulaşım araçlarından. Ardahan'da mesafeler birbirine yakın olduğu için 10-15 dakikalık kısa bir otobüs yolculuğuyla otogarda olabilirsiniz.

Minibüsler

Şehrin 7 tane mahallesinin yanı sıra 5 ilçe ve 65 köyünden de minibüslerle otogara ulaşmak mümkün. İlçeler arası minibüsler, güzergâhlarına göre yarım saatte bir veya saat başı hareket ediyor. Şehir içi minibüsler ise her 15 dakikada bir merkezi duraklardan geçiyor.

Taksi

Ardahan merkezinde Hamam Caddesi’nde durağı olan ve 24 saat boyunca açık 0478 211 49 85 numaralı Ardahan Taksi, Piyade Sokak üzerinde durağını bulabileceğiniz 0478 211 32 55 numaralı Bizim Taksi ve Cumhuriyet Caddesi üzerinde hizmet veren 0478 211 51 50 numaralı Merkez Taksi duraklarından bulunduğunuz noktaya taksi çağırabilir ve kısa bir yolculukla istediğin saatte otogara Ardahan Otogarı’na ulaşabilirsiniz

Ardahan Otogarı Hakkında

Ardahan Valiliği’ne ve şehrin pek çok merkezi noktasına kısa bir yürüyüş mesafesinde, Kura Nehri kenarında Kura Caddesi üzerinde hizmet veren Ardahan Otogarı, güzel konumuyla yolcuların ilçenin birçok önemli noktasına yürüyerek gidebildiği bir otobüs terminali. Yolcular kendilerine sunulan belediye otobüsleri, minibüsler ve taksiler ile de şehrin her yerine, ilçe ve köylerine otogardan kolayca gidebilirler.

Belediye Otobüsleri

Ardahan Otogarı içinde, Kura Caddesi ve Meydan Caddesi üzerinde durakları bulunan otobüslerle her yarım saatte bir Ardahan Belediyesi, Cumhuriyet Caddesi, Koca Mustafa Paşa Caddesi ve Kars Caddesi gibi yoğun noktalara; Karagöl Mahallesi, İnönü Mahallesi, Kaptan Paşa Mahallesi, Yeni Mahalle, Halil Efendi Mahallesi, Atatürk Mahallesi ve Gürçay Mahallesi gibi şehrin bütün mahallelerine gidebilirsiniz.

Minibüsler

İlçe içinde hizmet veren minibüslerle de şehrin ana caddeleri, merkezi noktalara ve mahallelerine kolayca gitmek mümkün. Otogar içine ayrı bir peronları bulunan ilçeler arası hizmet veren minibüsler ise Çıldır, Damal, Göle, Hanak ve Posof gibi ilçelere ve 65 köye her saat yolcuların ulaşması sağlanıyor.

Taksi

Toplu taşıma araçları çalışma saatleri dışında otogardan şehir merkezine ulaşmak istiyorsanız taksilerden faydalanabilirsiniz. Terminal yanında Kula Caddesi üzerinde bulunan ve 24 saat hizmet veren Otogar Taksi’ye 0478 211 43 52 numaralı telefonla ulaşabilir ve mesafelerin kısa olduğu ilçe merkezinde istediğiniz noktaya ekonomik fiyatlarla ulaşabilirsiniz.

En Çok Tercih Edilen Ardahan Otobüs Seferlerinin Bilet Fiyatları

RotaBilet FiyatlarıGünlük Otobüs Seferi SayısıOrtalama Sefer Süresi
roomİstanbul - Ardahan
200 TL123 sa 15 dk
roomİzmir - Ardahan
200 TL123 sa 59 dk
roomAnkara - Ardahan
130 TL316 sa 30 dk
roomAdana - Ardahan
200 TL120 sa
roomBursa - Ardahan
160 TL222 sa
roomTrabzon - Ardahan
100 TL16 sa 30 dk
Sefer Süreleri
 • İstanbul-Avrupa
  23 saat schedule
 • İzmir
  23 saat schedule
 • Ankara
  18 saat schedule
 • Adana
  16 saat schedule
 • Bursa
  23 saat schedule
 • Trabzon
  5 saat schedule
expand_less