TBMM’ye sunulan yeni tüketici yasasında erken ödeme cezası % 2’den % 1’e düşüyor. Yeniden yapılandırma yani refinansman cezası aslında pek çok tüketici için sıkıntılı bir durum. Çünkü faiz oranları düştüğü için kredisini yeniden yapılandırmak isteyenler %2 ceza ödemek zorunda kalıyor. Bu da yeniden yapılandırmayı avantajlı olmaktan çıkarıyor.

İçindekiler

Üst sınır %1 olacak

Vatandaşların bu itirazları değerlendirilerek yapılan yeni Tüketici Yasası’nda refinansman cezası %2 ceza %1’e indirildi. Aslında yeni yasada makul görülen oran %0,5 olacak. Bir başka deyişle örneğin 60 bin TL’lik konut kredisini yeniden yapılandırmak için ödeyeceğiniz 1.200 TL’lik ceza 300 TL’ye kadar düşebilecek. Bu durumda uzun vadeli ihtiyaç kredilerini de yeniden yapılandırmak mümkün olacak.

20 bin TL’ye kadar kapatmalarda ceza yok

Yeni tasarı erken ödeme cezasını tamamen kaldırmasa da 20 bin TL’ye kadar olan borç kapatmalarında ise ceza alınmamasını sağlıyor. Tasarıya göre örneğin kredinize 20 bin TL ve artında bir para eklediğinizde yeniden yapılandırma cezası ödemeyeceksiniz. Örneğin 100 bin TL’lik kredi borcunuza ertesi yıl 19 bin TL para koyup yeniden yapılandırdığınızda ise ceza ödemeyeceksiniz.

Üst üste 2 taksit zorunluluğu

Tasarıya göre, tüketici kredisi taksitlerinin ödenmemesi durumunda bankanın borcun tamamının ödenmesini talep edebilmesi için birbirini izleyen en az iki taksitin ödenmemesi gerekecek.


tugbahacibayramoglu
Tuğba Hacıbayramoğlu
1296 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.
Yorum Yap
Yorumlar
Bu yazı için henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan sen ol.
Uzman Yazarlar

10 milyondan fazla kullanıcı, seyahatini Enuygun’la planlıyor!

Hemen İndir

App Store'dan

indirin

Google Play

'DEN ALIN

AppGallery

ile KEŞFEDİN