Vize alması en kolay Avrupa ülkeleri

muratekinay

Yurt dışına seyahat etmek özellikle de Avrupa ülkeleri söz konusu olduğunda vize sorunu nedeniyle çoğu zaman çileye dönüşebiliyor. Bununla birlikte hem tarihi ve turistik güzellikleriyle öne çıkan hem de fazla zorlanmadan vize alabileceğiniz ülkeler var. Türk vatandaşlarının daha kolay bir şekilde vize alabileceği Avrupa ülkeleri hangileri dersiniz?

İçindekiler

Fransa

Dünyada turistlerin en fazla ilgi gösterdiği ülkelerin başında gelen Fransa’nın başkenti Paris her yıl en çok ziyaret edilen şehirler listesinde ilk sıralara girmeyi başarıyor. Başkentin dışında Akdeniz kıyıları boyunca uzanan Fransız Rivierası ülkeye turistleri çeken diğer bölgeler arasında. Paris veya Marsilya sokaklarında turlamak için gerekli olan Fransa vizesini almaksa başta Hollanda ve Almanya olmak üzere diğer ülkelere kıyasla çok daha kolay. Fransa’ya tatil amacıyla seyahat ediyorsanız ve başvuru için evraklarınız tamsa vize almamanız için bir neden yok. İlk fırsatta rotanızı Paris’e çevirmeyi planlıyorsanız şehre en uygun uçuşları hemen karşılaştırmaya başlayın.

Eyfel Kulesi Gün Batımı

Uçak Bileti

Portekiz

Akdeniz ülkelerinin Avrupa’nın kuzeyinde bulunanlara göre vize konusunda daha bonkör oldukları bir gerçek. Bir de buna turizm gelirlerini arttırmak isteyen Portekiz gibi ülkeler eklenince bu bölgeye seyahat etmek neredeyse vizesiz ülkelere yolculuk yapmak kadar kolay denebilir. Sadece evraklarınızı konsolosluğa teslim edin ve sonra başkent Lizbon’a uygun bir uçak bileti aramaya başlayın.

Portekiz Lizbon

İtalya

Antik kalıntılarıyla Roma, kanallar arasında gondolla gezinebileceğiniz Venedik veya Avrupa sanatının mabedi kabul edilen Floransa... İster birini isterseniz hepsinizi birden ziyaret edin ihtiyacınız olacak İtalya vizenize başvurunuzu tamamladıktan sonra sadece birkaç gün içinde kavuşabilirsiniz. İtalya, vize konusunda en rahat ülkelerden biri. Bu nedenle Avrupa’da birkaç ülkeyi görmek üzere yola çıkan gezginler de genellikle Schengen başvurularını İtalya üzerinden yapıyorlar. Geçmiş yıllarda Yunanistan, İtalya ve Fransa’yı kapsayan bir gezi için ben de başvurumu İtalyan konsolosluğuna yapmış ve sadece birkaç günde vizemi zorlanmadan almıştım. Tabii eksik evraklarınız varsa veya vize onayı için gerekli koşulları sağlamıyorsanız başvurunuzun reddedilme olanağı da bulunuyor. Görülecek çok sayıda şehre ve yere sahip İtalya'da seyahat için nereden başlayacağına bir türlü karar veremeyenler için Roma harika bir başlangıç noktası! Şehirde kalabileceğiniz en uygun Roma otellerine göz atmak için hemen tıklayın. Eğer daha kuzeyden başlamak isterseniz de Venedik uçuşlarını hemen karşılaştrın.

İtalya – Venedik

Slovakya

Avrupa’nın diğer popüler ülkeleri kadar ziyaret edilmese de Slovakya turist vizesi için başvuranlara kolaylık sağlayan ülkeler arasında. Ülkeye giriş yaptıktan sonra Schengen vizenizle diğer ülkelere gitmek için Slovakya’yı bir geçiş noktası olarak da kullanabilirsiniz.

slovakya

Norveç

Fiyortları, sakin, huzurlu şehirleri ve tabii lezzetli somonuyla ünlü Norveç de vize konusunda ziyaretçilerini zorlamayan ülkelerden biri. Norveç’e giriş yapmak ve kolayca gezmek için ihtiyaç duyacağınız şeylerin başında ülkede geçireceğiniz zamanda masraflarınızı kolayca karşılayabileceğinizi gösteren bir banka hesabı geliyor. Bunun dışında eğer tam zamanlı bir işte çalışıyorsanız maaş bordrosu ve yazısı gibi belgeleri geçerlilik süresi 6 aydan fazla olan pasapotunuza eklerseniz kısa sürede Norveç vizenizi elinize alabilirsiniz. Yazın neredeyse hiç kararmayan bir havada ziyaret etme fırsatını kaçırmayın.

Norveç

Macaristan

Buda ve Peşte’nin birleşmesiyle meydana gelen başkent Budapeşte uzun zamandır hayallerinizi süslüyorsa iyi haber! Şehre ve ülkenin diğer bölgelerine seyahat etmek için gereken vizeyi almak oldukça kolay. Sadece Macaristan konsolosluklarından veya internet adresinden başvuru için gerekli belgeleri öğrenin ve zaman kaybetmeden bu belgeleri hazırlayarak ülkenin tarihi ve merkezlerine doğru yolculuğa hazırlanın. Eğer vizenizin geçerli olduğu sürede diğer Schengen ülkelerini de görmek isterseniz buradan kolayca farklı yerlere de seyahat edebilirsiniz. Ükenin başkenti Budapeşte'ye en uygun seferlere göz atmak isteyenler buraya!

Budapeşte – Macaristan

İspanya

Lezzetli tapas ve paellaların ülkesi İspanya’ya seyahat etmek için vize almak da fazla zorlayıcı bir süreç değil. Ülkeye turistik amaçlarla seyahat edecekseniz İspanya vizesi için gerekli olan başvuru evraklarını tamamlamanız ve sonrasında konsolosluğun yolunu tutmanız yeter! İspanya’da başta Barselona, Madrid ve Sevilla olmak üzere görülmeye değer onlarca farklı şehir ve tarihi eser bulunuyor. Eğer tercihinizi Barselona’dan yana kullanırsanız hemen tıklayın ve şehre uçuşları saniyeler içinde karşılaştırın. Barselona’da ne yapılır, nereler gezilir, ne yenir ne içilir diye düşünenler için de şehir rehberimiz burada.

İbiza, İspanya

Yunanistan

Avrupa’da vize alması en kolay ülkelerin başında ise Yunanistan geliyor. Başkent Atina antik çağın en önemli bazı kalıntılarıyla, birçok kişiye göre İzmir’in bir kopyası gibi olan Selanik ise Mustafa Kemal Atatürk’ün Evi, Beyaz Kule gibi eserleriyle kesinlikle dikkate değer. Üstelik havaların sıcak olduğu bir dönemde giderseniz Mikanos, Santorini ve Girit gibi adalarda deniz ve güneş keyfi de yapabilirsiniz. Eğer Yunanistan vizenizi daha da kolay almak isterseniz kapıda vizeyle ziyaret edebileceğiniz adalarla ilgili detaylı bilgi için tıklayın.

Sithonia Yunanistan


muratekinay
Murat Ekinay
452 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü mezunu. Üniversite eğitimine devam ederken ulusal gazete ve dergilerde yazılar yazdı. Türkiye'nin önde gelen markaları için içerik stratejisi geliştirerek dijital iletişim çalışmalarını yönetti.
Yorum Yap
Yorumlar
Bu yazı için henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan sen ol.
Uzman Yazarlar

10 milyondan fazla kullanıcı, seyahatini Enuygun’la planlıyor!

Hemen İndir

App Store'dan

indirin

Google Play

'DEN ALIN

AppGallery

ile KEŞFEDİN