• Anasayfa
  • Bilgi
  • Ülkemizin ünlü şehirlerinin adları nereden geliyor?

Ülkemizin ünlü şehirlerinin adları nereden geliyor?

muratekinay
Murat Ekinay
5 Ocak 2017
I
4 dk
I
177
I
Güncellenme: 10 Aralık 2019
İçindekiler

İstanbul, Ankara, Antalya, İzmir veya Adana... Yurdumuzun en çok ziyaret edilen şehirlerinin isimlerini biliyoruz. Peki, bu yerlerin adlarını nasıl aldıklarını hiç düşündünüz mü? Türkiye’nin en ünlü şehirlerinin isimlerinin nereden geldiğini öğrenmeye ne dersiniz?

Adana

Akdeniz’in lezzetli kebaplarıyla ünlü sıcak şehri Adana’nın ismi ile ilgili çeşitli teoriler var. Bunlardan en bilineni ise şehrin kurucusu olan Adanos ve Saros adlı iki kardeşten Adanos’un adının sonradan şehre verildiği şeklinde. Bu teoriye göre kardeşlerden diğeri olan Saros’un ismi ise şehirden geçen nehre verildi. Hitit kaynaklarında Uru Adania olarak geçen bölge isminin daha sonradan şehrin adını belirlemiş olabileceği de düşünülüyor. Adana’ya nasıl gidilir, şehirde nereler görülmeli ve hangi lezzetleri mutlaka denemeli gibi detaylar için Adana ile ilgili bilmeniz gereken 5 şey yazımızı kaçırmayın.

İstanbul

Dünyanın en eski yerleşim alanlarından olan İstanbul tarih boyunca farklı adlarla anılmış bir yer. İlk olarak Megara kralı Byzas tarafından MÖ. 658 yılında kurulduğu bilinen şehir o dönemde Bizantion olarak biliniyordu. Araplar tarafından Kostantiniyye ismi verilen şehir Bizans döneminde Konstantinopolis olarak anılmış ve şehri Türklerin fethetmesiyle önce Konstantiniyye, daha sonra da İstanbul adını almıştır. 7 tepe üzerine kurulan İstanbul’un tepelerinin isimlerini ve buralarda bulunan eserlerini keşfetmek isterseniz, yazımıza göz atabilirsiniz. Şehre en uygun uçuş fırsatları ise İstanbul uçak bileti sayfamızda.

Ankara

Tıpkı İstanbul gibi tarih boyunca çok farklı adlarla anılan Ankara’nın bilinen eski isimlerinden bazıları; Ankyra, Ankuria, Ankura, Engürlü, Angur,Angera, Engürüye, Angare ve Ancora. Bazı kaynaklara göre Farsça’da ‘’üzüm’’ anlamına gelen Engür kelimesinden türediğine inanılan başkentin adının Frig dilinde ‘’engebeli’’ demek olan Ank sözcüğünden gelmiş olma ihtimali de yüksek.

Antalya

Adını kurucusundan alan bir diğer şehir olan Antalya’yu kuran Attalos nedeniyle şehir uzun bir dönem Attaleia olarak anılmış ve sonradan bu isim Alia ve Antalia gibi farklı adlara çevrilerek sonunda Antalya olmuş. Yazın deniz ve güneş, kışınsa tarih meraklılarını cezbeden Antalya’da dolaşırken görmeniz gereken yerler ve yapılacak şeyler Antalya’da mutlaka yapmanız gereken 10 şey yazımızda! Antalya uçak biletlerine göz atmak isterseniz de hemen tıklayın.

Muğla

Eski çağlarda Antik Yunan, Roma ve daha birçok medeniyetin beşiği olmuş Muğla’nın bilinen ilk adlarından biri “Mobolla’’. Daha sonra bu adın değiştirilerek Muğla olduğu düşünülüyor. Bodrum ve Marmaris gibi ünlü tatil beldelerini barındıran Muğla’ya çıkış kapılarından biri olan Dalaman’a uçak bileti araması yapmak isterseniz tıklayın.

İzmir

Kurulduğu bölgede geçmişten günümüze sayısız uygarlığa ev sahipliği yapan bir diğer şehir İzmir’in eski adının Smyrna olduğunu bilmeyen yok! Eski Kıbrıs kralı Kinyras’ın kızı olan Smyrna, şehre bugünkü adını veren isim aynı zamanda. İlk kurulduğunda bugünkü şehrin çok küçük bir bölgesini kapsayan İzmir zamanla gelişerek dünyanın en önemli ticaret ve kültür merkezlerinden biri haline geldi. Efes Antik Kenti ve Çeşme, Karaburun gibi çok sayıda tatil beldesini barındıran şehirde gezilecek onlarca yerin dışında tadına bakabileceğiniz lezzetlerin sayısı da hiç az değil! İzmir’de tadabileceğiniz bu lezzetlerden bazılarını yazımızda bulabilirsiniz. Şehre en uygun uçuşlar da İzmir uçak bileti sayfamızda!

Diyarbakır

‘’Bekir Va’il’’ olarak bilinen topluluğun buraya yerleşmesi ile Diyar-i Bekir olarak adlandırılan Diyarbakır, zamanla bu adın yerleşmesiyle Diyarbakır adını almıştır. Hevsel Bahçeleri gibi görülmeye değer birçok tarihi ve turistik mirasa sahip Diyarbakır’a yolu düşenlerin kalabilecekleri çok sayıda otel de var. En uygun Diyarbakır otellerini karşılaştırmak ve rezervasyon yaptırmak isteyenler buraya!

Artvin

İlk olarak İskitler tarafından kurulduğu tahmin edilen Artvin’in adı Osmanlı Devleti döneminde Livane olarak geçiyordu. Eski çağlardan itibaren bölgede yaşayan halk tarafından Artavani olarak anılmış ve sonraları bu isim Artvin olarak dilimize yerleşmiştir.

Isparta

Yunanlıların Anadolu topraklarının batısını ele geçirmesi sonucu buraya yerleşen Spartalılar birçok toplumsal ve kültürel özellikleri ile birlikte adını da değiştirdiler. Spartalıların yaşadıkları yerlerin sonradan Isparta adını aldığı ve bu ismin günümüze dek devam ettiği düşünülüyor. Isparta’yı daha önce görmediyseniz lavanta tarlaları ile ünlü Kuyucak Köyü’nden başlayabilirsiniz. Aynı zamanda ülkemizin çok bilinmeyen benzersiz yerlerinden olan Kuyucak’ı ve yurdumuzun diğer saklı cennetlerini turlamak için tıklayın.

Edirne

Roma İmparatoru Hadrianus tarafından kurulan Edirne, bir süre kurucunun adından türetilen “Hadrianopolis” adıyla anılmış ve daha sonra Edirne adını alarak günümüzde de kullanılan ismine kavuşmuştur. Mimar Sinan’ın ustalık eseri Selimiye Camii’ni de Edirne'de görebilirsiniz. 

Gaziantep

Bilinen eski adı Ayıntab olan Gaziantep, zaman içinde Antep olarak adlandırılmaya başlanmış, Kurtuluş Savaşı sırasında şehrin yardımları nedeniyle ‘’Gazi’’ ismini alarak Gaziantep olmuştur. Bugün daha çok et yemekleri, kebapları ve baklavalarıyla bir lezzet şehri olarak anılan Gaziantep’e sadece yemekleri tatmak için bile gelebilirsiniz. Peki, Gazinatep’te hangi lezzetleri mutlaka denemeli ve nereleri görmeli? Bir hafta sonu tatilinde kenti turlamak için 48 saatte Gaziantep yazımıza göz atmayı unutmayın. Şehre uçmak isteyenler de Gazinatep uçak biletlerini karşılaştırabilirler.


muratekinay
Murat Ekinay
500 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü mezunu. Üniversite eğitimine devam ederken ulusal gazete ve dergilerde yazılar yazdı. Türkiye'nin önde gelen markaları için içerik stratejisi geliştirerek dijital iletişim çalışmalarını yönetti.
Popüler Yazılar
HES Kodu Nasıl Alınır?
Setenay Gökdağ
Setenay Gökdağ
A7ADBFD8-24A5-46F8-AB3F-8A3D7CFE3E99329208
Seyahat İzin Belgesi nasıl alınır?
Tuğba Hacıbayramoğlu
Tuğba Hacıbayramoğlu
A7ADBFD8-24A5-46F8-AB3F-8A3D7CFE3E99191016
Koronavirüs, COVID-19 Hakkında Bilgilendirme
Setenay Gökdağ
Setenay Gökdağ
A7ADBFD8-24A5-46F8-AB3F-8A3D7CFE3E9992260
İstanbulkart ile HES kodu eşleştirmesi nasıl yapılır?
Setenay Gökdağ
Setenay Gökdağ
A7ADBFD8-24A5-46F8-AB3F-8A3D7CFE3E9991633
Popüler Seyahat Yazıları
Uzman Yazarlar