Türkiye'den çok bilinmeyen 5 harika yer

muratekinay

Yurdumuzun her bir köşesi keşfedilmeyi bekleyen harikalarla dolu. Bunların bazıları her yıl binlerce ziyaretçi çeken ünlü yerler olsa da bazıları halen çok fazla bilinmiyor. Her biri hayranlık uyandıran bu yerlere doğru yolculuğa hazır mısınız?

İçindekiler

Lavanta kokan köy Kuyucak

Kuyucak Köyü'nin adını daha önce pek duymamış olabilirsiniz. Ancak burası aslında Isparta tanıtımlarından görmeye alışık olduğumuz bir yer. Uçsuz bucaksız topraklarda gözün alabildiği er yerin lavanta tarlası olduğunu düşünün. Isparta daha çok dünyaya ihraç edilen gülleri ile ünlü olsa da Kuyucak Köyü'ne geldiğinizde güller yerini tüm çevreyi saran mor rengiyle hayranlık uyandıran lavantalara bırakıyor. Isparta'nın Keçiborlu ilçesine bağlı Kuyucak dışında Yeşilyurt ve Çukurören gibi köylerde de lavantaları görebilirsiniz. Kısacası elinize fotoğraf makinenizi alın ve Isparta'nın köyleri arasında gezinmeye başlayın. Burası fotoğraf sanatçısı olmak için dünyanın en uygun yerlerinden biri. Köyün taş sokakları evleri arasında dolaşırken yöre halkı tarafından üretilen birbirinden lezzetli doğal balları da tadabilir ve satın alabilirsiniz. Lavantaları dalında görmek için en ideal dönem temmuz ortası ve sonu. Ağustosta ise hasat zamanına yetişebilirsiniz. Isparta'ya İstanbul'dan direkt uçakla gelebileceğiniz gibi dilerseniz Antalya'dan araç kiralayarak da şehre ulaşabilirsiniz. Lavanta tarlalarına doğru yolculuk için hemen en uygun Isparta uçak biletlerini karşılaştırın. Üstelik şehirde başta pastırmalı keşkek olmak üzere sayısız lezzet de sizi bekliyor.

lavanta köyü

Uçak Bileti

Yeşilin içinde bir cennet Mençuna Şelalesi

Artvin denince akla ilk gelen renk yeşil. Adeta doğanın içinde saklanan bir cennet olan Karagöl, doğa tutkunu birçok ziyaretçinin listesine girmeyi başaran bir yer. Bununla birlikte kentte halen fazla bilinmeyen ve harikalar da var. Bunlar arasında en çok öne çıkanlardan biri ise Mençuna Şelalesi. Artvin'in Arhavi ilçesi yakınlarında bulunan şelale, yaz ortasında bile serinleten atmosferi, yeşilin yüzlerce tonunu sunan doğası ile sanki bir film sahnesinden fırlamış gibi. Sadece yaya olarak ulaşılabilen şelalenin yakınlarına kent merkezinden araç kiralayarak gelebilirsiniz. Arhavi'ye 15 kilometre uzaklıktaki şelaleye gelmek için ilçeden yola çıktıktan sonra Ortacalar ve sonrasında Mençuna Şelalesi levhalarını takip etmeniz yeterli. Artvin'e doğru yeşil ve huzurla dolu bir yolculuk için Trabzon'a veya Erzurum'a uçarak buradan araç kiralayabilirsiniz. Eğer Artvin'e ilk yolculuğunuz olacaksa navigasyon cihazı olan bir aracı tercih etmenizde yarar var.

Mençuna | kocyigitosman

Manisa'nın peribacaları

Peribacalarını sadece Kapadokya'ya has zannediyorsanız yanılıyorsunuz. Manisa'nın Kula ilçesinde tıpkı Nevşehir'de bulunan ve Ürgüp, Göreme ve Uçhisar gibi yerleri kapsayan Kapadokya'da olduğu gibi ilgi çekici taş oluşumları görebilirsiniz. Üstelik burada karşılaşacağınız taş ormanının rengi de oldukça farklı. Bölge halkı tarafından ''Kuladokya'' olarak anılan bölge, Manisa ve çevresine yolu düşenler için mutlaka görülmesi gereken yerlerden biri. Buraya ulaşmak içinse Kula'dan Uşak yönüne hareket edebilir ve kısa bir süre sonra Kuladokya'da olabilirsiniz. Manisa turunuzu tamamladıktan sonra şehirden ayrılmadan ünlü Manisa kebabını ve şehrin diğer ünlü lezzetlerini mutlaka tadın. Sonbahar tatili için farklı bir alternatif olacak şehirde kalabileceğiniz uygun otellere göz atmak için tıklayın.

Manisa | Muhammed Akif ASLAN

Baharda canlanan bir vaha Karaçukuru

Antalya denince akla gelen uçsuz bucaksız kumsallar ve Akdeniz'in masmavi serin suları olabilir. Ancak şehir sadece bunlardan ibaret değil. Kıyıdan biraz içlere doğru gittiğinizde karşınıza çıkacak manzaralar tam anlamıyla nefes kesici. Bu manzaralar arasında en dikkate değer olanlardan biri ise Karaçukuru ve çevresinde ziyaretçileri bekliyor. Baharın gelmesiyle canlanan doğa burayı gözün görebileceği en güzel renklere boyuyor ve bu dönemde bölgeyi ziyaret edenleri kendinize hayran bırakıyor. Sadece burayı görmek için bile Antalya'ya kadar gelmeye değer. Ancak dilerseniz kıyı şeridinde tatilinizi yaptıktan sonra biraz serin bir mola vermek için de araç kiralayarak buraya gelebilirsiniz. Çevre kalacak yer ve yeme içme seçenekleri konusunda çok zengin değil. Bu nedenle gelirken yanınızda yiyecek bir şeyler getirmenizde fayda var. Ancak köyün içine kadar gelirseniz burada taze köy ürünleri ile hazırlanan gözlemelerin ve buz gibi ayranların tadına bakabilirsiniz.

karaçukur | Mesut Akcan

Büyük İskender'in izinde Blaundus

Uşak'ın Ulubey ilçesine bağlı Sülümenli köyü yakınlarında bulunan Blaundus, tarihi Büyük İskender'e kadar uzanan bir antik kent. Üst üste yerleştirilen dev taşları ile İngiltere'deki ünlü Stonehenge'e benzetilen bu yerde görülebilecek kalıntılar arasında bir stadyum, tiyatro, tapınak ve kaya mezarları bulunuyor. Büyük İskender'in Anadolu Seferi sonrası kurulan kent Bergama ve Roma dönemlerinde de önemli bir yerleşim yeri olarak öne çıkmıştır. Uşak şehir merkezine 40 kilometre mesafede bulunan antik kent özellikle son yıllarda fotoğrafçıların da gözdesi. Uşak Havalimanı'ndan veya şehir merkezinden araç kiralayarak antik kentin yolunu tutabilirsiniz. Uşak'a ulaşmak içinse İstanbul'dan direkt seferlerle şehre uçabilir veya İzmir'e gelerek buradan şehre seyahat edebilirsiniz. Uşak'ta kalabileceğiniz otel alternatifleri arasından en uygun seçenekleri görmek isterseniz tıklayın yeter.

Blaundus | Sinan Doğan


muratekinay
Murat Ekinay
455 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü mezunu. Üniversite eğitimine devam ederken ulusal gazete ve dergilerde yazılar yazdı. Türkiye'nin önde gelen markaları için içerik stratejisi geliştirerek dijital iletişim çalışmalarını yönetti.
Yorum Yap
Yorumlar
Bu yazı için henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan sen ol.
Uzman Yazarlar