Yurdumuzun dışında farklı bir yere seyahat ederken yazılı olmasa da bazı kurallara ve uygulamalara dikkat etmemiz gerekebilir. İtalya, Hollanda, İngiltere ve Çin gibi ülkelerde gezerken işinizi kolaylaştıracak tavsiyelere bir göz atın!

İçindekiler

1- Almanya’da zamanlamaya dikkat

Ülkemizden yurt dışına en çok seyahat edilen yerlerin başında Almanya geliyor. Almanya, disiplini, düzeni ve zamanlamayı ön planda tutan bir ülke olarak biliniyor. Türkiye'den Almanya'ya ziyaret veya yerleşim için gidenler için, bu ülkedeki zamanlama kurallarını bilmenin önemli olduğunu düşünüyoruz. Disiplinleri ile bilinen Almanlar gecikmeye pek sıcak bakmadığı için, eğer bir toplantı saat 10:00'da başlayacaksa, 10:00'da orada olman gerekir. Olası bir gecikmede karşı tarafın zamanını kaybetmesine ve bu da saygısızlık olarak algılanmasına neden olur.

Almanların zamanı çok ciddiye almalarının bir diğer nedeni de toplu taşıma araçları ve diğer hizmetlerin zamanında işliyor olması. Otobüs, tren veya diğer toplu taşıma araçları belirli bir saatte kalkar ve varış saatine kesinlikle uyar. Almanya'da yaşamaya adapte olmak, ülkenin yazısız kurallarını anlamakla başlar, ve zamanlama konusundaki hassasiyet, bu kuralların önemli bir parçası.

İpucu: ENUYGUN’da erken alınan biletler için özel fiyatlar bulunuyor. Bir sonraki sene için tatilini ocak ayinin sonuna kadar planlarsan biletini çok daha uygun alacağını unutma! Seyahat için Almanya uçak biletini almak için tıkla!

 

Almanya Saat

Uçak Bileti

2- Hollanda’da bisikletler

Kartpostallardan fırlamışçasına bir güzelliğe sahip olan Hollanda rengarenk bisikletleriyle ziyaretçilerini karşılıyor. Hollanda ve ülkenin başkenti Amsterdam tam bir bisiklet cenneti!

Şehirde gezerken neredeyse her yerde gezen veya park halinde bisikletleri görebilirsin. Hollanda, bisikleti sadece bir ulaşım aracı olarak değil, aynı zamanda bir yaşam tarzı ve kültürün bir parçası olarak benimsemiş durumda. Bu nedenle, bisiklet kültüründeki kurallara uymak hem güvenlik hem de toplumsal uyum açısından onlar için önemli.

Kenti yaya olarak turlarken bisiklet yoluna yanlışlıkla da olsa girmemeye çalışın. Nitekim Amsterdam’da bu durum hoş karşılanmayan durumlar arasında. Aynı zamanda bisiklet kullanırken de bisiklet yollarını doğru kullanman gerekiyor. Ülkede geniş bisiklet yolları ve kırmızı renkli bisiklet şeritleri bulunuyor. Ülkede, bisikletlilere herhangi bir şekilde zarar vermenin ise ciddi yaptırımları olabiliyor. Amsterdam hakkında daha fazla bilgiye sahip olmak için Amsterdam'da mutlaka yapmanız gereken 10 şey   yazısını okuyarak yola çıkmanı öneriyoruz.

Amsterdam

3- İngiltere’de sıraya girerken

Her ülkenin kendine özgü bir kültürü ve yazısız kuralları bulunuyor. İngiltere, geleneksel çay saati ve kraliyet ailesi gibi öğelerle adını duyursa da, günlük hayatta sıklıkla karşılaşılan yazısız kuralları da içeriyor. Bu kurallardan biri de "sıraya girme" kültürü. Türkiye'den İngiltere'ye seyahat edecek olanlar için, bu kültürü anlamak, topluma uyum sağlamak açısından oldukça önemli

İngiltere'de sıraya girmek, günlük yaşamın bir parçası olup, çoğu zaman otobüs duraklarından, market kasalarına kadar birçok alanda karşımıza çıkar. İngilizler, sıraya girmeyi ciddiye alır ve bu İngilizler için adil bir düzenin sağlanması ve toplum içinde uyumun korunması anlamına gelir. Sıraya girmek, bir nezaket kuralı olarak kabul edilir. Sıradan çıkmak veya başkalarını geçmek, İngilizler arasında genellikle hoş karşılanmayan davranış olarak kabul edilir. Seyahate çıkmadan önce Londra hakkında bilmeniz gereken 10 şey yazısını okumanı öneriyoruz.

Sıraya Girmek

4- Rusya’da bir evi ziyaret ederken

Rusya da ilginç kural ve uygulamaların fazla olduğu ülkelerden. Bunlardan ilki ev ziyareti kuralları. Rusya'da ev ziyaretleri genellikle samimi ve içten bir şekilde yapılır. Ancak, bu ziyaretler sırasında bazı geleneksel kurallara uymak önemli. İlk olarak, bir daveti kabul etmek, Rus kültüründe bir onur olarak kabul edilir. Ev sahibi, konuklara en iyi konforu sağlamak için elinden geleni yapar, bu nedenle samimi olunması önemli. Rusya’da evi ziyarete gidiyorsan elin boş gitmemelisin. Hediyeler Rus ev ziyaretlerinde önemli bir rol oynar. Ev sahibine bir hediye götürmek, davetine duyduğun minnettarlığı ifade eder. Küçük bir paket çikolata ve çiçek alabilirsin. Ancak çiçeğin çift sayıda olmaması, çift sayı Rus kültüründe özellikle cenaze törenleriyle ilişkilendirildiğinden, bu konuda dikkatli olmalısın.

Rus kültüründe dikkat edilen bir diğer konu ise ıslık çalmak. Islık çalmak genellikle pek hoş karşılanmaz ve hatta kapalı yerde ıslık çalarsan, kötü şansı üzerinize çektiğine inanılır. Bu inanç, eski zamanlardan beri devam eder ve halk arasında geniş bir şekilde benimsenir.

İpucu: Uçak bileti satın alırken sadece ENUYGUN’da Bulabileceğin akıllı aktarma seçeneğin olduğunu hatırlatırız. Akıllı Aktarma ile daha hızlı ve ucuza seyahat edebilirsin.

Rusya Ev Ziyareti

5- İspanya’da alışverişe gecikmeyin

Barselona, Granada, Sevilla ve Madrid gibi birçok güzel şehre sahip İspanya’da, alışveriş yapmayı düşünüyorsan bunu öğleden sonraya bırakmamalısın. Çünkü öğleden sonraları siesta yani dinlenme saati. İspanyollar öğlen 12.00-16.00 arasında kendilerine öğle tatili veriyorlar Asla dışarı çıkmıyorlar ve dükkanlarını kapatıyorlar. Bu süre zarfında, birçok mağaza, özellikle küçük yerel işletmeler ve aile işletmeleri kapalı olabiliyor. Bu nedenle, öğleden sonra alışveriş yapmak istiyorsan, büyük alışveriş merkezleri veya turistik bölgelerdeki mağazaları tercih etmelisin. Siesta olayının Barselona ve Madrid’de çok yaygın olmadığını söyleyebiliriz.

Alışveriş yaparken dikkate alınması gereken bir diğer önemli konu, İspanyol kültüründe rahat bir tempo ve sosyal etkileşim. Satıcılar genellikle samimi ve yardımsever olup sohbet etmeyi severler. Ülkede akşam yemekleri genellikle geç saatlerde yenir. Yemeğe çok erken gitmemeye çalış ve restoranda yemeği beklerken veya kasada sıra beklerken acele etmemeye dikkat etmen gerekiyor. Bunlara dikkat ederek seyahatini daha keyifli hale getirebilirsin. Barselona seyahatin içinde Barselona’da gezilecek yerler yazısına tıklayarak gezmen gereken yerler hakkında fikir sahibi olabilirsin.

Madrid Alışveriş

6- Fransa’da taksi beklerken

Fransa’nın romantik başkenti Paris her zaman Avrupa’nın en popüler şehirlerinden biri. Ancak burada gezerken diğer Avrupa başkentlerinde olduğu gibi yolda elini kaldırıp bir taksi durdurmayı bekleme.  Fransa'da taksi çağırma ve beklemenin belirli kuralları var. Genellikle sokakta taksi çağırmak yerine, belirlenmiş taksi durakları veya taksi çağrı noktalarını tercih ediliyor. Özellikle büyük şehirlerde taksi durakları, genellikle turistik bölgelerde, tren istasyonları ve havaalanları gibi yoğun yerlerde bulunuyor. Bunun dışında şehirde taksiyle yolculuk yapmanız gerekiyorsa, telefonla arayarak araç çağırmanız gerekiyor. Aynı zamanda Paris’te gezilecek yerler yazısına tıklayarak da Paris rotanı oluşturabilirsin.,

Taksi Çağırma

7- İtalya’da yabancı dilde konuşurken

Avrupa’nın pek çok ülkesinde sadece İngilizce konuşarak kolayca iletişim kurabilirsin. Ancak İtalya bunlardan biri değil. Ülkenin turistik noktalarında genellikle İngilizce bilenler bulunsa da bazı yerlerde İngilizce olarak veya başka bir yabancı dilde iletişim kurman mümkün olmayabilir. Böyle bir durumla karşılaşırsan, önceden yanını aldığın İtalyan konuşma rehberine başvurabilir veya hareketlerle anlaşmaya çalışabilirsin. İtalya gezini daha lezzetli hale getirmek için, İtalya'yı daha da çok sevdirecek 10 muhteşem İtalyan lezzeti yazını okumanı öneriyoruz.

Konuşan İnsanlar

8- Çin’de herhangi bir şeyi kabul ederken

Yemek, hediye veya herhangi bir şey… Uzakdoğu’nun kendine has kurallarıyla bilinen ülkelerinden Çin’de verilen bir şeyi başta reddetmek ve daha sonra kabul etmek çok olağan bir durum. Herhangi bir şey teklif edildiğinde hemen kabul etmemeye çalışın. Ülkede ayrıca hesap ödeme sırası geldiğinde masadaki neredeyse herkesin birbiriyle yarıştığını görürsen şaşırma. Çin seyahatini daha konforlu geçirmen için Çin’de hayatınızı kurtaracak 7 önemli ipucu yazısını okumadan yola çıkmamanı öneriyoruz.

Hediye Uzatan Asyalı


ipekincir
İpek İncir
477 Yazı
Marmara Üniversitesi Reklam bölümünde yüksek lisans yaptı. Eğitimini tamamlamak için bir süre Londra’ya gitti. Otomotiv, sağlık, turizm sektörü gibi birçok farklı alanda içerik üretti. Şimdi ise Enuygun ekibinin bir parçası olarak seyahat yazıları yazıyor.
Yorum Yap
Yorumlar
Bu yazı için henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan sen ol.
Uzman Yazarlar

10 milyondan fazla kullanıcı, seyahatini Enuygun’la planlıyor!

Hemen İndir

App Store'dan

indirin

Google Play

'DEN ALIN

AppGallery

ile KEŞFEDİN