İspanya'nın Akdeniz'e kıyısında uzanan en turistik şehri olan Barselona, Katalonya özerk bölgesinin başkenti ve en büyük şehri konumunda. İspanya'nın nüfus bakımından ikinci büyük şehri olan Barselona, hem büyüleyici plajlar hem de her yıl milyonlarca insanın ziyaret ettiği tarihi yapılarıyla ünlü. Zengin bir kültürel mirasa sahip olan şehir, tarih boyunca Romalılar, Gotlar, Araplar ve Hristiyanlar gibi farklı kültürlerin etkisinde kalmış. Bu nedenle şehrin her köşesinde farklı dönemlere ait etkileyici bir yapıyla karşılaşabilirsiniz.

1. La Sagrada Familia Bazilikası

la-sagrada-familia

İspanya'nın en turistik şehirlerinden biri olan Barselona’nın her yıl milyonlarca insan tarafından ziyaret edilen simgesel yapılarından La Sagrada Familia Bazilikası, şehri gezerken ilk uğramanız gereken yerlerden biri. Modern mimarinin öncülerinden sayılan ünlü mimar Antoni Gaudi'nin 1883 yılında devraldığı fakat 1926 yılında mimarın ölmesi sonucu yarım kalan bazilikanın günümüzde de inşası devam ediyor ve 2026 yılında tamamlanması planlanıyor.

1882 yılında inşaatına başlanan La Sagrada Familia, Gaudi'nin hayatının son 43 yılını verdiği en önemli eseri olarak kabul ediliyor. Mimar, bu ünlü bazilikaya Hıristiyan inancının temellerini yansıtan birçok tasarım ekleyerek benzersiz bir hale getirdi. La Sagrada Familia Bazilikası, üç farklı cepheden oluşuyor; Doğu cephesi İsa’nın doğuşunu, kuzey cephesi İsa'nın yaşamını, güney cephesi ise İsa'nın ölümünü ve yeniden dirilişini temsil ediyor. Her cephede de Gaudi'nin kendine özgü stilini yansıtan renkli camlar, heykeller ve kabartmaları görebilirsiniz.

UNESCO Dünya Mirası Listesi'nde yer alan La Sagrada Familia Bazilikası hem taksiler hem de toplu taşıma araçlarıyla Barselona’nın her yerinden kolayca ulaşabilir; etkileyici dış mimariyi inceledikten sonra dini motiflerle süslü büyüleyici iç mekanları da gezerek muhteşem fotoğraflar çekebilirsiniz. Bu muhteşem şehri keşfetmek için Barselona uçak bileti linkine tıklayarak bavulunuzu hazırlamaya başlayabilirsiniz.

Giriş ücreti

 • 24€ ile 30€ arası

Açık olduğu saatler

 • Haftanın her günü saat 09:00 ile 18:00 saatleri arasında ziyaret edilebilir.

Yazar Notu: Özellikle cumartesi ve pazar günleri çok kalabalık olabilen La Sagrada Familia Bazilikasında bazen uzun kuyruklar oluşabiliyor, bu nedenle bazilikayı daha sakin günlerde gezmenizi öneririz.

Konum Linki

2. Park Güell

park-guell-barcelona

Barselona’nın ünlü mimarı Antoni Gaudi tarafından tasarlanan Park Güell, dünyanın en güzel parklarından biri olarak unutulmaz bir gezi deneyimi sunuyor. 1900'lü yılların başlarında inşasına başlanan park, ancak 1914 yılında tamamlanabildi. Şehrin en popüler turistik yerlerinden biri olarak her gün binlerce turistin ziyaret ettiği Park Güell, aynı zamanda UNESCO Dünya Mirası Listesinde de yer alıyor.

Park Güell, 17 hektarlık bir yeşil alanı kapsıyor ve içerisinde Gaudi'nin kendine özgü stilini yansıtan birçok ilginç yapı bulunuyor. Parkın en önemli yapıları arasında ise rengarenk fayanslarla kaplı olan ve üzerinde Gaudi'nin tasarladığı bir heykel bulunan ana giriş kapısı, mozaiklerle kaplı ejderha şeklindeki bir bank olan Serpientes Bankı, çocuklar için özel olarak tasarlanmış Düşler Bahçesi ve etkileyici mozaikleriyle ünlü Kafe Güell yer alıyor. Aynı zamanda parkın içinde dünya mutfaklarından yemekler tadabileceğiniz restoranlar ve hediyelik eşya dükkanları da bulabilirsiniz. Şehrin kalabalığından bir süre uzaklaşmak, harika fotoğraflar çekmek ve çocuklarınızla güzel zaman geçirmek için Park Güell’e kesinlikle uğramanızı öneririz.

Giriş ücreti

 • Ücretsiz.

Açık olduğu saatler

 • Haftanın her günü 24 saat açık

Konum Linki

3. Casa Mila

casa-mila

Barselona şehrini planlayan ünlü mimar Antoni Gaudi tarafından tasarlanmış benzeriz bir bina olan Casa Mila, 1906-1910 yılları arasında inşa edildi ve La Pedrera (Taş Ocağı) lakabıyla da biliniyor. Gaudi'nin en önemli eserlerinden biri olarak kabul edilen ve organik bir yapıya sahip olan Casa Mila’nın dış cephesi, taş oyması gibi görünen kırık camlarla kaplı, ayrıca binanın çatısı da yamuk şekilli balkonlardan oluşuyor.

UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne de dahil edilen Casa Mila'nın ana özellikleri ise sanki bir kayadan oyulmuş gibi görünmesini sağlayan benzersiz tasarımı, gün ışığını içeriye dağıtarak binayı aydınlatan kırık camlarla kaplı dış cephesi, binaya hareketlilik katmak için eklenmiş yamuk balkonlar, binanın her köşesini süsleyen mozaikler, heykeller ve kabartmalar. Barselona'nın en ikonik yapılarından biri olan ve Gaudi’nin eşsiz yaratıcılığını yansıtan büyüleyici Casa Mila, şehri gezerken mutlaka yakından görmeniz gereken mimari şaheserler arasında.

Giriş ücreti

 • 12€ ile 25€ arasında değişiyor

Açık olduğu saatler

 • Haftanın her günü 09-00-23.00 saatleri arasında ziyarete açık

Konum Linki

4. Boqueria Pazarı (Mercat de la Boqueria)

mercat-de-la-boqueria

Barselona gezinizde dünyanın en ünlü halk pazarlarından biri ve çok sevilen bir gezi alanı olan La Rambla'nın üzerinde yer alan ünlü Boqueria Pazarına da uğrayabilirsiniz. Şehrin en popüler turistik yerlerinden biri haline gelen Boqueria Pazarı, 1840 yılında inşa edildi ve 3100 metrekarelik geniş bir alanı kapsıyor.

Birçok tezgahtan oluşan pazarda taze meyveler, sebzeler, deniz ürünleri, etler, peynirler, şaraplar ve diğer yöresel yiyecekler satılıyor. Ayrıca pazarın çevresinde hizmet veren tapas restoranları da turistler tarafından çok ilgi görüyor. Barselona kültürünü anlayabileceğiniz, şehrin renkli ve canlı atmosferini yansıtan Boqueria Pazarı, hem keyifli bir yürüyüşlere çıkmak hem de alışveriş yapmak için Barselona’da ilk gitmeniz gereken yerler arasında.

Açık olduğu saatler

 • Pazartesi günleri hariç haftanın her günü 08.00 ile 20.30 saatleri arasında ziyarete açık.

Yazar Notu: Pazar alanını özellikle sabah saatlerinde ziyaret ederek en taze deniz ürünleri, meyve ve sebzeleri alma şansı bulabilirsiniz.

Konum Linki

5. Camp Nou Stadyumu ve Camp Nou Müzesi

nou-camp-stadium

Dünyanın en başarılı ve milyonlarca taraftara sahip futbol kulüplerinden biri olan FC Barcelona'nın etkileyici stadyumu Camp Nou ve Camp Nou Müzesi, şehri gezen turistlerin sıkça uğradığı yerler arasında. FC Barcelona'nın tarihini ve başarılarını anlatan etkileyici bir koleksiyona sahip olan müze, 1984 yılında açıldı ve şehrin en popüler turistik yerlerinden biri haline geldi.

Camp Nou Stadyumunun hemen altında yer alan müzenin geniş koleksiyonlarında FC Barcelona'nın kupaları, formaları, fotoğrafları ve diğer önemli objeler sergileniyor. Müzede ayrıca, FC Barcelona'nın tarihini anlatan etkileyici interaktif sergileri de gezme şansı bulabilirsiniz.

Camp Nou Müzesi, dört kattan oluşuyor ve 1. katta FC Barcelona'nın kuruluşundan günümüze kadar uzanan tarihi anlatılıyor. 2. katta FC Barcelona'nın kupaları ve başarıları, 3. katta FC Barcelona'nın ünlü oyuncuları ve teknik direktörleri hakkında bilgiler, 4. katta ise FC Barcelona'nın taraftar kültürünü yansıtan sergiler bulunuyor. FC Barcelona hayranları ve her futbol meraklısının mutlaka görülmesi gereken bir yer olan Camp Nou Müzesi’nde çocuklarınızla da unutulmaz zamanlar geçirebilirsiniz.

Giriş Ücreti

Kişi başı 28€

Açık olduğu saatler

 • Pazartesi ve cumartesi günleri 10:00 ile 18:00, pazar günleri 10:00 ile 15:00 saatleri arasında ziyarete açık

Konum Linki

6. Casa Batllo

casa-batllo

Barselona’nın simgesel yapılarından bir diğeri de Mimar Antoni Gaudi'nin tasarladığı benzersiz bir bina olan Casa Batllo. 1904-1906 yılları arasında inşa edilen bina, Casa dels ossos (Kemiklerin Evi) olarak da biliniyor. Gaudi'nin en önemli eserlerinden biri olan ilginç bina, organik bir yapıya sahip olmasıyla dikkat çekiyor. Binanın dış cephesi, kemik ve kabuk gibi organik şekillerden esinlenerek tasarlanmış, ayrıca taş oyması gibi görünen kırık camlarla kaplı. Binanın çatısı ise yamuk şekilli balkonlardan oluşuyor.

Renkli camlar ve vitraylar ile süslenmiş iç mekanlarını da keyifle gezebileceğiniz Casa Batllo, Gaudi'nin Katalan Modernizmi mimari tarzının en güzel örneklerinden biri olarak gösteriliyor. Organik şekiller ve renkli camlar ile eşsiz bir görünüme sahip olan, her köşesi taş oymaları ve heykellerle süslenen bina, Barselona’nın en çok fotoğraflanan simgesel yapılarından biri olarak görülmeye değer.

Giriş ücreti

 • Kişi başı 35€ ile 45€ arası

Açık olduğu saatler

 • Haftanın her gün saat 09:00 ile 20:00 arası açık

Konum Linki

7. Barselona Katedrali (Barcelona Cathedral)

barselona-katedrali-barcelona-cathedral

Barselona’nın en çok ziyaret edilen simgesel yapılarından biri olan Barselona Katedrali, Kutsal Haç ve Aziz Eulalia Katedrali olarak da biliniyor. Gotik mimariye sahip olan katedral, 13. yüzyılda inşa edilmeye başlanmış ve 15. yüzyılda ancak tamamlanabilmiş. 90 metre yüksekliğindeki kuleleriyle şehrin en dikkat çeken yapılarından biri olan Barselona Katedralinin iç mekanları da Gotik mimarinin karakteristik özelliklerini yansıtıyor. Görkemli katedralde renkli vitray pencereler, heykeller ve freskler arasında muhteşem fotoğraflar çekmeniz mümkün.

Günümüzde Barselona Başpiskoposluğu ama merkezi olan Barselona Katedrali’nde Gotik mimarinin en güzel örneklerinden biri olarak kabul edilen ve üzerinde Meryem Ana'nın bir tasviri bulunan ana giriş kapısı, katedralin dış cephesini süsleyen renkli camlarıyla dikkat çeken gül pencereleri, katedralin iç mekanlarını süsleyen renkli vitray pencereler, heykeller ve freskler, mutlaka incelemenizi önerdiğimiz özellikler arasında. Barselona Katedrali, şehrin en önemli tarihi ve kültürel yapılarından biri, ayrıca Barselona kültürünü yansıtmasından dolayı ziyaret edilmeye değer.

Giriş ücreti

 • Kişi başı 3€ ile 5€ arası

Açık olduğu saatler

 • Haftanın her günü 08:30 ile 19:30 saatleri arasında açık

Yazar Notu: Şehrin en çok ziyaret edilen turistik mekanlarından biri olan Barselona Katedrali’nde özellikle yaz aylarında uzun kuyruklar beklemeniz gerekebilir.

Konum Linki

8. Barselona Ciutadella Parkı

barselona-ciutadella-parki

Barselona merkezinde 17 hektarlık geniş bir yeşil alanı kaplayan ve şehrin ortasında adeta bir vahayı andıran Barselona Ciutadella Parkı, hem doğal güzellikleri hem de müzesi, heykelleri ve etkileyici çeşmeleriyle keyifle gezebileceğiniz yerler arasında. 18. yüzyılda inşa edilmiş bir kalenin üzerine yer alan Ciutadella Parkı’nda çocuklu ailelerin de keyifle gezebileceği küçük bir hayvanat bahçesi, yapay bir göl ve botanik bahçesi de bulunuyor.

Ciutadella Parkı'nda hizmet veren bir sanat müzesi olan Museu d'Art Modern, 19. ve 20. yüzyıllardan kalma Katalan sanat eserlerinin sergilendiği koleksiyonlarıyla mutlaka uğramanız gereken yerler arasında. Yine park içinde yer alan bir doğa tarihi müzesi olan Museu de Ciencies Naturals ise binlerce yıllık fosiller, mineraller ve zengin doğa tarihi koleksiyonlarıyla insanları kendine çekiyor. Park gezinizde onlarca kuş türüne ev sahipliği yapan Estany Gölü, dünyanın her yerinden gelen bitkileri görebileceğiniz Jardi Botanic’te de güzel bir geçirebilirsiniz.

Giriş ücreti

 • Hayvanat bahçesi için 18€, Ulusal Bilim Müzesi için ise 4€

Konum Linki

9. Barselona Montjuic Sihirli Çeşmesi (Font Magica da Montjuic)

barselona-montjuic-sihirli-cesmesi-font-magica-da-montjuic

1929 yılında düzenlenen Dünya Fuarı için inşa edilen ve Barselona’nın muhteşem panoramik manzaralarını sunan Montjuic Tepesinde yer alan simgesel Montjuic Sihirli Çeşmesi, etkileyici güzelliğiyle her yıl milyonlarca insanı kendine çekiyor. 3600 metrekarelik bir alanı kaplayan Montjuic Sihirli Çeşmesi; 2600 ışıklandırma, 120 su jeti ve 4760 su pompası ile donatılmış durumda. Büyüleyici ışık ve su gösterilerinin düzenlendiği çeşmenin suları ise 70 metre yüksekliğe kadar çıkabiliyor.

Klasik müzik eşliğinde gerçekleştirilen görkemli gösterilerde su, ışık ve müziğin eşsiz uyumunu yakından izleyebilirsiniz. Barselona'nın en ikonik yapılarından biri olarak kabul edilen Montjuic Sihirli Çeşmesinde her gün akşam 09:00'dan 11:30'a kadar, her yarım saatte bir olmak üzere 20 dakikalık gösterileri izleyerek harika fotoğraflar çekebilirsiniz.

Açık olduğu saatler

 • Pazartesi günleri hariç haftanın her günü 11:00 ile 13.00 ve 16:00 ile 18.00 saatlerinde hizmet veriyor.

Yazar Notu: Bazı dönemler su tasarrufu yapmak için gösterileri ertelenebilen Montjuic Sihirli Çeşmesinin gösteri takvimine göz atmayı unutmayın.

Konum Linki

10. Barselona Katalunya Meydanı (Plaça de Catalunya)

barselona-katalunya-meydani-placa-de-catalunya

Barselona’yı keşfe başlamak için en ideal yerlerden biri ve şehrin en önemli buluşma noktası olan Katalunya Meydanı, birçok önemli cadde ve toplu taşıma hattının kesişme noktası konumunda. 19. yüzyılda inşa edilen Katalunya Meydanı’nın çevresinde gezerek ise birçok önemli binayı yakından görme şansı bulacaksınız. Bu binalar arasında en dikkat çekenler ise Palau de la Generalitat de Catalunya (Katalonya Hükümet Binası), Gran Teatre del Liceu (Liceu Opera Binası) ve Casa Batllo (Antoni Gaudi'nin tasarladığı simgesel bina) bulunuyor.

Aynı zamanda Barselona'nın en önemli kültürel ve siyasi merkezlerinden biri olan Katalunya Meydanı’nda birçok önemli müze, galeri ve kültür merkezi de hizmet veriyor. Aynı zamanda meydanda yıl boyunca sık sık siyasi toplantı ve gösteriler düzenleniyor. Şehrin canlı ve hareketli atmosferini yansıtan Katalunya Meydanı'nda dünya mutfaklarından lezzetler sunan restoranlardan şık yol üstü kafelerine, mağazalardan sanat galerilerine kadar birçok turistik yere uğrayarak da güzel zaman geçirebilirsiniz.

Konum Linki

11. Barselona Katalan Müzik Sarayı (Carrer del Palau de la Musica)

barselona-katalan-muzik-sarayi-carrer-del-palau-de-la-musica

Barselona gezilerinin değişmez adreslerinden biri de şehrin simgesel yapılanlarından biri olan Barselona Katalan Müzik Sarayı. Katalan modernizminin en önemli örneklerinden biri olarak kabul edilen konser salonu, 1905-1908 yılları arasında ünlü Mimar Lluis Domenech i Montaner tarafından inşa edildi. Yıl boyu pek çok önemli uluslararası etkinliğin düzenlendiği konser salonu, binlerce kitaplık kütüphane ve zengin Katalan müzik koleksiyonları sunan müze olmak üzere üç farklı bölümden oluşan Barselona Katalan Müzik Sarayı, benzersiz mimari tasarımıyla da çok ilgi görüyor.

Hem dış cephesi ve iç mekanıyla dikkat çeken Katalan Müzik Sarayının dış cephesi; mozaikler, heykeller ve vitray pencerelerle süslü. İç mekanında ise mozaikler, heykeller, freskler ve ahşap işçilikleri görülmeye değer güzellikte. Klasik müzik, opera ve bale gibi çeşitli performansları izleyebileceğiniz Katalan Müzik Sarayı, 2292 koltuk kapasiteli ve etkileyici akustiğiyle de dünyaca ünlü. Katalan müziği ve kültürü hakkında bilgi veren el yazması eserlere ev sahipliği yapan konser salonu, her sanat tutkununun kesinlikle görmesini önerdiğimiz yerler arasında.

Giriş ücretİ

 • Etkinliklere göre 9€ ile 50€ arasında değişiyor

Açık olduğu saatler

 • Haftanın her günü 09:00 ile 20:00 saatleri arasında ziyarete açık

Konum Linki

12. Barselona Picasso Müzesi (Picasso Museum Barcelona)

barselona-picasso-muzesi-picasso-museum-barcelona

20. yüzyılın en önemli sanatçılarından biri olarak kabul edilen Pablo Picasso'nun eserlerinin sergilendiği Barselona Picasso Müzesi, 1963 yılından beri hizmet veriyor ve zengin koleksiyonlarıyla her yıl milyonlarca insanı kendine çekiyor. Müze, Picasso'nun kariyeri boyunca ürettiği eserlerden oluşan geniş bir koleksiyona sahip ve sergilerde Picasso'nun erken dönem eserleri, Kübizm dönemindeki eserleri ve son dönem eserleri arasında unutulmaz bir gün geçirebilirsiniz.

Picasso'nun doğum yeri olan Barselona'nın Gotik mahallesinde yer alan Barselona Picasso Müzesinin büyük koleksiyonu beş farklı binada yer alıyor. Koleksiyonlarda Picasso'nun 1890'lardan 1900'lerin başına kadar ürettiği erken dönem eserleri, 1907'den 1914'e kadar ürettiği Kübizm sanat akımına önemli katılar sunan eserleri ve Picasso'nun 1914'ten sonra ürettiği son dönem eserlerini inceleyerek ressamın sanatsal gelişiminin bütün aşamalarını yakından görebilirsiniz.

Giriş ücreti

 • Kişi başı 12€

Açık olduğu saatler

 • Pazartesi günleri hariç haftanın her günü 10:00 ile 19:00 saatleri arasında açık

Konum Linki

13. Barselona Triomf Kemeri (Arc de Triomf)

barselona-triomf-kemeri-arc-de-triomf

1888 yılında düzenlenen Dünya Fuarı'nın ana giriş kapısı olarak inşa edilmiş bir anıt olan Barselona Triomf Kemeri, ünlü Mimar Josep Vilaseca i Casanovas tarafından tasarlanmış bir mimari şaheser. 30 metre yüksekliğinde ve 27 metre genişliğindeki Triomf Kemeri, kiremit kırmızısı rengiyle dikkat çekiyor. Kemerin üstündeki tarım, sanayi, ticaret ve sanatı betimleyen kabartmalar da görülmeye değer güzellikte.

49 İspanyol vilayetinin kalkanları ve Barselona şehrinin arması da kemerde hemen dikkat çeken süslemeler arasında. Şehrin tarihi ve kültürünü yansıtan ikonik bir yapı olan Triomf Kemeri, Barselona’nın en çok fotoğraflanan anıtlarından biri olarak yakından görülmeye değer. Şehrin turistik noktaları ve ana meydanlarına oldukça yakın olan Triomf Kemerine kısa bir yürüyüşle ulaşmanız mümkün.

Konum Linki

14. Barselona Poble Espanyol Müzesi

poble-espanyol

1929 yılında düzenlenen Dünya Fuarı için inşa edilmiş bir açık hava mimari müzesi olan Poble Espanyol Müzesi, 42.000 metrekarelik geniş bir alanı kapsıyor. İspanya'nın her yerinden 117 geleneksel binanın bir kopyasını içeren müzedeki yapılar, İspanya'nın farklı bölgelerinin mimarisini ve kültürünü yansıtıyor. Müzede ayrıca geleneksel İspanyol sanatları ve el sanatları sergileri de çok ilgi görüyor.

İçerisinde İspanyol mutfağından yemekler tadabileceğiniz bir restoran, şık bir kafe ve hediyelik eşya dükkanının hizmet verdiği Poble Espanyol Müzesi, İspanyol kültürünü anlamak için şehirde gidebileceğiniz en güzel müzelerden biri ve her yıl milyonlarca turisti kendine çekiyor. Gotik mimari tarzında inşa edilmiş ana kapısından giriş yapabileceğiniz müzede Plaza Mayor isimli ana meydanda kafeler, restoranlar ve hediyelik eşya dükkanları; Calle Mayor isimli müzenin ana caddesinde ise çeşitli mağazalar, restoranlar ve barlar bulabilirsiniz.

Endülüs bölgesinin geleneksel mimarisini yansıtan ve içerisinde Endülüs kültürünü anlatan sanat eserlerinin sergilendiği Casa de Andalucia; Katalonya bölgesinin geleneksel mimarisini yansıtan Casa de Cataluna ise Poble Espanyol Müzesi’ni gezerken mutlaka uğramanızı önerdiğimiz yerler arasında.

Giriş ücretİ

 • Kişi başı 13€ ile 5€ arası

Açık olduğu saatler

 • Haftanın her günü 10:00 ile 00:00 saatleri arasında açık

Yazar Notu: Müzenin mağaza bölümüne uğrayarak Barselona’ya özgü birbirinden güzel el sanatı ürünleri alabilir, atölyelerde kendi el sanatı ürünlerinizi tasarlayabilirsiniz.

Konum Linki

15. Barselona Santa Maria del Mar Kilisesi

santa-maria-del-mar-bazilikasi

Barselona’nın başka bir Gotik mimari tarzında inşa edilmiş simgesel kilisesi olan Santa Maria del Mar Kilisesi, 1329 ile 1383 yılları arasında inşa edilmiş görülmeye değer bir mimari şaheser. 2000 kişi kapasiteli olan ve turistik Ribera semtinde yer alan kilise, denizcilerin koruyucu azizi olan Meryem Ana'ya ithaf edilmiş.

Sade ve zarif bir mimariye sahip olan Santa Maria del Mar Kilisesinin dış cephesi, beyaz kireç taşından yapılmış ve pencereleri renkli vitraylar ile süslenmiş. İç mekanlar ise yüksek sütunlar ve geniş kemerler ile desteklenen bir bazilika olarak tasarlanmış. Tarih ve kültür turlarıyla milyonlarca insan tarafından ziyaret edilen Santa Maria del Mar Kilisesi, hem mimari hem de kültür meraklıları için unutulmaz bir gezi deneyimi yaşatıyor.

Giriş ücreti

 • Kişi başı 8.50€ ile 10€ arası

Açık olduğu saatler

 • Haftanın her günü 09:00 ile 13:00 ve 17:00 ile 20:30 saatleri arasında ziyaret edilebilir

Konum Linki

16. Barselona Las Ramblas Caddesi

las-ramblas

Barselona’nın en ünlü ve hareketli caddelerinden biri olan Las Ramblas, şehri gezerken mutlaka uğramanızı önerdiğimiz yerler arasında. 1,2 kilometre uzunluğunda ve 30 metre genişliğinde olan cadde, şehrin merkezinde güzel bir konumda yer alıyor. Las Ramblas caddesi boyunca dünyaca ünlü markaların satıldığı çeşitli mağazalar, şık restoranlar, kafeler ve barlar hizmet veriyor. Sokak sanatçılarıyla da ünlü olan turistik cadde, aynı zamanda Barselona’nın en önemli yapılarından bazılarına yakın olmasından dolayı da çok ziyaret ediliyor.

Barselona'nın eşsiz atmosferinin tadını çıkarmak için ideal bir adres olan Las Ramblas gezinizde hem alışveriş yapabilir hem de bir yol üstü kafesinde kahvenizi yudumlayarak Barselona ruhunun tadını çıkarabilirsiniz. Geceleri her zevke uygun eğlence mekanlarıyla da çok ilgi gören Las Ramblas’da tüm gün şehri gezdikten sonra geceleri de sabaha kadar eğlenerek güzel zaman geçirebilirsiniz.

Yazar Notu: Cadde üstündeki oteller ve restoranların oldukça pahalı olduğunu unutmayın. Çok talep gören oteller, özellikle yaz aylarında tamamen dolu olabiliyor.

Konum Linki

17. Barselona El Born Bölgesi

el-born

Barselona'nın tarih, kültür ve inanç turlarıyla en çok gezilen yerlerinden biri olan ünlü El Born bölgesi, şehrin Gotik atmosferini en iyi koruyan yeri olmasıyla ünlü. Orta Çağdan kalma dar sokakları, şık butikleri, kafeleri, barları ve restoranlarıyla ünlü olan El Born bölgesinde keyifli bir yürüyüş yaparak muhteşem fotoğraflar çekebilirsiniz. Orta Çağ'da şehrin en önemli ticaret ve kültür merkezi olan El Born; ev sahipliği yaptığı tarihi kiliseler, manastırlar ve yüzlerce ürünü bir arada bulabileceğiniz pazarlarıyla da dikkat çekiyor. Farklı kültürlerden insanların bir arada yaşadığı şehrin en kozmopolit yerlerden biri olan El Born, sanat galerileri ve müzeleri ile de şehrin önemli kültür merkezlerinden biri konumunda.

El Born, aynı zamanda Picasso Müzesi, Santa Maria del Mar Kilisesi, El Born Kültür ve Anıt Merkezi gibi turistik noktalarıyla milyonlarca insanı kendine çekiyor. Sadece Gotik sokakları değil; moda evleri, mağazaları, çeşitli barları, kulüpleri ve canlı müzik mekanlarıyla da Barselona’nın en hareketli yerlerinden biri haline gelen El Born’da birbirinden güzel eserlerin satıldığı sanat galerilerine de uğramayı unutmayın.

Konum Linki

18. Barselona Port Vell

barselona-port-vell

Barselona’nın en önemli turistik yerlerinden biri de şehrin en eski limanı olan ve 14. yüzyılda inşa edilen Port Vell. 1992 Yaz Olimpiyatları'ndan sonra büyük bir yenileme projesi kapsamında modernleştirilen Port Vell, günümüzde hem tarihi yapıları hem de modern turistik tesisleriyle insanları kendine çekiyor.

Port Vell gezinizde 1888 yılında inşa edilen ve ünlü denizci Kristof Kolomb'u tasvir eden Columbus Heykeli, Avrupa'nın en büyük akvaryumlarından biri olarak 8000'den fazla deniz canlısına ev sahipliği yapan Barselona Akvaryumu; alışveriş merkezi, sinema kompleksi ve eğlence merkezleriyle çok ilgi gören Maremagnum gibi turistik yerleri gezerek güzel bir gün geçirebilirsiniz. Şehrin eşsiz atmosferini ve kültürünü yansıtan önemli gezi alanlarından biri olan Port Vell’de tekne gezilerine çıkarak da Barselona’nın benzersiz manzaralarını izleyerek harika fotoğraflar çekebilirsiniz.

Açık olduğu saatler

 • Haftanın her günü 08:00 ile 00:30 saatleri arasında açık

Konum Linki

19. Barselona Virreina Meydanı (Plaça de la Virreina)

barselona-virreina-meydani-placa-de-la-virreina

Barselona'nın çok ziyaret edilen turistik semtlerinden Gracia’da bulunan ve şehrin en güzel meydanlarından biri olan Virreina Meydanı, 1878 yılında ünlü mimar Josep Artigas tarafından tasarlanmış. 600 metrekarelik bir alan üzerinde kurulu olan meydanın ortasında 19. yüzyıldan kalma etkileyici bir çeşme bulunuyor. Çeşmenin etrafında ise birbirinden güzel kafeler ve restoranlar hizmet veriyor. Günün her saati çok canlı ve hareketli bir atmosfere sahip olan Virreina Meydanını gezerken Casa de la Virreina, Sant Joan Bautista Kilisesi ve Barselona Athenaeumu gibi çok ziyaret edilen yerleri yakından görme şansı bulacaksınız.

Barselona'nın ilgi çekici kültürünü deneyimlemek için harika bir gezi alanı olan Virreina Meydanı, adını 18. yüzyılda Barselona valisi olan Manuel de Amat i Junyent'in karısından alıyor. 19. yüzyılda Gracia semtinin önemli bir kültürel ve sosyal merkezi haline gelen meydanda o dönemde konserler, tiyatro gösterileri ve çeşitli etkinlikler düzenleniyordu. Günümüzde de Gracia semtinin en önemli kültürel merkezi olmaya devam eden Virreina Meydanı’nda her yıl düzenlenen çeşitli festivaller ve etkinliklere katılarak da güzel zaman geçirebilirsiniz. Şehri rahat gezmek için Barselona otelleri linkine tıklayarak bütçenize en uygun oteli seçebilirsiniz.

Konum Linki

20. Barselona Barri Gotic (Gothic Quarter)

barri-gotik

Barselona'nın en eski ve güzel mahallelerinden biri olan Barri Gotic, şehrin tarihi merkezi konumunda. Orta Çağdan kalma dar sokakları, tarihi binaları ve canlı atmosferi ile ünlü olan Barri Gotic, her yıl milyonlarca turisti kendine çekiyor. İlk olarak Romalılar tarafından M.Ö. 1. yüzyılda kurulan Barri Gotic, uzun yıllar boyunca Barselona'nın en önemli yerleşim yerlerinden biri oldu. Orta Çağ'da şehrin dini ve siyasi merkezi de olan mahallede Barselona Katedrali, El Call (Yahudi Mahallesi) ve Palau de la Generalitat (Katalan Hükümet Binası) gibi önemli tarihi yapıları yakından görme şansı bulacaksınız.

Günümüzde Barselona'nın en popüler turistik yerlerinden biri haline gelen Barri Gotic, şehrin tarihi ve kültürünü en iyi yansıtan yerlerinden biri olarak çok ilgi görüyor. 1929 Dünya Fuarı için restore edilen ve UNESCO Dünya Mirası Listesinde de yer alan Barri Gotic gezinizde otantik atmosferin tadını çıkarabileceğiniz yol üstü kafelerinde kahvenizi yudumlayarak yorgunluk atabilir, sanat galerilerini gezebilir, etkinlik alanlarında ise birbirinden güzel festivallere katılarak Orta Çağ ruhunu tam anlamıyla yaşayabilirsiniz.

Konum Linki

21. Barselona El Raval Bölgesi

raval

Barselona'nın en eski ve en canlı bölgelerinden biri olan El Raval bölgesi, Barri Gotic mahallesinin hemen yanında yer alan çok sevilen bir gezi alanı. Tarihi binaları, canlı gece hayatı ve çeşitli kültürel mekanlarıyla ünlü olan El Raval bölgesi, şehrin kültürel yapısını anlamak için ilk uğramanız gereken yerler arasında. El Raval, ilk olarak 14. yüzyılda, şehrin surlarının dışında bir yerleşim yeri olarak kuruldu. Bölge, uzun yıllar boyunca şehrin en yoksul ve en tehlikeli bölgelerinden biri olarak kabul edildi ancak 20. yüzyılın sonlarından itibaren önemli bir dönüşüm geçiren El Raval, günümüzde şehrin en turistik yerlerinden biri haline geldi.

El Raval gezinizde ilk uğramanız gereken yerlerden biri Barselona’nın en önemli müzelerinden biri olan Barselona Modern Sanat Müzesi (MACBA). Müze, 20. ile 21. yüzyıl modern ve çağdaş sanatının en önemli eserlerine ev sahipliği yapıyor. Bölgede ayrıca Barselona Çağdaş Kültür Merkezi ve Joan Miro Vakfı gibi önemli kültürel mekanları da gezme şansı bulabilirsiniz. Modern ve çağdaş sanatın yanı sıra, sinema, müzik ve edebiyat gibi çeşitli kültürel etkinliklere ev sahipliği yapan birçok mekanda güzel zaman geçirebileceğiniz El Raval bölgesinde her köşede harika fotoğraflar da çekebilirsiniz.

Canlı gece hayatıyla da ünlü olan El Raval bölgesinde her zevke uygun çeşitli barlar, diskolar ve gece kulüpleri hizmet veriyor. Bölge ayrıca elektronik müzik ve alternatif müzik severler için de Barselona’da gidilebilecek en popüler adreslerden biri konumunda. Çeşitli kültürlerin bir arada yaşadığı El Raval bölgesinde İspanyolların yanı sıra, Çinliler, Pakistanlılar, Hintliler ve diğer birçok milletten insan bir arada yaşıyor, bu durum ise bölgeye benzersiz bir kültürel zenginlik kazandırıyor.

Yazar Notu: Eğlence mekanlarıyla özellikle geceleri çok hareketli olan bölgede turistlere yönelik hırsızlık olayları yaşanabiliyor. Bu nedenle yanınızda fazla para bulundurmamaya ve bilmediğiniz arka sokaklarda gezmemeye dikkat etmelisiniz.

Konum Linki

22. Barselona Spikes Evi (Casa de les Punxes)

barselona-spikes-evi-casa-de-les-punxes

Barselona'nın Eixample semtinde bulunan ve Katalan Art Nouveau mimarisinin en önemli örneklerinden biri olarak kabul edilen Casa de les Punxes, hem tarih ve kültür hem de mimarlık meraklılarının mutlaka yakından görmesi gereken yerler arasında. 1905 yılında Josep Puig i Cadafalch tarafından tasarlanan bina, üç kız kardeş olan Josepa, Dolors ve Isabel Terradas için inşa edilmiş.

Üç farklı binadan oluşan ve toplam 40 daireye sahip bir olan Casa de les Punxes binasının dış cephesi, sivri uçlu kuleler ve balkonlarla süslenmiş, bu nedenle yapıya Pinekeşler Evi anlamına gelen Casa de les Punxes ismi verilmiş. Binanın iç mekanları ise Art Nouveau tarzının tüm özelliklerini yansıtmasından dolayı ziyaretçileri büyülüyor. Binanın duvarları, tavanları ve zeminleri de ilginç süslemelerle bezenmiş durumda. Binanın pencere ile kapıları da vitray ve cam işçilikleri ile görülmeye değer güzellikte. Barselona'nın en önemli turistik yerlerinden biri olan ve masalsı tasarımıyla harika fotoğraflar çekme fırsatı sunan Casa de les Punxes, her yıl binlerce turisti kendine çekiyor.

Giriş ücreti

 • 0-8 yaş arası ücretsiz, yetişkinler 12,5€, 8-17 yaş arası 15€, 65 yaş üstü ve öğrenciler 10€

Açık olduğu saatler

 • Cumartesi ve pazar günleri hariç haftanın her günü 09:00 ile 18:00 saatleri arasında açık

Konum Linki

23. Barselona Kraliyet Meydanı (Plaça del Rei)

barselona-kraliyet-meydani-placa-del-rei

Barselona'nın büyüleyici Barri Gotic mahallesinde bulunan ve şehrin en önemli meydanlarından biri olan Barselona Kraliyet Meydanı, Orta Çağ'dan günümüze kalan tarihi binaları ve benzersiz atmosferi ile ünlü. Meydan, ilk olarak 13. yüzyılda Barselona kontlarının sarayı olarak inşa edildi ve günümüzde Barselona Şehir Müzesi'ne ev sahipliği yapıyor.

Barselona Kraliyet Meydanını gezerken Capella de Santa Agata (Aziz Agatha Şapeli), Salo del Tinell (Tinell Salonu) ve Mirador del Rei Marti (Marti Kralın Gözetleme Kulesi) gibi önemli tarihi yapıları da gezme şansı bulabilirsiniz. Tarihi ve kültürel atmosferiyle unutulmaz bir gezi deneyimi sunan Barselona Kraliyet Meydanı, aynı zamanda UNESCO Dünya Mirası Listesi'nde yer alan ve her yıl milyonlarca insanı kendine çeken şehrin en hareketli bölgelerinden biri konumunda.

Konum Linki

24. Barselona Sant Felip Neri Meydanı (Plaça de Sant Felip Neri)

barselona-sant-felip-neri-meydani-placa-de-sant-felip-neri

Barselona'nın Gotik mahallesine yakın konumda bulunan başka bir çok sevilen gezi alanı da Sant Felip Neri Meydanı. Küçük ve şirin bir meydan olan Sant Felip Neri, huzurlu atmosferi ve birbirinden güzel tarihi binalarıyla ünlü. 13. yüzyılda Sant Felip Neri Kilisesinin inşası ile birlikte kurulan meydanda bu etkileyici kilise, hala meydanın ortasında yer alıyor ve binlerce insanı kendine çekiyor.

Sant Felip Neri Meydanını gezerken 16. yüzyıldan kalma bir çeşme, 18. yüzyıldan kalma bir otel ve 19. yüzyıldan kalma bir tarihi okulu da yakından görebilirsiniz. Sant Felip Neri Kilisesinin dini motiflerle süslü etkileyici iç mekanlarını mutlaka yakından görmenizi önerdiğimiz gezinizde şık restoranlar ve kafelerde de keyifli bir mola vererek yorgunluk atabilirsiniz. 1938 yılında İspanyol İç Savaşı sırasında Mussolini'nin bombaları ile tahrip edilen ve aslına uygun olarak restore edilen Sant Felip Neri Meydanı, güzel konumuyla yürüyerek kolayca ulaşarak gezebileceğiniz önemli turistik noktalar arasında.

Konum Linki

25. Barselona Altimira Bahçeleri (Jardins de ca n’altimira)

barselona-altimira-bahceleri-jardins-de-ca-n-altimira

Barselona'nın merkezi ilçelerinden biri olan Horta-Guinardo’da bulunan ve şehrin en güzel parklarından biri olan Altimira Bahçeleri, 1918 yılında ünlü Mimar Josep Puig i Cadafalch tarafından tasarlandı. 2,5 hektarlık bir alan üzerinde kurulan Altimira Bahçeleri’nde dünyanın pek çok köşesinden getirilen çeşitli ağaçlar, rengarenk çiçek bahçeleri, etkileyici çeşmeler ve heykeller arasında dinlendirici bir yürüyüş yapabilirsiniz. Kısa sürede Barselona'nın en popüler turistik yerlerinden biri haline gelen Altimira Bahçeleri, aynı zamanda şehrin en sakin ve huzurlu köşesi.

Art Nouveau mimari tarzında tasarlanan ve büyüleyici güzelliğiyle 19. Yüzyıl atmosferinin tadını çıkarabileceğiniz Altimira Bahçeleri, sadece doğa tutkunlarının değil Barselona kültürünü anlamak ve muhteşem fotoğraflar çekmek isteyenlerin de şehirde ilk uğraması gereken yerler arasında. Şehri tam olarak gezdim demek için yapmanız gereken bazı şeyler bulunuyor. Barselona’da mutlaka yapmanız gereken 10 şey yazısına tıklayarak şehri tam olarak keşfedebilirsiniz.

Giriş ücreti

 • Kişi başı 2.40€ ile 3.40€ arası

Açık olduğu saatler

 • Haftanın her günü 10:00 ile 21:00 saatleri arasında açık

Konum Linki

26. Barselona Poble Espanyol Müzesi (Poble Espanyol)

poble-espanyol

Barselona'nın en turistik bölgelerinden biri olan Montjuic semtinde bulunan bir açık hava müzesi olan Poble Espanyol Müzesi, 1929 yılında açıldı. 110.000 metrekarelik devasa bir alan üzerinde kurulu olan müzede Katalonya'nın farklı bölgelerinden gelen 117 simgesel yapı sergileniyor. Geleneksel Katalan mimarisini yansıtan tarihi evler, kiliseler, dükkanlar, atölyeler gibi birçok ilginç yapıyı bir arada görme şansı bulabileceğiniz açık hava müzesinde Katalonya'nın kültürü ve tarihi hakkında pek çok yeni bilgi öğrenebilirsiniz.

İlk olarak 1929 Dünya Fuarı için bir Katalan köyünün inşa edilmesi fikriyle ortaya çıkan Poble Espanyol Müzesi, Montjuic semtinde eski bir askeri üssün bulunduğu alanda inşa edildi ve ilk kez 1929 Dünya Fuarı'nda ziyaretçilere açıldı. Fuarın ardından köy, halka açık bir müze olarak kullanılmaya başlandı ve günümüzde Barselona'nın en popüler turistik yerlerinden biri haline geldi.

Giriş ücreti

 • Kişi başı 13€ ile 15€ arası

Açık olduğu saatler

 • Haftanın her günü 10:00 ile 00:00 saatleri arasında açık

Konum Linki

27. Barselona Liceu Büyük Tiyatro (Gran Teatre del Liceu)

liceu

Barselona’nın simgesel yapılarından biri olan ve ülkenin en güzel opera binası olarak gösterilen Liceu Büyük Tiyatro, hareketli La Rambla Caddesinde hemen dikkatinizi çekecek bir mimari şaheser. Barselona'daki en eski opera binası olan ve 1837'de başka bir yerde kurularak şehre taşınan Liceu Büyük Tiyatro, 1847 yılından beri şimdiki binasında hizmet veriyor.

Liceu Büyük Tiyatro, dünyanın en önemli opera evlerinden biri ve zengin iç mekan süslemeleriyle de ünlü. Mermer ana merdivenleri, aynaları ve konser salonunun yaldızlı dekorasyonu ile sizi büyüleyecek bir tasarıma sahip olan Liceu Büyük Tiyatro, her sanat tutkununun mutlaka görmesi gereken yerler arasında. Her sezon opera, bale, senfoni konserleri, resitaller ve çocuk gösterileri gibi birçok farklı etkinliğe ev sahipliği yapan tiyatro, Barselona'nın en önemli kültürel mekanlarından biri konumunda. Şehrin sanat ve kültür sahnesinin önemli bir parçası olan Liceu Büyük Tiyatronun etkinlik takvimini gezinizden önce incelemeyi unutmayın.

Giriş ücreti

 • Yetişkinler 16€, 65 yaş üstü yaşlılar ve 7-16 yaş arasındaki çocuklar 14€

Açık olduğu saatler

 • 45 dakikalık tur pazartesi ve cuma günleri 14:00-18:00 arası her saat başı, cumartesi ve Pazar ise 09:30'dan itibaren her saat başı. 30 dakikalık tur her gün saat 13:30

Yazar Notu: Konser biletleri aylar öncesinden tükenen tiyatronun etkinlik programlarını inceleyerek gezinizden önce rezervasyonu yaptırmanızı öneririz.

Konum Linki

28. Barselona Pavyonu (Barcelona Mies van der Rohe Pavilion)

barselona-pavyonu-barcelona-mies-van-der-rohe-pavilion

Barselona’nın en büyük ve etkileyici sergi binası olan ve dünyaca ünlü mimarlar tarafından tasarlanan Barselona Pavyonu, ilk olarak 1929 Uluslararası Fuarı için Alman Pavyonu olarak inşa edildi ve serginin Alman bölümünün resmi sergisi açılışı için kullanıldı. Sergi salonunun tasarımı minimalizm en güzel örneklerinden biri olarak kabul ediliyor. Beyaz mermer sütunlar, cilalı paslanmaz çelik ve siyah granit ile inşa edilen binanın iç mekanlarında ise Mies van der Rohe'nin ikonik Barselona sandalyesi de dahil olmak üzere, modern tasarımın en ikonik örneklerinden bazılarını yakından görme fırsatı bulacaksınız.

Modern mimaride önemli bir dönüm noktası olarak kabul edilen Barselona Pavyonu binası Mies van der Rohe'nin "Less is more" (Daha az, daha fazladır) tasarım felsefesini mükemmel bir şekilde yansıtmasıyla da ünlü. 1930 yılında fuarın ardından yıkılan bina, 1986 yılında orijinal tasarımına sadık kalınarak yeniden inşa edildi. UNESCO Dünya Mirası Listesinde de yer alan Barselona Pavyonu’na uğrayarak hem benzersiz mimari tasarımı yakından görebilir hem de sergilerde birbirinden güzel çağdaş sanat eserlerini inceleyebilirsiniz.

Giriş ücreti

 • Kişi başı 4€ ile 8€ arası

Açık olduğu saatler

 • Haftanın her günü 10:00 ile 18:00 saatleri arasında açık

Konum Linki

29. Barcelona Carmel Sığınakları (Bunker del Carmel)

barcelona-carmel-siginaklari-bunker-del-carmel

Barselona’nın en popüler turistik yerlerinden biri de turistik Turo de la Rovira tepesinde bulunan Carmel Sığınakları. 1938 yılında İspanya İç Savaşı sırasında inşa edilen devasa sığınaklar, günümüzde tarih ve kültür turlarıyla binlerce insanı kendine çekiyor. Şehri olası hava saldırılarından korumak için inşa edilen Carmel Sığınakları, güçlü betondan yapılmış ve birbirine tünellerle bağlanmış. Sığınakların içinde ise topçu bataryaları ve silah mevzileri yer alıyor.

İspanya İç Savaşı'ndan sonra sığınaklar terk edildi ve uzun yıllar boyunca bakımsız kaldı. Ancak 1990'lı yıllarda Carmel Sığınakları, restore edilerek halka açıldı. Büyüleyici Barselona manzaralarıyla da insanları kendine çeken sığınakları gezerken ünlü Montjuic Kalesi ve Montjuic Ulusal Sarayı gibi diğer tarihi yapıları da yakından görme şansı bulacaksınız. Barselona'nın eşsiz atmosferini ve kültürünü deneyimlemek için harika bir yer olan Carmel Sığınaklarını hem kendi başınıza hem de rehberli turlarla gezebilir; İspanya İç savaşı hakkında ilginç bilgiler alarak panoramik Barselona fotoğrafları çekebilirsiniz.

Giriş ücreti

 • Kişi başı 5€

Açık olduğu saatler

 • Pazartesi, Salı ve cuma günleri kapalı. Çarşamba 10:00 ile 14:00, cumartesi 10:00 ile 15:00, pazar günleri ise 10:00 ile 15:00 saatleri arasında açık

Yazar Notu: Oldukça kayalık ve tepelik bir alanda bulunan sığınaklara zorlu bir yürüyüşle ulaşılabiliyor. Bu nedenle gezinizde yanınıza mutlaka kaymayan rahat ayakkabılar ve su almalısınız.

Konum Linki

30. İspanya Meydanı (Plaça d'Espanya)

ispanya-meydani-placa-d-espanya

Barselona şehrinin en önemli ve hareketli meydanlarından biri olan İspanya Meydanı, 1929 Dünya Fuarı için inşa edildi. 50.000 metrekarelik bir alan üzerinde kurulan meydanın ortasında ise 98 metre yüksekliğinde İspanya'nın 17 özerk bölgesini temsil eden görkemli bir anıt bulunuyor. Meydanda ayrıca 30 metre yüksekliğinde Montjuic Kalesine giden yolu gösteren etkileyici iki kule yer alıyor. İspanya Meydanı, şehrin birçok önemli turistik yapısına yakın bir konumda ve meydanda keyifli bir yürüyüş yaparak Montjuic Kalesi, Montjuic Ulusal Sarayı, Poble Espanyol ve Arenas de Barcelona'ya kolayca ulaşabilirsiniz.

Barselona ruhunu hissedebileceğiniz en özel köşelerden ve şehri gezmeye başlamak için en ideal noktalardan biri olan İspanya Meydanı’nın çevresinde İspanyol mutfağından lezzetler sunan şık restoranlar, kafeler, onlarca mağaza ve eğlence mekanı arasında da güzel zaman geçirebilirsiniz. İspanya Meydanı, aynı zamanda Barselona'nın en önemli ulaşım merkezlerinden biri konumunda ve meydanda metro istasyonu, tramvay ve otobüs durakları bulunuyor.

Konum Linki

31. İspanya Endüstri Parkı (Parc de l’Espanya Industrial)

ispanya-endustri-parki-parc-de-l-espanya-industrial

Barselona'nın önemli turistik noktalarından Sants-Montjuic ilçesinde bulunan ve şehrin en önemli endüstriyel miras alanlarından biri olarak kabul edilen İspanya Endüstri Parkı, 19. yüzyılda Barselona'nın sanayileşmesinin merkezi olarak hizmet verdi ve günümüzde çok ziyaret edilen turistik bir yer konumunda. İlk olarak 1888 Dünya Fuarı için inşa edilen ve fuardan sonra şehrin sanayi merkezi olarak kullanılmaya devam edilen park, günümüzde birçok restore edilmiş endüstriyel yapıya ev sahipliği yapıyor ve tarihi fabrikalar, depolar, idari binalar, ulaşım tesisleri arasında keyifli bir gezi yapabilirsiniz.

Barselona’nın endüstriyel geçmişini gözler önüne seren parkı gezerken 19. yüzyılın sonlarında inşa edilen ve şehrin en büyük tekstil fabrikalarından olan Fabra i Coats Fabrikası, 19. yüzyılın sonlarından günümüze kalan metalurji fabrikası olan Amat i Jover Fabrikası ve şehrin en önemli elektrik fabrikası olan Vapor de la Canadenca Fabrikası’nı yakından görebilirsiniz. Barselona'nın endüstriyel tarihinin önemli birer parçası olan yapıları gezerken pek çok ilginç bilgi alabilir; parkta yıl boyu düzenlenen birbirinden güzel sanat ve kültür etkinliğe katılarak güzel zaman geçirebilirsiniz.

Giriş ücreti

 • Kişi başı 2€

Açık olduğu saatler

 • Pazartesi gününden cumaya kadar 10:00 ile 00:00, cumartesi ve pazar günleri ise 10:00 ile 23:00 arası ziyaret edilebilir

Konum Linki

32. Laberint d'Horta Parkı (Parc del Laberint d'Horta)

laberint-d-horta

Barselona'nın birçok tarihi yapısına ev sahipliği yapan Horta-Guinardo ilçesinde bulunan ve kalabalıklardan uzakta güzel bir kaçış noktası olan Laberint d'Horta Parkı, 18. yüzyılda Desvalls ailesi tarafından inşa edilen popüler gezi alanlarından biri. 9 hektarlık bir alan üzerinde kurulan yemyeşil parkın içinde çeşitli ağaçlar, çiçek bahçeleri, çeşmeler, heykeller ve etkileyici bir labirent bulunuyor.

19. yüzyılda Romantizm mimari tarzıyla yeniden tasarlanan ve UNESCO Dünya Mirası Listesi'ne girmeyi başaran Laberint d'Horta Parkı’nın en ilgi çekici yeri olan 700 metre uzunluğunda ve 200 metre genişliğindeki labirenti mutlaka görmenizi öneririz. Labirent, aynı zamanda ziyaretçilerine bir bulmaca çözme deneyimi de sunuyor, labirentin içinde kaybolmak ve çıkış yolunu bulmak turistlerin parkta en sevdiği etkinlikler arasında.

Giriş ücreti

 • Kişi başı 2.23€

Açık olduğu saatler

 • Haftanın her günü 10:00 ile 18:00 saatleri arasında açık

Konum Linki

33. Serra de Collserola Tabiat Parkı (Serra de Collserrola Natural Park)

serra-de-collserola

Barselona'nın kuzeyinde bulunan ve yaklaşık 8000 hektarlık bir alana sahip olan Serra de Collserola Tabiat Parkı, aynı zamanda Barselona'nın en büyük doğa koruma alanı olmasından dolayı da çok ziyaret ediliyor. Yüzlerce endemik bitki türü, onlarca kuş türü ve birçok vahşi hayvana ev sahipliği yapan parkta iyi düzenlenmiş yürüyüş parkurları, bisiklet parkurları ve piknik alanları da bulunuyor.

Yıl boyu koruduğu sessiz ve huzurlu atmosferiyle şehrin gürültüsü ile karmaşasından uzaklaşmak için harika bir yer olan Serra de Collserola Tabiat Parkı’nda bisiklet kiralayarak da keyifli geziler yapabilir, yemyeşil doğal güzellikler arasında unutulmaz zamanlar geçirebilirsiniz. Farklı zorluk seviyelerine sahip yürüyüş parkurlarında ve seyir alanlarında harika fotoğraflar çekebileceğiniz gezinizde ilkbahar ve yaz aylarında da piknik yaparak doğanın tadını çıkarabilirsiniz.

Açık olduğu saatler

 • Haftanın her günü 09:30-15:00 saatleri arasında açık

Yazar Notu: Tabiat parkında doğa yürüyüşlerine çıkmayı planlıyorsanız yanınıza mutlaka kaymayan ayakkabılar, su ve yeterli miktarda yiyecek almanızı öneririz.

Konum Linki

34. Creueta del Coll Parkı (La Creueta del Coll Park)

creueta-del-coll-parki-la-creueta-del-coll-park

Barselona'nın turistik Gracia semtinde bulunan ve şehrin en popüler gezi alanlarından biri olan Creueta del Coll Parkı, 1976 yılında ünlü Mimar Josep Maria Botey tarafından tasarlandı. 21 hektarlık devasa bir yeşil alan üzerinde kurulan parkın içinde ise birçok farklı türden ağaçlar, rengarenk çiçekler, heykeller, etkileyici bir süs havuzu ve bir açık hava sineması bulunuyor.

Art Nouveau tarzında tasarlanan parkın en dikkat çeken özelliklerinden biri ise parkın ortasında bulunan etkileyici havuz. 1976 yılında Jaume Plensa tarafından tasarlanan süs havuzu 25 metre çapında ve 3 metre derinliğinde, ayrıca havuzun içinde 5 metre yüksekliğinde bir çeşme de yer alıyor. Parkı gezerken farklı sanatçılar tarafından yapılmış birbirinden güzel heykelleri yakından görebilir, açık hava sinemasında ise yaz aylarında film gösterimlerine katılarak güzel zaman geçirebilirsiniz

Giriş ücreti

 • Kişi başı 2€ ile 3€ arasında

Açık olduğu saatler

 • Haftanın her günü 10:00 ile 21:00 saatleri arasında açık

Konum Linki

35. Barselona Tamarita Bahçeleri (Jardines de la Tamarita)

barselona-tamarita-bahceleri-jardines-de-la-tamarita

Barselona'nın Sants-Montjuic ilçesinde bulunan ve şehrin en sevilen rekreasyon alanları arasında yer alan Tamarit Bahçeleri, 19. yüzyılın sonlarında Güell ailesi tarafından inşa edilmiş çok popüler bir gezi alanı. 1,2 hektarlık bir alan üzerinde kurulu olan yemyeşil bahçeler, rengarenk çiçeklerin yanı sıra etkileyici heykeller ve yapay gölüyle de her köşesinde büyüleyici manzaralar sunuyor.

İlk olarak Güell ailesinin yazlık evi olarak inşa edilen ve Art Nouveau tarzında tasarlanan Tamarit Bahçeleri, Barselona'nın eşsiz atmosferini tamamlayan yerler arasında. Bahçelerin en dikkat çeken özelliklerinden biri olan ve parkın ortasında bulunan yapay göl ise 1880 yılında inşa edildi ve 5 metre çapa ve 1,5 metre derinliğe sahip. Bahçede sıralanan ve dünyanın farklı ülkelerinden sanatçıların tasarladığı birbirinden güzel heykelleri de yakından incelemeyi unutmayın.

Açık olduğu saatler

 • Haftanın her günü 10:00 ile 20:00 saatleri arasında açık

Konum Linki

36. Barselona Tibidabo Amusemet Park (Parque de atracciones Tibidabo)

Parc-d-atraccions-Tibidabo

Barselona'nın çok sevilen yürüyüş parkurlarından Tibidabo Dağı'nda bulunan ve İspanya'nın en eski eğlence parklarından biri olan Tibidabo Amusemet Park, 1899 yılında ünlü Mimar Salvador Andreu tarafından inşa edildi. 7 hektarlık bir alan üzerinde kurulu olan parkın içinde her yaştan ziyaretçi için farklı eğlence alternatifleri bulunuyor. Devasa roller coasterlar, lunapark trenleri, uçaklar, dönme dolaplar ve su kaydırakları arasında eğlenceli bir gün geçirebilirsiniz.

Barselona'nın en popüler turistik yerlerinden biri olarak her yıl milyonlarca ziyaretçiyi ağırlayan Tibidabo Amusemet Park, seyir alanlarından sunduğu büyüleyici manzaralarıyla da fotoğrafçıları kendine çekiyor. Parkın en dikkat çeken yeri ise parkın en yüksek noktasında bulunan ve 1929 yılında inşa edilen Tibidabo adlı dönme dolap. 28 metre yüksekliğindeki dönme dolaptan Barselona'nın en güzel panoramik manzarasını izleyebilirsiniz.

Giriş ücreti

 • Kişi başı 14€ ile 35€ arası

Açık olduğu saatler

 • Haftanın her günü 11:00 ile 21:00 saatleri arasında açık

Konum Linki

37. Barselona Ferrari Land

barselona-ferrari-land

Barselona’ya oldukça yakın konumdaki Tarragona ilçesinde bulunan ve Ferrari temalı bir eğlence parkı olan Barselona Ferrari Land, 2017 yılında açıldığından beri çok ilgi görüyor. Barselona’dan günübirlikte gezilerin düzenlendiği park, 70.000 metrekarelik geniş bir alan üzerinde kurulmuş. Üretildiği günden bugüne kadar uzanan birçok Ferrari araç modelini yakından görme şansı bulabileceğiniz müze, araba ve nostalji tutkunlarının yanı sıra çocuklu ailelerin de keyifle gezebileceği yerler arasında.

Ferrari'nin resmi lisansıyla inşa edilen ve Ferrari'nin ürettiği en yeni teknolojilerin kullanıldığı parkta her yaş grubu için farklı eğlence olanakları da sunuluyor. Parkın en dikkat çeken bölümü ise 112 metre yüksekliğindeki Red Force adlı devasa roller coaster. Red Force, Avrupa'nın en yüksek ve en hızlı roller coasterı olmasıyla ünlü ve heyecandan hoşlanıyorsanız bu ünlü roller coasterı mutlaka denemenizi öneririz.

Giriş ücreti

 • Yetişkinler ve 11 yaş üstü çocuklar için 60€. 4-10 yaş arası çocuklar için 52€

Açık olduğu saatler

 • Her gün 16:00 ile 22:00 saatleri arasında açık

Konum Linki

38. Barselona Agbar Kulesi (Torre Agbar)

barselona-agbar-kulesi-torre-agbar

Barselona şehrinin simgesel yapılarından biri de 34 katlı etkileyici Agbar Kulesi (Torre Agbar). Fransız mimar Jean Nouvel tarafından tasarlanan proje, İspanyol mimarlık firması b720 Arquitectos ve inşaat firması Dragados tarafından inşa edildi. 1992 Yaz Olimpiyatları'nın ardından Barselona'nın yeniden inşası projesinin bir parçası olarak planlanan Agbar Kulesi, 1999 yılında tamamlandı ve günümüzde Aigües de Barselona su şirketinin genel merkezi olarak hizmet veriyor.

144 metre yüksekliğiyle Barselona'nın en yüksek binalarından biri olan Agbar Kulesinin dış cephesi, aydınlatma efektleri ile geceleri büyüleyici bir manzara sunduğu için binlerce insanı kendine çekiyor. Büyüleyici mimari tasarımı ile dikkat çeken kulenin dış cephesi, su damlalarını andıran 86 adet cam panelden oluşuyor ve bu paneller gün ışığında değişen renklerle parlıyor.

32. katından Barselona'nın panoramik manzarasını seyredebileceğiniz Agbar Kulesi’nin tarihi ve mimarisi hakkında bilgi verilen turlara da katılarak ilginç bilgiler alabilir, özellikle gün batımlarında Barselona’nın en güzel panoramik manzaralarını izleyebilirsiniz.

Giriş ücreti

 • Kişi başı 11€ ile 40€ arası

Açık olduğu saatler

 • Haftanın her gün 09:30 ile 18:30 saatleri arasında açık

Konum Linki

39. Barselona Portaventura Dünyası (Portaventura Theme Park)

portaventura

Barselona’ya yakın bir konumdaki Tarragona bölgesinde bulunan ve çok popüler olan bir eğlence tesisi olan Portaventura Dünyası, 1995 yılından beri hizmet veriyor. 116 hektarlık bir alan üzerinde kurulu olan parkın içinde çeşitli temalı alanlar, eğlence bölümleri ve özel gösterilerin düzenlendiği sahneler bulunuyor.

Portaventura Dünyası, 6 temalı alana ayrılmış durumda: Mediterrania, Polynesia, Sasamo Aventura, China, Mexico ve Far West. Toplamda 40'tan fazla eğlence unsuruna sahip olan parka her yıl yeni eğlenceler ve gösteriler de ekleniyor. Parkın en dikkat çeken yeri ise biri parkın en yüksek noktasında bulunan 76 metre yüksekliğindeki Shambhala adlı roller coaster. Avrupa'nın en yüksek ve en hızlı roller coasterı olan Shambhala, macera ve heyecan sevenlerin mutlaka denemesi gereken eğlencelerden.

Akdeniz temalı Mediterrania, Pasifik Okyanusu temalı Polynesia, Susam Sokağı temalı Sesamo Aventura, Çin temalı China, Meksika temalı Mexico ve Vahşi Batı temalı Far West, parkta mutlaka görmenizi önerdiğimiz bölümler arasında. Avrupa'nın en uzun su kaydıraklarından Avrupa'nın en hızlı trenlerine kadar birçok farklı eğlencesiyle her yaştan insana hitap eden Portaventura Dünyası, keyifli bir gün geçirmek için uğrayabileceğiniz yerler arasında.

Giriş ücreti

 • Kişi başı 40€

Açık olduğu saatler

 • Kış aylarında 10:00-18:00, kış aylarında 10:00-23:00 saatleri arasında açık

Konum Linki

40. Barselona Akvaryumu (Aquarium Barselona)

barselona-akvaryumu-aquarium-barselona

Barselona’nın en çok ziyaret edilen turistik noktalarından biri de Akdeniz'deki büyüleyici deniz yaşamını sergileyen devasa Barselona Akvaryumu. 1995 yılında açılan ve 35 farklı akvaryumdan oluşan Barselona Akvaryumu, 451 türden 11.000 deniz canlısına ev sahipliği yapıyor. ​​Avrupa'nın en büyük akvaryumlarından biri olarak her yıl milyonlarca ziyaretçiyi ağırlayan Barselona Akvaryumu’nun en dikkat çeken özelliklerinden biri ise 36 metre çapında ve 5 metre derinliğindeki Oceanarium adlı özel akvaryum.

Akdeniz'de yaşayan yüzlerce deniz canlısını yakından görme fırsatı bulabileceğiniz akvaryumda ilginç bilgiler de alabilirsiniz. Yıl boyunca çeşitli eğitim programlarının düzenlendiği Barselona Akvaryumu’nda çocuklarınızla unutulmaz bir gün geçirebilir, harika fotoğraflar çekebilir ve deniz yaşamı hakkında birbirinden ilginç bilgiler alabilirsiniz.

Giriş ücreti

 • Yetişkin 25€, 5-10 yaş arası 18€, 3-4 yaş arası 10€

Açık olduğu saatler

 • Haftanın her gün 10:00-20:00 saatleri arasında açık

Konum Linki

41. Barselona Botanik Bahçesi (Jardi Botanic de Barcelona)

barselona-botanik-bahcesi-jardi-botanic-de-barcelona

Barselona gezilerinde her doğa tutkunu ve fotoğraf meraklısının mutlaka uğramasını önerdiğimiz yerlerden biri de Akdeniz iklimi koşullarında yetişen binlerce bitkinin sergilediği Barselona Botanik Bahçesi. 1993 yılında ziyarete açılan ve 14 hektarlık geniş bir yeşil alan üzerinde kurulan bahçenin içinde 8000'den fazla bitki örneği bulunuyor. Sadece Barselona’nın değil, ​​İspanya'nın da en büyük botanik bahçelerinden biri olan botanik bahçesi, her yıl dünyanın her yerinden gelen milyonlarca ziyaretçiyi ağırlıyor.

Yıl boyunca çeşitli etkinliklere de ev sahipliği yapan Barselona Botanik Bahçesinde 19. yüzyıldan kalma tarihi serayı da gezerek 1000'den fazla çiçek arasında harika fotoğraflar çekebilirsiniz. Botanik bahçesinde aynı zamanda bitki bilimi üzerine çok ilgi gören atölye ve etkinliklere katılmanız da mümkün.

Giriş ücreti

 • Yetişkin 5€, 16-29 yaş ve 65+ 2,5€, 0-16 yaş ücretsiz

Açık olduğu saatler

 • Haftanın her gün 10:00-17:00 saatleri arasında açık

Konum Linki

42. Barselona Wax Balmumu Müzesi (Museum Museu de Cera de Barcelona)

barselona-wax-balmumu-muzesi-museum-museu-de-cera-de-barcelona

Barselona şehrinin tarihi ve kültürel karakterlerinin yanı sıra dünyaca ünlü isimlerin de balmumu heykellerinin sergilendiği Barselona Wax Müzesi, çocuklarınızla da keyifle gezebileceği popüler müzeler arasında. 1874 yılında açılan ve 4000 metrekarelik bir alan üzerinde hizmet veren müzenin içinde 130'dan fazla tarihi ve kültürel karakter ile 100'den fazla ünlü ismin etkileyici balmumu heykelleri bulunuyor.

Müzenin en dikkat çeken ve ziyaret edilen yeri ise müzeye hemen girişinde bulunan Hall of Fame bölümü. Bu bölümde dünyaca ünlü tarihi ve kültürel karakterlerin balmumu heykellerini yakından görme şansı bulacaksınız. Müzede ayrıca çeşitli tematik odaları gezerek de farklı dönemlerden ve kültürlerden karakterlerin balmumu heykellerini de yakından görebilirsiniz.

Giriş ücreti

 • Yetişkin 15€. Yetişkin+sesli rehber 18,50€. 5-11 yaş arası çocuklar, yaşlılar ve 'Carnet Jove' genç kartı sahipleri 9,50€. Gruplar için rehberli tur 40€

Açık olduğu saatler

 • Haftanın her gün 10:00-20:00 saatleri arasında açık

Konum Linki

43. Barselona Doğa Bilimleri Müzesi (Museu de Ciencies Naturals de Barcelona)

barselona-doga-bilimleri-muzesi-museu-de-ciencies-naturals

Barselona gezilerinde mutlaka ziyaret edilen etkileyici müzelerden biri de doğa tarihi ve bilimini konu alan Barselona Doğa Bilimleri Müzesi. 1882 yılında açılan müze, 13.000 metrekarelik bir alan üzerinde kurulu. Müzenin içinde ise birbirinden güzel paleontoloji, zooloji, botanik ve astronomi sergilerini gezme şansı bulabilirsiniz. İspanya'nın en büyük doğa bilimleri müzelerinden biri olan ve dünyanın en büyük dinozor iskeleti koleksiyonlarından birine ev sahipliği yapan Barselona Doğa Bilimleri Müzesi, yıl boyunca düzenlenen önemli etkinlikleriyle de ilgi görünüyor.

Müzeyi gezerken ilk uğramanız gereken yer ise giriş bölümünde bulunan Dinozor Galerisi adlı bölüm. Dinozor Galerisi, dünyanın en büyük dinozor iskeleti koleksiyonlarından birine ev sahipliği yapıyor ve Tyrannosaurus Rex, Triceratops, Diplodocus iskeletleri için her yıl milyonlarca insan tarafından ziyaret ediliyor. Farklı dönemlerden ve kültürlerden doğa bilimi örneklerini de inceleme şansı bulabileceğiniz müze gezinizde doğa tarihi ve bilimi hakkında ilginç bilgiler verilen eğitimlere de katılabilirsiniz.

Barselona Doğa Bilimleri Müzesi’nin en ilgi çeken bölümü ise insan evriminin biyolojik ve kültürel evriminin yanı sıra fosiller, araçlar ile tarih öncesi sanat eserlerinin sergilendiği İnsan Evrimi Galerisi. Dünya'nın oluşumundan günümüze kadar olan süreci anlatan Yeryüzü Tarihi Galerisi’ni de gezmenizi önerdiğimiz gezinizde mineraller, fosiller ve kayaçlar gibi çeşitli doğa bilimi örneklerini de inceleyebilirsiniz.

Giriş ücreti

 • Yetişkin 6€, botanik bahçesi 7€, Planet Life geçici sergi 10,50€

Açık olduğu saatler

 • Pazartesi günleri hariç haftanın her gün 10:00-17:00 saatleri arasında açık

Konum Linki

44. Antoni Tapies Vakfı (Fundacio Antoni Tapies)

antoni-tapies-vakfi-fundacio-antoni-tapies

20. yüzyılın ikinci yarısında İspanya'nın en ünlü sanatçılarından biri olan, soyut sanat ve avangard çalışmalarıyla ünlü olan sanatçı Antoni Tapies’ın hayatına ve eserlerine adanmış kültür merkezi Antoni Tapies Vakfı, sanat meraklılarının Barselona’da keyifle gezebileceği yerler arasında. 1984 yılında sanatçının kendisi tarafından kurulan ve 2500 metrekarelik bir alan üzerinde hizmet veren vakfın içinde çeşitli sanat sergileri, kütüphane, araştırma merkezi ve bir eğitim merkezi bulunuyor.

Antoni Tapies'ın etkileyici kişisel koleksiyonlarını yakından inceleme şansı bulabileceğiniz gezinizde yıl boyu düzenlenen etkinliklere de katılarak güzel zaman geçirebilirsiniz. Sanatçının eserlerini farklı açılardan ele alan geçici tematik sergilerin de düzenlendiği Antoni Tapies Vakfı’nın kütüphanesinde ise sanatçının hayatı ve eserleri hakkında bilgi veren kitaplar ile makaleler çok ilgi görüyor.

Giriş ücreti

 • Yetişkin 8€, yıllık geçiş 12€, öğrenciler ve yaşlılar (65 yaş üstü) 6,40€, 16 yaş ve altı çocuklar ücretsiz

Açık olduğu saatler

 • Pazartesi günleri hariç hafta içi 10:00 ile 19:00, cumartesi günleri 14:30 ile 15:30, pazar günleri 10:00 ile 15:00 saatleri arasında

Konum Linki

45. Razzmatazz

razzmatazz

Barselona merkezindeki Poblenou semtinde yer alan dünyaca ünlü bir gece kulübü ve konser salonu olan Razzmatazz, 2000'den fazla kişi kapasitesi ile aynı zamanda şehrin en büyük eğlence mekanlarından da biri konumunda. 2000 yılında açılan ve kısa sürede Barselona'nın en popüler gece kulüplerinden biri haline gelen Razzmatazz, her gece farklı türlerde konser ve etkinliklere ev sahipliği yapıyor.

Rock, pop, elektronik, hip hop ve daha pek çok türde müzik dinleyebileceğiniz Razzmatazz; ayrıca konserler, partiler ve DJ setleri gibi birçok özel etkinliğiyle de çok ilgi görüyor. Barselona'nın en canlı ve hareketli atmosfere sahip mekanlarından biri olan eğlence mekanı, Barselona’nın muhteşem panoramik manzaralarını sunan teras kafesiyle de görülmeye değer yerler arasında.

Giriş ücreti

 • Kişi başı 15€

Açık olduğu saatler

 • Pazartesi, salı, çarşamba günleri hariç diğer günler 00:30 ile 05:00 arasında açık

Yazar Notu: Çok popüler olan eğlence mekanına gitmeden önce mutlaka bir kaç gün önceden rezervasyon yaptırmanızı öneririz.

Konum Linki

46. Montserrat Dağı

montserrat-dagi

Barselona şehrine yaklaşık 50 kilometre uzaklıkta bulunan ve deniz seviyesinden 1236 metre yüksekliğinde bir dağ olan Montserrat, şehrin çok ziyaret edilen popüler turistik yerleri arasında. Montserrat Dağı, sadece etkileyici doğal güzelliği ve çarpıcı panoramik manzaralarıyla değil, tarihi ve dini önemi için de çok ziyaret ediliyor. Dağ, 10. yüzyılda kutsal kabul edilen bir manastıra ev sahipliği yapıyor ve günümüzde de Katalonya'nın en önemli dini merkezlerinden biri konumunda.

Montserrat'ın en çok ziyaret edilen yeri olan Gotik ve Rönesans mimarili Montserrat Manastırının dini motiflerle süslü etkileyici iç mekanlarını gezebilir, her köşede harika fotoğraflar çekebilir ve yıl boyu düzenlenen etkinliklere katılarak tertemiz havada gezinizin bütün yorgunluğunu atabilirsiniz. Montserrat Dağı çevresinde uzanan yürüyüş parkurlarında ve seyir alanlarında da muhteşem manzaralara şahit olabilirsiniz. Yüzlerce bitki ve hayvan türlerine ev sahipliği yapan Montserrat Dağı, yılın her mevsimi yürüyüş, kamp ve dağcılık gibi aktiviteler için de insanları kendine çekiyor.

Yazar Notu: Özellikle kutsal günler ve etkinlik dönemlerinde Montserrat Dağı’nın çok kalabalık olabileceğini unutmayın .

Konum Linki

47. Barselona Nova Icaria Plajı

barselona-nova-icaria-plaji

Barselona; etkileyici binaları, hareketli meydanları ve müzelerinin yanı sıra birbirinden güzel plajlarıyla da çok ilgi gören bir şehir. Nova Icaria Plajı ise Barselona’nın en popüler plajlarından biri olarak çok ilgi görüyor. 415 metre uzunluğunda ve 63 metre genişliğinde olan plaj, şehrin merkezinde güzel bir konumda yer alıyor.

Barselona’nın en sessiz ve huzurlu plajlarından biri olan Nova Icaria Plajı, bu nedenle aileler için de ideal bir seçim. Plajda çocuklar için oyun alanı, plaj voleybolu sahaları; plajın çevresinde ise çeşitli restoranlar, kafeler ve barlar bulabilirsiniz. Çevresinde deniz manzaraları otellerde konaklayabileceğiniz, akşamları ise sahil yolunda keyifli yürüyüşlere çıkarak harika gün batımları izleyebileceğiniz Nova Icaria Plajı’nda hem denizin hem de güneşin tadını doyasıya çıkarabilirsiniz.

Giriş ücreti

 • Şezlong ve güneş şemsiyeleri kişi başı 12$

Konum Linki

48. Barselona Bogatell Plajı (Playa de Bogatell)

barselona-bogatell-plaji-playa-de-bogatell

Barselona’nın en eski ve en popüler plajlarından bir diğeri de 702 metre uzunluğunda ve 40 metre genişliğindeki Bogatell Plajı. Şehrin merkezinden kolayca ulaşabileceğiniz güzel bir konumda yer alan plaj, Barselona’nın en hareketli ve canlı plajlarından biri olmasıyla da ünlü.

Gençler ve eğlenceyi sevenler için ideal bir seçim olan Bogatell Plajında tüm gün denizin ve güneşin tadını çıkabilir; kanodan yelkene onlarca su sporu yaparak eğlenceli bir gün geçirebilirsiniz. Çevresinde birçok restoran, kafe ve eğlence mekanının hizmet verdiği Bogatell Plajı, geceleri de hareketli partileriyle gençleri kendine çekiyor.

Giriş ücreti

 • Şezlong ve güneş şemsiyesi 15€

Konum Linki

49. Barselona Barceloneta Plajı (Playa de la Barceloneta)

barceloneta

Şehrin en hareketli ve canlı plajlarından biri olan Barceloneta Plajı, özellikle gençler tarafından çok tercih ediliyor. Deniz paraşütü, kano, uçurtma sörfü ve dalış gibi etkinlikler sunan su spor merkezleri, restoranlar, kafeler ve eğlence mekanlarının bulunduğu plaj, aynı zamanda Barselona’nın önemli turistik yerlerine de oldukça yakın.

1100 metre uzunluğunda ve 40 metre genişliğindeki Barceloneta Plajı, Barselona'nın en eski plajlarından biri ve tarihi 18. yüzyıla kadar uzanıyor. Bir zamanlar şehrin en önemli eğlence ve sosyalleşme merkezlerinden biri olan plaj, günümüzde de modern işletmeleri, tertemiz denizi ve geniş turizm olanaklarıyla her gün yüzlerce insanı kendine çekiyor.

Giriş ücreti

 • Şezlong ve güneş şemsiyesi 20€

Konum Linki

50. Barselona Mar Bella Plajı (Platja de la Mar Bella)

barselona-mar-bella-plaji-platja-de-la-mar-bella

512 metre uzunluğunda ve 25 metre genişliğindeki küçük Mar Bella Plajı, Barselona şehrin merkezinde güzel bir konumda yer alan çok sevilen plajlardan biri. Yaz aylarında şehrin en hareketli ve canlı noktalarından biri olan plaj, cam berraklığındaki tertemiz deniziyle çok ilgi görüyor. Çeşitli su sporları aktiviteleri, restoranlar, kafeler ve barların hizmet verdiği plajın yakınında da şehrin en önemli turistik merkezleri bulunuyor.

Giriş ücreti

 • Şezlong ve güneş şemsiyesi 15€

Konum Linki

51. Barselona San Sebastian Plajı (Platja de Sant Sebastia)

san-sebastian-beach

Barselona’nın en popüler plajlarından biri olan, 660 metre uzunluğunda ve 25 metre genişliğindeki San Sebastian Plajına hem taksiler hem de toplu taşıma araçlarıyla kolayca ulaşarak güzel zaman geçirebilirsiniz. Akdeniz’in eşsiz manzaraları karşısında tertemiz Akdeniz sularının ve güneşin tadını çıkarabileceğiniz plaj, hareketli atmosferiyle gençlerin de en çok ilgisini çeken Barselona plajları arasında.

Şehrin en eski plajlarından biri olan ve son yıllarda çeşitli projelerle yenilenen San Sebastian Plajının çevresinde ise dünya mutfaklarından yemekler tadabileceğiniz restoranlar, yol üstü kafeleri, sahil parkları ve eğlence mekanları gibi olanaklar da bulabilirsiniz.

Konum Linki

52. Barselona Llevant Plajı (Platja de Llevant)

barselona-llevant-plaji-platja-de-llevant

Barselona şehrinin en yeni plajlarından biri olan Llevant Plajı, 725 metre uzunluğunda ve 40 metre genişliğinde. Şehrin merkezine kısa bir yürüyüş mesafesinde güzel bir konumda yer alan Llevant Plajı, tertemiz deniziyle ailelerin yanı sıra arkadaş grupları için de popüler bir seçim. Plajda çocuklar için oyun alanları, plaj voleybolu sahaları, restoranlar, kafeler ve eğlence mekanları bularak güzel zaman geçirebilirsiniz. Akdeniz’in eşsiz manzaraları eşliğinde keyifli akşam yürüyüşleri yapabileceğiniz, 2020 yılında şehrin modernleşme sürecinin bir parçası olarak açılan Llevant Plajı’nın çevresinde hizmet veren her bütçeye uygun otellerde de keyifle konaklayabilirsiniz.

Yazar Notu:Bazen dalgalı ve kalabalık olabilen plajda yanınızda fazla nakit bulundurmamaya dikkat edin. Dalgalı denizde acemi yüzücüler ve çocuklu ailelerin de dikkatli olmasını öneriyoruz.

Konum Linki

Otel

53. Nova Mar Bella Plajı (Platja de la Nova Mar Bella)

nova-mar-bella-plaji-platja-de-la-nova-mar-bella

Barselona’nın en popüler plajlarından biri olan Nova Mar Bella Plajı, 420 metre uzunluğa ve 25 metre genişliğe sahip. Şehrin en hareketli ve canlı plajlarından biri olduğu için gençler ve eğlenceyi sevenlerin çok sevdiği Nova Mar Bella Plajı, kanodan yelkene onlarda su sporu olanağına da sahip. Çevresinde birçok kaliteli restoran, kafe, bar ve eğlence merkezinin bulunduğu plaj, aynı zamanda Barselona’nın en önemli turistik yerlerine de yakın konumuyla dikkat çekiyor.

1992 yılında Barselona Olimpiyatları için açılan Nova Mar Bella Plajı, şehrin modernleşme sürecinde de önemli bir rol oynadı. Barselona'nın merkezinden toplu taşıma araçları ile kolayca ulaşabileceğiniz plajın çevresinde keyifli akşam yürüyüşlerine çıkabilir, seyir alanlarından fotoğraflar çekebilir veya küçük dükkanlarda yöresel ürünler alabilirsiniz.

Konum Linki

54. Barselona Sant Miquel Plajı (Platja de Sant Miquel)

barselona-sant-miquel-plaji-platja-de-sant-miquel

Barselona’nın en küçük plajlarından biri olan Sant Miquel Plajı, 125 metre uzunluğunda ve 25 metre genişliğindeki tertemiz ince kumlu sahiliyle kalabalıklardan uzakta doyasıya yüzmek için ideal bir seçim. Barselona'nın en eski plajlarından biri olan ve 18. yüzyıldan beri ilgi gören plaj, uzun yıllardır Barselona’nın en önemli eğlence ve sosyalleşme merkezlerinden biri konumunda. Birçok restoran, kafe ve eğlence merkezine ev sahipliği yapan Sant Miquel Plajı, son yıllarda yenilenerek modern bir görünüm kazandı. Tüm gün güneşin ve denizin tadını çıkarabileceğiniz; deniz manzaralı restoranlarda romantik akşam yemekleri tadabileceğiniz Sant Miquel Plajında yelken ve deniz paraşütü gibi onlarca su sporu yaparak da eğlenceli bir gün geçirmeniz mümkün.

Konum Linki

55. Sant Pau Hastanesi (Hospital de Sant Pau)

sant-pau-hastanesi-hospital-de-sant-pau

Barselona'nın hareketli Eixample semtinde bulunan ve Katalan Art Nouveau mimarisinin güzel bir örneği olan Sant Pau Hastanesi, 1902 yılında ünlü mimar Lluis Domenech i Montaner tarafından tasarlamış ve 1930 yılında tamamlanabilmiş. 14 farklı binadan oluşan ve toplamda 2000 yatak kapasitesine sahip olan Sant Pau Hastanenin dış cephesi, renkli seramikler ve mozaikle süslenmiş. Tarihi yapının iç mekanları ise Art Nouveau tarzının bütün özelliklerini bir arada göreceğiniz güzellikte.

Temelleri 14. yüzyıla dayanan ve o dönemde bölgenin en önemli hastanelerinden biri olan Sant Pau Hastanesi, şehir merkezinde güzel bir konumda yer alıyor. Şehirleşmenin hızlanmasıyla birlikte yenilenmesine ve genişletilmesine karar verilen hastane, 1902 yılında ünlü Katalan mimar Lluis Domenech i Montaner tarafından yeniden tasarlandı ve o dönemde Avrupa'nın en modern hastanelerinden biri olarak kabul edildi. 20. yüzyıl boyunca Barselona'nın en önemli sağlık kuruluşlarından biri olarak hizmet veren tarihi hastanenin eski binası, günümüzde müze ve kültür merkezi olarak faaliyet gösteriyor. 1997 yılında UNESCO Dünya Mirası Listesine de dahil edilen Sant Pau Hastanesi, Barselona'nın önemli turistik yapılarından biri olarak çok ziyaret ediliyor.

Giriş ücreti

 • 0-12 yaş: ücretsiz, yetişkinler 16€, 65+ ve 12-29 yaş arası 11,20€

Açık olduğu saatler

 • Haftanın her günü 09:30 ile 17:00 saatleri arasında açık

Konum Linki

56. Pedralbes Manastırı (Monasterio de Pedralbes)

pedralbes-manastiri-monasterio-de-pedralbes

Barselona'nın Sarria-Sant Gervasi semtinde bulunan ve etkileyici Gotik mimarisiyle dikkat çeken Pedralbes Manastırı, 1326 yılında Kraliçe Elisenda de Montcada için yaptırılmış görülmeye değer bir mimari şaheser. Manastırın inşaatı, 1326 yılında başladı ve 1345 yılında tamamlandı. Manastırın inşası için ise dönemin en önemli mimarları ve sanatçıları görevlendirildi. Kraliçe Elisenda de Montcada'nın ölümüne kadar ikametgahı olarak hizmet veren manastır, sonraki dönemlerde Fransiskan rahibeler tarafından kullanıldı. Restore edildikten sonra 1984 yılında UNESCO Dünya Mirası Listesine alınan Pedralbes Manastırı, günümüzde ise müze ve kültür merkezi olarak hizmet veriyor.

Katalan Gotik mimarisinin en önemli örneklerinden biri olarak gösterilen Pedralbes Manastırının dış cephesi, beyaz mermerden yapılmış, ayrıca çeşitli etkileyici heykeller ve kabartmalarla süslenmiş. İç mekanları Gotik tarzda süslenmiş manastırın duvarları, tavanları ve zeminlerinde ise ilginç dini motifler yer alıyor. Geniş bir avlu etrafında inşa edilen Pedralbes Manastırının avlusunda da etkileyici heykeller ve kabartmaları yakından görebilirsiniz. Manastırın önemli bölümlerinden biri olan şapel de Gotik tarzdaki iç mekanı, heykelleri ve freskleriyle ziyaretçileri büyülüyor.

Giriş ücreti

 • Kişi başı 5€

Açık olduğu saatler

 • Salı ve cuma günleri 10:00 ile 16.30, cumartesi 10:00 ile 18.30, pazar günleri ise 10:00 ile 19:30 saatleri arasında açık

Konum Linki

57. Barselona Vicens Evi (Casa Vicens)

casa-vicens

Barselona'nın turistik Gracia semtinde bulunan ve Katalan Art Nouveau mimarisini yansıtan etkileyici tasarımıyla dikkat çeken Casa Vicens, mimari meraklılarının yanı sıra sanat tutkunlarının da kesinlikle görmesi gereken simgesel yapılar arasında. 1883-1888 yılları arasında ünlü Mimar Antoni Gaudi tarafından tasarlanan ev, tekstilci Manuel Vicens i Montaner için inşa edilmiş. Gaudi'nin ilk büyük projesi olan Casa Vicens, mimari tasarımının yanı sıra mobilya, seramik, cam ve metal işçiliğinin de bir başyapıtı olarak kabul ediliyor.

Üç farklı binadan oluşan ve toplam 27 odaya sahip bir villa olan Casa Vicens binasının dış cephesi, çeşitli renklerde seramikler ve mozaikle süslenmiş. İç bölümler ise Art Nouveau tarzının tüm özelliklerini yansıtan çarpıcı tasarımlara sahip. 1984 yılında UNESCO Dünya Mirası Listesi'ne alınan etkileyici yapı; çarpıcı heykelleri, kabartmaları, ilginç motiflerle süslü tavanları, özel olarak tasarlanmış pencereleri ve kapılarıyla görsel bir şölen sunuyor.

Giriş ücreti

 • 0-10 yaş arası ücretsiz, 11-17 yaş arası 16€, yetişkinler ise 18€

Açık olduğu saatler

 • Haftanın her günü 09:30-18:00 saatleri arasında açık

Konum Linki

58. Columbus Anıtı (Mirador de Colom)

columbus-aniti-mirador-de-colom

Barselona'nın en hareketli noktalarından La Rambla Caddesinin sonunda bulunan ve ünlü kaşif Kristof Kolomb'a adanmış bir anıt olan Columbus Anıtı, 1888 yılında Barselona Uluslararası Sergisi için inşa edilmiş bir eser. 60 metre yüksekliğinde bir kule olan Columbus Anıtı’nın üzerinde Kristof Kolomb'un 7,2 metre yüksekliğinde bronzdan yapılmış bir heykeli bulunuyor.

Şehrin modernleşmesine katkı sağlaması amacıyla serginin açılışı için tasarlanan Columbus Anıtı, Barselona’nın yeni simgesi olması için planlandı ve anıtın bulunduğu kulenin tasarımı için çeşitli yarışmalar düzenlendi. Yarışmayı kazanan Josep Vilaseca i Casanovas tarafından inşa edilen kulenin inşaatı ise 1886 yılında başladı ve 1888 yılında tamamlandı.

Klasik Art Nouveau tarzında inşa edilen kulenin dış cephesi, etkileyici seramikler ve mozaikle süslenmiş, ayrıca kulenin tepesinde panoramik Barselona manzaralarını izleyebileceğiniz bir seyir terası bulunuyor. Barselona'nın en önemli turistik yerlerinden biri haline gelen Columbus Anıtı, hem etkileyici tasarımı hem de şehrin en iyi manzaralarını sunmasından dolayı binlerce insanı kendine çekiyor.

Konum Linki

59. Barselona Çikolata Müzesi (Museu de la Xocolata)

barselona-cikolata-muzesi-museu-de-la-xocolata

Barselona'nın en popüler turistik caddelerinden biri olan La Rambla üzerinde bulunan ve İspanya’nın lezzetli çikolatalarına adanan Barselona Çikolata Müzesi, 2007 yılında ziyarete açıldı. Çikolatanın tarihini, kültürünü ve yapımını anlatan geniş koleksiyonuyla ünlü müzede çikolatanın farklı kültürlerde nasıl kullanıldığını gösteren eserleri de mutlaka incelemenizi öneririz. Müzede çikolatadan yapılmış çeşitli heykeller, tablolar ve diğer sanat eserlerini yakından görmenin yanı sıra çikolatanın nasıl yapıldığını gösteren bir atölye çalışmasına da katılmanız mümkün.

Barselona'yı bir çikolata başkenti haline getirmek için planlanan müzenin tasarımı ise ünlü Mimar Joan Abello i Serra tarafından yapıldı. Günümüzde Barselona'nın en çok ziyaret edilen müzelerinden biri haline gelen Barselona Çikolata Müzesinin mağazasında uğrayarak birbirinden lezzetli çikolatalar ve süs eşyaları da almanız mümkün.

Giriş ücreti

 • 18 ile 64 yaş arasındaki tüm ziyaretçiler için 6€

Açık olduğu saatler

 • Pazartesi günleri hariç haftanın her günü 10:00 ile 19:00 saatleri arasında açık

Konum Linki

60. Barselona Mısır Müzesi (Museu Egipci de Barcelona)

barselona-misir-muzesi-museu-egipci-de-barcelona

Barselona'nın turistik El Raval semtinde bulunan ve Mısır’dan getirilen tarihi eserlere adanan Barselona Mısır Müzesi, 1997 yılından beri milyonlarca insan tarafından ziyaret ediliyor. Mısır'ın tarihini, kültürünü ve sanatını anlatan büyüleyici bir koleksiyonu bulunan müzede Mısır kültürünü yansıtan birçok yöresel ürünü de yakından görme şansı bulabilirsiniz. Mumyalar, lahitler, heykeller, tabutlar, seramikler, mücevherler ve diğer sanat eserlerini inceleyebileceğiniz müzede Mısır tarihi hakkında bilgiler verilen çeşitli sergileri de gezebilirsiniz.

18. yüzyılın sonunda Barselona'da Mısır'a ilgi artmasıyla ilk olarak 1892 yılında Museu Egipci adıyla kurulan müze, aynı zamanda ülkenin ilk Mısır müzesi olmasıyla da ünlü. Barselona Mısır Müzesi, açıldıktan kısa süre sonra şehrin en önemli turistik yerlerinden biri haline geldi. Yeni müze ve eski müze olarak iki farklı bölümü olan Barselona Mısır Müzesi, etkileyici koleksiyonuyla hala şehrin en çok ziyaret edilen müzelerinden biri konumunda.

Giriş ücreti

 • Kişi başı 22€

Açık olduğu saatler

 • Haftanın her günü 10:00 ile 14:00 ve 16:00 ile 19:30 saatleri arasında açık

Konum Linki

61. Barselona Dali Tiyatrosu ve Müzesi (Teatre-Museu Dali)

barselona-dali-tiyatrosu-ve-muzesi-teatre-museu-dali

Barselona’ya bağlı Figueres semtinde bulunan ve ünlü İspanyol ressam Salvador Dali'ye adanan Dali Tiyatrosu ve Müzesi, 1974 yılından beri binlerce insanı kendine çekiyor. 19. yüzyılda inşa edilen eski bir belediye tiyatrosu binasında yer alan müze, Dali'nin eserlerinin yanı sıra ressamın hayatı ve kariyerini anlatan çeşitli sergilere de ev sahipliği yapıyor. Müzenin zengin koleksiyonlarında Dali'nin tabloları, heykelleri, çizimleri, filmleri ve diğer eserlerini inceleme şansı bulabilirsiniz. Barselona'nın en önemli turistik yerlerinden biri olan ve her sanat meraklısının mutlaka gezmesini önerdiğimiz müze, Salvador Dali’nin yaratıcılığını yansıtan muhteşem sergileriyle görülmeye değer güzellikte.

Giriş ücreti

 • Kişi başı 15€ ile 29€ arasında

Açık olduğu saatler

 • Pazartesi günleri hariç haftanın her günü 10:30 ile 17:15 saatleri arasında ziyarete açık

Konum Linki

62. Katalonya Ulusal Müzesi (Museu Nacional d'Art de Catalunya, MNAC)

katalonya-ulusal-muzesi-museu-nacional-d-art-de-catalunya-mnac

Barselona'nın turistik Montjuic semtinde bulunan ve Katalan sanatının en önemli koleksiyonlarına ev sahipliği yapan Katalonya Ulusal Müzesi, 1934 yılında beri hizmet veriyor. Ulusal Saray (Palau Nacional) içerisinde 1929 yılında Barselona Evrensel Sergisi etkinliği için inşa edilen etkileyici bir binada yer alan müzede Katalan sanatının tüm dönemlerini temsil eden eserleri sergileniyor. Müzenin etkileyici koleksiyonlarında Gotik, Rönesans, Barok, Rokoko, Neoklasik, Romantik, Realist, Empresyonist, Post-Empresyonist, Kübist, Art Nouveau ve Modern sanat dönemlerine ait binlerce eserleri inceleme şansı bulacaksınız.

Katalan sanatı ile kültürünün korunması ve tanıtılması için ilk olarak 1914 yılında Museu d'Art de Catalunya adıyla kurulan müze, kısa sürede şehrin en önemli turistik yerlerinden biri haline geldi. 1934 yılında Ulusal Saray’a taşınan müze; sanat, tarih ve kültür tutkunlarının Barselona’yı gezerken mutlaka uğraması gereken yerler arasında.

Giriş ücreti

Kişi başı 2€ ile 12€ arasında

Açık olduğu saatler

 • Pazartesi günleri hariç haftanın her günü 10:00 ile 18:00, pazar günleri ise 10:00 ile 15:00 saatleri arasında ziyarete açık

Yazar Notu: Çok popüler bir restoranı, kafesi ve gösteri havuzu olan müzede bu bölümlere uğrayarak güzel zaman geçirmeyi de unutmayın.

Konum Linki

63. Frederic Mares Müzesi (Museu Frederic Mares)

frederic-mares-muzesi-museu-frederic-mares

Barselona'nın Ciutat Vella semtinde bulunan Frederic Mares Müzesi, Katalan heykeltıraş Frederic Mares'in eserlerine ev sahipliği yapıyor ve 1948 yılından beri hizmet veriyor. 19. yüzyılın sonunda Frederic Mares adında genç bir heykeltıraş, Katalan heykel sanatının en önemli isimlerinden biri haline geldi ve sanatçı, 1941 yılında kendi kişisel koleksiyonunu sergilemek için bir müze kurdu.

Mares'in kişisel koleksiyonundan oluşan eserlere ev sahipliği yapan müzenin etkileyici sergilerinde heykeller, rölyefler, bronzlar, seramikler, camlar ve diğer sanat eserleri sergileniyor. Katalan heykel sanatını hakkında ilginç bilgiler de alabileceğiniz müzeyi gezdikten sonra bölgedeki sanat galerilerine uğrayarak çeşitli sanat eserleri de satın alabilirsiniz.

Giriş ücreti

 • 0-15 yaş arası ücretsiz, 16-29 yaş arası 2.40€, 30-64 yaş arası 4.20€, 65+ 2.40€, Barcelona Card ücretsiz

Açık olduğu saatler

 • Pazartesi günleri hariç haftanın her günü 10:00 ile 19:00 saatleri arasında ziyarete açık

Konum Linki

64. Katalan Arkeoloji Müzesi (Museu d'Arqueologia de Catalunya)

katalan-arkeoloji-muzesi-museu-d-arqueologia-de-catalunya

Barselona'nın hareketli ve turistik Ciutat Vella semtinde bulunan Katalan Arkeoloji Müzesi, Katalonya'nın uzun tarihinden günümüze kalan binlerce arkeolojik eserin sergilendiği çok ilgi gören bir yer. 1914 yılında açılan müze, Barselona'nın eski belediye binası olan ve 14. yüzyıldan günümüze kalan Casa de la Ciutat içerisinde yer alıyor.

Katalonya'nın Neolitik Çağ'dan Roma İmparatorluğu'na kadar uzanan arkeolojik tarihini anlatan zengin bir koleksiyona sahip olan Katalan Arkeoloji Müzesi’nde taştan yapılmış eserler, metal eserler, seramikler, camlar, mücevherler ve diğer sanat eserlerini inceleme şansı bulacaksınız. Katalonya'nın tarihini ve kültürünü yakından tanımak isteyenlerin ilk uğraması gereken yerlerden biri olan Katalan Arkeoloji Müzesi’ne hem taksiler hem de toplu taşıma araçlarıyla kolayca ulaşmanız mümkün.

Giriş ücreti

 • 16 yaş altı ücretsiz, yetişkinler 3€

Açık olduğu saatler

 • Pazartesi hariç haftanın her günü 09:30 ile 19:00, pazar günleri ise 10:00 ile 14:30 saatleri arasında açık

Konum Linki

65. Barselona Tasarım Müzesi (Museu del Disseny de Barcelona)

barselona-tasarim-muzesi-museu-del-disseny-de-barcelona

Barselona'nın pek çok sanat galerisine ev sahipliği yapan Sant Pere de les Puel les semtinde bulunan ve 2008 yılında açılan Barselona Tasarım Müzesi, tasarımın farklı alanlarını kapsayan zengin koleksiyonlarıyla dikkat çekiyor. Müze, dört farklı bölümden oluşuyor: Mimarlık, ürün tasarımı, bilgi tasarımı ve moda tasarımı. Bölümlerde mimari tasarımlardan ürün tasarımlarına tipografi ve animasyondan giysi tasarımlarına kadar birçok farklı sergiyi gezerek unutulmaz bir gün geçirebilirsiniz.

1990'lı yılların sonunda Barselona'da tasarımın önemini artırmak için planlanan müze, ancak 2008 yılında Museu del Disseny de Barcelona adında kurulabildi. 19. yüzyılda inşa edilen eski bir tekstil fabrikasının restore edilmesiyle hizmete başlayan Barselona Tasarım Müzesi, günümüzde, Barselona'nın en önemli turistik yerlerinden biri konumunda.

Giriş ücreti

 • Yetişkinler için kişi başı 6€

Açık olduğu saatler

 • Pazartesi hariç haftanın her günü 10:00 ile 20:00 saatleri arasında açık

Konum Linki

66. Barselona İllüzyonlar Müzesi (Museum of Illusions)

barselona-illuzyonlar-muzesi-museum-of-illusions

Barselona'nın hareketli El Raval semtinde bulunan ve 2014 yılından beri hizmet veren Barselona İllüzyonlar Galerisi, birbirinden ilginç optik illüzyonlara odaklanan bir müze. 60'tan fazla optik illüzyona ev sahipliği yana müzenin illüzyonları ise ziyaretçilerinin zihinlerini karıştırmak ve onları şaşırtmak için tasarlanmış. Her yaştan ziyaretçi için eğlenceli ve eğitici bir deneyim sunan Barselona İllüzyonlar Galerisi, 2010'lu yılların başında Barselona'da optik illüzyonlara ilginin artmaya başlamasıyla planlandı. Bu ilginin bir sonucu olarak 2014 yılında Barselona İllüzyonlar Galerisi ziyarete açıldı.

Ünlü La Boqueria Pazarı ile Barselona Çağdaş Sanat Müzesi arasında güzel bir konumda yer alan Barselona İllüzyonlar Müzesi, dünyanın pek çok köşesinden birçok ünlü sanatçının 3 boyutlu eserlerini de sergiliyor. İlginç odalar ve sergiler arasında unutulmaz zaman geçirebileceğiniz müzede muhteşem fotoğraflar çekebilirsiniz.

Giriş ücreti

 • 14€ ile 20€ arasında değişiyor

Açık olduğu saatler

 • Haftanın her günü 11:00 ile 19:00 saatleri arasında açık

Konum Linki

67. Barselona Avrupa Modern Sanat Müzesi (MEAM)

barselona-avrupa-modern-sanat-muzesi-meam

Barselona'nın Sants-Montjuic semtinde bulunan Barselona Avrupa Modern Sanat Müzesi, Avrupa'nın 19. ve 20. yüzyıllardaki modern sanatına odaklanan görülmeye değer koleksiyonlarıyla çok ilgi çekiyor. 2011 yılında ziyarete açılan ve 12.000'den fazla eseri ile Avrupa modern sanatının en önemli koleksiyonlarına ev sahipliği yapan müzede birbirinden ünlü tablolar, heykeller, çizimler, baskılar ve diğer sanat eserlerini yakından görme şansı bulacaksınız.

1990'lı yılların sonunda planlanan ve koleksiyonları oluşturularak 2011 yılında MEAM adında kurulan Barselona Avrupa Modern Sanat Müzesinin sergilerinde Pierre-Auguste Renoir, Paul Cezanne, Vincent van Gogh, Gustav Klimt, Pablo Picasso, Salvador Dali, Joan Miro, Fernand Leger ve Marc Chagall gibi büyük ressamların en ünlü eserlerini yakından inceleyebilirsiniz.

Giriş ücreti

 • 0-9 yaş arası ücretsiz, öğrenciler 7€, yetişkinler 9€

Açık olduğu saatler

 • Pazartesi hariç haftanın her günü 11:00 ile 19:00 saatleri arasında açık

Konum Linki

68. Barselona Cenaze Arabaları Müzesi (Museu de Carrozas Funebres)

barselona-cenaze-arabalari-muzesi-museu-de-carrozas-funebres

Barselona'nın Sants-Montjuic semtinde gezebileceğiniz başka bir ilginç müze de tarihin farklı dönemlerinden cenaze arabalarına odaklanan Barselona Cenaze Arabaları Müzesi. 2004 yılında açılan ve 18. yüzyıldan günümüze kadar uzanan bir süre içinde üretilmiş 50'den fazla cenaze arabasına ev sahipliği yapan müzede at arabası, motorlu cenaze arabası ve diğer türde cenaze arabaları bulunuyor. Müzenin koleksiyonlarında ölüm ve cenaze törenleri hakkında ilginç bilgiler de ziyaretçilere sunuluyor.

Açık olduğu saatler

 • Cumartesi 10:00 ile 14:00, pazar ise 10:00 ile 14:00 arasında açık. Haftanın diğer günleri kapalı

Konum Linki

69. Barselona Haşhaş ve Kenevir Müzesi (Hash Marihuana & Hemp Museum)

barselona-hashas-ve-kenevir-muzesi-hash-marihuana-hemp-museum

Barselona'nın Ciutat Vella semtinde bulunan şehrin en ilginç müzelerinden biri de kenevirin tarihini, kültürünü ve kullanımını anlatan Barselona Hash Marihuana & Hemp Museum. 1987 yılında açılan müzenin benzersiz sergilerinde kenevirin tıpta kullanım tarihi ve kültürünü anlatan geniş bir koleksiyonu gezebilirsiniz. Müzeni sergilerinde kenevirden yapılmış eserler, kenevirin tıp dünyasında farklı kullanımlarını gösteren araçlar, kenevir hakkında bilgi veren kitaplar ve belgeler bulunuyor.

1980'li yılların başında, Barselona'da kenevirin tarihini ve kültürünü araştırmak için yapılan çalışmalardan sonra kurulmasına kadar verilen müze, tıp dünyasında da çok kullanılan bu bitkilerin tarihine odaklanan ilginç koleksiyonlarıyla şehrin gezilmeye değer müzelerinden biri.

Giriş ücreti

 • Kişi başı 9€

Açık olduğu saatler

 • Haftanın her günü 11:00 ile 20:00 saatleri arasında açık

Konum Linki

70. Barselona Joan Miro Müzesi (Fundacio Joan Miro)

barselona-joan-miro-muzesi-fundacio-joan-miro

Barselona'nın Montjuic semtinde bulunan Joan Miro Müzesi; ünlü Katalan ressam, heykeltıraş ve grafik sanatçısı Joan Miro'nun paha biçilmez pek çok eserlerine ev sahipliği yapıyor. 1975 yılında açılan ve Miro'nun 15.000'den fazla eserinin sergilendiği müzede birbirinden ünlü tablolar, heykeller, çizimler, baskılar ve diğer sanat eserlerini yakından görme fırsatı bulacaksınız.

1960'lı yılların başında Barselona'da bir müze kurarak kendi eserlerini ve diğer sanatçıların eserlerini sergilemek isteyen Joan Miro tarafından planlanan müze, klasik mimarili eski bir askeri hastanenin restore edilmesiyle açıldı. Her sanat meraklısının keyifle gezebileceği zengin bir koleksiyonu olan Joan Miro Müzesi’nde birçok Katalan sanatçının da önemli eserini inceleyebilirsiniz.

Giriş ücreti

 • Kişi başı 12€ ile 38€ arasında

Açık olduğu saatler

 • Pazartesi hariç haftanın her günü 10:00 ile 19:00 saatleri arasında açık

Konum Linki

71. Barselona Denizcilik Müzesi (Museu Maritim de Barcelona)

barselona-denizcilik-muzesi-museu-maritim-de-barcelona

Barselona'nın eski limanı olan Port Vell bölgesinde bulunan ve İspanya’nın denizcilik tarihine odaklanan bir müze olan Barselona Denizcilik Müzesi, 1936 yılından beri zengin koleksiyonlarıyla hizmet veriyor. 30.000'den fazla eseri ile dünyanın en önemli denizcilik müzelerinden biri olan Barselona Denizcilik Müzesinde tarihi gemi modelleri, denizcilik haritaları, denizcilik aletleri, denizcilik sanat eserleri ve pek çok ilginç obje sergileniyor.

1936 yılında başında Barselona'da denizcilik tarihini korumak ve araştırmak için Museu Maritim de Barcelona adında açılan müze, günümüzde şehrin en popüler müzelerinden biri konumunda. Turistik Port Vell bölgesindeki eski bir kraliyet tersanesi olan ve 14. yüzyılda inşa edilen Drassanes Reials de Barcelona binasında yer alan müze, hem denizcilik hem de tarih ve kültür meraklılarının keyifle gezebileceği güzel bir koleksiyona sahip.

Giriş ücreti

 • 0-6 yaş arası ücretsiz, 7-16 yaş arası 5€, 17-64 10€ ve 65+ 5€

Açık olduğu saatler

 • Haftanın her günü 10:00 ile 19:00 saatleri arasında açık

Konum Linki

72. Barselona Parfüm Müzesi (Museu del Perfum)

barselona-parfum-muzesi-museu-del-perfum

Barselona'nın çok ziyaret edilen turistik Passeig de Grascia semtinde bulunan ve 1963 yılında kapılarını açan Barselona Parfüm Müzesi, antik çağlardan günümüze kadar uzanan bir süre içinde üretilmiş 5000'den fazla parfüm şişesine ve kutusuna ev sahipliği yapıyor. Müzenin benzersiz koleksiyonlarında parfüm üretiminde kullanılan malzemeler, parfüm yapımının tarihi ve farklı kültürlerdeki parfüm kullanımları hakkında bilgi veren sergileri gezme şansı bulabilirsiniz.

Şehrin en ilginç ve ilgi gören müzelerinden biri olan Barselona Parfüm Müzesi, 1950'li yılların sonunda planlandı ve 1963 yılında Museu del Parfum adıyla açıldı. Tarihi bir parfüm fabrikasının restore edilmesiyle hizmete başlayan müzenin geniş koleksiyonunu inceledikten sonra müze mağazalarından da birbirinden özel parfümler alabilirsiniz.

Giriş ücreti

 • Kişi başı yetişkin 5€, indirimli bilet 3€

Açık olduğu saatler

 • Cumartesi ve pazar günleri hariç haftanın her günü 10:30 ile 14:00 saatleri arasında açık

Konum Linki

73. Barselona Tarih Müzesi (Museu d'Historia de Barcelona MUHBA)

barselona-tarih-muzesi-museu-d-historia-de-barcelona-muhba

Barselona'nın birçok turistik merkezine ev sahipliği yapan Ciutat Vella semtinde bulunan ve şehrin tarihini anlatan Barselona Tarih Müzesi, 1943 yılından beri hizmet veriyor. Barselona'nın binlerce yıllık tarihini gözler önüne seren geniş bir koleksiyona sahip müzede arkeolojik eserler, tablolar, heykeller, çizimler, baskılar ve paha biçilmez birçok tarihi hazineyi yakından görmeniz mümkün.

Şehri gezen turistlerin mutlaka uğradığı müzelerden biri olan ve 1920'li yılların sonunda Barselona'nın tarihini korumak için kurulmaya başlayan müze, 12. yüzyılda inşa edilmiş eski bir manastır olan Santa Caterina binasında yer alıyor. Hem Katalan kültürünü yansıtan etkileyici koleksiyonları hem de çarpıcı binasıyla ilgi gören müze, şehri daha iyi tanımak isteyenlerin ilk uğraması gereken yerler arasında.

Giriş ücreti

 • 0-16 yaş arası ücretsiz, yetişkin 7€, 16-25 yaş ve 65+ 5€. Pazar günleri saat 15:00'ten sonra ücretsiz

Açık olduğu saatler

 • Pazartesi hariç haftanın her günü 10:00 ile 19:00 saatleri arasında açık

Yazar Notu: Yaz aylarında ve hafta sonları uzun kuyruklar oluşan müzeye erken saatlerde veya daha sakin günlerde uğrayabilirsiniz.

Konum Linki

74. Barselona Moco Müzesi (Moco Museum Barcelona)

barselona-moco-muzesi-moco-museum-barcelona

Barselona'nın tarihi kalbi olan El Born semtinde bulunan Moco Müzesi, çağdaş sanat ve sokak sanatına odaklanan etkileyici koleksiyonuyla Avrupa’nın en güzel çağdaş sanat müzelerinden biri konumunda. 2016 yılında ziyarete açılan müze, dünyaca ünlü sanatçıların paha biçilmez birçok eserlerine ev sahipliği yapıyor. Müzede Jean-Michel Basquiat, Banksy, KAWS, Keith Haring, Jeff Koons, Damien Hirst, Tracey Emin, Yayoi Kusama, Mark Rothko, Andy Warhol gibi dünyaca ünlü sanatçının ünlü eserlerini bir arada görmeniz mümkün.

2010'lu yılların başında modern ve çağdaş sanata odaklanan bir müze kurma fikri ile koleksiyonları oluşturularak 2016 yılında Moco Museum Barcelona adında açılan Moco Müzesi, 18. yüzyılda inşa edilmiş eski bir aristokrat sarayı olan Palacio Cervello binasında yer alıyor.

Giriş ücreti

 • 0-9 yaş arası ücretsiz, öğrenci 9,95€-12,95€, yetişkin 9,95€-12,95€

Açık olduğu saatler

 • Haftanın her günü 10:00 ile 21:00 saatleri arasında açık

Konum Linki

75. Barselona Caixaforum

barselona-caixaforum

Barselona'nın Montjuic semtinde bulunan ve çok sevilen bir sanat, kültür, bilim merkezi olan Caixaforum, 2002 yılından beri milyonlarca insanı kendine çekiyor. Kar amacı gütmeyen bankacılık vakfı La Caixa tarafından kurulan merkezde sanat galerisi, müze, kütüphane, konser salonu, sinema salonu, diğer kültürel ve eğitim kurumları hizmet veriyor. Barselona Caixaforum, şehrin sanatı, kültürü ve bilimi hakkında bilgi edinmek isteyenlerin mutlaka uğraması gereken yerler arasında.

1990'lı yılların sonunda Barselona kültürünü yansıtan sanat, kültür ve bilimi teşvik etmek için bir merkez kurmaya karar verilerek planlanan merkez, 2002 yılında Caixaforum Barcelona adıyla faaliyetlerine başladı. Barselona'nın Montjuic semtinin tarihi bir tekstil fabrikasında yer alan müze, her yaştan insan için pek çok farklı alana yayılan zengin bir koleksiyona sahip.

Giriş ücreti

 • Kişi başı 3€

Açık olduğu saatler

 • Haftanın her günü 10:00 ile 20:00 saatleri arasında açık

Konum Linki

76. Barselona Çağdaş Sanat Müzesi (Museum of Contemporary Art MACBA)

barselona-cagdas-sanat-muzesi-museum-of-contemporary-art-macba-

Turistik El Raval semtinde bulunan ve 1995 yılında açılan Barselona Çağdaş Sanat Müzesi (MACBA), 20. yüzyılın ortalarından itibaren üretilen çağdaş sanat eserlerine ayrılmış etkileyici koleksiyonuyla dikkat çekiyor. Müzenin koleksiyonlarında resim, heykel, fotoğraf, video, performans ve diğer çağdaş sanat eserleri sergileniyor. Çağdaş sanat hakkında bilgi edinmek isteyenler için adeta bir cennet olan müze, 14. yüzyıldan günümüze kalan eski bir kilise ve rahipler evi olan Sant Pere de les Puelles binasında yer alıyor. Yıl boyunca düzenlenen atölyeler, eğitimler ve geçici sergileriyle de binlerce insanı kendine çeken Barselona Çağdaş Sanat Müzesi, sadece İspanya’nın değil Avrupa’nın da en güzel sanat müzelerinden biri olarak gezilmeye değer.

Giriş ücreti

 • Kişi başı 10€ ile 13€ arası.

Açık olduğu saatler

 • Salı günleri hariç haftanın her günü 11:00 ile 19:30 saatleri arasında açık.

Konum Linki

77. Minyatür Katalonya (Catalunya en Miniatura)

minyatur-katalonya-catalunya-en-miniatura

Barselona merkezine yaklaşık 17 kilometre uzaklıktaki Torrelles de Llobregat'ta bulunan bir minyatür parkı olan Minyatür Katalonya, 1983 yılında beri faaliyetlerine devam ediyor. 60.000 metrekarelik geniş bir alan üzerinde kurulan minyatür parkı, 35.000 ölçekli modeliyle dünyanın en büyük minyatür parklarından biri ve her yıl milyonlarca insan tarafından ziyaret ediliyor.

Minyatür parkında Katalonya'nın en önemli tarihi ve kültürel yapılarının minyatür versiyonlarını görme şansı bulacaksınız. La Sagrada Familia, Park Güell, La Pedrera, Casa Batllo, Barselona Katedrali, Montjuic Kalesi, Montserrat Manastırı ve daha birçok yapının birebir ölçekli minyatür modellerine ev sahipliği yapan park, her yaştan ziyaretçi için keyifli bir gezi deneyimi yaşatıyor.

Giriş ücreti

 • Kişi başı 1,5€ ile 2€ arası

Açık olduğu saatler

 • Haftanın her günü 10:00 ile 16:00 saatleri arasında açık

Yazar Notu: Sadece çocuklar için değil, her yaştan çocuk için de farklı oyun alanları bulunan minyatür parkı, çocuklu aileler için de ideal bir seçim.

Konum Linki

78. Barselona Doğa Bilimleri Müzesi (Museu de Ciencies Naturals)

barselona-doga-bilimleri-muzesi-museu-de-ciencies-naturals

Barselona’nın en güzel doğa tarihi müzelerinden olan ve 1882 yılında kurulan Barselona Doğa Bilimleri Müzesi, İspanya'nın da en büyük ve en önemli doğa tarihi müzelerinden biri olarak binlerce insanı kendine çekiyor. Beş farklı bölümden oluşan müzede özellikle memeliler, kuşlar, sürüngenler, amfibiler ve balıklar dahil olmak üzere omurgalı hayvanların sergilerini içeren Vertebratlar bölümde, Barselona'nın en ünlü fosillerinden biri olan La Dama de Elche'i yakından görmenizi öneririz.

Evrimsel ve Davranışsal Ekoloji bölümü ise pek çok dinozor türünün ve diğer soyu tükenmiş hayvanların rekonstrüksiyonlarını içeriyor. Artropodlar bölümünde eklembacaklılar, böcekler, yengeçler ve örümcekler gibi türler görebileceğiniz müzede ayrıca dünyanın en büyük böceklerinden biri olan titanyum böceğini de inceleyebilirsiniz. Yengeçlerden denizanalarına ve solucanlara kadar omurgasızları inceleyen Artropod Olmayan Omurgasızlar bölümünde dev kalamarları görebilir; Paleontoloji bölümünde ise fosiller ve geçmiş yaşam hakkında bilgi veren sergileri gezebilirsiniz.

Giriş ücreti

 • Yetişkinler 2,70€, geçici sergiler 4,50€, botanik bahçesi 3,50€.

Açık olduğu saatler

 • Pazartesi günleri hariç haftanın her günü 10:00 ile 17:00 saatleri arasında ziyarete açık

Konum Linki

79. Montjuic Tepesi

montjuic-tepesi

Barselona’nın büyüleyici panoramik manzaralarını sunan turistik bir yer olan Montjuic Tepesi, Katalanca'da "Yahudi Dağı" anlamına geliyor. Zengin bir tarihe sahip olan geniş tepe, şehrin merkezinde güzel bir konumda yer alıyor ve 173 metre yüksekliğe sahip. Pek çok en önemli müze, anıt ve parkı gezme şansı bulabileceğiniz Montjuic Tepesinde ilk uğramanız gereken yer ise Katalan sanatının en önemli eserlerinin sergilendiği Ulusal Katalan Sanatı Müzesi (MNAC). Katalan sanatçı Joan Miro'nun eserlerini sunan Joan Miro Müzesi, Ulusal Katalan Sanatı Müzesi'ne ev sahipliği yapan Ulusal Saray, 17. yüzyılda inşa edilen bir kale olarak günümüzde müze ve sergi alanı olarak kullanılan Montjuic Kalesi de keyifle gezebileceğiniz yerler arasında.

Barselona’nın muhteşem panoramik manzarasını sunan bir gözlemevi olan Mirador de Colom için fotoğrafçılık meraklılarının çok ziyaret ettiği Montjuic Tepesi; yürüyüş, koşu ve bisiklet gibi açık hava aktiviteleri yapmak için de şehirde gidebileceğiniz en popüler yerler arasında. Montjuic Teleferiği ile kolayca ulaşarak şehrin en güzel manzaralarını kuş bakışı izleyebileceğiniz tepede gizlenen antik mezar alanlarını da ziyaret edebilirsiniz.

Konum Linki

80. Katalonya Hükümet Binası (Parlament de Catalunya)

katalonya-hukumet-binasi-parlament-de-catalunya

İspanya'nın özerk bölgesi Katalonya'nın hükümet merkezi olan ve Barselona'nın merkezindeki Ciutat Vella bölgesinde yer alan devasa Katalonya Hükümet Binası, ilk olarak 1929 Dünya Fuarı için inşa edildi. Fuardan sonra Katalonya özerk yönetiminin merkezi olarak kullanılmaya başlanan bina, Neoklasik mimari tarzında inşa edilmiş bir mimari şaheser. Binanın ön cephesi ise Katalonya'nın tarihi ve kültürüne ait çeşitli motiflerle süslenmiş durumda.

Katalonya Hükümet Binası, üç ana bölümden oluşuyor. Binanın en eski bölümü olan Ses Voltes’in içerisinde Katalonya Parlamentosu ve diğer resmi kurumlar bulunuyor, binanın ana bölümü olan Palau de la Generalitat, Katalonya Hükümeti'nin ofislerine ev sahipliği yapıyor. Binanın en yeni bölümü olan Barselona'daki Palau de la Generalitat ise Katalonya Hükümeti'nin toplantı salonları ve diğer resmi alanlarıyla ilgi görüyor. Katalonya'nın bağımsızlık hareketinin önemli bir simgesi olan ve 2017'de Katalonya'nın bağımsızlık referandumunun yapıldığı yer olmasıyla ünlü Katalonya Hükümet Binası’nı rehberli turlarla keyifle gezerek harika fotoğraflar çekebilirsiniz.

Açık olduğu saatler

 • Cumartesi ve pazar günleri hariç haftanın her günü 08:00 ile 20:00 saatleri arasında açık

Konum Linki

81. Maremagnum

maremagnum

Barselona'nın tarihi Port Vell bölgesinde bulunan çok popüler bir alışveriş merkezi olan Maremagnum, 1996 yılında açıldı ve İspanya'nın en büyük liman turistik merkezlerinden biri haline geldi. 100'den fazla mağaza, restoran ve bara ev sahipliği yapan Maremagnum’un içinde hizmet veren moda, aksesuar, hediyelik eşya ve elektronik mağazalarda keyifli tatil alışverişleri yapabilirsiniz. Deniz ürünlerinin yanı sıra İtalyan, Japon ve Katalan mutfağından yemekler sunan restoranlarda da güzel zaman geçirebileceğiniz Maremagnum gezisinde canlı müzik, DJ'ler ve diğer eğlence seçenekleri sunan barlara da uğrayabilirsiniz.

Maremagnum, ayrıca büyük bir sinema kompleksi, bir bowling salonu ve bir su parkına da ev sahipliği yapıyor. Hollywood ve Avrupa filmlerinin yanı sıra Katalan filmlerini de izleme fırsatı bulabileceğiniz Maremagnum’da çocuklu aileler ise su parkı, kaydıraklar, havuzlar ve çocuk oyun alanlarında güzel zaman geçirebilirler.

Açık olduğu saatler

 • Haftanın her günü 10:00 ile 21:00 saatleri arasında açık

Konum Linki

82. Sant Joan Bautista Kilisesi (Parroquia de Sant Joan Baptista)

sant-joan-bautista-kilisesi-parroquia-de-sant-joan-baptista

Barselona'nın turistik Gracia semtinde bulunan bir Katolik kilisesi olan Sant Joan Bautista Kilisesi, 1891-1903 yılları arasında inşa edilen ve Katalan Art Nouveau mimarisinin en önemli örneklerinden biri olarak kabul edilen bir mimari eser. Kilise, ünlü Mimar Antoni Gaudi'nin öğrencisi Josep Maria Jujol tarafından tasarladı ve Gaudi'nin çalışmalarından bazı unsurları da içeriyor.

Üç nefli bir bazilika olarak tasarlanan Sant Joan Bautista Kilisesi’nin nefleri, çeşitli renklerde seramiklerle süslenmiş sütunlarla birbirinden ayrılıyor. Kilisenin dış cephesi ise çeşitli heykeller ve süslemelerle dekore edilmiş. Şehrin zengin tarihini ve kültürünü yansıtan önemli bir yapı olan Sant Joan Bautista Kilisesi, hem sanat hem de tarih ve kültür meraklılarına unutulmaz bir gezi deneyimi yaşatıyor.

Açık olduğu saatler

 • Pazartesi günleri hariç haftanın her günü 19:00 ile 21:00 saatleri arasında ziyarete açık

Konum Linki

83. Barselona Vicereina Sarayı (Casa de la Virreina)

ateneu-barcelones-kutuphanesi-barcelona-athenaeum

1772-1778 yılları arasında inşa edilen Vicereina Sarayı, Barselona'nın en önemli tarihi ve kültürel yapılarından biri. Saray, İspanyol İmparatorluğu'nun Peru'daki valisi Manuel de Amat y Junyent'in eşi için inşa ettirmiş. Neoklasik mimari tarzında tasarlanan Vicereina Sarayı, Barselona'nın hareketli La Rambla Caddesi üzerinde güzel bir konumda yer alıyor. İki katlı olarak tasarlanan ve sivri bir çatıya sahip olan sarayın dış cephesi ise çeşitli heykeller ve süslemelerle dekore edilmiş. Günümüzde Barselona Şehir Konseyi Kültür Enstitüsü'nün ana merkezi olan Vicereina Sarayı, yıl boyunca çeşitli geçici sanat sergilere ve kültürel etkinliklere ev sahipliği yapıyor.

Açık olduğu saatler

 • Pazartesi günleri hariç haftanın her günü 11:00 ile 20:00 saatleri arasında ziyarete açık

Konum Linki

84. Ateneu Barcelones Kütüphanesi (Barcelona Athenaeum)

ateneu-barcelones-kutuphanesi-barcelona-athenaeum

İspanya'nın Barselona kentinde bulunan çok popüler bir kültür merkezi olan Ateneu Barcelones Kütüphanesi, 1860 yılında kuruldu ve Katalonya'nın en önemli kültür kurumlarından biri haline geldi. 19. yüzyılda inşa edilmiş, Neoklasik mimari tarzına sahip tarihi bir binada yer alan kütüphanenin dış cephesi, çeşitli heykeller ve süslemelerle dekore edilmiş.

Yıl boyunca çeşitli kültürel etkinliklere ev sahipliği yapan Ateneu Barcelones Kütüphanesinde konserler, tiyatro gösterileri, sergiler ve konferanslar gibi birçok etkinliğe katılabilirsiniz. Kütüphane içerisinde hizmet veren müze ve araştırma merkezini de keyifle gezebilirsiniz. Barselona'nın zengin tarihini ve kültürünü yansıtan Ateneu Barcelones Kütüphanesi’nde Katalonya ve dünya edebiyatından geniş bir kitap koleksiyonunun yanı sıra Katalonya sanatı ve tarihine ait paha biçilmez eserleri de inceleyebilirsiniz.

Giriş ücreti

 • Kişi başı 65€

Açık olduğu saatler

 • Haftanın her günü 09:00 ile 22:00 saatleri arasında ziyarete açık

Konum Linki

85. Barselona El Call (Yahudi Mahallesi)

barselona-el-call-yahudi-mahallesi

Barselona'nın tarihi merkezinde bulunan ve Orta Çağ'dan kalma bir Yahudi mahallesi olan El Call, 13. yüzyılda kuruldu ve 15. yüzyıla kadar Katalonya'nın en önemli Yahudi topluluklarından birine ev sahipliği yaptı. El Call; dar sokakları, küçük meydanları ve tarihi binaları ile büyüleyici bir atmosfere sahip olduğu için binlerce turisti kendine çekiyor.

Mahalleyi gezerken 13. yüzyılda inşa edilmiş ve Katalonya'nın en eski sinagoglarından biri olan Sinagoga Major, 12. yüzyıldan kalma bir Yahudi mahkemesi olan Casa de l'Ardiaca ve mahallenin en iyi korunmuş binalarından biri olan Casa Adret, keyifle gezerek harika fotoğraflar çekebileceğiniz yerler arasında.

El Call, 1492'de engizisyon tarafından Yahudilerin İspanya'dan sürülmesi sırasında büyük zarar gördü, ancak mahallenin bazı tarihi binaları günümüze kadar ulaşmayı başardı. 1997 yılında UNESCO Dünya Mirası Listesine de alınan El Call mahallesinde tarihte bir yolculuğa çıkarak muhteşem fotoğraflar çekebilirsiniz.

Konum Linki

86. Katalonya Generalitat Sarayı (Palau de la Generalitat)

katalonya-generalitat-sarayi-palau-de-la-generalitat

Barselona'nın tarihi merkezi olan Ciutat Vella bölgesinde yer alan Katalonya Generalitat Sarayı, Gotik mimari tarzında inşa edilmiş görülmeye değer bir mimari yapı. Farklı bölümleri bulunan devasa saray, 15. yüzyılda inşa edilmiş ve sarayı limon ağaçlarıyla çevrili ana avludan başlayarak keyifle gezebilirsiniz. 14. yüzyılda inşa edilen ve önemli resmi etkinliklere ev sahipliği yapan Tinell Salonu ile çok ilgi gören Katalonya Generalitat Sarayı, Katalonya'nın tarihi ve kültürel mirasının önemli bir parçası olarak kabul ediliyor. Yıl boyu rehberli turların da düzenlendiği etkileyici Gotik sarayın antikalar ve sanat eserleriyle süslü odalarını gezdikten sonra Ciutat Vella bölgesinde hizmet veren sanat galerileri, müzeleri, kafeleri ve restoranlarına uğrayarak da güzel bir gün geçirebilirsiniz.

Açık olduğu saatler

 • Cumartesi ve pazar günleri hariç haftanın her günü 08:00 ile 20:00 saatleri arasında açık

Konum Linki

87. Aziz Agatha Şapeli (Chapelle de Santa Agatha)

aziz-agatha-sapeli-chapelle-de-santa-agatha

Barselona'nın tarihi merkezlerinden biri olan Barri Gotic mahallesini gezerken yakından görebileceğiniz bir Orta Çağ şapeli olarak 11. yüzyılda inşa edilen Aziz Agatha Şapeli, Katalonya'nın en eski şapellerinden biri olduğu için çok ziyaret ediliyor. 3. yüzyılda yaşayan bir Romalı şehit olan Aziz Agatha'ya adanan şapel, şehrin en güzel ve en iyi korunmuş tarihi yapılarından biri olarak yakından görülmeye değer.

Romanesk mimari tarzında inşa edilen ve çarpıcı mimarisi günümüze kadar ulaşmayı başaran Aziz Agatha Şapeli; orijinal Romanesk mimari tarzını yansıtan dış cephesinin yanı sıra iç mekanlarını süsleyen orijinal fresklerle de ziyaretçilerini büyülüyor. Her yıl 5 Şubat günü Aziz Agatha'nın bayramında ilginç dini ayinlere ev sahipliği yapan şapel, şehrin zengin tarihini ve kültürünü anlamak isteyen herkesin ziyaret etmesi gereken etkileyici yapılar arasında.

Konum Linki

88. Tinell Salonu (Salo del Tinell)

tinell-salonu-salo-del-tinell

Katalonya'nın Orta Çağ ruhunu en iyi yansıtan yerlerinden biri olan Barri Gotic mahallesinde bulunan tarihi bir etkinlik salonu olan Tinell Salonu, 14. yüzyıldan günümüze kalan bir tarihi hazine. 13. yüzyılda inşa edilen Katalonya Generalitat Sarayı’nın bir parçası olan salon, bir zamanlar Katalonya Krallığı'nın önemli resmi etkinliklerine ev sahipliği yapıyordu.

50 metre uzunluğunda ve 25 metre genişliğindeki Tinell Salonu’nun tavanı, 15. yüzyıldan kalma etkileyici bir freskle dekore edilmiş. Fresk, aynı zamanda Katalonya'nın tarihini ve kültürünü tasvir etmelerinden dolayı da çok ilgi görüyor. Gotik mimari tarzıyla da dikkat çeken Tinell Salonu, günümüzde de önemli sergilere, konserlere ve tiyatro gösterilerine ev sahipliği yapıyor.

Giriş ücreti

 • Yetişkinler 7€, indirimli biletler 5€ (25 yaş altı ve 65 yaş üstü)

Açık olduğu saatler

 • Pazartesi ve salı günleri hariç haftanın her günü 10:00 ile 19:00 saatleri arasında açık

Konum Linki

89. Kral Martin Gözetleme Kulesi (Mirador del Rei Marti)

kral-martin-gozetleme-kulesi-mirador-del-rei-marti

Barselona'nın en turistik yerlerinden biri olan ve birçok tarihi yapıya ev sahipliği yapan Montjuic Tepesinde bulunan bir yapı olan Kral Martin Gözetleme Kulesi, 1929 Dünya Fuarı için inşa edildi ve günümüzde şehrin en popüler turistik yerlerinden biri konumunda. Gözetleme kulesi, 128 metre yüksekliğinde ve şehrin panoramik manzarasını sunduğu için her gün binlerce insanı kendine çekiyor.

Kulenin hemen yanındaki park ise 51 hektarlık bir alanı kapsıyor ve çeşitli bahçeler, çiçekler ve farklı türlerden ağaçlarla çok sevilen yürüyüş alanlarından biri. Ünlü Mimar Josep Puig i Cadafalch tarafından tasarlanan Kral Martin Gözetleme Kulesi, Neo-Barok mimari tarzında inşa edilmiş Barselona’nın en güzel mimari yapılarından biri olarak görülmeye değer.

Giriş ücreti

 • Yetişkinler 7€, indirimli bilet 5€ (25 yaş altı ve 65 yaş üstü)

Açık olduğu saatler

 • Pazartesi günleri hariç haftanın her günü 10:00 ile 19:00 saatleri arasında açık

Konum Linki

90. Castelldefels Plajı (Platja de Castelldefels)

castelldefels-plaji-platja-de-castelldefels

Yaklaşık 5 kilometreyi bulan sahil uzunluğu, cam berraklığındaki tertemiz denizi ve gelişmiş turizm olanaklarıyla Barselona’nın en sevilen plajlarından biri olan Castelldefels Plajı, denizin tadını çıkarmak için gidebileceğiniz en özel yerler arasında. Sığ deniziyle çocuklu ailelerin de ilgisini çelen plajın çevresinde her bütçeye uygun oteller, şık restoranlar, kafeler ve eğlence mekanları sıralanıyor.

Onlarca su sporu yaparak eğlenceli bir gün geçirebileceğiniz Castelldefels Plajının çevresindeki yürüyüş yollarında büyüleyici gün batımı manzaraları eşliğinde güzel akşam yürüyüşleri yapabilir ve seyir alanlarından muhteşem Akdeniz fotoğrafları çekebilirsiniz. Plaja kısa bir yürüyüş mesafesindeki Port Ginesta adlı marina da hem tekne gezilerine çıkmak hem de şık mağazalarda alışveriş yapmak için mutlaka uğramanızı önerdiğimiz yerler arasında.

Konum Linki

91. Les Roques d'en Lluc Plajı

les-roques-d-en-lluc-plaji

Barselona'nın yaklaşık 30 kilometre kuzeyindeki turistik Arenys de Mar kasabasında bulunan çok popüler bir plaj olan Les Roques d'en Lluc Plajı, kalabalıklardan uzakta Akdeniz’in tadını çıkarmak isteyenlerin ilk uğraması gereken plajlardan biri. 200 metre uzunluğunda ve 20 metre genişliğinde ince kumlu bir sahile sahip ola plajın suyu da çok temiz ve berrak.

Çevresindeki kayalık alanlarda muhteşem fotoğraflar çekebileceğiniz; berrak sularında tüplü dalış ve şnorkelli dalış yaparak muhteşem su altı manzaralarına sahip olabileceğiniz Les Roques d'en Lluc Plajı, hem aileler hem de gençler için ideal bir seçim. Otobüs ve trenle Barselona’dan 30 dakika içinde kolayca ulaşabileceğiniz plajdan ücretsiz olarak faydalanabilirsiniz.

Konum Linki

92. Canet Plajı (Canet de Mar Beach)

canet-plaji-canet-de-mar-beach

Barselona'da denizin tadını çıkarmak için gidebileceğiniz en güzel yerlerden biri de şehre yaklaşık 35 kilometre uzaklıktaki Canet de Mar kasabasında bulunan sessiz ve huzurlu bir plaj olan mavi bayraklı Canet Plajı. 1,5 kilometre uzunluğunda ve 50 metre genişliğinde ince kumlu sahilinde tüm gün tertemiz Akdeniz sularının ve güneşin tadını çıkarabileceğiniz plajda pek çok turizm olanağını da bir arada bulabilirsiniz. Şehrin gürültüsünden ve karmaşasından bir süre uzaklaşmak için mükemmel bir adres olan Canet Plajı’nda keyifli bir deniz günü yaşayabilirsiniz.

Şezlong, güneş şemsiyesi, duşlar, tuvaletler, yemek ve içecek standları, çocuk oyun alanları, voleybol ve futbol sahaları gibi birçok imkan sunan Canet Plajında yelken, deniz paraşütü, uçurtma sörfü gibi onlarca su sporu yaparak da eğlenebilirsiniz. Otobüs ve trenle rahatça ulaşabileceğiniz Canet Plajı, ücretsiz olarak hizmet veriyor.

Konum Linki

93. Cala Bona Plajı (Platja de cala Bona)

cala-bona-plaji-platja-de-cala-bona

Barselona'nın kuzeyinde yer alan ve şehre arabayla 1 saat uzaklıktaki Blanes'te büyüleyici körfez manzaraları sunan Cala Bona Plajı, hem tertemiz denizi hem de çarpıcı manzaralarıyla keşfedilmeye değer yerler arasında. Etkileyici kaya oluşumları arasında yer alan şirin bir koyda bulunan Cala Bona Plajı, altın renkli ince kumlu sahili ve kristal berraklığındaki deniziyle unutulmaz bir gün yaşatıyor.

Doyasıya yüzmek, güneşlenmek ve şnorkelli dalışlar yapmak için ideal olan plajın çevresindeki çam ormanlarında da dinlendirici piknikler yapabilirsiniz. Çevresinde taze deniz ürünlerinden lezzetli tapaslara kadar birçok seçeneği bir arada bulabileceğiniz restoranlar, kafeler ve eğlence mekanlarının hizmet verdiği Cala Bona Plajına otobüsler ve trenlerle kısa sürede ulaşmanız mümkün.

Konum Linki

94. Diagonal Mar

diagonal-mar

Barselona'nın tarihi merkezinden yaklaşık 2 kilometre uzaklıktaki turistik Poblenou semtinde bulunan bir alışveriş bölgesi olan Diagonal Mar, 1992 Yaz Olimpiyatları için geliştirildi. Kısa sürede modern binaları, alışveriş merkezleri, restoranları ve plajlarıyla özellikle alışveriş yapmak isteyen turistleri kendine çeken Diagonal Mar, farklı mahallelerden oluşuyor.

Bölgenin en önemli mahallesi olan Front Marítim del Poblenou, devasa alışveriş merkezleri ve hareketli plajlarıyla ünlü. Güney bölümde yer alan Sant Marti de Provençals mahallesi ise tarihi binaları, parkları ve çiçeklerle süslü bahçeleriyle insanları kendine çekiyor. El Poblenou mahallesi de sanat galerileri ve müzeleri için binlerce insan tarafından ziyaret ediliyor.

Diagonal Mar Centre ve Maremagnum gibi iki büyük alışveriş merkezinde yüzlerce mağazada keyifli tatil alışverişleri yapabileceğiniz gezinizde Diagonal Mar bölgesinin birbirinden güzel mahallelerini keşfe çıkarak harika bir gün geçirebilirsiniz.

Konum Linki

95. Galerias Malda

galerias-malda

Barselona'nın ünlü Gotik mahallesinin en hareketli yerlerinden biri de 1903 yılında açılan ve İspanya'nın en eski alışveriş merkezlerinden biri olan Galerias Malda. 100'den fazla mağazasında yüzlerce ürünü bir arada bularak güzel bir alışveriş yapabileceğiniz merkezde İspanya ve dünya mutfaklarından yemekler sunan restoranlardan kafelere kadar birçok olanak bulmanız mümkün.

Büyük bir kültür merkezine de ev sahipliği yapan Galerias Malda; yıl boyunca önemli sergiler, konserler ve tiyatro gösterileriyle insanları kendine çekiyor. Neoklasik mimari tarzındaki etkileyici binasıyla da çok ilgi gören Galerias Malda’da hem tarihi atmosferin tadını çıkarabilir hem de çeşitli etkinliklere katılarak güzel bir gün geçirebilirsiniz.

Konum Linki

Açık olduğu saatler

 • Haftanın her günü 09:30 ile 21:30 saatleri arası açık

96. Barselona Blai Caddesi (Carrer de Blai)

Barselona'nın en turistik tarihi bölgelerinden El Born bölgesinde bulunan Carrer de Blai, şehrin en popüler tapas sokaklarından biri konumunda. 100 metre uzunluğundaki hareketli sokağın her iki yanı da birbirinden güzel tapas barları ile dolu. Carrer de Blai, ilk olarak 19. yüzyılın sonlarında bir işçi sınıfı mahallesi olarak inşa edilmişti ama günümüzde Barselona'nın en popüler turistik yerlerinden biri haline gelmiş durumda.

Genellikle küçük ve samimi bir atmosfere sahip olan tapas barlarında çoğunlukla yerel malzemelerle hazırlanan geleneksel Katalan tapasları tadarak güzel zaman geçirebilirsiniz. Uygun fiyatlı ve lezzetli tapaslarıyla şehri gezen her turistin mutlaka uğradığı yerlerden biri olan Carrer de Blai, gastronomi meraklılarının da Barselona gezilerinde ilk uğramasını önerdiğimiz yerler arasında.

Konum Linki

97. Barselona Illa Fantasia Su Parkı

Barselona gezinizde Avrupa'nın en büyük su parklarından biri olan Illa Fantasia Su Parkı’na uğrayarak eğlenceli bir gün geçirebilirsiniz. 1981 yılında açılan ve 35.000 metrekarelik bir alan üzerinde yer alan parkın içinde her biri farklı büyüklüklerde onlarca su kaydırağı, güvenlikli çocuk havuzları, eğlence havuzları, dalga havuzları ve diğer su eğlenceleri sunuluyor. Özellikle sıcak yaz aylarında binlerce insanı kendine çeken Illa Fantasia Su Parkında dünya mutfaklarından lezzetler sunan restoranlar, kafeler ve barlara kadar pek çok tesis de hizmet veriyor. 2003 yılında yenilenen su parkının en popüler yeri ise 25 metre yüksekliğinde ve 100 metre uzunluğundaki dünyanın en uzun su kaydıraklarından biri olan Kamikaze.

Illa Fantasia Su Parkında 150 metre uzunluğunda olan bu su kaydırağı Rio Salvaje, tünellerden geçen 120 metre uzunluğundaki Espirotub, dönen platformdan aşağı doğru inilen Bitour, 60 metre uzunluğundaki çok hızlı Supertobogan ve 1000 metrekarelik dalga havuzu olan Wave Pool gibi bölümlerde eğlenceli bir gün geçirebilirsiniz.

Giriş ücreti

 • Boyu 0,90 ile 1,20 metre arasında olan çocuklar 17€, yetişkinler 29€

Açık olduğu saatler

 • Her gün 10:00 ile 18:00 saatleri arasında açık

Konum Linki

98. Barselona Port Open Park (Parc Del Port Olimpic)

Barselona’nın en popüler rekreasyon alanlarından biri olan ve her yaz binlerce insanı kendine çeken Port Open Park, 1992 Yaz Olimpiyatları için inşa edilmiş bir kamu parkı. 19 hektarlık bir alan üzerinde kurulan parkın içinde her yaştan insan için çeşitli spor tesisleri, rekreasyon alanları ve denizin tadını çıkarabileceğiniz bir plaj bulunuyor. 1992 Yaz Olimpiyatları'nda yüzme, kürek ve yelken yarışlarına ev sahipliği yapan parkta günümüzde de yıl boyu çeşitli spor etkinlikleri düzenleniyor.

Port Open Park’ın ortasında bulunan 200 metre uzunluğundaki Mar Bella adlı plaj, tertemiz denizi ve zengin turizm olanaklarıyla Barselona'nın en popüler plajlarından biri olarak görülmeye değer güzellikte. Tenis kortları, futbol sahaları, basketbol sahaları ve voleybol sahalarında spor yapabileceğiniz; çocuk oyun alanları, yürüyüş parkurları ve bisiklet yolları gibi rekreasyon alanlarında güzel zaman geçirebileceğiniz Barselona Port Open Park, şehri gezerken eğlenceli ve unutulmaz bir gün geçirmek için ilk uğramanız gereken yerler arasında.

Giriş ücreti

 • Kişi başı 24€

Konum Linki

99. Barselona Somorrostro Plajı (Platja del Somorrostro)

Barselona’nın en eski plajlarından biri olan Somorrostro Plajı, 522 metre uzunluğu ve 89 metre genişliğiyle Akdeniz’in tertemiz sularının tadını çıkarmak için en ideal adreslerden biri. 19. yüzyıldan beri şehrin en önemli eğlence ve sosyalleşme merkezlerinden biri olan Somorrostro Plajı’nın çevresinde deniz manzaralı restoranlar, kafeler ve barlar hizmet veriyor. Son yıllarda yenilenen ve genişletilen plajda yelken, kano, deniz paraşütü ve uçurtma sörfü gibi birçok su sporu yaparak da güzel bir gün geçirebilirsiniz. Yaz aylarında oldukça kalabalık olabilen Somorrostro Plajı’na hem taksiler hem de toplu taşıma araçlarıyla şehir merkezinden kolayca ulaşabilirsiniz.

Konum Linki

100. Westfield La Maquinista

Barselona'nın tarihi merkezinden yaklaşık 5 kilometre uzaklıktaki Sant Marti semtinde bulunan çok popüler bir alışveriş merkezi olan Westfield La Maquinista, 2000 yılında açıldı ve şehrin en büyük alışveriş merkezlerinden biri konumunda. İçerisinde 200'den fazla mağazanın hizmet verdiği alışveriş merkezinde moda, aksesuar, ev eşyaları ve elektronik gib birçok ürünü bir arada bularak güzel bir alışveriş yapabilirsiniz. Restoranlarında da dünya mutfaklarından yemekler tadabileceğiniz Westfield La Maquinista’da 11 sinema salonu, çocuklar için bir eğlence merkezi ve yıl boyu etkinliklerin düzenlendiği açık hava alanında da güzel zaman geçirebilirsiniz.

Açık olduğu saatler

 • Haftanın her günü 09:00 ile 21:00 saatleri arası açık

Konum Linki

Bu şahane ülkedeyken İspanyol mutfağına da giriş yapmadan olmaz. İspanyol mutfağının en lezzetli tatlarını keşfetmek için linke tıklayın!

Uçak Bileti

ipekincir
İpek İncir
303 Yazı
Marmara Üniversitesi Reklam bölümünde yüksek lisans yaptı. Eğitimini tamamlamak için bir süre Londra’ya gitti. Otomotiv, sağlık, turizm sektörü gibi birçok farklı alanda içerik üretti. Şimdi ise Enuygun ekibinin bir parçası olarak seyahat yazıları yazıyor.
Yorum Yap
Yorumlar
Bu yazı için henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan sen ol.
Uzman Yazarlar

10 milyondan fazla kullanıcı, seyahatini Enuygun’la planlıyor!

Hemen İndir

App Store'dan

indirin

Google Play

'DEN ALIN

AppGallery

ile KEŞFEDİN