İtalya'yı daha da çok sevdirecek 10 muhteşem İtalyan lezzeti

muratekinay
İçindekiler

Pizza, makarna, lazanya ve çok daha fazlası... Dünyada kendine has lezzetler konusunda en meşhur ülkelerin başında gelen İtalya'dan mutlaka denemeniz gerekenler leziz seçenekler hangileri ve bu lezzetleri bu kadar vazgeçilmez kılan özellikleri neler dersiniz?

1- Pizza

İtalya'da yemek söz konusu olduğunda adını ilk sıralara yazdıran lezzetlerden biri olan pizza bugün dünyanın neredeyse her yerinde seviliyor. Ancak az çok tahmin edebileceğiniz gibi İtalyan pizzasının lezzeti bir başka. Bunun nedeni ise iyi bir İtalyan pizzasının her zaman taze malzemelerle hazırlanması ve hamurunun ince ve çıtır çıtır olması. Ülkenin başkenti Roma'da tadına bakabileceğiniz diğer lezzetler için Roma'da ne yenir ne içilir galerimize göz atabilirsiniz.

2- Fettuccine

Pizza kadar meşhur olan bir diğer İtalyan lezzeti makarnanın penne ve spagetti gibi neredeyse her türü ülkede popüler. Üzerinde genelde mantar ve krema sosuyla servis edilen fettuccine de ülkeye gelenlerin mutlaka denemesi gerekenlerden. Eğer elde açılan makarnaları tadabileceğiniz geleneksel bir İtalyan restoranı bulursanız bu fırsatı kaçırmayın.

3- Ravioli

Mmantıya benzerliği ile bilinen ravioli makarna gibi hamurlu İtalyan lezzetleri arasında vazgeçilmezlerden biri. Üzerinde servis edilen sosu ve parmesan peyniriyle kesinlikle karşı konulmaz... En lezzetli ravioli alternatiflerinden bazılarını tatmak için Roma'ya uçmak isterseniz şehre hemen en uygun uçuşları karşılaştırın.

4- Caponata

Patlıcanla yapılan geleneksel İtalyan lezzeti capanota üzerine gezdirilen zeytinyağı ile daha dayanılmaz bir hale geliyor. Caponata genellikle yanında kızarmış ekmeklerle birlikte servis ediliyor.

5- Risotto

Pilav sevenlerin vazgeçemediği İtalyan lezzetlerinden biri de risotto. Pirincin tavuk, et veya sebze suyuyla pişirilmesiyle meydana gelen risottoda şarap veya soğan gibi malzemeler de bulunabiliyor.

6- Lazanya

Domates sosu ve peynir gibi malzemelerin bir araya gelmesiyle hazırlanan lazanya kat kat servis edilen hamurlu bir İtalyan lezzeti. Lazanyanın içinde genellikle kıyma kullanılsa da bazı bölgelerde sebzeli veya ıspanaklı türlerine de rastlamak mümkün.

7- Minestrone

İçinde bulunan neredeyse sayısız sebze ile türlüye benzetilen yemek leziz olduğu kadar sağlıklı bir şeyler arayanların tercihleri arasında yerini alıyor. Minestrone içinde genellikle lahana, kereviz ve pırasa gibi malzemeler bulunuyor.

8- Bruschetta

Ekmeklerin üzerine yerleştirilen peynir ve domates gibi malzemeler fırınlanarak servis edildiğinde adı bruschetta olarak bilinen bu lezzetli atıştırmalık meydana geliyor.

9- Gnocchi

İtalya'da patates severler için de mutlaka denenmesi gereken bir tat var. Gnocchi adıyla bilinen ve bir tür makarna türü olan yemekte un ve domates sosu da kullanılıyor.

10- Tiramisu

Yemeğin üzerine tatlı bir şeyler almak istediğinizde tiramisudan daha iyi bir seçenek bulmak zordur. Ülkemizde ve dünyanın birçok yerinde en popüler tatlılardan olan tiramisu İtalya'dan çıkan harika lezzetlerden biri. Mascarpone peyniri kullanılarak yapılan tiramisuyu lezzetli İtalyan kahveleri ile tadabilirsiniz.

muratekinay
Murat Ekinay
500 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü mezunu. Üniversite eğitimine devam ederken ulusal gazete ve dergilerde yazılar yazdı. Türkiye'nin önde gelen markaları için içerik stratejisi geliştirerek dijital iletişim çalışmalarını yönetti.
Uzman Yazarlar