Amsterdam'da mutlaka yapmanız gereken 10 şey

muratekinay

Hollanda'nın tarihi kanalları ile ünlü başkenti Amsterdem, görülmeye değer sayısız güzelliği ve her biri birbirinden keyifli aktiviteleri ile Avrupa'nın en gözde destinasyonlarından biri. Şehri ziyaret edenlerin mutlaka yapması gerekenler neler dersiniz?

İçindekiler

Tarihi kanallarda turla

Amsterdam tıpkı Venedik gibi kanalları ile ünlü bir şehir. Kentte yer alan 1500 civarı kanal ve çevresini ister yürüyerek isterseniz de teknelerle dolaşabilirsiniz. Kanallar ve çevresi yılın her mevsiminde farklı güzellikler barındırıyor. Ancak buralar özellikle ilkbahar ve yaz aylarında bir başka güzel.

amsterdam

'I amsterdam yazısı' ile fotoğraf çektir

Şehirde tarihi yapılar, kanallar ve müzeleri gezerken karşınıza çıkacak bu dev yazı önünde fotoğraf çektirmeden Amsterdam'dan ayrılmayın. Artık neredeyse kentin kendisi kadar ünlü olan bu yazının ülkemizde ve dünyanın farklı kentlerinde de örneklerini görmek mümkün. Yazının ne kadar büyük olduğunu gözünüzde canlandırmak isterseniz genişliğinin 24,5 metre, yüksekliğinin ise 2 metre olduğunu bilmenizde yarar var. Yazının bulunduğu alan aynı zamanda Amsterdam'ın en çok ziyaretçi çeken müzelerine de ev sahipliği yapıyor. Önce bu müzeleri gezdikten sonra yazı önünde fotoğraf çektirerek turunuzu tamamlayabilirsiniz.

i am amsterdam

Uçak Bileti

Kalverstraat'ta alışveriş yap

Alışveriş yapmadan duramayanlar için de Amsterdam neredeyse sayısız alternatif sunuyor. Şehirde hediyelik eşya ve kente özgü şeyler alabileceğiniz çok sayıda dükkan ve mağaza var. Bunların toplandığı en önemli merkezlerden biri ise Kalverstraat. Burada şehirle ilgili hediyelik eşyalar, antikalar ve daha birçok ilginç şeyi bulabilirsiniz. 

alışveriş

Rembrandt'ın evini dolaş

Amsterdam aynı zamanda çok sayıda ünlü ressam, şair ve yazarın da yaşadığı bir kent. Bunlar arasında en ünlülerden biri olarak anılan ressam Rembrandt'ın 1639'dan 1656'ya kadar yaşamını sürdürdüğü tarihi evi de görebilirsiniz. Müzede ünlü ressamın kullandığı eşyaları görerek dönemle ilgili bilgi sahibi de olabilirsiniz. Şehirde görülmesi gereken en önemli müzelerden bir diğeri de ünlü ressamın adını taşıyan ve her biri birbirinden ilgi çekici eserlerle dolu Van Gogh Müzesi.

Rembrandt

Parklarda, bahçelerde yayıl

Amsterdam sadece kanallar ve tarihi yapılardan ibaret değil. Burası aynı zamanda Avrupa'nın en yeşil kentlerinden de biri. Özellikle ilkbahar ve yaz aylarında doğanın uyanışı ile yeşilin neredeyse her tonunu görebileceğiniz bu parklardan en ünlüsü ise Vondelpark. İsterseniz ağaçların altında yürüyün veya bisikletle turlayın, isterseniz de göletlerin kenarına uzanıp kitabınızı okuyun. İsterseniz parkın içinde ailece yemek yiyebileceğiniz çok güzel mekanlar da var.

Parklar

Jordaan sokaklarında kaybol

Kentin özellikle son yıllarda en popüler mahallelerinden biri haline gelen Joordan için de en azından birkaç saat ayırmalısınız. Peki burada neler var? Ne yok ki! Göz alıcı tarihi binalar, sanat galerileri, şık kafeler ve restoranlar...

amsterdam

Bıkana kadar waffle ye

Amsterdam'da lezzet tutkunları için de alternatifler bir hayli fazla. Hem Hollanda hem de başta İtalyan, Fransız, Çin ve Arjantin olmak üzere dünya mutfaklarından sayısız örneği kentte deneyebilirsiniz. Ancak bu şehirde kesinlikle tadına bakmanız gereken bir şey varsa o da waffle. Özellikle kalabalık caddelerde neredeyse her köşede birbirinden leziz waffle yapan tezgahlar bulabilirsiniz. Üstelik fiyatları son derece uygun. Ortalama 3-4 euro ödeyerek son derece lezzetli ve doyurucu waffle seçeneklerini tadabilirsiniz. Şehirde tadına bakmanız gereken diğer lezzetler içinse Amsterdam'da ne yenir ne içilir galerimize göz atabilirsiniz. 

waff

Madame Tussauds Müzesi'ni dolaş

Amsterdam'da yapılması gerekenler arasında öne çıkanlardan biri de Madame Tussauds Müzesi turu. Aynı zamanda dünyanın en ünlü balmumu heykel müzesinde hem Hollanda hem de dünya tarihinden önemli birçok kişinin heykellerini görebilir, birlikte fotoğraf çektirebilirsiniz.

müze

Bisikletle turla

Amsterdam tam bir bisiklet şehri. Öyle ki kentte insandan çok bisiklet olduğu söyleniyor. Siz de bir bisiklet kiralayarak kenti iki teker üzerinde turlamaya başlayabilirsiniz. Kışın biraz daha zorlayıcı olsa ılık yaz günlerinde ve akşamlarında bisikletle dolaşmak gibisi yok.

bisiklet

Geceleri eğlenceye doy

Amsterdam'da gece olunca ortaya bambaşka bir şehir çıkıyor. Kentin barları ve gece kulüpleri ile ünlü bölgesi Red Light District'te dolaşarak şehrin eğlence anlayışıyla ilgili fikir sahibi olabilirsiniz. Şehirde aynı zamanda Dj Tiesto başta olmak üzere birçok ünlünün sahne aldığı mekanlarda eğlence sabahın erken saatlerine kadar sürüyor.

gece eglence


muratekinay
Murat Ekinay
454 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü mezunu. Üniversite eğitimine devam ederken ulusal gazete ve dergilerde yazılar yazdı. Türkiye'nin önde gelen markaları için içerik stratejisi geliştirerek dijital iletişim çalışmalarını yönetti.
Yorum Yap
Yorumlar
Bu yazı için henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan sen ol.
Uzman Yazarlar

10 milyondan fazla kullanıcı, seyahatini Enuygun’la planlıyor!

Hemen İndir

App Store'dan

indirin

Google Play

'DEN ALIN

AppGallery

ile KEŞFEDİN