Çin’de hayatınızı kurtaracak 7 önemli ipucu

muratekinay
İçindekiler

Dünyanın en kalabalık ülkesi Çin aynı zamanda gökdelenlerin birbiri ardına yükseldiği şehirleri ve uçsuz bucaksız doğal güzellikleriyle gezginleri fazlasıyla heyecanlandıran rotalardan biri. Sizin de yolunuz bir gün bu efsanevi Uzak Doğu ülkesine düşerse, kimi zaman hayat kurtaracak kadar önemli olan bu ipuçlarına bir göz gezdirmenizde yarar var.

1- Her şeyi tüm detaylarıyla araştırın

Çin’e indiğiniz andan itibaren havalimanından şehir merkezinde yer alan otelinize nasıl ulaşacağınızdan acıktığınızda yemek yiyebileceğiniz alternatiflere, ülkede yardım gerektiğinde arayabileceğiniz telefonlara ve taksilere ödeyeceğiniz tahmini ücretlere kadar hemen her şeyi önceden araştırın. Bu sayede ülkeye geldiğinizde sudan çıkmış balığa dönmeden ulaşmak istediğiniz yerleri kolayca bulabilir ve işlerinizi halledebilirsiniz. Yakın zamanda Çin’e seyahat etmeyi planlıyorsanız, ülkeye en uygun uçak bileti seferlerini karşılaştırmak için tıklayın. Çin’e ve dünyanın dört bir yanına uçarken yararlanabileceğiniz güncel uçak bileti kampanyaları ise burada!

2- Adres ve telefonların fotoğrafını çekin

Ülkede farklı bir alfabe kullanılması Çin’e özellikle ilk kez gelenleri zorlayan konuların başında geliyor. Büyük bir şehri veya daha küçük bir kasabayı ziyaret edecek olsanız da Çin’de gideceğiniz her yerin adresinin ve telefonunun önceden fotoğrafını çekin. Bu sayede ülkeye geldiğinizde taksiciye fotoğrafı göstererek daha seyahat edeceğiniz noktaya çok daha rahat bir şekilde ulaşabilirsiniz.

3- Şehir rehberlerini kullanın

Ülkede büyük bir şehre gelecekseniz özellikle Şanghay ve Pekin gibi popüler noktalar için kullanabileceğiniz pek çok rehber var. Bu rehberlerden işinize yarayacak bölümlerin çıktısını yanınıza alabilir veya telefonunuzla ekran görüntüsünü çekerek internet olmayan yerlerde de rehberleri kullanabilirsiniz. Ülkenin başkenti Pekin için yeme içme önerileri, şehirde yapılması gerekenler ve diğer önemli ipuçları ise Pekin şehir rehberimizde.

4- Yiyecek ve içecek seçerken

Çin’de belki de en fazla dikkat edilmesi gereken konuların başında yeme içme geliyor. Dünyaca meşhur Çin lezzetlerini, Hint, Malezya ve Avrupa mutfaklarından pek çok yemeği ülkede tadabilirsiniz. Ancak yemek seçerken dikkatli olmalı, özellikle çok çeşitli ve ucuz olan sokak yemekleri yerine alışık olduğunuz tatları tercih etmelisiniz. Bu sayede olası bir zehirlenme riskine karşı önceden önleminizi alabilirsiniz. Ülkenin başkenti Pekin’de tadabileceklerinize bir göz atmak isterseniz tıklayın.

5- Geleneklere dikkat!

Çin’de özellikle sosyal anlamda bir sorun yaşamadan seyahatinizi tamamlamak isterseniz ülkenin geleneklerinden ve yaygın davranış kalıplarından bazılarını öğrenmeniz yararınıza olur. Örneğin bir Çinli sizi yemeğe davet ettiğinde masada bulunanlar pek ilginizi çekmese bile nezaket gereği tadına bakmanız gerekebilir. Çin’de bir eve ziyarete gidildiğinde hediye götürülmesi yaygın bir gelenek. Eğer hediye sayısını 8 olarak seçerseniz de şans getirdiğine inanılıyor.

6- Gülümsemeye alışın

Çinlilerin en meşhur özelliklerinden biri de genellikle güler yüzlü ve sıcak olmaları. Ülkede yeni insanlarla tanıştığınızda sürekli gülümsemelerine şaşırmayın.

7- Pazarlık yapın

Çin’de başta elektronik eşyalar olmak üzere pek çok ürünün çok ucuz olduğu bilinen bir gerçek. Buna karşılık yine de fiyatları daha fazla düşürmek ve ucuza alışveriş yapmak için neredeyse her yerde pazarlık yapabilirsiniz. Bu sayede özellikle küçük yerlerde satılan ürünlere normal fiyatının neredeyse yarısını ödeyerek sahip olabilirsiniz.

 

muratekinay
Murat Ekinay
500 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü mezunu. Üniversite eğitimine devam ederken ulusal gazete ve dergilerde yazılar yazdı. Türkiye'nin önde gelen markaları için içerik stratejisi geliştirerek dijital iletişim çalışmalarını yönetti.
Uzman Yazarlar