Adıyaman’da konumlanan efsane dağ, resmiyette Nemrut Dağı Milli Parkı olarak anılıyor. Dolayısıyla Bitlis-Tatvan’da bulunan Nemrut Dağı ile karıştırılmaması gerekiyor. UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde de yer alan Nemrut Dağı Milli Parkı, Anadolu’da görülmesi gereken yerlerin başında geliyor. Nemrut Dağı nerede ve buraya nasıl ulaşabilirsin, Nemrut Dağı'nda gezilecek yerler gibi tüm soruların cevabı için içeriğimi okumaya başla.

Hazırsan arkeolojik yapıları, efsanevi heykelleri ve daha niceleriyle dolu olan Nemrut’a doğru bir yolculuğa çıkıyoruz!

Nemrut Dağı hangi şehirde?

Nemrut Dağı’nın konumu oldukça önemli bir konu, çünkü ülkemizde iki farklı Nemrut bulunuyor. Biri Bitlis’in Tatvan ilçesinde, diğeri ise Adıyaman’da yer alıyor. Adıyaman’daki “Nemrut Dağı Milli Parkı” olarak anılıyor. Parkın büyük bir kısmı Adıyaman’ın Kahta ilçesinde (Karadut Köyü civarında), kalan kısmı ise Malatya’nın Pütürge ilçesi yakınlarındaki Toros Dağ silsilesi içerisinde yer alıyor. Bu durumun iki şehir arasında bir tür çekişmeye neden olduğu da söylentiler arasında.

Uçak Bileti

Nemrut Dağı’nın hikayesi nedir?

Nemrut Dağı

Nemrut Dağı’nın ve içerisinde bulunan ören yerinin ilk keşfedilişi 1881 yılında gerçekleşiyor. Bu tarihi hazineyi keşfeden kişi, o sıra yörede görevli olan Alman mühendis Karl Sester’dir. Bir gezinti esnasında tesadüfen Nemrut Dağı’nın meşhur heykelleriyle karşılaşıyor. Harabelerde, tanrı heykellerinin oturtulduğu kaidelerin üzerinde Grekçe yazıtlar olmadığı için Asur dönemine ait olduklarını düşünerek İzmir’deki Alman konsolosluğuna haber verir.

1882 yılına gelindiğinde Karl Sester ve Otto Puchstein bölgede incelemeler yapmaya başlar. Ardından 1883 yılında Müze-i Hümayun’un müdürü Osman Hamdi Bey de ekibiyle birlikte bu çalışmaya katılır. Ayrıca II. Dünya Savaşı sonrası ünlü arkeologlardan Theresa Goell ve Alman Karl Doerner de Nemrut’ta birtakım araştırma ve inceleme faaliyetleri yürütür.

Tüm bu çalışmalar neticesinde bölgedeki harabe ve devasa tanrı heykellerinin Asur Medeniyeti’ne değil Kommagene Krallığı’na ait olduğu ve M.Ö 163 – M.S 72 tarihleri arasında yaptırıldıkları tespit edilir. Bu değerli yapıların iki bin yıl gibi uzun bir süre kaderine terk edildiği anlaşılır. Helenistik dönemin en güzel örneklerinden olan anıtsal heykeller ve mezarlar Kommagene Kralı I. Antiochos tarafından yaptırılır.

2150 m yüksekliğindeki Nemrut Dağı’nın yamaçlarında yer alan bu heykel ve mezarlar, atalara ve tanrılara olan minnettarlığın bir nişanesi olarak yerini alır. Değerli bir ören yeri olduğu anlaşılan Nemrut Dağı, 11 Aralık 1987’de UNESCO Dünya Mirasları Listesi’ne dahil edilir. UNESCO Dünya Mirası Listesi'ne giren diğer tarihi ve doğal güzelliklerimizi keşfetmek için linke tıklayabilirsin.

Nemrut Dağı'nda gezilecek ve görülecek yerler neler?

Nemrut Dağı Milli Parkı içerisinde yer alan anıtsal heykel ve yapılar, doğu, batı ve kuzey teraslarına yayılıyor. Özellikle doğu terası, daha merkezi ve kutsal kabul ediliyor. Çünkü önemli kabul edilen mimari yapı ve heykel kalıntıları burada yer alıyor. Kireçtaşı bloklarından yapılan ve günümüzde iyi durumda olan devasa heykellerin boyları 8 – 10 metre arasında değişiyor. Ayrıca alanda kral mezarının da olduğu düşünülüyor. Fakat henüz nerede olduğu bilinmiyor.

Bunlara ek olarak Nemrut’un kitabesinde yazanlar da insanların oldukça ilgisini çekiyor:

‘‘Ata hükümdarlığını devraldığım zaman, dindarlığımın bir sonucu olarak, tahtıma bağlı krallığı tüm tanrıların ortak yurdu yaptım. Zamanın akışı içinde her kim, bu kanunu ve bize ibadeti korur ve sürdürürse, benim hayır dualarımla anılacaktır. Tüm rahmetli atalar ve tanrılar ondan razı olsun. Her kim ki, bu düzenin kutsal geçerliliğini bozar ya da zarar verir ya da gerçek anlamını değiştirmeye yeltenirse, yalnız kendisi değil, aynı zamanda tüm soyu sopu rahmetli atalarımın ve tüm tanrıların hışmına uğrasın.’’

Yazar Notu: 6 Şubat 2023 tarihinde gerçekleşen depremlerde Nemrut Dağı'nın bazı yerlerinde hasar oluştu. Kral heykelleri ise depremde herhangi bir hasar almadı.

Nemrut Dağı heykelleri kimleri simgeliyor?

Nemrut Dağı

Devasa taş bloklar halinde yan yana sergilenen heykellerin kimleri simgelediği elbette en çok merak edilenlerden biri. Heykeller sırasıyla (sağdan sola doğru): Aslan, Kartal, Antiochus, Kommagene, Zeus, Apollon ve Herakles’i simgeliyor. Heykellerin arasında bulunan aslan ve kartal heykelleri ise çeşitli kaynaklarda koruyucu hayvan heykelleri olarak geçiyor.

Aslan Kommagene Krallığı’nın yeryüzündeki hakimiyetini, kartal ise gökyüzü hakimiyetini simgeliyor. Ek olarak “kartal” Zeus’un buyruklarını insanlara ulaştırmak için kullandığı bir aracı olarak da simgesel anlam taşıyor. Toplamda 4 adet heykel olması gerekirken günümüzde yalnızca ikisi sergilenebiliyor.

Nemrut Dağı kaç metre?

Toros Dağları'nın doğusundaki en yüksek noktalardan biri olan Nemrut Dağı’nın yüksekliği 2150 metredir.

Nemrut Dağı’na giriş ücretli mi? Nemrut Dağı'nda Müze Kart geçerli mi?

Evet, Nemrut Dağı’na giriş ücretli. Nemrut Dağı 2023 yılı giriş ücreti 240 TL. 18 yaş altı öğrencilerden giriş ücreti alınmamakla birlikte Müze Kart geçerli.

Nemrut Dağı ziyaret saatleri

Nemrut Dağı, yıl içerisinde nisan ve kasım ayları arasında ziyaret edilebilir. Haftanın yedi günü 04.00 ile 18.30 saatleri arasında misafirlerini ağırlayan milli park kış sezonu boyunca kapalı. Nemrut Dağı ziyareti için en mükemmel zaman nedir diye sorarsan hiç şüphesiz gündoğumu derim!

Yazar Notu: Nemrut Dağı aralık, ocak, şubat ve mart aylarında kapalı oluyor. Bu aylarda ziyaret için müze müdürlüğünden izin alınması gerektiğini belirtelim.

Nemrut Dağı'na nasıl gidilir?

Nemrut Dağı

Nemrut Dağı Milli Parkı, Adıyaman şehir merkezine 87 km, Kahta ilçesine ise 43 km uzaklıkta konumlanıyor. Nemrut dağı ulaşımı, Karadut köyüne kadar asfalt yol üzerinden sağlanıyor. Kalan kısmı için parke taşı ile döşenmiş yol takip ediliyor. Ulaşım genellikle turlar vasıtasıyla veya özel araçlarla sağlanıyor.

Konum Linki

Yazar Notu: Yaz aylarında dahi Nemrut Dağı'nın çok soğuk olduğunu belirtelim. Ziyaret etmeyi düşünüyorsanız mutlaka kalın giysiler bulundurun.

Nemrut Dağı'na otobüs ile nasıl gidilir?

Nemrut Dağı’na otobüs ile ulaşım için önce Adıyaman’dan şehirlerarası otobüslere binerek Kahta ilçesine gelmen gerekiyor. Sonrasında Kahta’dan milli parka hareket eden otobüslere binebilirsin. Ayrıca ulaşım ve rehberlik desteği için Kahta’da hizmet veren otellerden yararlanabilirsin. Kahta’ya gitmek için Kahta otobüs bileti satın alabilirsin.  

Nemrut Dağı'na uçak ile nasıl gidilir?

Nemrut Dağı’na turistik bir gezi düzenlemeyi düşünüyorsan, hava yolunu tercih edebilirsin. Bu gezi için tek ihtiyacın bir Adıyaman uçak bileti. Adıyaman Havalimanı’ndan dilersen otobüsler aracılığıyla dilersen özel araç kiralayarak Nemrut Dağı Milli Parkı’na ulaşabilirsin.

Nemrut Dağı’na araba ile nasıl giidlir?

Nemrut Dağı

Nemrut Dağı’na özel araçlarla oldukça kolay ve zahmetsiz bir şekilde ulaşılabiliyor. Özel aracınla Adıyaman’dan Kahta’ya ve ardından Nemrut Dağı Milli Parkı’na ortalama 1 – 1,5 saat içerisinde rahatlıkla ulaşabilirsin. Hatta Adıyaman’a gitmişken araç kiralama seçeneğini de değerlendirebilirsin.

Şehirde gezilecek tüm yerlere dair detaylı bilgileri okumak istersen seni Adıyaman’da gezilecek yerler içeriğimize davet ediyoruz.


bengisugunaydin
Bengisu Günaydın
147 Yazı
Boğaziçi Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı bölümünden mezun oldu. Eğitim için İngiltere'ye giderek yeni keşiflere yelken açtı. Edebiyat ve seyahati birleştirdiği kariyeri boyunca pek çok roman çevirisi yaptı ve seyahat yazıları üretti. Şimdi ise Enuygun ekibinde seyahat yazıları yazarak deneyimlerini paylaşıyor.
Yorum Yap
Yorumlar
Bu yazı için henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan sen ol.
Uzman Yazarlar