İçindekiler

Ziyaretçilerine her mevsim farklı güzellikler sunan doğa harikası bir yer Yedigöller. İlkbahar ve yaz mevsimlerinde yeşilin neredeyse her tonunu görebileceğin, sonbaharda ise sararan yaprakların arasında gezinebileceğin bu yer evden, işten, okuldan yani rutin olan ne varsa kaçıp uzaklaşmak için harika bir adres. Peki, Yedigöller'in keyfi nasıl çıkar? Nasıl gidlir? Neler yapılır? Hazırsan başlayalım.

Yeşile uzanan bir yolculuk  

Yedigöller denince aklına sadece birbiri ardına sıralanan ve benzersiz manzaralar sunan göller gelmesin. Burası aynı zamanda yeşilin neredeyse her tonunu görebileceğin cennet gibi bir yer. Bölgede çok sayıda ağaç ve bitki türü bulunuyor. Bunların en ünlüsü ise kayın ağacı. İlkbaharda doğa canlanırken, yaz aylarında sıcaktan kaçmak için veya sonbaharda yapraklarını döken ağaçların oluşturduğu benzersiz güzellik için... Buraya ne zaman gelirsen gel, karşına çıkacak görüntüye hayran olmamak imkansız.

Kamp tatilinin adresi

Yedigöller aynı zamanda ülkemizin en güzel kamp alanlarından biri. Eğer sen de otellerden ve kapalı alanlardan kaçıp doğanın içinde tatil yapmak istersen buraya gelirken çadırını ve kamp malzemelerini de mutlaka yanında getir. Bölgede göllerin çevresinde kamp yapabileceğin çok sayıda yer var. Eğer çadırda kalmak istemezsen konaklayabileceğin tesis ve bungalov tarzı evler de bulunuyor. Bu arada kamp yaparken mangal keyfinden vazgeçmen gerekecek. Çünkü bölgede orman yangını riski nedeniyle ateş yakmak yasak. Çadırıyla özgür tatilin peşinden koşan kamp tutkunları, yurdumuzda kamp yapmak için en iyi adreslere de mutlaka göz atın.

Şehre yakın, strese uzak

Yedigöller her ne kadar İstanbul ve Ankara gibi şehirlere birkaç saat uzaklıkta olsa da şehrin gürültüsünden ve karmaşasından o kadar uzakta. Buraya özellikle bayram ve resmi tatil gibi zamanların dışında gelirsen etrafta gezinirken duyacağınız neredeyse tek şey huzur veren kuş sesleri olacak. Üstelik Yedigöller'e ulaşmak da hiç zor değil. İstanbul – Ankara otoyolunu takip ederek Yeniçağ çıkışından çıkabilir ve sonrasında Mengen – Devrek yönüne doğru devam ederek Yedigöller'e kolayca ulaşabilirsin. Diğer seçenekse Bolu şehir merkezinden Yedigöller tabelalarını takip etmek. 40 kilometreden biraz fazla süren bu yol boyunca göreceklerin Yedigöller'in renkli doğası ile ilgili ipuçları verecek. Öncesinde Anıtkabir ziyareti yapıp başkenti turlamak isteyenler için de En uygun Ankara biletler burada..

Doğanın kalbinde spor

Yedigöller sadece dinlenip huzur bulmak için değil, yemyeşil bir doğanın içinde spor yapıp stres atmak için de benzersiz bir alternatif. Çevrede yürüyüş, koşu ve tırmanış yapabileceğin harika alanlar var. Eğer iki teker üzerinde maceradan vazgeçemeyenlerdensen yanında bisikletini getirip bambaşka bir dünyaya doğru pedal da çevirebilirsin. Bisikletsiz yola çıkmayanlar için dünyanın en iyi bisiklet rotaları da bu yazıda.

Fotoğraf sanatçısı olun!

Hem de dakikalar içinde. Yedigöller, fotoğraf çekmeyi sevenler için de doğal bir stüdyo gibi. Üstelik bunun için profesyonel fotoğraf makinesine gerek yok. Cep telefonunuzun kamerasını kullanarak çevrede dolaşırken hayranlık uyandıran fotoğraflar da çekebilirsin. Görüntüleri Instagram filtreleri ile renklendirebileceğiniz gibi dilerseniz filtre kullanmadan da sosyal medya hesaplarınızdan arkadaşlarınızla anında paylaşabilirsin. Çünkü Yedigöller'in eşsiz atmosferi adeta doğal bir filtre görevi görüyor. Ben de oğlumla bir fotoğraf karemi burada paylaşayım. 

Sevimli dostlarla tanışın!

Yedigöller ve çevresi sadece yemyeşil ağaçlar değil aynı zamanda her an karşına çıkacak sevimli hayvan dostlarımızla da doğal bir cennet gibi. Burada gezinirken karaca, sincap ve tavşan gibi birçok türü görebilirsin. Tabii dikkatli olmakta yarar var. Çünkü bölge aynı zamanda tilki, kurt ve yabani domuz gibi tehlikeli olabilecek türlerin de doğal yaşam alanı.

Göller arasında gezinin

Yedigöller'in en büyük özelliği ise elbette bölgeye adını veren birbirinden güzel gölleri. Her biri yakın mesafelerde bulunan Sazlıgöl, İncegöl, Nazlıgöl, Seringöl, Büyükgöl, Deringöl ve Küçükgöl arasında ister yürüyerek istersen de aracınla gezinebilirsin. Yedigöller fotoğraflarından görmeye alışık olduğumuz ünlü görüntülerin birçoğu Büyükgöl'e ait. Tabii diğer göller de en az burası kadar etkileyici ve görülmeye değer. Bölgeye hakim bir tepeden Yedigöller manzarasını izlemek istersen de Kapankaya bu konuda en doğru seçim olabilir. Buradan bölgenin neredeyse tamamını rahatlıkla görebilir, bol bol fotoğraf çekebilirsin. Yedigöller turu için Bolu ve çevresinde konaklamak isterseniz en uygun otel alternatifleri için tıklayın yeter.

 


tugbahacibayramoglu
Tuğba Hacıbayramoğlu
2030 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.
Popüler Yazılar
HES Kodu Nasıl Alınır?
Setenay Gökdağ
Setenay Gökdağ
A7ADBFD8-24A5-46F8-AB3F-8A3D7CFE3E99329208
Seyahat İzin Belgesi nasıl alınır?
Tuğba Hacıbayramoğlu
Tuğba Hacıbayramoğlu
A7ADBFD8-24A5-46F8-AB3F-8A3D7CFE3E99191016
Koronavirüs, COVID-19 Hakkında Bilgilendirme
Setenay Gökdağ
Setenay Gökdağ
A7ADBFD8-24A5-46F8-AB3F-8A3D7CFE3E9992260
İstanbulkart ile HES kodu eşleştirmesi nasıl yapılır?
Setenay Gökdağ
Setenay Gökdağ
A7ADBFD8-24A5-46F8-AB3F-8A3D7CFE3E9991633
Popüler Seyahat Yazıları
Uzman Yazarlar