Bugün yaz sıcaklarındansa serin havada seyahat etmeyi tercih edenler ya da yılın her mevsiminde seyahat etmenin ayrı bir keyif olduğunu keşfetmiş olanlar için harika bir sonbahar rotası önerisiyle geldim. İsmini sınırları içerisinde bulunan göllerden alan Yedigöller, Türkiye’nin en keyifli sonbahar destinasyonlarından biri.

Sen de bu sonbaharda karmaşık şehir hayatına ufak bir mola vermek için bir seyahat planlamak istiyorsan işte Yedigöller’i tercih etmeni sağlayacak sebepler.

1-Eşsiz bir renk paleti seni bekliyor

Yedigöller

Sonbahar demek dalından dökülen kırmızı, sarı ve turuncu renkte yapraklar demek. Bu yaprakların beraberinde getirdiği nostaljik ruh halini yaşamak demek. Yedigöller’de sonbahar öyle başka oluyor ki, milli park içerisindeki tüm yollar eşsiz renklerdeki yapraklarla dolu oluyor ve yalnızca bu yollarda yürüyerek yaprakların hışırtılarını dinlemek bile adeta bir terapi işlevi görüyor. Göreceğin sarı, kırmızı ve turuncu tonlarındaki yapraklar arasında yapacağın yürüyüşlerle ruhunu dinlendirme fırsatı sunuyor. Yedigöller gezisi sırasında tanık olacağın eşsiz manzaralar bile tek başına neden rotanı Yedigöller’e çevirmen gerektiğini ortaya koyan sebeplerden.

Uçak Bileti

2-Kamp yapmaya elverişli bir rota

Yedigöller

Uygun fiyatlı bir tatil yapmak isteyen seyahat severlerin akıllarında beliren ilk konaklama şekli kamp yapmak oluyor. Kamp yapmak uygun fiyatlı olmasının yanı sıra hem seyahat severlerin kendilerini doğanın kalbinde hissetmesini hem de yemek ya da aktivite saatleri konusunda daha özgür olmalarını sağlıyor. Yedigöller de eşsiz doğası ve elverişli zemin yapısıyla kamp yapmak için ülkemizdeki en ideal noktalardan biri. Yedigöller Milli Parkı’nda kamp yaparak bölgenin sunduğu eşsiz doğanın tadını çıkarabilir ve bu keyifli tatili son derece uygun fiyata yapabilirsin. İlk kez kamp yapma deneyimi yaşayacaksan İlk kez kamp yapacaklara tavsiyeler içeriğimizi okuyabilirsin.

3- Yedigöller’de bungalovlarda konaklamak da bir başka

Yedigöller

Eğer hava durumu nedeniyle sonbaharda kamp yapmakla ilgili çekincelerin olursa Yedigöller’de konaklama alternatifleri seni bekliyor olacak. Çünkü milli parkta ve yakınlarında son derece kaliteli hizmetlerin sunulduğu bungalov oteller yer alıyor. Daha önce hiç bungalov otelde kalmadıysan, değişen trendlere ayak uyduran biriysen veya bugüne dek birkaç kez bungalov otelde konaklama deneyimi yaşadıysan Yedigöller’deki bungalovlarda da keyifli bir deneyim yaşayabilirsin. Bolu bungalov oteller arasından bütçene uygun bir tanesini tercih edebilirsin.  

4- Burası strese çok uzak

Yedigöller

Türkiye’nin stresten uzak rotaları diye bir liste yapılsaydı Yedigöller kesinlikle bu listede ilk sıralarda yer alırdı. Çünkü bu rota havası, atmosferi ve çeşit çeşit ağaçla dolu olması sayesinde ziyaretçilerine son derece huzur dolu bir ambiyans vadediyor. Sen de bol bol dinlenip enerji topladığın, stresten uzak bir şekilde kafa dinlediğin bir sonbahar seyahatine çıkmak istersen Yedigöller’e bir şans verebilirsin. Eğer Ankara ya da İstanbul’da yaşıyorsan Yedigöller’e gitmek için araç kiralama seçeneğini tercih edebilirsin. Rotaya giden yollar da son derece keyifli. Aklında olsun.

5-Fotoğraf çekme yeteneğini gösterebileceğin bir destinasyon

Yedigöller

Güzel fotoğraflar çekmek hangimizi mutlu etmez ki? Görülmeye değer bir noktayı fotoğraflamak, manzaraları ölümsüzleştirmek ya da doğanın içinde sevdiklerimizin fotoğraflarını çekmek… Bu gibi keyifli etkinliklerin hepsini yapmak için Yedigöller seçebileceğin en güzel rotalardan. Çünkü bölgenin hem kendine has puslu havası hem de doğal güzellikleri her bir fotoğraf karesini bir sanat eserine çeviriyor. Özellikle doğa fotoğrafçısıysan Yedigöller kesinlikle es geçmemen gereken bir yer.

6- Bölgede yer alan diğer göller de kesinlikle görülmeli

Yedigöller

İçeriğimin başında da belirttiğim gibi Yedigöller ismini sınırları içerisindeki 7 gölden alıyor. Söz konusu bu göller bölgenin güzelliğine güzellik katıyor. Büyük Göl, Derin Göl, Serin Göl, Nazlı Göl, İnce Göl, Sazlı Göl ve Kuru Göl ismindeki bu göller aralarında 100 metrenin bulunduğu iki plato üzerinde konumlanmış durumda. İsimleri genel olarak özelliklerini yansıtan bu göllerden Derin Göl’ün ve Sazlı Göl’ün etrafındaki kamp alanları konaklamak için tercih edebileceğin alanlardan. Çadırını söz konusu noktalara kurmayı tercih etmesen bile bu gölleri yalnızca güzellikleri sayesinde görmelisin. Bolu bu göller dışında da çok sayıda göle sahip bir şehir. Bolu’daki tüm gölleri keşfetmek için Bolu gölleri içeriğimizi okuyabilirsin.

7- Yedigöller günübirlik gezilerin de vazgeçilmezi

Yedigöller

Sonbahar mevsiminde günübirlik ziyaret edilebilecek en keyifli rotaların başında da Yedigöller geliyor. Çünkü milli park ve içindeki güzellikler ziyaretçilerine keyifli bir gün geçirme fırsatı sunuyor. Eğer piknik yapmayı sevenlerdensen rotanı bu güzel bölgeye çevirmeni tavsiye ederim. Aklında olsun Yedigöller’de ateş yakmak yasak. Eğer piknik yapmak için milli parka gideceksen yanına sandviç ya da atıştırmalıklar alabilirsin. Hazırlıksız gidersen de üzülme. Çünkü Yedigöller’e giden yollarda çok güzel sucuk ekmek yapan yerler bulunuyor. Sucuk ekmeğini yol üstünden satın alarak milli parktaki piknik masalarında keyifli vakit geçirebilirsin.

Şu içerik de ilgini çekebilir: Türkiye’nin Milli Parkları


busraguzeller
Büşra Güzeller
166 Yazı
İstanbul Üniversitesi Sosyoloji Bölümü'nden mezun oldu. Kariyeri boyunca farklı ajanslarda metin yazarı olarak çalıştı. Darcy adlı köpeğiyle vakit geçirmeyi, yeni yerler keşfetmeyi ve gurme rotaların izini sürmeyi seven yazar Enuygun'un sevilen seyahat içeriklerini üretiyor.
Popüler Seyahat Yazıları
Uzman Yazarlar