Siirt Otobüs Bileti Ara

Siirt Hakkında

Türkiye’nin Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde kurulan Siirt, yedi ayrı ilçeden meydana gelen tarihi bir şehir. Şırnak, Van, Bitlis, Mardin ve Batman gibi şehirlerle komşu olan Siirt’te nüfus 320 binin üzerinde. Kurtalan, Şirvan, Baykan ve Pervari ilçelerinden oluşan şehir turistik anlamda da hayli önemli bir yer.

Siirt’te gezinize şehri tepeden seyreden ve 1975 yılından bu yana kentin adeta sembolü olan Saat Kulesi’nden başlayabilirsiniz. 1900’lü yılların başlarında inşa edilen eski kulenin yerine yaptırılan Siirt Saat Kulesi altı kattan meydana geliyor. Şehir merkezinden yaklaşık 40 kilometre kadar mesafede inşa edilen İncekaya Kalesi ise üç yüzün üzerinde odasıyla dikkat çekiyor. Ayrıca Siirt’te Selçuklular döneminde inşa edilen Ulucami, Botan Çayı’nın suladığı topraklarda yer alan Botan Mağaraları ve Veysel Karani Türbesi diğer önemli ziyaret noktalarından. Özellikle kas ve sinir rahatsızlıklarından şikâyetçisiniz, ağrıları dindirme özelliği ile bilinen Sağlarca Kaplıcasının yolunu tutabilirsiniz. Sülfat, kalsiyum ve sodyum bakımından zengin kaplıca suları daha sonra dökülerek Botan Çayı ile birleşiyor.

Güneydoğu Anadolu’nun enfes yemekleriyle isminden söz ettiren şehri Siirt görüntüsüyle bile iştah açan perde pilavı ile meşhur. Şehirde ayrıca içli köfteyi andıran meşhur Siirt köftesini tadabilirsiniz. Çeşitli baharatlar ve yoğurt ile yapılan zerfet ise bu konuda hayli ilginç diğer bir seçenek. Siirt’te alışverişe çıktığınızda özellikle saç dökülmesi ve sivilce gibi problemlere karşı kullanılan sabunlardan satın alabilirsiniz. Ayrıca Siirt battaniyesi, çanta veya yelek gibi aksesuarlar şehirde hayli popüler. Eğer hediye olarak daha çok yöresel tatları tercih ediyorsanız, pekmez helvası, bal veya Siirt fıstığı gibi seçeneklerin bulunduğunu da anımsatalım. Şehre hava yolu üzerinden ulaşım genellikle Diyarbakır ve Muş gibi çevre illerden sağlanıyor. Yolculukta trenleri veya otobüsü tercih edenler ise herhangi bir aktarmaya ihtiyaç duymaksızın pek çok ilden doğrudan Siirt’e gelebilirler. Türkiye’nin Marmara ve Ege gibi kuzeyi ile batısındaki bölgelerden şehre yolculuk aradaki mesafe nedeniyle biraz uzun sürebiliyor. Ancak sefer sayısının fazla olması ve uygun fiyatlı bilet gibi avantajları sayesinde otobüsler pek çok yolcunun tercihi olarak öne çıkıyor. 

Siirt Terminali Hakkında

Siirt Terminali’nden Şehir Merkezine Ulaşım

Şehir merkezi dışında Kurtalan Yolu Caddesi üzerinde yolculara hizmet veren Siirt Terminali’nde yolculara ulaşım için belediye otobüsleri, firmaların yolcu servisleri ve minibüsler hizmet veriyor. Toplu taşıma araçları geç saatlere kadar çalışmadığı için taksiler de şehir merkezine ulaşımda sıkça kullanılıyor.

Yolcu Servisleri

Terminalden Siirt’in Güreş Caddesi, Şeyh Aziz Caddesi ve Süreyya Öner Caddesi gibi merkezi caddelerine gitmek için yolcu servislerinden faydalanabilirsiniz. Ücretsiz olan bu servisler her mahalleye uğramasa da gece saat 24:00’a kadar hizmet verdikleri için tercih edilebilir. 

Belediye Otobüsleri

L1, L2 ve L3 hat numaralı Afetevleri-Veysel Karani otobüs hattı ile sabah saat 07:30’dan gece saat 18:45’e kadar şehir merkezine kısa bir sürede gidebilirsiniz.

Minibüsler

Siirt merkezine, terminal içinde durakları olan minibüslerle gitmek de mümkün. Siirt Organize Sanayi Bölgesi, Siirt Havalimanı, Siirt İl Devlet Hastanesi ve Siirt Üniversitesi gibi yoğun yerlere ve hemen her mahalleye terminalden ulaşım için minibüsleri kullanabilirsiniz. İlçeler arası hizmet veren minibüslerle de her saat Bağtepe, İnkapı ve Kurtalan gibi ilçe ve köylere de otobüs terminalinden gidebilirsiniz.

Taksi

Siirt Terminali’nde istediğiniz her saat taksi bulabilirsiniz. Gece 18:45’den sonra terminalden şehir merkezine ulaşım çoğunlukla taksilerle sağlanıyor.

Siirt Terminali Hakkında

Şehir Merkezinden Siirt Terminali’ne Ulaşım

Toplu taşıma araçları, yolcu servisleri ve taksiler ile kolayca Siirt merkezinden, Siirt Üniversitesi’nden ve Siirt Havalimanı’ndan otobüs terminaline gidebilirsiniz.

Belediye Otobüsleri

Onlarca duraktan geçen Veysel Karani-Afetevleri L1, L2 ve L3 hatları ile 18:45’e kadar terminale gidebilirsiniz. Bu belediye otobüslerinin oldukça geniş bir güzergahları var, bu nedenle pek çok cadde ve mahalleden terminal otobüslerine binebilirsiniz.

Minibüsler

Şehrin üniversitesi ve havalimanının yanı sıra şehrin her mahallesinde de durağını kolayca bulabileceğiniz minibüsler, şehir içinde yoğun olarak kullanılıyor. İlçeler arası minibüslerle de Siirt’in her ilçe ve köyünden her saat otobüs terminaline gelme şansınız var.

Yolcu Servisleri

Siirt’in yoğun caddeleri olan Güreş Caddesi ve Gaffar Okkan Caddesi gibi noktalarda otobüs firmalarının bilet satış ofislerini göreceksiniz. Pek çok firma, kendi yolcularına sabah 06:00’dan gece 24:00’e kadar ücretsiz yolcu servisleri sağlıyor. Seyahatinizden önce firmanızdan servis saatleri ve güzergahlarıyla ilgili bilgileri alabilirsiniz.

Taksi

Siirt merkezinde 24 saat boyunca açık birçok taksi durağı var. Özellikle toplu taşıma araçlarının son çalışma saatlerinden sonra taksiler terminale ulaşım için kullanılabilir. Turan Beyazıt Caddesi üzerinde bulabileceğiniz Özlem Taksi’ye (0484) 223 15 40 numaralı telefonla, Turan Beyazıt Caddesi’nde hizmet veren Özlem Taksi’ye (0484) 223 15 40 numaralı telefondan ve Merkez Taksi’ye 0542 820 29 58 numaralı telefondan ulaşarak bulunduğunuz noktaya taksi çağırabilirsiniz.

En Çok Tercih Edilen Siirt Otobüs Seferlerinin Bilet Fiyatları

RotaBilet FiyatlarıGünlük Otobüs Seferi SayısıOrtalama Sefer Süresi
roomİstanbul - Siirt
150 TL323 sa
roomİzmir - Siirt
170 TL123 sa
roomAnkara - Siirt
100 TL517 sa
roomAdana - Siirt
80 TL411 sa 30 dk
roomBursa - Siirt
170 TL1
roomAntalya - Siirt
160 TL1

Siirt Otelleri

Siirt Ortalama Sıcaklık
 • Cuma
  15 /Hava Durumu
 • Cumartesi
  12 /Hava Durumu
 • Pazar
  9 /Hava Durumu
 • Pazartesi
  12 /Hava Durumu
 • Salı
  15 /Hava Durumu
Sefer Süreleri
 • İstanbul
  23 saat schedule
 • İzmir
  23 saat schedule
 • Ankara
  17 saat schedule
 • Adana
  11 saat schedule
 • Bursa
  22 saat schedule
 • Antalya
  21 saat schedule