Seyahate çıkmak, tatil planları yapmak insana her zaman iyi gelir. Keşfetmenin karşı konulamaz güzelliği, yeni maceralar ve deneyimler yaşamanın mutluluğu, yeni yerler görmenin hissi hayattaki en güzel duygu ve eylemlerin başında gelir. Seyahatin için yola çıkmadan önce ve seyahatin sırasında uygulayacağın ufak adımlarla alacağın keyfi ikiye katlayabilir; zamandan ve paradan tasarruf edebilirsin. İşte iyi bir seyahat deneyimi yaşamak için uygulaman gereken maddeler.

1. Gezi programı oluştur

Sokakta yürürken haritada yön arayan mutlu gezgin çift.

Gitmek istediğin rotaları, uzun zamandır görmek istediğin yerleri detaylarıyla araştırman için seyahate çıkmadan önce vaktin olacaktır. Bu süre zarfında şehrin en’lerini iyice araştırman ve aynı zamanda lokal önerilere kulak vermen işini oldukça kolaylaştırır. Nasıl bir seyahat ya da tatil yapacaksın? Deniz tatili mi yoksa kültür ya da gurme keşiflerle dolu bir seyahat mi? Amacına ve isteklerine yönelik minik hedefler belirledikten sonra gezilecek yerlerden, meşhur yemeklere, nasıl gidilirden, etkinliklere kadar ilgilendiğin konu başlıklarını zaman ve konuma göre planlayarak rehberini hazırlayabilirsin. 

İpucu: Gezilecek yerler, restoranlar, kahvaltı mekanları, plajlar, kafeler, piknik alanları, tarihi yerler, doğal güzellikler ve çok daha fazlası için ENUYGUN blog sayfasına göz at.

2. Vize ve pasaport gereksinimlerini öğren

ahşap masa üzerinde uçak maketi ve pasaport

Vize isteyen ülkeler olduğu gibi vizesiz gidebileceğin, hatta sadece kimlikle seyahat edebileceğin ülkeler de var. Bazı ülkelerde ise kapı vizesi, online vize, transit vize gibi uygulamalar mevcut. Seyahat etmek istediğin ülkenin vize prosedürlerini öğrenmen, hem ülkeye seyahat ederken hem de ülkede kalırken sana lazım olacak. Elbette tüm vize süreçlerini güvenilir ve kurumsal firmalar ile ilerletmen en iyi seçenek. 

3. En iyi fiyatları karşılaştır

fiyat karşılaştırması yapan insanlar

Seyahate çıkmadan önce uygulaman gereken bir diğer adım da uçak bileti, otel, araç kiralama, transfer ihtiyaçlarını içeren seyahat satın alımlarına yönelik araştırma yapman. Seyahatin boyunca birden çok uçak bileti satın alabilir, aktarmalı uçak yolculuğu yapabilir, otobüs bileti alabilir, araç kiralayabilir, transfer hizmeti alabilir ya da otel konaklaması için rezervasyon yapabilirsin. Seyahatin için satın alacağın tüm kalemleri de en uygun fiyatlarla ve opsiyonlarla almak isteyebilirsin. Bu yüzden seyahat dönemini, erken rezervasyon fırsatlarını, indirim ve kampanyaları, üyelik avantajlarını mutlaka değerlendir ve fiyat karşılaştırması yap deriz.

İpucu: En iyi fiyatları tek bir yerde görmek ve saniyeler içinde rezervasyon yapmak için ENUYGUN'da otel, uçak bileti, araç kiralama ve transfer araştırmasına başlayabilirsin.

Uçak Bileti

4. Sağlık kontrollerini yaptır

doktor tahlil sonuçlarını kontrol ediyor

Gideceğin yer belki çok yakın ya da kıtalar arası bir seyahate çıkacaksın. Hiç fark etmez! Mutlaka sağlık kontrollerini yaptırmalısın. Kronik rahatsızlığın, alerjin ya da toleransının düşük olduğu durumlarla başa çıkabilmek için gitmeden önce yaptıracağın rutin kontroller seni güvende hissettirir. Özellikle alışkın olmadığın bir coğrafyaya gidiyorsan sağlık kontrollerini çok daha sıkı tut ve öneriler al deriz. Ayrıca gideceğin ülkenin iklim, hava ve yaşam şartlarına göre doktorundan da tavsiye almanda fayda var. Bununla birlikte yanına alman gereken ilaçları, vitaminleri ve bakım ürünlerini de atlamamış olacaksın. 

5. Seyahat sigortası yaptır

Seyahat sigortası 

Genelde vize alırken zorunlu olarak yaptırılan seyahat sağlık sigortasını vizemiz varken ya da vize muafiyetimiz varsa yaptırmayız. Oysa ki her an istemediğimiz durumlarla karşılaşabilir ya da bir sağlık sorunu yaşayabiliriz. Yurt dışı ülkelerde meydana gelebilecek olası kaza ya da hastalık durumlarında yüklü paralar ödememek için vizen olsa da sağlık sigortasını mutlaka yaptırmanı öneririz. 

İpucu: Yurt dışı ya da yurt içi seyahatlerinde oluşabilecek sağlık risklerine karşı ENUYGUN Sigorta ile anında seyahat sigortası yaptırabilirsin.

6. Acil durum numaralarını öğren, iletişim bilgilerini paylaş

acil durum numaralarını kaydeden kız

Nereye gidersen git gittiğin yerdeki acil durum telefon bilgilerini öğren. İnternetin çekmediği durumlarda birkaç acil durum numarası biliyor olman hayat kurtarıcı olabilir. Aynı şekilde senin ve seyahat edeceğin kişilerin telefonları ve nereye gittiğinizin bilgilerini de sana en yakın birkaç kişiyle paylaşman önemli bir konu. Hatta yakınlarının iletişim ve kendi kan grubu bilgilerinin yer aldığı minik bir notu da yanında taşıman iyi olur. 

7. Bütçe oluştur, yedekte para tut

tatil için para birikimi

Seyahat masrafların aşağı yukarı bellidir. Peki ya beklenmeyen durumlara karşı yedek bütçen hazır mı? Bunun için tavsiyemiz seyahate yetecek kadar paranın haricinde yedekte bir bütçe daha yapman. Seni zorlamadan ufak birikimlerle yedekte tutacağın bir seyahat bütçesi, beklenmedik finansal durumlar karşısında sana destek olabilir. Ulaşım, yeme-içme, alışveriş, konaklama, aktivite ve etkinlikler, yurt dışı hat ve döviz alımları gibi seyahat masraflarının her biri için ekstra bir bütçe daha yapıp kenarda tutman iyi bir fikir. 

8. Tasarruf ettiren alternatifleri değerlendir

tatil için hesaplama yapan insan

Seyahat etmek aynı zamanda finans ve zaman yönetimini de yapmayı gerektirir. Finansal durumunu kontrol ettiysen zaman yönetimini de etmelisin. Çünkü ikisi de birbiriyle ilgili kavramlar. Zamanını ne kadar iyi yönetirsen o kadar iyi seyahat programı düzenler, finansal açıdan da daha avantajlı olursun. 

İpucu: Uçak bileti satın alırken sadece ENUYGUN'da bulabileceğin Akıllı Aktarma seçeneğinin olduğunu hatırlatırız. ENUYGUN teknolojisi ile geliştirilen Akıllı Aktarma ile daha hızlı ve ucuza seyahat edebilirsin.

9. Yerel dilde kelimeler öğren

aralarında konuşan insanlar

Çoğu ülkede İngilizce konuşuluyor sanıyor olabilirsin ama dünya üzerinde İngilizce konuşma oranının düşük olduğu birçok yer var. Üstelik öyle uzak yerler de değil! Örneğin İtalya’nın kuzeyi, İspanya’nın güneyi gibi turistik destinasyonlarda İngilizce konuşarak anlaşma olasılığın oldukça düşük. Bu noktada gideceğin ülkenin dilinde sana lazım olacak kelimeler öğrenmen ve basit cümleler kurman işini çok kolaylaştırır. Aynı zamanda seni sempatik ve samimi yapar. ‘Merhaba, teşekkürler, ne kadar, lütfen, iyi akşamlar’ gibi nezaket kelime ve cümleler, ya da sana lazım olacak cümle kalıplarını öğrenmen faydalı olabilir. Bunun için yerel dilde kelimeleri internetten çalışabilir, dilersen bir not defteri tutabilir, en sık kullanılan kelimelerin yer aldığı kelime kartlarından satın alabilir ya da dil uygulamaları üzerinden pratik yapabilirsin. Duolingo, Busuu, Google Translate gibi uygulamalar seyahatin öncesinde ve seyahat sırasında telefonunda yer alabilir. 

10. Evdeki güvenliği kontrol altına al

evini ve birikimini güvenceye alan kişi

Seyahate uzun süreli çıkacaksan evin için güvenlik önlemlerini almanda fayda var. Hırsızlık ya da doğal afet gibi durumlar sen seyahatteyken oluşabilir. Bu noktada önceden alacağın ufak bir önlem hayat kurtarıcı bir çözüm olacaktır. 

İpucu: Yangın, hırsızlık, sel, deprem gibi nedenlerle oluşabilecek zararlara önlem için ENUYGUN Sigorta ile kolayca konut sigortası yaptırabilirsin.

11. Bagaj kurallarını ve bagaj haklarını öğren

havalimanında bagaj teslimi

Yanına en sevdiğin eşyaları almak istemen çok normal ama bunun için fazladan ödeme yapman gerekebilir. Ya da hevesle aldığın eşyalarının valizinden çıkartılıp atılmasına tanık olabilirsin. Tabii satın aldığın uçak biletinin ve havayolu şirketinin bagaj kurallarını ve biletindeki hakları bilmiyorsan! Bu konuyu dert etme çünkü aşağıda harika içeriklerimiz sana rehberlik edecek.

12. Temel ihtiyaçlar çantası yap

havalinmanında yanına alacağı sırt çantası

Seyahate çıkarken valiz hazırlığı işin hem en keyifli hem de zorlu süreçlerinden biri. Çünkü hep bir şeyler eksik olur ya da fazladan eşya alınır. Ama bizim için bir önemli nokta da temel ihtiyaçlar için hazırlanacak ufak bir çanta olmalı. Kıyafetler, kitaplar, ayakkabılar, aksesuarlar haricinde minik bir ihtiyaçlar çantası yapmaya ne dersin? Çantaya alabileceğin malzemeler de şunlar olabilir;

  • Reçeteli ilaçlar

  • Şarj bataryası

  • İlk yardım malzemeleri

  • Yerel para birimi

  • Numaralı gözlük/lens/solüsyon

  • Kredi kartı

  • Varsa çocukların için de sağlık ve gıda ürünleri

13. Ülke kurallarını öğren

taksi çağırma

Her ülkenin kendine has kuralları olabilir. Sana normal gelen ya da önemsiz gördüğün davranışlar ya da sözler o ülkedeki insanlar için büyük anlamlar ifade edebilir. Böyle bir durumla karşılaşmamak adına gideceğin ülkenin ne tür kuralları var, hangi durumlar hoş karşılanmıyor bilmen işine çok yarayabilir. Bunun için hazırladığımız içerikte de benzer durumlara yer verdik, bir göz at deriz.

Seyahat demek ben demek diyorsan road trip hakkında keşfetmen gereken her şey linkte seni bekliyor.


gizemtorun
Gizem Torun
20 Yazı
Birçok sektörde proje ve içerik yönetimi üzerine çalıştı; kültürel miras ve sürdürülebilir turizm alanlarında projeler geliştirdi. Şimdi ise ENUYGUN'un içerik süreçlerini yönetiyor ve yaptığı seyahatleri paylaşıyor.
Yorum Yap
Yorumlar
Bu yazı için henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan sen ol.
Uzman Yazarlar

10 milyondan fazla kullanıcı, seyahatini Enuygun’la planlıyor!

Hemen İndir

App Store'dan

indirin

Google Play

'DEN ALIN

AppGallery

ile KEŞFEDİN