Yeşil pasaportla vizesiz gidilebilecek ülkeler

muratekinay

Yurt dışına çıkmadan önce vize alma zorunluuğu gezginleri en fazla zorlayan konulardan biri. Bununla birlikte eğer yeşil pasaportunuz varsa birçok ülkeye vize almadan sadece pasaportunuzşa seyahat edebilirsiniz. Avrupa'dan Amerika ve Asya'ya yeşil pasaportla hangi ülkelere vizesiz seyahat edilebiliyor dersiniz? Gelin yeşil pasaport avantajları ve gidilebilecek ülkeleri keşfedelim.

İçindekiler

90 güne kadar vizeye gerek yok

Yeşil pasapoırtunuz varsa toplamda 180 gün içinde 90 günü aşmamak şartıyla turistik amaçlı seyahatlerinizi tamamlayabilirsiniz. Eğitim ve iş amaçlı seyahatler veya oturum başvuruları içinse yeşil pasaportunuz olsa dahi vize almanız gerekiyor.

Avrupa'nın birçok ülkesi vizesiz

Yeşil pasaportunuzla Avrupa'da çok sayıda ülkeye vize alamdan giriş yapabilirsiniz. Yeşil pasaporta vize istemeyen Avrupa ülkeleri: Almanya, Andorra, Arnavutluk, Avusturya, Belçika, Belarus, Bosna Hersek, Bulgaristan, Çek Cumhuriyeti, Danimarka, Estonya, Hırvatistan, Hollanda, İsveç, İspanya, İtalya, İzlanda, Karadağ, Letonya, Litvanya, Lüksemburg, Macaristan, Makedonya, Malta, Moldova, Norveç, Portekiz, Romanya, Sırbistan, Slovenya, Slovakya, Ukrayna, Yunanistan. Eğer yeşil pasaportunuz yoksa Meis, Sisam ve Midilli gibi Yunan adalarından bazılarına kapıda vize uygulamasıyla da gidebilirsiniz.

Güney Amerika'da Brezilya ve Arjantin

Eğer rotanızı çok daha uzaklara, Güney Amerika'ya çevirmek isterseniz aynı zamanda kıtanın en geniş ükeleri olan Brezilya ve Arjantin'e vize almadan seyahat edebilirsiniz.

Asya, Afrika ve Orta Doğu ülkeleri

Yeşil pasaportu olan Türk vatandaşları Asya, Afrika ve Orta Doğu'da çok sayıda ülkeye vizeye gerek duymadan seyahat etme şansına da sahipler. Bu bölgelerde vize almadan görebilecğiniz ülkeler: Bahreyn, Birleşik Arap Emirlikleri, Cezayir, Çin Halk Cumhuriyeti, Endonezya, Fas, İran, İsrail, Japonya, Katar, Kore Cumhuriyeti, Lübnan, Mısır, Umman, Pakistan, Rusya, Türkmenistan, Tayland ve Yemen Cumhuriyeti.

Bu ülkelerde pasaporta bile gerek yok

Tüm bu yerlere alternatif olarak vize ve pasaport gerekmeden sadece nüfus cüdanınızla seyahat edebileceğiniz ülkeleri keşfetmek isterseniz hemen tıklayın.

*Bu ülkelerden birine seyahat etmeden önce vize uygulamalarında yaşanabilecek olası değişiklikler için Dışişleri Bakanlığı'nın sitesinden güncel bilgileri kontrol etmeyi unutmayın.

 


muratekinay
Murat Ekinay
468 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü mezunu. Üniversite eğitimine devam ederken ulusal gazete ve dergilerde yazılar yazdı. Türkiye'nin önde gelen markaları için içerik stratejisi geliştirerek dijital iletişim çalışmalarını yönetti.
Popüler Yazılar
Dünyanın EN kalabalık ülkeleri
Nihan Bayram
Nihan Bayram
A7ADBFD8-24A5-46F8-AB3F-8A3D7CFE3E9956194
Dünyanın EN zengin 25 ülkesi
Nihan Bayram
Nihan Bayram
A7ADBFD8-24A5-46F8-AB3F-8A3D7CFE3E9949019
Türkiye’de gezilecek EN meşhur 75 yer
Nihan Bayram
Nihan Bayram
A7ADBFD8-24A5-46F8-AB3F-8A3D7CFE3E9945100
Türkiye’nin huzur dolu 18 sakin şehri
Nihan Bayram
Nihan Bayram
A7ADBFD8-24A5-46F8-AB3F-8A3D7CFE3E9943113
Popüler Seyahat Yazıları
Uzman Yazarlar