Yeşil pasaportla vizesiz gidilebilecek ülkeler

ipekincir

Vize almak yurt dışına çıkmadan önce vize isteyen ülkeler için yerine getirilmesi zorunlu konulardan biri. Bununla birlikte eğer yeşil pasaportunuz varsa birçok ülkeye vize almadan da giriş hakkınız bulunur. Yeşil pasaportla gidilecek ülkelerin sayısı da oldukça fazla. Bu noktada yeşil pasaport kimlere veriyor, hangi şartları sağlayanlar yeşil pasaport sahibi olabiliyor soruları da sıkça soruluyor. Bu yazımızda yeşil pasaportla gidilecek ülkelere yer verirken yeşil pasaport için ihtiyaç duyabileceğiniz bilgileri de paylaşacağız.

İçindekiler

Yeşil pasaport nedir ve kimlere verilir?

Yeşil pasaport, bir diğer adıyla hususi pasaport belli şartları sağlamış memurlar ve yine belli şartlar dahilinde ailelerine, ayrıca bazı şartları yerine getirmiş ihracat ile ilgilenen iş insanlarına verilen pasaport türüdür. Birçok ülkeye vizesiz giriş imkanı sağlayan yeşil pasaport ile belirli gün sayısı kadar o ülkede kalma hakkı tanınır. Yeşil pasaport sahibi olabilmek için kriterler ise şu şekilde;

  • TBMM eski üyeleri ve eski bakanları,
  • Birinci, ikinci ve üçüncü derece kadrolarda bulunan ya da emekli olmuş memur ile kamu görevlileri,
  • Görev süresi dahilinde büyükşehir il ve ilçe başkanları,
  • Birinci dereceden emekli olan eski belediye başkanları,
  • Devlet sporcuları,
  • Belirli şartlar çerçevesinde özelleştirilen Türk Telekom, T.C. Ziraat Bankası, Halk Bankası ve Emlak Bankası çalışanlarına,
  • 2017 yılında çıkan “İhracatçılara Hususi Damgalı Pasaport Verilmesine İlişkin Esaslar” isimli yasa gereğince belirli ihracat oranlarını geçmiş iş insanların,
  • Yeşil pasaport alma hakkı bulunan kişilerin 25 yaşını aşmamış çocukları ile eşi

Yeşil Pasaport

Uçak Bileti

Yeşil pasaport hangi ülkelerde geçerli?

Yeşil pasaportunuz varsa toplamda 180 gün içinde 90 günü aşmamak şartıyla turistik amaçlı seyahatlerinizi tamamlayabilirsiniz. Eğitim ve iş amaçlı seyahatler veya oturum başvuruları içinse yeşil pasaportunuz olsa dahi vize almanız gerekiyor. Yeşil pasaportunuzla Avrupa'da çok sayıda ülkeye vize almadan giriş yapabilirsiniz. Yeşil pasaporta vize istemeyen Avrupa ülkeleri arasında Almanya, Andorra, Arnavutluk, Avusturya, Belçika, Belarus, Bosna Hersek, Bulgaristan, Çek Cumhuriyeti, Danimarka, Estonya, Hırvatistan, Hollanda, İsveç, İspanya, İtalya, İzlanda, Karadağ, Letonya, Litvanya, Lüksemburg, Macaristan, Makedonya, Malta, Moldova, Norveç, Portekiz, Romanya, Sırbistan, Slovenya, Slovakya ve Yunanistan yer alıyor.

Andorra (90 Gün)  Avusturya (90 Gün) 
Azerbaycan (90 Gün) Belçika (90 Gün)
Beyaz Rusya (Belarus)  Bosna-Hersek (90 Gün)
Bulgaristan (90 Gün)  Çek Cumhuriyeti (90 Gün)
Danimarka (90 Gün)  Estonya (90 Gün)
Finlandiya (90 Gün)  Fransa (90 Gün)
Hollanda (90 Gün)  Hırvatistan (90 Gün) 
İspanya (90 Gün) İsveç (90 Gün)
İsviçre (90 Gün) İtalya (90 Gün)
Letonya (90 Gün) Lihtenştayn (90 Gün)
Litvanya Lüksemburg (90 Gün)
Macaristan (30 Gün) Makedonya Cumhuriyeti (90 Gün)
Malta Moldova (90 Gün)
Monako (90 Gün) Norveç (90 Gün)
Polonya (90 Gün) Portekiz (90 Gün)
Romanya (90 Gün) San Marino (90 Gün)
Sırbistan (90 Gün) Slovakya (90 Gün)
Slovenya (90 Gün) Gürcistan (Pasapotsuz)
Ukrayna (Pasaportsuz) Rusya (Vizeli)

 

hannover almanya

Güney Amerika ülkelerine de vizesiz gidebilirsiniz

Eğer rotanızı çok daha uzaklara, Güney Amerika'ya çevirmek isterseniz aynı zamanda kıtanın en geniş ükeleri olan Brezilya ve Arjantin'e vize almadan seyahat edebilirsiniz. Elbette Güney Amerika'da vizesiz gidilecek ülkeler bunlarla sınırlı değil. Bolivya, Brezilya, Elvador, Kolombiya, Paraguat, Peru, Şili, Uruguay ve Venezuela'ya da vizesiz seyahat edebilirsiniz.

Brazilya

Asya, Afrika ve Orta Doğu ülkeleri

Yeşil pasaportu olan Türk vatandaşları Asya, Afrika ve Orta Doğu'da çok sayıda ülkeye vizeye gerek duymadan seyahat etme şansına da sahipler. Bu bölgelerde vize almadan görebilecğiniz ülkeler: Bahreyn, Birleşik Arap Emirlikleri, Cezayir, Çin Halk Cumhuriyeti, Endonezya, Fas, İran, İsrail, Japonya, Katar, Kore Cumhuriyeti, Lübnan, Mısır, Umman, Pakistan, Rusya, Türkmenistan, Tayland ve Yemen Cumhuriyeti.

Marina bölgesi jakarta

Yeşil pasaport hakkında çok daha fazla bilgiye sahip olmak isterseniz linke tıklayarak yazımızı okuyabilirsiniz.

 


ipekincir
İpek İncir
304 Yazı
Marmara Üniversitesi Reklam bölümünde yüksek lisans yaptı. Eğitimini tamamlamak için bir süre Londra’ya gitti. Otomotiv, sağlık, turizm sektörü gibi birçok farklı alanda içerik üretti. Şimdi ise Enuygun ekibinin bir parçası olarak seyahat yazıları yazıyor.
Yorum Yap
Yorumlar
Bu yazı için henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan sen ol.
Uzman Yazarlar

10 milyondan fazla kullanıcı, seyahatini Enuygun’la planlıyor!

Hemen İndir

App Store'dan

indirin

Google Play

'DEN ALIN

AppGallery

ile KEŞFEDİN