Hangi havayolu kaç kilogram bagaj taşıyor

nihanbayram

Uzun zamandır çıkmayı planladığınız tatil geldi çattı! Biletinizi aldınız, bavulunuzu çıkardınız ve içini doldurmaya başladınız. Ama sanki biraz ağır mı oldu ne? Uçtuğunuz havayolu kaç kilograma kadar bagaja izin veriyor biliyor musunuz? Bavulu biraz daha doldurmadan önce yazımıza bir göz atın deriz.

Türk Hava Yolları

Türk Hava Yolları

Türkiye'den yurt içi ve yurt dışında en fazla noktaya uçan firmalardan Türk Hava Yolları bagaj hakkında da uçuş noktaları gibi farklı seçenekler sunuyor. Yurt içi uçuşlarda Business Class'ta uçuyorsanız 30 kg'a kadar ücretsiz bagaj hakkınız var. Ekonomide 20, promosyon biletlerde ise 15 kilo bagaj taşıyabilirsiniz. Yurt dışı uçuşlarda ise, Business 30, Comfort ve Ekonomide 20 kg'a kadar bavulunuzu doldurabilirsiniz. Bebek yolcularınsa tüm uçuşlarda 10 kg. bagaj hakkı var.

Pegasus Havayolları

Pegasus Havayolları

Pegasus'da bagaj limitiniz biletinizin dahil olduğu uçuş sınıfına göre değişiyor ve maksimum 32 kg. taşıyabiliyorsunuz. El bagajında ise sınır 8 kg. Bu ağırlığın üzerinde bagaj taşımak isterseniz, ekstra ücret ödemek zorunda kalabilirsiniz. Şemsiye, bilgisayar, kitap, dergi gibi ihtiyaçlarınız ise bu sınırlara dahil değil ve her birinden birer adet yanınızda bulundurabilirsiniz. Spor amaçlı seyahat ediyorsanız, bisiklet, kayak takımı, sörf takımı gibi ekipmanlarınızı da bu sınırlar dahilinde gideceğiniz yere götürebilirsiniz. 8 kilogramın altında evcil hayvanınız varsa, kabinde birlikte yolculuk yapabilirsiniz.

AtlasGlobal

AtlasGlobal

Yakın zamanda kurumsal kimliğinde yeniliğe giden AtlasGlobal de yolcularına geniş bir bagaj taşıma seçeneği sunuyor. EkonomiPlus'ta 20, Business Class'ta 30 kg. bagaj hakkı veren AtlasGlobal, yurt dışı uçuşlarında farklı rotalar için farklı bagaj üst limitleri uyguluyor ve örneğin Kuveyt uçuşlarında EkonomiPlus'ta 40, Business Class'ta 50 kg'a kadar ulaşıyor.

SunExpress

SunExpress

SunExpress'de ise bagaj hakkınız uçulan sınıf ve rotaya göre değişiyor. Yurt içi uçuşlarda bagaj hakkı 15 – 25 kg. arasında değişiyor. Uluslararası uçuşlarda ise, 20 – 40 kg. arası bagajla yolculuk yapabilirsiniz. El bagajında ise 6 kg. ağırlık sınırı var. Bagajda taşınacak spor gereçleri için ayrı ücret ödemeniz gerekiyor. Tehlikeli madde olarak adlandırılan yanıcı, patlayıcı maddeler ise diğer havayolu firmalarında olduğu gibi yasaklı maddeler arasında.

Onur Air

Onur Air

Onur Air yolcularına yurt içi uçuşlarda 15 kg. bagaj hakkı veriyor. Yurt dışı uçuşlarda ise uçulan sınıf ve şehre göre 20 kg. ile 30 kg. arasında değişiyor. Bebekleriyle uçan yolcularınsa her sınıf ve uçuş rotasında 10 kg. ekstra bagaj hakkı var.

AnadoluJet

AnadoluJet

AnadoluJet Havayolları'nın yolcularına sunduğu bagaj hakkı ise Economy Class'ta yurt içi uçuşlarda 15 kg. En fazla taşınabilecek ağırlık sınırı ise 32 kg. Ancak müzik aletleri bu sınırlamaların dışında. Yani yanınızda taşıyacağınız bir müzik aleti için ekstra bagaj ücreti ödemeniz gerekmiyor.

Lufthansa

Lufthansa

Lufthansa ile uçan Ekonomi Class yolcuları en fazla 23 kg. ağırlığında 1 bagaj, Business Class yolcuları için her biri en fazla 32 kilogram ağırlığında olan 2 bagaj olmak üzere toplamda 64 kg. bagaj hakkı var. First Class yolcusuysanız her biri maksimum 32 kg ağırlığında 3 adet bagaj, yani toplam 96 kg. ağırlığında bagajı yanınızda taşıyabilirsiniz.

Delta Airlines

Delta Airlines

Delta ile uçuyorsanız el bagajınızın yanında kişisel eşyalarınızı tutabileceğiniz bir el çantasını da kabinde taşıyabilirsiniz. Bagajlarda ise genellikle Economy'de her bir yolcunun 23 kg. bagaj taşıma hakkı var. Bu sınırı aşarsanız 55 Dolar'dan başlayan ekstra ücret ödemeniz gerekebilir, dikkat edin deriz.

Aeroflot

Aeroflot

Aeroflot Havayolları uçulan rotaya göre farklı bagaj kuralları uyguluyor. 23 kilograma kadar 1 adet ücretsiz bagaj yanınızda taşıyabilirsiniz. Bu sınırı aşarsanız iç hat uçuşlarında 23-32 kilo arası 50 Euro, dış hatlarda 100 Euro ödeme yapmalısınız. 32-45 kilo arası fazla yükler içinse iç hatlarda 100 Euro, dış hatlar ise 150 Euro alınır. Birden fazla bavul taşımak isterseniz ikinci bavul için iç hatlarda 50 Euro, dış hatlarda 50 Euro, üçüncü ve üzeri her bir bavul için yurt içi veya yurt dışı her rotada 150 Euro fazladan ödemelisiniz.

KLM

KLM

KLM Havayolları dünyada yolcularına en az bagaj hakkı veren firmalardan biri olarak biliniyor. Economy Class uçuşlarında sadece 12 kg. bagaj taşıyabilirsiniz. Business Class'ta ise rakam biraz daha yükseliyor ve 18 kg'a kadar ücretsiz bagaja izin veriliyor. Fazla bagaj ücretleri ise uçulan destinasyona göre değişiyor. Avrupa içinde birçok rotada 23-32 kg. bavullarınız için 55 Euro, daha ağır bagajlar içinse her bir bagaja 100 Euro ödemeniz gerekecek.

Qatar Airways

Qatar Airways

Arap Yarımadasının en beğenilen havayolu şirketlerinden Qatar Airways yolcuları uçulan rotaya göre değişen bagaj hakkına sahip. Bu nedenle de yola çıkmadan önce uçacağınız rota ve sınıfın bagaj kurallarını öğrenmekte yarar var. Bilgisayarınızı ve çantasını el bagajına sığdırmanız gerekiyor ve el bagajlarında ise en fazla 7 kilograma kadar izin veriliyor.

Air France

Air France

Air France diğer firmalara göre görece daha fazla ücretsiz bagaj taşımaya izin veriyor. Avrupa uçuşlarında 23 kilograma kadar bagajlarınız için herhangi bir ekstra ücret ödemeyeceksiniz. 23 kilogramı aşan bavullarda ise, 23 – 32 kg. için 55 Euro, daha da ağır bagajarınız içinse her bir bavula 100 Euro fazladan ödeme yapabilirsiniz.

Emirates

Emirates

Emirates yolcularının ücretsiz bagaj hakı genel olarak uçuş sınıfına göre üçe ayrılıyor. Economy Class'ta 30, Business'de 40, First Class'ta ise 50 kg. ücretsiz bagaj hakkınız var. Ancak bu limitlerin uçulan rotaya göre değişiklik gösterebileceğini hatırlatmakta yarar var. Bavulunuzu hazırlamadan önce mutlaka uçuş sınıfınıza ve rotanıza ait bagaj limitinizi öğrenin.

British Airways

British Airways

British Airways ile Avrupa içinde uçuyorsanız, bavulunuzu 23 kilogramı aşmayacak şekilde doldurursanız herhangi bir ekstra ücret ödemezsiniz. Bu sınırı aşarsanız, yolculuğunuz size biraz pahalıya gelebilir. 23 – 32 kg. arası 35 Pound, her bir fazla bavul içinse, 30 Pound ücret alınır. Amerika ve denizaşırı uçuşlarda ise rotaya bağlı olarak ödeyeceğiniz ücret değişiklik gösterir.

Iberia

Iberia

İspanyol ateşini dünyaya taşıyan Iberia, bavullarınızı taşırken de dünya standartlarına yakın bir politika izliyor. Avrupa içi uçuşlarda her bir yolcu Economy'de 23 kg. ağırlığında bavul taşıyabilirken, Business Class'ta bu sınır 30 kilograma kadar yükseliyor. Okyanus ötesi uçuşlarda ise Avrupa uçuşlarında Economy'de her yolcu 23 kg. ağırlığında iki bagaj, Business yolcuları ise 23 kilogramı geçmeyen 3 bagaj taşıyabiliyorlar.

Alitalia

Alitalia

Alitalia Havayolları yolcuları uçulan rotaya göre değişmekle birlikte genel olarak Avrupa içi uçuşlarda Economy'de 23 kg. bagaj ve 8 kg. el bagajı taşıyabiliyorlar. Bavul dışında yanınıza alacağınız spor malzemeleri gibi ekipmanlar için ayrıca ücret ödemeniz gerekebilir, dikkatli olmakta yarar var.

Uçak bileti aldıktan sonra yapman gerekenler içeriğimizi de okuyarak uçak yolculuğuna dair bilmen gerekenkeri keşfedebilirsin. 


nihanbayram
Nihan Bayram
512 Yazı
Bilkent Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümü'nden mezun oldu. Bir süre bir marka ajansında içerik editörlüğü yaptı. Hürriyet Kitap bünyesinde "Ün, Aşk ve Diğerleri" adlı kitabı yayınlandı. Ajans deneyiminden sonra Enuygun ekibine katıldı.
Popüler Yazılar
Dünyanın EN kalabalık ülkeleri
Nihan Bayram
Nihan Bayram
A7ADBFD8-24A5-46F8-AB3F-8A3D7CFE3E9956194
Dünyanın EN zengin 25 ülkesi
Nihan Bayram
Nihan Bayram
A7ADBFD8-24A5-46F8-AB3F-8A3D7CFE3E9949019
Türkiye’de gezilecek EN meşhur 75 yer
Nihan Bayram
Nihan Bayram
A7ADBFD8-24A5-46F8-AB3F-8A3D7CFE3E9945100
Türkiye’nin huzur dolu 18 sakin şehri
Nihan Bayram
Nihan Bayram
A7ADBFD8-24A5-46F8-AB3F-8A3D7CFE3E9943113
Popüler Seyahat Yazıları
Uzman Yazarlar