• Anasayfa
  • Bilgi
  • Road trip nedir? Road trip yapmadan önce dikkat etmen gerekenler

Road trip nedir? Road trip yapmadan önce dikkat etmen gerekenler

bengisarihan

Uzun zamandır aracına atlayıp şöyle tatil beldelerine inme hayali kuruyor musun? Ya da uzun araç yolculukları seni mutlu ediyor mu? Cevabın evet ise tam da sana göre bir önerimiz var; road trip. İster tek başına ister sevdiklerinle yaşayabileceğin keyifli bir seyahat deneyimi olan road trip nedir, road trip yapmadan önce nelere dikkat etmelisin? İşte tüm merak ettiklerin burada.

Road trip nedir?

road trip

Önce çok sık duyduğumuz road trip kavramından bahsedelim. Road trip Amerikan kültüründe oldukça yaygın olan kavramlardan biri. Kendi araban ya da kiralık araçla gerçekleştirebileceğin bu seyahat türünde temel hedef araca atlayıp, uzun mesafeler kat etmek üzerine kurulu. Yani hedef rotanı belirlesen de belirlemesen de road trip yaparken uzun bir araç yolculuğu seni bekler ve yol boyunca eşsiz manzaralar da eşlikçin olur. Peki bu seyahate çıkmadan önce nasıl bir hazırlık yapmalısın?

Araç Kiralama

1 – Rotanı belirle

road map

Öncelikle rotanı belirlemen çok önemli. Bu rota başlangıç noktası, bitiş ve yol boyunca uğramayı planladığın tüm destinasyonları içermeli. Planlı hareket etmen durumunda hem bir güne çok daha fazla yer sığdırabilir hem de yapmak istediğin her şeyi yapabilirsin. Plana görmek istediğin şehirler, yol üstü yemek yerleri ve tarihi keşif rotaları da dahil. O halde rotan hazırsa başlıyoruz.

2 – Aracını kirala

araç kiralama

Road trip yapmadan önce tabii ki öncelikli ihtiyacın bir araç. Eğer kendi aracın varsa yola onunla çıkabilir veya araç kiralayabilirsin. Esasında burada dikkat etmen gereken konu sahip olduğun aracın gideceğin rotaya uygun olup olmadığı. Bu nedenle önce rotanı belirlemen çok önemli. Örneğin eğer Karadeniz yaylalarına çıkmayı düşünüyorsan 4x4 bir araç kiralaman ya da Ege'ye gidip koy koy gezmeyi düşünüyorsan yakıt tasarrufu yapabileceğin bir aracı tercih etmen çok daha mantıklı olur. Araç kiralama hizmetimiz sayesinde ise sen de sitemiz üzerinden yüzlerce farklı araç seçeneği arasında fiyat karşılaştırması yapabilir, bütçe ve ihtiyacına yönelik o aracı anında kiralayabilirsin.

3 – Bütçeni hazırla

araç kiralama

Hangi tür seyahat olursa olsun bütçe planı oldukça önemli. Ancak söz konusu road trip olunca bütçe planı olmazsa olmaz. Peki neden? Bunun iki sebebi var. Birincisi road trip yaparken gideceğin hedefe ulaşırken çok fazla yer görmen ve çok yol kat etmen, çok daha fazla masraf yapman anlamına geliyor. Harcama yapacağım yerler elbette ki sana kalmış ama önceden bir bütçe planı hazırlarsan emin ol oldukça rahat bir yolculuk geçirirsin. Ne yapabileceğine gelecek olursam örneğin, yolculuk öncesi yemek yiyeceğin yerlerin ortalama fiyatlarına bakabilir, ne kadar benzin harcayacağını hesaplayabilir hatta eğer yol üzerinde çok fazla tarihi nokta ziyaret edeceksen yola çıkmadan önce bir Müze Kart alabilirsin.

Bütçe planı zorunluluğunun ikinci sebebi ise olumsuzluklara karşı hazırlıklı olmak. Malum yolun uzun ve araç yolculuğu yapıyorsun. Yani sen ne kadar yol öncesi araç bakımını yaptırsan da aracın bozulması sonucu yolda kalmalar yaşanabilir. İşte bu da cebinden hesapladığından fazla para çıkacağı anlamına geliyor. O yüzden yolculuğunun geri kalanını zora sokmak istemiyorsan bu duruma karşı da bir bütçe planı yapmanda fayda var.

4 – Her türlü hava koşuluna karşı hazırlıklı ol

araç seyahati

Kuzeyden güneye, batıdan doğuya hiç fark etmez planladığın rota nasıl olursa olsun, hava koşulları değişkenlik gösterir. Bu durum da beraberinde hazırlıklı olma koşulunu getiriyor. Güneşli bir günde incecik kıyafetlerle yola çıkmanda tabii bir gariplik yok; ancak yolda akşam saatlerinde gelen serin havayı, ayazı hatta yağmuru da göz önünde bulundurman çok önemli. O sebeple her ihtimale karşı yanına hem kalın kıyafetlerini almalı hem de seni sıcak tutacak battaniye, bot ve eldiven gibi eşyaları yanında bulundurmalısın.

5 – Arabanın bagajına kamp sandalyesi koymadan olmaz

kamp

Daha önce road trip yapanlar çok iyi bilir, yolda karşına nasıl bir manzaranın çıkacağı her zaman için bir sürprizdir. Zaten sen de çok iyi biliyorsun ki bu yolculuğun amacı bir yerden bir yere en konforlu ve hızlı şekilde ulaşmak değil, o yolun her anından keyif almaktır. Hal böyle olunca seyahatini çok daha keyifli hale getirmek için aklına gelebilecek her şeyi yanına almalısın. Bunların başında da kamp sandalyesi geliyor. Çünkü kamp sandalyeni istediğin bir yere koyup, karşına çıkan eşsiz bir gün batımı manzarasını izlemeyi, göl kenarı sohbetlerini, bazı gün doğumlarını ya da kısacık bir plaj ziyaretini kaçırmak istemeyeceksin.

6 – Yemek molalarını özenle seç

seyahat

Road tripte yemek kritik nokta hatta belki de yolculuğun en keyifli detaylarından biri. Çünkü her bölgesinin kendine has zengin bir mutfak kültürüne sahip olan ülkemizde eminim ki denemek istediğin onlarca lezzet vardır. E bu lezzetleri tam yerinde denemek gibisi de yok. Bu nedenle tatmak istediğin ne varsa onu en iyi lokanta ya da restoranda yemek için şöyle detaylı bir araştırma yapmalısın. Bu araştırma yolculuk esnasında hem sana zaman kazandırır hem de yemek konusunu hiç riske atmamış olursun. Yalnız uzun yolculuklarda şoför koltuğundaki kişinin aşırı ağır şeyler yememesi ve bol sıvı almaya özen göstermesi gerektiğini de hatırlatalım.

7 – Çalma listen hazır mı?

araç kiralama

Önünde eşsiz bir doğa manzarası, seyahat ettiğin için keyfin de yerinde… İşte bu ortamda eksik olan tek bir şey var o da güzel bir müzik. Yol boyunca farklı modlara uygun bir çalma listesi yapmak road trip için oldukça önemli detaylardan biri. Uykunun gelmeye başladığı anlarda ortamın enerjisini yükseltmek için hareketli parçalar ya da huzurlu dolu manzaralara eşlik edecek sakin tınılar seçebilirsin. Karar tamamen sana kalmış. Tabii yolun bazı kısımlarında internetin ya da radyonun çekmeyeceğini göz önünde bulundurmak önemli. O nedenle listelerini internet bağlantısı olmayacak şekilde dinlemek üzere arşivlemende fayda var. Bu anları düşünerek hazırladığımız Enuygun yol şarkıları Spotify listemize de göz atmayı unutma.

8 – Uyku düzeni çok önemli

araba yolculuğu

Araba kullanırken algıların açık olması ve tam konsantre bir şekilde yola odaklanman gerekiyor. Bunu da ancak iyi bir uyku çekerek yapabilirsin. Yorgun bir şekilde araç kullanman senin, araçtakilerin ve trafiktekilerin can güvenliğini tehlikeye sokar. İşte bu nedenle road trip yaparken en fazla dikkat etmen gereken detayların başında uyku düzeni geliyor. Bu durumda uykunun geldiğini hissettiğin anda saat kaç olursa olsun mutlaka kenara çekip dinlenmeli, arabadaki başka bir şoför ile dönüşümlü kullanmalı ya da akşam saatlerinden itibaren araba kullanmayı bırakıp, uykunu iyice almalısın.

9 – Biraz esnek olmaktan zarar gelmez

seyahat

Road trip yaparken her ne kadar planlı olmak gerekse de bu deneyimin temelinde çok önemli bir detay var; anın tadını çıkarmak! Evet, seyahatinde her şeyin yolunda gitmesi için belirli bir planın ve programın olmalı; ancak bu hiçbir şekilde andan keyif almanın önünde geçmemeli. Yani bazı durumlarda yaptığın programın dışına çıkmalı, anı yaşamalı ve içinde bulunduğun zamanın değerini bilmelisin.


bengisarihan
Bengi Sarihan
59 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo, Televizyon ve Sinema Bölümü’nden mezun oldu. Mezun olduktan sonra 3 yıl bir E-ticaret sitesinde Pazarlama ve Sosyal Medya Uzmanı olarak görev aldı. Yeni yerler keşfetmeye ve yazı yazmaya büyük bir tutkuyla bağlı olması nedeniyle kariyerine 5 yıl boyunca bir seyahat sitesinde İçerik Uzmanı pozisyonunda devam etti. Bu deneyiminin ardından daha büyük maceralara atılmak için Enuygun ekibine katıldı. Bengi kitaplara, yemek yapmaya, seyahat etmeye, pilatese ve sinemaya bayılıyor.
Yorum Yap
Yorumlar
Bu yazı için henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan sen ol.
Uzman Yazarlar

10 milyondan fazla kullanıcı, seyahatini Enuygun’la planlıyor!

Hemen İndir

App Store'dan

indirin

Google Play

'DEN ALIN

AppGallery

ile KEŞFEDİN